De Koude Oorlog van belastingbaas Boersma Defensie opereert steeds internationaler: CctdücGomant BINNENLAND BUITENLAND Beloning kan gouden tip wel boven water krijgen L VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 Voor journalisten geen uitzondering bij PTT AMSTERDAM PTT Telecom is niet bereid de ge- spreksgegevens van journalisten op een bijzondere ma nier af te schermen van gebruik door justitie. Dat heeft PTT Telecom gisteren aan de journalistenvakbond NVJ en het Genootschap van Hoofdredacteuren laten weten. Volgens de PTT bestaan er geen goede argu menten journalisten in een speciale positie te plaatsen. De beroepsgroep kent geen wettelijk verschonings recht. Het treffen van een uitzonderingspositie is daar om tegenover andere beroepsgroepen niet te rechtvaar digen. Over het verstrekken van gegevens aan justitie bestaan nauw omschreven afspraken die niet openbaar worden gemaakt. De NVJ heeft teleurgesteld gerea geerd. Samen met het Genootschap en werkgeversor ganisatie NDP wordt nader overleg gevoerd over moge lijk nieuwe stappen om de positie van journalisten te versterken. Autorijden kan duurder DEN HAAG Het voornemen van Duitsland om de accijns op benzine te verhogen, maakt het mogelijk om ook in ons land het autorijden duurder te maken. Minister Maij (verkeer) heeft dat donderdag laten weten in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Lankhorst (Groen Links). Duitsland wil zowel de benzi- ne-accijns met ruim 10 cent per liter verhogen als een heffing voor vracht verkeer invoeren voor het gebruik van de autowegen. Voor een besluit tot ver hoging kan worden genomen moet re kening gehouden worden met de ac cijnstarieven in België en de grensef- fecten met dat land. Taken van kinderrechter beperkt DEN HAAG Het kabinet is gisteren ak koord gegaan met een wetsvoorstel van staatssecretaris Kosto van justitie, dat het aantal taken van de kinderrechter beperkt. In de toekomst zal hij zich alleen bezighouden met rechtspraak. De uitvoering van de kin derbeschermingsmaatregel ondertoezicht stelling (ots) wordt overgeheveld naar de in stellingen voor gezinsvoogdij. Deze instellin gen doen hun werk nu nog onder leiding van de kinderrechter. Doel is een duidelijke schei ding aan te brengen tussen de taken en be voegdheden van de instantie, die verantwoor delijk is voor het verloop van de ots, en die van de rechter, die bij verschillen van mening een beslissing neemt. PTT'er mede ontslagen door lidmaatschap SAP DEN HAAG Het lidmaatschap van de Socialistische Arbeiders Partij (SAP) heeft meegespeeld bij het ontslag van een medewerker van PTT Telecom. Dit heeft minister Maij (Verkeer en Waterstaat) toegegeven in antwoord op schriftelijke vragen van de kamerleden Rosenmöller en Willems van Groen Links. De man werd aan het eind van zyn proef tijd ontslagen. De medewerker was door de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) na een zogeheten veiligheidson derzoek niet geschikt bevonden om een vertrouwelijke functie binnen PTT Tele com te vervullen. Het onderzoek is onder deel van de wervingsprocedure voor ver trouwensfuncties. Volgens Maij zijn uit dat onderzoek gegevens naar voren gekomen, waarvan redelijkerwijs kan worden betwijfeld of de werknemer onder alle omstandigheden 'zijn verplichtingen voor de vervulling van zijn functie ge trouwelijk zal volbrengen'. Zijn lidmaat schap van de SAP, en het feit dat hij zich voor deze partij kandidaat had gesteld bij de verkiezingen in 1987 voor Provinciale Staten, droegen bij tot dit oordeel. In haar antwoord zegt de minister dat het enkele lidmaatschap van een partij als de SAP niet voldoende is voor weigering van of ontslag uit een vertrouwensfunctie. Maij vindt dat daarom geen sprake is van beroepsverbod. De ontslagen medewer ker heeft beroep aangetekend bij een ambtelijke commissie die nog een oordeel moet vellen. „Nederlandse offshore j is niet veilig genoeg" UTRECHT - Hoewel de Nederlai offshore-industrie tot de veiligste if" wereld behoort, is ze nog niet veililjf noeg. Dat stelt het hoofd van|l( Staatstoezicht op de Mijnen, ir. G.P keioen. „Het aantal doden ligt r steeds op twee a drie per jaar. Datf" andert niet, evenmin als het aai van circa 80 ongelukken per jaar. jj, moet-dus iets veranderen". Het L bleem zit 'em volgens Ockeloen nie|r de directies van de maatschappij maar bij het midden-kader, dat binta een bepaald budget en een bepajn tijd moet werken. „Ze moeten efc een gevarenplaatje maken, en dan|e kostenplaatje". (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Voor de in gang van zijn werkkamer staat een loodzware met smeedwerk beslagen kist. Het is een reliek uit de tijd dat de belastingpenningen van Nederland nog door een paar uit de kluiten gewassen kerels van de grond getild konden worden. Maar 's lands economie en dus ook het aandeel van de fiscus is aanzienlijk gegroeid. Zou den de belastingen en premies nog steeds a contant geïnd worden, dan was er een hele vloot vrachtwagens voor nodig om de 'buit' te ver plaatsen. Op zich mag het een wonder he ten dat de belastingdienst, zo'n 30.000 werknemers sterk, er jaar in jaar uit in slaagt onge veer de helft van het nationale inkomen (ruim tweehonderd miljard gulden) te incasseren. Niemand betaalt immers met plezier belasting en premies, stelt directeur- generaal Cor Boersma van de dienst vast. Al 15 jaar zwaait hij er de scepter en hij zegt breed lachend: „Nee, ik ben echt nog nooit iemand te gengekomen die zei: fijn dat er een belastingdienst is, ik betaal mijn aandeel in de collectieve voorzieningen met vreugde". Fraude Waar de geldbuidel in de knel komt, wordt de geest gewillig. Naarmate de jaren verstreken en de belastingdruk opliep, werd belasting betalen steeds meer iets voor de dommen. Wie niet creatief omsprong met zijn aftrekposten en neveninkom sten was een dief van zijn eigen portemonnee. Maar pas eindja ren zeventig kregen ook de be leidsmakers van het zich nog steeds braaf wanende vader land deze collectieve 'zonde' in het vizier. „Er wordt op vrij grote schaal gerommeld met de aangifte inkomstenbelasting", zo onthulde onderzoeker Van Bijsterveld, oud-directeur-ge- neraal van de belastingdienst. Boersma: „Zijn rapport was heel schokkend. Tot dan toe ging men er min of meer van uit dat fraude niet of sporadisch voorkwam. Ook bij de belas tingdienst lag het accent meer op het innen van de belastingen dan op het Controleren. Om een voorbeeld te geven: in 1984 werden" bedrijven gemiddeld eens in de vijfentwintig jaar ge controleerd. En dan nog door zo'n zeven verschillende dien sten die niet bepaald uitblon ken in samenwerking". Boersma was intussen direc teur-generaal van de belasting dienst geworden. Hij had een bijna klassieke ambtenarencar- rière achter de rug: niet storm achtig maar wel gestaag op klimmend. Zeer tegen zijn zin was de jonge inspecteur in de ja ren vijftig naar het Haagse de partement gehaald. Tree voor tree steeg hij in de hiërarchie, een gang die naar eigen zeggen af en toe werd bespoedigd door het voortijdige vertrek van lei dinggevenden. In 1977 vroeg de toenmalige minister Duisen- berg hem plaatsvervangend di recteur-generaal te worden. Boersma waarschuwde hem: van organisatorische kwesties had hij geen 1 Centurion Ze hebben het geweten. Boers ma initieerde er samen met zijn tweede man Van Lunteren een reorganisatie waarbij zelfs de operatie-'Centurion' van Phi- lips-topman Timmer nog ver bleekt. Na enkele jaren voorbe reiding kregen alle dertigdui zend werknemers een briefje thuis dat zij uit hun functie zou den worden ontheven. Alle 350 eenheden van de belasting dienst werden opgeheven en vervangen door 90 nieuwe afde lingen. Het doel: de krachten te bundelen en de controle op de belastingplichtigen veel effec tiever te maken. Boersma vertelt: „We hebben de organisatie van boven naar beneden opnieuw ingedeeld. Al leen Van Lunteren en ikzelf bleven zitten. Natuurlijk heeft zo'n ingrijpende operatie een hele voorgeschiedenis. Al in 1979 zijn de we dienst gaan doorlichten. Uit de bijna hon derd rapporten die toen zijn verschenen bleek dat het werk ons boven het hoofd was ge groeid. Aan controle kwamen we nauwelijks nog toe. De ver schillende diensten werkten langs elkaar heen. Uitwisseling van gegevens over één en de zelfde cliënt was er gewoon niet. In 1983 was ik zover dat ik zei: je kunt praten wat je wilt, maar je zult de organisatie moeten aanpassen". Onrust Riskant was de onderneming wel. Er dreigde onrust onder het personeel, er was het risico dat de belastinginkomsten zou den tegenvallen als gevolg van het geschuif met mensen en af delingen. „Ik heb mijn hart wei eens vastgehouden", bekent Boersma nu de reorganisatie formeel is afgerond. „Om een voorbeeld te geven: stel dat de inkomsten ook maar één pro cent waren tegengevallen, dan hadden we al moeten praten over over een strop van twee miljard gulden. En dat was voor velen teveel geweest". En of de duvel ermee speelde: de belastinginkomsten vielen in 1990 en 1991 tegen. De link met de reorganisatie was snel ge legd. Oud-inspecteurs klaagden hun nood in de krant. De Twee de Kamer riep staatssecretaris Van Amelsvoort op het matje. Ging het nog wel goed bij de be lastingdienst? Onderzoeken werden ingesteld naar de oor zaak van de tegenvallers. Ook de bewindslieden begonnen te twijfelen, vertelt Boersma. „Maar ik heb steeds volgehou den dat de problemen, die er wel degelijk waren, beheers baar waren". Pas vorig jaar kwam het verlos sende woord: de belastingte genvallers bleken niets met de reorganisatie te maken te heb ben. Het waren de ramingen die niet klopten. De wind die Boers ma eerst bar om de oren had ge waaid, draaide 180 graden. De belastingdienst kreeg compli menten van organisatie-advies- bureaus. Managers van grote bedrijven roemden de dienst vanwege de reuzezwaai die was gemaakt. De reorganisatie typeert de stijl van Boersma: vastbijten en doorzetten. Op dezelfde manier slaagde hij er in het beginjaren tachtig nog verfoeide fiscaal nummer ondanks forse opposi tie ingevoerd te krijgen. Bevor derde hij de koppeling van gege vensbestanden tussen sociale diensten en de fiscus. Kwam hij met het voorstel de rentebeta lingen van banken aan indivi duele cliënten automatisch te laten doorspelen naar de belas tingdienst. Door deze zogehe ten rente-reseignering werd 600 miljoen aan belastinggeld en circa 11 miljard gulden aan zwart vermogen achterhaald. Voor de gewone particulier, zo stelt Boersma vast, zijn er door al deze acties inmiddels vrijwel geen mogelijkheden meer om te frauderen. Hij somt op: „Alle gegevens over lonen, pensioè- nen en uitkeringen komen via het Sofi-nummer bij ons bin nen. Ook de rentegegevens krij gen we automatisch. De aftrek van sociale premies is met de in voering van het plan-Oort ver vallen en de aftrek buitengewo ne lasten beperkt. Straks krij gen we ook een automatische registratie van de waarde van het onroerend goed". Big Brother Maar nog is Boersma niet hele maal tevreden. Hij kondigt aan dat de rente-reseignering wat hem betreft ook wordt uitge breid tot de rentebetalingen aan bedrijven, stichtingen en verenigingen. Verder breekt hij in het in september uit te bren gen fraudebestrijdingsplan op nieuw een lans voor het opleg gen van een administratieve boete als blijkt dat belasting plichtigen hun aangifte bewust verkeerd hebben ingevuld. Wat Boersma betreft mag de fiscus straks ook in zo'n geval navor deringen opleggen over de laat ste vijfjaar. Naarmate Boersma en zijn in specteurs met de fraudebestrij ding meer succes boeken dringt de vraag zich echter wel op of de belastingdienst langzamer hand niet al te veel op Big Bro ther is gaan lijken. Welke finan ciële transactie kan welbe schouwd straks nog aan de aan dacht van de dienst ontsnap pen? Zouden ook de goedwillen- Belastingbaas C. Boersma: „Ik durf te stellen dat corruptie bij ons haast niet voorkomt". de burgers niet een wat bekneld gevoel krijgen? De directeur-ge neraal schraapt de keel. „Mis schien heeft men wel dat Big Brother-gevoel, misschien ook niet. Kijk, ik vind het niet erg als de harde fraudeurs fors wor den aangepakt. Daar willen we de komende jaren samen met politie en justitie juist veel meer aandacht aan geven. Dan heb je een tweede groep mensen en bedrijven die weieens over de schreef gaan en die je moet la ten merken dat je controleert. De derde en grootste groep is goedwillend. Die proberen we in het.gareel te houden door een klantvriendelijke behandeling en door de ruimte voor fraude zoveel mogelijk te beperken. We verkopen een vervelend produkt, daarom is het juist zo belangrijk dat we dat op een dienstbare manier doen". Bij het 'beknelde gevoel' van de categorie goedwillende burgers zegt Boersma zich niet veel voor te kunnen stellen. „Er wordt weieens aangevoerd dat wij in strijd met de privacy han delen. Maar dat is niet waar. Want als een aangifte eerlijk is ingevuld komen wij niets nieuws te weten. Dan kloppen onze gegevens simpelweg met de informatie die de belasting plichtige zelf al aan ons heeft verstrekt. Belangrijker is het dat die goedwillende burger weet: mijn buurman wordt óók gecontroleerd! Want door dat gevoel 'ik wel, maar hij niet' wordt de moraal uitgehold". Maffia Over de belastingmoraal van de gewone burgers zegt Boersma zich geen al te grote zorgen te maken. Somberder ziet hij het in met het rap uitdijende crimi nele circuit en de bijbehorende geldstromen, met name in de drugswereld. „Daar zijn langzamerhand mil jarden aan fiscale fraude mee gemoeid en dat gaat van de cri minele leiding tot op de koe riers. In de VS is dat al heel ver voortgeschreden. Daar bemoeit de fiscus zich al niet meer met bijvoorbeeld gokhuizen die door de maffia geexploiteerd wor den. Dat zijn twee werelden naast elkaar. Ik vrees dat dat ons voorland is, als we niet nu hard ingrijpen. Via onze zesen twintig zogeheten kaalpluk teams proberen we er samen met de politie meer greep op te krijgen. Die aanpak moeten we intensiveren. In dit verband zeg ik altijd: de overheid draagt het zwaard niet voor niets". In het verlengde van fraude ligt corruptie via steekpenningen. Een verschijnsel waar de belas tingdienst tolerant mee om moet gaan als het zich in de sfeer van de aangifte afspeelt. Onlangs werd bekend dat een Limburgse aannemer met de plaatselijke inspectie was over eengekomen dat hij de helft van de betaalde steekpenningen aan bestuurders mocht aftrek ken. Een gevolg, aldus Boers ma, van het feit dat de belas tingdienst krachtens de wet geen oordeel geeft over recht matig danwel onrechtmatig verkregen inkomsten of gedane uitgaven. „De consequentie is dat een boekhouder die een ton uit de kas steelt dat bij zijn be lastbaar inkomen moet optel len. Zodra hij gesnapt wordt en het moet terugbetalen, mag hij het weer aftrekken. Dezelfde richtlijn staat het ons toe de in komsten uit drugshandel te be- I FOTO STEPHEN EVEN) Fraude-gevoelig Maar de belastingdienst is J zelf gevoelig voor fraude en J ruptie. De hoogleraar Hoe« stelde vorig jaar dat corruJ op de loer ligt waar burgers J geld ambtenaren met mal ontmoeten. Een omstandig™ die zich bij de belastinginspl ties regelmatig moet voordol Boersma: „Jazeker. We heb» hier dertigduizend mensen f dienst en dat zijn zeker nietl lemaal heiligen". Is de aanpak van corruptie tol! rant bij de aangifte, als het ini gen huis voorkomt reageert» dienstleiding volgens Boers»' onverbiddellijk. „We zien I ook een enkele keer gebeurd maar de lijn is dan steeds: op slag op staande voet en een n ding aan justitie. Er is ook a forse interne en sociale cond le. Als een eenvoudige bela tingambtenaar plotseling dure auto's begint te rijden d valt dat op. Daarom durf ikf stelling aan dat corruptie f ons toch nauwelijks komt". DEN HAAG Het uitloven van beloningen bij opsporingen heeft wel degelijk zin. Dat zegt het ministerie van justitie in een reactie op de uitspraak van het openbaar ministerie in Gro ningen 'dat een beloning niet meer of betere tips oplevert'. Omdat de Groningse officier van justitie weinig heil ver wacht van het uitloven van een beloning stelt een aantal Ne derlandse zakenmensen nu 100.000 gulden in het vooruit zicht voor de gouden tip die leidt naar de verblijfplaats van de al bijna een jaar vermiste Nymphe Poolman (7) uit het Groningse Vriescheloo. Rendement Justitie heeft dit jaar in 23 za ken toestemming gegeven voor het uitloven van een beloning. In vijf zaken is de beloning uit gekeerd omdat de tip leidde tot aanhouding van de daders. Twee jaar geleden werden 13 beloningen uitgeloofd, maar geen enkele daarvan is tot nu toe uitbetaald. „Er is dus moei lijk een gemiddeld rendement te geven. Elke zaak is er één, en dus de moeite waard", vindt E. Riks van de afdeling opsporing van het ministerie van justitie. Wanneer een opsporingsonder zoek niet tot het gewenste re sultaat leidt, kan iedere hoofd officier van justitie het ministe rie vragen om een beloning voor de gouden tip. Nog nooit heeft het ministerie een dergelijk verzoek geweigerd. In overleg met de officier wordt de hoogte van de beloning vastgesteld. Die varieert van 5000 tot 100.000 gulden. Het laatste be drag is zeer uitzonderlijk en werd bijvoorbeeld in het voor uitzicht gesteld na de IRA-aan- slag in Roermond. Voor de gou den tip in een moordzaak wordt gemiddeld 25.000 gulden uitge loofd. Maar ook in een onder zoek naar de daders van graf schennis kan een beloning in het vooruitzicht worden ge steld. Geschokt „Niet alleen de aard van het misdrijf speelt een rol, maar ook de impact op een gemeen schap. Zo was de rechtsorde in de Brabantse gemeente Oss zo danig geschokt, dat is besloten tot een beloning van vijfdui zend gulden voor een tip die zou leiden tot de aanhouding van de grafschenners", aldus Riks. Ook voor vermissingen zijn di verse malen beloningen uitge loofd. In 1989 werd 5000 gulden in het vooruitzicht gesteld voor de tip die zou leiden tot de op sporing van de zwakzinnige Poldermans. Na een bruikbare aanwijzing werd zij terugge vonden in Frankrijk. De belo ning voor de opsporing van de heer Zwakke (1990) is nooit uit gekeerd. Riks wil best geloven dat de Groningse politie ko mende tijd zal worden belaagd door non-tips van op geld belus te mensen maar dat is volgens hem geen reden om van een be loning af te zien. Flamingo baby Onwennig scharrelt dit flamingo-jong tussen de benen van zijn oudere soortgenoten in het Amersfoortse dierenpark. Uit zestien eieren zijn inmiddels vier jongen geboren. Het is de eerste uitbreiding van de Amersfoortse kolonie. FOTO: ANP DEN HAAG - Het lijkt strij dig met de voortgaande be zuinigingen op het defensie budget, maar het Nederland se militaire apparaat krijgt een steeds internationaler gezicht. Inclusief de VN-ope- raties in Bosnië-Hercegovina is Defensie straks tegelijker tijd actief bij negen verschil lende internationale vrede- sacties. Het eerste VN-verzoek aan Ne derland om deel te nemen aan acties in het buitenland dateert nog maar van 1978, veertien jaar geleden. Toen vlogen 740 landgenoten naar Libanon als onderdeel van de Unifil-vredes- macht die tot 1985 in het land gelegerd was. Sedertdien zijn steeds nieuwe eenheden naar het buitenland afgereisd. Soms voor relatief kortdurende ope raties (Untag, Namibië), dan weer steeds terugkerend in de zelfde oorlogsregio, zoals bij de eerste (1987) en tweede (1990) Golfoorlog en bij het bescher men van Kurden in het noorden van Irak, vorigjaar. Nieuw leven Het actiever worden van Ne derland is 'het directe gevolg van het feit dat de decennia lang vleugellam gebleven VN sedert 1986 aan een nieuw le ven is begonnen. De ontspan ning tussen Oost en West maakte niet alleen een eind aan de jarenlange sabotages in de Veiligheidsraad, maar had ook tot gevolg dat de instabiliteit groeide in gebieden die buiten de invloedssferen van de 'oude' machtsblokken kwamen te val len. Zo werd internationaal in grijpen niet alleen mogelijk, maar ook steeds noodzakelij ker. Vandaag de dag is Defensie bij een veelheid van operaties be trokken. De logistiek van het geheel stelt de top van het mi nisterie soms voor grote be proevingen. In zijn vorig jaar uitgebrachte Defensienota stelt minister Ter Beek dan ook een reorganisatie voor die zijn ap paraat niet alleen slagvaardi ger, maar ook mobieler moet maken. Een overzicht: Cambodja: 750 Nederlandse mariniers werken in Untac-ver- band aan het beveiligen en mij- nenvrij maken van een grensre gio. Angola: 27 waarnemers zien in Unavem-II verband toe op het staakt-het-vuren tussen Angolese troepen en Unita. Sinaï: 80 verbindingsofficie ren en marechaussees controle ren hier vanaf 1982 het vre( akkoord tussen Egypte en raël. Israël: 15 officieren contn ren de wapenstilstanden tus Israël en de Arabische buurl den, onder de vlag van de organisatie Untso Irak: twee Nederlanders men deel aan VN-inspecties chemische wapens. Rusland: enkele militai verlenen in EG-verband toe voedseltransporten en -dis butie Kroatië en Bosnië-Hercegt na: circa driehonderd m schappen verzorgen de comi nicatie tussen VN-eenheden Bosnië en Kroatië. Ook zijnt waarnemers actief in het Servië: Voor de kust van vië patrouilleert het fregat de Pie ter Florisz, ter conti van het VN-handelsembai Twee Orion-vliegtuigen 0 nen dezelfde taak uit in W1 verband. Aan deze vrij lange lijst kan, de VN daarom verzoekt, str een nieuwe activiteit won toegevoegd. De Tweede Kan ging er deze week mee akko dat Nederland nog eens waarnemers en een trans] teenheid met 200 militai naar het voormalige Joego vië zendt. In totaal zijn er ruim 1300 Nederlandse Wl nemers en militairen in hetl tenland actief.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4