Bosnische bisschop klaagt vervolging katholieken aan Bisschoppen wekken parochies op tot hulp aan vluchtelingen Aartsbisschop van San Francisco legt homo-document naast zich neer 'God wil dit onderwijs in Nederland niet kwijt' Vijftien jaar Flevo Festival: uitje dak gaan voor God GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR QeidóaOowumt VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 Kapel voor slachtoffers KGB MOSKOU Voor de slachtoffers van de voormalige Sovjet-veilig heidsdienst KGB zal in Moskou een speciale kapel gebouwd worden. De kapel komt vlak voor het inmiddels gesloten KGB-hoofdkwartier aan het Loebjankaplein te staan. De ka pel'wordt, aldus de Moskouse krant 'Nezavissimaja Gazeta' gebouwd op de plaats waar tot verleden jaar het standbeeld van Feliks Dzjerzjinski stond. Het monument ter ere van de oprichter van de KGB werd vorig jaar na de mislukte staatsgreep door duizenden demonstranten om- Geld is niet alles Een man met 20 miljoen dollar kan precies zo gelukkig zijn als een man m et 21 miljoen. Jackie Gleason 'Bevel van Allah' PARIJS Saudi-Arabië handhaaft het verbod op kerken. Dit heeft de Saudi- sche minister van informa tie tegenover de Franse krant Le Figaro gezegd. De Saudische regering 'be treurt' het dat zij geen ker ken op haar grondgebied kan toelaten. Maar, zo zei de minister, het gaat hier om 'een bevel van Allah'. Vol gens de in Saudi-Arabië gel dende interpretatie van de islamitische theologie is het Arabische schiereiland 'ha- ram', een heilig gebied, dat voor niet-moslims VATICAANSTAD - De rooms-katholieke gemeen schap in Bosnië-Hercegovina wordt ernstig vervolgd door de Serviërs die uit zijn op 'et nisch zuivere' gebieden. Veel priesters zijn gevangen geno men, aldus bisschop Franjo Komarica van Banja Luka. „Het is pijnlijk dat in delen van mijn bisdom voortdu rend pogingen worden onder nomen om katholieken te verja gen. De zogenoemde etnische zuivering van de regio is onaan vaardbaar. Het is een vorm van fascisme", aldus de bisschop van de Noordbosnische stad te genover Radio Vaticana. „Ik heb een hoop ellende gezien. Vele kerken zijn vernietigd. Veel priesters zijn gevangen ge nomen of verdreven, tezamen met hun parochianen", zei Ko marica. „Zij worden ernstig be dreigd. Zij worden beroofd van fundamentele mensenrechten. Zij weten niet wat hun morgen te wachten staat". De bisschop benadrukte dat de internationale gemeenschap moet beseffen dat er buiten de hoofdstad Sarajevo ook in vele andere delen van Bosnië ern stig wordt geleden. „Ik smeek u niet te vergeten dat vele, vele mensen, misschien wel twee miljoen, in verschrikkelijke om standigheden leven. Dit is een schande voor heel Europa". Twee miljoen te kort voor Werelddiakonaat DRIEBERGEN De inkom sten van het hervormde We relddiakonaat liggen twee mil joen gulden achter op het sche ma. Dat meldt de Generale Dia- konale Raad (GDR) van de Her vormde Kerk in een bericht aan alle diakonieën. Volgens de GDR dreigt voor het eerst in de geschiedenis van het Werelddi akonaat een situatie te ont staan waarin de verplichtingen jegens de partners in de Derde Wereld niet nagekomen kun nen worden. De GDR doet een dringend beroep op de hervormde diako nieën er een schepje bovenop te doen. Een woordvoerder van de GDR zei gisteren dat dergelijke oproepen langzamerhand ge bruikelijk zijn. „De laatste ja ren lopen we vaker tegen een achterstand aan. Maar tot nu toe zijn we er elk jaar in ge slaagd de begroting te realise ren". Het hervormde Werelddiako naat werkt dit jaar met een be groting van ruim elf miljoen gulden. Dat geld is afkomstig van giften en collectes. Het We relddiakonaat staat viermaal per jaar op het collecterooster van hervormde gemeenten. Di akonieën zijn echter niet ver plicht deze collecten te houden. De GDR vermoedt dat de actie die de Nederlandse kerken be gin dit jaar hebben gehouden voor de hongersnood in Afrika ten koste is gegaan van de regu liere inkomsten van het We relddiakonaat. Deze actie heeft 20 miljoen gulden opgebracht. Het wordt volgens de GDR ie der jaar moeilijker om de begro ting van het Werelddiakonaat te verhogen. „Het eind van wat mensen kunnen geven is in zicht". Daarbij speelt ook de toenemende concurrentie tus sen hulporganisaties een rol. UTRECHT - De Neder landse bisschoppen hebben de ruim 1700 parochies opge roepen deel te nemen in de hulpverlening aan de slacht offers van het bloedige con flict in Joegoslavië. Dat kan gebeuren samen met andere parochies of met leden 'van andere kerken, maar de pa rochies kunnen zich ook aan sluiten bij landelijke initiatie ven als dat van Vluchtelingen- Werk Nederland. De bisschop pen zijn diep geschokt door de oorlog in Joegoslavië. „Wie had ooit kunnen denken dat in 1992 in een Europees land concen tratiekampen voorkomen, dat mensen om hun etnische af komst worden gedood, dat hon derdduizenden, onder wie on schuldige kinderen, moeten vluchten uit lijfsbehoud", schrijft kardinaal dr. A.J. Simo- nis. De bisschoppen verdelen de landelijke initiatieven in drie categorieën. De rooms-katho- lieken kunnen financieel bij dragen aan de humanitaire hulp die Mensen in Nood geeft aan de slachtoffers van de oor log in en buiten Joegoslavië. Ook kunnen zij kinderen uit het oorlogsgebied in hun huis enkele maanden op adem laten komen of Vluchtelingenwerk helpen bij het zoeken van nieu we opvangadressen of vrijwilli gers ten behoeve van de vluch telingen in Nederland. Het binnenlands diaconaat van de Gereformeerde Kerken heeft de ruim achthonderd plaatselij ke kerken gewaagd tijdens de kerkdienst komende zondag een oproep te doen voor woon ruimte, opvangadressen en vrij willigers voor de vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. De Generale Diaconale Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft de predikanten en diaconieën eveneens gevraagd mee te werken aan de actie van Vluchtelingenwerk. De kerkle den wordt gevraagd in samen werking met de plaatselijke af deling van Vluchtelingenwerk contact te zoeken met de vluch telingen in hun gemeente. Ver der zouden zij kunnen nagaan, of er zoals in Leiden ook in hun woonplaats panden gereed kan worden gemaakt voor de op vang van vluchtelingen. Mgr. Simonis: 'Help de slacht offers van het bloedige conflict in Joegoslavië'. FOTO: MILAN KONVALINKA Aartsbisschop Quinn houdt zich vast aan een Vaticaans do cument van 1988 waarin staat dat bisschoppen hun eigen standpunt over homoseksuali teit kunnen bepalen. FOTO:AP SAN FRANCISCO - Aarts bisschop John Quinn van San Francisco voelt zich niet gebonden aan het recente do cument van het Vaticaan waarin bisschoppen worden opgeroepen gelijkberechti ging van hetero- en homo seksuelen in onder meer het onderwijs en de krijgsmacht te bestrijden. Quinn ziet het document als 'informele hulp' voor bisschop pen die op het gebied van de 'publieke wetgeving' behoefte hebben aan steun, maar hij laat zich leiden door een document van het Vaticaan uit 1988 waar in het aan de bisschoppen zelf wordt overgelaten hun stand punt over gelijke rechten van hetero- en homoseksuelen te bepalen. Tijdens zijn jaarlijkse mis voor aidspatiënten in een kerk in de overwegend door homoseksue len bewoonde wijk Castor in San Francisco zei Quinn dat hij zal blijven opkomen voor de rechten van homoseksuelen. Hij sprak openlijk zijn droefenis uit over het leed dat „zovelen door het document hebben er varen". Quinn herinnerde er aan dat de Amerikaanse bis schoppen al vele jaren pleiten voor gelijke rechten van hetero- en homoseksuelen op de wo ningmarkt en in het bedrijfs leven. Quinn voegde eraan toe dat hij de leer van de kerk op het ge bied van huwelijk en gezin zal blijven verdedigen, waarin on derscheid wordt gemaakt tus sen de (getolereerde) homosek suele geaardheid en de (afgewe zen) homoseksuele leefwijze. „Maar in het bijzonder wil ik eraan herinneren dat het uit eindelijk om drie dingen gaat, namelijk om geloof, hoop en liefde en dat de belangrijkste van de drie de liefde is". De voorzitter van de Ameri kaanse vereniging van homo seksuelen Dignity, Kevin Cale- gari, heeft aangekondigd dat zijn organisatie tijdens de na jaarsvergadering van de Ameri kaanse bisschoppenconferentie tegen het document zal demon streren. Alle pastores in de Ver enigde Staten zullen bovendien van het 'discriminerende ge drag' van het Vaticaan op de hoogte worden gesteld. Calegari overhandigde bij een demonstratie voor het secreta riaat van de Amerikaanse bis schoppenconferentie 'als uiting van de grootst mogelijke ver ontwaardiging' een enveloppe met het opschrift 'retour afzen der'. Daarin bevond zich niet al leen het Vaticaanse document, maar ook een bijbel en een pro testbrief aan de voorzitter van de bisschoppenconferentie, aartsbisschop Daniel E. Pilarc- zyk. Calegari zei „zich zeer te schamen over het document. Maar onze schaamte gaat niet zo ver dat wij de kerk die wij al len liefhebben, verlaten. Wij zullen hun deze vreugde niet bereiden", aldus Calegari. Pilarczyk heeft in een reactie op het document gezegd dat de Amerikaanse bisschoppen zich ervoor blijven inspannen een einde te maken aan de niet ge rechtvaardigde discriminatie van homoseksuelen. Maar het Vaticaanse document wijst er zijns inziens terecht op dat 'sommige wetten meer ertoe neigen homoseksueel gedrag te legitimeren dan fundamentele rechten van de burgers te be schermen'. Evangelische Hogeschool 15 jaar: AMERSFOORT - De Evan gelische Hogeschool (EH) in Amersfoort, die arjderhalf jaar geleden als gevolg van een hevige bestuurscrisis langs de rand van de afgrond ging, is vlak voor het 15-jarig jubileum helemaal uit de pro blemen. Er zijn meer studen ten dan ooit en het tekort van 800.000 gulden is wegge werkt. „We zijn enorm gezegend", zegt R.P. Plattèl, directeur al gemene zaken. Het nieuwe be stuur, staf, docenten en 'vrien den van de EH' hebben er alles aan gedaan om de school uit het slop te halen. Maar de opleving blijft voor Plattèl toch groten deels onverklaarbaar. „God wil dit onderwijs in Nederland niet kwijt", is het enige dat hij kan aanvoeren. De EH werd in 1977 opgericht om christelijke jongeren 'gees telijk te wapenen' voordat zij el ders verder studeren. In evan gelische en reformatorische kring werd verontrust gecon stateerd dat velen de christelij ke normen en waarden verga ten, de bijbel 'als gids op hun weg' loslieten en de kerk de rug toekeerden zodra ze in de colle gebanken terecht kwamen. De school moest tevens een dam opwerpen tegen 'de secularise ring van de wetenschap'. Zij streefde en streeft naar 'bijbel- getrouw hoger onderwijs'. Dat betekent vanouds veel aan dacht voor het creationisme, dat in tegenstelling tot de evo lutieleer uitgaat van de schep ping van de aarde in zeven da gen. De eenjarige opleiding, het EH- basisjaar, werd in 1977 door twintig studenten gevolgd. Vo rig jaar waren dat er negentig, en op dit moment hebben zich 114 studenten aangemeld voor de niet-erkende en ongesub- sieerde opleiding. In 1979 werd de Evangelische School voor Journalistiek (ESJ) in het leven geroepen, omdat er grote behoefte was gesigna leerd aan 'journalisten die op basis van een positief-christelij- ke levensovertuiging hun werk willen verrichten'. Driejaar la ter gingen MO-studies geschie denis, theologie en maatschap pijleer van start. Vervolgens werden de plannen geboren om de lerarenopleidingen uit te la ten groeien tot een Christelijke Universiteit. Deze geldverslin dende plannen leidden uitein delijk tot de crisis. Deze plan nen zijn inmiddels vaarwel ge zegd en twee van de drie lera renopleidingen werden afgesto ten. De omstreden directeur dr. M. Oudkerk vertrok 'vrijwillig' en zestien andere docenten werd ontslag aangezegd. Alle geld en energie is vervolgens ge stoken in het EH-basisjaar, de ESJ en de opleiding theologie (EST). Onder het motto 'Ooit ge dacht?' gaat de EH het komen de jubileumjaar hoopvol tege moet. „Ooit gedacht dat zo'n klein schooltje vijftien jaar kan bestaan?", vraagt Plattèl. Na de officiële opening van het nieuwe studiejaar op 1 septem ber staat onder meer op 9 okto ber een studiedag over creatio nisme op het programma. Toen ze kwamen waren ze blij dat ze in Israël mochten wonen. Maar nu wordt het de kinderen van Ethiopische joden moeilijk gemaakt onderwijs te volgen. FOTO: AP Etiopische joden wordt toegang tot scholen geweigerd JERUZALEM - De Israëlische mi nister van onder wijs, Shulamit Aloni, heeft een rechtbank ge vraagd directeu ren van scholen in het noorden van Israël te ver plichten om 450 falasha's (Etiopi sche joden)toe te laten tot hun school. „Het is een nationale schande dat jood se scholen onze Etiopische broe ders niet willen laten studeren met de andere Is raëliërs", zei Alo ni voor de televi sie. Volgens Alo ni, politiek leider van de linkse par tij Meretz, geven de scholen blijk van racisme en handelen zij in strijd met de prin cipes van de de mocratie. BIDDINGHUIZEN - Dui zenden jongeren worden er stil voor God, maar gaan er even later hip-hoppend uit hun dak. Gospelbands bren gen er folk en rap, blues en heavy-metal ten gehore en introduceren er dit jaar de eerste house-deunen en klas sieke klanken: het Flevo To taal Festival. Het jaarlijkse evenement van de christelijke jongerenorgani satie Youth for Christ wordt van 20 tot 23 augustus voor de vijftiende keer gehouden. Het begon in 1977 met zeventien honderd bezoekers in het Zeeuwse Kamperland en ver huisde in 1982 naar de Flevohof in Biddinghuizen. Youth for Christ hoopt daar in dit jubi leumjaar voor het eerst tiendui zendjongeren te trekken. Vijftien jaar geleden was het 'een incrowd gebeuren', zegt organisator Dik de Jong. Het muziekfestival vormde de fees telijke afsluiting van de zomer- activiteiten waaraan de vele vrijwilligers van Youth for Christ hadden meegewerkt. Anno 1992 heet het evenement Flevo Totaal Festival. Daarmee wil de organisatie uitdrukken dat bezoekers niet alleen naar muziek en sprekers kunnen luisteren, maar ook kunnen ge nieten van drama, theater, dans, mime, film en kunst. Er lopen gelovige en ongelovige, kerkelijke en niet-kerkelijke, evangelische en gereformeerde jongeren rond. Wat hen bindt, is de muziek, maar ook de sfeer van vrijheid en openheid, zegt De Jong. In het 24-uurs programma wordt gezocht naar 'een feestelijk evenwicht' tussen plezier en be zinning, ontspanning en in spanning. Maar het uiteindelij ke doel van het feestvieren is de ontmoeting met God. „Flevo gaat over geloof, over Jezus Christus, over wat dat in jouw leven betekent en kan beteke nen". Die boodschap wordt tijdens het festival niet onder stoelen of banken gestoken. „Het doel is duidelijk. Het staat vermeld in alle boekjes en programma's, het wordt vanaf de podia ge schreeuwd. Als iemand na af loop zegt dat hij er niks van ge merkt heeft, heeft hij zijn oren en ogen dicht gehad", aldus de organisator. Tegenstellingen Dat kan betekenen dat er in een van de tenten een oproep tot be kering wordt gedaan. Terwijl in een tent verderop de geloofs waarheden ter discussie wor den gesteld of netelige politieke onderwerpen worden aange sneden. „Wij schuwen de tegen stellingen niet. Christelijke en andere jongeren in Nederland hebben dat nodig. Zij worden al te veel in slaap gesust". De Jong is niet bang dat het fes tival zijn eigen identiteit kwijt raakt als het aantal bezoekers blijft groeien. Wel zijn er bij al te grote groei zorgen over de fi nanciën. Het festival kost dit jaar ongeveer 1,2 miljoen gul den, een bedrag dat de bezoe kers en enkele sponsors niet kunnen opbrengen en dat dus wordt aangevuld door de van giften afhankelijke stichting Youth for Christ. Het festival drijft op het werk van ruim zevenhonderd vrijwil ligers. De Jong hoopt dat ook in de toekomst geen taken hoeven te worden uitbesteed; daar zou de sfeer van het festival onder lijden. „Het festival wil een dui delijke boodschap overdragen. Dat gebeurt voor een belangrijk deel door de vrijwilligers, alle maal jongeren met een christe lijke levensovertuiging". Het festival moet dus niet uit Volgende brandhaard11 EEN militair ingrijpen van de internationale gemeensi in het voormalige Joegoslavië is niet alleen dringend if om de huidige brandhaarden te blussen, maar des te ij om te voorkomen dat potentiële crisissen tot een uitbai komen. Daarvan zijn er meer dan genoeg. Naast Macei is Kosovo een acuut probleem geworden, waarover het j ten zich verbolgen uitlaat, maar waaraan het voorlopig^ niets doet. De alarmerende berichten van Floka Surroi voor del commissie voor de mensenrechten over de mishandeli^ discriminatie van de Albanezen in Kosovo bevestigen iedereen in deze Zuidservische regio al lang wist. KcP zal, tenzij er zeer snel iets wordt gedaan, de volgende a ring worden van het Joegoslavische drama. TWEE jaar geleden maakte de Servische president dan Milosevic de autonomie van Kosovo, waar bijna 91 cent van de bevolking Albanees is, ongedaan. System; werden mensen uit hun baan ontslagen, Albanezen stol bloot aan beledigingen en martelingen. Dat alles met i één doel voor ogen: de Albanezen verdrijven zodat de viërs numeriek in de meerderheid zouden zijn en zij voor het zeggen zouden hebben. UITERLIJK lieten de Albanezen het allemaal over heen gaan. Noodgedwongen, omdat ze er zich heel goe< i bewust waren dat elk verzet zou uitmonden in een bloe ti zonder weerga. In tegenstelling tot de Kroaten, Slovene moslims beschikken de Albanezen in Kosovo nauw^ over wapens. Maar het geduld van de Albanezen raak* Zij hebben aanvankelijk lijdzaam toegekeken, maar de om hardhandig op te treden wordt steeds luider. De rad sering is al aan de gang, en kan nu alleen nog verergerei 'y De premier van Klein-Joegoslavië, Milan Panic, kan sovaren met een genereus gebaar wel autonomie bel zoals hij begin deze week deed maar daar zij meesten al lang niet meer tevreden mee. De relatie mir Serviërs is te zeer verziekt om nog met hen in één sta kunnen leven. Zij willen volledige zelfstandigheid, soi gen pleiten zelfs voor een vereniging met Albanië. Dat hankelijkheid van Kosovo de hele Balkan-regio zal des^ liseren zal hun een zorg wezen. 'Wat hebben de Kroatf de Slovenen dat wij niet hebben?', is een vraag waarop afdoend antwoord kan worden gegeven. De Serviërs zijn in Kosovo weer niet voor rede vatbaa reden voor de herrie is klassiek. De Serviërs beweren d er eerst waren, duizenden jaren geleden, en dus aansp kunnen maken op het gebied. De Albanezen ontkennei1 en eisen zelf de oudste rechten op. TOT nu toe beperkte het wapengekletter zich tot het malige Joegoslavië, maar dat zal niet meer het geval zi, de strijd overslaat naar Kosovo. Albanië zal niet passie zien als zijn broeders worden uitgemoord. De Albanese derheid in Macedonië, die nu al onrustig is, zal ongetw door de strijd in Kosovo worden aangestoken. En Gril land en Bulgarije zullen een groot-Albanese staat zeke dulden. De enige mogelijkheid om te voorkomen dat heel de B; zal gaan branden, is de Servische agressie te stoppen e losevic uit te schakelen. De internationale gemeens moet nu eindelijk Servië eens duidelijk maken en ni leen met woorden dat het niet zomaar ongestraft b kan leggen op alle gebieden die het voor ogen heeft. Da niet langer mensen kan verdrijven en zijn voeten kan v aan het internationale recht. De grens van het toelaal1 is al lang overschreden. zijn voegen groeien, benadrukt De Jong. Alhoewel het Green belt-festival in Engeland 'het grotere broertje van Flevo' heeft bewezen dat er ook met 18.000 jongeren een mooi gospel-evenement kan worden gehouden. Net als Greenbelt heeft Flevo veel bijgedragen aan de kwali teit van de gospelmuziek, aldus De Jong. Deze muziek-met-een- boodschap, die nagenoeg alle stijlen omvat, is bij het grote publiek nog steeds onbekend en dus onbemind. Kwalitatief doet zij echter volgens De Jong niet onder voor de populaire mu ziek. Technici van het NOB, die voor de NCRV opnamen ma ken, hebben het hem meerma len gezegd: „Jeminee, ik wist niet dat dit zo goed was!". rt* CcidócSoiwmit Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit vi Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37. Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur. J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redad F Buurman, K van Kesteren, R. Kleijn, drs R Koldenhof, M Kroft. T Pieten M Roso Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815). A van Rijn (chef). W. Bunschoten, drs. R Edens. drs Chr van der Hoff, A v Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R de Roo. Sport (tel 070 - 3190 826) in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pièt Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie- e (tel. 070 - 3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: I - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. ea dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlaj België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K. Swl M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in "t Ha (chef), H Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K vanï| - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bergh i (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B van Huët (Londen), M. de Koniil (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voon] (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijlal (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertai publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster M.de Cocq Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma t/m vr van 18 00 tot 19 00 uur, op zi 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per Jaar 318,65 Het abonnementsgeld die it te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905 Voor uitsluitend hi geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2