£cidóe6onuvnt Fiscus pakt foute aangifte hard aan NS neemt proef met 'commerciële' stations -resolutie stelt Bosnië teleur Beloning A2 A3 (oedbadin iid-Afrika Inaf1994 iokverbod lt stoptrein Vijftiger-dichter Jan Elburg overleden Half miljard meer voor koopkracht minima Verhuizing Baker lijkt wanhoops daad Bush !~14 Dagen Gratis J Bei 071 -313677 CcidócSommit VRIJDAG |4 AUGUSTUS 1992 14 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN wekken irochies op tot hulp aan vluchtelingen Sutodief komt altijd binnen Dewi Sukarno en Minnie Osmena vechten voor rechtbank verder even Rooks klimt nog best [jsbaan Stevenshof loet buiten seizoen Ier worden gebruikt Youssou N'Dour oomt van verenigd Afrika STEUJK LEVEN/OPINIEA2 ENLANDA3/4 ENIAND A4/5 IOMIE A6 iBT A7 EN/REGIO 01/3 «DIENSTEN 82 5TVERLENING82 1NESBURG In Zuid zijn vandaag achttien jn gedood in een illegale rzetting ten noordoosten [Johannesburg. De lijken liden zich in het Ivory l-kamp nabij het zwarte |oord Tembisa. Volgens in- rs van het kamp zouden van de Zulu-beweging In- i verantwoordelijk zijn 'de slachtpartij. Zij zouden Dij zijn gesteund door poli- anten. De politie zegt niets ten van het incident, en is [met een onderzoek. pCHT Roken in stop ten is vanaf 1994 taboe. In ire treinsoorten wordt het .y op de balkons en in de «paden verboden. Dat heeft ®ofddirectie van de NS be- $n. Volgens NS geeft drie gt van de reizigers de voor- aan reizen zonder het ge- lfp van sigaretten, sigaren of Jn. In veel treinen zijn ech- reel te weinig rookvrije zit- jMen. De niet-rokers zijn ^d°or vaak veroordeeld tot jookcoupé of het balkon. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25416. Losse nummers 1,50. Vannacht nog enkele buien, vooral in het noorden en oos ten van het land. Minimumtem peratuur in het binnenland ca. 9 graden. Overdag perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur ongeveer 20 graden. Noordwesten wind, zwak tot matig. Overdag draaiend naar west tot zuidwest. AMSTERDAM De dichter en beeldend kunstenaar Jan Elburg, lid van de groep der Vijftigers, is gisteren in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Elburg was enkele dagen tevoren in het ziekenhuis opgenomen; hij was al geruime tijd ziek. Jan Elburg (geboren 30 november 1919 in Wemeldinge) vormde samen met Gerrit Kouwenaar en Lucebert in het begin van de ja ren vijftig de groep der Vijftigers, die zich afzette te gen de toen geldende literatuur. Samen met de schil ders Appel, Comeille en Constant en met beeldend kunstenaars uit Brussel en Kopenhagen richtten zij de kunstenaarsgroep Cobra op. De vijftigers schreven avantgardistische poëzie, die bovendien een sterke marxistische strekking had. In 1976 ontving Elburg voor zijn hele oeuvre de Constantijn Huygensprijs. Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG Het is wat ge makkelijker geworden de koop kracht van de mensen met de laagste inkomens in 1993 veilig te stellen. Voor volgend jaar heeft het kabinet een half mil jard gulden meer beschikbaar dan eerdere berekeningen te zien hadden gegeven. Dat komt vooral doordat de eco nomie en de werkgelegenheid zich iets gunstiger ontwikkelen dan tot nu was verwacht en door enkele niet nader genoem de meevallers. Een en ander blijkt uit de vertrouwelijke au- gustusbrief van minister Kok van financiën aan zijn collega bewindslieden. De brief is de basis voor de gisteren begonnen besprekingen over de vaststel ling van de belastingen in 1993, de inkomsten dus van de rege ring. Eerder deze zomer werd het kabinet het eens over de uit gaven voor volgend jaar. Het to taal van uitgaven en inkomsten vormt de rijksbegroting, die zo als gebruikelijk op Prinsjesdag, de derde dinsdag van septem ber, zal worden gepresenteerd. Minister Kok, die tevens leider is van de PvdA, herinnert zijn collega's in de augustusbrief aan de belofte die het kabinet voor de vakantie heeft gedaan met betrekking tot de koop kracht voor de minima. Pre mier Lubbers en Kok verklaar den toen beiden dat het kabinet het uiterste zou doen om de mi nima in 1993 te ontzien. De mi nister van financiën nodigt zijn collega's nu uit tot een inspan ning om de koopkracht volgend jaar over de hele linie veilig te stellen. Want ook al gaat het economisch beter, mensen die van een sociale uitkering moeten leven hebben daar niet zoveel aan. Zonder speciale maatregelen zouden zij er vol gend jaar circa 'e'en procent op achteruit gaan. Dat is voor re geringspartij PvdA onaan vaardbaar. Maar Kok vindt het niet nodig dat alle categorieën van de minima voor de volle honderd procent garantie krij gen voor het behoud van koop kracht. Hij wil niet weer gaan 'millimeteren'. Vorig jaar was op dit punt een kabinetscrisis dichtbij. Dat willen Kok en Lub bers dit jaar voorkomen. Hagenaar niet vervolgd wegens aanslag Nachtwacht AMSTERDAM De 33-jarige Hagenaar die ruim twee jaar geleden de Nachtwacht van Rembrandt heeft beschadigd, zal niet straf rechtelijk worden vervolgd. Dat heeft de persofficier van justitie in Amsterdam, me vrouw Broek-Blaauboer, bevestigd. Het openbaar ministerie blijkt al in november vo rig jaar te hebben besloten de zaak te sepone ren, omdat de dader meer baat zou hebben bij een behandeling in een psychiatrisch zie kenhuis. Het is niet bekend of de Hagenaar nog steeds wordt behandeld. De man spoot op 6 april 1990 van korte afstand een bijtend zuur tegen het wereldberoemde schilderij in het Rijksmuseum. Door snel ingrijpen, de ge troffen plek werd onmiddellijk behandeld, bleef de schade beperkt. DEN HAAG - Wie zijn be lastingaangifte opzettelijk verkeerd invult zal daarvoor in de nabije toekomst meteen bestraft worden met een ad ministratieve boete die kan oplopen tot honderd procent van de verzwegen inkom sten. Ook krijgt de belastinginspec teur meer mogelijkheden om over feiten die in de voorgaande vijf jaar verzwegen zijn, alsnog aanslagen op te leggen. Dit lik-op-stuk-beleid wordt aangekondigd in de Fraudenota die het ministerie van financiën in september uitbrengt, zo ont hult directeur-generaal C. Boersma van de belastingdienst in een vraaggesprek met deze krant. Verder kondigt hij aan dat de belastingdienst veel in tensiever gaat samenwerken met politie en justitie in de strijd tegen de criminele drugs )handel. De Fraudenota heeft tot doel via een harde aanpak van belas tingontduiking structureel meer geld in de schatkist te la ten vloeien. Volgend jaar al is de opbrengst van de aanpak enke le honderden miljoenen, in 1995 moet die zijn opgelopen tot 750 miljoen. Nu mag de belastinginspecteur bij het constateren van een fou tieve aangifte geen boete opleg gen. Alleen als het komt tot een navordering, kan het belasting bedrag extra worden 'ver hoogd'. Voorwaarde is dat een belastingplichtige door „opzet of grove schuld" te weinig be lasting betaalde. Een nieuw wetsontwerp, dat staatssecretaris Van Amels- voort dit najaar bij de Tweede Kamer wil indienen, stelt de in specteur in staat al meteen bij het vaststellen van de aanslag een boete op te leggen als be paalde inkomsten bewust zijn verzwegen of kosten ten on rechte zijn opgevoerd. Verder kunnen, bij het te laat insturen van de aangifte of het te laat voldoen van de belastingaan slag, zogeheten „ordeboetes" worden opgelegd. Het wetsvoorstel maakt het de fiscus tevens gemakkelijker geld over de voorgaande vijf jaar terug te vorderen. Belas tingplichtigen die zich volgens de inspecteur schuldig maken aan fraude kunnen zich dan niet meer beroepen op het feit dat de gewraakte handelwijze in eerdere jaren wél door de fis cus geaccepteerd werd. Pagina A4: De koude oorlog van Cor Boersma, belasting- WASHINGTON - Het ontslag van de Amerikaans minister van buitenlandse zaken James (Jim) Baker en diens benoe ming tot stafchef en campagne leider in het Witte Huis, lijkt een wanhoopsmanoeuvre van George Bush, wiens herverkie zing tot president ernstig wordt bedreigd door oppositiekandi daat Bill Clinton. Bush zag er moe en ontdaan uit toen hij gis teren de verhuizing van zijn vriend James Baker aankondig de. Ook op de sombere gezich ten van zijn naaste medewer kers in de perszaal van het Wit te Huis schitterde het ooit zo vanzelfsprekende Republikein se zelfvertrouwen door afwezig heid. Terwijl afgewacht moet worden of de komst van Jim Ba ker naar de directe zijde van George Bush nieuw geloof en enthousiasme kan injecteren in de Republikeinse herverkie zingscampagne, laat de niet on verwachte maar ingrijpende personeelswijziging vooralsnog vooral zien hoe belabberd het met die richtingloze campagne gesteld was en is. De politieke veteraan Lawrence Eaglebur- ger (62) is de nieuwe minister van buitenlandse zaken. Pagina A5: Wonderdokter Ba ker moet verlamd Bush-team redden Bewoners Vlietpark tegen afsluiten electriciteit LEIDEN De politie moest gistermorgen weer opdraven in het Vlietpark, nadat het daar enige weken betrekkelijk rustig is geweest. Bewoners van vijf vakantiehuisjes hadden bij de eigenaar geprotesteerd tegen de afsluiting van de electrici teit. De eigenaar zwaaide ech ter met een brief van een instal lateur dat de electrische instal-' latie niet meer te vertrouwen is. Ook zou hij een brief hebben ge toond van het energiebedrijf, waarin de EWR schreef dat de aansluiting onder geen enkele voorwaarde mocht worden her steld. Botten hogepriester Kajafas gevonden JERUZALEM Israëlische archeologen denken de botten te hebben gevonden van Kajafas, de hogepriester die Jezus aan de Romeinen overdroeg. De vondst wordt gemeld in het ko mende nummer van het tijdschrift Biblical Archaeology Re view. De ouderdom van de beenderen, de verfijnde afwerking van de kist waarin ze werden gevonden en inscripties met de naam Kajafas wijzen op de man die in het Nieuwe Testament wordt beschreven. De archeologen zeggen echter dat ze geen sluitende bewijzen hebben. Het zou de eerste keer zijn dat overblijfselen van een belangrijk persoon uit het Nieuwe Tes tament zijn gevonden. De botten werden gevonden tijdens werkzaamheden in het Vredesbos aan de rand van Jeruzalem. Duik in het diepe Spanning op de gezichten van de kinderen gisteren in het Haagse Westbroekpark. Het jaarlijkse feest van politie en brandweer omvat een aantal onderdelen om van te rillen: naar beneden suizen vanaf een hoogwerker of een duik in het water, maar dan voorzien van een luchtmas- ker en met de hulp van een echte duiker. Plezierig was het wel. FOTO STEPHEN EVENHUIS UTRECHT Als het aan de NS ligt, gaan de Nederlandse stations op Schiphol lijken. En meer dan dat. Óp de 'stations van de toekomst' is alles moge lijk. Als het maar geld oplevert. Er kunnen net zo goed avond scholen, cursusinstellingen, schouwburgen, winkels, mu ziekcentra, bioscopen, cafés, hotels, bibliotheken, crèches en zelfs ziekenhuizen in worden ondergebracht. Naar alle waarschijnlijkheid gaat de NS in september al met een project beginnen waarbij twee intercity-stations com mercieel worden geëxploiteerd. Welke stations dat zijn is nog niet bekend. Na twee jaar moet duidelijk worden of die stations zich kunnen profileren als 'pro- fit centers'. De proef moet uit eindelijk leiden tot een ontwik keling waarbij alle stations in Nederland 'commercieel gaan'. Dat staat in de nota Station '21, een beleidsvisie op stations in het kader van het NS-toe- komstplan Rail '21. Volgens P. van der Linden van de NS ligt het plan op dit moment ter be oordeling bij de hoofddirectie. In het augustus-nummer van het vakblad Openbaar Vervoer onthult NS-projectleider R. Maaskant dat de tijd dat men zich op,een station beperkte tot een boekenkiosk of een bloe- menstal voorbij is. „Dat begrip laten we nu los. The sky is the limit", aldus Maaskant. Van alle extra's op het station mag de reiziger echter niet de dupe worden. Maaskant gelooft niet dat die wordt meegezogen in een meute van kooplustigen en de benen breekt over de terras stoelen of een patiënt die net op weg is naar de operatiekamer. Als voorbeelden voor het nieu we station dienen behalve Schiphol de stations van Ham burg, Düsseldorf en Londen (Victoria Station). Maar ook het eigen station Utrecht met het aangrenzende Hoog Catharijne dient als lichtend voorbeeld. „Er worden geen looproutes ge blokkeerd met leuke winkel tjes. Kijk eens naar Schiphol, hoe ruim de tax-freeshops daar zijn ondergebracht", aldus Maaskant. Er komt één organisatie die het station exploiteert, waar de NS zelf ruimte huurt om de kaar tjes te vebkopen. Het NS-perso- neel blijft er buiten. Maaskant: „We hebben liever geen NS- kappers". NEW YORK/SARAJEVO - Bosnië heeft teleurgesteld gereageerd op de resolutie gisteren van de Verenigde Naties over het toestaan van het gebruik van geweld in de republiek. De Bosnische VN-ambassadeur Mohammed Sacirbey zei dat de resolutie „duidelijk onder de verwachtingen" van de Bosni sche bevolking was, omdat er niets werd gedaan om de etni sche zuiveringen te stoppen. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties keurde in beginsel het gebruik van militaire mid delen goed om in heel Bosnië- Hercegovina de humanitaire hulpkonvooien te beschermen. Van de vijftien leden van de Raad stemden er twaalf voor re solutie 770 die het gebruik van „alle noodzakelijke maatrege len" rechtvaardigt om de hu manitaire hulp op de plaatsen te krijgen waar die nodig is. China, India en Zimbabwe ont hielden zich van stemming. Een tweede resolutie (771) Een helm op een televisiecame ra achter de zandzakken in Sara jevo vormt een soort monument voor David Kaplan. Deze Ameri kaanse journalist van het televi siestation ABC werd gisteren door een sluipschutter doodge schoten. FOTO: EPA waarin onmiddellijke voor het Rode Kruis wordt ëist in alle gevangenkampen in het voormalige Joegoslavië, kon wel rekenen op unanieme steun in de Veiligheidsraad. Beide re soluties kwamen op initiatief van de Verenigde Staten tot stand, die zich hierin gesteund wist door Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Rusland. In resolutie 770 roept de Veilig heidsraad alle VN-lidstaten op de noodzakelijke maatregelen te nemen om ervoor te zorgen dat de hulp overal komt waar zij nodig is. De resolutie spreekt met geen woord over het inroe pen van de hulp van organisa ties als de CVSE (de Conferen tie over Veiligheid en Samen werking in Europa), de NAVO of de WEU (Westeuropese Unie) om met de inzet van mili taire middelen bescherming van hulpkonvooien te garande ren. Kort voor de stemming in de Veiligheidsraad bracht de Joe goslavische premier Milan Pa nic een verrassend bezoek aan de belegerde Bosnische hoofd stad Sarajevo. De missie lever de hem geen enkel resultaat op. De Bosnische president Alija Izetbegovic weigerde Panic te ontvangen en het konvooi van de Joegoslavische premier werd op weg naar Sarajevo bescho ten. Daarbij werd een Ameri kaanse journalist van het tele visiestation ABC dodelijk ge troffen. Pagina A5: Rode Kruis: condi ties in kampen iets beter Het uitloven van een beloning kan wel degelijk zin hebben. Dat zegt het ministerie van justitie, dat het niet eens is met het Openbaar Ministerie Groningen, dat er zo zijn vraagtekens bij zet. Dit jaar is in de 23 gevallen dat toestemming werd gegeven voor het uitloven van een beloning in vijf zaken een bedrag uitgekeerd, omdat de tip leidde tot aanhouding van de daders. Toch een aardig resultaat, al kan het nog beter. Verderop in de krant staat namelijk een bon waarbij u dat zelf kunt proberen. U krijgt gegarandeerd de uitgeloofde beloning en degene die wordt aangebracht gaat er, in tegenstelling tot die bij justitie, zelfs ook nog op vooruit. Met een abonnement op de Leidse Courant. mb mb mmm mb (mi mm mmm Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnemen De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) CJ kwartaal f. 82,80. I I I I I Postcode/Plaats: Dhr/Mevr: Voorl: I Telefoon: I Of deze bon opsturen in een Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) nent worden geweigerd) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1