Onduidelijkheid over schoolgebouw Parklaan TENNIS CIRCUIT 'De Oude Toren is een oase van rust9 Uitstel besluit Leidschendams stadskantoor an Seeters kent geen pardon met Van Noort LEIDEN OMGEVING nnenbrand >or gevallen jaret REGIOJOURNAAL Rabobank Q HISTORIE(S) [uiwSoivtant VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 opia Zoeterwoude start S ;uw seizoen TERWOUDE De Zoeterwoudse jongerenvere- n ig Utopia luidt morgenavond het nieuwe seizoen an )at gebeurt met een optreden van 'Un Week Dik' der ubgebouw de Westender. Aanvang 21.00 uur. en lagavond is er soos in de Westender. yzamja staat aan het begin van een belangrijk jaar. d® inrichten van het voormalige instructie-zwembad udé lortpark Haasbroek tot jongerencentrum vergt erle inzet van de leden. Eerder dit jaar ging de ge- mdi beraad van Zoeterwoude akkoord met de nieuwe ne tmining van het zwembad. De verhuizing van feei >ia is noodzakelijk omdat bij het huidige onderko- bij sport- en recreatiecentrum De Klaverhal ke is van geluidsoverlast. De sfeer tussen het be- 115 rvan de Klaverhal en Utopia is geruime tijd erg 3 annen geweest. Nu de toekomst er voor beide at beter uitziet is de lucht opgeklaard. Autodieven aangehouden NOORDWIJK - De Noord- wijkse politie heeft gister avond rond half negen twee 20-jarige mannen uit Amstel veen aangehouden, die de af gelopen drie dagen auto's had den opengebroken op cam pings in 't Langeveld. Ze re den in de buurt van het Oos- terduinsemeer toen de politie merkte dat ze opvallend veel aandacht, voor geparkeerde auto's hadden. Toen ze wer den aangehouden bleken er vele portemonnees, fototoes tellen en radiocassetterecor ders in de auto te liggen. Aanrijding op provinciale weg KATWIJK Een 23-jarige auto mobilist uit Oegstgeest verloor gis teravond rond half twaalf de macht over het stuur op de provinciale weg SI in Katwijk. Ter hoogte van de Molentuinweg schoof zijn auto door de middenberm. Hij kwam vervolgens in botsing met een tege moetkomende auto, bestuurd door een 37-jarige Schiedammer. Beide auto's werden zwaar beschadigd, de bestuurders bleven ongedeerd. De oorzaak van het ongeluk is nog onduidelijk. De politie vermoedt dat te hard is gereden of dat het slechte weer de Oegstgeestenaar parten heeft gespeeld. Auto over kop NOORDWIJK - Een auto met daarin een 39- jarige Haagse bestuur der is afgelopen nacht over de kop geslagen op de provinciale weg tus sen Katwijk en Nocyd- wijk. De Hagenaar reed uit de richting Noordwij- kerhout en wilde naar Katwijk toen plotseling een andere auto de weg op kwam rijden zonder gebruik te maken van de invoegstrook. Hierdoor moest de Hagenaar uit wijken. Door het natte wegdek slipte hij. De veroorzaker van het on geval is doorgereden. Twee inbraken in één portiek KATWIJK Onbekenden zijn gisteren twee woningen in hetzelfde portiek aan de Nassaudreef in Katwijk binnenge drongen. De inbrekers braken de voor deuren open. In het tweede huis was ie mand thuis die 's middags werd gewekt door het lawaai. Toen hij ging kijken stond de voordeur open, maar was nie mand meer te bekennen. Wel zag hij dat ook de huurwoning was opengebroken. Dat pand was doorzocht. Onduidelijk is nog wat er is gestolen. Aan de Golf stroom in Katwijk drongen inbrekers een woning binnen via een bovenlicht. Hier verdwenen een stereoset en een draagbare telefoon met een gezamenlij ke waarde van 3.000 gulden. Route wijziging van buslijn 51 LISSE - NZH-buslijn 51 rijdt vanaf zondag via een ander traject. De haltes bij de tuinbouwschool en de Eerste Poellaan in Lis- se komen te vervallen. Daarvoor komen er hal tes bij in Poelpolder-Zuid 2. De bus zal in de toe komst stoppen bij de hal tes Anna Blamandreef, Hannie Schaftlaan en Poelpolder. Clubkampioenschap De Boulende Stier LEIDERDORP - De Leiderdorpse Club de Pe- tanque 'De Boulende Stier' houdt morgen een tête-a-tête-toernooi. Aan dit toernooi, waarin de leden van De Boulende Stier onderling tegen el kaar uitkomen, is het clubkampioenschap ver bonden. Het is voor de tweede maal dat dit toer nooi wordt gehouden. De glazen stier, een wis- selprijs vervaardigd door de Delftse glaskunste naar Martien van Peppen en geschonken door Leiderdorper Hans Luwema, is vorig jaar ge wonnen door Gerard Bik. In een spannende fi nale versloeg hij Frans Broeken nipt. De wed strijden worden gehouden op het boulodrome van De Boulende Stier aan de Van der Marck- straat, naast het wijkcentrum Zijlkwartier. Aanvang 13.00 uur. De prijsuitreiking is om on geveer 17.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. kiten Troef Kil bijna half e .jjoen betalen »r riool JurÊEMADE Conserven- Ruiten Troef wil 000 gulden betalen om 're ;hade aan de riolering op bedrijventerrein De Las- vergoeden. iac resu'taat van -,te, compromisvoorstel van het ijf. Dinsdag bespreekt de LH nissie openbare werken je'n2 college-voorstel om daar- akkoord te gaan. JU chade aan de riolering zou 1 Li veroorzaakt door jarenlan- izingen van het zuur H2S i4I Ruiten Troef. Dat was af- I Btig van de biologische af- 00r aterzuiveringsinstallatie. 0& ings werd de conservenfa- ;htif l gewaarschuwd dat men gei ichadelijke lozingen weer e 1 goed onder controle had. 'jjjj emeente Alkemade dreigde met intrekking van de lo- LEI ivergunning. I6ier is het echter niet geko- omdat Ruiten Troef een I we methode ontdekte, vr rmee de hoeveelheid H2S worden beperkt. Deze nieu- nethode had betrekking op in( toevoegen van ijzerchloride (u iet productieproces van de 3rl lwaterzuiveringsinstalla- C' door Ruiten Troef te betalen a adevergoeding heeft betrek- in op video- en radaronder- in het rioolstelsel, het aan- 3i engen van verkeerswerende zien in gen op een stuk weg IS dreigde in te zakken en voor aanbrengen van nooddam- iden. Verder moest een K we pomp in het riool wor- [emaakt en werd de pers- ig gerepareerd. Bijna 100 V er riool moet nabij Bedrij- errein De Lasso worden 1 ieuwd, evenals een pomp, pompput en een vijftal in- tieputten. •17 3SENAAR Een binnen- Jid in een woning aan de 5Ü ipenstraat heeft gister- - ld voor aanzienlijke scha al ïzorgd in de woonkamer, j voor zes uur kwam de mel- binnen dat er brand was taan. De brandweer was ter plaatse, en kon binnen minuten het sein 'brand Bter' geven. De vermoede- oorzaak was een branden- iigaret die tussen een zit 1 was terechtgekomen. De idweer raamt de brand- ide op minimaal tiëndui- I gulden. SASSENHEIM - Het is nog niet bekend wat er met het leegstaande schoolgebouw aan de Parklaan in Sassen- heim gaat gebeuren. Een on derzoek naar de behoeften naar ruimte voor activiteiten op sociaal en cultureel gebied in Sassenheim zal bepalen of het gebouw al dan niet vroeg tijdig wordt gesloopt. Vorig jaar nam de gemeente raad van Sassenheim het be sluit dat het schoolgebouw ge sloopt zal worden om plaats te maken voor ouderenwoningen Tevens werd de mogelijkheid geopperd om voor een periode van tien jaar het gebouw onder te verhuren aan belangstellen den. Voor een tijdelijk onderkomen hebben zich vier kandidaten aangemeld. Twee kandidaten willen het gebouw als woon- en praktijkruimte benutten. Voor de gemeente zijn deze opties niet aanvaardbaar. De gemeen te vreest dat nieuwbouw in de knel komt als eventuele bewo ners na het aflopen van de huurovereenkomst een beroep doen op vervangende woon ruimte. Het theatergezelschap Stich ting Ins Blau, die werktruimte zoekt in combinatie met woon ruimte voor vier personen, is de derde kandidaat. Het college wijst deze mogelijkheid af, om dat er problemen kunnen ont staan als de stichting bij het verlaten van een gebouw een beroep doet op huurbescher- ming. Bridge De enig overgebleven kandida ten zijn de bridgeclubs Was- beek en Sassenheim Troef, die gezamenlijk het gebouw aan de Parklaan willen exploiteren. De beide clubs zitten nu nog in het restaurant van sporthal Was- beek. Met het inpassen van de schaakvereniging zou er zo een denksportcentrum in Sassen heim kunnen onstaan. Bridge club Wasbeek heeft intussen de financiële haalbaarheid van een verenigingsgebouw onder zocht. Een ingeschakelde archi tect denkt dat de verbouwings- kosten rond de twee ton zullen Ook bij dit voorstel doemt er voor de gemeente een probleem op. Het is immers maar de vraag of er over een jaar of tien vervangende accomodatie voor de bridgeclubs kan worden ge vonden. Om tot een goed besluit te ko men zal een amtelijke werk groep de accomodatie-behoefte gaan inventariseren en het aan bod van deze instellingen in kaart brengen. Woensdag bui gen de commissieleden van ruimtelijke ordening zich over deze kwestie. Jack of the Hearts is Hoogmade. Magnifiosi In jongerencentrum Magnifiosi in Lisse treedt vanavond de band The Bob Color op. The Bob Color speelt een mengeling van ska, rock en soul. De zeven mansformatie heeft al verschil lende positieve verhalen gehad in popbladen als Music Maker en Muziekkrant Oor. Het optre den aan de Ruishornlaan be gint om zeven uur. De toegangs prijs bedraagt tien gulden per persoon. Popmuziek De popband Jack of the Hearts treedt morgen op in De Schuur in Hoogmade. De rock-'n'-roll van de vijfmansformatie gaat over melancholie en liefde. Ook covers van The Beatles en ABBA worden niet geschuwd. In het voorprogramma van Jack of the Hearts speelt Sea breeze. Het concert begint om acht uur. Kaarten kosten in de voorverkoop van leden van de Sch uur tien gulden en voor niet- leden vijftien gulden. Aan de zaal zijn de kaarten f2,50 duur der. Kaarten zijn vooraf ver krijgbaar bij de Rabobank in Hoogmade en De Vergulde Vos in Rijpwetering. Expositie De textielgroep Cocon exposeert vanaf morgen tot en met 10 sep tember in de Staa-galerie in Al phen aan den Rijn. Cocon wordt gevormd door de kunstenares sen Ellen van Garderen, Trudi van Greevenbroek, Willy Jager en Maya Siepel. De expositie aan de Prinses Irenelaan is van woensdag tot en met zaterdag geopend tussen twaalf en vijf uur en op vrijdagavond van ze ven tot negen uur. Openlucht-mis Bij de Lourdesgrot in Zevenho ven wordt morgen in de open lucht een viering gehouden, die in het teken staat van Maria ter Hemelopneming. Het gemengde koor Sint Cecilia verzorgt de zang en kinderen brengen bloe men langs tijdens de Offerande. De mis begint om zeven uur. Bij slecht weer wordt er uitgeweken naar de kerk van Zevenhoven. LEIDSCHENDAM - De raad van Leidschendam zal in september geen principe uitspraak worden gevraagd over de ontwikkeling van het centrumgebied en het toe komstige stadskantoor. Eerst moet er duidelijkheid zijn over de toekenning van de groeikernstatus aan de ge meente. Dat houdt verband met de ontwikkeling van Leizo, de bouw van circa 7.000 woningen in het zuidoostelijke deel van de gemeente. Dat hebben B en W de leden van de raad gisteren meegedeeld. Een tweede reden is dat nog niet kan worden be schikt over het in voorbereiding zijnde programma van eisen voor het stadskantoor. In Leidschendam is na het voor tijdig bekend worden van de plannen voor het stadskantoor een storm van protesten opge stoken. Het plan van de Maas trichtse architect Snelder voor zag in een bebouwingsstrook vanaf het GGD-gebouwtje aan de Koningin Julianaweg tot aan de zijvleugel van het raadhuis aan de Koningin Wilhelmina- laan. Het gebouw van drie tot vier bouwlagen - waarin ook een nieuwe raadszaal - met twee halfronde uitbouwen zou de Koningin Wilhelminalaan moeten overbruggen. Vooral dit laatste element wekte het onge noegen van omwonenden, be woners van de Raadhuiswijk. Eind vorige maand heeft de ar chitect in de raadhuishal voor raadsleden en belangstellenden een toelichting, voorzien van dia's en een maquette, op het plan gegeven. Zijn voorlopige schets had instemming gekre gen van burgemeester en wet houders, stedebouwkundig bu reau OD205 en de stuurgroep die zich bezig houdt met de ont wikkeling van het centrumge bied dat zich uitstrekt vanaf de Vliet tot en met Leidsenhage. Extra spreekuur De velé reacties die volgden leidden er al toe dat het CDA voor maandag in de Voorhof van de Kruisheuvelkerk een ex tra-spreekuur en discussie had georganiseerd. SP-raadslid Piet de Ruiter, die de brief aan de raad met het standpunt van B en W naar buiten bracht, is ver heugd over de koerswijziging. Hij wijst er op dat alleen hij tot nu toe het standpunt innam dat het stadskantoor afhankelijk moest worden gesteld van de komst van Leizo. Volgens de SP is de komst van Leizo niet al leen afhankelijk van de groei kernstatus. Uit een door de SP openbaar ge maakt rapport bleek dat de kos ten van bodemsanering in Leizo kunnen oplopen tot ruim 150 miljoen gulden terwijl hiervoor slechts tien miljoen gulden be schikbaar is. arole massee DEN Irma van See- de favoriete van Zuid- it, behaalde een klinken- overwinning op Arjette Noort. De Merenwijkse Öid geen enkele game eerste geplaatste duo van der Capellen en ■cel van Rijn maakte zijn m eveneens waar. De re- gooide bij het Open Ben den roet in het eten. Het nooi werd daarom van thuizen naar de tennis- in Alphen aan den Rijn luisd. De partijen werden f voorspelde finale bij de Bl ies in Zuid-West staat nog ds op de agenda. Irma van ters, als eerste geplaatst, en dy Vincent, de nummer vervolgden beiden hun naar de geplande eind- el. Twee speelsters van De «horst werden de dupe. De [ische Vincent had veinig «omen met Annemarije van CcidócSoimant Overschot. De speelster van De Boekhorst moest zich met twee maal 6-1 gewonnen geven. Irma van Seeters kende helemaal geen pardon met haar opponen- te Arjette van Noort. De Meren wijkse won overduidelijk met tweemaal 6-0. De nummer vier van de dames, Ingrid Kruit, ligt wel uit het toernooi. Haar partij tegen Natasja van Schaik ging met 6-2,2-6 en 6-4 verloren. De favorieten Freek van der Ca pellen en Marcel van Rijn deden ook wat van hen werd ver wacht. In de eerste set ging het duo moeiteloos langs Martijn Aartman en Martijn Zandvliet (6-0). In de tweede set moest er echter een tiebreak aan te pas komen om de definitieve zege te behalen. De andere B-heren- dubbel werd een overwinning voor Hans Dronker en Patrick Kleian. Met tweemaal 6-4 gin gen Rico Fasel en Jan-Pieter Hartwijk ten onder. In de B2-categorie was Martijn Zandvliet wel succesvol. Hij klopte de Cl-favoriet Maarten Buijs met 6-3, 6-2. Alex van de Berg gaf zijn eerste set tegen Loek Verhees pas na een tiebre ak gewonnen. Daarna behaalde Van de Berg geen game meer. Bij de dames op Cl-niveau bleek Carlijn Buis wederom niet te verslaan. Anja van Bos- sum-Waalkus werd ditmaal haar slachtoffer (6-2, 6-0). In grid Bavelaar had in de eerste set de nodige moeite met Uni- cumse Maud Beran. De Meren wijkse won echter met 7-5 en maakte met 6-1 in de tweede reeks de partij af. Noordwijk Adrie Freke zette bij het Noord- wijkse Estec een zware partij om in winst. Hij moest de eerste set in de C-categorie afstaan aan zijn opponent P. Peters (3- 6). De tweede reeks kwam ech ter weer op naam van de KLTV'er. Met 6-3 pakte Freke tenslotte de derde en beslissen de set. Erik van Egmond sloeg zich in twee sets verder in het singletoernooi. Zijn tegenstre ver R. Schilperoort moest er met 6-4 en 6-2 aan geloven. Sa men met partner Dieter Smit moest Van Egmond wel een ne derlaag incasseren. Met twee maal 6-2 zegevierde het duo Derksen/Steens. H. Hinnen bleek te sterk te zijn voor J. Montanis. Laatstgenoemde werd met 6-4 en 6-2 overwon nen. Bij de dames op C-niveau kwam Doris Knot niet voorbij Nancy Detiger. Met 6-2 en 6-3 werd de partij beslist. Mariëlle van de Plas en Arthur van Dam toon den weinig mededogen met het duo aan de andere kant van het net. Slechts één game in de tweede set gaven ze weg aan het koppel Kramer/Zimmerman. Benthuizen Het Bentlanden-toernooi on dervond wel hinder van de re gen. De wedstrijdleiding be sloot daarom om uit te wijken naar de tennishal Nieuwe Sloot in Alphen aan den Rijn en om prosets te laten spelen. Alleen de Dl-partij tussen Atie Hoe- blal en Wendy van de Velden werd zoals gebruikelijk afge werkt. Hoeblal zegevierde met 6-3 en 6-1. Saskia Noorthuizen was in het Cl-toernooi te sterk voor Wendy Terwijn. Ze won het treffen met 9-5. Bij de heren in de Cl-categorie behaalde Berry Stokman een nipte overwinning op Mark Brand: 9-8. Het verschil tussen Quinten van Vliet en Mark van Leeuwen was ook klein. Van Leeuwen won de partij met 9-7. In het Dl-toernooi was de af stand tusen winst en verlies groter. André Chevalier liet Bart Vanheusden met 9-1 ach ter zich. Frank van Leeuwen werd met 9-2 door zijn rivaal F. Vork uit het toernooi geslagen. In iedere plaats woont er wel één. Zo iemand die de geschiede nis kent van vrijwel ieder straatje, pleintje, beekje of huisje in de streek. Niet alleen de historie van de bezienswaardigheden die de VWaanprijst, maar ook de lang vergeten verhalen over plekjes waar je dagelijks onwetend langs rijdt. De Leidse Courant zoekt ze deze zomer op. Samen met hen bladeren we door de geschiedenis van de streek. In deze aflevering neemt Jacob Schrage ons mee naar een de Oude Toren in Warmond. Jacob Schrage met op de achtergrond een grafsteen en de overblijfselen van een kerk FOTO: HENK VAN DEN ENDE Idoor ARIE SCHAKENB0S WARMOND - „Waar vind je een dorp dat kan bogen op vier kastelen en een aantal kloosters Waar kasteel heren als watergeus optra den bij de inname van Den Briel, Jacoba van Beieren een kasteel heeft laten ver woesten en edelen betrok ken waren bij de moord op Floris de Vijfde". Jacob Schrage kan enthou siast vertellen over het histo rische verleden van zijn woon plaats Warmond. Schrage kwam drie jaar geleden naar Warmond, maar heeft zich als voorzitter van het Historisch Genootschap Warmelda in tussen ontpopt tot de histori cus van de bollengemeente. „Vroeger op school gaf ik niks om geschiedenis, maar als je die in je achtertuin vindt, dan wordt het ineens heel an ders", zegt Schrage. Het kleine Warmond kent maar liefst 32 monumenten waaronder het bekende Huys te Warmont, het Jan Steen huisje en het landgoed Ooster geest. Maar het hart van his torisch Warmond wordt ge vormd door de Oude Toren. Tien eeuwen geschiedenis zijn daar samengebald in de ruïne van een kerk. „Het is een unieke plek, met zoveel ge schiedenis. Met wie ik hier ook kom, iedereen wordt stil en er vaart de oase van rust in de drukke omgeving. Wanneer Schrage eenmaal be gint te vertellen is er geen houden meer aan. Er wordt heen en weer gesprongen door de afgelopen duizend jaar en elk plekje heeft wel een ver haal. Voor Schrage is het meest intrigerend de grafkel der van de Jansenisten, de voorlopers van de Oud-Katho lieke Kerk. Het monument dat erop staat dateert van eind vorige eeuw, maar al in 1694 ■werd een pastoor van de Jan senisten er als eerste begra ven. Later volgden er nog een stuk of tien. „In koperen kis ten werden zij bijgezet in, en dat is heel bijzonder, de inmid dels Hervormde Kerk. Dat is extra merkwaardig omdat het ging om hoogwaardigheidsbe kleders als bischoppen en kar dinalen," meent Schrage. Beleg De kerk is in 1574, vlak voor het beleg van Leiden, door Leidenaars verwoest. Ook de kloosters werden in brand ge stoken. Officieel omdat de Lei- denaren de belegeraars niet wilden laten profiteren van hoge uitkijkposten, maar Schrage sluit niet uit dat anti katholieke gevoelens hierbij een rol hebben gespeeld. Het is namelijk niet bekend dat dit elders in de omgeving ook is gebeurd. De Hervormden hebben later het koor van de kerk weer her bouwd voor hun eigen dien sten. Toen zijn ook de grafste nen vervaardigd van Jakob van de Woude, die in 1598 overleed en Van Mathenesse die in 1630 is gestorven. Deze stenen zijn nog steeds te be wonderen en geven met de ge beeldhouwde wapenschilden fraai de familiebanden van deze edelen aan. „Het zijn vrijwel de enige beeldhouw werken uit de 17e eeuw die ge woon in de openluchf te zien zijn," aldus Schrage. Schrage heeft er bij het ge meentebestuur op aangedron gen de grafstenen in de winter met een bekisting tegen de weersinvloeden te bescher men. De'snoods wil Warmelda het werk zelf uitvoeren. Be halve het weer is ook vandalis me een doorn in het oog van de voorzitter. „En dan hoor ik de burgemeester zeggen dat er hier achter gebouwd kan wor den, omdat dan de kerk net als vroeger weer in een woonwijk staat. Ik moet er niet aan den ken, alle rust weg". Schrage neemt hierbij als voorbeeld het Vrouwenkerk- plein in Leiden, ook omringd door een woonwijk. „Het is toch verschrikkelijk hoe dat er uitziet. Dat onzalige idee zal ik te vuur en te zwaard bestrij den," zegt Schrage strijdlus tig. Er kunnen volgens Schrage de nodige vraagtekens gezet wor den bij het standpunt dat er in vroeger tijden huizen rond de kerk gestaan zouden hebben. „Daar is nooit een aanwijzing voor gevonden," aldus Schra ge. Degenen die meer willen weten over de geschiedenis van de kerkruïne kunnen tij dens de open monumentendag op 12 september terecht voor een rondleiding.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11