'EG van Noord-Amerika! werd supersnel bereikt Koffieprijs bereikt dieptepunt NBD-dansscholen gaan op Safari Ondernemingsraad Hema stopt kort met geding ttoe Soiigg/nt ECONOMIE Handelsoverschot Japan gegroeid ïingbouw genomen GATT: NAFTA is belangrijke ontwikkeling Taiwan en China praten over economische banden Kleiner belang Vendex in Barnes Noble DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 A7 janboeren Rusland jgen meer geld OU De graanboeren in Rusland krijgen fcld voor het graan dat ze aan de overheid le- zo heeft het persbureau Interfax gisteren (gemaakt. feverhoging betekent een concessie van de re- ïaan de boeren, die eerder deze maand de Jjpgingen om te protesteren tegen wat ze be- Iden als te lage graanprijzen. De prijs is op- Jken van 10.000 tot 12.000 roebel (ongeveer Jden) per ton. Boeren die meer graan aan de (veren dan de verplichte 25 procent, krijgen nus van twintig procent. De Russische eren hebben tot nu toe dit jaar vanwege de lijzen maar 5,8 miljoen ton graan aan de ld geleverd. In dezelfde periode van vorig 6 dat 13,4 miljoen ton. Bestedingen voor reclame fors gegroeid AMSTERDAM De reclamebestedingen zijn in het eerste halfjaar van 1992 met 13 procent toegenomen ten opzichte van een jaar geleden, aldus het Bureau Budgettencontrole BBC. Er werd 1386 miljoen gulden uitgegeven. Van die groei profiteerden vooral televisie en radio. Gecorrigeerd voor inflatie komt de stijging uit op zo'n 9 procent, ongeveer 2 procent meer dan in het eerste half jaar van 1991. De televisie heeft haar positie opnieuw versterkt, voornamelijk ten koste van de gedrukte media. Het aandeel van televisie komt volgens BBC op 37 procent, dat van de dagbladen op 27 procent en dat van de tijdschriften op 24 procent. Bij de gebruikte media deden de nieuws-, sport- en jongerenbladen het relatief goed. De vergelijking met vorig jaar valt slecht uit voor de management-, de ge- zins- en de mannenbladen. Ook nieuwsbladen kam pen met een terugval in de advertentie-inkomsten. KLM vergroot belang in Martinair AMSTERDAM Het belang van de KLM in de luchtvaartmaatschappij Martinair is uitgebreid van 29,8 procent naar 34 procent, zo heeft een woordvoerster van de KLM gisteren bevestigd. Doordat Martinair zijn aandelenkapitaal heeft uitgebreid, daalde de deelneming van ABN Amro in de luchtvaartmaatschappij tot onder de vijf procent (4,2 procent). Handhaven van het aandelenpakket werd daardoor fiscaal on aantrekkelijk omdat voor deelnemingen van minder dan vijf procent geen vrijstelling wordt verleend van dividendbelasting. De KLM heeft het pakket van ABN Amro overgenomen omdat het beschikbaar kwam. De luchtvaarmaat schappij heeft geen plannen om haar aandeel in Martinair verder uit te breiden. New York heeft ruim miljoen steuntrekkers NEW YORK Het aantal uitkeringsgerechtig den in New York ligt voor het eerst sinds de ja ren '70 weer boven het miljoen. In juli leefden ruim een miljoen inwoners van de metropool aan de Amerikaanse oostkust van een uitkering, zo heeft de New York Times gisteren gemeld. In ruim twee jaar tijd is het aantal Newyorkers in de steun met meer dan 20 procent gestegen. Haast een op de zeven inwoners van de Big Ap ple is aangewezen op ondersteuning door de overheid. De meeste nieuwe uitkeringstrekkers zijn ongeschoolde arbeiders die niet aan de slag komen als gevolg van de aanhoudende recessie. Verder kreeg de stad flink wat immigranten te verwerken en steeg het aantal patiënten dat een afkickprogramma voor drugs volgt. TOKYO Japan heeft de afgelopen maand een forse toene ming van het overschot op zijn handelsbalans geboekt. Vol gens het ministerie van financiën in Tokyo bedroeg het over schot in juli 9,24 miljard dollar tegen 6,6 miljard dollar in juli Ook ten opzichte van juni was er sprake van een toeneming. Het overschot bedroeg toen 8,98 miljard dollar. In vergelijking met juli vorig jaar nam de export van Japan toe met bijna elf procent tot 29,47 miljard dollar. De import groeide met een magere 1,1 procent tot 20,23 miljard dollar. De handel met de Verenigde Staten viel in het voordeel van Japan uit met een bedrag van 3,83 miljard dollar. Vorig jaar juli was dat 3,02 mil jard dollar. In de handel met de Europese Gemeenschap was sprake van een zeer sterke groei van het overschot aan Japan se kant. Het surplus groeide van 260 miljoen dollar tot 2,5 mil jard dollar. IURG In de eerste an 1992 zijn 32.651 'en gereed gekomen f 0.964 een jaar eerder. ntal woningen in aan- p| ind juni was 42.233 te- 170 eind juni '91. Dit jt cijfers die het Cen- ureau voor de Statis- ren heeft bekendge- ncie lopen de cijfers iteen. In Zuid-Holland, Zeeland, Gelderland, id en Overijssel was het 'oningen in aanbouw hoger dan een jaar ge- In Overijssel en Flevo- ake van een stij- ln achtereenvolgens 28 :ent. In de provincies id, Groningen en [olland was het aantal >n dat eind juni in aan- i&s in vergelijking met geleden achtereenvol- 17 en 15 procent lager, ld naar sectoren is de n de sociale huursector rrije sector toegenomen, atste twaalf maanden is I nen met de bouw van 6.000 woningen in de so- lursector. Dat is 16 pro eer in vergelijking met nde twaalf maanden, ije sector steeg het aan- igen waaraan werd be- met 11 procent tot bijna In de premiekoopsector van een daling van int tot 12.022 wonin- bouwsector is van II tot en met juni '92 voor jdrag van 26,4 miljard laan bouwvergunningen wen. In vergelijking met traan voorgaande twaalf fen is dat een stijging van itti onderhoudt juters landmacht Olivetti Neder- lat het onderhoud van de jatiseringsapparatuur en ware van de Koninklijke iacht verzorgen, jen waren service en on- 1 in handen van zeven- jerschillende bedrijven, fce hoopt dat het service- t met één bedrijf tot la asten en minder admini- e rompslomp leidt. Jntract is afgesloten voor 4 een halfjaar met een op- e overeenkomst is in to- P miljoen gulden gemoeid. ogovens wil rtugees ilbedrijf pOGELS BEN Hoogovens is in fee voor de overneming fe Portugese staalprodu- Siderurgia Nacianal. Hoogovens heeft ook ranse staalbedrijf Usi- icilor interesse in de Kfjgese onderneming. Ie overneming is,een be- gemoeid tussen de 300 IBJ0 miljoen gulden. De di- Jpjp van Siderurgia noem- jJoogovens een geschikte °ldaat voor de overne- prgia heeft, evenals de an- (staalbedrijven, te lijden 6? de crisis op de staal- '5$. Het bedrijf zit in de rode jyl, terwijl ook de omzet Dat Hoogovens belang- 'hg heeft voor Siderurgia is rkelijk. Eerder liet Hoogo- «fveten liever geld te steken "luminiumpoot dan in de >ot. De markt voor staal 2«j onder zware druk als ge- fan een inzakkende vraag "Tiping van staal door de uit het voormalige Oost- Ioogovens wilde geen re- ïven voor de belangstel- >or het Portugese bedrijf, duidelijk dat Hoogovens .jstelling heeft voor de ïbandwalserij. In dit seg- van de markt heeft Hoog- niet zo'n sterke positie, juist hier de concurren- Jder moordend is. WASHINGTON - Ze zou den er in Europa nog wat van kunnen leren, van de snel heid waarmee de Noordame rikanen hun eigen economi sche gemeenschap van Cana da, de Verenigde Staten en Mexico tot stand brengen. Na slechts veertien maanden onderhandelen hebben de drie mammoet- c.q. buurlan den in principe overeenstem ming bereikt over een uitvoe rig en complex vrijhandels verdrag, dat met 365 miljoen inwoners 's werelds grootste interne markt wordt. De geleidelijke afbraak van de onderlinge tariefmuren en van handelsbelemmerende ver schillen in economische en pro ductveiligheids-wetgeving kan naar verwachting volgend jaar beginnen en moet over vijftien jaar zijn voltooid. De NAFTA (North American Free Trade Agreement) wordt geleidelijk een formidabele concurrent en handelspartner van de EG. Ook in Algemene Overeenkomst in zake Tarieven en Handel (GATT), waarin met name het Amerikaans-Europese land- bouwdispuut de gemoederen pleegt te verhitten, zal Noord- Amerika een krachtiger vuist kunnen maken, mede omdat het minder afhankelijk wordt van Europese producten. Het gisteren bereikte principe akkoord tussen de'VS, Canada en Mexico omvat duizenden de tailvoorzieningen, die er in gro te lijnen op neerkomen dat: Onderlinge invoerrechten en douane-verplichtingen voor alle verhandelde producten worden afgeschaft; Speciale arbitrage-commis sies met vertegenwoordigers van de drie landen worden op gericht om handelsconflicten te beslechten; GENEVE De GATT, de Algemene Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel, heeft het vrijhandelsakkoord tussen de VS, Canada en Mexico een „belangrijke ontwikkeling" genoemd in de werelde conomie en de wereldhandel. In het verleden heeft de GATT der gelijke overeenkomsten ook altijd verwelkomd. In een vandaag uitgegeven verklaring zegt de GATT dat de overeenkomst des te belangrijker is omdat de drie betrokken landen een grote rol spe len in de huidige GATT-besprekingen over de liberalisering van de wereldhandel, de zogenoemde Uruguay-ronde. De GATT gaat de overeenkomst wel terdege bestuderen op eventuele schendingen van de GATT-regels voor de vrije wereldhandel. Het gaat er daar bij vooral om of andere dan de drie betrokken landen geen nadeel ondervinden van de vrijhandelsovereenkomst. Nieuwe externe handelsob stakels worden opgericht, met name om te voorkomen dat Eu ropese landen en Japan mis bruik maken van de lagere ex terne invoerrechten van Mexi co om zo goedkoop in te voeren in de VS en Canada. (Er komt voorlopig geen gemeenschappe lijk buitentarief van NAFTA). Welvaart Een van de belangrijkste gevol gen van het NAFTA-akkoord is dat Mexico zijn semi-socialisti- sche economie moet opgeven, zodat Amerikaanse en Canade se ondernemers toegang krij gen tot Mexico's tot dusver re genationaliseerde bank-, verzekerings- en olie-industrie. De VS en Canada zullen ook kunnen gaan meedingen naar bouwopdrachten van de Mexi caanse overheid in eigen land. Mexico van zijn kant mag dan ook grotere investeringsactivi teit van zijn N AFT A-partners verwachten en daarmee een al gehele verhoging van de wel vaart. Om dezelfde reden zijn vooral vakbonden in de VS te gen het vrij handelsverdrag. Zij voorzien grootscheeps verlies van banen als bij voorbeeld Amerikaanse autobedrijven hun productie naar Mexico zul len verhuizen, omdat de lonen daar veel lager zijn en de invoer van die auto's in de VS gratis wordt. Amerikaanse milieubescher mers op hun beurt duchten NAFTA uit vrees dat Ameri kaanse bedrijven naar Mexico zullen uitwijken om daar de strenge milieuwetten van de VS te ontlopen. Het Amerikaans- Mexicaanse grensgebied zou daarom sterk vervuild kunnen raken. Andere gevolgen van de interne Noordamerikaanse markt zijn onder meer dat Mexicaanse vrachtwagenchauffeurs met hun trucks en lading de VS mo gen gaan doorkruisen (thans moet aan de grens worden over geladen op Amerikaanse trucks), dat Amerikaanse com- puterfabrieken voor assembla ge van hun producten niet meer naar Azië hoeven maar in Mexi co terecht kunnen en dat Ame rikaanse en Canadese consu menten minder gaan betalen voor Mexicaanse producten als glas, bier en citrusvruchten. Economen in de VS zijn het er niet over eens hoe voor hun land de NAFTA-balans op het gebied van met name de werk gelegenheid zal uitpakken. Pre sident Bush gelooft heilig in het economische heil van onbelem merde handel (lagere consump tieprijzen kweken extra koop kracht) en hij heeft er dit Ame rikaanse verkiezingsjaar alles aan gedaan om te bereiken dat het principe-akkoord met Mexi co en Canada nog vóór de Repu blikeinse partijconventie van komende week zou worden ge sloten. Stroman Ook Democratisch presidents kandidaat Bill Clinton is van de 'vrijhandelsschool', maar is als oppositieleider toch meer ge neigd om gevoelig te zijn voor de bezwaren van de Ameri kaanse werknemersorganisa ties. En Bush doet niets liever dan Clinton portretteren als stroman van de vakbonden. Verkiezingsjaar of niet, het NAFTA-akkoord heeft vooral in de VS nog heel wat hordes te nemen alvorens de weg naar volledige uitvoering open ligt. De overeenkomst moet eerst in alle drie de landen nog door de volksvertegenwoordigingen worden geratificeerd. Dat lijkt niet eerder dan begin volgend jaar gebeurd te kunnen zijn. Met name het Congres in Was hington zal zwaar onder vuur komen te liggen van talloze pressiegroepen, wier specifieke handelsbelangen in geding zijn. Daarna moeten ten aanzien van duizenden concrete producten en honderden wettelijke rege lingen gedetailleerde afspraken worden gemaakt over het tem po en de mate waarin tariefmu ren en juridische obstakels wor den afgebroken. Die afspraken kunnen extreem ingewikkeld zijn. Zo moet worden vastge steld welk percentage van een in Mexico gebouwde auto ook daadwerkelijk uit Noordameri kaanse onderdelen moet be staan, wil die auto tariefvrij in de VS mogen worden inge voerd. 65 procent, luidt thans het antwoord in het NAFTA- akkoord. Maar er moet in on derhandelingen met onder meer Japan en de EG nog wor den vastgeteld hoe de vrijwel De NAFTA moet de jaarlijkse illegale immigratie van een miljoen Mexicanen naar de VS afremmen. onmogelijke vaststelling kan worden gedaan welk precies percentage van een auto 'eigen' en 'vreemd' is... Ondanks alle voorzienbare uit voeringsproblemen is de alge hele verwachting in de VS, Mexico en Canada dat er over vijftien jaar een vrijwel volledi ge vrijhandelszone zal zijn die zich op het Noordamerikaanse continent uitstrekt van ver in de noordpool tot diep in de tro pen. Overwicht Dat die markt in een veel snel ler tempo tot stand kan komen dan de handelsgemeenschap die de Europeanen op hun con tinent (hebben) weten te berei ken, is onder meer te danken aan het enorme economische overwicht van de VS op Canada en vooral Mexico. Bovendien waren de VS en Canada onder ling al ver gevorderd op het ter rein van economische eenwor ding. Voor de VS is er daarom relatief weinig risico verbonden aan NAFTA, terwijl voor Mexi co de potentiële voordelen enorm zijn. In Mexico bedraagt het natio naal product per hoofd van de bevolking 2500 dollar per jaar. In zowel Canada als de VS is dat 21.500 dollar per jaar. De han delsbalans tussen Mexico en de VS was de laatste jaren onge veer in evenwicht. Vorig jaar exporteerde de VS voor 32 mil jard dollar naar Mexico en be liep de import uit dat land 31 miljard. De VS heeft 251 mil joen inwoners, Mexico 87 mil joen en Canada 26 miljoen. Hechtere handelsrelaties met Mexico zullen volgens de rege ring Bush sterk de illegale im migratie van Mexicanen naar de VS afremmen, omdat er meer werkgelegenheid komt in Mexico. Naar schatting steken de laatste jaren telkens meer dan een miljoen Mexicanen on wettig de noordgrens over om zich permanent in de VS te ves tigen. NEW YORK De koffieprij zen hebben hun laagste ni veau van de afgelopen zeven tien jaar bereikt. Op de ter- mijnmarkt in New York kwam koffie voor levering in september uit op een note ring van 50,75 dollarcent per pound (435 gram), het laag ste peil sinds 1975. Een einde aan de daling is nog niet in zicht en sommige des kundigen sluiten niet uit dat de noteringen op een diepterecord van de laatste twintig jaar gele den kunnen uitkomen. De pro ducenten verkopen wat ze kun nen omdat ze met de huidige prijsdaling zich geen lagere op brengst kunnen permitteren. Een prijs van boven de vijftig dollarcent per pound wordt nu nog aanvaardbaar geacht. Aan de andere kant laten de ver bruikers het afweten, omdat ze over ruim voldoende voorraden beschikken. De verbruikende landen be schikken over recordvoorraden koffie na drie jaar van ongere guleerde verkopen door de kof- fieproducerende landen. De in ternationale koffie-overeen- komst werd in juli 1989 buiten werking gesteld omdat de pro ducenten het niet eens konden worden over de hoeveelheden koffie die ze op de wereldmarkt zouden leveren. De koffie-over- eenkomst voorzag in een beper king van de leveringen bij een daling van de prijzen en in een toeneming van de leveringen bij een prijsstijging. TAIPEI China en Taiwan be ginnen gesprekken over het aanknopen van formele econo mische banden. Dat heeft Koo Chen-fu, voorzitter van de semi-officiële Taiwanese com missie voor relaties met China, gisteren bekendgemaakt. Het is de eerste keer dat verte genwoordigers van de twee lan den met elkaar over economi sche aangelegenheden zullen spreken. Koo Chen-fu zei dat hij een uitnodiging uit China voor een ontmoeting met zijn collega Wang Daohan zal aan- De Nationalistische re gering van Taiwan, die de Chi nese burgeroorlog in 1949 ver loor, heeft de commissie inge steld omdat zij weigerde officië le contacten aan te gaan met China. Sinds het eind van de ja ren tachtig zijn tussen de twee landen de economische banden en contacten via burgers snel toegenomen. Koo Chen-fu heeft president Lee Teng-hui en pre mier Hau Pei-tsun inmiddels op de hoogte gebracht van zijn be sluit op de uitnodiging uit Chi na in te gaan. De verbruikers van koffie laten het afweten, omdat ze over ruim voldoende voorraden beschikken. AMSTERDAM De Onderne mingsraad Centrale, het or gaan dat de belangen behartigt van de zeshonderd personeels leden op het hoofdkantoor van de Hema, heeft het kort geding tegen de Hema ingetrokken. A. Steijaert van de Dienstenbond FNV heeft dat gisteravond be vestigd. Volgens Steijaert is de OR er na indringende gesprekken met de vakorganisaties van overtuigd dat de belangen van het perso neel in de zogenoemde „stroomlijnoperatie" door de vakbonden voldoende worden behartigd. Afspraken over een nauwe betrokkenheid van de OR bij ingrijpende beslissingen zijn schriftelijk vastgelegd. Het geding diende maandag in Am sterdam. Vandaag zou uit spraak worden gedaan. Inzet was de oprichting van de Stichting Hema Transfer, die personeel dat door de stroomlij noperatie overbodig wordt aan een andere baan moet helpen binnen of buiten het moeder concern KBB. Centrale wilde meer zeggenschap in de stich ting, de Hema was daar tegen omdat de OR-leden te grote per soonlijke belangen zouden heb ben. In totaal gaat het om onge veer 150 mensen hoger perso neel van wie de baan verdwijnt. Ongeveer zeventig mensen kunnen niet op een andere plek binnen het bedrijf aan de slag. AMSTERDAM Het detailhandelsconcern Vendex vermindert zijn belang in de Amerikaanse boekwinkelketen Barnes Noble van vijftig naar 32 procent. Het concern wil samen met mede-eige naar en directeur Leonard Riggio ongeveer 7 miljoen aandelen naar de Amerikaanse beurs brengen tegen een koers van 15 dollar per stuk. Ook Riggio ziet zijn belang daardoor zakken van vijftig naar 32 procent. De emissie moet „na de zomer" plaatsvinden. Volgens de Vendex-zegsman is het niet de bedoeling het belang verder terug te brengen. Barnes Noble is een van de grotere boe kenverkopers in de VS. Het concern, dat nu ongeveer 860 winkels bezit met een jaaromzet van 1,5 miljard gulden, wil in een snel tempo zeer grote boekenwinkels oprichten. Deze 'Superstores' hebben ongeveer 70.000 titels in voorraad en hanteren zeer lage prijzen. Barnes Noble controleert nu 68 van deze zeer grote win kels; dat moeten er 190 worden. SLAGHAREN - De NBD- dansscholen 'Safariën' er op los. De voorzitter van de Ne derlandse Bond van Dansle- raren NBD, Fred Bijster, twijfelde daarover begin deze week geen moment. Gekleed in Safari-uitrusting, tropenhelm incluis, verscheen hij op het podium van De Bonte Wever in Slagharen om het jaarlijkse congres van de NBD te openen. Speciale attractie tij dens het congres was de intro ductie van de Swinging Safari. Het is de dans van het jaar en volgt de White Emotion op. De op Afrikaanse ritmes gebaseer de Swinging Safari wordt op het congres geleerd aan driehon derd dansleraren, die de Safari doorgeven in hun dansscholen. De bedenker van de dans van het jaar 1992 is dansleraar Jac van den Elshout uit Bergen op Zoom. De commercie heeft een forse greep op het dansje. De Swin ging Safari is namelijk nauw verbonden met de likeur Safari. De alcoholische versnapering was gisteren prominent aanwe zig en er sotnden 'safari-para sols'. Ook in de promotie wordt nauw samengewerkt. Toch aar zelt Bijster om het woord spon soring in de mond te nemen. „We gaan de dans samen pro moten", legt hij uit. „Maar het is niet de bedoeling dat iedereen in de dansschool het ineens op een zuipen zet omdat er alleen maar Safari geschonken wordt. Uiteraard wil Safari wel een link leggen tussen hun product en de dans. Zo gaan ze op een discotheken-tour. met onze dans en de bijbehoordende cd. Volgens mij komt er ook wat over ons op het etiket. En bin nen de dansscholen komen er bijvoorbeeld Safari-avonden. De koppeling van een dans aan een drank is overigens niet nieuw. Bij de White Emotion was melk de 'brandstof. Met de dans van het jaar wil de NBD inspelen op trends. Bij ster: „Elk jaar is er wel een trend. Je had Dirty Dancing, de Lambada, blijkbaar is er be hoefte aan speciale dansen. Wy denken dat nu Afrikaanse in vloeden in de popmuziek opko-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7