„Halve provincie kan onder water lopen" fleES^EK ELSEVIER HN BINNENLAND Greenpeace Waarschuwing na dijkdoorbraak: vecht tegen boringen in Waddenzee Sint Maarten nog niet afgerond li UIT DE WEEKBLADEN V Authentieke uitstraling CcidócSoutant DOOTERDACy3AUGUSTOS^992jj Beloning voor gouden tip Nymphe Poolman AMSTERDAM Een aantal Nederlandse zakenmensen looft een beloning van 100.000 gulden uit voor de gouden tip die leidt naar de verblijfplaats van de al bijna een jaar vermis te Nymphe Poolman (7) uit het Groningse Vriescheloo. De actie is een particulier initia tief van journalist Peter R. de Vries, ex-mis daadverslaggever van de Telegraaf en oud hoofdredacteur van Aktueel. De actie komt voort uit onvrede over de beslissing van de rijkspolitie in Groningen om het onderzoek naar de verdwijning te staken. Nymphe Pool- ipan verdween op 28 november 1991 spoor loos tijdens een wandeling van de supermarkt naar haar woning, een afstand van enkele honderden meters. Surfer vermist „Cholera slaat niet voor Zeeuwse kust naar Anüllen» Schade aardbeving aan Slachtoffer botsing bedrijven valt mee met jetski gevonden VROUWENPOLDER - Een 16-jarige surfer uit Middelburg wordt sinds dinsdagmiddag vermist voor de kust van Vrou wenpolder in Zeeland. De zoekactie, die de poli tie dinsdagavond en woensdag heeft gehou den, is gistermiddag zon der resultaat beëindigd. Alleen het zeil van de surfplank is teruggevon den. Bij de zoekactie werd ook een helicopter van de Belgische politie gebruikt. WILLEMSTAD De kans dat de cholera- epidemie vanuit het naburige Venezuela overslaat naar Benedenwindse eilanden van de Nederlandse Antillen, kan vrijwel worden uitgesloten. Dit heeft de waarnemend direc teur van het departement van Volksgezond heid, dr. Vissers, gisteren in Willemstad mee gedeeld. Hij reageerde daarmee op berichten dat in Venezuela wegens cholera de alarmfase is afgekondigd en dat de verkoop van vis en schelpdieren is verboden, omdat daarin cho- lera-verwekkers zijn ontdekt. Uit gebieden waar cholera heerst worden geen produkterï geïmporteerd, aldus Vissers. Bovendien is de drinkwaterkwaliteit op de eilanden optimaal en zijn de sanitaire voorzieningen goed. ROERMOND De gedeclareerde schade die bedrijven zeggen geleden te hebben als gevolg van de aardbeving op 13 april blijkt erg mee te vallen. Slechts veertien ondernemingen heb ben voor de gestelde datum van 1 au gustus een aanvraag voor schadever goeding ingediend. Aanvankelijk lie ten meer dan vierhonderd onderne mingen weten door de aardbeving schade te hebben geleden van meer dan dertien miljoen gulden, maar die schadeclaims zijn niet voor de gestelde datum ingediend. Van de veertien be drijven die dit wel gedaan hebben be weren er vijf niet langer te kunnen voortbestaan zonder steun. DORDRECHT In het water van de Beneden-Merwede, ter hoogte van de gemeente Hardinxveld-Giessendam, is dinsdagavond het lichaam gevonden van de 20-jarige man die sinds zondag middag werd vermist na een ongeval met twee jetski's. Het stoffelijk over schot werd ontdekt door een passeren de binnenvaartschipper. De aanvaring vond zondagmiddag plaats op de Bene den-Merwede bij Gorinchem. De 20-ja- rige man uit die plaats werd in een op- blaasband voortgetrokken door een jetski. De bestuurder van een andere jetski botste boven op hem, waarna hij werd vermist. De toedracht van het ongeval wordt nog onderzocht. DELFZIJL Greenpeace en de Waddenvereniging blijven vechten tegen de geplande gas boringen van de Duitse olie maatschappij BEB in het Eems- Dollard-gebied. BEB is van plan twee produk- tieplatforms in zee te plaatsen en heeft van de Duitse overheid inmiddels de benodigde vergun ningen gekregen. Volgens Greenpeace en de Waddenvere niging zal de kans op een grens overschrijdende milieuramp aanzienlijk toenemen als de oliemaatschappij in het kwest- bare natuurgebied gaat boren. Volgens woordvoerder Carsten Redlich van Greenpeace Duits land wil BEB in de tweede week van september met de omstre den boringen beginnen. Dat maakt de kans volgens hem klein via juridische weg nog iets te ondernemen. Acties sluit de Greenpeace-woordvoerder dan ook niet uit. Hoe die er uit ko men te zien, wil hij nog niet zeg gen. Demilieuorganisatie zal alle legale stappen ondernemen om aantasting van het wadden gebied te voorkomen. De Tweede Kamerfractie van de PvdA heeft inmiddels bij mi nister Alders van milieu aange drongen druk uit te oefenen op zijn Duitse collega Töpfer. Deze heeft in 1991 tijdens de Esb- jerg-conferentie beloofd de bo ringen tot minstens 1994 uit te stellen. Töpfer verwijst echter door naar de verantwoordelijk heden van de deelstaatregering van Neder-Saksen. Saillant de tail is dat „milieuminister" Mo- nika Griefahn van de deelstaat, die tot een akkoord met BEB is gekomen, een aantal jaren gele den nog deel uitmaakte van Greenpeace. DEN HAAG De Rijksminis terraad zal pas morgen bijeen komen om over de bestuurscri sis op Sint Maarten te praten. Een woordvoerder van het Ka binet voor Antilliaanse en Aru baanse zaken heeft dat gister avond meegedeeld. Reden voor het uitstel het overleg vindt een dag later plaats dan oorspronkelijk ge pland van de ministerraad van het Koninkrijk is dat het overleg tussen premier Lub bers, minister Hirsch Ballin en de Antilliaanse minister pre mier Maria Liberia meer tijd vergt. De twee Nederlandse po litici en de Antilliaanse premier voerden gisteren voorbereiden de besprekingen die op verzoek van Maria Liberia werden ge houden. Liberia meent dat het onder curatele stellen van het Bovenwindse eiland op juridi sche gronden een aanvechtbare maatregel is. Bovendien menen Antilliaanse politici en ook de premier dat het Nederlandse ingrijpen een klap voor de auto nomie van de Antillen bete kent. De maatregelen die Hirsch Bal lin in juli nam, houden onder meer in dat alle besluiten met belangrijke financiële (boven de 25.000 gulden) en bestuurlijke gevolgen vooraf ter toetsing aan de gouverneur van de Ne- derlandse Antillen moeten wor den voorgelegd. Besluiten van het bestuur van Sint Maarten kunnen eventueel ter vernieti ging worden voorgedragen aan de Kroon. Op de Antillen heer ste de afgelopen tijd de vrees dat minister Hirsch Ballin nog verdergaande maatregelen zou nemen dan hij in juli had aange kondigd. Verwacht werd dat hij de ministerraad van het Ko ninkrijk een algemene maatre gel van rijksbestuur zou voor leggen. De Eilandsraad en het College van gedeputeerden zou den dan helemaal buitenspel worden gezet. MUNTENDAM - De dijk doorbraak in het A.G. Wil- dervanckkanaal gisteroch tend vroeg is een waarschu wing voor de provincie Gro ningen. De bodemdaling, die door de gaswinning optreedt, kan nog veel ingrijpender ge volgen hebben. Dat zegt C. Wolthuis, vicevoor- zitter van Willem Beton, de de noordelijke overleggroep bo demdaling. Willem Beton sig naleerde onlangs een lokale verzakking in de Emmapolder- dijk tussen de Eemshaven en Uithuizen. Die zou een gevolg zijn van de bodemdaling. Als daar geen groot gemaal wordt gebouwd kan bij een dijkdoor braak de halve provincie onder water lopen. De overleggroep concludeert dat door de bodem daling in het centrumgebied van het Slochterenveld (nu al acht tot twaalf centimeter) het water relatief stijgt en de druk op de dijken toeneemt. Dat kan ertoe leiden dat op zwakke plekken gemakkelijker mankementen optreden, als daar werkzaamheden worden verricht. Volgens de overleg groep zou dat ook verklaren waarom door het leggen van een gasleiding de dijkbreuk in het Wildervanckkanaal is ont staan. Militairen Burgemeester G. Hut van de .gemeente Menterwolde riep als voorzitter van het crisisteam gisteravond de hulp in van mili tairen om de dreigende over stroming van zijn gemeente te gen te gaan. Eerder genomen maatregelen bleken ontoerei kend. Het probleem waarmee de hulptroepen gisterochtend wer den geconfronteerd was enorm. Het ongetemde water sloeg steeds meer zand weg. Aanvan kelijk hoopte het crisisteam in het gemeentehuis van Menter wolde het gat te kunnen dich ten door een ponton voor de opening te laten zinken en de gaten op te vullen met puin en stenen. Maar al snel bleek de toegangsweg naar de doorbraak volstrekt onvoldoende. Zwaar- geladen vrachtwagens moesten op het smalle dijkje in de ach teruit een kilometer rijden en hun lading lossen. Een drijven de kraan werd naar het gat ge dirigeerd die veel sneller dan via het smalle dijkweggetje de vrachtwagens met steen en Een dekschuit vormt een tijdelijk opvulling van de dijk, die gisterochtend bij Zuidbroek/Muntendam doorbrak. Het gat nabij de polder Tus- schenklappen ontstond tijdens het doortrekken van een gasleiding onder het A.G. Wildervanckkanaal (links) foto: anp zand kon lossen. Een deel van de N33 werd daartoe afgeslo ten. 's Middags gingen de slui zen in het Eemskanaal en het Winschoterdiep dicht. Daarmee werd in ieder geval een deel van de stroom richting Muntendam tegen gegaan. Later op de dag volgde die van Zuidbroek. Scheepvaartverkeer, met uit zondering van de hulpschepen, was in heel Oost-Groningen on mogelijk geworden. Maar intus sen stroomde de Tusschenklap- pen-polder steeds verder vol. Op veel plekken stond het wa ter bijna een meter hoog. Bur gemeester Hut verzocht het Re gionaal Militair Commando (RMC) alsnog om bijstand. Dat zou in het uiterste geval een noodbrug over het kanaal aan leggen, waardoor de vrachtwa gens met puin zonder omwegen de doorbraak konden bereiken. Cadmium Het gat in de dijk ontstond gis terochtend vroeg bij het boren van een vijfde gasleiding onder het kanaal. Nacap, dat in op dracht van de Gasunie de bo ring onder het kanaal uitvoert, heeft in ieder geval apparatuur ter waarde van vijf miljoen on der de golven zien verdwijnen. Het Drents en Veenkoloniaal Landbouwgenootschap becij fert het verlies van de circa vijf tien boeren in het gebied op minstens 2,5 miljoen gulden. Daarbij komt nog de toekomsti ge schade: de grond zal in de ko mende jaren minder opbrengst geven, omdat de overstroming de grond en de sloten doet dichtslibben. De gedupeerde boeren komen vandaag bijeen om samen een claim bij de Na cap in te dienen. Die kan boven dien enorme rekeningen tege moet zien van de overheden en de waterschappen, die ook mil joenen guldens hebben uitgege ven aan het dichten van de dijk. Gisteravond bleek bovendien dat in het overstroomde gebied een provinciaal depot voor ver vuilde grond ligt met door cad mium verontreinigd slib. De provincie heeft monsters geno men, waaruit moet blijken hoe ver het cadmium zich over de honderden hectares heeft ver spreid. Toedracht Over de toedracht van de dijk doorbraak tast Nacap nog in het duister. Directeur-eigenaar Henk Koop suggereert dat wel licht een ondergrondse aftak king van het kanaal de oorzaak is. Maar ook wordt gespecu leerd dat ingenieurs een reken fout hebben gemaakt en te hoog hebben geboord. Het bedrijf is verzekerd tegen calamiteiten. Koop wil echter niet zeggen te gen welk bedrag. De Neder landse Vereniging van Assu rantiemakelaars (NVA) laat weten dat de boeren in ieder ge val bij de Nacap terecht moeten. De schade aan gewas sen en opstallen door dijkdoor braak en overstroming is in Ne derlandse polissen uitgesloten. De rijksweg N33 tussen Veen- dam en Zuidbroek blijft voorlo pig dicht. v De overstroming van de polder Noordoostpolder vijftig jaar Waar eens de golven het land bedolven, golft nu een halmenzee; de oogst is rijp. De laatste regels van de roemruchte Zuiderzeeballade over de Noordoostpolder en het heimwee der vissers. In september is het precies vijftig jaar geleden dat de polder droogviel. In de jaren vijftig gold de Noordoostpolder als het meest moderne landbouwgebied van Europa. Het agrarische sprookje bleek echter van korte duur. De mechanisatie rukte op, de landarbeider verdween uit Nederland en de polder verouderde. Na de landarbeider verdwijnt nu ook de akkerbouw stilletjes uit de Noordoostpolder. Voor de toevallige passant heeft het gebied echter alles weg van een paradijs. Het landschap is ruim en oogt prachtig groen. foto: anp Tusschenklappen heeft niet al leen schade toegebracht aan de gewassen, maar ook aan de daar aanwezige natuur. Talloze dieren probeerden, voorzover zij daartoe in staat waren, een veilig heenkomen te zoeken voor het wassende water. Ko nijnen, hazen, mollen, egels en vossen probeerden een droog stuk land te bereiken. Vrijwilli gers zijn een groot deel van de dag in de weer geweest om zo veel mogelijk dieren te redden. Ze kwamen met konijnen, mol len en muizen uit het over stroomde gebied, om ze buiten de Tussenklappen-polder weer uit te zetten. Ook kinderen hielpen mee. Natuurwaarden worden niet geschaad door de dijkdoorbraak. Zowel het Gro ninger Landschap als Staats bosbeheer bezitten geen na tuurgebieden in de polder Tus schenklappen. De schade voor natuur zal ook meevallen, als het water zakt, zegt Dommer- holt. Het gaat om zoet water, en daarvan ondervindt de natuur nauwelijks schade. sen twee kwaden: verhop ren of militair ingrijp. Waar blijft de nieuwe CbL chili en vooral zijn visie? L ropa snakt ernaar. Dan 'Africa addio', ookfe geen opvrolijker. Het Wes^ is de aanhoudende ellefo- van het zwarte continent fj, stelt Rik Kuethe. Miljoefo Somaliërs die voor de can^, bezwijken? „Het raakt g nauwelijks meer". Ini daad, dezelfde ervaring met de foto van die maj Bosniër. Het verschil is Sarajevo dichter bij huis Afrika is 'een werelddee ver" geworden. En dan is er nog Pompei, gevecht om de oude stad is gonnen. Hard nodig: schi ringen in de huizen verble of laten los. Toerisme, rej brandende zon en gras plagen de stad die ooit v toegedekt door een vulkaa Na zoveel leed is er verg» heid met Anton Geesink IOC-gigant mag kond c van het bobo-kleinleed ii Olympische sport. En e 'Night on Earth', de nie film van Jim Jarmusch. Pk- Conrad sprak met hem: bij het te gaan over New n waar het leven ook niet je| HP schetst de verwarring van een Bosnische tiener en de or- ganenmarkt die losbarst rond het lijf met een nog net klop pend hart. Elsevier is een vat vol leed. HN staat deze week voor 'Het Goede LevenElse vier is een vat vol wereldleed. VN wisselt wereldleed af met Olympisch gekissebis en De Groene gaat terug naar/met Tito en Wim Thomassen. Geen van de bladen laat wat ooit Joegoslavië was links lig gen. Het tijdstip is misschien een beetje ongelukkig gekozen. In Joegoslavië blijken concen tratiekampen te zijn inge richt en HN pakt uit met 'Het Goede Leven'. Chef-kok van het Amstel Hotel Robert Kra nenburg splitst snobs een goedkoper 'goed leven' in de maag. Hij is er trots op dat het hem is gelukt goedkopere vissoorten te introduceren. „Als een makreel vandaag op een goede manier is gevangen en bereid, is hij superieur aan drie dagen oude tong". HN ging even naar Thermae 2000. Voor sommigen een kuuroord, voor anderen een vakantieparadijs. Elders wordt andermaal verteld dat meer en meer mensen ont dekken dat plekken waar niets gebeurt vaak leuker zijn dan de toeristentrekkers. Nederland is trouwens niet zo gelukkig, weet HN. In elk geval maakt werk hebben niet blij. „Een blik in een och tendtrein voor zielsgelukkige forensen bevestigt dat". De kampen duiken nog wel even op, in de bijdrage met fi losoof Cornelis Verhoeven. Hij ontleedt fenomenen als Auschwitz. Verhoeven vindt het leven een redelijk goede uitvinding. Of God het zo heeft gewild, is voor hem bij zaak. „Het enige doel dat ik zou kunnen hebben, is voor mezelf een beetje helderheid scheppen". H^DE TIJD HP haakt, natuurlijk, in op het grote vluchten door de Bosniërs. Hermina Smajilo- vic mocht naar 'het eind van de nacht', naar Den Bosch. Haar ouders stuurden haar, bang als ze waren dat de oor log en Servische verkrachters hun 17-jarige dochter zouden bezoedelen en beschadigen. Ze houdt verschrikkelijk van Bosnië en kan er totaal niet bij waarom schoolvrienden ineens haar vijanden zijn. Wat waren haar speelmaatjes eigenlijk? Serviërs? Bosniërs? Of Kroaten? Hermina weet het niet. Vrede maakte plaats voor pesterijen en werd haat. De vlucht is en was vreselijk. Een dertiger op unit IV in het Amsterdams Medisch Cen trum is hersendood. Al voor zijn verscheiden hebben zich 1412 mensen voor de nieren gemeld, 368 voor de hoorn vliezen, 23 voor het nog klop pende hart, 22 willen graag de lever en 10 bedelen om de longen bij de 'marktkraam' op de grens van leven en dood. Het gevecht om de or ganen is een oud gevecht. Het is een lange strijd, de vraag stijgt, het aanbod blijft onvol doende. Voor velen komt een donororgaan te laat. Bert Bukman en Bart Rijs gingen kijken in het AMC en schre ven een indringende bijdrage over onverenigbare zaken als emoties, familie en koel or- gaanmanagement. Popblad Rolling Stone wordt wel The Wall Street Journal of Rock genoemd. Zo begon het 25 jaar geleden niet. Het levenswerk van Jann S. Wen- ner, dropout van de universi teit van Berkeley, begon in 1967 op een slonzige etage. Hij wilde zijn helden Mick Jagger, Bob Dylan en John Lennon ontmoeten en kon zijn stukjes nergens kwijt. De kwart eeuw heeft zijn sporen nagelaten; het blad en de uitgever zijn ver anderd. De ex-hippies bestie ren nu een miljoenenbedrijf. De tranen springen je in de ogen bij het openslaan van El sevier: leed met slagroom. De plaat op de omslag, van die broodmagere Bosniër in een Servisch concentratiekamp, die kennen we al. Dan schrik je minder. Maar bekijk de inhoudsopgave eens. In 'Eu- ropa'92' wordt andermaal walging uitgesproken over de walgelijke waarheid in Joego slavië. Er moet een door braak komen bij de keuze tus- Ook De Groene ontkwam j aan Joegoslavië. Er soms de roep om de teruj van Tito, de superlenii Maar daar koopt menf wat voor, legt Joke van Ke pen aan de hand van dec schiedenis van Joegoslavii Tito uit. f; Ook onder het kapittel 9 schiedenis' valt het gesjj met de 82-jarige Wim J. massen, de oud-burgen^ ter van Rotterdam en 'vrfe vrouw' van de PvdA. Aa\, ding is het boek 'In vlam: Wim Thomassen, spireerd organisator vi Partij van de Arbeid' artikel. Het boek schijnt te zijn. Loopt in elk gevi een trein en Felix Rotte: wil het onder jongere 1< verspreiden. Hopelijk die jongeren wie Thomi Aan de vooravond van,, voetbalseizoen wordt 9 sportredactie van de V<;( krant, Ben de Graaf, 'Gij geprofileerd'. De zuurpig van de sportjournaliq< blijkt goed voor een pr(] vol vragen. Een fenomeei van voetbal houdt. Of niet? Die niet tegen de g. rol van de tv kan. Of ...i| voor wie voetbal door 5 niet kan bestaan. Of ku, toch leven van wat hij nj, lijk slechts een prettige t] passering vindt? Aardig is het drieluik j gender-bending; het opzj, lijk heen een weer spri^, tussen mannelijkheid a vrouwelijkheid. De bijdr^ van 'Carrousel der se\ gaan over het seksenspe^ megasterren als Princi Madonna, mannen-cosmi, dat een dubbelzinnige, komst kent en de hiphol rap waar de vrouwen vorm van Salt 'n Peppa te slaan naar die typische hi fobe, seksistische hip^ Bij hot item Joegoslavië VN even terug naar lr toen we gingen helpen iif rea. Twee handen vol 'b.' andere ingewijden en L mogen zeggen wat ze vaij litair ingrijpen vinden.1 der een historische so over Korea anno 1950. Kè lijn en Paul Rusman gie na waar de Rambo's uith goslavië hun wapens vanlt halen, tegen de stroom een VN-embargoin. L Ook in VN is daarme strijd geenszins voorbij. I derland vocht tot in Olympisch Comité toe",l te Frans Oosterwijk b, zijn artikel. Een bijdrage kleinzieligheid op Olymj niveau, waarbij meteen punt wordt gedraaid as enkele weken durende maat aan sport in het lijks zomerleven. NOC^ Huibregtsen tekent voo" mooiste, want onbegrijp ste zin: „Ik denk dat EW weet wel, die van 'dag 1P en vlak daarvoor het goi'( de 800 meter, E.H.) het" haar authentieke uitsti^ fantastisch zal doen". Leuk blijft de confron tussen oud en jong. Dit deel 2. Mooi is de literaii" portage 'Fantoompijn' |j schrijfster, dramaturge journaliste Hanna KralV

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4