Kabinet stelt geen limiet aan aantal Joegoslaven Van den Broek voorziet escalatie op de Balkan Kosten psychiaters rijzen de pan uit BINNENLAND Bank verdient miljoenen aan wisselen van xtc-geld Zevende vrQUw duinrell oorder Dierenpark jrkoopt olifantemest Sociale huurwoningen tellen minder kamers ie helpt Kroaten njior naar 4trië op ikantie 3gaan" Woningcorporaties: eerst overleg met WVC neidMOowuvnt AO DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 O APELDOORN - Nederlan ders doen steeds vaker een beroep op de hulp van vrijge vestigde psychiaters. De kos ten zijn tussen 1989 en 1991 met 117,7 procent toegeno men tot landelijk 135 miljoen gulden. Dat blijkt uit cijfers van de Vereniging Neder landse Zorgverzekeraars. De VNZ heeft maatregelen aan gekondigd om de kosten te be teugelen, onder meer door een forse tariefsverlaging tot inzet van de onderhandelingen met de psychiaters te maken. Vorig jaar werden de tarieven ook al met zeven procent verlaagd. Volgens VNZ-woord voerder P. Wagenaar zijn de kosten der mate gestegen „dat dit niet meer is te betalen". Markt De precieze oorzaak van de kos tenstijging en groeiende vraag is onduidelijk. Algemeen wordt verondersteld dat de toename te maken heeft met 'maat schappelijke ontwikkelingen'. Volgens Wagenaar heeft de groeiende roep om hulp waar schijnlijk te maken met het feit dat het aanbod aan hulp is uit gebreid. „Dat is het bekende ef fect van de economische wet die zegt dat aanbod vraag creëert". Er komen steeds meer vrijge vestigde psychiaters. Wage naar: „Ze zien kennelijk een markt. Je ziet nu al dat instel lingen als de Riaggs en psychia trische afdelingen van algeme ne ziekenhuizen amper meer aan psychiaters kunnen ko men. Ze beginnen liever voor zichzelf'. Staatssecretaris Simons heeft eerder al aangekondigd onder- zoek te zullen doen naar de exacte oorzaken van het groei ende beroep op de geestelijke gezondheidszorg. Ook Riaggs, thuislozenzorg en jeugdhulp verlening spreken van een forse groei. Simons overweegt volgens Wa genaar intussen serieus de ei gen bijdrage van cliënten van vrijgevestigde psychiaters, nu nog vijf gulden per zitting, te verhogen. De bewindsman wif daar in september over beslis sen. Weliswaar stijgen de uitgaven voor vrijgevestigde psychiaters explosief, toch gaat het Wage naar 'veel te ver' nu al te con cluderen dat 'Amerikaanse toe standen' dreigen. In de Vere nigde Staten wint de stelling 'Iedereen z'n eigen psychiater' meer en meer aan kracht. Wa genaar: „Maar daarvan wil ik hier nog niet spreken. Daartoe zouden we eerst eens uitgebreid onderzoek moeten doen naar de reden van de stijging". AMSTERDAM De activitei ten van een zeven leden tellen de xtc-bende, die deze week in Amsterdam terechtstaat, heb ben de ANB Amrobank geen windeieren gelegd. Alleen aan het wisselen van Britse ponden, afkomstig van de handel in ver dovende middelen, heeft de bank al bijna drie miljoen gul den verdiend. Dat bleek giste ren tijdens de derde zitting van de rechtbank in het proces. De maximale omzet van de ben de bedroeg 300 miljoen gulden. Er werden ruim 23 miljoen pil len vervaardigd, waarvan er in februari circa 3 miljoen in be slag werden genomen. De mini male verdienste van de organi satie bedroeg 106 miljoen gul den. De rechtbank bepaalde gis teren aan het eind van de zit ting dat de zaken tegen alle ver dachten worden aangehouden tot 3 november. In enkele zaken wordt het on derzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris om PTT'ers als getuige te kunnen horen. Deze medewerkers kun nen niet in het openbaar wor den gehoord omdat zij recht streeks betrokken zijn geweest bij het afluisteren van tele foons. Als zij in het openbaar verschijnen, zijn ze volgens de rechtbank om te kopen door cri minelen. Voor de voortzetting van het proces worden opnieuw enkele dagen uitgetrokken. Arrestaties Een regionaal rechercheteam van de politie in Eindhoven heeft gisteren in Horst (Lim burg) een 42-jarige man aange houden, die ervan wordt ver dacht betrokken te zijn bij een Nederlands-Belgische bende die xtc-poeder produceerde en verhandelde. De verdachte wordt morgen voorgeleid. Vori ge week vrijdag werden al vier Nederlandse verdachten aange houden, van wie drie in België. De vijfde verdachte is eigenaar van de woonboerderij waar de recherche vorige week een con tainer met 1.350 liter ether in beslag heeft genomen. Die stof wordt gebruikt by de produktie van xtc en amfetamine. (ADVERTENTIE) Choq Magie Show. T/m 30 augustus. Attraktiepark 2242JP Wassenaar. >fc 01751-40260 EL 020-6170935 I EGTUIGSTRMT 26.1059 CL AMSTERDAM. Dp een oorlog woedt, kan de antiepret niet drukken. 6 je geen televisie kijkt en a kranten leest, merk je er Is van. Je hélpt de Kroaten f naar Istrië op vakantie te n. De mensen daar schreeu- t om toeristen. Hotels en Jpings zijn half leeg, ze ver- nen er geen fluit. Op de cam- g in Rovinj waar normaal zend Nederlanders vertoe- I, waren nu ongeveer twintig figenoten". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse za ken heeft de Kamer er gisteren op gewezen dat de militaire in terventie in Bosnië-Hercegovi- na niet ophoudt met het be schermen van hulptranspor ten, het toezicht op het gebruik van zware wapens en het in specteren van gevangenkam pen. Hij vreest dat Servië uit een dergelijke beperkte actie van westerse landen zal afleiden dat de annexatie van delen van Bos- nië-Hercegovina stilzwijgend wordt getolereerd. Van den Broek: „In Kroatië is deze slui pende annexatiepolitiek onge wild geconsolideerd mede door de inzet van uitsluitend blauw helmen (ongewapende VN-mi- litairen-red.). Alleen al uit het feit dat de Serviërs al twee der de van Bosnië-Hercegovina in handen hebben met alle exces sen van dien, blijkt dat het in ternationale beleid niet dwin gend genoeg is geweest. Ik vrees toch een beetje dat de in ternationale politieke discussie over de risico's van de militaire interventie volstrekt contra- produktief (tegengesteld-red.) werkt. Als we het namelijk zo doen dat mijnheer Milosevic er geen last van heeft dan roepen we de noodsituatie in de Balkan zelf over ons heen", aldus Van den Broek, die vergroting van de militaire dwang dan ook on vermijdelijk acht. Voor de op voering van de militaire druk houdt de Nederlandse regering nadrukkelijk alle strategische opties open, inclusief de meest vergaande vorm, namelijk een grondoorlog of luchtaanval. De bewindsman liet zich op merkelijk terughoudend uit over het creëren van veilige zo nes. Het gaat dan om gebieden waar inwoners van bezette ge bieden naar toe worden geleid onder bescherming van de Ver enigde Naties. Van den Broek vreest dat dergelijke gebieden met name bevolkt zullen wor den door groepen die het slacht offer worden van 'etnische zui veringen' door Serviërs. Het gaat dan vooral om Bosnische moslims die vervolgd worden. De bewindsman vreest dat het permanent inrichten van veili ge zones de Servische politiek in de kaart speelt. Verschillende kamerfracties hebben gisteren bij het kabinet sterk aangedrongen op een vol ledige blokkade rond Servië. Het CDA-kamerlid De Hoop Scheffer hekelde omringende landen als Bulgarije, Roemenië en Griekenland die volgens zijn gegevens nog steeds goederen aan Servië verhandelen. De Hoop Scheffer wil met name Griekenland aanpakken dat on danks zijn lidmaatschap van de EG en NAVO olie-handel met Servië toelaat. De WD'er Blaauw vindt dat de EG moet dreigen met het dichtdraaien van de geldkraan als Grieken land niet meewerkt aan een vol ledige blokkade. Naast een vol ledige zeeblokkade moeten VN- troepen de grenzen gaan bewa ken van de omringende landen. Roemenië en Bulgarije zouden daar in ieder geval toe bereid- zijn. Minister Van den Broek heeft toegezegd samen met de Duitse regering binnen de VN' te beijveren voor een volledige blokkade van Servië. iel ministerie tederwijs wil weer "guit Zoetermeer niETERMEER - Nadeafron- gvan de reorganisatie op het listerie van onderwijs en we- Bchappen moet worden on- Zocht hoe de terugkeer naar Q Haag kan worden geregeld, i zegt de hoogste baas van ministerie, directeur-gene- ■nJ R. Meijerink, in een inter- w in het personeelsblad. Vol- fs Meijerink heeft de terug- ir geen haast, 'maar het gaat lgebeuren'. De belangrijkste «Jen voor het ongenoegen over huidige vestigingsplaats ojgs de Europaweg betreft de "tand tussen Den Haag want daar gebeurt het..') en Jtermeer. „Vandaar: Als we reorganisatie op orde heb- rnJ zou het het overwegen ard zijn om een deel van die apmisatie naar Den Haag te- 5te brengen". s je zin hebt om aan je carrière te werken, dan is het goed om te •eten dat onze opleiding NIMA-A Den Haag op 8 september start en NIMA-B op 1 september. VHM Reclame- en Marketingonderwijs i MEN Bij het Noorder Dierenpark in Emmen is voor bezoe- jnj sinds kort verse olifantemest te koop. Volgens de bioloog van „n-park, H. Hidding, kwam de vraag naar dit produkt zo geregeld re r dat besloten is de mest in emmers te verpakken en te koop f 'te bieden. Onderzoek heeft aangetoond dat de uitwerpselen jde dikhuiden een uitzonderlijke structuur en een zeer goede °neralenverhouding bezitten. Dat maakt de stof meer dan koe- ve It geschikt als voeding voor kuip- en ter rasplan ten. De tien oli- -htjen in het Emmer dierenpark produceren per dag gemiddeld anjend kilo uitwerpselen. Achthonderd kilo daarvan wordt ver- i cijtof komt in het water terecht. De pure keutels worden nu ver- lirield en per vijf kilo in emmers verpakt die voor 7,50 gulden te hap zijn. Óp de belangstelling van sommigen voor tijgermest gaat godierenpark niet in, hoewel het veronderstelde afschrikkingsef- j p voor katten en konijnen van tijgermest uit onderzoek niet is «ken. Schiphol gaat bomen planten SCHIPHOL Het aantal bomen op de luchthaven Schiphol neemt toe van 1.800 nu tot ruim 65.000 in het jaar 2000. President-directeur H. Smits van de luchthaven maakte dat woensdag bekend bij de pre sentatie van een plan voor de grootscheepse aanleg van groenvoorzieningen op de luchthaven. Het ver hogen van de landschappelijke kwaliteit van Schip hol is een van de afspraken die het luchthavenbedrijf heeft gemaakt met de overheid in het kader van het zogenoede Plan van Aanpak. Volgens dat plan moet Schiphol uitgroeien tot een van de grootste luchtha vens in Europa. Om de nadelige gevolgen daarvan voor het milieu zoveel mogelijk te beperken is onder meer afgesproken dat de luchthaven een „groener" aanzien krijgt. De beplanting komt voornamelijk aan het landzijdegebied van de luchthaven. Het luchtzijdegebied, de platformen en het banenstelsel, moet om redenen van veiligheid gevrijwaard blijven van hoge beplanting. PAULKOOPMAN DEN HAAG Het aantal kamers in sociale huur- en koopwoningen is de afgelopen jaren afgenomen. Tussen 1987 en 1990 steeg het aandeel van driekamerwoningen in de sector, ten koste van het aandeel vierkamerwo- ningen. Wel hadden de kamers een gemiddeld grotere oppervlakte dan voorheen. Dit blijkt uit een onderzoek van het minis terie van volkshuisvesting dat staats secretaris Heerma gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De kwaliteitsverschillen tussen de sociale koop- en huursector zijn in de onder zochte periode afgenomen, hoewel koopwoningen nog altijd een iets ho ger kwaliteitsniveau hebben dan soci ale huurwoningen. In oppervlakte ge meten werden de huur-gezinswonin- gen groter (van 76 naar 80 vierkante meter) en de huur-koopwoningen klei ner (van 87 naar 85 vierkante meter). Verder blijkt uit het onderzoek dat liefst tachtig procent van de kopers van gesubsidieerde woningen voor cir ca 5000 gulden in kwaliteitsverbete ring investeert. Ontvoerd meisje herkend op pornofoto's APELDOORN De politie van Apeldoorn is een zaak van kinder pornografie op het spoor gekomen die ook naar het Belgische Leu ven leidt. In verband met die zaak zijn twee verdachten aangehou den, een 48-jarige man uit Breda en een 46-jarige man uit Brum-' men. De zaak kwam vorige aan het rollen, toen de Apeldoornse po litie werd getipt over een ontmoeting van de man uit Breda in Apeldoorn met man uit Brummen. Bij hun aanhouding trof de po litie in de auto van de Bredanaar een fototoestel en een album met 75 pornografische kinderfoto's aan. Bij een huiszoeking werden nog eens 25 van dergelijke foto's aangetroffen. Op de foto's staan 7 tot 10 meisjes van 6 tot 10 jaar oud. In Leuven is inmiddels een 9- jarig meisje uit die stad, dat op 29 maart van dit jaar een tijdje ver mist is geweest, op foto's herkend. De man die haar had meegelokt naar een huis dwong haar zich uit te kleden en nam foto's van haar. Later bracht het meisje naar dezelfde plaats waar hij het kind had meegelokt. Volgens het parket van Leuven wordt de Bre^ danaar verdacht van de ontvoering en de aanranding van de eer baarheid van het 9-jarige meisje. trvolg van de voorpagina) HAAG Ook vakantie- jers schuwen het voormali- Joegoslavië niet. Op het sfctische schiereiland Istrië gepeven nu ongeveer 150.000 3g)sten, waaronder veel Ita- efen, Slovenen, Duitsers en .jjklein aantal Nederlanders, ^ministerie van buitenland- laken raadt mensen af het 1imalige Joegoslavië te be nnen (met uitzondering van Menië), maar kan reisorgani- niet verbieden vakanties eirganiseren. Alle reisorgani- ;nfes hebben het voormalige ^jioslavië uit het programma whrapt, met uitzondering ujlhet Rotterdamse 'Phoenix- Inties' dat wekelijks zo'n ftig mensen naar Istrië of eiland Krk brengt. „Je )nkt er niets van oorlog, er d*st een goede vakanties- ni', verzekert directeur inrkljacic. Hij heeft tot nog gej slechts 500 boekingen terwijl een ouderwetse goed was voor 46.000 Ne- idse toeristen. Nieuwe be- ingen in Frankrijk in de pijn enigszins ver- iten. „Wij hebben geleerd :n mono-cultuur niet goed je beter de risico's kunt iden, 1991 was ook al een Vanwege de Golfoor- :n de crisis in Joegoslavië toen zevenduizend van de jlfduizend boekingen gean- ierd", aldus Brkljacic. zijn vooral de fervente Joe- gers, die de nega- adviezen in de wind slaan jichting Istrië koersen. Ge- iniseerd of individueel, zo- \peldoorner W. Vriezen, die !4 jaar achtereen vakantie dt in Joegoslavië. Het feit ■honderden kilometers ver- DEN HAAG - De Neder landse regering stelt voorals-- nog geen grens aan het aan tal Joegoslavische vluchte lingen dat in ons land kan worden opgevangen. Dat heeft staatssecretaris Kosto gisteren gezegd in een inge last debat met de Tweede- Kamercommissies van wel zijn en justitie. „Uiteindelijk wordt die grens alleen maar bepaald door onze opname capaciteit". Er zijn nu ruim tienduizend ge vluchte ex-Joegoslaven in ons land. Het merendeel van hen verblijft bij familie of kennis sen. Drieduizend personen zijn ondergebracht in de reeds be staande asielzoekerscentra. Nog slechts een kleine vierhon derd zitten in de drie voormali ge kazernes die in Roermond, Zuidlaren en Den Bosch spe ciaal voor ex-Joegoslaven in ge reedheid zijn gebracht. Deze ge bouwen bieden onderdak aan circa zestienhonderd mensen, zodat er voorlopig nog geen capaciteitsproblemen zijn. Maar omdat rekening gehou den moet worden met het nog groter worden van de vluchte lingenstroom, heeft de regering het oog gericht op nog eens on geveer vierduizend extra op vangplaatsen, voegde minister D'Ancona van WVC toe aan de mededeling van Kosto. Daarbij gaat het om nog meer militaire kazernes maar ook om voorma lige ziekenhuizen, bungalow parken, internaten, kloosters en meer van dit soort oorden. En als de nood werkelijk aan de man komt, heeft de minister nog een lijst met „onorthodoxe oplossingen" achter de hand. Daarmee zou zij nog eens tien- a vijftienduizend opvangplaat sen kunnen creëren. De rege ring zal ook een beroep doen op de gemeenten om in kaart te brengen welke panden binnen hun grenzen geschikt zijn voor opvang van ex-Joegoslaven. Ook het aantal gastgezinnnen wordt geïnventariseerd. Het to tale resultaat zal aan de Kamer worden voorgelegd in eery Plan van Aanpak, met daarbij de ge schatte kosten. Als het gaat om vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië, onderscheidt de regering twee hoofdcategorieën. De eerste wordt gevormd door de 'ster ken', die op eigen kracht ons land weten te bereiken. De tweede categorie zijn de zwak ken: de bejaarden, zieken, kampslachtoffers, vrouwen en (wees)kinderen die niet op ei gen kracht grote reizen kunnen maken. Het zijn juist deze groe pen die staatssecretaris Kosto wil uitnodigen naar ons land te komen, zonodig in Nederlandse transportmiddelen. Morgen gaan twee hoge ambte naren, van WVC en Justitie, naar Genève om van de Hoge VN-Commissaris voor de Vluchtelingen te horen of zij nu al voor dit soort groepen onder dak zoekt. Ook gaat Kosto op korte termijn met een aantal nationale organisaties praten om te zien of zij ideeën hebben op dit gebied. Hij denkt daarbij vooral aan Vluchtelingenwerk Nederland en Het Nederlandse Rode Kruis. De CDA'er Krajenbrink heeft grote moeite met de 'TROO'. Dat is de tijdelijke regeling die Kosto speciaal heeft ontworpen voor ex-Joegoslaven. De Neder landse regering beschouwt deze mensen niet als vluchtelingen maar als ontheemden. Dat kost minder geld en geeft de mensen in kwestie minder rechten. Krajenbrink is daarover ver ontwaardigd. „Als dit nog geen vluchtelingen zijn, dan weet ik het niet meer"! Hij is het eens met Vluchtelingenwerk dat de regering zich schuldig maakt aan uitholling van het Vluchte lingenverdrag van de Verenig de Naties. ASSEN Er leven bij regiona le afdelingen van de Nationale Woningraad nog veel vragen over de opvang van vluchtelin gen uit het voormalige Joego slavië in leegstaande huizen. „Over wat voor termijn praat je, hoe zit het met het geld en met de begeleiding? Dat zijn al lemaal dingen waar nog overleg over gevoerd moet worden met het ministerie van WVC", aldus R. Simoons, woordvoerder van het rayonkantoor van de NWR voor de drie noordelijke provin cies. Desondanks hebben veel noordelijke woningcorporaties inmiddels positief gereageerd op het verzoek van het hoofd kantoor van de NWR leegstaan de huizen voor dit doel beschik baar te stellen. Net als het mi nisterie van WVC plaatst ook dus een woordvoerster van het NCIV, de overkoepelende WVC. De NCIV heeft haar 460 organisatie van christelijke wo- leden gisteren een brief ge- ningcorporaties, kanttekenin- stuurd waarin gevraagd wordt gen bij de oproep. „Er zitten zoveel mogelijk woningen be- nog duizenden asielzoekers in schikbaar te stellen voor 'gewo- de opvangcentra te wachten op ne' asielzoekers, zodat er in de opvang in woningen. Je kunt centrale opvang op asielzoe- niet de ene groep zomaar huis- kerscentra ruimte komt voor de vesten, terwijl de andere groep opvang van de vluchtelingen uit al maanden zit te wachten", al- het voormalige Joegoslavië. Bowlen Tijdens haar bezoek aan Schotland krijgt koningin Beatrix les in 'carpet bowls' in het Braid House Day Center, een ontmoetingscentrum voor ouderen in Livingston. Vandaag sluiten de koningin en prins Claus i bezoek af. Rouw Een vriendje van de 15- jarige Hamito Ouamar staat bij de bloemen die ter nagedachtenis aan Ouamar op het basketbal veldje bij Hommelmeent zijn gelegd. Hamito werd afgelopen zondag door een 46-jarige buurtbewoner met een hagelgeweer dood geschoten. Over de motieven is niets bekend. Sindsdien houdt de gebeurtenis de gemoederen in de buurt bezig. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3