I Vuurwerkfestival blijft populair Exposities: Oude ikonen te zien in Noordwijk Eten: Restaurant De Knip heeft allure Films -.Michael Keaton opnieuw als Batman Vuurwerk hoort tot de oude tradities van het badseizoen in Scheveningen. Twaalf jaar geleden werd het eerste vuurwerkfestival gehouden. Vier dagen gesis en gedaver en kleurrijke sterrenpanorama's. Als vanouds begeleid door de even traditionele ohh's en ahh's van het publiek. Kinderhelden weer in Drievliet Willem Dafoe en Mickey Rourke in de nieuwe thriller 'White sands'. VERDER OP DEZE PAGINA Welke films draaien er vanaf morgen in de bioscopen plus het overzicht van de exposities. UITGAVELEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244/DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 door Lex Dalen Gilhuijs ien internationale vuurwerkfa brikanten strijden jaarlijks om de eer de meeste fantasie en origina liteit te hebben gebruikt bij de sa menstelling van hun vuurwerk pakket. Vorigjaar won de Neder landse fabriek Skylight de Sche veningen Vuurwerktrofee. De jury oordeelt op diversiteit, origi naliteit en een goede opbouw van het vuurwerk. Dat wil zeggen dat een goed vuur werk uit een ouverture, een middengedeelte en een (meestal knallende) finale moet bestaan. Ook de opeenvolging van de stukken is belang rijk in de beoordeling. De totale lengte van een vuurwerk dient ongeveer twintig minuten te zijn. Voor elk onderdeel kan een jurylid maxi maal tien punten geven. Na drie dagen - wan neer de juryleden langzamerhand ook zónder vuurwerk sterretjes zien - worden de in punten uitgedrukte criteria opgeteld. En bij de Pier halen Kooien jr. en sr. uit Culem- borg opgelucht adem. Het is wéér gelukt. Van zelfsprekend natuurlijk, maar ondanks alle in gebouwde routine blijft het toch een avontuur, elke keer weer. Tot en met de laatste sis en de af- scheidsdonder. Waarna de 'lanceerinstallaties' kunnen worden opgeruimd. „Ikdoe dit werk nu ruim twintigjaar", zegt de 68-jarige Henk Kooien, die samen met zijn in 1985 het vuurwerk ingestapte zoon Jan leven en ziel in het vuur heeft gestoken. „En er is nog nooit iets fout gegaan", weet hij. Afkloppen. Dat doet hij dan ook. DANKBAAR WERK Hij heeft overigens weinig tijd, Henk Kooien. Hij is zojuist teruggekeerd uit Japan, gaat na het vuurwerkfestival naar Bilbao in Spanje. Al lemaal voor het ontsteken van vuurwerk. „Hier op Scheveningen kan ik op een gewone vuur- ?rj werkavond zelf beslissen wat er de lucht in gaat", zegt hij. „Bij een vuurwerkfestival moet ik volgens instructies te werk gaan. Dat is ook tijdrovender. Er gaat een hele voorbereiding aan vast zitten. Maar het is boeiend, dankbaar werk. Vooral als er duizenden kilo's vuurwerk de lucht ingaan. Want zo'n 350 kilo's per afzonderlijk vuurwerk zijn er wel mee gemoeid". De vroegste geschiedenis van het vuurwerk ligt in het duister. In 994 werd de Chinese stad Tzoe Toeng belegerd door een heerschare van tien- 0 duizenden vijanden. Die tenslotte overgingen tot een massale aanval. De commandant van het verdedigingsleger, Chang Yoeng, legde een gor dijn van uit katapulten geslingerde stenen en vuurpijlen. De"vijand blies de aftocht. Was dat de eerste keer dat van vuurpijlen, of wel raketten, gebruik werd gemaakt Dat weten we niet. Het begon allemaal met salpeter. In de bin nenlanden van Azië, waar het zout nooit voor het opscheppen heeft gelegen, gebruikte men salpeter in plaats van zout. Als een stukje salpe ter in het vuur viel kreeg men een miniatuur vuurwerkje. Toen ging men langzamerhand verder met experimenten met mineralen en me- foto Maurice Nelwan In Scheveningen strijden tien internationale vuurwerkfabrikanten sinds gisteravond om de eer de meeste fantasie en originaliteit te hebben gebruikt bij de samenstelling van hun vuurwerkpakket. Het dertiende vuurwerkfestival in Scheveningen, dat gisteren is begonnen, duurt nog tot en met zaterdag 15 augustus. Gisteren heeft men kunnen genieten van op de Pier afgestoken sierlijke Japanse en kokette Franse vuurwerkprodukties en vandaag komen de degelijke Duitsers aan de beurt (om 22 uur), gevolgd door de vurige Italianen (23 uur). Vrijdag zal het zwerk met Spaans temperament worden gevuld (22 uur), waarna de Maltezers subtropische vuurwerkbommnen de lucht inslingeren (22.45 uur), gevolgd door de Duitsers (23.30 uur). Zaterdag eerst de Italianen (22 uur), dan de Nederlandse bijdrage (22.45 uur) en Spanje (23.30 uur). De uitslag van de knetterende landenwedstrijd wordt omstreeks 24 uur bekend gemaakt. talen. Tot allerlei kleurvariaties waren ont staan. En daarmee het vuurwerk tot leven was gewekt. ENORM LAWAAI Vuurwerk werd gebruikt bij feestelijke gelegen heden, maar ook op militair gebied. Raketten zijn in de dertiende eeuw al op grote schaal ge bruikt. Zij het niet in het toen nog achterlijke Europa. Een kleine mogendheid had toen gewel dige successen kunnen bereiken als men had ge daan wat de Chinezen deden: een huls vullen met zwart buskruit, bevestigen aan een pijl en ontsteken. In salvo's afgeschoten leverde dit ook het psychologische voordeel van een enorm la waai op. Frankrijk gebruikte in de vijftiende eeuw de raket bij de verdediging van Orléans in 1429, maar later moest de raket het voorlopig af leggen tegen de ontwikkeling van de kanonnen en kleinere vuurwapens. Dat echter de Chinezen zich al duizenden ja ren geleden comfortabel in door raketten aangedreven luchtschepen van oorlogstoneel naar oorlogstoneel spoedden om daar raket ten af te vuren moet voorlopig nog op reke ning worden geschreven van de nog steeds voortsmeulende fantasieën van Von Daniken etc. In de achttiende en negentiende eeuw werd in Engelse pleziertuinen en parken al volop vuurwerk afgestoken. De grote vuurwerkfes tivals dateren uit de vorige eeuw. Vuurwerk op Scheveningen. Vier dagen lang. Een oud gebruik, dat steeds opnieuw blijkt te kunnen verrukken. Overigens: bij een zeer sterke windkracht be staat de mogelijkheid dat de brandweer het afsteken van het vuurwerk laat uitstellen. De Knip biedt heel goed eten, maar mist een zekere originaliteit. VERDER OP DEZE PAGINA De voor de komende weken verwachte popconcerten en de muziek-en theateragenda. Honderd oude ikonen hangen tot eind augustus in hotel Huis ter Duin. Na een succesvol optreden op eerste pinkster dag komen de wereldvermaarde Teenage Mu tant Hero Turtles dit seizoen nog één keer naar het Familiepark Drievliet in Rijswijk. De jeugdi dolen Leonardo, Donatello, Michaelangelo en Raphael brengen er zondag 16 augustus in schil padgedaante een bijna twee uur durende Neder landstalige spektakelshow. De show begint om 14 uur in het Drievliet Parktheater en is, zoals gebruikelijk bij het Familiepark, inbegrepen bij de toegangsprijs van 12,50. De populaire kinderhelden worden temidden van prachtige decors gepresenteerd door jeug- dentertainer Alfons Borm. Vol grappen voeren zij strijd tegen het onrecht, waarbij zij uiteinde lijk als de goeden het kwaad overwinnen. Zo zal Leonardo op de western-tour gaan, maken zij plezier in de pizzabakkerij temidden van hun meest geliefde voedsel, houden zij de Nationale Nederlandse schildpaddenwedstrijd en brengen zelfs een ode aan Nederland. Een kleurrijke bal- lonnenparade vormt een van de hoogtepunten van de show. Bezoekers van Drievliet kunnen overigens van daag, morgen alsmede op 18,19,20,23 en 30 augustus naar de Henk Driessen Jeugd- show; aanvang steeds om 14 uur. Deze show kent sprookjesachtige goochelnum- mers, waaraan de kinderen zelf kunnen meedoen, een buikspreek-act, ballonnen- festijn, poppentheater en mini playback- show. En de kinderen kunnen zich voor de aanvang gratis laten schminken. Drievliet zit trouwens vol attracties. Daar onder is ook De Piraat, een reusachtig schip dat de passagiers al schommelend naar een hoogte van 26 meter brengt. Men kan een rit maken met de achtbaan Jet Star of plaats nemen in de Astro Liner, een bewegende raket die door filmprojectie de inzittenden suggereert een reis naar de maan te maken. Zweefmolen, wildwater- vaart, spookslot, lachgrot, waterorgelthea- ter, paardenbaan Jolly Jumper, monorail, Jungle Show, piratendorp, reuzenrad...be leef het mee. Het Familiepark ligt bij het 'kippebrugggetje' over de Vliet aan de Jan Thijssenweg 16 in Rijswijk. eindredactie Jan Kunt vormgeving Giel van de Kop Jeugdentertainer Alfons Borm met zijn maatjes Leonardo, Donatello, Michaelangelo en Raphael.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13