Uit 'Serviërs verstoppen gevangenen' Vakanties en pelgrimstochten naar voormalig Joegoslavië gaan door li L Raketten doden vele burgers op markt Kabul Olifantemest CeidoeSou/ici/rit Kwartaalwinst KLM gekelderd Mislukte aanslag op minister Boueiz Nederland sluit oorlog tegen Servië niet uit 'Dijktoeristen' zorgen voor gevaarlijke chaos l"l4 Dagen Gratis V '"""IMM DONDERDAG |3 AUGUSTUS 1992 j{jtxoty 18 PAGINA'S in twee katernen Ongenoegen over Novib-advertentie voor Somalië A2 i psychiaters i de pan uit Rabin belooft Palestijnen meer souplesse A5 6 PAGINA'S Ccidóe 0omont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25415. Losse nummers 1,50. In de nacht en ochtend in het zui den af en toe regen. Overigens wisselend bewolkt en enkele bui en. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Wind draaiend van zuidwest naar noordwest, matig, kracht 3 a 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. In het week einde perioden met zon, en wei nig of geen regen. Rijkswaterstaat betaalt te veel wegenbelasting DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft jaren lang te veel wegenbelasting aan de schatkist Dit heeft een wakkere ambte naar ontdekt die de (ingewikkelde) regelge ving van het rijk nader onder de loep heeft genomen. De ambtenaar, werkzaam bij de Dienst Weg en Waterbouwkunde, wees zijn meerderen op de regel die stelt dat voertuigen die uit sluitend bedoeld zijn voor aanleg en onder houd van wegen van wegenbelasting zijn vrijgesteld. Hierdoor kon de dienst op slag 18.000 gulden uitsparen. Wegenbelasting die in het verle den te veel is betaald, kan echter niet worden teruggevorderd. Twee doden bij Brienenoordbrug ROTTERDAM - Bij een ver keersongeluk op rijksweg 16 (Rot- terdam-Breda) zijn vannacht twee mensen om het leven gekomen. Vermoedelijk als gevolg van de he vige regen raakte een auto vlak na de Van Brienenoordbrug in een slip en botste tegen de vangrail. De 35-jarige bestuurder uit Rotter dam werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Een 31-jarige passagier die achterin de auto zat, overleed op weg naar het zieken huis. Een 35-jarige Rotterdammer die naast de bestuurder zat, bleef AMSTELVEEN - De KLM heeft de winst over het eerste kwartaal (april tot en met juni) van het lopende boekjaar met 72 procent zien dalen. Het re sultaat na belastingen kwam uit op 38,4 miljoen gulden of 68 cent per aandeel vergeleken. Over dezelfde periode vorig jaar was de winst 135,9 miljoen (f 2,53 per aandeel). De KLM acht het niet verant woord een prognose te geven van de uitkomsten voor het ge hele boekjaar, omdat de econo mische ontwikkelingen onze ker zijn en de luchtvaart als be drijfstak door een moeilijke pe riode gaat. Daarbij laten de he vige concurrentie, vooral op de Noordatlantische route, en de onzekerheid over de resultaten van de luchtvaartdeelnemingen zich gelden. De bedrijfsinkomsten namen met 17 procent toe tot 2,2 mil jard en de bedrijfslasten met 16 procent tot 2,0 miljard. De kos ten van vliegtuigbrandstoffen stegen met 13 procent tot 203,3 miljoen, de „overige bedrijfslas ten" met 22 procent. De daling van de nettowinst vloeide voort uit een stijging van de financiële lasten met 26,8 miljoen doordat er meer werd gefinancierd, de rentevoet steeg en de consolidatie werd uitgebreid met Transavia en de Franse Air Littoral. Ver der daalde de verkoopbrengst van vliegtuigen met 63,5 mil joen tot een negatieve waarde van acht ton. Het aandeel van de KLM in het resultaat van deelnemingen zoals de Ameri kaanse Northwest Airlines) le verde een verlies van^50,9 mil joen op. KESROUAN Onbekenden hebben afgelo pen nacht twee staven dynamiet naar een huis gegooid in Kesrouan, ten noorden van Bayrut, waar de Libanese minister van buitenlandse zaken, Faires Boueiz, een diner had bij vrien den. Er werd veel schade aangericht. Kesrouan is een grotendeels christelijk gebied, waar op 22 juli een staking werd gehouden tegen de ko mende parlementsverkiezingen. Boueiz heeft zich nog niet kandidaat gesteld, maar zal dit vermoedelijk de komende twee dagen doen. Een groep onbekende christenen heeft met moordaanslagen gedreigd op christenen die het wagen zich kandidaat te stellen. Vier chris telijke partijen en groepen zullen de verkiezin gen boycotten. NEW YORK/SARAJEVO - Bosnische Serviërs verhui zen gevangenen met het spe cifieke doel een betere in druk te geven van detentie kampen die door het Interna tionale Comité van het Rode Kruis worden bezocht. Deze beschuldiging is gisteren geuit door John Bolton, een Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Bolton benadrukte aan de vooravond van een belangrijke zitting van de Mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties over het voormalige Joegoslavië dat de Verenigde Staten „onmid dellijk en zonder beletsel" toegang tot alle kampen eisen „voordat nog meer gevangenen worden verhuisd". Een moslim uit Bosnië-Hercegovina zei gis teren voor een commissie van de Amerikaanse Senaat dat Servische bewakers van 'een de tentiekamp systematisch 1350 gevangenen hebben gedood tij dens zeven weken van terreur in mei en juni. Het verhaal van de 53-jarige Alija Lujinovic uit Brcko komt volgens commissie voorzitter Sam Nunn „overeen met andere berichten...waaron der die van inlichtingendiens ten". Het ICRK en andere waarne mers hebben gezegd dat alle partijen in Bosnië-Hercegovina zich schuldig maken aan oor logsmisdrijven. De Europese Gemeenschap is zeer boos over plannen van de Serviërs om Bosnië-Hercegovina etnisch te zuiveren. In het kader van de etnische zuivering willen de Servische troepen circa 28.000 mensen uit het noorden van de republiek deporteren. Hierbij proberen zij de hulp te krijgen van de Verenigde Naties. Joegoslavië zal overgaan tot er kenning van Bosnië-Hercegovi na, zo is gisteren aan het slot van het bezoek van de Joegosla vische premier Milan Panic aan Turkije bekendgemaakt. Over een tijdstip wordt niet gerept. Belgrado zou vandaag Slovenië erkennen en op korte termijn Kroatië. Joegoslavië verklaarde zich bereid de instelling van een corridor voor hulptransporten over land naar Sarajevo te ga randeren. Leiders van de etni sche Serviërs in Bosnië hebben gisteren tijdens een ontmoeting in Banja Luka de symbolen en structuren van een eigen staat vorm gegeven. Pagina A5: „Ze pikten dage lijks mensen eruit en sneden hun keel door" Meer dan 300 vrouwen en kinderen zijn gisteren met bussen uit het belegerde Sarajevo geëvacueerd. De Serviërs waren met de Bosnische Kinderambassade overeengekomen dat kinderen onder de 18 jaar en hun moeders de stad mochten verlaten. foto: ap (ADVERTENTIE) Waar in Den Haag kunt u ONBEPERKTFONDUI en SPARE-RIBS bestellen? DEN HAAG - Oorlog of geen oorlog, de bedevaart stochten naar het 'Joegosla vische' Medjugorje gaan door. Maandelijks bezoeken tientallen Nederlandse pel grims het bedevaartsoord in Bosnië-Hercegovina. Zonder angst, zonder gevaar „want Maria is bij ons". Bijna tachtig jaar is Jan La- haye, en bezeten van Medjugor je, waar op 24 juni '81 voor het eerst mensen getuigden van een Mariaverschijning. Sinds zes jaar reist hij er maandelijks heen „want het gebeurt nog ie dere dag". In '88 richtte hij de stichting 'Koningin van de Vrede' op, die elke maand een pelgrimstocht organiseert. Op 30 juli is Lahaye voor het laatst in Medjugorje geweest, in sep tember vertrekt hij weer. De pelgrimsplaats ligt 35 kilome ter van Mostar, waar kort gele den nog gevochten werd. Maar Lahaye heeft nog niets van oor log gemerkt. De pelgrims reizen zoveel mogelijk langs de kust en daar is het volgens Lahaye rus tig. „Ik ben bijna tachtig jaar en zoek heus geen gevaar op. Wij hebben gewoon niets gemerkt van oorlog en dat zal ook niet gebeuren. Maria vraagt ons te komen en dus beschermt zij ons". De pelgrims reizen door het oorlogsgebied om Maria te zien en te bidden voor vrede. Tegelijkertijd nemen zij voedsel en medicamenten mee die ter plaatse door de paters Francis canen worden verdeeld. „Kort geleden hebben we een trans port georganiseerd van twintig ton vlees, vijfendertig ton aard appelen en talloze medicamen ten. De goederen zijn door de paters verdeeld in Sarajevo en de omgeving van Mostar", al dus Lahaye. Pagina A3: „Je helpt de Kroa- ten door naar Istrië op vakan tie te gaan" Duizend bezoekers bij Victoria Amazonica Een kleine duizend mensen trotseerden gisteravond weer en wind om in de Leidse Hortus Botanicus een blik te werpen op de bloeiende reu- zenwaterlelie Victoria Amazonica. De lelie heeft de afgelopen tijd al meer bloeiperiodes doorgemaakt, maar legde daarbij zoveel grilligheid aan de daa dat de bloem, die normaal gesproken in de loop van de avond opengaat, niet aan het publiek kon worden getoond. Ook deze week was het feest bijna niet doorgegaan. Maandag vertoonde de bloem zich tegen verwachting niet en dinsdag bloeide ze geheel onaange kondigd. Gisteren liet ze zich eindelijk eens niet van de wijs brengen, en brak het tweede bloeistadium aan. De bloem is dan roze in plaats van wit. Als de tropische plant geen nieuwe kuren vertoont is de bloem volgende week weer te zien. De tiende bloei van dit seizoen. Pagina All: 'Ben ik hiervoor wakker gebleven?' DEN HAAG - Kabinet en Tweede Kamer sluiten niet uit dat Nederland betrokken raakt in een volledige oorlog tegen Servië. De Nederlandse regering heeft gisteren besloten tweehonderd militairen en dertig vrachtwa gens met vijfhonderd ton trans portcapaciteit ter beschikking te stellen aan de Verenigde Na ties. Zij zullen worden ingezet voor transporten in Bosnië- Hercegovina en Kroatië. Te vens worden twintig officieren naar het voormalige Joegosla vië gezonden voor hulp bij het toezicht op zware wapens. Mo menteel zijn er al 387 Neder landse militairen actief bij ver bindingseenheden. De opstelling van de Neder landse regering ten aanzien van het conflict in de Balkan krijgt volledige steun van de overgro te meerderheid van de Tweede Kamer. Ook de meerderheid van de PvdA-fractie die bij de Golfoorlog aanvankelijk ernsti ge bedenkingen had tegen een militair ingrijpen staat nu ach ter de humanitaire actie mid dels militaire interventie. Vol gens het PvdA-Kamerlid Valk accepteert een flinke meerder heid van zijn fractie het risico dat Nederland betrokken raakt bij een omvangrijke oorlog in de Balkan. Hij acht de kans groot dat de humanitaire VN-actie zich geleidelijk tot een volledige oorlog ontwikkelt. Pagina A3: Van den Broek voorziet escalatie op de Balkan KABUL Bij een raketaanval op Kabul zijn vandaag enkele raketten neergekomen op de markt van de hoofdstad. Tien tallen mensen lieten het leven. Het dodental kan tot honderd oplopen. Gevechtsvliegtuigen van de Afghaanse luchtmacht hebben gisteravond stellingen gebombardeerd van de funda mentalistische militie van Gul- buddin Hekmatyar en andere tegenstanders van de regering. De aanvallen waren gericht op de wapendepots van de milities van Yunus Ghalis en Abdul Rab Rasul Sajaf, de twee leiders die hun medewerking met de rege ring onlangs opzegden. Sajafs groep schoot vannacht Egypti sche Shakr-raketten af op de gebouwen van de staatsom roep. Uit boodschappen die via de radio door partijen werden doorgegeven, blijkt dat de posi ties van Hekmatyar buiten de hoofdstad Kabul grotendeels door regeringstroepen werden veroverd. Hekmatyar probeert m -t zware beschietingen van Kabul de Oezbeekse milities, die de ruggegraat van het rege ringsleger vormen, uit de stad te verdrijven. Hekmatyars hoofdkwartier in Gharasyab werd gisteren ook gebombar deerd. Rusland heeft om een spoedzitting van de VN-Veilig heidsraad gevraagd nadat de Russische ambassade in Kabul gisteren werd getroffen. Hierbij vielen enkele slachtoffers. ZUIDBROEK - De door braak van de dijk van het A.G. Wildervanckkanaal in Groningen heeft gisteren tot gevaarlijke toestanden ge leid. Met duizenden tegelijk trokken 'dijktoeristen' op naar de polder Tusschen- klappen. Het gat is inmiddels gedicht. De politie had handenvol werk om de menigte op een aan vaardbare afstand te houden. De Nederlandse Spoorwegen konden de treinen van Gronin gen naar Nieuweschans slechts stapvoets langs Zuidbroek laten rijden, omdat zich op de spoor baan honderden mensen had den verzameld om een goed uit zicht te hebben. Gevaarlijke si tuaties ontstonden niet alleen op de spoorlijn, maar ook bij het water zelf. Met name op de Een- drachtsweg, waar het water on der de spoorlijn doorspoelde, onstond gevaar voor het pu bliek. Een enkeling trachtte per kano naar de doorgebroken dijk te varen. Zelfs gisteravond, toen de duisternis begon in te vallen, waren de mensen niet weg te branden uit de omgeving van Muntendam en Zuidbroek. Om kwart voor zes vanmorgen werd het laatste van de daar voor benodigde 2000 ton steen in het gat gegooid en stroomde het water de polder tussen Zuidbroek en Muntendam niet meer in. Al om half zes hadden de militairen van de genie uit Vught de voor de aanvoer van het steen hard nodige ponton brug klaar. Het water in het voorste gedeelte van de Tus- schenklappenpolder heeft ech ter zo'n hoog peil bereikt, dat het dijkje dat dwars door de pol der loopt en waarop een goede renspoorlijn ligt, te laag is ge bleken. Het water stroomt sinds donderdagmorgen lang zaam over het dijkje de rest van de polder in, maar vormt geen ernstige bedreiging van de on geveer 15 woningen. Het crisis team is inmiddels ontbonden. Er wordt een speciaal telefoon nummer ingesteld waar gedu peerden hun schadeclaims kun nen indienen. Pagina A5: „Halve provincie kan onder water lopen" Wie in zijn tuin of op zijn balkon kuip- en terrasplanten heeft staan die het maar niet willen doen, moet naar Emmen. Want bij het Noorder Dierenpark is voor bezoekers sinds kort verse olifantemest te koop. Onderzoek heeft aangetoond dat de uitwerpselen van de dikhuiden veel beter geschikt zijn als voeding voor planten dan koemest. Het dierenpark heeft zo meldt vandaag de Leidse Courant tien olifanten die per dag gemiddeld voor duizend kilo mest zorgen. Het meeste wordt vertrapt, maar de pure keutels worden verzameld en kosten 7,50 gulden per emmertje. En hoe zou je dat nou hebben moeten weten zonder de Leidse Courant? I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I I I I I I I Straat: I Postcode/Plaats: Dhr/Mevr: Voorl: I Telefoon: I I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000 erste succes voor Hans Westerhof A9 geven in Katoenpark A11 lissa Etheridge: Liefde is zo'n ijke uitlaatklep" A8 STELUK LEVEN/OPINIE Jrips, weerbericht, ^itgaans-agenda puzzel voortaan één pagina vertrouwde strips 'Suske Wiske', 'Kapitein Rob' en Jasper en Hobbes' staan iet ingang van vandaag sa- i3ien op één pagina. Hierop jjook plaats ingeruimd voor $n uitgebreide uitgaans agenda, een rijk geïllu- jeerd weerbericht, de puz- gil en de valutakoersen. Al It zgn. service-nieuws staat indaag op pagina B4 en in 9t vervolg doorgaans ach- MuseumladdeR

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1