Uitbaters houden zich meestal aan de sluitingstijden m Studentenverenigingen nemen gas terug in kennismakingstijd 2 jeidóc Sou/tont LEIDEN OMGEVING *9 Getuige van diefstal met mes gestoken Weergoden spelen boekenmarkt parten Aangifte van Victoria Amazonica bloeit pas morgen Persoonlijk cadeau rrrr I I DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 I NAAM DER WET luziek turn Jen Leidenaar stond gisteren n"s >°r het hekje bij kanton- chter Van Leeuwen, omdat vorig jaar juni 's nachts jn muziek te hard had afge- ieeld. Zijn geluidsinstallatie toen in beslag genomen, >n maatregel die mogelijk is g jlgens de plaatselijke ge- idshinderverordening. Gis- ren wilde de muziekliefheb- EUjer zijn installatie graag te- (hebben, maar dat gunde icier van justitie Van der Fiodjel hem niet. Sterker nog, ze 1 ste bovenop de verbeurd- jrklaring van de installatie og eens een boete van 250 JDEfjulden. Want het was niet de •traa ,rste keer dat de politie bij em was langsgeweest voor 5 'luidsoverlast. De Leide- iar had een advocaat mee- inomen die de telasteleg- *roclaanvocht. Volgens de ladsman negeerde die telas- «legging het strafrecht, ter- i12). ijl juist de in het strafrecht nschreven geluidshinder de it aangewezen weg om te 11 30 ste te leggen. Hij verwees 363 iarbij naar een uitspraak in de Hoge Raad en pleitte V'c >or ontslag van alle rechts- ■rvolging. Rechter van taan,leeuwen vond de strafrecht- ng van de raadsman ardig gevonden' en kon zo- iel juridische spitsvondig- Jeid wel waarderen. Maar he- ias: de vlieger ging toch niet igr'a(„Er zou in dat geval ie- ion:iand aangifte hebben oeten doen van de versto ng van de nachtrust, en dat niet gebeurd". Van Leeu- en besloot tenslotte tot ver- 'urdverklaring van de mu- ekinstallatie op grond van verordening en liet de boe maar voor wat het was. öüfylotor techter Van Leeuwen rijdt 3YL( Bif motor, zo bleek gisteren jdens de behandeling van de 1; olgende zaak. Een vrouw uit [atwijk had vorig jaar geen oorrang verleend aan een ||f notorrijder op de Karei Door- nanweg, waardoor er een en botsing ontstond. Hierbij liep motorrijder een enkel- uk op. De vrouw verklaar de dat ze de motorrijder sim- elweg niet had gezien, ter- lid djl ze toch uiterst voorzich- g de kruising op kwam rij- fan Leeuwen herkende het robleem. „Ook ik word vaak EK iet gezien als ik op mijn mo- J* >r rij". Iedereen was het wo peens roerend met elkaar po ens dat motorrijders ver- Sparrend kunnen zijn op de ijbaan. Officier Van der Bel Yt racht de zaak terug tot de proporties en eiste 265 ulden boete. Van Leeuwen ing hier mee akkoord en ver- ntschuldigde zich een beetje negenover de vrouw: „Ieder- en krijgt in zo'n geval deze grSj" oete, hoor. Ik begrijp best ZENat u het niet expres deed di gd 'riendin j len 22-jarige man uit 's-Gra- vai enzande bezoekt in Leiden 19 egelmatig een vriendin die |t'™ lij per auto bezoekt. Zo ook p een avond in april vorig abëaar. Hij reed rond kwart over waalf goedgehumeurd op de hurchilllaan met een snel- eid van 100 kilometer per ur, twintig kilometer te ard. Hij werd vervolgens 'louden door de politie verklaarde toen dat hij een idee had dat hij zó hard 1 ad gereden. „Als je met zo'n l rote spoed naar je vriendin <inc °e wilt, dan moet het wel een 9.0( eel lieve vriendin zijn", *-0<j rapte Van Leeuwen. Toch *"a leende hij dat de man in het ervolg beter met de bus kon )-U aan. De officier eiste 360 I5|ulden boete voor de forse helheidsovertreding. Een Ta^ die Van Leeuwen over- aren ien 20-jarige Hazerswoude- ks laar had vorig jaar mei een hide rit met zijn auto. Eerst lint eed hij op de Rijnsburgerweg irtegen een andere auto, ver- m olgens gebruikte hij de bus- in, overschreed de maxi mumsnelheid en reed als be- ors Toning door rood licht op de jeii (agerstraat. „Niet zo best al- unaal, hè?", vroeg Van ira2 -eeuwen retorisch. Nee, dat Be#as het zeker niet. Hij was in Jria?aaP £eva"en, zo verklaarde roj e man we>felend. De rechter „e loopte dat hij niet elke dag liep met zijn voet op het gas- Officier Van der Bel 'ste voor deze waslijst van 'vertredingen bij elkaar 440 ijn lulden boete. Dit was ook het l n dee van Van Leeuwen. Dat Hazerswoudenaar zijn iuto al was kwijt geraakt na yn avontuur deed hij af als itx eigen schuld dikke bult'. LEIDEN Een 43-jarige Leidenaar is de afgelopen nacht door twee mannen met een mes gestoken, nadat hij hen betrapt had bij een inbraak. De man was rond kwart voor twee vannacht getuige van de inbraak in een sigarenwinkel aan de Lange Mare. De twee daders na men hierbij een rek met aanstekers mee. De Leidenaar achtervolgde hen vervolgens op de fiets richting de Lan- gegracht. Daar zag hij rond half vier de twee mannen met elkaar praten en een tas uit de bosjes halen. Vervol gens draaiden ze zich naar hem om, allebei met een mes in de hand. Ze staken hem drie keer in het bovenlichaam, waarna ze er'van door gingen in de richting van het park je bij het Stadsbouwhuis. De man moest voor behande ling hiervan naar het AZL, waarna hij naar huis werd ge stuurd. Van de twee daders ontbreekt elk spoor. Het rek met aanstekers werd teruggevonden in de Koddesteeg. LEIDEN De voor gisteren geplande boeken markt op de Vismarkt is niet doorgegaan. De striemende regen en de harde wind hadden de deelnemende handelaars doen besluiten af te zien van deelname. Ze wilden hun dure handels waar niet op het spel zetten. A. van Paridon, hoofd van de afdeling havens en warenmarkten, besloot gistermorgen rond tien uur, in samenspraak met de handelaars, de the- mamarkt definitief af te gelasten. „We vonden het allemaal niet verantwoord om de markt door te laten gaan. Een kwetsbaar produkt als boeken moetje niet blootstellen aan regen en wind. Dat hield een te groot risico in". Vooral de handelaars in antiquarische boeken waren gelukkig met de afgelasting van de markt. Voor de markt hadden zich al minimaal tien handelaars aangemeld. Volgens Van Paridon betekent het niet c van de markt niet zozeer een financiële tegenslag voor de gemeente Leiden. „Het is veeleer jammer dat hierdoor op maandagmiddag een evenement in de binnenstad wegvalt". De boekenmarkt is nu verschoven naar maandag 14 september. De afgelopen maanden heeft Leiden gepoogd de binnenstad op maandagmiddag aantrekkelijker te maken met themamarkten. Tot nu toe werden er onder meer een voorjaarsplantenmarkt en een stoffenmarkt gehouden. Het publiek lijkt de the mamarkten steeds beter te waarderen, gezien de toenemende belangstelling. Al enige jaren wordt de Sinterklaasmarkt georganiseerd. Ook de Kerstmarkt lijkt aan te slaan. Uitbreiding van het aantal themamarkten is er vooral op gericht om het 'recreatief winkelen' te bevorderen: het moet gezelliger worden in de binnenstad. mishandeling kat LEIDEN Een Leidse vrouw heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling van haar kat. Ze was begin augustus 's middags van haar werk naar haar woning teruggegaan, toen ze het dier aantrof met een totaal verbrijzelde achter poot. Door het warme weer wa ren er al maden ingekropen, zodat het dier niet meer te red den was. Volgens de dierenarts kon de verwonding onmogelijk ontstaan zijn door een honde- beet of zoiets en moet er reke ning worden gehouden met een mishandeling. De politie stelt een nader onderzoek in. SP bezorgd over toenemend aantal huis-aan-huisbladen LEIDEN De komst van twee nieuwe huis-aan-huisbladen in Leiden heeft de SP opgeschrikt. De partij is bang dat daardoor slechts de berg oud papier toeneemt. Zij vraagt dan ook of de twee betrokken wet houders De la Mar (Groen Links/milieu) en Walenkamp (CDA/media) met de uit gevers en andere betrokkenen willen over leggen over het nut van deze jongste uit breiding van de bladenmarkt. Het zou vol gens de SP ook heel nuttig zijn om de be langstelling onder de Leidse bevolking voor de nieuwste loten aan de Leidse bladen boom te peilen. De SP hamert erop dat een heffing op de verspreiding van reclame drukwerk een effectieve rem kan zijn om deze ontwikkelingen. LEIDEN De Leidse café houders lijken zich steeds be ter te houden aan de slui tingstijden. Sinds de ver scherping van het beleid zijn weliswaar veertien schrifte lijke waarschuwingen uitge deeld, maar slechts één ter ras overtrad daarna nog maals de sluitingstijd het geen werd bestraft met twee weken eerder sluiten. Na twee maanden intensieve controle door het horeca-pro- jectteam zijn er acht terrassen en zes café's schriftelijk berispt omdat ze te lang open waren. Alleen Huis De Bijlen aan de Morspoort, heeft het op vroeg tijdige sluiting van zijn terras laten aankomen. Aanvankelijk had de eigenaar via zijn advo caat laten weten dat hij zich niets aan zou trekken van de gemeentelijke sanctie. Bij her haalde controle bleek het terras echter telkens om negen uur weg te zijn, zoals was opgelegd. Het is het gevolg van het aange scherpte controlebeleid dat de gemeente hanteerde. Nadat een krappe meerderheid van de Leidse bevolking vorig jaar een vrije sluitingstijd van de hand wees, werd besloten de bestaan de sluitingstijden strenger te controleren. Op die manier moest de overlast worden inge damd. Niet gewend aan de strenge controle, werd echter geregeld een oogje dichtgekne pen als een caféhouder zijn zaak langer openhield dan toe gestaan. Zolang er maar geen overlast is, was de ongeschre ven stelregel. Rode kaart Die is nu niet meer van kracht. Het zogeheten 1-2-3-beleid (kennisgeving-schriftelijke waarschuwing-sluiting) dat vo rig jaar werd ingezet maar niet hard werd toegepast, wordt nu wel ten uitvoer gebracht. Elke ondernemer is op de hoogte ge steld van de regels (stap 1). Bij een overtreding wordt hij op het matje geroepen (stap 2), hetgeen wordt bevestigd met een schriftelijke waarschuwing, een 'gele kaart'. Bij een tweede overtreding wordt hem een 'passende sanctie' opgelegd, de 'rode kaart'. In de praktijk be tekent dat een vervroegde slui ting van het terras of het eta blissement. De meeste uitba ters blijken inmiddels aan een gele kaart voldoende te hebben om zich verder aan de regels te houden. „Voor sommige café houders betekent het een stapje terug. De afgelopen tijd is door beide partijen gebruikt voor het aftasten van de grenzen. Maar nu weet iedereen waar 'ie aan toe is. Regel is regel, en dat geldt niet alleen voor de café houder maar ook voor de bezoe ker", aldus politiewoordvoer der D. Graveland. Aan de veer tien gele kaarten die tot nu toe zijn getrokken, worden er woensdag weer zes toegevoegd. Dan worden de eigenaars ont boden van twee café's en vier terrassen die zich de vorige week en afgelopen weekeinde aan de sluitingstijd onttrokken. 'Verwarrend' De afgelopen twee maanden is volgens Graveland wel geble ken dat de politiek een kans heeft laten liggen om de contro le te vergemakkelijken. Een voorstel van het college van Sinds de verscherpte controle houden uitbaters van cafés en terrassen burgemeester en wethouders om voor alle café's dezelfde slui tingstijd aan te houden, werd door een meerderheid in de ge meenteraad afgewezen. Daar door bleef voor achttien café's een latere sluitingstijd gelden dan voor de overige. Deze gele genheden beschikken over een ontheffing en mogen door de week een uur langer openblij ven. Zaken met een bijzondere ontheffing mogen bovendien op zaterdag nog eens tot drie uur in plaats van twee uur open zijn. Graveland: „Het is toch erg jammer dat de politiek een kans voorbij heeft laten gaan zich beter aan de sluitingstijden, om het eigen beleid goed te con troleren. Dat was voor ons pret tiger geweest. De handhaving is nu moeilijker. Bij een melding van overlast moet eerst ge checkt worden of het café een ontheffing heeft, of misschien een bijzondere ontheffing. Dat moet worden teruggekoppeld FOTO: TEJO RINGERS naar de meldkamer en dat kost tijd, en tegen de tijd dat je bij een café bent, is er van overlast al geen sprake meer. Dat werkt verwarrend, niet alleen voor de politie maar ook voor de burger die soms te horen krijgt dat het café officieel nog mag openblij ven". LEIDEN De Victoria Amazonica, de reuzenwater- lelie uit het Amazonegebied, in de Hortus heeft haar ei genzinnigheid weer getoond. Ze weigerde gisteravond te bloeien, en verwacht wordt dat ze dat vanavond ook niet zal doen. Volgens J. de Ko ning, prefect van de Hortus Botanicus, is het zeker dat de bloem morgenavond wél uit komt. Er was vorige week op gerekend dat de Victoria begin deze week bloeiend aan het publiek kon worden getoond. Afgaande op de vooruitgang, die werd gesti muleerd door de hoge tempera turen in de kas, zou de reuzen- waterlelie gisteravond en van avond in bloei staan. Het plot seling dichttrekken van de he mel en de daling van de tempe ratuur heeft de plant echter doen besluiten de bloei nog even in te houden. De Koning: „Ze is enigszins van slag af door het weer. Maar we zijn er vrij wel zeker van dat de bloem morgen echt te zien is". In dat geval zql de bloem tussen 21.00 en 23.00 uur te zien zijn in de Victoriakas. Bezoekers zullen in groepjes worden toe gelaten, om zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen de bloem te zien. Ook de andere kassen van de Leidse Hortus zullen open en verlicht zijn. Het is dit jaar 120 jaar geleden dat in de Leidse Hortus Botani cus de Victoria Amazonica voor het eerst tot bloei kwam. De Amsterdamse Hortus was Lei den al in 1859 voorgegaan. De reuzen waterlelie werd in 1801 ontdekt door de natuurkundige Haenke. Toen hij echter kort na zijn vondst stierf, raakte de plant in de vergetelheid. Pas 31 jaar later werd de plant heront dekt. Jonge planten en zaden werden toen in allerijl naar En geland overgebracht. In 1849 slaagde men erin de plant in bloei te krijgen, op het landgoed van de Hertog van De vonshire. De tuinman plukte de bloem meteen en bracht hem in zijn hoge hoed naar de toenma lige Koningin Victoria, naar wie de plant dan ook werd ver noemd. Inbraak woning LEIDEN De Leidse stu dentenverenigingen Quintus en Augustinus hebben dit jaar hun kennismakingstijd voor eerstejaarsstudenten korter gemaakt en verscho ven naar de periode vóór de start van het nieuwe studie jaar. Dit om meer actieve le den te trekken, nu de beper king van de studieduur de animo van studenten voor een verenigingsleven wat wegneemt. De grootste vere niging Minerva past zich in principe niet aan, maar wil de kennismakingstijd wel rustiger maken. Quintus inaugureert de nieuwe verenigingsleden dit jaar op maandag 7 september, de dag van de opening van het acade misch jaar. De kennismakings tijd zou oorspronkelijk tot en met 11 september duren, maar het gevaar van 'in slaap vallen in de collegebank' lag hierbij op de loer. Bestuurslid J. Van Abe len: „We hopen met deze korte re kennismakingstijd nieuwe leden te trekken. Ze hebben het vooruitzicht dat ze niet uitge put aan de colleges hoeven te beginnen". Op dit moment telt Quintus zo'n 1400 leden; het bestuur wil dit cijfer in ieder ge val stabiliseren, en misschien zelfs iets meer leden te trekken. Ook Augustinus heeft haar pro gramma voor de kennisma- kingsweek aangepast aan het collegerooster. Het programma overdag is dit jaar achterwege gelaten in verband met mogelij ke vermoeidheid bij eerstejaars. De week op Augustinus valt na melijk gewoon in de eerste week van het academisch jaar. Toch verwacht bestuurslid De Kruiff weinig problemen bij het avondprogramma. „De meeste colleges beginnen nog niet met een in de eerste week. Boven dien zijn de avonden bij ons re laxed en niet verplicht. Er wordt bij ons niet ontgroend of zoiets". Mentoraat Minerva heeft dit jaar geen ge legenheid gehad om de kennis makingstijd bij te stellen. De eerstejaars worden dit jaar ge woon nog aan het eind van de eerste studieweek geïnaugu reerd. Bestuurslid B. de Kan ter: „We konden niet meer an ders omdat we het programma al hadden vastgesteld. Zo ston den de data van het kamp bij voorbeeld al vast". Volgend jaar zal de vereniging kijken in hoe verre het programma nog vol doet aan de huidige situatie. Toch wordt het toezicht op (de behandeling van) de eerstejaars strenger. „Ze zullen meer moeten slapen en ook fysiek rustiger aangepakt worden. Bo vendien zijn ze verplicht de vol gende dag naar hun colleges te gaan. We zullen hierbij zelfs hun aantekeningen controle ren". Als service voor de nieuwe vere nigingsleden starten de vereni gingen dit jaar een studiemen- toraat. Ouderejaars studenten begeleiden hierbij geïnteres seerde eerstejaars die dezelfde studierichting volgen met hun studie. Dit kan zich uiten in het verschaffen van uittreksels, het geven van tips of verdere infor matie. De mentoren worden binnenkort een dag lang 'bijge schoold' door de universiteit. Angst Op de verenigingen heerst de indruk dat de angst voor studie vertraging er goed inzit. Na vijf jaar studie kunnen studenten geen aanspraak meer maken op hun studiebeurs. Bij slechte ressultaten in het eerste studie jaar kan de studiebeurs even eens op de tocht komen te staan. De Kanter: „Je merkt de studiedruk echt heel erg. Vroe ger was het op donderdag- introductietijd van Minerva. De grootste Leidse studenten vereniging past haar programma in principe niet aan, maar wil de kennis makingstijd wel 'rustiger' maken. FOTO: WIM VAN NOORT avond, traditioneel de avond van de eerstejaars, heel druk. Nu is er in de tentamenperiodes helemaal niemand. Je merkt het ook aan de commissies op de vereniging. Steeds minder mensen krijgen hier zin in". Volgens Van Abelen (Quintus) merkt haar vereniging tot nu toe weinig van de toegenomen studiedruk: „Het bestuur voor volgend jaar is gewoon rond en ook in de commissies zitten nog genoeg mensen". Vorig jaar haalde Minerva voor het eerst 'de vijfhonderd' niet bij de lichting nieuwe leden. Ook Quintus kampte vorig jaar met een kleiner wordende aan was. Alleen Augustinus groeit gestaag door en heeft nu een le denbestand van meer dan dui zend studenten. LEIDEN Uit een woning aan de Waardgracht zijn het afgelopen weekeinde een televisietoestel, een videorecorder en een stereoset gestolen. De inbrekers zijn binnengekomen door het forceren van een deur. Brandje in LVC LEIDEN Rond half drie vannacht heeft in het LVC aan de Bree- straat een klein brandje gewoed. De brand werd echter tijdig door de omwonenden ontdekt, zodat de brandweer gewaarschuwd kon worden. Volgens de politie is nog niet bekend wat de oorzaak van de brand was. Midzomerfeesten rond Luifelbaan LEIDEN Op en rond winkelcentrum De Luifelbaan spelen zich op 27, 28 en 29 augustus weer de Midzomerfeesten af. Het duo Grant Forsyth en de Leidse Rijnsons verzorgen optredens, er wordt een braderie gehouden, er staat een kermis opgesteld en vanzelfsprekend staan de terrassen buiten. Het is voor de 20-ste keer dat dit evenement wordt georganiseerd. Roomburg houdt produktenshow LEIDEN Op zaterdag 22 en zondag 23 augustus kunnen de lief hebbers van volkstuinen hun hart ophalen op het volkstuincom plex Roomburg. De eigenaars van de tuinen houden dan hun jaar lijkse produktenshow. De toegang is gratis en bezoekers kunnen kosteloos een rondleiding over het complex krijgen. Wethouder T. van Rij opent de show zaterdag om 11.00 uur. De ingang van het complex ligt aan de Vlietweg 68a. Deze originele Parker Rollerpen. waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. -gc Noteer als nieuwe abonnee ingaande Dhr. /Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: Ivoor conirok- bo/orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f27,00 IG kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: I Op de pen moet staan I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9