De Ondernemingsraad Hema dwars bij afslanking Melkman met PTT-pet wordt al gekoesterd Concurrenten luchtvaart wurgen elkaar langzaam Polygram kurk voor Philips OESO: Azië wordt zwaartepunt van wereldeconomie ECONOMIE voordeel- zomer var PTT Telecorr etdae Gou*a/nt DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 A7 Resident Ecuador slooft hervormingen 'O Sixto Duran Ballen, de nieuwe presi- van Ecuador, heeft gisteren bij zijn inaugu- beloofd de strijd te zullen aanbinden met ioge-inflatie- en werkloosheidscijfers. Duran zijn 2,5 uur durende rede dat de moeilijk- het terugdringen van de inflatie zal zijn, lomenteel 52 procent op jaarbasis bedraagt. iaast moet via een economisch hervor- ibeleid de stijgende werkloosheid een halt len toegeroepen. De 71-jarige Duran, een rmalige burgemeester van de hoofdstad Qui- won begin juli bij de presidentsverkiezingen jrocent van de stemmen. Hij wil het centra- sche economische beleid vervangen door een lomische politiek gebaseerd op de principes de vrije markt. iSj laak mom LONDEN Polygram, de platenmaatschappij waar van Philips 80 procent van de aandelen heeft, heeft een goed eerste halfjaar achter de rug. De nettowinst steeg met 16,3 procent tot 171 miljoen gulden. De omzet ging met 10 procent omhoog tot bijna 3 miljard gulden. Voor de rest van het jaar rekent de directie op een verdere winststijging. Philips mag de handen dichtknijpen dat Polygram een onderdeel van het bedrijf is. Polygram is duidelijk de kurk waar de divisie consumentenelektronica (CE) op drijft. Polygram haalde een bedrijfsresultaat omzet minus kosten van de omzet zoals produktie- en verkoop kosten over het eerste halfjaar van 270 miljoen gul den. Philips neemt de cijfers van Polygram voor 100 pro cent over in de eigen boeken. Het totale bedrijfsresul taat van CE bedroeg over het eerste halfjaar maar 118 miljoen gulden. De CE divisie heeft dus minstens 152 miljoen gulden verlies gedraaid in het eerste halfjaar. Daar moet dan nog bij bedacht worden dat de kleine huishoudelijke apparaten van Philips ook winst maken. De verliezen bij de video- en audio-afdeling zijn dus aan merkelijk hoger. De verschillen in de resultaten van de twee maatschap pijen vertalen zich ook in de beurskoersen. Philips no teerde gisteren bij het slot een koers van 23 gulden, wat de totale beurswaarde van het concern op ongeveer 7 miljard gulden brengt. De aandelen Polygram noteer den bij het slot 44,50 gulden, goed voor een totale beurs waarde van 7,5 miljard gulden. De dochter is volgens de beurs dus meer waard dan de moeder, een belangrijke indicatie over het vertrouwen dat de beleggers in Phi lips hebben. Beurs Tokyo sluit onder 15.000-grens TOKYO De daling van de aandelenkoersen op de effectenbeurs van Tokyo lijkt onstuitbaar te zijn. Ook vandaag ging de Nikkei-index van de 225 fond sen naar beneden, ditmaal met 243,78 punt of 1,6 procent, om te sluiten op 14.822,56. Het is voor de eerste maal sinds 25 maart 1986 dat de index onder de grens van 15.000 punten is uitgekomen. Het koersgemiddelde is nu ruim 62 procent lager dan het record van 38.915,87 van eind 1989. Het einde van de koersdaling is volgens velen nog niet in zicht. Gisteren nog verklaarde de Japanse minister van buitenlandse zaken, Michio Watanabe, dat de index kan dalen tot 13.000 als de regering geen maatregelen neemt om de economie van Japan op te peppen. Beursdeskundigen zien ook in maatre gelen van de overheid enige manier om uit de ma laise te komen. Telecom-overeenkomst Nederland en Oekraïne DEN HAAG Minister Maij heeft gisteren in Den Haag met haar Oekraïense collega van telecommu nicatie Prozhivalsky een samenwerkingsovereen komst op het gebied van telecom ondertekend. De overeenkomst over het uitwisselen van informa tie en deskundigen sluit aan op eerder gemaakte afspraken met de Oekraïne over verdere samenwer king tussen dat land en PTT Telecom. Het Neder landse bedrijf neemt met AT&T, Deutsche Bundes- post Telekom en het Oekraïense ministerie van tele communicatie deel in een joint venture, die zorg draagt voor de aanleg en beheer van een nieuw inter nationaal telefoonnet, dat het land met de rest van de wereld moet verbinden. Het aantal lokale lijnen - in de Oekraïne (52 miljoen inwoners) wordt met zes miljoen uitgebreid tot 13 miljoen. Rond de eeuwwis seling moeten dat er 22 miljoen zijn. oepeler regels indelenuitgifte widense beurs NDEN Het bestuur van effectenbeurs van Londen sft besloten de bepalingen gelden voor het uitgeven aandelen, te versoepelen, regels zullen flexibeler wor- gëïnterpreteerd, zo heeft de ancial Times gisteren ge ld. nu toe mocht de helft van uw uit te geven aandelen di- worden geplaatst bij insti- onele beleggers. Het beurs- tuur zal er nu geen bezwaar >n maken als alle aandelen jet bij de grote beleggers den geplaatst, op voorwaar- r voldoende aandelen r het publiek beschikbaar ■den gesteld als er later toch belangstelling blijkt te zijn de kleine beleggers, grote beleggers zijn er niet ilij mee. Zij zijn bang dat als emissie een succes is, zij een ot deel van hun aandelen eten afstaan. Bovendien vre- zij met veel aandelen te blij- zitten in het geval van een ider geslaagde aandelenuit- bestuur van de Londense ïrs heeft tot versoepeling de regels besloten omdat zich zorgen maakt over de inge publieke belangstelling zich voordeed bij enkele gro- e emissies van korte tijd ge len. Sommige bedrijven heb- n een voor dit najaar voorge- inen emissie al op de lange an geschoven. Haatregelep a stormloop p aandelen ENZHEN De autoriteiten de Chinese stad Shenzhen )ben maatregelen genomen de stormloop die zondag ont- nd op uit te geven aandelen, zijn een half miljoen bonnen schikbaar gekomen voor de s in spé die er niet in agden een aanvraagformu- te bemachtigen. Honderd- izenden Chinezen waren ar Shenzhen getrokken in de Dp in aanmerking te komen nieuwe aandelen. De be- gstelling was zo groot dat de itie er met de wapenstok en t traangas aan te pas moest men om de mensen in het ga- ïl te houden. De sterke stij- igvan de aandelenkoersen in enzhen wekt bij velen de in- ik dat zij in korte tijd rijk nnen worden. Elke bon die irdt uitgegeven, geeft recht tien aanvraagformulieren, de komende maand beschik- worden gesteld. Die for- ilieren geven de aanvrager recht mee te doen aan een >rt loterij waarin aandelen nnen worden gekocht. AMSTERDAM De onder nemingsraad Centrale speelt een gevaarlijk spel bij de her structureringsoperatie van de Hema. Dat kan voor de sastreuze gevolgen hebben voor de toekomst van de Hema waar in totaal on geveer 12.000 mensen wer ken en zelfs voor het moe derbedrijf KB B. Dat zei Hema-raadsman mr. M. Goslings gistermiddag tijdens een kort geding dat Centrale had aangespannen tegen de Hema. De ondernemingsraad is de belangenbehartiger van de 600 personeelsleden op het hoofdkantoor van de Hema. Volgens Goslings laat de raad zich tezeer door individuele be langen leiden en wordt onvol doende rekening gehouden met het belang van het bedrijf in zijn geheel. Inzet van het geding is de sa menstelling van het bestuur van de pas opgerichte Stichting Hema Transfer. Die heeft tot doel om het personeel, waar voor in het kader van de grote stroomlij noperatie' straks geen baan meer is, te begelei den naar een andere werk kring. In totaal verdwijnen er tussen de 150 en 200 midden- en hogere kaderfuncties als ge volg van de herstructurering. Voor de helft van deze mensen wordt binnen de Hema of KBB ander werk gezocht. De andere helft, ruim 70 mensen, moet met hulp van de stichting op zoek naar een andere baan. KBB heeft daarvoor 25 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Namens de OR-C hekelde mr. O. Alberts het gebrek aan over leg met het medezeggenschap sorgaan over de oper'atie. Ver der zou volgens hem de OR-C de helft van de bestuursleden van de stichting moeten benoemen. Volgens Goslings is er bewust voor gekozen geen leden van de ondernemingsraad op te nemen in het bestuur, omdat zij te gro te persoonlijke belangen heb ben. Alberts eiste uitstel van de detachering per 14 augustus van het af te vloeien personeel, naar de stichting. Volgens Gos lings betekent dat dat de sala riskosten voor rekening van de Hema blijven komen, waardoor het toch al slecht draaiende be drijf nog verder in de proble men komt. Bij toewijzing van de eis van de OR wordt de bodem onder het sociaal plan wordt weggeslagen, aldus Goslings, wat kan leiden tot het misluk ken van de noodzakelijke reor ganisatie. Rechtbankpresident mr. J.G. van Dijk doet op 13 augustus Speel kwartier Arbeiders van de Sendzimier staalfabriek in het Poolse Krakau nemen de tijd voor een serieus speelkwartier' De arbeiders van de fabriek hielden gisteren een waarschuwings staking van een kwartier om te protesteren tegen de economische problemen van de werknemers FOTO. EPA AMSTELVEEN/MINNEA- POLIS Wie legt het eerste het loodje? Daar gaat het om bij de tar ie venoorlog, die nu al sinds medio mei wordt ge voerd door de Amerikaanse en Europese luchtvaart maatschappijen. De ene prijsverlaging wordt gevolgd door de andere met slechts één doel: de moordende con currentie op de Noordatlan- tische routes elimineren. Voor een goed begrip eerst even een stukje geschiedenis. De Amerikaanse economie zit in een diepe recessie. Een van de gevolgen daarvan is dat de Amerikanen verhoudingsge wijs nog maar weinig vliegen: de eerste maanden van dit jaar was maar liefst veertig procent van de vliegtuigstoelen in de VS niet bezet. Dat kost de lucht vaartmaatschappijen goud geld. Vliegvakanties naar Euro pa waren al helemaal uit de gra tie vanwege de dure Europese valuta. Om die lege stoelen 'toch vol te krijgen, werd op 15 mei door American Airlines, een van de drie grootste maatschap pijen in de VS, een tarievenoor log ontketend. De prijzen gin gen vijftig procent omlaag. De andere maatschappijen en hun Europese concurrentie, waar onder de KLM, volgden al snel. Een toenemend aantal Ameri kanen stapte daardoor welis waar weer in een vliegtuig, maar de tarievenoorlog kostte niettemin dusdanig veel geld dat in wezen werd gevlogen on der de kostprijs. Per maat schappij werd in de voorzomer daardoor een verlies geleden van veelal tientallen miljoenen guldens. De cijfers van KLM's Amerikaanse partner Nort hwest Airlines (NWA) spreken wat dat betreft boekdelen. In het tweede kwartaal van dit jaar nam de omzet toe met 3,8 procent (ten opzichte van het vergelijkbare kwartaal in 1991), terwijl de winst van 32,7 miljoen uit die periode van 1991 omsloeg naar een verlies van 68,9 miljoen dollar nu. Het was dan geenszins verwonderlijk dat NWA half juni een dramati sche oproep deed aan haar con currenten nu eindelijk eens te stoppen met die prijzenslag. De KLM liep door de prijzenslag in de luchtvaart tegen verlies op via de deelneming in Northern Airlines. FOTO: SP De enorme tarievenslag heeft slechts een doel. Overleven van degene met de langste adem. In plat Nederlands: wie gaat het eerste kapot? Dat geldt vooral voor de Amerikaanse maat schappijen onderling, maar is eveneens van toepassing op hun Europese concurrenten, die nogal wat passagiers op de Nooröatlantische routes ver voeren. Zo geeft ook de KLM gretig toe dat de luchtslag van dit moment ook haar miljoenen kost. En kijk eens naar de to renhoge verliezen, die Lufthan sa en Air France noteren. Zo gaat het noodlijdende Duitse concern uit van een verlies van meer dan een miljard D-Mark over het lopende boekjaar. Dat deficit wordt veroorzaakt door drie factoren: falend manage ment, een te grote concurrentie in Europa en de tarievenslag op de Noordatlantische routes. Lufthansa, zowel als Air Fran ce, overwegen daarnaast tevens aankopen van nieuwe vliegtui gen een kostenpost van en kele honderden miljoenen gul dens uit te stellen. De KLM brengt het er verhou dingsgewijs nog goed van af. Ondanks de tarievenoorlog kan president-directeur drs. P. Bouw komende donderdag nog redelijk florissante halfjaarcij fers bekend maken. Maar ook Bouw kan de komende maan den de borst nog nat maken. En hetzelfde geldt voor diens colle ga Martin Schroder van Mar tinair Holland. Om zeep Laatstgenoemde durft geen en kele voorspelling te doen over de mogelijk te verwachten re sultaten in het derde kwartaal, maar stelt onomwonden dat de tarievenoorlog niet alleen de komende winter, maar ook ko mend voorjaar en de komende zomer gewoon doorgaat. Ze zal pas worden stopgezet als een of meerdere van de concurrenten om zeep is geholpen. Wanneer dat het geval zal zijn, valt nog met geen mogelijkheid te voor spellen. Daarbij dient men zich te reali seren dat het in dit geval niet al leen een luchtvaartoorlog be- Groei luchtvaart is herstel Golf-oorlog BRUSSEL Het passagiersvervoer door Europese luchtvaart maatschappijen is in de eerste helft van dit jaar met bijna 20 pro cent gegroeid ten opzichte van de eerste zes maanden van 1991. Dat heeft de AEA, de organisatie van Europese luchtvaartmaat schappijen, gisteren bekendgemaakt. De cijfers geven een verte kend beeld omdat de luchtvaart begin vorig jaar te kampen had met de negatieve gevolgen van de Golfoorlog, onder meer de door Irak aangekondigde aanslagen. Passagiers bleven daardoor mas saal aan de grond. De groei in de eerste helft van dit jaar is dan ook hoofdzakelijk toe te schrijven aan het herstel van de markt, aldus de AEA. Vergeleken met de eerste zes maanden van 1990 bedroeg de toeneming niet meer dan 5 procent. De groei deed zich hoofdza kelijk voor op de routes naar Zuid-Amerika en het Midden-Oosten. De belangstelling voor vluchten naar Afrika en het Verre Oosten veranderde niet. Voor 1993 verwacht de AEA een groei van zes procent, mits de Europesé economie aantrekt. treft, maar evenzeer een ban caire oorlog. De Amerikaanse faillissementswetgeving ver biedt het namelijk geld of goe deren te onttrekken aan lucht vaartmaatschappijen die in sur séance van betaling verkeren. En omdat tientallen banken te zamen voor vele miljarden gul dens geld in die luchtvaartbe drijven hebben gestopt, zuljen zij er alles aan doen die onder nemingen hoe dan ook kunst matig in leven te houden. Lukt hen dat niet, dan zijn ze sowieso PARIJS Niet de nieuwe eco nomische machtsblokken in Europa en Noord-Amerika maar Azië en het gebied rond de Stille Oceaan vormen het toe komstige zwaartepunt van de wereldeconomie. In het jaar 2010 zal Azië goed zijn voor 33 procent van de wereldproduk- tie tegen 25 procent in 1990. In het jaar 2040 zal dit percentage Izelfs toenomen tot 50. Dat staat in een rapport met lange-termijn-vooruitzichten voor de wereldeconomie van de OESO (Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling). Het onderzoek schetst een beeld van de meest waarschijnlijke koers van de wereldeconomie, waarop be leidsmakers kunnen anticipe- De OESO voorspelt voor Azië en het gebied rond de Stille Oceaan een economische groei van 5 a 6 procent per jaar. De groei in Noord-Amerika zal jaarlijks niet meer dan 2,5 pro cent bedragen, door tegenval lende produktiviteit in de Vere- al hun geld kwijt. Om die reden kan het nog jaren duren eer de tarievenoorlog werkelijk van de baan is. nigde Staten, lage investerin gen en minder instroom van nieuwe werknemers op de arr beidsmarkt. Europa kan zich verheugen op een jaarlijkse groei van de eco nomie met 3 a 4 procent, dank zij de dynamiek die de vorming van de gezamenlijke Europese markt met zich meebrengt. De hoge werkloosheid en de daar mee samenhangende sociale problemen blijven echter de ge moederen bezighouden. Hoewel Azië op gelijke hoogte komt met Noord-Amerika en Europa is volgens de OESO in het gebied een grotere samen hang tussen de verschillende landen noodzakelijk, wil de nieuwe machtspositie volledig tot zijn recht komen. De economische denktank acht de kans klein dat er ook in Azië in de toekomst een machtsblok zal ontstaan zoals de Europese Gemeenschap en de NAFTA, het handelsakkoord tussen de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Daarvoor zijn de onder linge verschillen tussen de lan den te groot. ^ONINGEN - Het 5J ïuws dat de PTT alle rij- itsü nde postkantoren sluit en jjji ze service onderbrengt bij erji SRV-man, heeft melkboer n Schut uit Mensingeweer enszins verbaasd. „Ieder- re0 n is enthousiast. Het expe- «ent is ongelooflijk goed «geslagen", zegt de melk er, die al een jaar lang bij jze van experiment postze- ii Is verkoopt en cheques ver- vert. 31 it experiment is een groot 3J cces. De dorpsbewoners in r t Groningse proefgebied vin- de aan de melkman gekop rolde PTT-service „een ideale 2 orziening voor het platte- l id". nnen met enkele tientallen 1 ordelijke melkboeren maakt hut al een jaar lang zijn ron- j s als 'PTT-melkboer'. De in- 2 >ners van Den Andel, Mensin- jj weer en een deel van Warf- «i kunnen voor alle veel voor- 2 mende posthandelingen in huts melkwagen terecht: gi- 3 betaalkaarten en cheques irzilveren, postzegels halen, 'stpakketten afleveren, strip- mkaarten kopen en zelfs voor De SRV-man staat binnenkort voor zuivel, zegels, cheques en sportvisaktes. een sportvisakte of een trein- ons voor de deur. Toen die rode en busabonnement hoeft Jan PTT-bushier nog reed, moest je Schut zijn klanten niet teleur te naar het dorpscentrum. Boven stellen. dien stond-ie daar maar een „Het is ongelooflijk handig", half uurtje; tussen twaalf en meent een van z'n klanten. „De half een. Een zeer ongelukkige melkboer komt iedere dag bij tijd. Bij Jan Schut kunnen we I FOTO: SP nog tot half acht 's avonds terecht. Zelfs een echt postkantoor moet het tegen deze luxe afleggen". Behalve de gewone postkanto ren in Warffum en Baflo, lijden ook de speciale zittingen van de Rabobank, in het dorpshuis van Den Andel, onder de populari teit van de postale melkman. Schut ziet het postkantoor als een uitbreiding van mijn servi ce, het versterkt de binding met de klanten. Het levert hem een stukje extra omzet op. Mensen die voor geld- of postzaken in de melkwagen komen, nemen vaak ook nog wat boodschapjes mee. Toch, om het geld hoeft hij het niet echt te doen, verklapt Schut. „Ik had hier altijd al een dekkingspercentage van 99 procent. En eh, ik wil niet over bedragen spreken, maar wel zeggen dat de vergoeding van de PTT veel te laag.is". Hoewel hij zich geenszins PTT- er voelt en de lokethandelingen er als vanzelf bij doet, wijst de -melkman op de extra aandacht die het werk vereist. „Je werkt met geld en moet het hoofd er dus constant bijhouden. Als we fouten maken, komen die voor eigen rekening. Dit betekent dat het op pad gaan met de melkkar veel verantwoordelij- ker werk is geworden. Boven dien moet ik 's avonds de kas opmaken, iedere dag staatjes invullen en zorgen dat alles tot op de cent klopt". Schut vindt een hogere vaste vergoeding verder alleszins bil lijk gezien de vele kosten die de PTT bespaart en het grotere ge bied dat de melkwagens bestrij ken. „Als het contract wordt verlengd, zullen we dus nog wel even met de PTT over de ver goeding moeten stoeien", meent Schut. Over de definitieve beloning, veiligheid en opleiding moeten de NMO en de PTT nog afspra ken maken. Schut is trouwens niet" bang dat een melkwagen met een goed gevulde kluis een aantrekkelijk doelwit voor overvallers vormt. In Veendam bijvoorbeeld werd een SRV-wa- gen onlangs herhaaldelijk over vallen door een drugsgebrui ker. „Ik ben al 23 jaar bij de weg en heb nog nooit iets vervelends meegemaakt. De kluis is ook niet zomaar te openen. Ik moet eerst een code indrukken alvo rens de deur pas anderhalve mi nuut later te openen is. Verder heb ik van de PTT een autotele foon aan boord gekregen, waar mee ik iedereen kan bereiken". Lijfwacht Ook bij De Eendracht in Gro ningen, waarbij rijdende melk handelaren uit de provincie als zelfstandige ondernemers zijn aangesloten, gelooft men niet in extra gevaar. „De melkboeren krijgen echt geen lijfwacht meev, stelt M. Nicodem. „Je moet alles in de juiste propor ties zien. Een rijdend postkan toor begint de dag met veel geld en geeft dat aan klanten uit. De melkhandel begint met weinig geld en krijgt veel binnen. Per saldo zit de wagen niet met een erg veel ruimere kas". Als de wagens de diensten van de PTT overnemen zullen ze standaard worden uitgerust met autotele foons en kluizen met tijdscode. Groot geld zal dus niet 'voor het grijpen liggen'. Jan Schut zou zijn posthande lingen graag willen uitbreiden met de verkoop van staatsloten en de mogelijkheid tot geldstor ting, twee zaken die ook de rode PTT-bus bood. De PTT is ech ter van plan om de diensten van elke wagen af te stemmen op de omgeving. In een wijk waar bij voorbeeld een bedrijf gevestigd is dat veel aangetekende brie ven verstuurt, kan een rijdende melkhandelaar besluiten om ook die diénst aan te bieden. Staatsloten zullen waarschijn lijk wel overal worden verkocht. Centrales tot f 4.500,- korting. Daar kom je even voor teruc PTT Telecom heeft tijdelijk tien tallen produkten spectaculair af geprijsd. Autotelefoons, telefoon centrales, ponofoons, faxen, se mafoons. U koopt ze nu teger zéér aantrekkelijke prijzen. Maai haast u, want: op is op Bel voor meer infor- Êrmam\ matie en de verkoop- adressen 06-0403. t/m 5 september telecom

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7