duizenden lachtoffers gevechten n Kabul Strijd in Bosnië laait weer op Mad Max'-oorlog in Somalia BUITENLAND A5 Jargon „Agee werd betaald door Cuba" «kidaeGougcwt TA-leider gearresteerd Stoffelijk overschot DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 ■ten NTES - De politie in de Westfranse stad Nan- ir !s I xirias gearresieeru MANILA - Het stoffelijk overschot van oud-president JOHANNESBURG - Het Pan-Afrikaans Congres WARSCHAU - Extreme droogte en w ht een leider te zijn van de Ferdinand Marcos wordt op 1 september naar de Filipij- (PAC) gaat met de Zuidafrikaanse regering besürekin- een hittegolf hebben in Polen tot che afscheidingsbeweging ETA. Bronnen bij de zeiden dat de 31-jarige Arnaiz lid was van r x- 1 „on TTTA on liiitonsmt van 6.ouv. Ueiuaiiueiiugeii uver ue ueeinaiging van net oianKt tC EcrisUna die op 29 maart in Bidart werd ge- ren be(t,end e^aalkL Marcos moest in 1986 vluchtenna minderheidsbewind. De nationalistische zwarte orga 7 esteerd. "heeft gisteren de Bask Josu Amantes Arnaiz, „Txirlas", gearresteerd die ervan wordt ver- Marco^ naar de Filipijnen PAC voor hervatting van onderhandelingen Duitse hulp bij bosbranden Polen t op 1 september naar de Filipij nen gerepatrieerd. Dat heeft de zoon van de driejaar ge- (PAC) gaat met de Zuidafrikaanse regering besprekin gen voeren over een mogelijke terugkeer naar de on een hittegolf hebben in Polen tot branden geleid waarbij ruim 2000 leden in ballingschap op Hawaii overleden Marcos giste- derhandelingen over de beëindiging van het blanke hectare bos in vlammen is opgegaan. Vooral de westelijke provincie Zielona Gora is getroffen. Brandweerkorpsen een volksopstand tegen zijn regime. Zijn opvolgster Co- nisatie heeft gezegd de onderhandelingen niet te her Aquino verbood na zijn dood lange tijd de repatrie- vatten als de regering niet met de instelling van een uit Duitsland helpen mee de branden J uis stort in: dertig doden ring van zijn lichaam om te voorkomen dat zijn aanhan- grondwetgevende vergadering akkoord gaat. Na de be gers daarmee rond zouden gaan door het land om lingen te mobiliseren. Uiteindelijk stemde Aquino er in toe dat het lichaam van Marcos rechtstreeks zou worden heim afspraken met de regeringmaakte°trok het PAC, schuldiging te hebben geuit dat het Afrikaans Natio- de grootste oppositiebeweging, in het ge- blussen in het grensgebied tussen bei de landen. Bij tientallen bosbranden die in Griekenland hebben gewoed is een jong meisje om het leven gekomen W DELHI - In Jamshedpur in het oosten van overgebracht naar diens thuisprovincie Ilocos Norte. een ideologische rivaal van het ANC, zich in november en is zeker 4000 hectare bos verwoest, ia zijn gisteren ongeveer dertig mensen om Aquino's opvolger Fidel Ramos nam het besluit over en uit de onderhandelingen terug. Het ANC verbrak de Boven de Russische hoofdstad Mos leven gekomen toen een huis van drie verdie- vorige maand maakte de weduwe van Marcos bekend dat onderhandelingen uit protest tegen het aanhoudende kou heeft zich een laag grauwe smog gen hoog instortte. Over de oorzaak van de in- de familie het lichaam wilde begraven voor Marcos' op 11 geweld in de zwarte woonoorden in juni. Ook het ANC gevormd die afkomstig is van bos- en rting is niets bekend. september, de dag dat hij 75 jaar zou zijn geworden. lijkt de onderhandelingen te willen hervatten. veenbranden in de omgeving. BUL Rebellen van de lamentalistische Hezb-e- mi van Gulbulddin Hek- ;yar voeren een hevige etaanval op de zuidelijke tenwijken van Kabul uit- oerd. jens het Afghaanse ministe- ran defensie vielen er alleen - eren al meer dan duizend :n en gewonden. De bevol- van een heel stadsdeel d gedecimeerd door de hon den raketten die sinds de nege morgen twaalf uur lang den afgevuurd. In het puin hele woonwijken in het rdoosten die door de inten beschietingen waren ver- ist zagen verscheidene oog gen tientallen deels bedol- lichamen. De gevechten den de hevigste zijn sinds is- itische rebellen in april na tien jaar burgeroorlog de cht grepen van het voormali- communistische regime. :enden inwoners verlieten ïoofdstad in een stoet van ezels, paardekarren en fitwagens. Artsen vlucht- volgens een ooggetuige uit regeringsziekenhuis in het rum van het getroffen ge- honderden gillende pa tiënten achterlatend. Een westerse militaire deskun dige zei gisteren binnen een uur zeker 600 raketten hebben ho ren inslaan. De gevechten gin gen vandaag onverminderd door. Isatullah, een bevelhebber van de Hezb-e-Islami, zei dat de raketaanval een vergelding was voor bombardementen door re geringsvliegtuigen op zijn posi ties in de nacht. Het ministerie van defensie wilde niet op deze bewering ingaan. De gevechten braken vorige week uit nadat Hekmatyar op nieuw het vertrek van de militie van generaal Rashid Dostam en verkiezingen om de interim-re gering te vervangen had geëist. De gecombineerde militaire en burgerluchthaven, die Dostam beheerst, wordt sindsdien bijna dagelijks door Hekmatyars re bellen bestookt en is voor com merciële vluchten gesloten. President Burhanuddin Rabba- ni zegt voorstander te zijn van verkiezingen maar wil niet zeg gen wanneer die kunnen wor den gehouden. Secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Boutros Ghali heeft de strijdende milities in Afghanistan opgeroepen de wa pens neer te leggen. ssten paleis Romeinse keizer ontdekt ^IvCASTLE Archeologen hebben in de buurt van de 'Muur i Hadrianus' in het noorden van Engeland de resten van een ot gebouw ontdekt. Zij gaan ervan uit dat het gebouw mogelijk rejhoofdkwartier van de Romeinse keizer Hadrianus diende tij- gis de bouw van de muur, die zijn rijk tegen invallen van „barba- ei" vanuit het noorden moest beschermen. De wal strekt zich uit i et een lengte van 110 kilometer, van de monding van de Tyne p<ir de Golf van Solway. Hadrianus (76-138 na ChrJ zou om- keeks het jaar 122 met de bouw van de noordelijke verdedigings- zijn begonnen. De fundamenten zijn gevonden in de omge- ig van het fort Vindolanda, ten zuiden van de muur. In het ge- ulfw, dat rijk versierd was, zijn documenten en voorwerpen ge- SARAJEVO Na een dag van betrekkelijke rust heb ben de Servische belegeraars hoofdstad Sarajevo vanmor gen weer zwaar onder vuur genomen. Volgens de Bosnische radio zet ten de Servische troepen daar bij behalve zware artillerie tanks en infanterie in. Zware gevechten werden ook uit de omgeving van Gradacac in het noordoosten van Bosnië ge meld. Volgens de Kroatische ra dio willen de Serviërs twee van hun beruchtste gevangenkam pen in Bosnië-Hercegovina slui ten, Pomorska en Prijedor. De Bosnische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Muhamed Sacirbey, riep de wereld giste ren op moslim-strijdgroepen in Bosnië-Hercegovina van wa pens te voorzien. Ook vroeg hij de internationale gemeenschap luchtaanvallen uit te voeren op Servische stellingen in de jonge republiek. Sacirbey beschuldig de het Westen ervan alleen aan dacht te hebben voor de huma nitaire gevolgen van de crisis zonder de oorzaak van de ge welddadigheden aan te willen pakken. De VN-commissie voor de men senrechten komt donderdag en vrijdag in Genève in spoedbe raad bijeen om de mensenrech tensituatie in het voormalig Joegoslavië te bespreken. De Verenigde Staten hadden vori ge week om spoedoverleg ver zocht. 30 van de 53 lidstaten, meer dan de vereiste meerder heid, steunde gisteren het bij eenroepen van een speciale ver gadering. Kennelijk was dat mede het gevolg van de op schudding die is veroorzaakt door beelden van de gevange nenkampen in Bosnië. Experts van verschillende in ternationale organisaties zijn begonnen aan missies in alle re publieken van het vroegere Joe goslavië om in kaart te brengen wat voor hulp de vluchtelingen ■nog voor de winter nodig heb ben. Voor het onderzoek zijn vijftien deskundigen naar Ma cedonië gereisd. Vandaar gaan zij naar Servië, Montenegro en het gebied dat de Serviërs in Bosnië-Hercegovina controle ren. Premier Milan Panic van het nieuwe Joegoslavië (Servië en Montenegro) stemde gisteren tijdens een bezoek aan Athene in met een Grieks voorstel voor besprekingen tussen de Servi sche autoriteiten en vertegen woordigers van de Albanezen in Kosovo, een Servische provin cie waar de situatie door ethni- sche tegenstellingen zeer ge spannen is. Drie Griekse agenten bij controlepost neergeschoten eVervolg van de voorpagina) nH oejRDERA Vorige week '°j|0cht een team van de Ver- Jgde Naties Bardera in het gielschap van hulpverle- e(fs-De conclusie luidde dat CSghuidige ramp in Somalia groter is dan de hongers- gód waarbij midden jaren één miljoen mensen Jkwamen in Etiopië. bleef het grotendeels be- m tot één gebied. Hier is 't jhele land", aldus de Franse e«fpleegster Brigitte Doppler. igt meest aangrijpend waren ?ev| stervende kinderen. ,,We djliezen hier een hele genera- en» Somalia krijgen alleen de wfosen met geweren nog iets te t bin. De warlords (krijgsheren) ?lt| deze catastrofe met hun Ie schermutselingen heb- bespoedigd, hebben beslag [d op de voedselvoorraden, elen nu ook de voedselhulp na hun troepen te eten te geven lm deze te verkopen tegen 'bitant hoge prijzen. Uit hoop laten de hulporgani- s ies de voedselvrachten tegen lfitalingvan duizenden guldens week bewaken, maar desal- ttemin bereikt maar de helft het voedsel de plaats van emming. Verenigde Naties zijn nu enige hoop. Nadat secreta- meraal Boutros Boutros li de Veiligheidsraad ervan :huldigd had dat zij zich fiïer bekommerde om de rijke- g in Joegoslavië dan conflict in de Hoorn van ika, besloten de VN 6000 ipen naar Somalia te zenden de hulp-operaties moeten beschermen. blauwe baretten staan voor moeilijke en gevaarlijke taak. Een door de VN bemid deld staakt-het-vuren tussen de partijen die om de macht strij den sinds de vlucht van dictator Siad Barre januari vorig jaar, houdt ternauwernood stand. De strijd kan ieder moment worden hervat. De twee belangrijkste rivalen zijn verdeeld over de aanwezig heid van „gewapende vreemde lingen" in het land. Ali Mahdi Mohammed, de zogenaamde president in de verwoeste hoofdstad Moqdishu, verwel komt de stap in de hoop dat de aanwezigheid van VN-troepen zijn aanspraak op het presi dentschap zal^ver sterken. Generaal Mohamed Farah Ai- did, zijn bittere tegenstander, is echter fel gekant tegen VN-in- terventie. In Bardera, ongeveer 350 kilometer ten westen van Moqdishu, zeggen zijn troepen, die zich te goed doen aan bief stuk en spaghetti, dat interven tie „een schending van de soe vereiniteit van het Somalische volk" is. Mohamed Ahmed Noor, een hooggeplaatst adviseur van Ai- did, zegt: „We hebben alleen tanden gewapende bendes die alleen maar loyaal zijn aan geld en eten, schuimen door de eens zo mooie stad waar 1,2 miljoen mensen leefden en nemen het recht in eigen hand. De hulp verleners noemen het de hoofd stad van 'Mad Max'-land. Vorige week arriveerde een VN- team in Somalia om de verschil lende facties (er zijn ten minste zes rivaliserende groepen be trokken in de strijd) ervan te overtuigen de komst van de VN-troepen te aanvaarden. Ook vlogen technische advi seurs naar Somalia om plannen op te stellen voor de hulp-opera tie, die zelfs als ze slaagt voor velen te. laat komt. Er zullen waarschijnlijk nog duizenden mensen sterven voor de voed selhulp hen bereikt. Mohamed Sahnoun, de speciale VN-verte- genwoordiger voor Somalia, geeft toe dat de actie negen maanden te laat komt. „Had den we maar vóór november in gegrepen", zegt hij. „We beta len nu de prijs van dat uitstel". Overal zijn de gevolgen te zien van de anarchistische en bloedi ge burgeroorlog. Van Baidoa, ATHENE Vier onbekende mannen in een auto hebben gis teren in een voorstad van Athe ne bij een controlepost drie agen ten neergeschoten en ernstig verwond. Het incident heeft zich bij een routinecontrole voorge daan, toen de agenten de auto van het viertal tot stoppen wil- begonnen na de aanslag van 14 den dwingen. De daders stapten juli op oud-minister van finan- later uit, staken het voertuig in brand en namen de wijk in een andere auto. De controle, vond plaats in het kader van een actie van de regering tegen terroris me. De regering is het offensief ciën Ioannis Paleokrassas. De terroristische organisatie No vember 17 zegt de aanslag te hebben gepleegd. Het is de auto riteiten nog niet gelukt iemand van deze organisatie te pakken. door MARC DE KONINCK Vermits u nog veelvuldig getrakteerd zult worden op berichten over de Amerikaanse presiden tsverkiezingen en u in dat proces via de televisie heel wat politieke teksten in het Amerikaans te verduren zult krijgen, wil ik u graag van dienst zijn meteen beknopte woordenlijst van het politieke jargon in de Verenigde Staten. U zult merken dat de geheimtaal nu en dan erg gedateerd is en de specifieke gemoedstoestand weerspiegelt die anno 1992 de Amerikaanse bevolking parten speelt. De opsomming is in volslagen willekeurige volgorde. - Running mate. Kandidaat vice-president. Sedert jogger Bill Clinton jogger Al Gore heeft gekozen als running mate, ook wel: jogvriendje. - Ticket. De presidentskandidaat en zijn running mate, die samen een kaartje voor naar het Witte Huis hebben. - To balance the ticket. Zorgen dat de presidentskandidaat en diens running mate uiteenlopende verdiensten hebben, teneinde samen zoveel.mogelijk kiezers aan te spreken. - Family man. Geweldige huisvader. -Family values. Gezinswaarden (betekenis onbekend). -Attack ad. Aanvalsadvertentie, waarin de politieke tegenstander wordt zwartgemaakt. - Mud slinging. Met moddergooien (zie attack ad). - Dirt digging. Vuil uit het verleden van de politieke rivaal opdiepen (zie mud slinging). - Washington. Verzameling onbetrouwbare politieke, journalistieke en lobbyende types. - Inside the beltway. Letterlijk: binnen de ringweg (rond Washington). Verzameling corrupte...etc., zie Washington. - Slick Willy. Letterlijk:gladde Willy. Bill Clinton. - Platform. Verkiezingsprogramma. - Plank. Onderdeel van verkiezingsprogramma. - Angry, c.q. mad as heil. Wat iedereen in Amerika is op Washington. - Womanizer. Rokkenjager. Bill Clinton. - Pro choice. Voor abortus. - Pro life. Tegen abortus. '- First lady. Echtgenote van president. - First dog. Millie, hondje van George en Barbara Bush. - Middle class. Iedereen. - The Hill. Capitol Hill, de heuvel waarop in Washington het Congresgebouw staat. - On the Hill. Daar waar al die onbetrouwbare...etc., zie Washington. - Big shot. Bekend politicus. - Sound bite. Korte slagzin die politicus speciaal in speech stopt om avondjournaal mee te halen. - Grass roots. Amerika 'sgewone man. - Joe Sixpack. Jan Modaal. - Swing vote. De zwevende kiezer. - Liberal. Progressieveling. Verwerpelijk iemand. Hillary Clinton. - T-word. Ontwijkende term voor vloekwoord belastingen (taxes). - Constituancy. Achterban. - G.O.P. Grand Old Party. Republikeinse Partij - Outsider. Niet-politicus die politicus wil worden. - Anti-Washington. Vóór Ross Perot. - Veep. Komt van afkorting v.p.: vice-president. - Potatoe. Dan Quayle. - Insider. Al Gore. - Spin control. Poging tot beperking van politieke schade die door mud slinging en dirt digging tegenstanders wordt aangericht. - Spin doctor. Persoon die door presidentskandidaat speciaal is ingehuurd voor spin control. -To be out of touch. Geen idee hebben wat leeft in grass roots America. Collectieve eigensch ap van politici. - Change. Verandering. Onveranderlijke verkiezingsbelofte van alle politici. - Turn out. Opkomstpercentage. - Turned off. Vervuld van walging. Reden voorlage turn out. - Out there. Buiten Washington, waarde middle class mad as hell is op de big shots inside the beltway. Zo, ziet u hoe snel u zich hetjargon eigen maakt? Ik hoop van harte dat deze dictionaire, hoe onvolledig ook, u in staat zal stellen extra genoegen te beleven aan de stembusstrijd 1992 in de trotse democratie Amerika. voedsel nodig voor eens een rijke marktstad Itali- onze troepen. Zij kunnen dan aanse stijl, 270 kilometer van toezien op de veiligheid. De VN hebben maar één optie en dat is het land te overspoelen met voedsel. Niemand kan een uit gehongerd man onder controle houden". Anarchie Volgens de hulpverleners is het vrijwel zeker dat de VN-troe pen, die de havens en de wegen naar het achterland moeten be waken, aangevallen zullen wor den. „Ze zullen terug moeten vechten", zegt één van hen. De grootste problemen zijn te ver wachten in Moqdishu, waar vol ledige anarchie heerst. Tot de Moqdishu, rest niets dan puin. Het was de laatste verdedi gingsstelling van Siad Barre voor hij naar Nigeria vloog en daar politiek asiel kreeg. In het ziekenhuis van Baidoa tonen mannen de stompjes van hun armen, die geamputeerd zoüden zijn door de troepen van Barre, of hun groteske kogel- wonden. Uit angst om ver moord te worden hielden zij zich maandenlang zonder be handeling schuil in omliggende dorpjes. Eenmaal in het zieken huis was er niet meer voorhan den om de pijn te stillen dan wat aspirientjes. The'Sunday Times Veilig terug De drie kosmonauten Alexandr Viotorenko, Alexander Kaleri en Michel Tognini rusten even uit nadat zij gisteren in Kazachstan met hun ruim teschip TM-14 veilig op aarde terugkeerden. De ruimtereis was een gezamenlijk Frans-Russisch project. FOTO: AP LOS ANGELES - Philip Agee, de voormalige CIA-agent die in een boek kritiek leverde op de Amerikaanse inlichtingen dienst, heeft volgens een Cu baanse overloper bijna twintig jaar lang geld ontvangen van de Cubaanse geheime dienst. Agee zou voor zijn werk tegen de CIA meer dan een miljoen dollar hebben ontvangen, aldus Flo- rintirio Aspillaga Lombard in de Los Angeles Times van giste ren. De in Duitsland woonach tige Agee ontkende geld van Cuba te hebben aangenomen. „Mijn relatie met Cuba bestond uit solidariteit met de revolutie, niet spionage", zei hij. Aspilla ga, die voor zqn overlopen in 1987 de rang van majoor had in de Cubaanse geheime dienst, beweert dat Agee vorstelijk be taald kreeg. „Wanneer hij in Cuba was leefde hij als de shah van Iran". Agee (57) keerde de CIA in 1968 de rug toe en begon in 1971 in lezingen, tijdschriften en boe ken CLA-oftlcieren en -opera ties aan de kaak te stellen. Zijn boek 'Inside the Company: CIA Diary' verscheen in 1975 en be vatte ondermeer een lijst van 22 pagina's met vermeende CLA-agenten. Door de onthul ling trok de Amerikaanse rege ring in 1979 het paspoort van Agee in.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5