„Beter een onthoornde neushoorn dan een dode" Ti VS verlenen Israël kredietgaranties Nederlanders repareren brug Neeltje Jans in Bangladesh Maffia verjaagt toeristen van Sicilië BINNENLAND BUITENLAND Zaak-Demjanjuk ook naar VS Liberia met steun fracties naar Nederland Plutonium wordt niet in Nederland opgeslagen Dringende oproep voor spoedzittin over Irak £eidóc Soutcwit DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 U CINCINNATI De behandeling van de zaak van de van nazi-oor logsmisdaden beschuldigde John Demjanjuk heeft zich vandaag van een Israëlisch naar een Amerikaans hof, in Cincinnati, ver plaatst. Oorzaak is nieuw bewijsmaterial waaruit zou kunnen blij ken dat Demjanjuk in 1986 niet naar Israël had mogen worden uit gewezen. In Israël is de Oekrainse Demjanjuk (72) tot de dood door de strop veroordeeld wegens zijn rol als 'Ivan de Verschrikkelijke' in het dodenkamp Treblinka. Maar hij heeft daartegen beroep aangete kend bij het Israëlische Hooggerechtshof, dat binnenkort uit spraak zou moeten doen. Dat het hof van beroep in Cincinnati zich nu weer over de uitwijzingskwestie moet buigen komt door verkla ringen van 37 bewakers en burgers uit Treblinka. Zij zeggen dat de beklaagde niet 'Ivan de Verschrikkelijke' is, maar dat dit toen een andere man was, Ivan Martsjenko. Daarnaast zijn er beweringen dat het Amerikaanse ministerie van justitie materiaal in de doof pot stopte waardoor het van Martsjenko wist voordat het Demjan juk naar Israël uitwees. Dokwerkers in staking MARSEILLE - Dokwerkers in Marseille zijn gisteren voor twee dagen in staking gegaan tegen een nieuwe wet die van hen gewone gesalarieerde ar beiders zou maken. De ruim 2000 dokwerkers in Marseille, de grootste haven van Frank rijk, werken nu nog via vak bondscontracten en lopen voor op in een campagne om via tus senkomst van de bonden te blij ven werken. In 27 andere ha vensteden hebben dokwerkers ingestemd met de wet. Het me ningsverschil tussen de bonden en de werkgevers gaat nu om het percentage tijdelijke krach ten dat aangesteld zal worden. PALERMO - Het toerisme op Sicilië heeft te lijden van de maffia. Het eiland van zon en bloeiende amandelbomen zo als Goethe het twee eeuwen geleden om schreef, roept nu heel wat minder lieflij ke associaties op van bomaanslagen, wegversperringen en patrouillerende soldaten. In 1990 werd Sicilië nog bezocht door 1,9 miljoen Italiaanse en 809.000 buiten landse toeristen (onder wie 16.000 Ne derlanders). Maar sinds de moorden op de rechters Falcone en Borsellino wor den hotels en reisbureaus met een dras tische teruggang geconfronteerd. Vol gens Alfonso Parlato, de voorzitter van de hoteliersvereniging van Palermo, is het aantal Italiaanse bezoekers deze zo mer gedaald met 37 procent ten opzichte van vorig jaar en dat van de buitenlan ders met 11 procent. Augustus, de va kantiemaand bij uitstek van de Italia nen, lijkt daarin evenmin verbetering te brengen. Maar de maffia is niet alleen verant woordelijk voor de teruggang. Het ge brek aan toeristische infrastructuren, de vervuiling van steden en kustwater en de trieste staat van verval waarin veel monumenten verkeren, maken Sicilië al jarenlang steeds minder aantrekkelijk. Het regionaal bestuur van Sicilië, dat als eerste verantwoordelijk is voor de op het eiland heersende wantoestanden, heeft desondanks geprobeerd om de toeristi sche belangstelling in binnen- en buiten land op te wekken met een miljoenen guldens kostende reclamecampagne. Daarin wordt Sicilië aangeprezen als 'land van kunst en cultuur'. Toch zijn er ook ondernemers die den ken te profiteren van de huidige nood toestand. Zo prijst de Siciliaanse touro perator Giacomo Maltese zijn georgani seerde reizen op het eiland aan in een fol der waarvan de omslag gevormd wordt door een actiefoto van de moord op de Palermitaanse ondernemer Libero Gras- si. De reizen van Maltese bieden de mo gelijkheid ook 'de achterkant van de maan' te zien, dat deel van Sicilië dat zijn collega's maar al te graag vergetei l1 klaart het vouwblad. Maltese, die zij deze onorthodoxe aanpak naar zeggen een behoorlijke klandizie w b trekken, sluit daarbij aan op een d traditie. Al in de 18e eeuw wilden gers uit Noord-Europa maar al te onder escorte pionieren in het van de briganti (struikrovers). 1 e woordig beroemen verscheidene liaanse gemeenten zich erop dat o grondgebied zich de enige ware 'gr Giuliano' bevindt, de schuilplaat een roemruchte bandiet die in de na de Tweede Wereldoorlog een i schrikbewind uitoefende over Cen Sicilië, totdat hij in 1950 door current werd vermoord. DEN HAAG - Het Wereld- natuurfonds (WNF) gaat zwarte neushoorns in Zim babwe onthoornen om te voorkomen dat de dieren door stropers worden afge slacht. Voorzitter Ed Nijpels luidde gisteren in Den Haag de noodklok. „De nieuwe campagne is een race tegen de stropers. In dit stadium is een onthoornde neushoorn beter dan een dode neus hoorn". Het is voor het eerst in de ge schiedenis van het WNF dat een dergelijke noodgreep wordt toegepast „Wij zijn altijd tegen verminking van het dier ge weest. Maar nu is de nood zo hoog, dat een onthoorningspro- gramma de laatste mogelijk heid is om de dieren te redden", lichtte Nijpels toe. „Het aantal zwarte neushoorns is dit jaar dramatisch gedaald. In heel Afrika zijn naar schatting nog maar tweeduizend neushoorns over. Afgelopen voorjaar gingen we er nog van uit dat er zo'n 3500 a 4000 neushoorns waren. De belangrijkste concentratie zit in Zimbabwe. Daar is in de afgelopen maanden drie kwart van de neushoorns door stro pers afgeslacht. Nu zijn er nog ongeveer vijfhonderd over. Om dat het er nog maar zo weinig zijn, komen er steeds meer stro pers op af. Die willen allemaal nog snel even hun slag slaan, voordat het niet meer kan. Het is een vicieuze cirkel", aldus Nijpels. Chinezen De oerdieren, die al zestig mil joen jaar op aarde voorkomen, zijn gewild vanwege hun hoorns. Poeder van de neus hoorn-hoorn is vooral in Chine se gemeenschappen over de hele wereld gewild vanwege de koortsremmende werking. Deze werking is aangetoond door proeven op ratten. De an dere vermeende werking het poeder zou de potentie verhogen is nooit bewezen. Een geheel andere toepassing vinden de hoorns in Jemen, waar ze tot dolken worden ver werkt. Volgens het WNF is de import van de hoorns na de Golfoorlog en de samenvoeging van Noord- en Zuid-Jemen van 150 kilo dramatisch tot 800 kilo. Jorgen Thomsen, directeur van Traffic International een dochterorganisatie van het WNF, die de illegale handel in onder meer neushoorn-hoorns bestrijdt is net terugge keerd uit Zimbabwe. Hij ver telt: „Het onthoorningspro- gramma is een initiatief van de Zimbabwaanse overheid. Het is echter een oplossing op korte termijn: de hoorn is namelijk na negen maanden weer aange groeid. In die tijd moeten we er voor zorgen, dat de neushoorn stand zich snel uitbreidt. Ver der moet er voorlichting gege ven worden aan de consumen ten, vooral aan de Chinese ge meenschappen in Taiwan". Thomsen moet echter toegeven dat het vrijwel onbegonnen werk is. In Taiwan zijn zo'n tienduizend distributiepunten als apothekers en artsen. Het is ondoenlijk die op korte termijn te bereiken. Als alternatief voor de neushoorn-hoorn gaat het WNF de hoorn van de tamme waterbuffel propageren: deze hoorn kan gemakkelijker 'ge oogst' worden, wordt waar schijnlijk sneller geaccepteerd dan westerse pijnstillers en zou dezelfde pijnstillende werking hebben. Helikopters Om de campagne te bekostigen start het WNF deze week in Ne derland een inzamelingsactie. Die moet, via giften op giro nummer 25 (t.n.v. WNF te Zeist) 385.000 gulden opbren gen. Het fonds heeft uit be staande middelen 175.000 gul den beschikbaar gesteld. Ook in de Verenigde Staten en Groot- Brittannië zijn acties gestart om het totaalbedrag van 1,3 miljoen gulden bij elkaar te krij gen. Thomsen: „Onthoorning is een kostbare zaak. Om de dieren op te sporen, moeten we gebruik maken van helikopters. Per neushoorn kom je uit op een be drag van tweeduizend dollar. Verder krijgen de dieren hals banden met radiozendertjes om. Daarmee kunnen we con troleren of de dieren na verloop van tijd inderdaad door de stro pers gespaard zijn". Kan een neushoorn zich zonder hoorn wel handhaven tegen over zijn natuurlijke vijanden, de leeuwen en de hyena's? Thomsen verzekert dat ze zich ook zonder hun natuurlijke wa pen kunnen verdedigen. Vol gens hem gaan er niet meer kalfjes verloren dan 'normaal'. De op legale wijze verkregen hoorns worden opgeslagen in depots van de regering in Zim babwe. Daar ligt al zo'n twee ton voorraad. De handel in de hoorns is immers verboden en de regering weet niet wat het met de voorraad aan moet. Twee andere belangrijke ele menten uit de campagne zijn het uitoefenen van druk op re geringen van landen, waar neushoorn-h<y>rns illegaal ge ïmporteerd worden (Zuid-Ko- rea, Taiwan) en het in beeld In Afrika zijn volgens schattingen van het Wereld Natuur Fonds nog maar 500 zwarte neushoorns over. De prijs, die illegale handelarer de hoorns kunnen krijgen, is daardoor alleen maar gestegen. FOTC brengen van de totale hoeveel heid hoorn die opgeslagen ligt. Gemakkelijk zal het niet gaan. „Het is net zo lucratief als de handel in heroïne. Een kilo hoorn levert in Taiwan dertien duizend gulden op. Eén hoorn weegt al gauw vijf tot tien kilo gram, zodat er bedragen van zestig- tot zeventigduizend gul den mee gemoeid zijn", vertelt Nijpels. De Stichting 'Save the Rhino' in Lopik, die begin dit jaar onaf hankelijk van het Wereld Na tuur Fonds een grootscheepse actie op touw zette voor dezelf de zwarte neushoorn, heeft de actie voorlopig gestaakt. „Het is een faliekante mislukking ge worden", aldus bestuurslid C. Lustenhouwer. In de pers verschenen kort na de start van de actie berichten dat het WNF en het Centraal Bureau Fond senwerving twijfelden aan de betrouwbaarheid van de stich ting. Het WNF ontkende later via een ingezonden mededeling getwijfeld te hebben aan de be trouwbaarheid. Lustenhouwer: „Door de negatieve publiciteit is de actie mislukt. Wel hebben we met een actie via de di tuinen geld voor twee extr terputten ter beschikking nen stellen aan het dieren huis 'Chipangali Orphan Zimbabwe". Lustenhi heeft de moed nog niet oj ven. In samenwerking n leden in Zimbabwe wordt najaar beraad gevoerd ov hervatten van de actie. DEN HAAG De oude brug van het werkeiland Neeltje Jans, die nu in Bangladesh ligt, wordt gerepareerd. De Bengaalse regering heeft daartoe een contract gete kend met de Nederlandse ge legenheidscombinatie Inter- beton/HMS. De brug raakte vorig jaar april zwaar beschadigd tijdens een cycloon. De reparatie kost veer tien miljoen gulden. Het wordt betaald uit de Nederlandse ont wikkelingshulp aan Bangla desh. Het werkeiland Neeltje Jans werd in de jaren tachtig ge bruikt bij de bouw van de stormvloedkering in de Ooster- schelde. De brug, die toendertijd het eiland verbond met de vastewal van Zeeland, verbindt nu de oevers van de Kar-Naphuli ri vier bij de havenstad Chitta- gong. Het is een onmisbare schakel in het wegennet in het zuid-oos ten van Bangladesh. Tot april vorig jaar maakte het meeste verkeer van de hoofdstad Dha ka naar de stad Cox Bazar er ge bruik van. Tijdens de cycloon van 1991 kwam een op drift geslagen drij vende hijskraan vast te zitten onder de brug. Toen het water peil steeg, lichtte de kraan een brugdeel van honderd meter lengte uit zijn oplegging. Het stalen gevaarte stortte op het dek van de kraan die ruim hon derd meter verder tot zinken kwam. Eerder dit jaar werd met Ne derlandse steun de haven van Chittagong verlost van twintig wrakken van schepen, die tij dens de cycloon waren gezon ken. Deze wrakken belemmer den de toegang tot Chittagong, de belangrijkste haven van Bangladesh en het gebruik er van. Deze opdracht werd voor ruim twaalf miljoen gulden uitge voerd door het bergingsbedrijf Smit Tak. Daarvan betaalde de Nederlandse minister Pronk tien miljoen. De rest werd door In een vriendelijke sfeer praten de nieuwe Israëlische premier Yitzhak Rabin (links) en de Amerikaanse president George Bush met elkaar in Kennebunkport. FOTO: AFP KENNEBUNKPORT - De Amerikaanse president George Bush zou vandaag bekendmaken dat zijn land Israël de opgeschorte 10 mil jard dollar aan kredietgaran ties voor de opvang van de stroom Russische immigran ten alsnog zal verlenen. Bush is dit overeengekomen met de Israëlische premier Yitzhak Rabin, die een bezoek aan de Verenigde Staten brengt. In tegenstelling tot de koele sfeer die de laatste ge sprekken kenmerkte tussen Bush en de voormalige Israëli sche premier Yitzhak Shamir, was de ontmoeting met Rabin in het vakantieoord Kenne bunkport van de Amerikaanse president bijzonder vriendelijk. Naast de kredietgaranties spra ken Rabin en Bush ook over de voortgang van het vredesproces over het Midden-Oosten, dat op 24 augustus in Washington wordt voortgezet. De Israëliërs vroegen vorig jaar september reeds om de krediet garanties, maar de VS weiger den deze te geven wegens het agressieve nederzettingenbe- leid van de regering Shamir in de bezette gebieden. Israël heeft het geld nodig om de grote stroom Russische immigranten onderdak en banen te 1 Rabin liet weten de „volgorde van Israëls nationale prioritei ten te zullen veranderen" om de vredesonderhandelingen be ter op weg te helpen. Een aantal Israëlische parle mentsleden overweegt een ge bouw in de Oude Stad in Jeru zalem te betrekken „uit solida riteit met de joodse vestigings- politiek in Oost-Jeruzalem". In het gebouw, het 'Huis van de Leeuwen', worden nu fax- en telefoonlijnen voor de heren aangelegd om hun politiek-de- monstratieve verblijf in deze eeuwenoude Arabische stads wijk te veraangenamen. Lauda Air bindt in De Oostenrijkse luchtvaart maatschappij Lauda Air heeft een tijdschrift voor passagiers teruggehaald na beschuldigingen dat een illustratie in het blad seks met jonge meisjes propageert. Tientallen mensen van een actiegroep tegen kinderprostitutie in Thailand (TECST) betoogden gisteren bij het kantoor van Lauda Air in Bangkok tegen de advertentie. Voormalig F1 -coureur en directeur van Lauda Air, Niki Lauda, verklaarde dat de boodschap verkeerd wordt begrepen. De illustratie was naar zijn zeggen juist bedoeld als waarschuwing. FOTO: AP WILLEMSTAD - Premier Ma ria Liberia van de Nederlandse Antillen weet zich gesteund door alle fracties van de staten (parlement) als zij morgen met haar ambtgenoot Ruud Lub bers praat over de omstreden maatregelen die de Konink rijksregering heeft genomen om orde op zaken te stellen op St. Maarten. Liberia zou van daag aankomen in Nederland. Of minister Hirsch Ballin van Antilliaanse zaken bij het ge sprek aanwezig zal zijn, is niet bekend. De voorzitters van de fracties in de staten vergader den zaterdag met de premier Liberia omdat tijdens een eer dere vergadering het standpunt en de tactiek van de Antilliaan se regering niet duidelijk was geworden. Liberia heeft dat standpunt zaterdag uit de doe ken gedaan maar verzocht de fractievoorzitters er niets van openbaar te maken, wat ook niet is ook niet gebeurd. Deson danks lijkt het erop dat de maatregelen die genomen zijn op basis van het Statuut voor het Koninkrijk zullen worden afgewezen. Italiaanse bedrijf ENEL. Mocht het doorverkopen echter onver hoopt toch niet lukken, dan wordt een deel opgeslagen bij de Schotse opwerkingsfabriek Bri tish Nuclear Fuel en het Franse bedrijf Cogéma. Deze bedrijven hebben vergunning voor de op slagvan plutonium. De Nederlandse energieprodu centen zouden in dat geval een opslagterrein moeten huren. Volgens een woordvoerster van de SEP gaat het om relatief ge ringe bedragen. DEN HAAG - Moet Neder land inderdaad hoog-radio- actief plutonium dat is ver kocht aan de Franse snelle kweekreactor Super Phénix terugnemen, dan wordt het doorverkocht of opgeslagen in Schotland en Frankrijk. Het plutonium komt in geen geval in Nederland terecht. Dit hebben de Samenwerkende Energieproducenten (SEP) en het Energieproduktiebedrijf Zeeland (EPZ) gisteren desge- Minister Andriessen van Eco nomische Zaken zei eerder op de dag dat plutonium, dat door de kerncentrales te Borssele en Dodewaard is geleverd aan de Franse snelle kweekreactor Su per Phénix, terug naar Neder land kan worden gestuurd. PvdA-kamerlid Feenstra had schriftelijke vragen gesteld, omdat Frankrijk besloten heeft de kweekreactor voorlopig niet op te starten. Omdat de reactor plutonium als brandstof ge bruikt, dreigt daardoor splijt stofmateriaal dat door deelne mers in het project is geleverd over te blijven. SEP en EPZ be heren de kerncentrales van res pectievelijk Dodewaard en Borssele. Volgens directeur J. den Boer van de kerncentrale Borssele kan bij sluiting van de Franse kweekreactor ten hoog ste 90 kilo plutonium aan Ne derland teruggegeven worden op grond van het recht op terug levering. Nog eens 396 kilo plutonium is reeds verkocht aan het Franse reactorbedrijf Cogéma en het NEW YORK - De Vere Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië hebbe Veiligheidsraad van de nigde Naties gisteren opj pen met spoed bijeen te k over de schendingen mensenrechten in Irak. De vier landen beschul Irak van repressief optred gens Kurdische en shi'i minderheden, wat kan l| tot destabilisering in hd bied. De VN-rapporteurl mensenrechten, Max val Stoel, moet dan bij de spo« gadering aanwezig zijn ei port uitbrengen over zijn! dingen, aldus het verzoej de vier landen aan de voor van de VN-Raad, de Cl ambassadeur Li Daoyu. D den zeggen „zich ernstigl ren aan de aanhoudende c drukking van de Iraakse gerbevolking in veel dele Irak, wat een bedreiging' voor de internationale vri veiligheid in het gebied e de weigering van de re) van Irak mee te werken bepaald in resolutie 688 Veiligheidsraad Van der Stoel is nu in Nev om dezer dagen de Veilig raad een toelichting te ge' het rapport dat hij over d atie in het moerasgebied zuiden van Irak heeft gei Volgens Van der Stoel pr de Iraakse regering met 1 van onder andere droogl' het verzet in de zuidelijk rassen te breken en de ou tuur van de tienduizend© ras-Arabieren uit te roeie De Amerikaanse regerinj een verzoek van het Cong gewezen om een onafhai onderzoek in te stellen ne regeringsbeleid jegens voorafgaand aan de Golf De pers in de Verenigde onderzoekt reeds enige den nauwgezet aanwij over mogelijke fouten die gering in Washington over Irak zou hebben ge: Volgens die berichten zoi gering voor het uitbrek de Golfcrisis, die ontstol de Iraakse bezetting vi wayt in augustus 199 plan zijn geweest de beti gen met het bewind va dam Husayn te verbeter VS zouden Irak econom militair willen helpen oi de gevaren voor de vei van de regio.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4