VN: Nederland kan Joegoslaven halen NAVO maakt zich op voor militaire rol in Joegoslavië Te bekend li a A9 A10 Japanse soldaten aten krijgs gevangenen in WO II Lege voedselzakken dienen alleen de doden CeidóeSowuMit DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 Duizenden slachtoffers Igevechten in Kabul i van der Meer ortretteert Latino's LEIDEN OMGEVING itoria Amazonica i pas morgen ie Goey: Feyenoord heeft prioriteit ESTELIJK LEVEN/OPINIE YNENLAND ITENLAND tURS NST/RTV ONOMIE DEN/REGIO :NSTVERLENING ues Delors sjiek parfum' NDEN De ecu is een vogel jen merk tandpasta. Maas- it is de naam van een kaasje acques Delors staat voor een Frans parfum. Dat blijkt ken opiniepeiling onder dui- U lezeressen van het Britse Woman's Own. De kennis f de Europese Gemeenschap jet eiland is wel zeer gebrek- 3 20 bleek uit het onderzoek, jeveer een derde van de on- waagde vrouwen bleek niet Veten dat Groot-Brittannië Is van de EG. Verder wist on- ïer de helft niet wat het ver- van Maastricht over de po- en monetaire unie van de r1uitse politici ;isen boycot in song Prince 2tpLlJN Duitse politici zijn l'g opgewonden geraakt over aB nieuwe Prince-song 'You eI V motherfucker'. Ze eisen re boycot op radio en televisie oe)dat de titel „pervers", „een |gv beerlijking van seksueel ge- d" en „een verbale ontspo- ejg" zou zijn. In de Verenigde ten wordt de plaat van Prin- J door de meeste zenders ge- c°t- De plaatsvervangende -tievoorzitster van de chris- democratische CDU/CSU e Duitse bonsdag, Maria Mi lk, zei dat de song het ge- ik van geweld bagatelli- Qcidóc (Bomcrnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25413. Losse nummers 1,50. Vannacht enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen half tot zwaar bewolkt en in de middag of avond af en toe regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Zuidwestelij ke wind, matig, kracht 3 a 4, mor gen toenemend tot vrij krachtig, 5, en aan de kust en op het IJs- selmeer tot hard, 7. Vechtpartijen in huis van bewaring BREDA De spanning liep in het huis van bewaring De Boschpoort in Breda vorige week zo hoog op dat ver schillende vechtpartijen uitbraken tussen gedetineerden en bewakings personeel. De directie van de inrich ting riep daarop de hulp in van het landelijk bijstandsteam, een soort mo biele eenheid van het gevangeniswe zen. Alle groepsactiviteiten, zoals sport en werk, werden dit weekeinde stopgezet. Aanleiding voor de ongere geldheden was een aantal mislukte vluchtpogingen. Volgens adjunct-di recteur W. de Winter is de rust inmid dels wedergekeerd. BRUSSEL De NAVO heeft gisteren het groene licht gegeven voor een militaire rol in Joegosla vië, wat mogelijk zal leiden tot de inzet van dui zenden westerse soldaten voor de bescherming van voedseltransporten. De zestien lidstaten van de NAVO kwamen vorige week overeen dat mili tairen de vereiste plannen konden gaan opstellen en dat iedere lidstaat tot gistermiddag de tijd had bezwaar aan te tekenen. Dat laatste is niet ge beurd. „De militairen kunnen nu officieel met de planning beginnen en kunnen aan de verschil lende hoofdsteden vragen welke eenheden die be reid zijn in te zetten", aldus een zegsman. De zestien lidstaten van de NAVO zijn bereid uit voering te geven aan een resolutie van de Vere nigde Naties waarin het gebruik van geweld wordt toegestaan. Deze resolutie komt waar schijnlijk morgen in New York in stemming. De militaire top van de NAVO bestudeert verschil lende scenario's voor uitvoering van de VN-reso- lutie, waaronder de instelling van een corridor van de Adriatische Zee naar het belegerde Saraje vo. Voor een dergelijke operatie zijn mogelijk 100.000 soldaten nodig. Om het vliegveld van Sa rajevo te bezetten zijn volgens schatting van de NAVO zeker 12.000 manschappen vereist. Pagina A5: Strijd Bosnië laait weer op. Binnenstad getroffen door stroomstoring LEIDEN Een groot aantal huizen in de binnenstad is gisteravond getroffen door een stroomstoring. Door werkzaamheden in het verleden waren een hoog- en een laagspanningskabel in de Middelweg met elkaar in aanraking gekomen waardoor een kleine ondergrondse brand ontstond. De electriciteit over beide kabels viel uit. De eerste meldingen van stroomuitval kwamen binnen rond zes uur. Later bleek dat nog eens 2000 aansluitingen waren weggevallen. Het heeft tot circa half negen geduurd voordat de meeste woningen weer waren aangesloten op het net. Daarvoor moest de stroom over de hoogspanningsleidingen worden omge leid. Zo'n 20 aansluitingen die echter direct op de laag spanningskabel waren aangesloten, moesten tot één uur 's nachts stroom ontberen. Volgens is woordvoer der van de EWR is dat wel erg lang, maar was het on vermijdelijk. Ook gehandicapten naar Spelen Atlanta BARCELONA/ATLANTA - Vier onderdelen van de Paralympics, het olympische toernooi voor visueel en lichamelijk gehandicapten, zullen worden geïntegreerd in het wed strijdprogramma van de Zomerspe len van 1996 in het Amerikaanse At lanta. Het betreft drie disciplines voor mannen: rolstoelbasketbal, de marathon (voor wheelers) en tafel tennis (enkelspel). De vierde tak is het koningsnummer in de vrouwen- zwemmerij, de 100 meter vrije slag. Volgende maand vinden in Barcelo na de eerstvolgende Paralympics BRUSSEL/DEN HAAG - De Nederlandse regering hoeft niet te wachten op aan wijzingen van de Hoge Com missaris voor de Vluchtelin gen van de VN alvorens nieu we vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië naar Nederland te halen. Het Hoge Commissariaat vindt dat cle Nederlandse regering net als de Duitse overheid kan beginnen met het ophalen van nieuwe vluchtelingen. Dit heeft de vertegenwoordiger van het VN-commissariaat, L. de Smet, vanmorgen in Brus- meegedeeld. Hij weerspreekt daarmee mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken en CDA-ka- merlid De Hoop Scheffer die vinden dat Nederland alleen vluchtelingen kan ophalen na toewijzing door het Hoge Com missariaat. Ook staatssecreta ris Kosto van Justitie is van me ning dat alleen na toestemming en overleg met het Hoge Com missariaat besloten kan wor den tot het ophalen van enkele duizenden vluchtelingen. Kosto deelde gisteravond mee dat Ne derland nog enkele duizenden vluchtelingen kan opnemen. Volgens een woordvoerder laat hij zich daarbij niet binden aan een maximum van tweedui zend. Morgenochtend zal het kabinet bekijken wie de extra kosten zal betalen. Enkele com missies van de Tweede Kamer vergaderen morgenmiddag over deze kwestie. Volgens VN-vertegenwoordiger De Smet hoeft Nederland be slist niet te wachten op een plan dat nu door een werkgroep van het VN-commissariaat wordt ontworpen voor toedeling van vluchtelingen uit het oorlogsge bied. Zijns inziens is Duitsland een goed voorbeeld, omdat dit land zelf initiatieven ontwik kelt. „Er hoeft in dergelijke ge vallen heus niet altijd de forme le weg bewandeld te worden", aldus De Smet. Pagina A 3: Nederlanders stor ten zich op vluchtelingen TOKYO Uitgehongerde Japanse soldaten hebben zich in de laatste fase van de Tweede Wereldoorlog gevoed met het vlees van geallieerde krijgsgevangenen. Dat heeft de Japanse politico loog Toshiyuki Tanaka aan de hand van getuigenverslagen en pas ontdekte documenten be wezen, zo meldt de krant Japan Times vandaag. Tanaka stelt dat zeker hodnerd mensen, on der wie Australiërs en Indiërs, het slachtoffer zijn geworden van het kannibalisme. In enke le gevallen zijn Japanse solda ten zich aan elkaar te buiten ge gaan. Volgens ooggetuigen stroopten de Japanners de li chamen tot hoofd, handen en voeten. Het vlees werd vervol gens gekookt en gegeten. Tana ka (43), die als assistent-profes sor verbonden is aan de Univer siteit van Melbourne (Austra lië) trof in een van de documen ten een geheim dienstbevel aan van een op Nieuw-Guinea ge stationeerde Japanse generaal- majoor. Hij bepaalde eind 1944 dat het eten van mensenvlees dat niet afkomstig was van vij andelijke soldaten met de dood zou worden bestraft. De Japanse legerleiding veroor deelde officieel het kannibalis me, aldus Tanaka. Het eten van mensenvlees was echter zo wijdverbreid dat de Japanse be velhebbers het oogluikend heb- Triathlon voor 55-plussers DEN HAAG Mensen van 55 jaar en ouder kunnen op 25 au gustus deelnemen aan een speciale triathlon voor 55-plussers. Het evenement, dat wordt gesponsord door ziekenfonds Azivo. speelt zich af in het Haagse sport- en recreatiecentrum De Blinkerd. De disciplines waaruit de triathlon bestaat zijn fiet sen (5,10,15 of 20 kilometer), wandelen (2,3,4 of 5 kilometer) en naar keuze veertig minuten zwemmen, watergymnastiek of gewone gymnastiek. Deelnemers worden ingedeeld in ver schillende leeftijdscategorieën. Iedereen ontvangt een herin nering, maar voor de beste prestaties zijn per categorie prijzen beschikbaar gesteld. De deelnamekosten bedragen 7,50 gul den. Dit is inclusief koffie, broodmaaltijd, verzorgingen het le nen van een fiets van de ANWB. De triathlon begint om 9.00 Sportcomplex Lisse in de as gelegd Een snel om zich heenslaande brand heeft vannacht de THB-sporthallen in Lisse in de as gelegd. De brand brak rond één uur uit. Toen de politie arriveerde stond het grootste gedeelte van het complex, dat naast twee sporthalen bestaat uit een kantine, kleedklamers en kantoor, al in brand. De vlammenzee werd bestreden door korpsen uit Lisse, Lisserbroek. Leiden, Sassenheim en Noordwijk. Rond twee uur werd het sein brand meester gegeven De schade loopt in de miljoenen guldens. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Uit de dakplaten van het gebouw kwam echter wel een hoeveelheid asbest vrij die zich over de omgeving verspreidde. Om die reden is een gebied rond het complex afgezet. Een gespecialiseerd bedrijf is begonnen met het opruimen. FOTO: WIM VAN NOORT Pagina A8: Geknal asbestplaten wekt buurtbewoners Hulp-oproep aan woningcorporaties UTRECHT - De Nationale Woningraad (NWR) doet een dringende oproep aan de ruim 700 aangesloten woningcorpo raties om huizen en geld be schikbaar te stellen voor de op vang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Inmid dels zijn in een aantal gemeen ten gesprekken gaande tussen woningbouwverenigingen en gemeentebesturen om op korte termijn hulp te kunnen bieden. Volgens directeur N. van Vel- zen van de NWR past het in de traditie van de woningcorpora ties om in deze noodsituatie hulp te bieden. „Wanneer de centrale opvang verstopt raakt, kunnen de corporaties niet af zijdig blijven. Nood breekt wet", aldus Van Velzen. De NWR verwacht dat binnen en kele maanden 500 tot 1000 mensen geholpen kunnen wor- Gouden medaille-winnares Ellen van Langen wordt op het bordes van het Amsterdamse stadhuis ge zoend door oud-atlete Fanny Blankers-Koen. FOTO:ANP Sportmedailles voor Ellen en Ron AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam heeft atlete Ellen van Langen en volleyballer Ron Zwerver geëerd met de sport- medaille van de stad Amster dam. De twee Amsterdammers kre gen de medailles gisteren uit handen van loco-burgemeester Frank de Grave tijdens de pu blieke huldiging op het bordes van het Amsterdamse stadhuis. Van Langen kreeg de onder scheiding voor haar gouden plak op de 800 meter. Ron Zwerver won met de volley- balploeg zilver en bepaalde ja renlang het gezicht van de ploeg. Met een fikse vertraging zijn de olympische sporters gis teren teruggekeerd uit Barcelo na. Van de volledige ploeg van 220 deelnemers hadden onge veer 165 atleten de officiële sluiting van de Spelen afge wacht. De sporters werden van uit het vliegtuig direct met bus sen afgevoerd naar de televi siestudio's in Aalsmeer, waar zij werden opgewacht door fa milie, genodigden, NOC-be- stuur en de pers. Tijdens een korte bijeenkomst werd de olympische ploeg officieel ont bonden door NOC-voorzitter Huibregtsen en chef-de-mis- sion Bolhuis. Pagina A3 Met 'n stevige ka ter van studio 54 naar studio 7. Spelen maken publieke omroep populair HILVERSUM De uitzendingen van de Olymische Spelen heb ben afgelopen week een gunstig effect gehad op het marktaandeel van de publieke omroep. In de periode van 3 tot en met 9 augustus steeg het marktaandeel van 60 naar 64%. Het marktaandeel van RTL4 daalde in vergelijking met de week daarvoor van 20 naar 17 procent. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling kijk- en luisteronder zoek yan de NOS. Nederland 3 was elke dag van de week de meest bekeken zender van Nederland. Het derde net bereikte op dinsdag en zondag een marktaandeel van 51%. De volleybal-finale op zon dagmiddag haalde kijkdichtheid 16 procent (2,22 miljoen kijkers). De wedstrijd Nederland-Brazilïe was daarmee de best bekeken uit zending van de Spelen, op de voet gevolgd door de atletiek-wed- strijden vorige week maandag (2,19 miljoen kijkers) en de slotcere monie afgelopen zondag (2,06 miljoen kijkers). Te bekend om ergens te kunnen solliciteren. Zoiets kan alleen iemand overkomen die veel in de krant staat. Zoals kamerlid Robin Linschoten (35), die dat merkte toen hij tevergeefs probeerde bij twee tuinders werk te krijgen. Hij kwam dan ook niet in de eerste plaats om tomaten te plukken, maar om te kijken of er nog illigale medewerkers waren en dat zagen de tuinders niet zo zitten. Linschoten verwondert zich over de watervrees van de tuinders en zegt het in een andere bedrijfstak nog eens te willen proberen. „Want ik mag dan misschien wel bekend zijn, maar het kan toch niet zo zijn dat iedereen in Nederland mij kent". Dat hij zich daarin vergist, heeft hij onder meer te danken aan de Leidse Courant. |~14 Dagen Gratis Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: BARDERA In Somalia, het land van de dood, hebben de voedselzakken die in te kleine hoeveelheden komen om de honderden mensen te redden die iedere dag de hon gerdood sterven, een nieuwe functie gekregen. Iedere morgen worden de do den van die nacht opgehaald, in de zakken gewikkeld en snel naar massagraven gereden die in groten getale rondom de stadjes worden gedolven. Er is geen tijd voor een fatsoenlijke begrafenis. De hulpverleners zijn te druk met het redden van mensen die zich lusteloos aan het leven vastklampen. Het is een hopeloze taak. Bardera, eens een florerend markt- plaatsje in West-Somalia, is nu het voorportaal van de dood. De bewoners zitten al maanden lang zonder eten. Pas toen de strijd even werd ge staakt konden de hulporganisa ties het plaatsje bereiken. De stoffige straten zijn. bezaaid met stervende mënsen. De hui zen zijn verwoest in de burger oorlog die het land nu al ander half jaar verscheurt. Kinderen, zwak en uitgemer geld, slapen in deuropeningen of in wankele hutjes die ze heb ben gemaakt van papier, tak ken, polytheen en kartonnen dozen. Ze bezitten geen dekens of kleren. Vorige week stierven er in Bardera dertig mensen in een tijd van twintig minuten. Er hangt een bedorven lucht in de stad, de geur van de dood. De hulpverleners wanhopen bij de 'omvang van de tragedie in Somalia, die wel de grootste menselijke crisis ter wereld wordt genoemd. Omgeveer vier miljoen Somaliërs verhonge ren: dat is bijna tweederde van de bevolking. Hongerige kinde ren sabbelen aan gras, uitge droogde gierst- of maïshalmen of gekookte kamelehuid, het enige wat overgebleven is van de duizenden dieren die maan den geleden geslacht en opgege ten zijn. De velden zijn bezaaid met hun gebleekte beenderen. I Postcode/Plaats: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, tl i B 71 848 ÖÖ3ÖÖÖ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1