De Goey: Feyenoord heeft prioriteit Samaranch wil meer profsport in Atlanta Schorsing van atleet Butch Reynolds verlengd SPORT Trainer Katrin Krabbe door club ontslagen CeicLic Sou/umt DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 Giilhaus: Liefst naar Aston Villa Rotterdam Hans Giilhaus beslist morgen of hij Aberdeen verlaat. De voormalig PSV'er heeft aanbiedingen van Ipswich Town, Aston Villa en IFK Go thenburg. De voorkeur van de aanvaller gaat uit naar Villa, dat wordt geleid door de ambi tieuze manager Ron Atkinson. „Ik neem geen overhaaste be slissing, al ben ik al langere tijd op zoek naar een andere club", zo zei Giilhaus. Aberdeen-ma nager Miller vraagt voor de Ne derlander 2,2 miljoen gulden. Zuid-Afrika toch in voorronde WK Zürich Zuid-Afrika is na 28 jaar afwezigheid op internatio nale voetbaltoernooien door de FIFA toegelaten tot de voorron den van het WK voetbal. Zuid- Afrika vervangt in de Afrikaan se kwalificatiegroep D Sao Tome en Pricipe. Na de terug keer van Zuid-Afrika in de FIFA vorige maand, maakte de bond bekend dat het Zuidafri kaans elftal kon meedoen zodra er een plaatsje vrijkwam, omdat de groepsindelingen voor de voorronden van het WK van 1994 in de Verenigde Staten al rond waren. Zuid-Afrika werd vanwege het apartheidsbeleid in 1964 geschorst en in 1976 ge royeerd door de FIFA. FC Twente moet Numan vrijgeven Zeist FC Twente moet Ar thur Numan onmiddellijk vrij geven aan PSV. De arbitrage commissie van de KNVB ver klaarde dat in Zeist. De Eindho- vense club had de arbitrage zaak tegen FC Twente aange spannen. De Enschedese vere niging nam geen genoegen met de vergoedingssom van 2.800.000 gulden, waarvoor PSV de middenvelder kocht. De club wilde daarnaast een ver goedingvan ongeveer 1.800.000 gulden. Twente weigerde Nu man officieel af te staan en wil de de zaak bij de UEFA aanhan gig maken. PSV vond echter dat het met het overmaken van de 2.800.000 gulden aan alle ver plichtingen had voldaan. De ar bitrage-commissie onder streepte dat. Numan kan daar door morgen voor de Super Cup tegen Feyenoord spelen. Spaans succes Mathieu Hermans Ferrol Mathieu Hermans won gisteren de eerste etappe van de Spaanse Ronde van Gali- cie. Hij won de sprint van de 123 kilometer lange rit met start en finish in Ferrol. De Spanjaarden Gonzalez en Gar- mendia werden twee en drie. Hendrik Redant won in het Schotse Dundee de eerste etap pe van de Ronde van Groot- Brittannië. De Belg was na 80 kilometer vier seconden eerder bij de finish dan de Duitser Ludwig, die de Belg Museeuw' klopte in de sprint van de ach tervolgers. Richard Krajicek klimt weer iets Den Haag Richard Krajicek won afgelopen zondag het ATP- tennistoernooi van Los Angeles - in de finale een zege op de Au straliër Mark Woodforde in drie sets (6-4, 2-6,6-4) - waardoor de Hagenaar weer twee plaatsen is gestegen op de wereldranglijst. Hij staat nu (opnieuw) dertien de. De lijst wordt aangevoerd door Jim Courier. De stand: 1. Courier (VSt) 3664 punten, 2. Edberg (Zwe) 3146, 3. Sampras (VSt) 2830, 4. Ivanisevic (Kro) 2319, 5. Chang (VSt) 2078, 6. Korda (Tsj) 2058, 7. Becker (Dui) 1985, 8. Agassi (VSt) 1873, 9. Stich (Dui) 1699, 10. Costa (Spa) 1655, 11. Lendl (VSt) 1650, 12. Ferreira (ZAf) 1541, 13. Krajicek (Ned) 1459, 32. Haarhuis 953, 46. Sieme- rink 670, 70. Schapers 525, 80. Eltingh 493, 140. Koevermans 260, 178. Wibier 177, 181. Nijs- sen 170. FC Twente lijft Nico Jan Hoogmain Enschede Nico Jan Hoogma volgt trainer Rob Baan naar FC Twente. De 23-jarige verdedi ger van Cambuur L bereikte mondelinge overeenstemming over een meerjarig contract. Hoogma, die bij Cambuur over een doorlopend contract be schikte, moet bij FC Twente de opvolger worden van Fred Rut ten. De libero werd vorig sei zoen voor het betaalde voetbal afgekeurd. Krickstein breekt middenvoetsbeentje Los Angeles Tennisser Aa ron Krickstein doet niet mee aan de strijd om het Open Ame rikaans kampioenschap, die eind deze maand op Flushing Meadow wordt gehouden. De 25-jarige speler, de nummer 15 van de wereldranglijst, heeft zijn middenvoetsbeentje gebro ken en is minimaal drie maan den uitgeschakeld. De nieuwe bondscoach Dick Advocaat moet voor zijn eerste interland op 9 september tegen Noorwegen op zoek naar een nieuwe doelman. Hans van Breukelen, jarenlang de betrouwbare sluitpost, zette na het EK in Zweden een punt achter zijn interlandloopbaan. Ed de Goey is een van de kandidaten om hem op te volgen. door René Dons Rotterdam Een beveiligings beambte verspert op een door deweekse trainingsdag de toegang tot het Feyenoord-sta- dion. Automobilisten zetten nog wat onwennig hun auto op de grote parkeerplaats, omdat zij vroeger direct langs het trai ningsveld mochten staan. De belangstelling van supporters is zeer groot. Liefst tweehon derd mensen omzomen het veld, waar de selectie van Feye noord zich op de wedstrijden te gen PSV (morgenavond 20.00 uur) en FC Twente (zondag) voorbereidt. Ed de Goey heeft een eigen do mein. Met Pim Doesburg, de vaste keeperstrainer, heeft hij een apart stukje op het trai ningsveld. De supporters zien 'hun doelman voluit gaan. Pim Doesburg geeft aanwijzingen, maakt De Goey verwijten en geeft hem slechts sporadisch een compliment. Voor De Goey wordt het een belangrijk sei zoen. Er valt voor de 25-jarige Gouwenaar heel wat te verdie nen. Niet alleen bij zijn huidige club, maar vooral ook bij het Nederlands elftal. Na het be danken van Hans van Breuke len is er immers een vacature. „Ik voel er niets voor om de na druk op het Nederlands elftal te leggen", verklaart Ed de Goey, die sinds kort het ouderlijk huis heeft verlaten en nu de status samenwonend heeft. „Het klinkt misschien afgezaagd, maar Feyenoord heeft voor mij de hoogste prioriteit. Ik kan al leen een plaats bij Oranje af dwingen door bij Feyenoord goed te presteren. Dat is mijn eerste doelstelling. Welke in vulling Dick Advocaat aan de vacante positie geeft, zien we begin september wel. Dan staat pas de eerste interland na het EK op het programma' Interessant „Ik maak mij er niet druk om", vervolgt De Goey, die vorig sei zoen tijdens de wedstrijden door het publiek werd toege zongen. „Natuurlijk is het interessant wie de opvolger van Hans van Breukelen wordt. Dat speelt uiteraard ook bij mij, maar dat mag nooit de boven toon voeren. Ik vind het leuk dat mijn naam in verband wordt gebracht met het Neder lands elftal, maar uiteindelijk is het de bondscoach die de beslis sing neemt of Menzo of mijn persoontje de eerste keus wordt en zijn het niet de Rotterdamse of Amsterdamse journalisten Ajax-doelman Stanley Menzo kreeg als reserve-doelman voor het EK in Zweden de voorkeur boven De Goey, die in Neder land stand-by moest blijven in het geval er iets met Van Breu kelen of Menzo gebeurde. Het is dus aannemelijk dat de num mers twee en drie doorschui ven. Of dat ook in die volgorde zal gebeuren, hangt mede af van de prestaties in de eerste competitieweken Knokken „Ik zal er voor moeten knok ken, want ik verwacht dat de bondscoach de voorkeur zal ge ven aan degene die het best presteert. Waarom Stanley Menzo werd uitverkoren om als de tweede doelman naar Zwe den te gaan, weet ik niet". „De visie van de bondscoach zal doorslaggevend zijn geweest, maar ook op die post is er een wisseling van de wacht geweest. Misschien denkt Dick Advocaat wel heel anders over het func tioneren van een doelman dan Michels". „Ik richt mijzelf ook niet op Stanley Menzo. Ik vind het een fijne collega en als we elkaar te genkomen bij een wedstrijd ma ken we een praatje. Er is wel eens gesuggereerd dat wij el kaar niet zouden mogen. Nou, ik heb met niemand problemen. Als ik doelman van Oranje wil worden, dan moet ik het echt zelf doen". Doesburg De doelman, ooit begonnen bij de Goudse vereniging Olympia, heeft in het afgelopen zo succes volle seizoen bij Feyenoord een enorme progressie doorge maakt. Dat is mede te danken aan Pim Doesburg, die De Goey al sinds zijn Sparta-periode on der zijn hoede heeft. „Ik ken foto uees kuiper 'De wedstrijd tegen Barcelona is geen maatstaf, verzekert de Feyenoord-doelman. Doesburg al zes jaar. Het begon bij Olympia, toen was hij trai ner van de C-junioren. Bij Spar ta werd hij mijn persoonlijke trainer. Het bevalt mij erg goed. Pim moppert veel, wat dat be treft blijft 'ie dezelfde, maar ik leer veel van hem. Hij is name lijk nooit tevreden. Pim Does burg ziet altijd minpuntjes. Ook al speel ik een uitstekende wed strijd". „Die mentaliteit heb je ook no dig om verder te komen. Ik ben vorig seizoen beter geworden. En ik neem aan dat die progres sie er ook in de komende jaren nog inzit. Pim is ook als trainer aan het Nederlandse elftal ver bonden, maar hij zal mij niet matsen, zo is zijn mentaliteit niet". „Ik ben vorig seizoen enorm ge groeid. Nu begin ik aan mijn ne gende seizoen in de eredivisie. Ik heb dus een redelijke condui testaat, maar een doelman blijft leren. Wat dat betreft kun je on der de lat heel lang mee". Van Feyenoord wordt na de te rugkeer van Willem van Hane- gem het nodige verwacht. Feye noord is in de breedte sterker geworden, maar of het elftal van aanvoerder John Metgod ook aan kwaliteit heeft gewon nen, moet nog blijken. De t< nische leiding van de s club heeft het vizier op fronten gericht. Bovendien Van Hanegem zijn elftal a~ vallender laten spelen. „In het vorige seizoen had voorkomen van treffers pri teit. We hielden achterin potje dicht en voorin wacht we af. Nu kunnen we het opzichte van het publiek i maken om elke wedstrijd zi spelen. Zeker de zwaklt broeders in de eredrv moeten we op hun eigen sp helft vastzetten. Maar hoe zal uitpakken zien we kele weken wel. Na een p wedstrijden weten we waar staan. Dan kun je conclu trekken. Tot nu toe heeft iet speler het volste vertrouwei het nieuwe systeem". „De wedstrijd tegen Bareel is geen maatstaf, al was het schok om met 5-1 te verhei Zeker voor Sjaak Troost die beter afscheid had verdit maar we kunnen het mor tegen PSV goed maken, hebben die prijs vorig seiz ook gepakt. Toen luidde die ker een succesvolle periode Daarom moeten wij de Su] cup opnieuw winnen". Verwijten De 5-1 nederlaag tegen Bare na hoeft Ed de Goey zich i persoonlijk aan te rekenen. Rotterdamse sluitpost spet een redelijke wedstrijd. Vai doelverdediger in het algem moet dit seizoen daarente meer worden verwacht. De lies mogen geen terug! len meer oppakken. Speelt speler de bal wel met zijn naar zijn eigen doelman, zal de laatste voetballend oplossing moeten bedenl Een regel die in het voon lijkt van Stanley Menzo, aai zien hij niet alleen uitstek kan keepen, maar ook nogi goed kan voetballen. „Menzo kan inderdaad eeni dig balletje trappen, maai mening dat ik dat niet zou 1 nen, deel ik niet. Er is over ook vaak genoeg gezegd, dt slecht ben in uitlopen. Als ik de intercepties buiten het i gebied van vorig seiz< maals voor de geest haal, b( het daar niet mee eens. i mijn twee seizoenen bij F noord ben ik enorm tevre De vooruitgang die ik heb boekt, is ongelooflijk. Ooi het uitlopen ben ik beter gei den. De mening dat De dat niet kan, moet m worden herzien". Barcelona Iers, -wielrenners en -honkbal lers kunnen wat IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch be treft meedoen aan de Olympi sche Spelen van 1996 in de Amerikaanse stad Atlanta. „We willen de beste atleten op de Olympische Spelen", zei de IOC-chef daags na de afsluiting van de Spelen in Barcelona op een persconferentie. Het IOC gaat dit jaar nog met de wereldvoetbalbond FIFA het olympisch voetbaltoernooi be spreken. Wellicht dat de leef tijdslimiet vervalt of wordt ver anderd. De FIFA heeft een maximumleeftijd van 23 jaar gesteld voor deelname van voet ballers aan de Spelen. Hiermee wil de bond de positie van het 'eigen' wereldkampioenschap veilig stellen. Samaranch had er in Barcelona met FIFA-voor zitter Joao Havelange over wil len spreken, maar Havelange werd ziek. Voor het wielrennen, een van de vier sporten waarvan niet de besten in Barcelona deelna men, zei Samaranch vertrou wen te hebben in Hein Ver- bruggen, de nieuwe UCI-voor zitter, die in Atlanta een impo sant legertje beroepsrenners aan de start moet brengen. Bij het boksen wordt plaatsing ingevoerd, maar blijven de profs buiten. „Olympisch bok sen en beroepsboksen zijn ver schillende sporten". Voor honkbal ziet Samaranch niet direct een oplossing. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze sport tijdens het congres in Pa rijs over het wedstrijdprogram ma voor 2000 en later weer wordt afgevoerd. Samaranch verdedigde de deel name aan de laatste Spelen van het 'Dream Team', de dikbe taalde Amerikaanse profbas ketballers die op weg naar het goud in Barcelona al hun tegen standers met minstens dertig punten verschil versloegen. Sa maranch wees er op dat ook be roepssporters uit Spanje, Italië, Frankrijk en Duitsland aan de Spelen deelnamen en dat door de staat gesteunde sportlieden uit Oost-Europa jarenlang als zogenaamde amateurs aan het evenement meededen. Beste Tevens verklaarde Samaranch nog eens dat de Spelen in 'zijn' Barcelona de beste ooit waren. In het verleden heeft de voorzit ter van het Internationaal Olympisch Comité dit ook de organisatoren in Moskou, Los Angeles en Seoel laten weten. In Barcelona gaf hij daar een ar gumentatie bij. „We hadden ploegen van 172 olympische co mités. We hadden 17.064 deel nemers en begeleiders en 64 landen op de medaille-lijst". Deze cijfers plus een incident loos verloop van de Spelen stemden dë voorzitter tevre den. Zijn blijdschap maakte de 72-jarige wereldleider van de sport strijdlustig. „Zelfs als er tegenkandidaten opstaan ga ik opnieuw voor het voorzitters schap". Samaranch sprak in tegen woordigheid van Barcelona's burgemeester Pasqual Mara- gall.en een aantal kopstukken uit het IOC. Hij zag alles posi tief. Zelfs het vijfde dopinggeval gaf hij een positieve draai. De Litouwse verspringster Nijol Medvedeva had zich verslikt in mesurcarbe. De 32-jarige werd vierde bij het verspringen. Eerder werden de Chinese vol leybalster Wu Dan, de mara thonloopster Biktagirova uit Wit-Rusland en de Amerikaan- i ko- Slechts vijf dopinggevallen, aanzienlijk minder dan in Se oel. Dit wijst erop dat we de strijd met de hulp van alle be trokken partijen aan het win nen zijn", stelde Samaranch. In Seoel werden nog tien atleten betrapt, bij wie de Canadese hardloper Ben Johnson. Universeler De Catalaan had de Olympische Spelen universeler zien wor den. „Niet alleen door het ge stegen ledental, maar juist door het aantal landen dat medailles won: 64 tegen 52 in Seoel. Voor Atlanta zal het aantal landen oplopen naar 200. Elk natio naal olympisch comité heeft het recht een ploeg in t'e schrijven". Aan het recht van de NOC's zal het IOC niet tornen. Wel aan het aantal deelnemers. „Voor Barcelona hebben we in ver schillende sporten limieten ge steld. Voor Atlanta zal dit voor alle sporten gelden. Nog dit jaar Archieffoto Een tevreden IOC-voorzitter: 'Slechts vijf dopinggevallen, aanzienlijk minder dan in Seoel. Dit wijst erop dat we de strijd met de hulp van al de betrokken partijen aan het winnen zijn'. zullen we met de internationale sportfederaties, die verant woordelijk zijn voor het verloop van de olympische wedstrijden, tot afspraken komen". Grote veranderingen in het olympische programma voor 1996 worden niet aangebracht. Wel voor de Spelen van 2000. Over twee jaar, tijdens het con gres in Parijs, zullen daartoe de besluiten vallen. Atlanta krijgt ongeveer dezelf de Olympische Spelen als Bar celona, al zullen de drie demon stratiesporten (rolhockey, taek wondo, pelota) vervallen. At lanta accepteert geen demon stratiesporten. De kleine wijzi gingen zitten in uitbreiding van enkele teamtoernooien voor vrouwen van acht naar twaalf ploegen (hockey, volleybal, bas ketbal). Barcelona De schorsing van atleet Butch Reynolds, wereld recordhouder op de 400 meter, loopt af op 1 januari 1993. De speerworp van Jan Zelezny van 94 meter 74 wordt niet als we reldrecord erkend. Dit heeft het bestuur van de In ternationale Atletiek Federatie (LAAF) gisteren in Barcelona Reynolds werd op 12 augustus 1990 in Monte Carlo positief be vonden bij een dopingcontrole en aansluitend voor twee jaar geschorst. De atleet vocht de straf aan en won het beroep voor het Hoge Gerechtshof in de Verenigde Staten. De Ameri kaanse atletiekfederatie reha biliteerde hem, de IAAF weiger de dat hardnekkig. Reynolds was actief in New Or leans bij de Amerikaanse selec tiewedstrijden voor Barcelona, maar haalde de Spelen niet. Daarmee voorkwam hij een frontale botsing tussen de IAAF en de Amerikaanse bond. In Barcelona haalde IAAF-presi- dent Nebiolo zijn gram op de weerbarstige atleet. In weerwil van de uitspraak van de rechter verlengde hij de schorsing tot het einde van dit jaar. De speerworp van Zelezny in juli in Oslo wordt niet erkend als wereldrecord, omdat de Tsjechoslo waak, winnaar van het goud in Barcelona, in de Noorse hoofdstad de Nemeth- speer hanteerde. Het ontwerp van een Hongaarse speerwer per was nog niet twee jaar in de handel. Neubrandenburg Het be stuur van de Duitse atletiek- club Neubrandenburg heeft gisteravond de omstreden trai ner Thomas Springstein ontsla gen. De 33-jarige coach werd te vens geroyeerd als lid. Springstein maakte naam als trainer en begeleider van twee voudig wereldkampioene Ka trin Krabbe en Grit Breur. Bei den werden vorige week in staat van beschuldiging gesteld wegens het gebruik van het ver boden middel clenbuterol. Het duo had het spul gekregen van UITSLAGEN DAMMEN. Huissen. Interna tionaal toernooi. Grootmeester- groep, tweede ronde: Van Aal ten (Ned)-Heusdens (Ned) 1-1, N'Diaye (Sen)-Baljakin (WRus) 0-2, Krajenbrink (Ned)-Dib- man (Rus) 1-1, Der (Sen)-Van Berkel (Ned) 1-1. Stand: 1. Bal- jakin, Heusdens 3 punten, 3. Van Aalten, Van Berkel, Dib- man en Krajenbrink 2, 7. Der, N'Diaye 1. Brunssum. Internationaal Fair Play-toernooi: grootmeesters- groep, vierde ronde: Gantwarg (WRus)-Van den Borst (Ned) 2- 0, Lewina (Oek)-Nitsch (Bel) 1- 1, Pasjkevitsj (WRus)-Scholma (Ned) 0-2, Samb (Sen-Wiersma (Ned) 1-1, Watoetin (WRus)- Presman (WRus) 1-1. Stand: 1. Wiersma 7, 2. Gantwarg, Schol- ma 6, 4. Presman, Watoetin 5, 6. Samb 4, 7. Lewinna 3, 8. Nitsch 2, 9. Van den Borst, Pasjkevitsj 1. Brunssum. Open kampioen schap van Nederland, vierde ronde: Mooser-Van der Vlies 2- 0, Nieling-Tangelder 0-2, Katz (WRus)-Lenselink 2-0, Thijs- sen-De Leeuw 2-0, Deurloo- Grau (Dui) 2-0, Poepjes-Pros- man 0-2. Stand: l.Mooser, Tan gelder 8,3.Katz, Thijssen 7. HONKBAL. Amerikaanse prof competitie: American League: Detroit Tigers-Toronto Blue Jays 9-2, Milwaukee Brewers- Minnesota Twins 4-2, Kansas City Royals-Oakland Athletics 5-2, New York Yankees-Boston Red Sox 6-0, Baltimore Orioles- Cleveland Indians 3-2 (10), Chi- Springstein, die de substa op de zwarte markt kocht. C het lidmaatschap van de t wordt pas beslist als het om zoek van de Duitse atlet bond is afgerond. Het openbaar ministerie Neubrandenburg is inmid een onderzoek gestart i doping-praktijken van Sprit tein. De trainer heeft tweede dopingrel rond Kra een openbare schuldbekenti afgelegd. In het eerste scl daal begin dit jaar werden betrokkenen vrijgesproken. cago White Sox-California gels 12-8 (14), Seattle M ners-Texas Rangers 6-5 National League: Atlanta 1 ves-Los Angeles Dodgers 1 Pittsburgh Pirates-St h Cardinals 7-5, Montreal Exj Philadelphia Phillies 6-2,1 Francisco Giants-Cincini Reds 7-1, San Diego Pad Houston Astros 6-3, Chi< Cubs-New York Mets 6-2. L0TT0/T0T0. Uitslagen sj prijsvragen. Lotto 32: ee prijs: geen winnaar, twe prijs: 4 winnaars, 16.230,60, derde prijs: 87 i naars, bruto 1.119,30, prijs: 4.654 winnaars, vijfde prijs: 53.496 winna 5,00. Cijferspel 32: 6 cij goed: 1 winnaar, 5 cijfers g( geen winnaar, 4 cijfers goed winnaars, 3 cijfers goed: winnaars, 2 cijfers goed: 2. winnaar. TENNIS Los nen, 450.000 gulden, fin Krajicek (Ned/2) - Woodfi (Aus) 6-4 2-6 6-4. WIELRENNEN. Ronde Groot-Brittannië, eerste pe: 1. Redant (Bel) 80 kn 2.02.10,2. Ludwig (Dui) O.O Museeuw (Bel), 4. Scia: (Ita), 5. Adri van der (Ned). Algemeen klassemen Redant (Bel) 2.02.00, 2. Lu( (Dui) 0.08, 3. Museeuw 0.10, 4. Sciandri (Ita) 0.H Peiper (Aus), 10. Adri van Poel (Ned) 0.14.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10