VN gaan hulp Bosnië militair beschermen LEKKER GOEDKOOP EcldócSowuvnt Weer thuis J A2 A3 A12 B6 Nacht breekt warmterecord VN: al 50.000 doden in Somalia Tsjernobyl lekt opnieuw Meerderheid Nederlanders is voor militair ingrijpen Opnieuw pleidooi voor huurbelasting Driemaal zilver op slotdag OS Vredes verdrag Suriname getekend [Ï4 Dagen Gratig n iiuiiim»iiina<iumi MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 20 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN loiympia-pastores: succes is niet te programmeren iDe hemel vertoont een prachtig stukje vuurwerk' EIOEN OMGEVING Switch begint commercieel arbeidsbureau Ford wordt 'James Bond' van de jaren negentig >ii Ware Nagelkerken oekt groot succes ■STELIJK LEVEN/OPINIE IENLAND 'l|RS ENLAND EN/REGIO «ISTVERLENING PROGRAMMA'S pi R/PUZZEL/MENU r ST/R^' RT t £cidóc <2owa/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25412. Losse nummers 1,50. Af en toe zon en een enkele bui. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden, middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Wind uit west tot zuidwest, matig, kracht 3 a 4. Vannacht in het Waddenge bied mogelijk krachtig, 6. Op donderdag en vrijdag af en toe regen en meer wind. Middag- temperatuur ongeveer 21 gra den. DE BILT De nacht van zaterdag op zondag heeft volgens het KNMI een warmterecord opgeleverd. In De Bilt werd een minimumtempera tuur van 22,9 graden gemeten. Nog nooit is het in augustus op een nacht zo warm geweest. Het ligt zelfs bo ven het in De Bilt geregistreerde juli-minimumrecord van 20,6 gra den dat werd gemeten op 22 juli 1925. In andere delen van het land is het 's nachts wèl eens warmer ge weest. Zo werd op 29 juli 1947 in Maastricht een mimimumtempera- tuur genoteerd van 26,0 graden. Granaat bij Centraal Station Medewerkers van de Explosieven Opruimings Dienst van de Koninklijke Landmacht (EOCKL) hebben zich vanmorgen ontfermd over een handgranaat, die de afgelopen nacht was gevonden in de Anna van Buerenstraat achter het Centraal Station in Den Haag Gevaar voor een explosie is er niet geweest omdat het slechts om een oefengranaat ging. FOTO: STEPHEN EVENHUIS PAKIJS In de Oostafrikaanse staat Somalia zijn volgens de Verenigde Na ties al 50.000 mensen omgekomen als gevolg van de droogte en de burger oorlog. De slachtoffers onder de rebellen zijn niet meegerekend. Nog eens 1,5 miljoen So- maliërs zijn „nagenoeg ter dood veroor deeld", zegt de speciale VN-afgezant voor Somalia, Mohamed Sahnoun, in de zon dagsuitgave van het Franse dagblad Le Monde. Sahnoun vindt dat er te weinig noodhulp het land binnenkomt. Men schat de be hoefte op 40.000 tot 50.000 ton voedsel per maand, slechts 10.000 ton komt er elke maand binnen. De internationale ge meenschap heeft „te lang gewacht met het geven van hulp", zegt de VN-afge- zant. Hij beschrijft de politieke situatie in het land, waar sinds de val van dictator Siad Barre in januari 1990 een burger oorlog heerst, als „een waar verval van een maatschappij en het uiteenvallen van een staat". „Er is nauwelijks een regering. De zoge heten overgangsregering controleert al leen een voorstad van Muqdisho", con stateert de VN-deskundige. MOSKOU De kernreactor Tsjerno byl in Oekraïne, waaruit in 1986 na een ongeluk grote hoeveelheden ra dioactiviteit ontsnapten, lekt op nieuw. De directeur die toeziet op de herstelwerkzaamheden heeft ver klaard dat de betonnen mantel die de kernreactor moet afdekken vanaf het begin niet helemaal dicht is geweest. Bovendien wordt de beton laag van binnenuit door radioactiviteit en van buiten door het weer aangetast. Hij voegde er echter aan toe dat de lek kende radioactiviteit niet boven toe gestane normen uitstijgt. LONDEN/SARAJEVO het vrijwel eens over een VN- Groot-Brittannië, Frankrijk resolutie voor het militair be en de Verenigde Staten zijn schermen van hulptranspor- DEN HAAG De meerderheid van de Nederlanders is voor militair ingrijpen in het voormalige Joegoslavië. 68 Procent steunt militair ingrijpen met als enig doel om humanitaire hulp mogelijk te maken en het instellen van veiligheidszones voor vluchtelingen. Militair ingrijpen met als doel om via ge wapende acties een einde te maken aan de burgeroorlog, wordt door 63 procent van de Nederlanders nodig geacht. Negen van de tien Nederlanders vindt dat bij een militair ingrijpen ook Nederlandse soldaten moeten worden ingezet. Dat blijkt uit een representatieve NIPO-enquête die in opdracht van AVRO's Radiojournaal is gehouden onder vijfhonderd Neder landers van achttien jaar of ouder. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken noemde de uitslag van de enquête po sitief. Het geeft een beeld van de betrokkenheid van de Neder landers en is een ondersteuning voor het beleid van de rege ring. De regeringspartijen CDA en PvdA achten inzet van mili tairen om humanitaire hulp te waarborgen aanvaardbaar. Een grondoorlog om de strijd geheel te beëindigen niet. De Hoop Scheffer (CDA): „Wat wil je met een massale interventie bereiken? Dat is nog niet duidelijk. De oorlog daar is niet zo maar te beëindigen, er spelen te veel elementen mee zoals godsdienstige en etnische aspecten". De PvdA'er Valk denkt daar hetzelfde over. „Een grondoorlog leidt tot escalatie, met grote aantallen slachtoffers onder VN-militairen". ten naar het oorlogsgebied in het voormalige Joegoslavië. Daarvoor kunnen in Bosnië- Hercegovina ook militaire rqid- delen worden ingezet. Maar het is niet de bedoeling de strijden de partijen te scheiden door mi litair te interveniëren: militaire middelen mogen alleen worden ingezet om hulptransporten naar het oorlogsgebied te be schermen. Dat heeft de Britse minister van buitenlandse za ken, Douglas Hurd, gisteren verklaard tegenover de Britse omroep BBC. De resolutie moet de komende dagen door de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties worden goedgekeurd. President Bush sprak zijn ver oordeling uit over uitlatingen van de 'minister van buiten landse zaken' van de Serviërs in Bosnië, Aleksa Buha. Deze heeft gedreigd met Servische kamikaze-acties tegen kerncen trales in West-Europa als door de VN of de NAVO zou worden besloten tot militaire interven tie. De veiligheidsadviseur van de Amerikaanse regering, Brent Scowcroft, zei dat de VS zich verzetten tegen oproepen militair te interveniëren of de Bosniërs wapenhulp te geven. Pagina A7: Zenuwachtige kampbewoners willen naar huis Nat ontwaken Het was even wennen, vanmorgen op de campings aan de kust. Na een weekeinde met tropische hitte heeft een stevige nachtelijke onweers bui voor draaglijker temperaturen gezorgd. En vanochtend vervingen regenpakken en kaplaarzen de zwemkleding. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Arrestaties na bestorming universiteiten in Zuid-Korea SEOUL De Zuidkoreaanse politie heeft vandaag na de be storming van twee universitei ten in de hoofdstad Seoul 76 studenten gearresteerd. Twee duizend geüniformeerde poli- tie-agenten gebruikten traan gas tegen de studenten die met stenen en brandflessen gooi den. Volgens de politie kwam het op de campus van de Chun- gang-universiteit tot geweldda dige botsingen tussen de politie en de studenten. Hoeveel men sen gewond zijn geraakt bij het studentenprotest is niet be kend. De studenten wilden de 47-jarige herdenking van de be vrijding van Zuidkora van de Japanners aangrijpen voor een massaal protest tegen de rege ring. '^ed tweede kwartaal haven Rotterdam aJTERDAM De goederenoverslag in de Rotterdamse haven is jyt tweede kwartaal van dit jaar met 7,1 procent gegroeid ten jhte van dezelfde periode vorig jaar. Met een totale overslag (J6 miljoen ton was het het beste tweede kwartaal sinds het re- jaar 1973. Dit blijkt uit de overslagcijfers die het gemeentelijk pbedrijf vandaag heeft bekendgemaakt. De groei wordt vooral d^rzaakt door de toegenomen aanvoer van ruwe olie (16 pro tot 25 miljoen ton) en kolen. Bovendien is, mede vanwege ar- e|lonrust in de Franse havens, de overslag van containers in het jjjlde kwartaal met 20 procent toegenomen. De overslag van plieprodukten is met 18,5 procent gedaald door de geringe jtfnaar benzine, diesel en kerosine. De overslag van granen en [a|Peders daalde door de hevige concurrentie en de krimpende if- e# (ADVERTENTIE) DEN HAAG Mensen met een bovenmodaal inkomen die nog steeds in een goedkoop huur huis wonen, zou een fikse huur belasting moeten worden opge legd. Op die manier worden de beter gesitueerde huurders ge dwongen om te zien naar een woning met een meer 'passen de' huurprijs en komen de goed kopere woningen vrij voor men sen met een bescheiden inko men. Dit idee is opnieuw van stal gehaald door Han Lam- mers, voorzitter van de Raad voor de Volkshuisvesting (RAVO) en commissaris van de koningin in Flevoland. Volgens Lammers noopt de snel groei ende woningnood onder mini ma, met name ook in zijn eigen provincie, tot dergelijke drasti sche maatregelen. Lammers becijferde gisteren voor de AVRO-radio dat er een tekort is van ruim 60.000 wo ningen in de sociale huursector. „We lopen vast, er zal eenvou digweg veel meer gebouwd moeten worden, ook met ge richte lokatiesubsidies. Dat legt een nieuwe financiële claim op het rijk", aldus de RAVO-voor- zitter. Verder pleitte hij voor een nationaal volkshuisves tingsfonds waaruit de nieuw bouw gefinancierd kan worden, analoog aan het infrastructuur fonds voor de bouw van tun nels, wegen en rails. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft de huur belasting nog steeds 'op de plank' liggen. Maar vooralsnog geeft hij de voorkeur aan een beleid van strategische nieuw bouw, scherpe woningtoewij zing en eventueel tijdelijke huurcontracten om de scheef groei in de sociale sector te be strijden. Hij - of is het een zij? - was er gisteren tijdens de sluiting van de Olympische Spelen van Barcelona al bij: Whatzit, de mascotte van de spelen van 1996 in Atlanta in het Amerikaanse Georgia. FOTO: AP ^iliaanse ^sinaasappelen,O HG 'iv2 kilo zyy Jere varkenslappen, I gram J75"5.49 QQQ 14.49 ^J.ZJU jj)nbledlngen gelden tot en met zaterdag 'snels grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BARCELONA In het laatste weekeinde van de 25ste Olym pische Zomerspelen in Barcelo na heeft Nederland geen gou den medailles meer aan het to taal kunnen toevoegen. Vertegenwoordigers van Ne derland waren wel vertegen woordigd in drie finales. Bokser Ohran Delibas, het volleybal team en de springruiters slaag den er niet in om het mooiste eremetaal mee naar huis te ne men. De Nederlandse equipe is des ondanks zeer succesvol ge weest. In Barcelona werden twee gouden, zes zilveren en ze ven bronzen medailles behaald. Voor de volleyballers van trai ner/coach Arie Selinger was de zilveren medaille toch een klei ne teleurstelling, want de zes jaar durende voorbereiding had als doel een eerste plaats. Dat zat er gistermiddag geen mo ment in, omdat Brazilië over te veel kwaliteit bleek te beschik ken. Nederland verloor zonder de Brazilianen een set te kun nen afsnoepen: 0-3. De volley ballers spraken toch over een zilveren plak met een gouden ranjje. Ohran Delibas was blij en iet wat verdrietig tegelijk, want de bokser uit Arnhem kon vanwe ge een blessure in zijn finale partij tegen de Cubaan Juan Lemus niet voluit gaan. Ruiter Piet Raymakers behaalde gis termiddag bij het springen een zilveren medaille. PARAMARIBO Het vredes verdrag tussen de Surinaamse regering en vijf guerrillagroe pen is zaterdag in de Nationale Assemblee in Paramaribo gete kend en vervolgens door presi dent Ronald Venetiaan be krachtigd. Binnen twee weken zullen de voormalige opstandelingen hun wapens inleveren, die vervol gens onder toezicht van een speciale missie van de Organi satie van Amerikaanse Staten zullen worden vernietigd. De Nederlandse regering heeft „met vreugde kennis geno men" van het vredesverdrag, aldus het ministerie van bui tenlandse zaken. Nederland hoopt dat de regeling algemeen zal worden gerespecteerd. Het ministerie wijst er met het oog op de amnestie-regeling waarin door het vredesakkoord is voor zien, wel op dat Nederland het algemene standpunt inneemt dat „straffeloosheid van daders van mensenrechtenschendin gen niet gewenst is". In dat ver band verwijst het ministerie naar een in 1989 door de Natio nale Assemblee van Suriname aanvaarde wet waarin „misdrij ven tegen de menselijkheid" van amnestie worden uitgeslo ten. In groten getale zijn ze weer in het land teruggekeerd. De bulk vait vakantiegangers van dit jaar is weer thuis. Ze zorgden in het afgelopen weekeinde mede voor veel drukte op de Europese wegen. Vooral in Duitsland en in Frankrijk was het weer raak. In hun brievenbus vinden de thuiskomers niet alleen de briefkaarten van anderen die ook met vakantie waren, maar net zo goed nog te betalen rekeningen, brieven, tijdschriften en afhankelijk van het aantal dagen dat ze weg waren een file van kranten. Daar komt dan vandaag alweer het kersverse nummer van de Leidse Courant bovenop. Duidelijker valt niet te merken dat je je krant eigenlijk geen dag kunt missen. I Ik wil 3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. 3 direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Iö maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding besloot, kon een vt Bel 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 V.C Den Haag (voor controle op bezorging) if worden geweigerd)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1