LEIDEN OMGEVING lieuw bodemonderzoek fodig op Roomburg Overvaller bedreigt personeel van bank met een riot-gun B1 'Apenvakbond moet blijven praten met laboratoria' Hou 't droog! £eidóe(2oma/nt 'eidaeGomo/nt Boekenmarkt op Vismarkt LEIDEN In het kader van de thema-markten, waarmee Leiden haar naam als marktstad poogt te onderstrepen, wordt maandag een boekenmarkt gehouden op de Vismarkt. Tussen 11.00 en 17.00 uur staan 15 handelaren met tijdschriften, stripboeken, tweedehands boeken en oude boeken voor het pu bliek te kijk. LEIDEN De Rabo-bank aan het Lammenschansplein is gisteren mikpunt geweest van een gewa pende overval. Een onbekend ge bleven man bedreigde twee vrou welijke personeelsleden met een riot-gun en eiste geld. Hij is er met een buit van ettelijke duizenden guldens te voet vandoor gegaan. De man stapte kort na half vier de bank binnen. Er waren op dat mo ment geen klanten binnen. Hij had donker haar, droeg een licht groenachtig jack en had zijn ge zicht met vermoedelijk een nylon kous afgeschermd. Uit een lange donkere sporttas haalde hij zijn vuurwapen tevoorschijn en be dreigde er de personeelsleden mee. Op de eis om geld, gaven zij een deel van het kasgeld af dat nooit meer bedraagt dan enkele tienduizenden guldens. Direct daarna vertrok de man. Waar schijnlijk is hij te voet de wijk inge gaan, via de Lammenschansweg of via de Van der Waalsstraat of Zee manlaan. Onduidelijk is of hij daarna zijn weg heeft vervolgd met een auto of motor. De man is spoorloos. De politie is nog op zoek naar getuigen of mensen die aan wijzingen hebben die tot opspo ring van de overvaller kunnen lei den. Zij kunnen zich melden via 071-f Doorvaart via Churchillbrug gestremd LEIDEN De doorvaart via de Chur chillbrug over de Rijn, tussen de Chur- chilllaan en de Doctor Lelylaan is maandag, dinsdag en woensdag ge stremd. De onderkant van het beweegbare ge deelte van de brug wordt dan geschil derd. Daarvoor worden onder de brug dekschuiten gelegd. De brug zal eerst met een water-hogedrukspuit worden aangestraald. De werkzaamheden vol gen op het schilderen van het boven dek van de brug, waardoor de brug voor elke nacht voor alle verkeer geslo ten was. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 Bijen zwermen in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN - Uitzwermende bijen hebben gistermiddag rondgetrokken in de omgeving van het poli tiebureau in Roelofarends veen. De insecten nestelden zich uiteindelijk rond vijf uur op een verkeersbord bij het bu reau aan de Populierenlaan. Imker Bijnsdorp, die al vaker geholpen heeft bij dit soort problemen, heeft de zwerm gisteravond geprobeerd te vangen. Botulisme ook in Leiderdorp LEIDERDORP Botulisme is de afgelopen dagen ook in de Leider- dorpse wateren aangetroffen. Dode eenden zijn waarschijnlijk de bron van de besmetting. Vol gens de gemeente gaat het om een variant die niet gevaarlijk is voor mensen, maar wel voor huisdie ren. Met name hondenbezitters worden aangeraden daar rekening mee te houden. De gemeente vraagt de vondst van kadavers te melden via telefoonnummer 174141. Onderzoekster Jane Goodall: LEIDEN Zolang apen in laboratoria worden gebruikt voor onderzoek moet het ge sprek met onderzoekers gaande worden gehouden om de levensomstandigheden van de dieren te verbeteren. Die boodschap gaf de apenon- derzoekster Jane Goodall haar gehoor gisteren in Leiden mee. De flegmatiek-Britse Goodall die deze week in Nederland on der andere een aantal congres sen bezoekt, opende aan de Morsstraat de winkel van Apenvakbond Pro Primates. Het in december opgerichte Pro Primates voert sinds begin dit jaar geregeld overleg met het primatencentrum van TNO in Delft over de manier waarop apen daar worden behandeld. Toen bleek dat TNO daar ook met niet zelfgekweekte, maar uit een dierentuin afkomstige makaken proeven wilde nemen werd dat overleg onlangs de monstratief opgeschort. Inmid dels is dat weer hervat. Congres Goodall woont vandaag en mor gen ook een congres van TNO bij over het gebruik van chim pansees voor AIDS-onderzoek. Jane Goodall verricht al meer dan 30 jaar onderzoek onder chimpansees in Afrika. Haar in stituut is actief in onder andere Tanzania, Kongo Burundi en Angola. Over haar werk ver schenen boeken en zijn films gemaakt. Jane Goodall wond er gisteren overigens geen doekjes om dat zij vindt dat apen niet gebruikt moeten worden voor medische proeven. „Het is niet nodig om non-humane primaten te ge bruiken voor het onderzoek van menselijke ziekten. Gelukkig vinden ook steeds meer weten schappers dat en we achten op de dag dat er een einde aan der gelijk onderzoek komt. Zolang dat niet het geval is moeten we ervoor zorgen dat de apen die worden gebruikt onder zo goed mogelijke omstandigheden le ven". Samenwerking Jane Goodall ondertekende gis teren ook namens haar onder zoeksinstituut een samenwer kingsovereenkomst met de Leidse hoogleraar J. Slikker veer (culturele antropologie) en zijn Utrechtse collega J. van Hooff (etologie, gedragsweten schap) voor gezamenlijk onder zoek naar de relatie tussen mens en aap. Dergelijk onder zoek is nog maar zeer zelden ge daan. Het gaat daarbij onder andere om de invloed die apen op mensen hebben, maar ook over de manier waarop over die ren wordt besloten. De vraag of individuele apen moeten wor den opgevangen in opvangcen tra of dat de soort moet worden geholpen door regenwoud aan te kopen is een van de aspecten daarbij. De opzet van de samen werking is dat daardoor moge lijkheden ontstaan om Neder landse studenten of andere we tenschappers onderzoek te la ten doen in Afrika. Schilderwerk van kinderen te zien in bibliotheek LEIDEN Aquarellen en houtskooltekeningen van kinderen in de leeftijd van 7 tot 13 jaar zijn deze maand te zien in de biblio theek aan de Nieuwstraat. Onder leiding van K O-docent Jaap Jaquet hebben de kinderen zich aan het tekenen en schilderen ge zet. Voor het eerst hebben ze ook met aquarelverf gewerkt. Daar mee zijn fantasie-landschappen, uitzichten over Leiden of 'zo maar-schilderijtjes' gemaakt. In combinatie met andere materia len zoals keukenfolie en zout zijn onderwatertaferelen op het pa pier neergezet. Met houtskool zijn studies gemaakt van stillevens. Enkele kinderen getuigden daarbij van veel gevoel voor composi tie. Met plakkaatverf heeft een aantal kinderen bossen tulpen, re liëfs in een museum, uitvergrote strips of Engelse drop. Maar be halve dat, hebben de kinderen illustraties gemaakt bij gedichten van Annie M. G. Schmidt. Deze tekeningen zijn gebundeld tot een boekje. grondwater verontreinigd I0NIQUE R0S0 ij •EN Er is een laatste monderzoek nodig voor de voormalige opslag- its voor vervuilde grond mburg wordt vrijgege- j. Op één plek blijkt het afjndwater verontreinigd te l Onbekend is echter nog armee het grondwater is nWld en wat de oorzaak ora*S' ripens A. van den Berg, hoofd ntfem van de directie milieu, is ?njeen 'merkwaardige concen- |ie'. De vervuiling is ook niet Btant. „Bij drie verschillen- P*Jnetingen zijn telkens ver killende waarden geconta- lljd. Daarvoor is aanvullend ^lerzoek nodig". Hij acht het waarschijnlijk dat deze inbntreiniging is veroorzaakt 'er de opslag van vervuilde ez|id. „Dit is juist een plek Jnlr altijd asfalt heeft gele- if. ook dit onderzoek is vol- id, is de 'kwestie-TOP' afge ven. Even leek het erop dat 1 zich nog zou voortzetten Jn werd aangekondigd dat mende dinsdag de vergun- •gverlening voor de Raad van State zou worden behandeld. Het beroep tegen de vergun ningverlening, ingesteld door de Stichting Meerburg, is ech ter inmiddels ingetrokken. C. Laterveer van de stichting: „Alles is nu opgeruimd en we zien er nu het nut niet meer van in om de procedure voort te zet ten". Teruggefloten De vergunning ingevolge de Af valstoffenwet was verleend tot 7 november 1991. Op die datum had alle vervuilde grond, die tij delijk op Roomburg lag opgesla gen, weg moeten zijn. Van den Berg: „Dat hebben we toen net niet gehaald. Door het aanhou dend natte weer was het niet mogelijk om de alle grond op tijd weg te halen". Gedurende een jaar heeft er vervuilde grond gelegen, afkomstig van verschillende saneringsprojec ten in Leiden. Onder meer de met per- en trichloorethyleen vervuilde grond van de zout keet aan de Langegracht, de met PAK's vervuilde bagger van de Zijloever en grond van de Hekkesteeg kregen er een tijdelijke rustplaats. De gemeente had de TOP nodig omdat voor de vervuilde grond, die bij verschillende sanerings projecten in de stad naar boven werd gehaald, niet onmiddellijk een bestemming kon worden gevonden. In afwachting van definitieve verwerking van de grond bij de Afvalverwerking in Rotterdam en het gereedkomen van de vaste opslag op Moerdijk ging de grond naar Roomburg. Ook werd Leiden teruggefloten door de Raad van State omdat zij een hinderwetvergunning voor de opslag had afgegeven aan een dochteronderneming van de Heidemij. Volgens de Raad van State lagen de belan gen van de gemeente en de Hei- denij echter te dicht bij elkaar. Intussen was ook de nieuwe Af valstoffenwet van kracht ge worden. De gemeente moest op grond daarvan bij de provincie een extra vergunning aanvra gen. Tegen deze vergunning verlening ging de Stichting Meerburg in beroep. Even leek het erop dat de TOP op Roomburg overbelast zou ra ken toen de saneringen in Lei den voortduurden en de opslag op Moerdijk vertraging opliep door tegensputterende gemeen te- en provinciebesturen. Maar medio december werd de laat ste kubieke meter grond afge voerd en is het terrein geëgali seerd. Inmiddels is het een aar dig grasveld geworden dat wacht op bebouwing. Jane Goodall die al dertig jaar onderzoek doet onder chimpansees in Afrika opende gisteren in Leiden de winkel Aap Art van de Apenvakbond Pro Primates. Naast haar directeur Ignaas Spruit van Pro Primates. FOTO: WIM VAN NOORT zijn of haar democratische rechten. Of niet soms? Cultuurarm Anneke van Resteren heeft he lemaal gelijk. Volgens de kun stenares uit Lisse is de Bollen streek cultuurarm en alleen geïnteresseerd in sport. Haar stelling wordt onderschreven door bollengemeenten, die hun cultureel erfgoed opofferen voor woningen en winkels. Wim Sonneveld heeft het in zijn klassieker 'Het dorp' over het tuinpad van zijn vader, waar ooit de hoge bomen ston den. Het dorp van de nog im mer betreurde cabaratier is niet meer. In Lisse zet men zijn bezongen traditie voort. De Vereniging Oud Lisse probeert hardnekkig een aantal monu mentale villa's aan de Heere- weg van de slopershamer te redden. Tevergeefs want slechts een hoop puin herin nert nog aan de villa Meeren- burgh ooit de trots van de Lissese samenleving. Noord wij kerhout laat de oude boer derij Sixenburg verpieteren. Sassenheim ziet geen histori sche waarde in het landhuis 'Westend' en Hillegom vindt het wanstaltige en half leeg staande Domus Excelence be langrijker dan villa 'Remina'. Intussen treuzelen gemeenten met het opstellen van een mo numentenverordening, wat projectontwikkelaars in de kaart speelt. Zo heeft Harrie Mens de helft van de Noord wij kse boulevard opgekocht. Mens droomt ervan van Noord wijk het Saint Tropez van de Lage Landen te maken. Pompeuze appartementen en winkels met 'elegance' moeten de jetset naar de bloemenbad- plaats trekken. Sassenheim kiest voor de uit breiding van het winkelcen trum. Ondernemersbelangen krijgen de prioriteit boven de leefbaarheid van het dorp. Bij het zien van keiharde Neder landse guldens zwicht iedere gemeente. Het verzet van dorpsbewoners tegen de ver nieuwingsdrang wordt achte loos de kop ingedrukt De afbrokkeling van het cultu rele erfgoed lijkt niet meer af te stoppen. Het karakteristieke van het dorp verdwijnt en gaat op in de eenvormigheid en saaiheid van de Randstad. Frans Halsema en Jenny Are- an wisten het twintig jaar gele den al. 'Vluchten kan niet meer, het heeft geen enkele zin'. Schuilen kan nog wel, al leen weten we niet meer waar- ftfEEKEINDE idi iset bijdragen van Jankees kias, Rudolf Kleijn en Rens j>ldenhof ko 'jchoenen Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controlo bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f 27.00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 I kwartaal via acceptgiro f 82,80 I Stuur als dank de paraplu naar: I Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de J Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JN2? aitet wordt net een echt bedrijf, iee Nederlandse Spoorwegen. n'en toestroom van studenten aïet OV-jaarkaarten kan het iet opvangen, maar de organi satie van een bouwput gaat ze aHch heel aardig af. Dat moetje ^nageven. "feiden krijgt een nieuw sta- bn. Daar wordt inmiddels al eciim een jaar aan gebouwd. Af zien van een paar uitzonde- tagen zijn ondanks de enorme Tninhoop die dat oplevert de irieinen gewoon blijven rijden 3.de reizigers gewoon blijven llgimen. Het vooruitzicht van °!m nieuw station vergoedt Waarschijnlijk veel voör de pas- ^Igiers. Want was het Leidse ielation niet spreekwoordelijk Jlijk en tochtig? e% hoewel menig passagier ieth zal verheugen op het nieu- e station, willen Pa en Ma |>oor de klantjes laten weten ft zij toch ook met hen meele- in. Aanstaande woensdag ge- lurt dat door de reizigers op it Leidse station een schoen- ietsdoosje te geven. Nu zal enig van Nikes en walkman >t Jorziene OV-kaartbezitter t bh afvragen waar hij of zij dat '9in te danken heeft, maar daar een verklaring voor. Volgens oq spoorwegen is zo'n doosje compensatie voor de vieze 75boenen die de passagiers tij- 11 ins de bouw hebben opgelo- Ififn. ïr| lusten wij er ook nog wel 1 in paar. Volgende maand NS- z°topjes vanwege het stofhap- odfn, in oktober oordopjes voor 1 tj ontstellende herrie en op le stations gratis stripboeken kranten voor het lange dachten op treinen die maar 9|oit komen. dfles is goed, als de NS maar sejoit op het onzalige idee komt t n op de perrons ook nog eens tablij k en fris beuniformde ntetessen neer te zetten die de 'Mg halfslapende reiziger 's e^>rgens in alle vroegte 'pretti- G werkdag' toeblèren. zènoeg gelachen, schoenpoets- Bqosjes zijn natuurlijk een leu- gq verrassing. Maar de reizi gers zouden natuurlijk nog ïublijker worden als er meer einen kwamen en een dubbel Vergane glorie Archeologen zouden er onderzoek kunnen doen. Ruim anderhalfjaar geleden werd als een dief in de nacht villa 'Meerenburgh' aan de Heereweg in Lisse geveld door de slopershamer. De bèrg puin ligt er nog steeds als een onbedoeld monument ter nagedachtenis aan het Lisses cultuurgoed. En wat te denken van het waarschuwingsbord, waarop een mannetje staat afgebeeld dat zich met een helm beschermt tegen het blijkbaar nog immer vallend gesteente (zie: cultuurarm). FOTO: HENK VAN DEN ENDE spoor tussen Alphen en Lei den. En wie weet kunnen die treinen dan ook eens op tijd gaan rijden. Dan zullen wij voortaan onze voeten vegen voor we een treinstel betreden. Feiten Stank ontstaat wanneer u nat afval, zoals voedselresten en net gemaaid gras in de con tainer of emmer gooit. Probeer het afval daarom zo droog mo gelijk in de container of emmer te doen De ongebreidelde papier stroom die wekelijks onge vraagd door de brievenbussen van gans Nederland wordt ge propt, is de milieubeweging al jaren een doorn in het oog. Niet alleen is de immense mas sa pulp verantwoordelijk voor het verdwijnen van voetbalvel den vol bomen, maar ook de aanslag op de energie- en (schoon)water-voorraad is vol gens milieuminnend Neder land onaanvaardbaar. Daar heeft men dus iets op gevon den. Een speciaal ontworpen sticker op de brievenbus zorgt ervoor dat de bezorger de fol ders en lokale stinkerdjes niet bij u in de brievenbus mikt, maar even verderop in de sloot dondert. En niet zozeer dat laatste maar vooral het eerste blijkt nu nare bijverschijnselen te vertonen. Bij warm weer doet u er ver standig aan voedselresten in een krant te wikkelen en gras eerst een dagje te laten dro gen Want wat schrijft de Voorscho tenaar F. Glotze aan het colle ge van B en W, de raad en de lo kale persmuskieten (Je kunt veel van die milieujongens zeg gen, maar ze weten wel waar Abraham de mosterd haalt): „Doordat de sticker alle gratis publicaties uit mijn bus houdt blijf ik verstoken van uw weke lijkse informatie, waarop ik recht heb in een democratische samenleving". Waar heeft Glotze het over, zult u misschien zeggen. Glot ze heeft het over wapenfeiten van de gemeente Voorschoten. Geen misverstand, hij beschul digt het college niet van een ac tief beleid of andere memora bele activiteiten. Neen, Glotze heeft het over de rubriek Wa penfeiten in De Voorschote naar, een huis-aan-huis-blad uitgegeven door de Buij ze-dy nastie. De containers blijven het schoonst als u ze na lediging even schoonspoelt, hiermee voorkomt u stankoverlast en En omdat we het eigenlijk wel een beetje met Glotze eens zijn komen wij hem een beetje tege moet door een deel van de Wa penfeiten van deze week, cur sief, in deze rubriek op te ne men. Schoonmaken gaat het han digst met de tuinslang, maar gewoon een emmer water (met groene zeep) doet ook wonde- En inderdaad, we zeggen het Glotze na. Wie verstoken blijft van deze gemeentevoorlich ting wordt met recht beknot in

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9