Automobilist verliest macht over heilige koe Lange droge zomer levert recordopbrengst honing Marvelon succesnummer van Akzo CeidócGomont ECONOMIE Fiscus gaat jagen in gokwereld en horeca WEEKOVERZICHT Bedrijfsnieuws centraal op beur& Nieuwe rekenmethode: prijsstijging lager GELD GOED ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 QA Philips-concurrent Osram koopt Sylvania STAMFORD De Duitse lampenfabrikant Osram gaat zijn positie tegenover concurrenten als Philips aanzien lijk versterken door in de Verenigde Staten de lichtdivi- sie over te nemen van het Amerikaanse concern GTE Corporation. GTE bood de lichtdivisie, met het merk Sylvania, in het afgelopen najaar te koop aan omdat het concern zich wil concentreren op de telecommunicatie. Osram, onder deel van het Siemens-concern, maakte al snel duidelijk geïnteresseerd te zijn. Philips had aanvankelijk ook be langstelling, maar liet eerder dit jaar weten na uitvoeri ge studie te hebben geconcludeerd dat een overneming niet zou bijdragen aan de winstgevendheid van de eigen lichtdivisie. Een woordvoerder van het Nederlandse concern zei gisteren dat Osram, Philips en de Ameri kaanse General Electric nu op de internationale lam- penmarkt qua omvang vergelijkbaar zijn. 150 banen weg bij Rood Technology HEERDE Door een ge deeltelijke verhuizing van de produktie naar het Ver re Oosten komen bij Rood Technology (dienstverle ning op het gebied van mi- cro-elektronica) 150 van de 430 banen te vervallen. Voor ongeveer 100 mensen zal collectief ontslag wor den aangevraagd. Het per- soneelsverlies raakt vooral de vestigingen in het Gel derse Heerde en Nördlin- gen (Duitsland). Regeling voor crediteuren Air Holland AMSTERDAM Concurrente crediteuren van de failliete charterluchtvaartmaatschappij Air Holland mogen op basis van de huidige stand van zaken een uitkering van 7 tot 9 procent van hun vorderingen van in totaal 50 miljoen gulden verwachten. Indien enigszins mogelijk zal het faillissement eind 1992 worden beëindigd met een akkoord, aldus curator M. Pannevis. Het verwachte actief wordt becijferd op 7,9 miljoen. Bij beëindiging van het faillissement stelt het nieuwe Air Holland Charter (AHC) 2 miljoen ter beschikking. Uit deze circa 10 miljoen worden eerst de preferente crediteuren met vorderingen van 3,2 miljoen betaald alsmede de boedelschuld van 2,5 miljoen voldaan. De overblijvende mid delen (een dikke 4 miljoen) worden dan over de concurrente crediteuren verdeeld. DEN HAAG De fiscus start dit najaar de jacht op verzwegen gokgelden. Het gaat om een landelijke actie, die gisteren is aange kondigd in het blad Horeca. Het vermoeden bestaat dat horeca-on- dernemers en gokexploitanten de fiscus jaarlijks miljoenen door de neus boren. Dit voorjaar liet minister Kok weten dat er via tal van acties een aanzienlijk bedrag aan niet-geïnde belastingen boven water moest komen. Uit een voorlopige actie in Venlo is de belas tingdienst daar gebleken dat de opgegeven opbrengsten van gok automaten een kwart hoger liggen dan vorig jaar. Er zijn zelfs be drijven die een opbrengst van 1500 gulden opgaven, terwijl de wer kelijke opbrengst 30.000 gulden of meer bedraagt. Een andere ho- reca-actie betrof de Actie Sambal in Goes, waar frauderende Chi nese restauranthouders, die knoeiden met groothandelsbonnen, voor tonnen aan boetes kregen opgelegd. Ook die actie krijgt moge lijk een landelijke navolging. OLDENZAAL - Terwijl de boeren de regen wel de hemel uit kunnen kijken en zuch ten onder de droogte, spin nen de imkers garen bij het warme weer. Eind deze maand loopt voor de bijenhouders het seizoen ten einde. Er wordt dit jaar een re cordopbrengst aan honing ver wacht. Was het vorig jaar hui len met de pet op, dit jaar kan voor de imkers niet meer stuk. „De bijen hebben het heel goed gedaan", zegt Gerard Luttik- huis. En hij kan het weten, want hij is niet alleen zelf imker met vijftien korven, hij is bo vendien voorzitter van de im- kergroep Overijssel-Oost en heeft daarenboven zitting in het landelijk bestuur van de Vereniging ter Bevordering van de Bijenteelt in Nederland. Het mooie weer dit jaar is in sterk contrast met de atmosfe rische omstandigheden een jaar geleden. Luttikhuis herrinnert zich nog dat het vorig jaar ab normaal slecht was. Na een re delijk voorjaar zakte het weer in elkaar om in mei en juni al leen nog maar regen te bieden. De temperaturen waren te laag, en daar houden bijen niet van, weet de imker, want beneden de dertien graden vliegen de bij en niet uit. In de tweede helft van juli werd het vorig jaar nog even iets be ter, maar toen waren de meeste planten, al uitgebloeid. Net als nu het geval is. Er is momenteel alleen nog wat klaver waar de bijen zich aan kunnen laven. Het weer is volgens de imker nu ideaal, warm en een beetje vochtig. Anders dan een jaar ge leden toen het rond deze tijd juist te droog was voor de bijen. Dat is ongunstig omdat de nec tar, waar de bijen honing van maken, grotendeels uit water bestaat. De substantie wordt door de planten niet aange maakt als ze aan onvoldoende water kunnen komen. Soorten Als de vraag komt of de goede oogst voor alle soorten honing geldt, wordt er door Luttikhuis corrigerend op gewezen dat er in onze contreien eigenlijk geen echte soorten zijn: „Wanneer ik zeg, het is lindehoning dan moet die honing al voor zeven tig tot tachtig procent uit echte lindehoning bestaan. Maar als de linde bloeit, bloeit ook de kla ver. Dus dan zullen de bijen be halve op Linde ook op andere drachtplan ten vliegen. Echt één soort honing krijg je dan al niet meer". Er zijn volgens de imker wel ge bieden waar één soort dracht- planten - planten die nectar le veren - sterk overheerst maar veel komt het niet voor. Wel is er een onderscheid tussen de honing uit het voorjaar, de 'bloemhoning', en die uit de zo mer, de 'zomerhoning'. De bijen hebben dit jaar dus goede zaken gedaan. Wie denkt dat een bijenvolk slechts een paar potjes honing oplevert ver gist zich echter. Een groot bij envolk bestaat uit wel 60-dui- zend bijen. Die passen met z'n allen in één korf. Als de omstan digheden een beetje meezitten kunnen die in een jaar tot vijftig kilo honing produceren. En de omstandigheden hebben dit jaar meegezeten. Er wordt een recordopbrengst verwacht. Vele imkers hebben hun bijen volken zelfs meerdere keren kunnen laten oogsten. „Wie zijn bijen laat vliegen op bij voorbeeld koolzaad, moet na drie weken weer naar huis om dat de koolzaad uitgebloeid is. Dan moet snel de honing eruit want koolzaadhoning kristalli seert snél en dan kun je het er niet meer uit krijgen. Als dat klaar is kun je de bijen weer la ten vliegen op een andere plant die dan weer bloeit". Geduld Zelf heeft Luttikhuis inmiddels zijn bijen al twee keer laten oog sten. Maar hij waarschuwt zijn collega's ervoor de honing te snel te willen oogsten. De ho ning moet eerst iets indrogen in de korf, wat vocht verliezen. Te natte honing is minder lang houdbaar en kan gaan gisten. Geduld dus, ook voor de imker die zich met een uitzonderlijk seizoen geconfronteerd ziet. Tussen neus en lippen door doet Luttikus ook nog een beroep op de 'spuiters' van ver gif, die volgens hem toch vooral voorzichtig met het spul moeten omgaan. „Er wordt niet altijd met de goede middelen ge spoten of op de goede momen ten. Dat kan onnodig voor vele Een imker in de weer met bijen. dode bijen zorgen". Het gaat het niet alle imkers om de honing. Luttikhuis: „Er zijn ook volken waar ik koningin nen mee teel, dat zijn voor mij geen produktievolken. Dan is de honing maar bijzaak". Ook de koninginneteelt ging dit jaar goed. Anders dan vorig jaar her innert Luttikhuis zich, toen het te koud was voor de insecten: foto: anp „De koninginneteelt was abo minabel, er waren veel onbe vruchte koninginnen. De bees ten vlogen in enkele gevallen wel uit maar werden niet be vrucht. Dat moet in de lucht ge beuren maar onder de twintig graden buitentemperatuur hebben de bijen geen 'zin'. Dit jaar ging de koninginneteelt uitzonderlijk goed". JL ee DEN HAAG De zomerperiode loopt langzaam op haj s eind. Het eerste teken daarvan wordt gevormd door stroom halfjaarcijfers die de beurs over zich heen kriji Eindelijk kreeg de beurs weer andere zaken om zich op] richten dan de dollar of de beurs van New York. Akzo beet het spits af deze week met de bekendmaking vj een hogere nettowinst. Op de beurs werd die gang van zalwv beloond met een koersstijging. Twee dagen later was de beij alweer in mineur, omdat Philips het er lelijk bij liet zitten. IT handelaren in „flippen", zoals Philips-aandelen genoenü worden, keken wel blij. „Slechte cijfers zijn even goed voor™ handel als goede cijfers", aldus een handelaar. Een hoge omj zorgt voor een hoge provisie en gehandeld werd er flink in PL lips. Koninklijke Olie meldde een 26 procent lagere winst Ij moest een kleine koersdaling incasseren. De handelaren \vr den er niet warm of koud van, want „Olies" zijn altijd al i meest verhandelde aandelen in Amsterdam. De geringe winJKJl stijging van Unilever werd goed ontvangen op de beurs. J2! en van de kneusjes op de beurs kreeg deze week een nieuj klap te verwerken. HCS verloor een kort geding tegen de oir directeur H. van den Boogaard. HCS gooide Van den Boogaj op straat en beschuldigde hem van geknoei met aandelenT ties. Van den Boogaard op zijn beurt eiste zes ton aan achti stallig salaris van HCS en kreeg gelijk van de rechter. Als f nus mocht Van den Boogaard ook nog zijn schilderijen van II rel Appel meenemen. Die schilderijen had HCS ingepikt, ij daarmee de schuld van Van den Boogaard aan het bedrijf a kopen. Op de internationale valutamarkten ging de aandacht uit nl^' de lire en het Engelse pond. De Italiaanse werkgevers en vi bonden sloten en akkoord over het afschaften van de autoiT tische prijscompensatie. Dat wordt gezien als een belangriL stap op weg naar een beheersing van de loonkosten. De centfer le bank van Italië was zo lyrisch over de stap, dat ze meteeniei rente verlaagde. jje De Bank of England had minder reden blij te zijn. Het pc^ staat zwaar onder druk in het Europees wisselkoersmechamj, me. Nu de Britse economie maar niet uit de recessie wil (*j men, wordt de roep om een devaluatie luider. De regering vjg, gert vooralsnog, maar de druk wordt groter. Een goedkoi pond verbetert de internationale concurrentiepositie vanL Britse bedrijven, maar leidt ook tot nog hogere rentes. De f mende weken moet John Major uit deze twee kwaden kiezL Een devaluatie zal de Britse reputatie ernstig ondermijn^, maar hoelang kan de regering de druk nog weerstaan omi» economie een kunstmatige impuls te geven? SOESTERBERG - Zullen we het zelf nog meemaken, dat we de zeggenschap over onze heilige koe noodge dwongen uit handen moeten geven? Dat onze auto zich als een soort van mini-treintje op de weg beweegt en dat we niet meer in staat zijn boch ten af te snijden, maximum snelheden aan de laars te lap pen en een rood stoplicht te negeren? Het is niet makkelijk om een voorstelling te maken van zo'n concrete situatie, maar toch is er alle reden om te veronder stellen dat de automobilist in de toekomst een stuk minder auto noom zal zijn. Verkeerskundigen aan het in stituut voor zintuigfysiologie van TNO in Soesterberg en het Verkeerskundig Studiecen trum in Haren zijn in samen werking met 'de industrie' al druk bezig met 'de auto van de toekomst'. Gezamenlijk wer ken ze aan het project dat de ti tel Gids (general intelligence drivers support) meekreeg. Ze houden zich bezig met drie za ken: het verbeteren van het na vigatiesysteem, het beproeven van het zogenaamde anti-bots- systeem en het 'slimme stuur wiel'. Maar het is nog geen vrij brief voor de bestuurder om on derweg een tukje te doen, zegt TNO-médewerker dr. W.H. Janssen. „Je moet het zien als ondersteuning van de bestuur der. Het zal zijn taak niet kun nen overnemen", klinkt het be slist. Het meest intrigerende onder deel is het anti-botssysteem. Hoewel de naam wellicht an ders doet vermoeden, zal het sy steem er niet toe leiden dat er niet meer gebotst kan worden. Kern is dat de automobilist met een anti-botssysteem gewaar schuwd wordt als hij te dicht een voorligger nadert. Op het moment dat de voorligger nog maar vier seconden weg is, zal het gaspedaal zich omhoog du wen zodat het voertuig vaart mindert. Voor de bestuurder het signaal om het wat rustiger aan te doen. Maar desgewenst kan de autorijder door deze 'barrière' heentrappen. Jans sen denkt dat door dit systeem heel wat kop-staartbotsingen in de toekomst kunnen worden voorkomen. „Want dat is nog steeds een heel grote catego rie", zegt de psycholoog. De onderzoekers hebben ook Gedrags deskundige Janssen neemt een kijkje in de auto van de toekomst.» foto: chris stein overwogen om in de auto even tueel een zoemer af te laten gaan als de ene auto te dicht achter de andere kruipt. Maar dat heeft een groot nadeel, blijkt volgens de onderzoekers. .Automobilisten zullen dan snel uitwijken naar de linker weghelft om op die manier er voor te zorgen dat de zoemer stopt. Dat is voor de verkeers veiligheid ook weer niet zo'n goed alternatief', merkt Jans sen op. Hij zegt dat de vier seconden- norm eventueel ook nog gewij zigd kan worden. „Het kan wel wat langer vantevoren, maar dan loop je weer de kans dat de automobilist denkt: kom nou, dat is veel te vroeg en dus ge woon weer vol gas geeft. En als je van vier seconden drie gaat maken, levert dat misschien weer extra gevaar op. We heb ben zelf het idee dat die vier se conden goed gekozen zijn, maar dat'kan bijgesteld worden als het nodig wordt geacht". Invoering van het 'slimme stuurwielsysteem' betekent dat de auto zichzelf corrigeert als de wagen teveel naar links of rechts afwijkt. Natuurlijk leidt zo'n systeem tot een flinke toe name van technische voorzie ningen in de auto en langs de kant van de weg. Dat geldt ook voor de ontwikkeling van een navigatiesysteem dat ontwik keld wordt. Er zijn momenteel wel enkele navigatieystemen (ook wel routegeleidingsysteem genoemd) op de markt, maar volgens de betrokkenen bij het Gids-project kan het beter. Want in het project gaat het erom dat systemen worden uit gedokterd die niet alleen bruik baar zijn, maar ook nog de vei ligheid verhogen. Dat laatste is volgens Janssen wel eens het manco van de in dustrie. Dat is ook de reden dat de auto-industrie en -electroni- ca (Renault, BMW, Rover, Phi lips) wel brood zagen in het con sortium met de verkeerskundi ge centra.Alles wat kan, hoeft nog niet zo nodig. De industrie kan dan wel technische hoog standjes maken, maar ze moeten wel in een handzame vorm gegoten worden. Afzon derlijk ziet het er allemaal heel mooi uit, maar je moet het wel zien te coördineren. Het is ook voor het eerst dat we zo na drukkelijk samenwerken en dat gedragskundigen ook zelf met alternatieven komen. Onze 'oude rol' was toch eigenlijk: maak jij maar iets en dan zeg gen wij wel wat het niet deugt. De industrie realiseert ook dat het niet in hun belang is om al leen maar aan de techniek te denken", zegt de TNO'er. Een voorbeeld van een 'gebrui kersonvriendelijk' produkt noemt Janssen het navigatie systeem. Dat is zo ingewikkeld dat de automobilist voortdu rend op het kaartje moet turen en daardoor zichzelf in onveili ge situaties manoeuvreert. On derzoek heeft uitgewezen, zegt Janssen, dat bij zo'n apparaat 'de stem' het voor het zeggen moet krijgen. Als de autobe stuurder een straatnaam heeft ingetoetst moet deze ingeblikte stem hem dus telkens van aan wijzingen voorzien. Het raad plegen van een kaartje (een mini-beeldscherm) moet tot een minimum beperkt worden. Naar schatting zou het op grote schaal invoeren van zo'n navi gatiesysteem tot gevolg hebben dat er zeven procent minder ki lometers gemaakt wordt omdat verdwalen amper meer moge lijk is. Onderzoeker Janssen zegt dat de verwachting gewet tigd is dat er ook zeven prócent minder ongevallen zullen zijn omdat mensen die de weg kwijt zijn 'vaak nogal gevaarlijke din- Als we afdalen naar de garage van het TNO-pand zien we een bestelwagen die vrijwel hele maal afgeladen is met compute rapparatuur. Moet dan nou straks allemaal bij ons in de kof ferbak en op de imperiaal? Nee, dat is zeker niet de bedoeling, klinkt het ietwat weifelend uit de mond van Janssen. „Het is mij ook een raadsel hoe het alle maal mogelijk is, maar de totale apparatuur zal straks niet gro ter zijn dan een grote sigaren doos". Hoewel de EG het Gids-project financieel flink ondersteunt, het bedenken, ontwikkelen en uittesten van nieuwe vindingen blijft een kostbare zaak. De psy choloog verwacht dat een auto met dit soort nieuwe si|- toch niet meer dan zo'n 1000 gulden duurder m dan zijn conventionele 'co| „Ik maak me daar ook ni veel zorgen over. De indi heeft een aardige neus®' hoeveel iets extra mag k<f Wanneer het zover is, l- moeilijk te zeggen. Maar h- derzoek is nu klaar; de ko de tijd komt het aan op d» streren. Het is dan aan <f dustrie om eens na te gaai|e ken wat ze er precies me^ len. Maar ik denk dat een| de van tien tot vijftien ja^{ reëel is". j( Aan het eind van het g< komt toch nog even de ai| de verre toekomst ter s] Gedragskundige Janssen dat het heel aanneemlijk^ over een flink aantal di 'het treinmodel' zijn heeft gedaan. „In dat heeft de bestuurder indi niks meer te zeggen auto. Maar nu geef je je trein of in een vliegtuig ook helemaal over. S< psychologen menen dat beschouwd moet worden laatste domein van de mi ke vrijheid en dat het j([ lukt om dat de verandereii psycholoog ben ik dus nie£ DEN HAAG De prijzen in ons land zijn vorige maand met 0,6 procent gestegen. De prijsstijging tussen midden juli 1991 en mid den juli dit jaar komt daardoor op 3,1 procent. Vorige maand lagen de prijzen nog 4 procent hoger dan een jaar eerder. De scherpe da ling is het gevolg van de rekenmethode. Prijsverhogingen uit de eerste helft van vorig jaar vallen nu buiten het cijfer. Dat heeft het CBS gisteren bekendgemaakt. Het gecorrigeerde prijscijfer steeg in juli met 0,8 procent. In dit cijfer worden de kosten van medische verzorging minder sterk meegeteld en wordt gedaan alsof indirec te belastingen en subsidies niet veranderden. Tussen midden juli 1991 en midden juli dit jaar steeg deze index met 3 procent. Het CBS stelt de huurverhoging per 1 juli van dit jaar voorlopig op 5,6 procent. Samen met de ontwikkeling van de toegerekende huur waarde van eigen woningen had dit een verhogende invloed op de tqtale prijsindex van 1,2 procent. Verder werden melk, 'melkpro- dukten en tabak duurder. Goedkoper werden kleding, schoenen en autobenzine. SRV brengt postkantoor aan huis DEN HAAG De rijdende postkantoren, eind jaren zeventig in gevoerd om kleine kernen op het platte land te bedienen, verdwij nen. De PTT gaat echter met de SRV-man in zee, die de taken van de „rode bus" overneemt. Dat heeft de PTT vrijdag bevestigd. De rode bussen zijn te duur. Toch zullen bewoners van het platteland niet naar hun centrumgemeente hoeven om hun kascheque te in nen of een pakketje te versturen. De PTT vindt dat de klant met de SRV-service zelfs beter af is. Deze doet, van straat naar straat, 39 plaatsen méér aan dan de 61 standplaatsen van de rode bussen. Pernis, Europoort, Moerdijk en Geleen illustreren voor de leek beter dan wat ook hoe in gewikkeld chemische proces sen zijn. Minstens even inge wikkeld is de afzet van produk- ten, die door die installaties worden vervaardigd. Door een wereldwijde overcapaciteit on- staan afzetproblemen en slin ken winstmarges. De goedkope dollar verergert de situatie al leen maar. Twee Nederlandse chemiecon cerns hebben dezer dagen hun halfjaarcijfers gepubliceerd. Doordat deze twee concerns onderling sterk van structuur verschillen zijn hun cijfers niet vergelijkbaar. Akzo levert een grote verscheidenheid aan eindprodukten. Omzetten en resultaten vertonen een voor treffelijk beeld. 'Pharma' kan zonder meer het paradepaard je van het concern worden ge noemd. De vezeldivisie is Ak- zo's enige zorgenkind. Dat klopt aardig met de belevenis sen van DSM, die sterk is in ve zels en halffabrikaten en dus voor de eerste zes maanden van dit jaar een forse winstval heeft moeten publiceren. De Amerikaanse farmaceuti sche industrie kan worden ge rekend tot de evenwichtigste en rendabelste takken van nij verheid van het land. Wie de kwartaalcijfers van de2e Ame rikaanse industrieën regelma tig volgt, weet waarover ik spreek. Akzo geeft met een sterpro- dukt als Marvelon een typische voorbeeld van de aantrekkelij ke winstkansen in de farma- branche. Qua omzet is Akzo's divisie 'produkten voor de ge zondheidszorg' de vierde en kleinste van het concern. Het bedrijfsresultaat steekt echter met kop en schouders boven de andere divisies uit. Marvelon De omzet van 'Pharma' be droeg in het tweede kwartaal 838 miljoen gulden en kwam daarmee na 'chemische pro dukten', 'coatings' oftewel ver ven en lakken alsmede 'vezels' op de al eerder genoemde vier de plaats. Het bedrijfsresultaat ad 140 miljoen gulden was ech ter groter dan dat van een van de andere divisies. Even een rekensommetje, 'Pharma' ver tegenwoordigt 37,0 procent van de totale bedrijfswinst van 378 miljoen gulden! - Even terzijde. Het Engelse ICI- concern zal in twee delen wor den opgesplitst ICI Bio (far maceutische produkten en agrochemicaliën) en ICI (bulk chemicaliën). De farmaceuti sche poot is qua grootte met een omzet van 4 miljard pond sterling (bijna 13 miljard gul den) de negende van de wereld Als Akzo nog een succespro- dukt als de anti-conceptiepil Marvelon weet te ontwikkelen moeten er in de 'Pharma'-divi- sie nog geweldige groeikansen zitten. Ook nu lijken de kansen voor deze divisie nog fenome naal. Voorbeeld: Akzo bouwt thans in de Verenigde Staten een verkooporganisatie op voor de anti-conceptiepil Mar velon. Gehoopt wordt op een aandeel van 10 procent van de totale Amerikaanse anti-con- ceptiemarkt van één miljard dollar. Bovendien wordt aan gestuurd op een snelle toela ting van Marvelon in Japan. De Japanse politiek vertraagt die toelating echter. Akzo's andere divisies hebben aldus aan de bedrijfswinst bij gedragen: 'chemische produk ten' 24,8 procent, 'coatings' 29,9 procent en 'vezels' 10,6 procent. Voor zorgvuldige re kenaars: het totaal bedraagt zodoende 102,3 procent. Het verschil van 2,3 procent schuilt in een minuspercentage van 2,3 voor 'overige produkten en niet toegerekende bedragen'. Voorzichtig Met geen woord is bij Akzo ge rept over de kansen in Midden- en Oost-Europa, waar bijvoor beeld de farmaceutische divisie van het Britse ICI-concern gro te kansen aanwezig acht. Terug nu naar de pharmadivi- sie van Akzo. Het bedrijfsre sultaat steeg in het tweede kwartaal ten opzichte van 1991 nauwelijks. Dat was voor al te wijten aan kosten, voort vloeiend uit de opbouw van de verkooporganisatie voor Mar velon in de VS. Met die opbouw moeten dus aanzienlijke be dragen gemoeid zijn. Ondanks de fraaie kwartaal- en halfjaarcijfers spreekt Akzo zich terecht bijzonder voor zichtig uit over de mogelijke ontwikkelingen in de rest van 1992: „Gelet op de huidige on zekerheden over de economi sche ontwikkeling en het ver loop van de dollarkoers zal het moeilijker zijn om ook in de tweede helft van 1992 een winststijging te bereiken. Hierbij speelt ook een rol dat in de vergelijking van het tweede halfjaar van 1992 met vorig jaar het positieve effect van de in juli 1992 afgestoten Spaanse onderneming La Seda de Bar celona niet meer aanwezig is. Niettemin verwacht Akzo wanneer de economische omstandigheden in het tweede halfjaar niet verder verslechte- I ren dat de nettowinst ji buitengewoon resultaat geheel 1992 die van 199* overtreffen". j Akzo verantwoordt voor} tweede kwartaal van 1993 winst per aandeel van 4,751 den (zelfde kwartaal 1991 gulden). In de eerste helftj 1992 bedroeg de winst per j deel 9,23 gulden (1991 j gulden). Hieruit kan zo meer worden geconcluój dat het tweede kwartaal n is geweest dan het eerste. Te begrijpen valt, dat DSN terst voorzichtig is metl prognose voor geheel 199a de presentatie van de halfl cijfers werd die prognose) ook voorgelezen zonder letter van de op schrift sta tekst af te wijken: „Tot nil is geen duidelijke verbetq in de voor DSM relev markten waar te nemen, (j op de huidige gang van zj en de gewoonlijk zwakker) merperiode moet voor gi 1992 rekening worden gd den met een lager resul dan over 1991".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8