kluchten mag meer Iet Westen kan bloedbad n Balkan niet stoppen irote consternatie in Griekenland over erkenning Macedonië Goutmit OPINIE V ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 A? SflNOR CRUISE O'BRIEN .gTwe het misselijkmakende iws uit Sarajevo volgen, is (niet meer dan logisch dat willen dat de misdadigers (en bus vol weeskinderen en krenden op een kerkhof be tten gestraft worden en linderd worden verdere jdaden te begaan. Deze k riep Lady Thatcher, de [premier van Engeland, op jmilitaire hulp aan Bosnië 'een nog grotere catastrofe' porkomen. Ook andere pro- ienten verlangen militaire (rventie. Hun oproep wordt [geven door de gruwelen j de etnische zuiveringen uitgevoerd door zowel Ser- js als Kroaten en door Schouwspel van de schijnba- (ïmacht van het Westen. Sas zou door militaire inter- tie in dit gebied de gruwelij- feituatie alleen maar ver- fcteren. Er zal veel verzet itegen de interventiemacht, t alleen zal het aantal htoffers onder de westerse (pen groot zijn, maar ook aantal burgerslachtoffers vluchtelingen zal tot een I hoger niveau stijgen dan jlis bereikt. jen vanuit de lucht kunnen Servische en Kroatische iders in Bosnië niet versla- jkunnen worden. Een groot- llige inzet van zwaar bewa- de grondtroepen is dan [[zakelijk. Met doeltreffen de steun zullen deze troepen de reguliere legers van Servië waarschijnlijk wel kunnen ver slaan en verdrijven uit de nu onrechtmatig bezette gebieden. Maar daarna zullen de proble men van de interventiemacht pasechtbeginnen. Hier is een commentaar van Lord Carrington, de EG-bemid- delaar in de kwestie-Joegosla- vië, akelig relevant. Hij wees erop dat het Joegoslavische ver zet tijdens de Tweede Wereld oorlog vier jaar lang zesender tig Duitse divisies heeft bestre den. Het lukte de Duitsers niet het verzet te breken. Zowel de- Servische als de Kroatische strijders zijn even onverschrok ken als meedogenloos. Er is geen twijfel over mogelijk dat ze een even felle guerrilla-oorlog zullen voeren tegen de westerse aanvallers (zoals ze beschouwd zullen worden) als indertijd te gen de Duitsers. Drakonische macht En een westerse interventie macht beschikt niet over de mo gelijkheden om de guerrilla strijders aan te pakken als de nazi's. De Duitse troepen per mitteerden het zich over te gaan tot collectieve wraakac ties, waarbij ze hele dorpen uit roeiden die ervan werden ver dacht guerrilla's te herbergen of te helpen. Zelfs collectieve wraakacties konden de rebellen niet verslaan, maar het aantal doden aan Duitse zijde bleef er laag door en dat was het beoog de effect. Het dodental zal over eenkomstig hoger zijn onder de westerse troepenmacht, die deze drakonische macht niet heeft. De guerrilla-oorlog zal net zo lang voortduren als de westerse bezetting. Men kan ervan uit gaan dat de bezetters deze uit puttingsoorlog eerder moe zul len zijn dan de plaatselijke strij ders. Het voormalige Joegosla vië is, evenals Afghanistan en Libanon, vol mensen die ervan genieten om anderen te ver moorden en het niet erg vinden om hun eigen leven op het spel te zetten bij het najagen van hun favoriete pleziertje. Regu liere troepen kunnen dit soort mensen niet aan. De Russen moesten Afghanistan verlaten. De Amerikanen moesten ver dwijnen uit Libanon. En de westerse troepen zullen moeten verdwijnen uit het voormalige Joegoslavië. Wanneer de organisatie die toe stemming had gegeven voor de interventie (de Verenigde Na ties, de Navo, de WEU of een combinatie hiervan) zou beslui ten dat de troepen genoeg had den gehad en zich moesten te rugtrekken, zal ongetwijfeld worden verklaard: 'Missie vol bracht'. Dat deden de Amerika nen ook toen ze zich begonnen terug te trekken uit Vietnam. Voor niets Maar in werkelijkheid zou er geen missie volbracht zijn. De Serviërs, de Kroaten, de Bosni sche moslims en waar schijnlijk ook de Albanezen in Kosovo zullen elkaar weer naar de keel vliegen en vechten om hetzelfde land, met alle oude felheid. Westerse soldaten die streden voor de vrede in Joe goslavië zullen voor niets omge komen zijn. Net zoals de Ameri kaanse soldaten die Zuid-Viet- nam moesten redden van het communisme. De westerse regeringen zijn zich er, dank zij hun militaire en diplomatieke adviseurs, van bewust wat een militaire inter ventie in het voormalige Joego slavië met zich mee kan bren gen. Zij weten dat een besluit om in te grijpen eerst in brede kring toegejuicht zal worden, maar dat zij de schuld zullen krijgen zodra de prijs van de in terventie duidelijk wordt. Deze politici zijn niet van plan die weg te bewandelen. Ik neem hen dat niet kwalijk. Ik neem het hen echter wel kwalijk dat zij proberen de in druk te wekken dat zij de volke ren van het voormalig Joegosla vië tegen zichzelf kunnen be schermen. Het idee d^t je plaat selijke burgeroorlogen kunt uitroeien met een groter machtsvertoon van buitenaf is een illusie. De mogelijkheid van een andere vorm van militaire interventie, waar deze bezwaren niet tegen in te brengen zijn (maar mis schien wel weer andere), treedt neemt zal Servië, dat van bijna alles de schuld heeft gekregen maar die had moeten delen met Kroatië, ongetwijfeld zijn be trekkingen met de buitenwe reld willen herstellen zodat er enige ruimte zal zijn voor diplo matieke pressie. Maar de mees te vluchtelingen zullen dan nog steeds niet in staat zijn terug te keren naar hun oude huizen. Het Westen kan niets anders naar voren door de oproep van Iran tot islamitische interven tie of steun voor de Bosnische moslims. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat de Serviërs en Kroaten westerse troepen oproepen hun territorium te verdedigen tegen islamitische agressie, maar dat is nu nog niet aan de orde. Interventie zal geen einde ma ken aan de strijd in het voorma lige Joegoslavië. Die zal alleen maar ophouden of afne men als gevolg van interne factoren: oorlogsmoeheid, waarvan de eerste tekenen al zichtbaar zijn in Servië, en ter ritoriale verzadiging, het gevoel van de verscheidene 'etnische zuiveraars' dat ze meer grond gebied niet veilig zouden kun nen bestieren. Wanneer de strijd inderdaad af doen dan humanitaire hulp bie den. Dat is nogal tam, ik weet het. Maar militaire interventie zou het lijden van de slachtof fers alleen maar verdiepen en verlengen. En daarbij zou nog dat van onze soldaten komen, die voor niets zouden sterven. The Times, Londen Conor Cruise O 'Brien is oud diplomaat en commentator van The Times). VN-militairen zijn niet in staat de guerrilla's in Joegoslavië te verslaan. last van het ministerie van justitie is vorige week zaterdag de Tijdelijke Regeling Opvang (heemden (TROO) van kracht geworden. Speciaal voor vluchtelingen uit het verscheurde bslavië hebben de beleidmakers van Justitie die 'ontheemden' in het leven geroepen. In ïirculaire van 20 juli, waarin Justitie de ontheemde introduceert, zijn op de vier dichtge- ie vellen angstvallig de woorden vluchten en vluchtelingen vermeden. Met het eufemisme theemde' doet Justitie, wat betreft verhullend taalgebruik, niet onder voor de Serviërs (hun 'etnische zuiveringen'. Mr. J. Hofdijk uit Den Haag is specialist in het vreemdelin- recht en kan met recht 'vluchtelingenadvocaat' worden genoemd. Met de ontheemde en TROO handelt Justitie in zijn ogen in strijd met het door Nederland ondertekende inter- ionale Vluchtelingenverdrag. HOFDIJK i ANWB reisgids uit 1988 huiveringwekkende lec- r worden. 1945 was dertig pro- t van de totale bevolking j Bosnië-Hercegovina omge- ien, veertig procent van de ten verwoest en waren vrij- alle mijnen en elektrische trales vernield", ens is het leven in Bosnië (er weer vredig als vanouds, I bovendien voorspoediger ooit tevoren. U kunt het gaan constateren" (pagina is nog wel meer huivering- ikend aan de toestand in fal Bosnië. Jaap Hoeksma, [•voorzitter van Vluchtelin- (Verk, houdt niet op ons er fe wijzen dat de situatie van (al de Bosniërs erg doét den- aan die van de joden in het joorlogse Duitsland.Im- fe, de nazi's wilden van de jo- af in verband met het sche zuiverheidsideaal r die joodse vluchtelingen d in 1938 een conferentie in in gehouden. De conclusie [t bekend voor: „Nee, als we joden toelaten, spelen we Ier in de kaart, want die wil Jde joden af'. -jdilemma is voor staatsse- jiffis van buitenlandse za- rHjPiet Dankert reden om het ipjes aan te doen met de op- !van de Bosniërs. In NOS- kon de oplettende kijker gj kritiek van hem horen op e| gulle onthaal door onze Oosterburen. Het is duidelijk dat de Serviërs afwillen van de Bosniërs en een ongekend harde schoonmaak aan het houden zijn. De Gazet van Antwerpen meldde onlangs dat de bisschop van Banja Luka in gevaar is omdat hij weigert de negentigduizend katholie ken in zijn bisdom op te roepen Bosnië te verlaten. Volgens het Amerikaanse blad Newday hebben de Serviërs zelfs concentratiekampen inge richt, en wel in Omarska en Brcko. Regelmatig zouden in die kampen groepen Bosniërs worden geëxecuteerd. Voedsel wordt nauwelijks verstrekt zo dat de honger ook zijn tol eist. Tijdelijk De Ontheemdenregeling van 20 juli 1992, die zaterdag van kracht is geworden: „Gelet op de bijzondere situatie heeft de regering besloten deze ontheemden tijdelijk uitstel van vertrek (vooralsnog tot ui terlijk 1 november 1992) toe te staan en voor hen bijzondere opvangmaatregelen te treffen". cursivering JH) Asiel aanvragen mag, maar: „Vervolgens wordt betrokkene medegedeeld dat het verzoek voorshands buiten be schouwing zal worden gela ten Indien volgens Justitie de situa tie in Joegoslavië weer normaal is, volgens staatssecretaris Kos- to dus niet later dan 1 novem ber aanstaande, dan: wordt (de ontheemde) op geroepen door het hoofd van de plaatselijke politie, die het ont heemden-document inneemt. Tevens wordt betrokkene aan gezegd het land binnen een re delijke termijn (14 dagen) te verlaten". Nu heb ik alle begrip voor het feit dat de opvang van asielzoe kers nog al eens logistieke pro blemen oplevert. Die proble men gaan soms samen met die van buurtbewoners met koud watervrees voor vluchtelingen. Akkoord, WVC zal juist in deze periode alles moeten doen om geschikte huisvesting te vin den. Maar daar houdt het probleem dan ook mee op. Immers, de hier naartoe gevluchte Bos niërs willen heel graag en heel gauw weer terug naar hun ge boorteland (NOS-journaal, za terdag 1 augustus). Maar niet nu. Dat lag niet anders met de Chilenen, Grieken, Tsjechen en Hongaren. Veel van hen zijn ondertussen teruggegaan, een enkeling is hier gebleven om staatssecretaris te worden. Het Vluchtelingenverdrag is als het ware voor deze Bosniërs ge schreven. In plaats van een 'ontheemden-document' kan aan deze groep zonder meer een vluchtelingenpas worden uitge reikt. Ook dat document kan worden ingetrokken na norma lisatie van de situatie in het land van herkomst. Omdat het overduidelijk is dat deze groep als groep valt onder het Vluchtelingenverdrag, is de administratie voor Justitie niet meer, .maar zelfs minder dan het gehannes met de ontheem denpas. De verwarring en pa niek zullen 1 november (als de ontheemdenpas afloopt) een gi - - Vluchtelingen heten in het verhullende jargon van Justitie 'ontheemden' gantische claim op het ambte- Maar Justitie mag de door haar narenapparaat leggen. En nu bekrachtigde internationale re- doe ik nog heel vriendelijk, alsof geling ook niet saboteren door Justitie keus zou hebben het niet onmiddellijk en serieus in Vluchtelingenverdrag al dan te gaan op waarachtige verzoe- niet toe te passen. ken om in Nederland als vluch- Die keus heeft Justitie niet. teling te mogen blijven. Het verschil is voor de vluchte ling om de dooie dood niet theo retisch. Stel je maar voor dat de enige zekerheid is dat je tot 1 november aanstaande mag blij ven. Wat daarna gebeuren zal, weet voorlopig niemand (lees de krant maar, volg de Tweede- Kamerdebatten, als u zich maar wel wekelijks bij de politie komt melden!). Die onzeker heid, gemengd met heftige trauma's en dit zijn eerste- generatie-oorlogslachtoffers van 0 tot 80 jaar - kan slechts mateloos veel leed aanrichten. Deze onvoorstelbaar beschadig de groep mensen heeft recht op een vluchtelingenschap, een status die hen de rust kan bie den die zij zo wanhopig zoeken. COURANT consternatie in Grieken- Rusland is plotseling Rgaan tot erkenning van onië, terwijl dit land zich "de naam Macedonië blijft. !n. De Griekse ambassa- in Moskou heeft in scher- 1 bewoordingen protest aan wend tegen deze 'anti- tae daad die de traditionele (ks-Russische vriendschap prstelbaar dreigt te scha- De Russische president Jeltsin beweert tot deze erkenning te zijn overgegaan omdat het voortbestaan van een vacuüm in het voormalige Joegoslavië, de kans op uitbreiding van de oorlog naar het zuiden nog ver hevigt. De Grieken vinden dit lariekoek. Bosnië Hercegovina was wel erkend, maar heeft een bloedbad in dat gebied niet kunnen voorkomen. De werke lijke kwade genius achter deze erkenning, aldus Griekse ge zaghebbende commentatoren, zouden de Verenigde Staten zijn. Amerika zou allang tot er kenning van Macedonië zijn overgegaan, ware het niet dat in Amerika de presidentsver kiezingen voor de deur staan en president Bush kan zich na tuurlijk niet permitteren de miljoenen tellende Griekse ge meenschap in de Verenigde Staten voor het hoofd te stoten. Nu hebben de Verenigde Staten kort geleden de Russische Fede ratie ook anderhalf miljoen dol lar steun toegezegd en voor wat hoort wat natuurlijk. Waarom zou Moskou Washington hier niet een wederdienst bewijzen, temeer daar inmenging in de Balkan-zaken in de traditionele Russische lijn ligt en het dit keer Moskou bijzonder goed uitkomt. Rusland heeft zich al tijd als beschermheer van de Slavische volkeren willen op werpen en bovendien kan de stap van Moskou om Macedonië te erkennen, ook al blijft het de naam Macedonië voeren, tege lijkertijd het zwaargehavende internationale prestige van Moskou wat opkalefateren. Met deze erkenning onder graaft Rusland tevens de beslis sing van de EG van juni jongst leden in Lissabon om Macedo nië niet te erkennen. Een aan tal landen, zoals Turkije en Bul garije heeft Macedonië al lang erkend, maar hu komt hierbij een ook nog ondanks alles be langrijk land als Rusland. Het risico bestaat dat allerlei ande re landen het voorbeeld van Rusland zullen volgen en dat de EG de kans loopt voor wat be treft Macedonië in de kou te ko men staan. De hele wereld zou deze republiek erkennen, ter wijl de Europese Gemeenschap vanwege de obstructie door Griekenland Macedonië als niet bestaand zou beschouwen. Het valt te betwijfelen of Grie kenland zich dit overspannen nationalisme lang kan permit teren, want van sommige EG- landen is er al een signaal uitge gaan dat Macedonië zonodig door ieder EG-land afzonderlijk erkend zal worden. Ook speelt mee dat Griekenland een be langrijke troef is kwijtgeraakt door niet meer dwars te liggen over 'Maastricht'. Het Griekse parlement heeft de akkoorden van Maastricht met vrijwel al gemene stemmen aangenomen. De Grieken zijn echter nogal koppig en het chauvinisme, een belangrijk ingrediënt in hun houding ten aanzien van de kwestie-Macedonië, zal zeker de komende maanden de inter nationale pers bezighouden. Gelukkig is men de wrok tegen het zogenaamde anti-Griekse Nederland, dat geleid heeft tot de jammerlijke boycot van afge lopen winter, grotendeels ver geten. De honderdduizenden Nederlandse toeristen die hier van de prachtige eilanden en het goddelijke klimaat komen genieten, worden met de groot ste gastvrijheid en hartelijk heid ontvangen en ze horen geen onvertogen woord zo zyn de Grieken ook weer. (Ab Courant is correspondent van deze krant in Athene).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7