Geruisloze moordaanslag op de OV-studentenkaart CcidócSommit OPINIE BRIEVEN VAN LEZERS ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 Voor 62,50 gulden per maand vrij reizen door het gehele land. Gewone mensen zoals ik, die een peperduur trein- of busabonnement moeten kopen of hun tank vullen met vloeibaar goud, kunnen daar alleen maar van dromen. Stikjaloers zijn wij dus zo langzamerhand op al die 're laxed' kijkende studenten die met hun OV-jaarkaarten de kostbaarste trips maken. Dat gevoel van naijver werd een maand of wat geleden zeer tref fend verwoord door de voorzit ter of zoiets van de Rijwiel- en Automobiel-Industrie (RAI). In zijn jaarrede sprak deze func tionaris de mening uit dat de OV-kaart de studenten geeste lijk misvormt. Immers, zo rede neerde hij, nu de betreffende zeshonderdduizend meisjes en jongens zo goedkoop vervoerd worden, zijn zij zich niet meer bewust van de echte financiële waarde van het reizen. Veel krantelezers zullen in ge dachten hebben geapplaudi- seerd. En daarbij dus over het hoofd hebben gezien dat de man gewoon voor eigen paro chie stond te preken. Want sinds de studenten 'gratis' met trein, bus, tram en metro mee kunnen, hebben veel van hen de fiets, brommer, motorfiets, scooter of automobiel van de hand gedaan. Wat fijn is voor het milieu maar niet bevorder lijk voor de omzet van de hande laren in de genoemde rij- en voertuigen. De RAI is niet de enige die kreunt. Ook de Nederlandse Spoorwegen en de andere open baar-vervoerbedrijven klagen steen en been. Klagen? zegt u, terwijl hun klantenkring met zeshonderdduizend personen is uitgebreid! Tja, om dat te be grijpen moet ik u even mee te rugnemen in de jongste ge schiedenis. De OV-Studentenkaart is inge voerd in de jaren tachtig door W. Deetman, de minister van onderwijs en wetenschappen in de eerste twee kabinetten-Lub- bers. Zoals u zich misschien herinnert verkeerde Wim altijd in geldnood. In een bepaald jaar zat zijn collega Ruding van fi nanciën hem zozeer achter de broek dat Deetman zich ge dwongen zag zelfs te bezuini gen op de door hemzelf in het le ven geroepen studiefinancie ring. Maar hoe moest hij dat doen zonder opnieuw bespuwd, be klad en gestompt te worden door woedende studenten, die er ook niet tegenop zagen de tuin van zijn woonhuis in Gou da grondig om te spitten? Op een goede dag legde een meer dan gemiddeld intelligente ambtenaar het bedenksel van een openbaar-vervoerkaart voor studenten op Deetmans bureau. „Lumineus! Geniaal! Het ei van Columbus!", riep de bewinds man uit. Nu had hij eindelijk een manier om flink te korten op de studiebeurzen zonder dat de studenten het idee hoefden te hebben dat er alweer een fi nanciële aanslag op hen werd gepleegd. Bruto 450 miljoen gulden per jaar zou de operatie gaan opleveren, rekende Wim snel uit op de manchet. Netto bleek dat bedrag helaas iets la ger te zijn, doordat de Neder landse Spoorwegen en de Streek- en Gemeentelijke ver voerbedrijven ook iets wilden hebben voor hun moeite: 400 miljoen. Dat laatste is minder logisch dan het lijkt. Want in feite hoe ven deze vervoerders niets ex tra's te doen. Als mijn zoon, die rechten studeert in Leiden, even met z'n OV-kaart het ou derlijk huis in Wassenaar be zoekt, zit hij met hooguit vijf anderen in de bus. Het kost de NZH niets dat hij die rit maakt. Nu kan het natuurlijk zo zijn dat een aantal studenten op tij den reist dat de treinen of bus sen wel vol zijn. In de spitsuren dus. Dan zouden de openbaar vervoerders door de invoering van de OV-kaart extra mate rieel en personeel moeten inzet ten, hetgeen uiteraard wel ex tra geld kost. Maar mijn boe renverstand zegt dat dat niet waarschijnlijk is, omdat nie mand zo lang slaapt als een stu dent aan een universiteit. Als die 's middags om twaalf uur z'n nest uit is, heeft hij het idee dat-ie eens lekker vroeg is opge staan. Blijven over de studenten die vroeger geen studenten ge noemd mochten worden: de achttien-plussers in het vwo en hbo. Die moeten over het alge meen wel vroeg op en vormen dus zeker een deel van het in de spits reizende publiek. Maar daar staat weer tegenover dat deze groep dat voor de komst van de OV-kaart ook al deed en dat de NS en de andere open baar-vervoerders dus nu net zo veel materieel en personeel in zetten als eerst. Alles goed en wel, zult u zeggen. Maar dat is toch geen reden om studenten als jouw zoon gratis te vervoeren, terwijl die andere vijf passagiers bij hem in de bus wel gewoon moeten dokken? Nee, maar mijn zoon reist dan ook niet gratis. Hij heeft z'n kaartje al betaald, doordat hij 62,50 gulden per maand minder aan studiefinanciering ont vangt. De openbaar-vervoerders heb ben maar één echte schadepost: de studenten kopen geen kaar tjes of abonnementen meer voor de ritten die ze vóór invoe ring van de OV-kaart ook al maakten. Maar daar krijgen de vervoerders nu juist die 400 miljoen gulden voor van het mi nisterie van onderwijs. Een aar dige vergoeding, dunkt me, ze ker als we bedenken dat de ge middelde student het vroeger wel uit zijn of haar hoofd liet om voor zestig piek per maand te 'verreizen'. Dan hield hij of zij te weinig meer over om van te eten en zeker om van te drin ken. Daarom ook schreeuwden orga nisaties als de Landelijke Stu dentenvakbond moord en brand toen Deetman zijn OV- Studentenkaart presenteerde. Veel studenten beschouwden de daarmee gepaard gaande verlaging van hun beurs als pure diefstal. Zij voerden aan dat zij zelden of nooit van het openbaar vervoer gebruik maakten en dat de OV-kaart voor hen dus waardeloos of bij na waardeloos was. Inmiddels weten ook die studenten na- tuuurlijk wel beter. Met dat kleine plastic kaartje van Deet man (Ritzerü kunnen zij dingen doen die voorheen onbetaal baar waren. Ideetje Ook directieleden van NS heb ben studerende kinderen. Ook zij weten dus dat de eerst zo ge hate OV-kaart nu beschouwd wordt als een kostbaar klei nood. En dat besef heeft de NS- directie, die kampt met een te kort op de begroting voor 1993 van honderden miljoenen, op een ideetje gebracht. Als ze nu De invoering van de OV-jaarkaart leidde tot feestelijkheden op de sta tions. FOTO: STEPHEN EVENHUIS eens flink zouden gaan klagen dat die vermaledijde studenten veel te veel reizen en dus veel te weinig betalen, zouden ze meer geld kunnen vragen aan minis ter Ritzen. Zo gezegd zo gedaan. In plaats van 750 gulden per jaar moeten de studenten, net als de militairen, 2000 gulden per jaar voor hun vervoer gaan betalen, aldus NS. Ik vertel dit alles, mede omdat die volstrekt onredelijke eis van de Spoorwegen zeer ernstige gevolgen kan hebben: de onder gang van de OV-kaart. Dat zeg ik niet alleen, dat zegt ook pro fessor Pim Fortuyn, voormalig directeur van de OV-Studen tenkaart BV, die het betreffen de reisdocument op de markt heeft gebracht. In een interview met Het Pa rool verklaart Fortuyn dat de zojuist gestarte onderhandelin gen tussen minister Ritzen en de vervoersbedrijven over een nieuw OV-contract tot misluk ken gedoemd zijn. Met een be drag van 1,2 miljard gulden zal Ritzen nooit akkoord (kunnen) gaan. Zo'n 'moord op klaarlichte dag op mijn kind' wil de professor niet laten gebeuren. De kaart kan waarschijnlijk nog gered worden, denkt hij, als de stu denten snel in actie komen. Ik sluit me graag bij die oproep aan, want het verdwijnen van de OV-kaart lijkt me strijdig met het algemeen belang. Al was het alleen maar omdat de meeste ouders het heel jammer zouden vinden als straks hun studerende zoons of dochters weer veel minder op bezoek ko- (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van deze krant). De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Anonieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voor zien van naam, adres en tele foonnummer. Ze dienen gea dresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9,2501 CA Den Haag. Wandelpad, Blijkbaar kunnen paarden be ter lezen en naar de verkeers borden kijken dan amazone's. Tot die conclusie kwam ik eind vorige maand toen ik tot drie keer toe een paard zag weigeren het wandelpad bij het Zoeter- woudse bejaardenhuis Em- maus op te gaan. Mevrouw Van Gent, ZOETERWOUDE. Pauwhof verkwan seld In 1987 werd de Nederlandse cultuur door de Nederlandse overheid een slag toegebracht met het opheffen van de beel- dende-kunstenaarsregeling. Nu wordt de Nederlandse cul tuur op een kleinere, maar principieel gezien even ingrij pende schaal een slag toege bracht door vertegenwoordi gers van die cultuur zélf. Dit terwijl de overheid in de per soon van de Wassenaarse wet houder van cultuur, Marnix van Rij, nog een poging gedaan heeft een reddingsplan voor cultureel centrum De Pauwhof door het bestuur van de met het beheer van de Pauwhof belaste 'Overvoorde-Gordon Stichting' geaccepteerd te krijgen. Het aan wetenschappers en kunste naars per legaat van de familie Overvoorde-Gordon beschik baar gestelde cultureel cen trum De Pauwhof wordt ons door verkoop ontnomen als ge volg van de lafheid en het ge brek aan visie van een aantal van onze eigen culturele verte genwoordigers. Immers, geen statutenwijziging, nodig voor verkoop, kon totstandkomen zonder het fiat van de in de sta tuten van de Overvoorde-Gor don Stichting genoemde verte genwoordigers van de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, de Ko ninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond, de Maat schappij der Nederlandse Let terkunde, de Bond Nederlandse Architecten en de Federatie van Kunstenaarsverenigingen. Een groep Wassenaarse kunstenaars deed twee weken geleden via wethouder Van Rij een aanbod het gebouw zonder kosten in stand en gedeeltelijk in functie te houden tot 1996 wanneer de rijksoverheid gel den beschikbaar zal stellen om, in het kader van een cultureel uitwisselingsprogramma met Oost-Europa, het pand zodanig te restaureren dat ook de hotel- functie hersteld kan worden. De voorzitter van de Overvoor de-Gordon Stichting sloeg dit aanbod af en bleef bij zijn be slissing tot verkoop van het pand De Pauwhof. In het bij zonder voor deze Wassenaarse beeldende kunstenaars is het wel heel bitter in de statuten van de Overvoorde-Gordon Stichting te moeten lezen dat de Bond Nederlandse Architec ten en de Federatie van Neder landse Kunstenaarsverenigin gen medeverantwoordelijkheid dragen voor de nodeloze onder gang van deze tijdelijk in moei lijkheden verkerende culturele EWR-actie spaardou- che Het is triest om uit het redactio neel commentaar onder de kop 'koude douche' in de Leidse Courant van 25 juli jl te moeten constateren dat uw redactie na alle publiciteit over de actie- spaardouche nog steeds niet op de hoogte is van het doel en de strekking van de actie (energie- en waterbesparing!). Het is nog triester als in dat artikel wordt gesuggereerd dat de actie- spaardouche EWR 'flink wat oplevert' (EWR legt op deze ac tie tenminste 60.000 gulden toe!). Inderdaad 'valse voorlich ting' en dat verwacht je niet van de Leidse Courant. Mr. W.L. Oosthout, vennootschapssecretaris N.V. Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR). LEIDEN. Naschrift Het gewraakte artikel ging in op het feit dat de water- en energie besparende douchekoppen die de EWR haar cliënten aanbiedt iets goedkoper bij sanitairzaken te koop zijn. Als een nutsbedrijf zonder winstoogmerk, met het gezag dat het heeft, probeert zijn klanten er toe te bewegen die douchekop daar te kopen, is dat niet de volledige voorlichting die mag worden verwacht. Dat staat nog los van de vraag of een dergelijke activiteit op de weg van een nutsbedrijf ligt. Het feit dat de EWR geld toelegt op de douchekoppenactie getuigt niet van erg goed koopmanschap. Gevreesd moet worden dat het verlies door de clientèle moet worden opgebracht. Dat zou ook moeten worden betrokken bij de berekening van de besparing die de douchekop oplevert. Rudolf Kleijn, stadsredactie). Gekte 3 Naar aanleiding van de stukjes Gekte 1 en Gekte 2 in de krant van zaterdag 1 augustus zou ik graag het volgende willen op merken. De grens tussen na tuurbescherming en gekte heel vaag te noemen is gekte nr. 3 in kapitalen. Echter als je het zo wilt stellen dan is de natuurbe scherming mij nog lang niet gek genoeg. Want: - Waarom zijn de zeehonden er zo miserabel aan toe? - Waarom gaat de NAM aardgas boren in de Waddenzee? - Waarom vissen de vissers de zeeën leeg? - Waarom worden er nog steeds sleepnetten gebruikt? - Waarom vissen Nederlanders onder Engelse vlag? - Waarom lozen schepen nog steeds olie en andere troep in zee of oceaan? - Waarom hebben sommige tuinders de sinds kort verboden bestrijdingsmiddelen thuis in de kast staan? - Waarom staat de commissie van advies biotechnologie en ethiek bij dieren de toediening van BST en PST toe? - Waarom gaan we dieren gene tisch manipuleren en zijn er al tienduizenden gemanipuleerde dieren (succes(?)percentage 0,1 procent). - Waarom zijn landbouwdieren zo miserabel gehuisvest en uit gebuit en worden zij in de bio- industrie meedogenloos behan deld (kalveren, kippen, var kens)? - Waarom wordt er nooit iets over de wantoestanden in de bio-industrie gepubliceerd door de reguliere media? - Waarom koopt het overgrote deel van de bevolking vlees uit de bio-industrie (gesubsi dieerd); hebben ze niet door dat ze via een omweg via milieube lasting toch meer betalen (mes toverschot)? - Waarom ging de scharrelsla ger in Leiden failliet? - Waarom zijn we niet bereid iets meer voor onze levensmid delen over te hebben en ons iets Wie bepaalt kwaliteit van leven door JOKE FORCEVILLE Zes vooraanstaande kinderartsen hebben een concept-advies samengesteld dat komend najaar aan het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Kindergeneeskunde zal worden uitgebracht. De titel: 'Doen of laten1? - Grenzen van het medisch handelen in de neanatologie' (leer van ziekten bij het pasgeboren kind). Kunnen burgers voorbijgaan aan zulke uitzonderlijke discussies Geen arts zijnde, dus niet weten wat de toekom st van een zwaar gehandicapte baby is. Geen jurist zijnde, niet hoeven te bepalen of het invullen van 'natuurlijke dood'in plaats van 'euthanasie' van rechtswege getolereerd kan worden .En als die gewone burger nu eens, vroeger of later misschien, in zijn allernaaste omgeving met een dergelijk probleem wordt geconfron teerd In ons gezin is, bijna vijfentwintig jaar geleden, een dochter met een open ruggetje geboren. De angstige verwachting was het dat alsnog een waterhoofd zou ontstaan. In doodsangst hebben wij, haar ouders, geleefd. Zonder buisjes, met medicijnen is dat gevaar bezworen. Laten we voorbijgaan aan de vele zorgelijke jaren en constateren dat wij erg veel geluk hebben gehad. Ik ben allang te weten gekomen dat er allerlei gradaties in deze aandoening zijn. Zelfs het moderne vruchtwateronderzoek kan wèl het defect, niet de ernst daarvan vooraf bepalen. Mijn dochter is een volwassene meteen aantal handicaps, werkt in een deeltijdbaan, rijdt zelfstandig naar haar werk, leeft onafhankelijk van anderen in een enigszins aangepaste woning. Verschaf ik met dit authentieke verhaal de duidelijkheid waarom dr. C. Versluys vroeg? (29-7- 92 in deze krant). Allesbehalve. In onze tijd bestond geen vruchtwateronderzoek. Bij de ook toen ernstige prognose direct na de bevalling hebben wij geen euthanasie overwogen. Zelfs niet het nalaten van behandelen. Ik ben geen medisch deskundige, jurist of ethicus. Maar als moeder met een jarenlange praktijk van omgaan met een open-rug-dochter, geschoold in de kwestie, acht ik het onjuist dat niet iemand uit déze gelederen betrokken is bij het opstellen van bedoeld concept-advies. Vier redenen voert de commissie aan om levensbeëindigend op te treden kort na de-geboorte van heel ernstig gehandicapte baby's: 1Als een ern stig zieke pasgeborene na staking van zinloos medisch handelen niet onmiddellijk overlijdt. Moeders, stel ik, reageren anders. Zij erkennen dat er medisch zinloos handelen bestaat. Dat moet dus ook hier niet worden toegepast. Verlichtende verzorging met het oog op het einde zullen zij als iets geheel anders ervaren dan regelrecht doden. 2. Als na korte tijd blijkt dat de zorg niet in het belang .van het kind was omdat de afwijkingen ernstiger waren dan de artsen aanvankelijk dachten. Moeders zullen zeggen: 'Ernstiger dan oorspronkelijk gedacht' blij ft een subjectieve benadering. Wie heeft een graadmeter om dat te bepalen Wie acht deze benadering genoeg argument tot doden 3. Als direct na de geboorte van medisch handelen wordt afgezien en het kind niet meteen sterft maar wel lijdt. Moeders vragen zich af: wie kan aan een pasgeborene vaststellen dat/hoe erg hij lijdt? Een arts Zij stemmen zeker ermee in dal eventueel lijden wordt verlicht. Zelfs als de dood ermee wordt verhaast. 4. Als een pasgeborene op eigen krachten overleeft maar de afwijkingen zo ernstig zijn dat artsen en ouders zich afvragen wat de kwaliteit van het leven zal zijn. Gelukkig: de ouders komen eindelijk in zicht. Moeders weten meestal dat de ethiek stelt dat o.m. bepalend is of redelijke zelfredzaamheid kan worden voorzien en of er mogelijkheid tot communicatie met de omgeving zal bestaan. Maar uiteindelijk wordt kwaliteit van leven bepaald dooreen persoon zelf; plaatsvervangend vooralsnog door de ouders. Die weten, evenmin als de artsen, wat er van hun kind zal worden. De eventueel zwaargehandicapte die kansen krijgt in onze samenleving zou weieens heel positief over die kwaliteit kunnen oordelen. Dat er een benedengrens is, waaronder 'bestaan 'geen menselijk leven kan heten, neem ik als 'ondeskundigeaan. Dat men in zo 'n geval de natuur niet in de weg staat en het lijden met alle middelen opvangt en bestrijdt is iets anders dan actief leven beëindigen. Voor wie met prof. Henk ten Have enkele jaren geleden in deze krant) beseft dat we te veel menen 'alles uit het hier en nu te moeten halenis het duidelijk dat de benadering van genoemde commissie gevaarlijk is. Mijn ervaring? Gehandicapt leven is léven. Voorde omgeving dikwijls uiterst inspirerend. Samenvattend: moeders op wier zwaar gehandicapt kind euthanasie wordt toegepast, zullen dat nauwelijks zien als medisch handelen. Zij beleven het als doden van eigen vlees en bloed. (De auteur is columniste van deze krant). meer te verdiepen in de oor sprong en de gevolgen van de produktiemethoden? Mijns inziens is het ook erg ge vaarlijk om in de valkuil van het vergelijken te stappen, vooral als je appels en peren vergelijkt. Vergelijk maar de bejaarde (m.n. de demente) me demensen van ons land met hun leeftijdgenoten iri bijvoor beeld Roemenië of Albanië. Zij zouden geen redenen tot klagen hebben en er zou nog meer be zuinigd kunnen worden. Echter door chronisch personeelsge brek (door zieke collega's niet te vervangen en een minimale bezetting als regel) krijgen deze mensen die afhankelijk gewor den zijn, nu nog maar het hoog nodige aan zorg (eten, drinken en verschoning). Hetzelfde gaat op voor de zwakzinnigenzorg. Het gevolg is ook dat deze be roepsgroep in diskrediet raakt. Het werk wordt uitgehold; zo veel mogelijk mensen wassen in zo kort mogelijke tijd wordt het hoogste streven. Zorgvuldfj] heid, zorgzaamheid e.d. wordi niet gewaardeerd en gestinf' leerd. Zo zou je oneindig verl lijkingen kunnen maken, my het is niet erg realistisch. He:5 hartverwarmend een stukje M lezen over de pogingen om aangespoelde zeehond te re den en in leven te houden. Ib er een koe aangereden woiL rijdt 'men' door, hetzelfde gelj vaak ook voor andere dierf men laat rustig een aangered) hond of kat kreperen. Nee.pt milieu-, natuur- en dierenlB moeten nog veel gekker en zi den m.i. macht moeten krijgl' en ver- en geboden moeten ij; vaardigen. Nu zijn het echf particuliere instellingen li! hankelijk van giften en dof ties), die moeten dweilen n de kraan open. In Neder la wegen helaas economische jj denen nog altijd het zwaarst,|j A. van der Meer, OUDE WETERING.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6