Sint Jan is een regenman Imago hond moet worden opgekrikt Marokkaans kind heeft grootste kans op suikerziekte BINNENLAND INDUSTRIEEL ERFGOED Baksteen en de geur van cacaol üeidóe Souaont ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 C Tbs voor verdachte Monumentenzorg hekelt Kamervragen na gewelddadige doodslag Hema-bewaker masterplan IJ-oevers dood van Alkmaarse jongen AMSTERDAM De officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam heeft gisteren tegen de verdachte van het doodsteken van een Hema-bewaker zowel een straf als een maatregel geëist. Twee jaar cel moet ge combineerd worden met tbs met dwangverpleging. De verdachte stak eind november vorig jaar de 27-jarige Hans Aland dood voor de deur van de Hema-vestiging op het Bijlmerplein in Amsterdam-zuidoost. Hij ge bruikte daarvoor een mes dat hij een paar minuten eerder bij de winkel gestolen had. De bewaker wilde hem daarvoor buiten aanhouden, waarop de verdach te hem vervolgens met het mes diep in het hart stak. De verdachte, een 20-jarige Antilliaan, is door ge- dragskundigen sterk verminderd toerekeningsvat baar genoemd. Zij achten kans op herhaling van een zelfde soort delict verre van uitgesloten. AMSTERDAM Het concept-masterplan voor de IJ-oevers doet op bepaalde plaatsen geen recht aan de cultuurhistorische waarde van het oude havengebied. In het plan verdwijnt het overgrote deel van de interessante gebouwen en er wordt een bebouwingsschaal geïntroduceerd die zich niet verhoudt tot de historische bebouwing langs de Prins Hendrikkade. Dat schrijft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) in het rapport 'Een nieuwe oever voor een oude havenstad'. De dienst heeft de analyse aangeboden aan de ge meente Amsterdam. De RDMZ gooit in het rap port wat extra olie op het vuur van degenen die vrezen dat de oude binnenstad straks volledig schuil dreigt te gaan achter een muur van nieuwe bebouwing langs de oevers van het IJ. DEN HAAG De staatssecretaris van justitie moet laten on derzoeken waarom de Raad voor de Kinderbescherming en de rechterlijke macht besluiten hebben genomen, die indirect hebben geleid tot de gewelddadige dood van de tienjarige Peter Hoijtink uit Alkmaar. De PvdA in de Tweede Kamer stelde dit gisteren in vragen aan de bewindsman over deze zaak. PvdA-kamerlid Vliegenthart wil weten waarom de Raad voor de Kinderbescherming niets heeft ondernomen nadat de vader van de jongen herhaaldelijk had gewaarschuwd voor de agressie van de nieuwe vriend van zijn ex-vrouw. Ook vraagt zij zich af waarom de moeder na de scheiding de voogdij over haar zoon kreeg, terwijl de jongen zelf te kennen had gegeven dat hij liever bij zijn vader wilde blijven. Peter Hoijtink is maandagnacht gestikt na langdurige geestelijke en lichamelijke marteling door de vriend van zijn moeder. AMERSFOORT „Er moet een eind komen aan de toe nemende anti-hondenstem ming, die zelfs door gemeen ten in de hand wordt ge werkt. Het houden van een hond kan heel leuk zijn, maar daar lees je weinig In de ogen van directeur-secre taris G. Ebert van de in Amers foort gevestigde Dibevo, de or ganisatie van dierenspeciaalza ken, is de trouwe viervoeter ten onrechte de gebeten hond. Hij stoort zich in grote mate aan alle negatieve publiciteit die het imago van de hond steeds grote re deuken bezorgt. „Door veel mensen wordt de hond vereen zelvigd met bijten, poepen en blaffen". Dierenwinkels en diervoederfa brikanten hebben daarom be sloten tot een grote landelijke campagne in het najaar met de bedoeling het aanzien van het huisdier en dat van de hond in het bijzonder op te krikken. Het aantal honden in ons land is volgens de organisatie de af gelopen tien jaar gedaald van 1,8 naar 1,2 miljoen. Ebert ver klaart een deel van die terug loop door het groeiend aantal werkende één-en tweeper soonshuishoudens, waarin geen plaats is voor een hond. Maar het zijn, volgens hem, vooral ook gemeentelijke maat regelen die de populariteit van de hond ernstig schaden. Ebert: „In veel steden zijn hele gebie den waar honden niet meer mo gen lopen of worden uitgelaten. Daarnaast gaat de hondenbe- Het publiek draait de hond steeds meer de rug toe i foto: milan konvaunka lasting steeds verder omhoog zonder dat dat geld ook daad werkelijk aan goede voorzienin gen voor honden wordt besteed. Die hondenbelasting is in veel gevallen een verkapte belasting om de gemeentelijke begroting sluitend te maken". Uitwerpselen Ebert meent dat gemeenten hondenbezitters ernstig fruste- ren. „Als iemand niet eerst zes, zeven kilometer hoeft te rijden om zijn hond uit te laten, is hij ook eerder bereid zelf de uit werpselen van zijn dier op te ruimen", is zijn verwachting. Van alle negatieve berichtge ving en maatregelen is volgens Ebert er ten onrechte maar één de gebeten hond: de hond zelf. Er is de organisatie van dieren speciaalzaken alles aan gelegen om het dalende hondenbestand te keren. En niet geheel zonder eigenbelang. Ebert: „Als het in dit tempo doorgaat, hebben we over tien jaar nog maar een half miljoen honden". De trouwe mensenvriend legt het in aantal voorlopig af tegen het 2,1 mil joen snorren tellende kattenbe- stand. De landelijke campagne in het najaar zal zich richten op 'ver antwoord huisdierenbezit' en de actie beoogt ook de bezitters in een goed daglicht te stellen. Ebert denkt hierbij bijvoor beeld aan het stimuleren van gedragscursussen, waarbij hon denbezitters beter kunnen le ren omgaan met hun dier. Dat laatste is geen overbodige luxe, want uit een onderzoek van de Universiteit van Utrecht kwam onlangs naar voren dat ruim één op de vier hondenbezitters zijn viervoetige huisgenoot niet aankan. DEN HAAG - 'Is de eerste week van augustus heet, zorg dan voor een goed warm win- terkleed'. Maar 'blijven de zwaluwen lang, wees voor de winter niet bang'. Boerenwijs heid, weerspreuken, onze voor ouders geloofden er heilig in. Ook al zijn ze inmiddels ach terhaald door het KNMI, uit het boek 'Weerberichten' blijkt dat niet alle gezegdes naar het rijk der fabelen verwezen hoe ven te worden. Spreken over het weer is zo oud als de mensheid zelf. Eén met de natuur, afhankelijk van de natuur, hielden onze voor ouders de directe omgeving in de gaten. Alles wat kroop, vloog, liep, groeide en bloeide, alles wat ogen konden waarne men, straalde voor hen een boodschap uit over het weer. De auteur van 'Weerberich ten', A. de Weijer, maakte een keuze uit ruim vijfduizend spreuken uit binnen- en bui tenland. Opvallend is dat de Nederlandse spreuken vaak veel overeenkomst vertonen met die van de ons omringende landen. Heiligen spelen een grote rol in de gezegdes. Bijvoorbeeld Sint Medardus, die op 8 juli de rij van de beruchte 'regenheili gen' opent. Als een van deze heiligen met water gaat spren kelen op de dag van zijn of haar feest, duurt het drie tot zes we ken voordat het met regenen ophoudt. Sint Medardus wordt niet voor niets 'de grote pisser' genoemd. 'Sint Jan (24 juli) is een regenman en een verzo pen Sint Pieter (29 juli) ge bruikt nog lang zijn gieter'. De regenheiligen vieren tot in de maand augustus hoogtij. En volgens de statistieken blijkt dat de maanden juli en augus tus aardige neerslagpieken tel len. Wintermuggen Niet alle weerspreuken zijn even betrouwbaar. 'Dansen de muggen in januaar, dan wordt de boer een bedelaar' kan ronduit als onzin betiteld wor den. De boeren vonden in vroe ger eeuwen dat muggen in de zomer thuishoorden. De dan sende beestjes op een zachte winterdag konden alleen maar een voorbode zijn van een slechte oogst in de zomer. Van het bestaan van wintermuggen hadden ze nog nooit gehoord. 'Als de kippen schuilen gaan, is het met regenen gauw gedaan', is een gezegde dat volgens De Weijer wel klopt. Hij heeft het namelijk met eigen ogen ge zien. De meeste weerspreuken zijn aan de winter gewijd. 'Mist heeft vorst in de-kist' of 'Al is de ijzel nog zo koud, na drie da gen valt hij van het hout'. Veel regen en hoge temperaturen in dit jaargetijde konden voor de boer enorm veel bederven. Als de oogst mislukte, betekende dat honger. 'Is januari nat, le dig blijft het koren vat'. Een flinke vorst en een goede laag sneeuw om de akker warmpjes toe te dekken, dat waren de wensen van de boeren. 'Eind januari sterke vorst, lijden we Tijden veranderen, weerspreu ken worden nauwelijks meer gebruikt. Laat staan geloofd. Volgens De Weijer ligt dat niet alleen aan het KNMI, Tele tekst en Meteo Consult. De mensen hebben verleerd om zelf naar de natuur te kijken en de echte taal van de natuur en dus ook van het weer te ver staan. Wat dat betreft is het dan maar goed dat hij vele weerspreuken verzameld en gerangschikt heeft. A.H. de Weijer Weerberich ten. Spreuken en boerenwijs heid als weervoorspellers. Uit geverij Bigot Van Rossum, Baarn (306 blz met foto's, 27,50). Sta eens stil bij een oude fabriek, een monumentaal gemaal of een verbouwd pakhuis. Het zijn tastbare herinneringen aan ons industriële verleden. Steeds meer mensen ontdekken deze monumenten van bedrijf en techniek. Het boek 'Langs pak huizen, fabrieken en watertorens' (samengesteld door Peter Nijhof, uitgeverij Kosmos) met routes langs industrieel erf goed is gebruikt als reiswijzer. Vandaag deel 6 (slot): de Zaan streek. Even voorbij de Bartelssluis, bij de brug naar Wormer, staan oude rijstpellerijen. De panden v samen 'De Zaanwand', een van de belangrijkste industrieel-archeologische complexen 1 Nederland. foto: dijksj Zaandam: staalkaart van zestig jaar fabrieksbouitf, ZAANDAM Langs de oevers van de Zaan liggen heden en verleden samen gepakt als een trui gebreid van restjes wol. Windmo lens en rood bakstenen fa brieken wisselen af met glimmend staal en moderne kranen. Groene houten hui zen, afgebiesd met roomwit, leunen tegen sfeerloze rijt jeshuizen. Zaandam is het kerkgebouw aan de Lage- dijk, waar het kruis heeft plaatsgemaakt voor lichtge vend 'Heineken'. De chaos van Zaandam heeft alles weg van het rommelige Vlaanderen, waar welstands commissies niet lijken te be staan. Wonen en werken lig gen naast elkaar in de meest uiteenlopende verschijnings vormen. Vaak lelijk, maar al tijd boeiend. 'De Zaanse Schans', het 17e-eeuwse mo numentale buurtje waar het verleden zorgvuldig gerecon strueerd en bewaard wordt, is ongetwijfeld het mooiste stuk je Zaandam maar door zijn perfectie ook saai. Honderden toeristen slenteren dagelijks van de tingieterij naar het klokkenmuseum, om na een bezoek aan een windmolen een vers glaasje karnemelk te drinken bij de kaasboerderij. Favoriete souvenirs zijn foto's van windmolens en de typisch houten Zaanse huizen. Hout bouw was vroeger een uit komst voor de weke Zaan streek. De moerassige bodem kon geen zware funderingen verdragen en door de vele za gerijen in de omgeving was bouwmateriaal dicht bij huis en betrekkelijk goedkoop voor handen. Het hout werd gezaagd met behulp van de wind. Aan de Zaan stonden vroeger duizen den molens die balken zaag den, olie persten, verfstoffen maalden, gerst en rijst pelden of papier vervaardigden. Het Molenmuseum aan de Mu seumlaan weet er alles van. Windmolens In het molenrëservaat van de Zaanse Schans staan vijf ge restaureerde molens met fiere Hollandse namen zoals 'De Kat' en 'De Zoeker'. Aan de overzijde van de Zaan slaat een imposante stenen adelaar zijn vleugels uit op zeepziede- rij 'De Adelaar'. De karakte ristieke oude zeepfabriek, een van de mooiste fabriekspan den aan de Zaan, is tachtig jaar oud en ontworpen door de architecten Van Rossum en Vuijk te Amsterdam, die ook circustheater Carré in Am sterdam ontwierpen. De oude fabriekspanden bieden het mooiste aanzicht vanaf het water. Vanuit de rondvaart boot (start vanaf de Zaanse Schans) is ook het Zaanse ge bruik 'Goedjaarsend' te be wonderen: fraaie aanbouwsels aan het huis na een jaar. Wie de kronkelende ringdijk langs de molens verder af fietst en de gedempte Bar telssluis passeert, belandt weer in de chaos van wonen en werken, van oud en nieuw. Maar nog overheersender dan de aanblik is de geur. De weeï ge lucht van cacao, die in Neerlands provisiekast is neergeslagen. Zaandam is de fabriek van soepen, sauzen, pindakaas, suikerwerk en zoutjes, maar bovenal van ca cao. Jaarlijks worden per dek schuit 75.000 ton cacaobonen aangevoerd en tot poeder Rijst y In de vorige eeuw was het floi len van rijst een van de je< langrijkste takken van indjj., trie. Vanuit Java en BirL werden vrachten rijst aaiifc voerd die in Zaandam metf hulp van stoommachines \\iV€ den gepeld en daarna over[a gehele wereld gedistribue|® Even voorbij de Bartelsslftj' bij de brug naar WorriL staan oude rijstpellerig 'Mercurius', 'Lucellus' V 'Hollandia' vormen sari 'De Zaanwand': een van dep' langrijkste industrieel-arj ologische complexen van r derland. Het betonnen 'Lu(-c lus' staat leeg en is in verr maar daardoor niet minr sfeervol. 'Mercurius' is gff noveerd en door Lassie F nieuw als rijstfabriek in bruik. Een kijkje aan de aF terzijde van het complex isL leszins de moeite waard. Iv ker in de zomer staat er al| wel een deur open. Iets verderop, nog ste( langs de Zaan, liggen de pi huizen en fabrieken 'Batavj 'Saigon' en 'Java': Hoogstai jes van de baksteenarchitl tuur van de fabrieksbouwj, Nederland. Rode, soms zwi geblakerde baksteen, recj{ toe-rechtaan gebouwd mety( bere raampjes en een degeli water- en klokketoren. ijl droom voor de liefhebbers baksteen. Wie niets met be steen heeft, gaat de brug oW naar Wormer om de fabrik* tenhuizen te bekijken of ji de arbeiderswoning 'J Blaauwe Hof aan het Henf pad, die papierfabrikant Dif Blaauw eind 18e eeuw F bouwen voor zijn molenas knechten. L Oplossing I cryptogram nr.! DELFT Het aantal jeugdi ge diabetici is in tien jaar tijd met 21 procent toegenomen. Marokkaanse kinderen lo pen verhoudingsgewijs het grootste risico op de chroni sche ziekte. Waar komt die toename vandaan? En van waar die vatbaarheid bij de Noordafrikanen? Een nieuw onderzoek naar de omvang van suikerziekte bij Neder landse kinderen stelt weten schappers voor raadsels. Zijn het de eetgewoonten van de kinderen zoet eten en veel vlees heeft het te ma ken met hun gewoonten (onre gelmatig leven) of spelen virus sen een rol? Het Nederlands In stituut voor Preventieve Ge zondheidszorg (NIPG) heeft ge noeg vermoedens, maar wil harde bewijzen na een onder zoek onder ruim 700 internis ten en 350 kinderartsen. Uit gangspunt was een landelijk onderzoek naar nieuwe geval len van suikerziekte. Naar oor zaken is niet gekeken. De resultaten hebben iedere deskundige verrast. Suiker ziekte komt het meest voor bij Marokkaanse kinderen. Ze ma ken 1,6 keer zo veel kans op de chronische ziekte als Neder landse leeftijdsgenoten. Verge leken met de Turkse jeugd lo pen jonge Marokkanen zelfs vier keer zo veel risico. En pas sant werd ontdekt dat verhou dingsgewijs veel allochtone kin deren in een kindertehuis te recht komen, omdat de ouders geen raad weten met de ziekte. Nog zo'n onverklaarbaar resul taat: in 1988 steeg het aantal jonge diabetici in de provincie Groningen schrikbarend, maar het daalde een jaar later fors. In de Randstad bleef het aantal nieuwe gevallen nagenoeg ge lijk, maar in Zeeland was de af gelopen tien jaar sprake van een daling. Feitenbrij De bizarre feitenbrij schreeuwt om vervolg-onderzoek, vindt de NIPG. Want inmiddels spuiten vijfduizend kinderen elke dag insuline en komen er jaarlijks 509 nieuwe jeugdige personen bij. Het is één van de belangrijk ste chronische ziekten onder jeugdigen. Het betekent dage lijks een forse belasting van kind, ouders en hulpverleners. Of het nieuwe onderzoek er komt is niet zeker. Het Diabe tes Fonds Nederland in Amers foort heeft de afgelopen jaar erg veel geld gestopt in de behande ling van suikerziekte en ver houdingsgewijs minder in het voorkomen ervan, vindt kinder arts Remy Hirasing. Hij is de projectleider van het nationale onderzoek. De behandeling is een stuk be ter geworden, vindt ook Hira sing. Zo is het dieet van een sui kerpatiënt minder streng ge worden door een handige, pen- vormige spuit met digitale uit lezing van de bloedsuikerspie- gel. Een slagroomgebakje op een verjaardag kan weer, als de bloedsuikerspiegel vervolgens goed in de gaten wordt gehou den. En zo kan ook Gary Mab- butt, aanvoerder van voetbal ploeg Tottenham Hotspur, op topniveau sport bedrijven. „Maar nu is het zaak om naar de oorzaken van suikerziekte te kijken door bij voorbeeld te ach terhalen waarom Marokkaanse kinderen zoveel meer risico lo pen", vindt Hirasing. In een doorsnee Marokkaans gezin wordt veel onregelmatiger ge geten dan de 'drie vaste maaltij den per dag' in de Nederlandse cultuur. Is dat een aanwijzing? Of is een aantal kinderen bevat telijker voor virussen, waar door de erfelijk bepaalde ziekte sneller wordt 'geactiveerd'? Hi rasing: „Ik verwijs voor dit raadsel altijd naar acute reuma. Dat was jarenlang een onbegre pen ziekte met ernstige gevol gen. Forse injecties met antibi otica waren nodig en dan nog traden dikwijls hartcomplica- ties op. Er is stevig naar de oor zaak gezocht. Die is uiteindelijk gevonden: het was een bacterie. Nu weten we precies waar we op moeten letten en hoor je vrij wel niets meer over nieuwe ge vallen van acute reuma. Zo zou het ook moeten gaan met sui kerziekte onder kinderen". Het Diabetes Fonds Nederland, dat het onderzoek deels finan cierde, reageerde begin deze Een diabeet heeft tegenwoordig tal van moderne middelen tot zijn beschikking om zich te injecteren en om te meten hoe hoog zijn bloedsuikergehalte is. Maar een pretje is deze ziekte zeker niet. FOTO. SP week opmerkelijk formeel. Coördinator A. Peltenburg: „Wij zullen de aanvraag voor een nieuw onderzoek beoorde len, zoals we dat met alle aan vragen doen". Overigens nodig de ze meteen Hirasing uit voor een persoonlijk gesprek over een vervolg-onderzoek. Borstvoeding Aart van Rhijn, kinderarts in ziekenhuis Eemland in Amers foort, weet ook niet waarom het ene kind meer risico op diabetes mellitus loopt dan het andere. Hij werkte tot voor kort in kin dertehuis Kinabu in Zeist. Daar worden net als in Goirle regel matig jonge suikerpatiënten opgevangen die voor het gezin een te zware belasting vormen. Dat lot treft steeds vaker Ma rokkaanse en Turkse jongeren. Van Rhijn: „Ik merk op mijn spreekuur dat de chronische 'ziekte soms in verband wordt gebracht met bovennatuurlijke krachten en dat een technische uitleg van de behandeling heel moeilijk wordt. Dat is frustre rend. De ziekte wordt heel an ders beleefd en geeft soms grote problemen in een dergelijk ge zin. Een kindertehuis is dan soms de enige oplossing, 't Is ook moeilijk om eikaars den kwereld te begrijpen. Misschien moeten we wel wachten op een volgende generatie". Eén ding staat wel vast: borst voeding biedt bescherming te gen het onstaan van suikerziek te. Van Rhijn: „Dat is dan ook het enige wat vaststaat. Ik vind het essentieel om verder te zoe ken. Het belang van het voorko men van suikerziekte wordt on derschat. Het kost de samenle ving miljoenen en berokkent de patiënten veel leed. Het verkort je leven met gemiddeld tien jaar en op latere leeftijd krijgje vaak ernstige problemen: blindheid, last van de nieren, uitval van je 'gevoel'. De kinderen die ik be handel, wacht een schrikbaren de toekomst". Winnaars cryptogram nr. C. Rotteveel, Sotaweg 106 GG Roelofarendsveen. C. van Lieshout-Vergeer Oliver Eiland 41, 2551JV Den Haag. R.A. Paalvast, Justus v. hove 139,2717 VD Zoeter G.C. Borst, OudendijkseM 2481KE Woubrugge. Zij krijgen hun prijs binnj weken op hun bank- of kening bijgeschreven o cheque toegestuurd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4