Charitatieve stellingen de slag m donateur BINNENLAND A3 Strips Reportagerechten geboorte vijfling reeds verkocht Promotie onderzoek gaat slecht Aanbesteding dijkverhoging uitgesteld lï NEDERLANDSE ANTILLEN ARUBA/CURAQA0 3905.00 Politie rolt omvangrijke xtc-bende op jidóe Gomu/nt ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 inister D'Ancona bpt de kindertelefoon HAAG De kindertelefoon gooit 1 oktober defi- 'de hoorn op de haak. Dat is het gevolg van de be ng van PvdA-minister Hedy d'Ancona om de 06- >fficiëel de 'Informatie- en advieslijn kindermis- ding' geheten, niet langer te subsidiëren. De sub- »p hing de informatielijn al enige tijd boven het Aanvankelijk werd de subsidie, die gegeven was iftle duur van een jaar, met een maand verlengd. In "aarverslag schreef de stichting dat de lijn ruim maal was gebeld en in een duidelijke behoefte Ook kinderen zelf meldden in veel gevallen j]I mishandeling aan. Het bestuur van de kmderte- heeft ontgoocheld op de beslissing van d'Ancona eerd. Na 1 oktober wordt op de lijn (06-8381) itwoordapparaat gezet dat verwijst naar een ler van de stichting Korrelatie. Fors tekort Antillen in 1993 WILLEMSTAD Bij een ongewijzigd beleid zal in 1993 het be grotingstekort van de Nederlandse Antillen 69,9 miljoen gulden bedragen. Dat is 56,1 miljoen meer dan het voor 1992 geraamde tekort. Dit blijkt uit de begroting voor 1993 van de Antilliaanse regering die gisteren openbaar is geworden. In zijn toelichting zei minister Gilbert de Paula van financiën dat de regering zich van de ernst van de situatie bewust is. Voor een deel schrijft hij de stij ging toe aan de in april gesloten overeenkomst met de vakbonden van ambtenaren voor een salarisaanpassing van 14 procent. Om uit de financiële problemen te komen, heeft de regering in Wil lemstad een pakket saneringsmaatregelen opgesteld. Belangrij ke onderdelen daarvan zijn de invoering van omzetbelasting en verhoging van de winstbelasting voor lokale bedrijven. Neder land zal om de financiële herstructurering van de Antilliaanse overheidsfinanciën te verwezenlijken gedurende vier jaar elk jaar 45 miljoen gulden beschikbaar stellen. Dat bedrag is afkom stig van door de Antillen voldane verplichtingen uit rente en af lossingen op meerjarenplanleningen. Jongen valt door ruit na oorprik DEVENTER Bij een siera- denzaak aan de Lange Bis schopstraat in Deventer een jeugdige Deventenaar door een etalageruit gevallen. De jongen was de juwelierszaak binnenge stapt met het verzoek een oor knopje in z'n oor te plaatsen. Toen de medewerkster een gaatje in z'n oorlel schoot, ging de knaap van z'n stokje en viel achterover door een ruit van een etalagebox. De jongen stel de zich onder doktersbehande ling, maar de ergste verwon ding was het gaatje in zijn oor. PvdA: bescherming journalisten op nieuwe telefoonrekening DEN HAAG De minister van justitie moet ervoor zorgen dat PTT Telecom geen gegevens over telefoongesprekken van journalisten met hun bronnen aan het openbaar ministerie verstrekt, als mediavertegenwoordigers te kennen hebben ge geven niet op gespecificeerde telefoonrekeningen van anderen vermeld te willen worden. Het PvdA-kamerlid Jurgens deed dit beroep gisteren op Hirsch Ballin omdat hij bang is dat offi cieren van justitie in de toekomst via de nieuwe telefoonreke ningen anonieme bronnen van journalisten willen traceren. Jurgens wil van de bewindsman inzage krijgen in de schrifte lijke afspraken tussen PTT Telecom en het openbaar ministe rie over de verstrekking van gegevens van telefoonabonnees. Hij vraagt zich af hoe de PTT de bevoegdheid kan hebben om dergelijke gegevens zonder rechterlijk bevel aan Justitie te ge ven, zelfs als abonnees hebben aangegeven dat hun gesprek ken niet op nota's van anderen mogen voorkomen. Heiligenfibula op terp WIJNALDUM Op de terp van akkerbouwer Jan Bergmans in Wijnaldum (Friesland) hebben archeologen een voor Nederland zeldzame bron zen fibula (mantelspeld) gevonden met een af beelding in emaille van een heilige. Het circa drie centimeter grote sieraad dateert uit het ein de van de achtste of de negende eeuw. Dat het een heilige is, valt duidelijk te zien aan het au reool rond het hoofd van de man die in aanbid ding op zijn kniën ligt. Eerder tijdens de opgra ving werden al twee van dergelijke fibulae ge vonden, maar daarop was geen zat geen emaille meer als gevolg van corrosie. „Met het dragen van een dergelijke speld gaf de eigenaar publiek te kennen tot de club van bekeerlingen te beho ren en dat was in die tijd waarschijnlijk nog wel iets bijzonders", aldus metaaldetectorzoeker Henry Hommes. IEBRAND BIJLEVELD HAAG Hoewel de het liefdadigheidsgeld in met tientallen miljoe- uldens groeide tot onge- én miljard, zamelde het [rlandse Rode Kruis vo- twee miljoen gulden er in dan de 26 miljoen vh is al het vierde opeenvol- ïtjjaar dat het Rode Kruis er wordt bedeeld, terwijl re hulporganisaties als nisa en Artsen zonder nzen explosief groeien, zo- Ijkt uit de nieuwste cijfers het Centraal Bureau jfewerving. Met reclamebu- H in de arm zijn de charita- °5nstellingen in een slag om ipederlandse donateur ver- Eld die voor de gulle gever 1 vreemd overkomt. ie het succes van de jon- lisatie Artsen zonder ;n zit het Rode Kruis De hulpverleningsorga- beginnen elkaar zelfs te bekritiseren en ?raren werpen hun repu- de strijd met vernieti- uitspraken over nieuw- •s op de charitas-markt. isterdamse VU-hoogle- jezondheidskunde in ont- ^lingslanden, I. Wolffers, ficeert Artsen zonder :en bijvoorbeeld als een itie die een kok van een jrren-restaurant uit- naar een hongerend land :hiopië. Directeur J. de mo van de artsenorganisa- >et Wolffers' kritiek af als jur", vindt het „erg onder ki" en .jammer dat Wolf- pns nooit eens heeft ge lode Kruis bij monde van jcieel-directeur P. Verheij s diplomatieker in zijn kri- lan Wolffers. Verheij toont jerst blij over het enthou- le van Artsen zonder een, maar uiteindelijk is jij sceptisch over de kwali- Ook die opmerking prik- De Milliano: „Non-profit jisaties hebben per defini- neiging in te slapen. Een organisatie als Artsen Grenzen maakt de an- hopelijk wakker". currentie 1 Rode Kruis-directeur iij als De Milliano van Art- onder Grenzen bekennen ij in een echte concurren- ijd zijn verwikkeld. De ino: „Maar die concurren- nbp zich niet zo erg. Wij zijn léén grote pot die over alle organisaties wordt ver- i Dat zorgt voor een enor- ïrstarring. Mensen willen jammers identificeren met iefganisatie. Zij zijn heus in- °jmt genoeg om goed te kie- T)at sommigen overstap- an het ene naar het andere fonds is geen probleem. Als een donateur overstapt van Artsen zonder Grenzen naar het aids- fonds is dat wat mij betreft pri ma. Daar is dan blijkbaar een groter draagvlak voor". Het Rode Kruis, dat vorig jaar de ihkomsten uit eigen fonds werving zag teruglopen van 26 naar 24 miljoen gulden, vindt dat de andere hulporganisaties makkelijk praten hebben. Fi- nancieel-directeur Verheij: „Het voordeel van het Rode Kruis is tevens zijn nadeel. Het is een organisatie die zowel na tionaal als internationaal actief is en volstrekt uiteenlopende activiteiten heeft. Het gaat van blaren doorprikken bij de avondvierdaagse tot humani taire hulp in oorlogsgebied. An dere organisaties richten zich specifiek op één punt. Dat is hun beperking en tevens hun kracht. Zij kunnen hun werk in één televisie-beeld vangen en is herkenbaar voor de achterban. Voor ons ligt dat ingewikkel der". Klein viswater. Het Rode Kruis is bepaald niet blij met het nieuwe beleid van andere internationale hulpor ganisaties die steeds vaker ac tief worden op dé terreinen van het Rode Kruis. „Hulp bieden waar geen hulp wordt geboden is altijd goed. Geen kwaad woord over Artsen zonder Grenzen of Unicef. Maar het is jammer dat zij steeds meer van hun oorspronkelijke doelstel ling afwijken en hulp bieden waar andere organisaties ook al actief zijn. Zo richt het kinder fonds van de Verenigde Naties, Unicef (in Nederland 47 miljoen aan donaties) zich steeds meer op brede humani taire hulp. Onder die verkave ling gaat de doelmatigheid van de hulpverlening onherroepe lijk lijden", aldus Verheij. Het voornemen van Artsen zonder Grenzen om naast nood hulp in oorlogsgebieden ook structurele humanitaire hulp te organiseren onder de naam Health Net, brengt deze instel ling met name in het charitatie ve viswater van organisaties als Memisa Medicus Mundi (goed voor 26 miljoen aan donaties) en de katholieke organisaties als Mensen in Nood (31 mil joen) en Bisschoppelijke Vas tenactie Nederland 13 miljoen) en de Reformatorische Hulp actie Woord en Daad (13 mil joen). Adjunt-directeur F. Polman van M.emisa hoopt dat de orga nisaties elkaar niet dwars gaan zitten, zoals even dreigde in Rwanda waar dë oorsponkelijke bewoners, de Tootsies, massaal terugkeren naar hun land. „Wij maken daar nu inderdaad goe de afspraken over, want het is- jammer als we eikaars werk daar overlappen. Artsen zonder Grenzen gaat nu het werk in de vluchtelingenkampen doen en wij doen de rest". iinkl ijk gezin naar Antillen en Aruba Koningin Bea- leiding van het zilveren huwe- Prins Claus en hun drie zo- lijksjubileum van de koningin oonprins Alexander, Jo- en Prins. Voor de prinsen Jo- iso en Constantijn bren- han Friso en Constantijn is het 9 tot en met 19 novem- de eerste keer dat zij de Antillen werkbezoek aan de Ne- en Aruba bezoeken. Prins idse Antillen en Aruba. Alexander is al eens eerder ge zoek heeft plaats op uit- weest. Hij vergezelde zijn ou- ing van de regeringen van ders tijdens het vorige werkbe- Itilen en Aruba naar aan- zoek in 1987. t Nieuwe afleveringen van de strips 'Suske en Wiske' en 'Kapitein Rob' publiceren we vanaf donderdag a.s. Aanhoudende droogte Een akkerbouwer controleert zijn veld ijsbergsla in Slootdorp. In het gehele land wordt de groei van gewassen ernstig belemmerd door de aanhoudende droogte. Naar verwach ting zal een derde deel van de aardappel- en bietenoogst als verloren moeten worden beschouwd. foto: anp Idoor HANS LEBER AMSTERDAM - De aan staande ouders van een vijf ling hebben het exclusieve verhaal over de geboorte reeds verkocht aan „een blad, dat niet zo sensationeel met dit soort zaken omgaat". voor Voorlichter Ron Koorevaar van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam bemiddel de voor de aanstaande ouders. Koorevaar snapt niet dat zijn optreden kritisch wordt beke ken door collega's in het land. „Typisch Nederlands om er zo op te reageren. Die mensen zijn hier in het ziekenhuis en we we ten gewoon dat zij een hoop pu bliciteit over zich heen zullen krijgen. Ik ben niet alleen voor lichter voor artsen en bestuur van het ziekenhuis, maar ook voor de patiënten", zegt Koore vaar. Nadat de ouders Koorevaar te kennen gaven dat zij hun ver haal exclusief aan één blad wil den verkopen en erbij vertelden aan welke bladen zij dachten, fungeerde de voorlichter als doorgeefluik richting verslag gevers. „Ik heb die mensen vaak aan de lijn. Het is niet zo dat ik de ouders ertoe heb aan gezet dat verhaal te verkopen en ik heb ook niet onderhan deld", zegt Koorevaar. De ouders lazen in een boek over de Boxtelse Vijfling (1984) dat zij geld konden vragen voor exclusieve reportagerechten van de geboorte. De Boxtelse ouders kregen 5000 gulden. „Ooit heeft De Telegraaf zelfs zesduizend gulden uitgekeerd, maar zoveel wordt dit keer niet betaald", zegt Koorevaar. „Het is een stuk minder". Volgens Koorevaar is de belangstelling van de pers voor vijflingen iets afgenomen door het hoger aan tal vijflingen dat wordt gebo ren, mede door reageerbuisbe vruchting. Welk blad uiteindelijk de exclu sieve rechten kocht, wil Koore vaar niet zeggen. „Dat zien de mensen over enkele weken wel". DEN HAAG Assistenten-in- opleiding die werken aan een promotie-onderzoek aan de universiteiten doen daar ge middelde te lang over. Boven dien wordt meer dan éénderde van de onderzoeken niet eens afgerond. Dit schrijft minister Ritzen van Onderwijs in een brief aan de universiteitsbestu ren. Ritzen dringt nu bij de aca demische opleidingen aan de assistenten-in-opleiding (aio's) beter te begeleiden en meer aan te sporen. Hij zegt overigens nog niet wat hij zal doen als zijn aansporing geen succes heeft. Volgens een woordvoerder van het ministerie bestaat de enige directe sanctie van de minister echter uit het korten op het budget. De minister schrijft de brief na uitkomst van een on derzoek waaruit blijkt dat van de 4620 aio's die behoren te pro moveren een derde langer werk nodig heeft dan de toebedeelde vier jaar en dat 34 procent nooit aan de promotie toekomt. De minister vindt deze cijfers zo slecht dat hij binnenkort over leg wil met de onderwijs-instel- lingen. De slechtste resultaten worden geboekt bij aio's op de faculteiten Letteren, Rechtsge leerdheid en Sociale Weten schappen. De beta-faculteiten scoren relatief goed. De be windsman stelt nu voor het aantal plaatsen van assistenten in opleiding bij de Technische Universiteiten te verhogen. De minister wil het huidige aantal van 335 ophogen tot vijfhon derd. Die plaatsen leiden overi gens niet tot een promotie, maar tot een erkenning middels een certificaat. Het gaat dan vooral om technisch ontwer pers. Die blijken wél in grote meerderheid te voldoen aan de eisen die de minister stelt. De bewindsman wil voorts met de universiteiten overleggen het aantal vrouwelijke academici die doorgaan voor een promo tie-onderzoek te verhogen. DEN HAAG De water schappen in het rivierenge bied van Maas en Waal heb ben besloten de aanbeste ding van dijkverzwaringen op te schorten tot februari volgendjaar. Afhankelijk van de uitkomst van een nieuw onderzoek naar de noodzaak van dijkverzwa ringen zal het werk alsnog wor den uitgevoerd. Dit heeft direc teur mr.C.Th. Smit van de Unie van Waterschappen gisteren meegedeeld. Volgens Smit zal de feitelijke uitvoering van de dijkprojecten door uitstel van de aanbesteding overigens niet vertraagd worden. De projecten behoren volgens planning eind volgend jaar klaar te zijn. Smit verwacht in het geheel niet dat het onderzoek van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat zal leiden tot het stopzetten van de dijkverzwaringen: Zijns in ziens zijn er geen echte nieuwe argumenten naar voren ge bracht. Het ministerie staat achter het besluit van de water schappen de aanbesteding uit te stellen en heeft daar zelfs op ambtelijk niveau op aangedron gen, aldus Smit. De drie projecten die momen teel worden uitgevoerd en bijna klaar zijn, worden volgens plan opgeleverd. Dat betreft het ge bied Gendt en Bemmel waar al leen de afwerking nog moet plaatsvinden. Het gaat dan om dingen als het aanbrengen van belijning op het wegdek. De dijkverzwaring betekende met name het versterken, verbre den en verhogen van het dijkli- chaam. Het besluit tot uitstel van de overige zeven projecten die dit jaar zouden worden aanbesteed komt overigens niet onver wacht,. Eerder besloot het be stuur van het polderdistrict Groot Maas en Waal al tot uit stel van de dijkverhoging bij Ooij. Dit jaar zou door de water schappen nog voor dertig mil joen aanbesteed worden. Het is de bedoeling dat alle dijken in het Nederlandse rivierengebied van IJssel, Rijn, Waal en Maas worden opgehoogd. In 2008 moeten de projecten zijn afge rond. Dan is voor 1,4 miljard gulden in de 600 kilometer lan ge rivierdijken geïnvesteerd. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 15-DAAGSE VLIEGREIS BON BINI welkom op de Nederlandse Antillen, de parels van de Caribbean. CURASAO en ARUBA allebei zo verschillend, maar de gastvrijheid en natuurlijk het fantastisch mooie weer zijn op beide eilanden gelijk. Elke dag een stralende zon en een heerlijk verkoelend windje en wat dacht u van die prachtige diepblauwe zee? Kortom een droomreis voor elke zonaanbidderü Wij kozen voor u prima eersteklas hotels op beide eilanden, schitterend aan het strand gelegen. Inclusief: alle transfers verblijf op Curagao in Hotel Pnncess Beach op basis van half-pension verblijf op Aruba in Hotel Manchebo op basis van logies/ontbijtbuffet eilandentour en sunsettour op Curagao Nederlandse reisbegeleiders tijdens de gehele reis informatieavond VRAAG VRIJBLIJVEND HET UITGEBREIDE PROGRAMMA AAN! Inlichtingen en boekingen uitsluitend onder numme maandag t/m vrijdag van 09.00 - 15.30 vertrek datum: 29 november Fries zonnetje Siete Metter, de legendarische voormalige schipper van de Bolsward, houdt de score bij op de laatste dag van het skütsjesilen. Onder een Fries zonnetje werd 'Heerenveen' kampioen. foto:anp EINDHOVEN Een regio naal recherche-team van de Eindhovense politie heeft in samenwerking met de Belgi sche rijkswacht gisteren vier Nederlanders aangehouden. Drie van hen werden in België opgepakt en één in Nederland. De mannen worden ervan ver dacht op grote schaal xtc-poe- der te hebben vervaardigd. Hun laboratorium was ingericht in een woning in Kinrooi, vlakbij Maaseik. De politie heeft grote hoeveelheden chemicaliën, 60.000 Engelse ponden ën drie personenauto's in beslaggeno men. De politie stuitte bijna an derhalf jaar geleden op de xtc- bende tijdens een onderzoek dat was gericht op de activitei ten van een andere groep die zich ook bezig hield met de han del in het pepmiddel. De afgelo pen zestien maanden is vanuit Nederland met twintig recher cheurs aan die nieuwe zaak ge- Toen de rijkswacht een inval deed in de woning in Kinrooi was het laboratorium in bedrijf. Ter plaatse werden een 43-jari- ge man uit Geldrop en een 45- jarige Eindhovenaar aangehou den. Zij worden samen met een in Nederland aangehouden 38- jarige inwoner van Leende be schouwd als hoofdverdachten. De rijkswacht hield ook nog de 45-jarige bewoner van het huis in Kinrooi aan. De rol van deze, uit Nederland afkomstige man, is nog niet geheel duidelijk.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3