Verder kijken dan de KalverstraatJ Zaterdag 41 Leidse Courant i zaterdag 8 augustus 1992 BIT VOOR BIT 1 Blackbox laat alles met alles praten Datacommunicatie is in de automatisering van 1 levensbelang. Gegevens die in een computer zijn tfC opgeslagen moeten overgebracht kunnen worden naar andere systemen, om daar verder verwerkt te worden. Echter, er is haast geen terrein in de automatisering redactie: waar zoveel verschillende normen en standaarden paul houkes worden gehanteerd als in de datacommunicatie. Het op elkaar aansluiten van verschillende computersystemen is soms een hels karwei. Het bedrijf Black Box Datacom weet alles van die problemen af. De onderneming, die een stuk of zestig vestigingen over de hele wereld heeft, is gespecialiseerd in het aan elkaar knopen van verschillende systemen. „Wij zorgen er in principe voor dat ólles met alles kan praten", zegt marketingmanager Paul van Hulst van de Nederlandse vestiging in Utrecht. Black Box is een zogenaamde catalogus-firma: een bedrijf dat geen winkel heeft waar je zo kunt binnenlopen voor een snoertje of een stekkertje, maar dat het helemaal moet hebben van de telefonische order afdeling en de technische ondersteuning. In de dikke catalogus van het bedrijf is die specialisatie op het terrein van datacommunicatie af te lezen. Kabels, verbindingsstukken, omzetkastjes, lijnversterkers, netwerkkaarten, connectors, schakelaars: je kunt het zo gek niet opnoemen of het is er in te vinden. Vaak zijn het voorzieningen die in een zwart kastje zijn ingebouwd, vandaar naam Black Box. Black Box stamt uit Pittsburg, waar technicus Gene Yost veertien jaar geleden begon met een bedrijfje, dat naar behoefte van de klanten verbindingskabels op maat soldeerde, met precies die connectoren die ze nodig hadden. Dat kabels solderen gebeurt nog steeds, in de fabriek in Pittsburg waar ongeveer de helft van alles wat Black Box via de catalogi aanbiedt wordt geproduceerd. De rest van de produkten wordt betrokken van andere bedrijven in Amerika en Europa. Niet uit lage Ionen-landen als Taiwan of Korea? Van Hulst: „Vrijwel niet. Dat komt omdat onze kwaliteitseisen zeer hoog liggen. We hebben het wel eens geprobeerd met wat goedkopere switches, maar die bleken niet te worden verkocht. Je moet het zo zien: als een bedrijf als Shell ergens in het produktieproces een schakelaar installeert, dan moet dat ding het gegarandeerd altijd doen. Want als zo'n ding weigert, kan het dat bedrijf misschien zes miljoen kosten". De afzet van computer-apparatuur is de laatste jaren flink gestagneerd, maar Black Box merkt daar niet al te veel van. Dat komt omdat een toenemend aantal computers in netwerken wordt ondergebracht. Voor alle verbindingen en aanpassingen die daarvoor nodig zijn wordt toch weer vaak Black Box geraadpleegd. „Gelukkig voor ons gaat het nogal eens om systemen die moeilijk op elkaar aan te sluiten zijn. Al is dat goed beschouwd te gek natuurlijk. Het zou toch ook belachelijk zijn als je thuis een lampje niet kunt verwisselen omdat de fitting nét weer anders is? Of omdat de stekker niet in het stopcontact past?" Veel van de Black Box-vestigingen over de hele wereld waren tot voor kort zelfstandige bedrijven, die volgens het joint venture-principe dezelfde naam en dezelfde produkten voerden als het moederbedrijf in Pittsburg. Ook de Nederlandse Black Box, sinds acht jaar actief, is zo'n joint venture. Het moederbedrijf is echter hard bezig om al die afzonderlijke ondernemingen in te lijven, zodat het echte dochters worden. Ook met de Utrechtse vestiging zijn de onderhandelingen daarover nu gaande. De klanten zullen er in principe weinig van merken, of het zou moeten zijn dat het uiterlijk van de catalogus wat verandert. „Eind van het jaar brengen we de catalogus in kleur uit. Het maakt voor de produkten die we aanbieden niets uit, maar het ziet er toch wat appetijtelijker uit" Wat niet verandert is de voertaal in de catalogus. Die blijft in het Engels. Paul van Hulst: „Je kunt alles wel gaan vertalen, maar door al die vaktermen krijg je dan een heel krom taaltje, dat soms nergens meer op slaat. En onze catalogus ligt toch vooral bij technici en specialisten in de bureaulade; die hebben geen enkele moeite met het Engels als voertaal". DataPerfect Handboek Het relationele gegevensbestand-programma DataPerfect is zeker niet het bekendste of meest gebruikte op dit terrein. DP blijft zeker in Nederland in de schaduw van grote en overbekend programma's als dBase IV en Paradox. Dat is begrijpelijk, maar niet helemaal terecht: voor niet al te zware toepassingen is DataPerfect een prima programma, dat uiteraard het grote voordeel heeft om lid te zijn van de WP-familie. Uitwisseling van gegevens met WordPerfect of het spreadsheetprogramma PlanPerfect is (zeker via de WP-Shell) een fluitje van een cent. Wellicht dat de populariteit van het programma toch nog wat verder wordt opgekrikt nu uitgeverij Addison- Wesley het DataPerfect Handboek heeft uitgebracht, van de hand van de Nederlandse auteur R.E.G. Roumen (ISBN 90-6789-355-2, prijs 49,50). Het boek vormtéén complete handleiding voor versie 2.2 van het programma. Het is niet in eerste instantie een naslagwerk, maar veel meer een werkboek aan de hand waarvan stap voor stap met het programma kan worden gewerkt. Roumen besteedt veel aandacht aan de basis-opzet van gegevensbestanden, die met DataPerfect worden gemaakt. De structuurtaai van het programma wordt uitgebreid behandeld en ook de functies die het mogelijk maken DP aan te passen aan de eigen wensen en behoeften. Roumen bespreekt uitgebreid hoe rapporten kunnen worden samengesteld aan de hand van gegevens, die in de database worden bewaard. In feite is dat een van de meest belangrijke onderdelen van het programma, want het verzamelen van gegevens is interessant, maar uiteindelijk gaat het toch om wat er mee wordt gedaan. Handig is dat als appendix een tweetalige begrippenlijst wordt meegeleverd, zodat ook de Engelstalige handleidingen beter toegankelijk worden. Schriftelijke cursus DOS 5.0 De Leidse Onderwijsinstellingen in Leiderdorp is onlangs gestart met een geheel vernieuwde cursus MS- DOS. Die schriftelijke cursus is afgestemd op versie 5.0 van dat besturingsprogramma. Er wordt dan ook speciale aandacht besteed aan alle nieuwe functies, die in de laatste versie van dat pakket zijn opgenomen. De cursus duurt afhankelijk van het tempo van de cursist gemiddeld vijfmaanden. Niet alleen beginnende gebruikers van pc's die onder DOS draaien, maar ook gevorderden kunnen er hun voordeel mee doen. De cursisten hebben na afoop een niveau dat gelijk staat aan het CTB-examen MS-DOS 5.0, niveau specialist. De cursus kan bij de LOI desgewenst worden gevolgd via Digimail, waarbij het contact tussen de cursist en de docent verloopt via elektronische post. Paul van Hulst tussen een aantal van zijn 'zwarte doosjes'. „Het is toch ook belachelijk als thuis de stekker niet in het stopcontact past?". Amsterdam, zijn verslaafden en het onbegrip van buitenaf. De interkerkelijke Stichting 'De Regenboog' in Amsterdam heeft voor mensen die willen duiken in de verslaafdenproblematiek een Zomertoerustingsproject (ZTP) opgezet. Gedurende een week komen de deelnemers van het ZTP vele facetten van deze problematiek tegen. Julia Molenaar boekte bij Project Serve, een onderdeel van Youth for Christ Nederland, een weekje ZTP en hield voor onze krant een dagboek bij. i Daarin verwoordt zij haar indruk van de projecten die zij bezocht. De Zeedijk in het holst van de nacht. Hulpverleners voelen zich vaak machteloos, maar kunnen niet accepteren dat een mens zich vrijwillig vergif t door Juli* Molenaar Het smetteloze wit van de strak geli nieerde velletjes van dit dagboek is op deze plaats een lachertje. Daar geloven ze hier niet meer in. De wal letjes. Amsterdam. Verslaafden, al coholisten, zwervers. Ik neem dit dagboek mee uit de diepte van de welvaartsstaat naar het leven waar alle plichtplegingen overboord zijn gezet. Zondag Vandaag de zondagviering van het drugspastoraat en een nachtelijk tochtje door met name het 'red-light- district'. Nee, dit kan niet. Hier kun je niet als toeschouwer rondlopen. Niet wijzen en stiekem genieten. Of juist je hoofd vol afgrijzen afwenden. Dit is zo'n duidelijk onderdeel van wat men samenleving pleegt te noemen, datje er niet aan voorbij kunt lopen. Vind ik. Je moest ze eens zien; die al tijd zoekende ogen, zo leeg ook. De rouwrandjes aan hun nagels spre ken duidelijke taal. Hard zijn ze. Maar toch ook weer niet. Alleen recht voor de raap. Ook van deze mensen kun je houden. Heel goed zelfs. Maar je moet wel willen. Je wel willen geven. Wel willen meezakken in hun smurrie. Niet van bovenaf toekijken. Zo van: Kijk hen nou. Dat is de gemakkelijkste weg. Maar het is moeilijk, dat geef ik toe. Ook ik schoof een stukje op toen mijn niet zo schone buurman vanmiddag naast me kwam zitten. En dat, ter wijl ik het eigenlijk helemaal niet wil. Van een beetje vuil is nog nooit iemand de pijp uit gegaan. Lief dag boek, met op mijn netvlies nog het rode licht, schaars geklede meiden en watertandende toeristen, zoek ik m'n bed op. Want morgen begint het pas echt. Maandag Veldwerker van het huiskamerpro ject Tabe Rienks, een aanloophuis voor gebruikers. Maaltijduitdeling bij de zusters van moeder Theresa. Rainbow-Inn in het Vincentiushuis, 's avonds open huis voor zwervers, gebruikers en drinkers. Er moet me toch iets van het hart. Want weet je, 'de' verslaafde mag dan een probleem zijn, maar dat geeft hem nog geen vrijbrief om maar ongelimiteerd te profiteren van allemaal lieden die menen zo no dig te moeten helpen. En die lieden zouden eens moeten bedenken dat het in eerste instantie niet om hulp, maar om medemenselijkheid gaat. Niet om afkicken of bekeren, maar om een stukje échte aandacht en ge zelligheid. De rest komt daarna wel. Of niet. Daarnaast is het de kunst om te accepteren. Accepteren dat ie mand verslaafd is. Pas dan kun je hem of haar ook respecteren. En pas dan contact leggen. Maar gemakke lijk is dat niet. Wie kan of wil accep teren dat een mens zich vrijwillig vergiftigt? Ze zijn moe. In de meest letterlijke zin van het woord. In hun ogen is amper nog een vonkje te bespeuren. Dof, leeg, soms fel, dat ook. Een an dere keer verward. 'Psychotisch' Toch zijn het ook mooie mensen: de gebruikers, de drinkers en de dak- en thuislozen. En kun je er ook gigantisch mee lachen. heet dat dan. Zoals die ene man die zeker wist dat ik een mooie baan had gehad bij de marine. Of die ander, die helemaal geen zin had om vrien delijk te zijn en dus de meiden achter de bar maar op de korrel nam. Maar weet je, het mag. Het is goed. Ze doen maar. Maar ze krijgen lik op stuk. Dat wel. Maar ook koffie. Dit is leven, part of the game. Ik mag ze wel. Dit is 'Die Bodem', onderaan be ginnen. Dinsdag Aidspatient en buddy. Blaka Watra, Surinaams en Antilliaans Trefcen trum voor gebruikers. Rainbow-Inn. Hij is 29 en heeft aids èn een buddy. En waar hij nou net niet tegen kan is de onwetendheid van zijn omgeving. De angst die eigenlijk ongegrond is. Zijn vloeken doet pijn. Klinkt als een aanklacht. Eigenlijk terecht. Want zijn ziekte is tot daaraan toe, maar alle voorlichting ten spijt weet het gros van de Nederlandse samenle ving nog niet dat je van zoenen, handje of schudden of alleen maar praten écht geen aids krijgt. Zijn buddy zit naast hem. Die ogen. Zo vol genegenheid en kameraadschap. Wijs ook. Maar laat het hem niet ho ren. Want hij vindt het knap dat je een hele dag acher de kassa in de su permarkt kunt zitten Blaka Wa tra. Ook verslaafden, sorry: gebrui kers, weten van humor. Zoals die Su rinamer aan de bar. Hij krabt zich eens quasi nonchalant in z'n kroes- krullen, kijkt ondeugend rond op zoek naar de koffiejuf. Even later pakt hij een stukje zilverpapier uit de prullenmand Op het verma nend 'hè' van de staf zegt hij schalks: 'Voor mijn kindertjes, voor mijn kin dertjes' en piept er tussen uit. Daarna nog even op de Dam geke ken. En een creatieve Tsjechoslo- waak touwtjes in mijn haar laten knopen. Ook dit is Amsterdam. Woensdag Anonieme Alcoholiste (nu gestopt). Mirjamhuis, huiskamerproject voor (straat)prostituées, achter het Cen traal Station. Rainbow-Inn. Een omgekeerde maag en van die brandende ogen na het zoveelste diepte-verhaal. Vanmorgen een AA'er. Na vijf minuten, laat ik nou maar eerlijk zijn, begon het al vanuit m'n maag te borrelen. Was het nu het verhaal, was het de gelijkenis met bekenden, was het de pijn die uit haar relaas sprak Ik weet het niet. Maar ik zou wel even een stevig potje willen grienen. Sommige men sen krijgen echt slag na slag. Ik wil even niet van deze wereld zijn. De rest van de dag dat gevoel gehouden. Het blijft zich ook maar opstapelen. Vanmiddag de straatprostituées. Met het verdwijnen van de gedoog zones en nog één zogeheten 'pees- en wiphotelletje' een gevaarlijk klusje. Letterlijk en figuurlijk voor sommi gen het eindstation. Soms meiden die naakt en bloedend voor de deur staan. Uit de auto gegooid door een geile leiperd. Afgedankt. En de buurtbewoners? Die bekogelen de hoertjes met eieren Zij en ik, wij horen bij dezelfde samenleving. Donderdag Moeder van een verslaafde. Tabe Rienkshuis. Rainbow-Inn. Wat kan ik nog meer vertellen? Die chef-kok die arbeidsongeschikt raakte en toen niet meer wist hoe zijn dag te vullen? Die, onder het mom van: 'Ja, laat ik eerlijk zijn' wel drinkt, maar nu al een paar dagen niet? Of z'n tafelgenoot die het heeft opgegeven nog in het goede van mensen te geloven. Die dan ook met een achterdochtig vraagt: 'Waarom motje me naam weten? Ik ben Piet je'. 'Dan ben ik Jantje', zeg ik achte loos, blij met het stuk kauwgom in mijn mond waardoor ik me heerlijk onverschillig voel. Later op de avond steekt hij het door hemzelf ui zen kaarsje weer voor me aan het zijn ook mensen. Met een gen verhaal. Dat soms dicht in de buurt komt bij j verhaal. Alleen hebben zij dat ze ooit naar de fles hebbe pen, of de drugs, ofvul En reken maar, dat ze in hebben wat er aan de hand i en dan realiseren ze zich pelingen zijn. Maar dat wo De moeder van een verslaafde} ter vertelt nu op zoek te zijn haar kind. Inmiddels heeft dj verslaafde leven gesch aan een baby. Next generation Oh jongens, dit is toch niei meer hoor. Het Tabe Rienlj Twee zwangere dames. Eentj van huis weggelopen en drie j zwanger, de ander vier maj heen en knoertverslaafd. De, was hectisch. D'r zat een of~ vlechtje te sabbelen. Heb hem het advies gegeven dat op zijrfi I tenen te gaan doen. Het is wk, fronterend. Mensen die er bijij waren, maar nu weer terugzi Zoals dat ene joch. Zo lief en bj zaam, maar het is allemaal 1 dus helemaal niet leuk meer q an te zijn. Mijn God, wat ee( Krijg gooi- en smijtneigingen. Vrijdag Drugspastor. Leger des Heils\ bow-Inn (bonte avond). Toch zijn het ook mooie mensj gebruikers, de drinkers, de dl thuislozen en de prostituées. B je er ook gigantisch mee lachel is niet alleen 'een zooi'. Zo oob mand uit Ierland. Hij wilde wat ik zou gaan doen wanrj met vakantie zou zijn in zijn Heb een fantasie-verhaal op| gen waar we samen smakel? hebben gelachen. Zijn ogen i nen halverwege het verhaal 0 steren en een andere bej schoof zijn stoel wat dichten ook te kunnen delen in de pré is gewoon heerlijk om zo sam| stukje gezelligheid te beleven als ze dan de volgende avond ns van pijn vertrokken gezicht bj komen hij heeft onder' aids dan vergaat het lad wel. Ik geloof dat één ding gewoonj langrijk is en dat is: er zijn, wj de en aandacht weggeven eni als óók een mens, even unielu zelf. Want heus, ze steken je j de eerste de beste blik overlj schieten je niet lek. En, ze wi| woon graag als mens worden j deld. En waarom niet, dat toch? Zaterdag Evaluatie en vertrek. Een nieuwe maand, een niet gin. Maar de pagina's van bj boek zijn niet meer onbesco Niet meer smetteloos wit. De strak gelinieerde lijnej meerdere malen overschredei Ik kan niet meer zeggen: 'Ichi nicht gewusst'. Ik ben getul weest. En toen?

Leidse Courant | 1992 | | pagina 26