Van Hanegem: Liever in de luwte Krabbe werkt mee aan onderzoek Ouderwetse Ajax-pressie ontbreekt SPORT Groen licht ADO voor FC Den Haag FC Utrecht mist de 'schoffies' lidócQowuvnt s- CM ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 I door ErikWinkster Den Haag De ledenvergade ring van ADO is gisteravond in ruime meerderheid (slechts één aanwezige stemde tegen) ak koord gegaan met het bestuurs voorstel om een hernieuwde sa menwerking aan te gaan met FC Den Haag. Vooralsnog betreft het alleen het gebruik van de naam ADO door de Haagse profclub, maar beide partijen hebben de inten tie uitgesproken om met ingang van het seizoen '93-'94 een sa menwerking op het technisch vlak voor de jeugd aan te gaan. Dat is van de kant van ADO ook altijd een strikte voorwaarde geweest om haar naam te laten gebruiken door FC Den Haag, dat straks 'ADO Den Haag' zal gaan heten. Zowel de KNVB als de gemeen te Den Haag moeten nog hun toestemming voor die naams wijziging geven, maar volgens algemeen manager Cees Oos- terom van FC Den Haag zouden er bij die partijen geen onover komelijke bezwaren leven. Handtekening Voorzitter Hans Wijnants van ADO en zijn collega-voorzitter Chris Nyqvist van 'ADO Den Haag' zullen vandaag reeds tij dens de open dag van de Haagse profclub hun handtekening zet ten onder een contract, waarin beide partijen zich vastleggen de komende maanden te gaan werken aan de invulling van het technisch beleidsplan. Met de hernieuwde samenwer king is voor zowel ADO als Alre- con, het media-concern uit Bunnik dat via haar sporttak ARC Sports and Events de ex ploitatie van FC Den Haag in handen heeft, een grote wens in vervulling gegaan. ADO heeft altijd geageerd tegen de schei ding van tafel en bed met FC Den Haag als gevolg van de sa menwerking die de profclub ruim drie jaar geleden aanging met de Haagse Voetbal Bond (HVB). Alrecon op zijn beurt denkt met de naam ADO een betere ingang te hebben bij po tentiële sponsors dan met de door het voetbalvandalisme zwaarbeladen naam FC Den Haag. Sterven Nu 'ADO Den Haag' op het punt staat geboren te worden, is het driejaar geleden tot stand gekomen samenwerkingsver band tussen FC Den Haag en de HVB op sterven na dood. Strik te voorwaarde namelijk van de onder de HVB ressorterende amateurclubs was, dat FC Den Haag geen relatie mocht onder houden met een derde. Het bestuur van de HVB, dat de vrijage van FC Den Haag met ADO uit de media moest verne men en pas gisterochtend tekst en uitleg kreeg van het bestuur van FC Den Haag, zal op de eerstkomende algemene leden vergadering ongetwijfeld de or der krijgen het samenwerkings verband met FC Den Haag te beëindigen. Vice-voorzitter Arend Spaans van de HVB: „Wij zien het als bestuur van de HVB eigenlijk ook niet meer zitten en gelet op de reacties van de clubs, zowel uit het verleden als naar aanlei ding van de recente gebeurte nissen, lijkt het me dat de uit slag bij voorbaat vaststaat". ATLETIEK Neubrandenburg Een dag na de schuldbekentenis van trai ner Thomas Springstein heb ben Katrin Krabbe en haar teamgenoten Breuer en Derr de Duitse Sportbond (DLV) offi cieel op de hoogte gesteld van hun dope-gebruik. Het betrapte trio gaf schrifte lijk toe het verboden middel clenbuterol te hebben geslikt. Het drietal beloofde volledige medewerking in het onderzoek van de DLV. De drie atletes bevestigden, dat ze vanaf 16 april het medicijn Spiropent hebben ingenomen. Het middel, dat in principe be stemd is voor astma-patiënten, bevat clenbuterol. Die anabole stof helpt ondermeer bij de om zetting van vet in spieren. Rüdiger Nickel, de doping-ge- delegeerde van de DLV, maakte vrijdag bekend, dat bij Derr geen sporen van clenbuterol in de urine waren aangetroffen. De Europese jeugdkampioene heeft zichzelf vrijwillig gemeld als doping-zondaar. Bij Krabbe en Breuer werd in alle urinesta- len, die tijdens vier testen in juli waren afgenomen, het verbo den middel gevonden. Na de Zo merspelen wordt de contra-ex pertise uitgevoerd. Voor het trio wacht een schorsing voor vier jaar. De DLV-official benadrukte, dat geen enkel excuus voor het gebruik van clenbuterol zal worden geaccepteerd. Eerder deze week liet de omstreden coach Springstein weten, dat hij het middel aan zijn atletes had gegeven in de veronderstel ling dat het niet op de doping- lijst voorkwam. „Die uitleg zal in geen geval tot een mildere straf leiden", verzekerde Nic kel. 'A wil geschil iradona oplossen jcelona - De FIFA denkt oplossing te kunnen vinden let geschil tussen Diego Ma- pna en Napoli. Volgende ik dinsdag vindt in Zürich [gesprek plaats tussen Na- .01, de FIFA en Maradona's iwaarnemer Marcos Fran- N De gevallen voetbalster jt nog tot volgend jaar juni er contract bij de Italiaanse De Argentijn wil echter na I schorsing van vijftien wegens het gebruik [cocaïne zijn loopbaan bij e club voortzetten. Jukink bijna rond Spaanse ONCE i Sebastian Erik Breu- f' praat vandaag na afloop de wereldbekerwedstrijd i Sebastian-San Sebastian, j de Spaanse ploeg ONCE, bns chef d'equipe Manoio 1 verlopen de onderhande- kn al een tijdje en staat ank op het punt een twee overeenkomst aan te met de Spanjaarden, ikink neemt geen renners de ploeg van Gisbers mee. j zijn vriend Jos van Aert k „Mijn nieuwe werkgever Jt al veel buitenlanders in ;,jst. Het is in de breedte een ke groep, die op alle fronten Ikan presteren". leal tekent rstercontract indo - In de Amerikaanse letbalcompetitie (NBA) ilt op een paar miljoen niet :en. Shaquille O'Neal kan -er meepraten. De jeugdi- lerikaan tekende een ui- lucratief contract bij Or- Magic. De komende ze is de nummer 1 van de lijst verzekerd van een in- van totaal veertig mil- [dollar (bijna zeventig mil- gulden). derlecht start (royale zege imel Anderlecht heeft 'ruime cijfers de openings- van de Belgische com- ■tie gewonnen. Debutant (mei werd op eigen veld met [verslagen. Het eerste duel truim 30.000 toeschouwers, de rust leidde Anderlecht, k-ter leiding van de nieuwe mer Peruzovic, slechts met bf Emmers scoorde halverwe ge eerste helft. Na de rust wden Boffin, Bosman en javel de score uit. iuwe club ir Ekström kholm - De Zweedse in- ational Johnny Ekström weer een nieuwe club in luitenland gevonden. De ige aanvaller van lands- lioen IFK Göteborg ver- naar Chelsea, dat ruim ^miljoen gulden aan trans- ■m betaalde. Ekström eerder in zijn loopbaan in juitse, Franse en Italiaanse uit. rke evenaart baanrecord lenried Darren Clarke t de leiding genomen in het V International Open golf- aooi. De 23-jarige Noordier voor de tweede ronde in het Eichenried slechts 62 }n nodig. Clarke evenaarde die score van tien onder par laanrecord van zijn landge- Feherty uit 1989. isse wil geld Hieente Arnhem lem Vitesse overweegt lische stappen tegen de ge- ïte Arnhem. Aanleiding is ggjflceuren door de gemeente le houten, onoverdekte zit- ine langs één van de korte 05in van het hoofdveld op tpark Monnikenhuize. °%itter Karei Aalbers van de ivisieclub wil de kosten van 65Bnovatie op de gemeente 29f'en rkvergunning /5r Lucian llie Lucian llie, in het i van een eenjarig contract 'C Groningen, heeft een Vergunning gekregen van ^fentraal Bureau voor de Reisvoorziening. De 24-jari- Roemeense middenvelder ide het afgelopen seizoen jet inmiddels failliet ver fde FC Wageningen. De ting Arbeidszaken Be- Voetbal bracht een posi- dvies over llie uit. frenveen dobbert vjr nieuwe titel Jfk Heerenveen toonde ■*en waardig kampioen van ftutsjesilen door ook in de te wedstrijd als eerste over d aish te gaan. Gisteren dob- en de schepen op het Sne ueer. De centrale commis- iutjesilen besloot dan ook Re finishlijn er vervroegd in Wim van Hanegem rijdt elke dag met een warme gloed van binnen naar het Feijenoord-stadion. Maar, als je hem mag geloven, niet louter vanwege de club die daar speelt. Nee, het is volgens De Kromme veeleer de accommodatie die hem aanspreekt. „Als ik de op Van Brienenoordbrug rijd en die lichtmasten zie liggen, bekruipt me een speciaal gevoel". door Frank Werkman Rotterdam „Dat ik bij weer bij Feyenoord kan zijn en er een bepaalde rol kan spelen stemt me gelukkig", verklaart Wim van Hanegem. „Tot dusver is het me in de Kuip uitstekend bevallen. Er lopen nu tenmin ste allemaal mensen rond die aan voetbal denken". De rentree in de vaderlands voetbaltempel in Rotterdam zuid heeft bij Wim van Hane gem geen overdreven sentimen tele reacties losgemaakt. Mag de Maasstad dan liefkozend spreken van de verloren zoon, die is teruggekeerd, De Krom me zelf denkt daar een stuk za kelijker over. Ook hij zal moei lijk een scheidslijn kunnen aan brengen in de herbeleving van het club- en Kuipgevoel. Maar hij tracht in elk geval naar ie dereen, en de supporters niet in de laatste plaats, twee dingen duidelijk te maken: a) hij is niet met tranen in de ogen weer op gedoken in Rotterdam en b) van hem moeten ook geen wonde ren worden verwacht. Ondanks zijn ontkenning nau welijks geroerd de zes jaar gele den verbroken relatie weer te zijn aangegaan, maakt hij er geen geheim van blij te zijn ge stemd geweest toen Wim Jan sen hem enige maanden gele den polste. „Dat kwam als een donderslag bij heldere hemel", bevestigt Van Hanegem. „Ik had eigenlijk niet meer ver wacht ooit nog eens bij Feye noord aan de slag te gaan. Ik stond op het punt bij Holland in Utrecht te tekenen. Maar toen ik werd gevraagd door Jansen hoefde ik natuurlijk geen mo ment te aarzelen. De kans om én weer in de Kuip te werken én ook nog eens met Jansen sprak me geweldig aan Wim van Hanegem l'aat, als be kend, zijn emoties niet snel gaan. Liever verbergt hij achter een nuchtere opmerking of een quasi-grappige kreet zijn echte gevoelens. Zoals hij in de loop der jaren ook heeft getracht rancune uit zijn leven te ban nen. Hoewel hij zich de voorbije periode, waarin hij via Feye noord weer in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan, regelmatig heeft laten ontvallen dat zijn mensenken nis aanzienlijk is vergroot. „Ik word nu ineens aangeklampt door allerlei mensen die me ja renlang niet hebben zien staan. Die niets van zich lieten horen toen het me minder goed ver ging. Dat vergeet je natuurlijk niet. Vandaar dat ik nu wel wat afstand in acht neem. Minder snel bepaalde figuren in ver trouwen neem". Strikken Verslaggevers, die Wim van Ha negem de afgelopen weken en maanden trachtten te strikken voor een gesprek vingen vaak bot. De Kromme verschool zich achter het op zich steekhouden de argument dat hij in feite nog niets had te vertellen. Dat het allemaal leuk en aardig was wat Feyenoord in de oefencampag ne presteerde tegen amateur clubs. Maar dat hij pas echt iets had te melden als zijn nieuwe werkgever met écht serieuze te genstand zou worden gecon fronteerd. Op de open dag van de weer op gebloeide topclub van weleer kon Van Hanegem echter niet langer zijn snor drukken. Ook hij werd geacht aanspreekbaar te zijn voor de media-vertegen woordigers, die net als hij ten slotte hun werk moesten doen. Hetgeen óók de nog van het hoogste trainers-diploma ver stoken Haarlemmer beseft. Terwijl voorzitter Jorien van den Herik en technisch direc teur Wim Jansen vanachter het spreekgestoelte de verzamelde meute toespreken staat De Kromme wat nonchalant met de rug tegen de bar geleund. Van waar zijn donkere, diep lig gende ogen door de zaal schie ten. Wat allemaal te berde wordt ge bracht, vermag hem nauwelijks te boeien. Dat soort verhalen heeft hij achtereenvolgens bij Velox, Xerxes/DHC, AZ, FC Utrecht en Chicago Sting al va ker meegemaakt. Als hem na het officiële gedeelte van de bij eenkomst wordt gevraagd of hij ditmaal wel wat kan vertellen kijkt hij bijna alsof hem een on eerbaar voorstel wordt gedaan. Om na enige aandrang zijn wat Willem van Hanegem wantrouwt bepaalde figuren in De Kuip. afstandelijke houding ietwat te laten varen en zelfs enige toe schietelijkheid te tonen. Als de verslaggever echter het derde velletje van zijn blocnote op slaat reageert hij met de beken de Van Hanegem-humor: „Zo, moet dat een boek worden?". Opsmuk Het zal duidelijk zijn, Wim van Hanegem (48 inmiddels) is nog steeds wars van opsmuk. Hij is daarin het evenbeeld van Wim Jansen, de man die Feyenoord uit het slop en hem zelf naar de Kuip (terug)haalde. „We zijn inderdaad precies hetzelfde", bevestigt De Kromme. „Al in de tijd dat we nog samenspeelden, praatten we alleen maar over voetbal. Toen al zaten we door gaans op dezelfde koers". Een lijn, waarover de beide Wim- men het naar buiten doorgaans altijd in woorden eens leken. Want ook qua p.r.-vermogen steken beiden elkaar naar de kroon in eenvoud en rechtlij nigheid. Hoewel de buiten wacht al een luttel verschil in beider tactische opvatting heeft menen te signaleren. Jansen is de man die uitgaat van defensieve zekerheid en or ganisatie en borduurt daarop verder. Van Hanegem 'staat' voor aan vallender en creatiever voetbal, hetgeen hij het afgelopen sei zoen bij Holland onderstreepte. Daar realiseerde hij promotie naar de hoofdklasse met een on gekend offensief concept. Dat aanvankelijk faalde, maar aan het einde van de rit ongekend succesvol bleek. „Een verschil tussen Wim en mij", vraagt Van Hanegem. „Ach, je kunt ook zeggen dat we elkaar uitste kend aanvullen". Wim van Hanegem, de voorbije jaren ook actief als praatpaal bij FC Utrecht en assistent-trainer bij Wageningen, zegt het ook in die tijd prima naar de zin te door Henk Lankester Amsterdam Het Amsterdam 717-voetbaltoernooi krijgt de door de organisatie gewenste fi nale. De winst van PSV (1-0 op AS Roma) en het verlies van Ajax tegen Borussia Dortmund na strafschoppen zorgden daar voor. De organisatie is blij met het duel Ajax-PSV, omdat de eerste avond van het prestigieuze toernooi slechts zestienduizend betalende toeschouwers trok, terwijl de organisatie er vijftig duizend nodig heeft om quitte te spelen. Beide trainers waren minder tevreden met de uitkomst va'n de eerste avond. Ajax-trainer Louis van Gaal had liever tegen AS Roma gespeeld. En ook PSV-oefenmeester was de Am sterdammers pas liever in de competitie tegengekomen. Ajax kreeg bovendien op de eer ste avond een gevoelige tik. „Het was niet best", moest ook Van Gaal vaststellen. De dia mant Ajax, dat vorig seizoen Europa verbaasde met fantas tisch voetbal, heeft nog een aantal poetsbeurten nodig. Het nieuwe Ajax, zonder de vertrok ken Aaron Winter en John van 't Schip riep slechts bij vlagen herinneringen op aan de mooie mei-maand, waarin ten koste van Genua de Europa Cup werd veroverd. Het vertrek van twee erkende internationals was volgens trai ner Louis van Gaal op te vangen met spelers uit zijn Ajax-selec- tie. Hoewel de Amsterdammers gisteren pas na strafschoppen verloren van het zeer stugge Borussia Dortmund, was hij niet enthousiast over het spel van de thuisploeg. De enige Aja- cied die schitterde in het kille Olympisch Stadion was spits Dennis Bergkamp. De Amster dammer bracht zijn ploeg in de eerste helft met een wonder schone lob aan de leiding uit een pass van een redelijk spe lende Wim Jonk. Die treffer viel pas na 38 minuten in een fase dat de Amsterdammers even het heilige vuur leken te krij gen. Stefan Petterson en Berg kamp lieten toen ook twee unie- fotoANP Ajacied Stefan Petterson liet een unieke kans liggen tegen Borussia Dortmund. ke kansen liggen. Beiden faal den oog-in-oog met de Duitse doelman De Beer, waardoor de Duitsers met 1-0 de rust haal den. In het eerste half uur bleek dat Van Gaal misschien wel te over tuigd is geweest van zijn spe lersgroep. Dan Pedersen kwam op rechts kracht en kwaliteit te kort om John van 't Schip te doen vergeten en de andere ver vanger Marciano Vink, die door Van Gaal is omgeturnd tot mid denvelder, heeft niet de longen van Winter. Vink bleef verdedi gend nog wel redelijk overeind, maar kon vooral aanvallend Winter nooit doen vergeten. Van het door Van Gaal gepre dikte pressievoetbal van Ajax kwam gisteravond weinig te recht. Ajax, dat tegen PSV aan treedt met Alflen en Kreek als vervangers van Groenendijk en Vink, kon Dortmund ook in de tweede helft niet vastzetten op eigen helft. De Duitsers lieten het initiatief na de gelijkmaker van Stefan Chapuisat aan de Amsterdammers en hoopten in de counter op de Zwitserse spits. De nieuwe regel dat de doelman een terugspeelbal niet mag op rapen, zorgde in de tweede helft wel voor opwinding, maar nooit voor gevaar. Aangezien ook Bergkamp niet meer zo'n fabel achtig moment had als voor rust, moesten strafschoppen de beslissing brengen. Tekenend voor de ongelukkige wedstrijd die Ajax speelde, was de misser via de binnenkant paal van ver dediger Frank de Boer. Sober PSV komt uit tegen Ajax door een zege op AS Roma. De Italia nen, dit jaar getraind door de van Sampdoria overgekomen Vujadin Boskov, kregen tegen het sober maar effectief spelen de PSV geen poot aan de grond. Vooral collectief maakten de Brabanders indruk. De ploeg gaf nauwelijks kansen weg en was attent als de Italianen een steekje lieten vallen. De PSV-oefenmeester had bij de afwezigheid van Wim Kieft de Thomas Thorninger in de punt van de aanval geposteerd met Romario. De talentvolle aanvaller bracht zijn ploeg na een kwartier, na goed doorzet ten van de constant uitgefloten Gerald Vanenburg, op 1-0. In de tweede helft liet PSV na de sco re op te voeren. Vooral Romario kreeg diverse kansen, maar was te nonchalant. De Romeinen veerden even op van de bank toen Claudio Caniggia alleen voor Hans van Breukelen kwam. De Argentijn schoot ech ter in het zijnet, waardoor de Eindhovenaren morgenavond (aanvang 19.00 uur) spelen te gen Ajax. hebben gehad. „De vrijheid die ik toen had, beviel me uitste kend. Was me misschien wel meer waard dan al het geld dat ik elders had kunnen verdie nen". Die opvatting huldigde Van Ha negem ook in de 'onderhande lingen' met Feyenoord over uit eindelijk een tweejarig con tract. „Die gesprekken heeft m'n vrouw Marianne gevoerd", stipt De Kromme bijna achte loos dit vitale onderwerp aan. „Ik weet niet eens precies hoe het contract in elkaar steekt. Interesseert me ook niet. Ik heb Jansen zelf slechts één keer ge sproken. Ik wil gewoon lekker werken. En tot dusver lukt dat. En zonder exacte afspraken over een taakverdeling. Dat zegt genoeg. Er blijkt uit dat we nu met alle trainers bij Feye noord op één lijn zitten. Net als Jansen en ik denken Maup Martens en Geert Meijer het zelfde over voetbal VOETBAL Utrecht FC Utrecht gaat een moeilijke competitie tegemoet. De club, die vorig seizoen op de teleurstellende elfde plaats ein digde, onderging geen spectacu laire wijzigingen in de selectie. Dezelfde groep beweegt zich al een tijdje plichtmatig voort. Dat bleek weer in de oefenduels. De bezieling ontbreekt momenteel bij FC Utrecht, dat toch jaren lang bekend stond om zijn en thousiasme, opportunisme en straatschoffies-mentaliteit. Ondanks de komst van de nieu we hoofd- en shirtsponsor AMEV bleef de begroting ge handhaafd op 4,6 miljoen gul den. Te weinig voor een perma nente positie in de Nederlandse sub-top, waarnaar Utrecht op de middellange termijn streeft. Teleurstellend Voorzitter Theo Aalbers: „De doelstelling was een begroting van ruim 5 miljoen gulden, maar de teleurstellend verlo pen tweede competitiehelft vo rig seizoen leverde een verlies op van zes ton. Daartegenover stond een winst van drie ton uit de Europa Cup-duels met Sturm Graz en Real Madrid". De laatste twee jaar betaalde Utrecht drie miljoen gulden voor acht nieuwe spelers: Lies- dek, Plugboer, Bijl, Oosterhuis, Van der Net, Cooke, Van der Ark en de al vertrokken Linde- naar. Gezien de begroting en het spe lersmateriaal moet Utrecht ie der jaar strijden om Europees voetbal. Dat is ook het doel van trainer Ab Fafié. Het bestuur verplicht bij mon de van voorzitter Aalbers Fafié en de spelers echter tot niets. Aalbers: „We streven naar een positie bij de beste acht clubs en proberen vervolgens bij de eer ste vijf te komen. We hoeven niet kost wat kost Europees voetbal te halen. Dat kan, zelfs letterlijk gezien, negatieve con sequenties hebben".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21