'Geen paard, maar een springbom' Oranje opeens favoriet na snelle zege op Cuba agic Johnson Brazilianen zijn uitzinnig SPORT c5 PIET RAYMAKERS OVER RATINA Z: >Ëen zevende plaats met Sdank aan het spookhuis Birgit Schmidt keert terug met vierde goud ZeidóaOowiard ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 larcelona 'Magie' Johnson in zijn aids-campagne reke- len op de steun van het IOC. roorzitter Samaranch beloofde Amerikaanse basketbalve- Jette, die in november bekende imet te zijn met het hiv-virus it tot de dodelijke ziekte kan liden, alle mogelijke hulp van lijn organisatie. welke manieren moeten echter nog bezien", ver- irde de mondiale sportleider jijdens een gezamenlijke pers- pljonferentie met de voormalige .publiekstrekker van de Los An- iles Lakers. Ie 32-jarige ster bedankte Sa- laranch uitvoerig voor zijn inlijke bijval. ,,Ik stel de lun van het IOC zeer op prijs. _ï|let komt uit het hart. De strijd in aids kan alleen succesvol ijn als steeds meer mensen ich aansluiten en inzetten. We gladden een belangrijke stem ïodig, met een groot bereik. Sa- pparanch is de ideale persoon". Ijjohnson benadrukte, dat hij jet IOC niet om geld had ge- jjjraagd. „Ik ben onder meer u«aar Barcelona gekomen om KUNSTZWEMMEN aandacht te vragen voor mijn actie. Het gaat niet om financië le zaken. Ik wil het aids-vraag- stuk wereldwijd aan de orde stellen. De jeugd moet op de ge varen van het virus worden ge wezen. Het IOC is in staat heel veel mensen te bereiken. Kijk maar hoeveel atleten in Barce lona zijn. Het IOC raakt miljoe nen mensen in hun leven". Johnson was het IOC tevens dankbaar voor zijn toelating tot het olympisch toernooi. „Tij dens de Zomerspelen zijn we in staat de wereld duidelijk te ma ken, dat het leven van de hiv- patiënt hoe dan ook doorgaat. Spelen en aanraken kan echt geen kwaad. Al die mensen die mij de hand hebben geschud en op mijn schouders hebben ge slagen, zullen heus gezond blij ven". Johnson, die een rentree in de Amerikaanse competitie over weegt, had nog een boodschap voor zijn lotgenoten. „Probeer niet depressief te zijn. Zet je le ven voort. Tover een lach op je gezicht. Er is nog zoveel te bele- Barcelona Bij de uitvoering pochten ze niet lachen. De Do- fendans van Camille Saint aens vereist een strakke ge- latsuitdrukking. Maar ze wa rn nog niet op de kant of de ge- ichten straalden. Marjolijn loth en Tamara Zwart waren ij hun olympisch debuut in het uet zevende geworden, lfduizendste van een punt :heelde het, of het Amster- amse duo had ook nog een di- loma in ontvangst mogen ne- „Een fantastische belo- ing voor de duizenden uren •aining, die we er in gestopt ebben", meende Both die een ag tevoren achtste was gewor- en in de solo. Te gek toch", glunderde de 17- irige Zwart. Ze had drie weken ileden in Finland Europees sugdkampioene kunnen wor- len, maar offerde die klaarlig- jende titel op aan Barcelona. ;,Geen momentje spijt van ge- lad", meldde het jongste lid ajan de kunstzwemfamilie spon- aan. „Dit is het summum wat ■y* in de sport kunt beleven En veg was ze voor een babbeltje het premier Lubbers, loth: „Het leuke is, dat we deze riir helemaal zelf hebben sa mengesteld". Het idee voor de huziek deden ze op in het van de Efteling. Voor p technische details kwam Mi- pelle Hossfeld over vanuit Ca- lada. De eerstvolgende stop tón de Canadese trainster na de llympische Spelen is Curagao. ■nderhalf uur per dag, zes da- Tn in de week oefenden de Am- jterdamse meisjes om de bewe gingen en de muziek op elkaar af te stemmen. Daarnaast was aandacht besteed aan zwem men, conditie, krachttraining en ballet. Zo'n vijfentwintig tot dertig uur in de week. Er zijn nog altijd mensen die vreemd opkijken van meisjes met een klem op de neus, die balletpas jes uitvoeren op de kant en tus sen de ingewikkelde onderwa terfiguren door doen alsof ze de schoolslag nog maar net be heersen. Voor die sceptici herhaalden de Josephsons en de Vilagossen nog maar eens, dat kunstzwem- men eigenijk het kunstschaat sen van de zomerspelen is. Waarbij de artistieke compo nent iets toevoegt aan de sport. Voordeel Het duel tussen de eeneiige tweelingen werd door de jury beslist in het voordeel van de Amerikaanse tweeling Karen en Sarah Josephson. Die kreeg acht tienen, terwijl Penny en Vicky Vilagos het moesten doen met vier tienen waarvan de helft hen werd toebedeeld door het eigen (Canadese) jurylid. „Een tweelingzus hebben die ook aan kunstzwemmen doet, heeft alleen maar voordelen", Verklaarde Karen. Of was het Sarah? „Gelijke bouw, gelijke flexibiliteit en gelijke lichaams kracht. Het is dat stapje extra om tot perfectie te komen. Bij andere sporten sta je nog wel eens tegenover elkaar. Bij syn- chroonzwemmen nooit. Het is een ideale sport als je geen ruzie wilt hebben". KANOVAREN lastelldefels De vroegere tastduitse Birgit Schmidt is te- vüg in de kano. Twaalf jaar na iet goud in Moskou veroverde opnieuw de olympi- phe titel in de een-persoons jayak. fit Seoel (1988) had ze twee goud en een keer zilver meegenomen. Vervolgens zat e driejaar niet in een kano. Ze fracht haar tweede kind ter we ald. Pas in janauri hervatte ze ie training. •chmidt beheerste de 500 me- p volledig. Nooit kwam haar jerde gouden medaille in ge- Qpar. Het zilver was voor de ^ongaarse Rita Koban, die op 6-honderdste seconde finish- e. Het brons ging naar Izabella tylevska uit Polen, die daar mee haar prestatie van 1988 genaarde. ■Ik ben in oktober weer aan ka novaren gaan denken. Niet eerder dan begin dit jaar kwam ik tot daden. Zeven maanden in de boot. Dit goud is ongelofe lijk", aldus de 30-jarige winna res. In 1980 werd Schmidt, nu getrouwd met de vroegere we reldkampioen Jörg Schmidt, eerste in de solokayak. In Los Angeles (1984) moest ze we gens de Oostblok-boycot ver stek laten gaan. Vier jaar later verkoos ze de K2 en de K4 om te zegevieren en was er zilver in de KI. De Fin Miko Kolehmainen voorkwam op het rustige water van Castelldefels, bij Barcelo na, een volledige triomf van de vroegere Oosteuropese landen in de Kl 500 meter. Hij versloeg de Hongaarse titelhouder Zsolt Gyulay. Halverwege bezette Kolehmainen slechts de zeven- Drie al met goud omhangen paarden, Egano van Jos Lansink, Top Gun van Jan Tops, en Ratina Z van Piet Raymakers, doen morgen een gooi naar de olympische medailles bij het individuele springconcours op het Polocentrum in Barcelona. Het mooiste paard is ongetwijfeld Top Gun, de hoogste springer Egano en de soepelste atleet Ratina Z, het beste paard, zoals Raymakers onomwonden zegt, waar hij ooit op heeft mogen zitten. door Pim Stoel Barcelona De derde kwalifi catiedag voor het individuele olympische springconcours brengt wonderlijke momenten, vooral als de mindere cracks moeten aantreden voor hun tot mislukken gedoemde poging zich bij de 45 besten te scharen die morgen elkaar de medailles mogen betwisten. De meesten komen uit landen als Korea en Colombia, ze breken achter el kaar het parcours af en het pu bliek voelt zich bekocht. Er verschijnt een Japanner, hij kijkt al van verre naar de obsta kels in de ring, zijn paard kijkt ook, het hoofd daartoe even wat hoger opheffend. De Japanner lacht, het paard lacht, de Ja panner schudt van nee, het paard schudt van nee. Dit is duidelijk voor beiden te lastig en inderdaad, na drie weigerin gen maken paard en ruiter eensgezind rechtsomkeert en rijden de vergetelheid in. Piet Raymakers, de motor van de Nederlandse ploeg, de gang maker, de man die er altijd de moed in houdt, is op dat mo ment in de stal en inspecteert zijn paard Ratina. Hij heeft zich, net als Lansink en Tops, dankzij de olympische zege van het drietal in de landenwed- strijd, al geplaatst voor de indi viduele finale. Hij is, maar dat is niets bijzon ders, goedgemutst, zegt dat ze VOLLEYBAL 'Dit is het beste paard waar ik ooit op heb gezeten', zegt Piet Raymakers. een geluksfax van de koningin hebben mogen ontvangen en daarnaast waren er voor hem persoonlijk heel wat felicitaties van mensen voor wie hij vroe ger heeft gereden. Nooit ruzie Piet Raymakers: „Ik heb niet voor zoveel eigenaren gereden. Maar met de mensen waar ik bij heb gewerkt heb ik altijd goed contact gehouden. Ik ben nooit met ruzie ergens weggegaan. Toen ik januari 1991 bij meneer Melchior op Zangersheide kon beginnen heb ik eerst met mijn baas van toen overlegd. Die zei Piet, wat meneer Melchior je kan bieden kan ik niet. Ga dus rustig en mocht het je niet be vallen, kom dan terug, voor jou is er bij mij altijd een plaats". Het beviel de Brabander uit As ten echter heel goed bij Mel chior en niet in de laatste plaats omdat daar een toen nog volko men onbekend paard op stal stond, een merrie genaamd Ra tina. Raymakers: „Ze was ei genlijk nog niet in de ring ge weest. De stal Melchior werkt volgens een bepaalde procedu re. Eerst moeten jonge paarden bewijzen dat ze aanleg hebben voor springen, dan wordt er vier jaar met ze gefokt en dan pas mogen ze verder voor het springen worden opgeleid". „Nou ik ging op Ratina zitten, ik stapte er na een half uurtje weer af en zei: dit is het beste paard waar ik ooit op heb geze ten, ik zit niet op een paard, ik zit op een een potentiële spring bom. Nou dat bleek juist. Een halfjaar later zat ik met Ratina in de ploeg die Europees kam pioen werd. Een ongehoord korte tijd. Na anderhalf jaar wonnen Ratina en ik hier dus olympisch goud. En ik denk dat we nog niet aan het eind van de mogelijkheden van haar zijn". „Ik heb haar millimeter voor millimeter bij het beoogde doel gebracht. Het is zaak dat het paard je steeds meer gaat ver trouwen. Momenteel is het zo dat ze me blindelings ver trouwt. Als ik zeg: hier gaan we, dan gaat ze. Als ik zeg dat het goed is, dan is het voor haar ook goed. Ze is de mooiste atleet van het hele veld. Ze is niet minder dan Egano van Lansink of Top Gun van Tops. Ze is anders". Hoefsmid Piet Raymakers stamt van een boerenfamilie uit Asten. Er wa ren negen kinderen en het was geen vetpot. De springruiter: „We hadden paarden op de boerderij, geen trekkers. Dat was niet omdat we tegen trek kers waren, maar we hadden gewoon geen geld voor die din gen. Ik ging naar de lts en werd hoefsmid. In die jaren had ik er geen idee van dat er mensen waren die met paardrijden hun brood verdienden. Ik reed wat pony, ik kwam door het werk als hoefsmid natuurlijk in aan raking met paarde-eigenaren en van het een kwam het ander. Ik kreeg van een het verzoek zijn paard eens te rijden, dat deed ik blijkbaar goed, er kwa men anderen en tenslotte be gon ik naam te maken". Het lijkt een variant op de be kende successtory van schoen poetser tot miljonair. Van boe renzoon tot olympische held. Raymakers: „Met dit verschil dat ik geen miljonair ben en het denk ik ook nooit zal worden. Ook niet nu ik deel uit maak van de olympische ploeg. Straks terug op Zangersheide, wordt het weer gewoon werken voor het dagelijks brood. Gelukkig, want ik werk graag. Ik laat me niet gek maken door die gouden plak. Ik weet als geen ander dat wij het verschikkelijke geluk hebben gehad op de juiste tijd en op de juiste plaats drie top paarden bijeen te hebben. Als een van die toppaarden ontbro ken had, waren we in geen hon derd jaar olympisch kampioen geworden". Wie van de drie zab morgen als beste eindigen? Piet Rayma kers: „Ik durf er geen zinnig woord over te zeggen. Er zijn in totaal tien combinaties die goud kunnen halen. We rijden na tuurlijk niet meer als team, we gaan voor onze eigen kansen. Maar stel, en nu droom ik hard op, stel dat we alle drie in een barrage komen. Dan ik zeg het eerlijk, dan maakt het me niet uit als ik brons zou halen als Jos en Jan voor me goud en zilver zouden pakken. Niet dat ik me zonder slag of stoot gewonnen zou geven. Ik ga ook voor het goud, al was het alleen maar omdat m'n paard dat verdient". Barcelona Het gemak waar mee Nederland gisteren het Cu baanse zestal elimineerde (3-0), duidde er op dat de volleybal- ploeg in Barcelona precies op tijd de benodigde vorm heeft be reikt. Na een stroef begin in de poule, hervond het team van coach Arie Selinger zich exact op de juiste momenten. „Dit", zegt een vastberaden Edwin Benne, „dit is ons toernooi. Barcelona 1992 is voor* ons. Ik heb dat die Cubanen voor het net ook constant toege schreeuwd. Wij halen hier het goud op". De volleyballers, die zes jaar ge leden met horten en stoten hun voorbereiding op dit olympisch toernooi inzetten, hadden aan de eerdere winst op wereldtitel houder Italië een onoverwinne lijk gevoel overgehouden. „En dat is nog niet verdwenen", be weert Jan Posthuma, aan het net de man die de aanvallen van de tegenpartij zo vaak met een blok kundig afbrak. „Deze twee overwinningen smaken naar meer. Ik ben hier niet voor zil ver gekomen, maar voor goud". „Ik ook", zegt Edwin Benne, die met Henk-Jan Held, Ron Boudrie, Avital Selinger, Jan Posthuma en de weer niet te evenaren Ron Zwerver in het duel met de opvallend duffe Cu banen de basis vormde. „Ik ben hier samen met Ron Zwerver al zes jaar mee bezig. Constant zeggen we tegen elkaar dat we er van moeten genieten. Het aantal fraaie momenten is on derhand ontelbaar. Ik zie ook dat de anderen, die ons even hebben verlaten, hier hun ple zier beleven. De beleving van Posthuma en zelfs de gebles seerde Blangé is enorm. We zijn als team in de juiste fase naar elkaar toegegroeid". Lot Zwerver zelf, die talloze riante aanbiedingen negerend zijn lot nog nadrukkelijker dan Benne volledig had verbonden aan de missie naar Barcelona, verkeer de tot lang na de halve finale in trance. De Amsterdammer, die zich ten behoeve van de cover van het sportmaandblad SI tot verbazing van velen in het goud had laten oppoetsen, moest in zijn armen knijpen om te reali seren dat het allemaal echt waar was. Nadat hij van pure vreugde in snikken was uitgebarsten: „Vraag me niet naar voorspel lingen, want daar doe ik niet meer aan mee. We zijn nu tot al les in staat. Het is bovendien prettig te weten dat zelfs een tweede plaats een geweldige prestatie is". Volgens coach Arie Selinger, die het Oranje-team zes jaar gele den in zijn greep kreeg, vervol gens voor veel geld naar Japan verdween, maar in januari 1992 op verzoek van de spelers toch weer de positie van zijn opvol ger Harry Brokking innam, moesten er de nodige woorden aan te pas komen om het team er van te overtuigen dat een fi naleplaats haalbaar was. „Al toen ik hier in Barcelona ar riveerde had ik een prettig ge voel. Binnen de spelersgroep hoorde ik sommigen praten over een vijfde plaats. Dat was voor mij niet acceptabel, maar het duurde wel even voordat ze er allemaal in wilden geloven". foto anp Avital Selinger en Edwin Benne juichen na de 3-0 zege op Cuba. Het Nederlands volleybalteam treedt nu aan tegen Brazilië, dat de Verenigde Staten met 3-1 versloeg. „In de groepswedstrijden heb ben we tegen de drie toplanden, Cuba, het GOS en Brazilië, niet zo best gespeeld", analyseerde Barcelona Met Brazilië als tegenstander in de finale krijgt de Nederlandse volley scheid van de Olympische titel, die ze acht jaar in bezit hadden. Ster bij de Brazilianen is de 19- een snelle kans op jarige Marcelo Teles revanche. Vorige week ging het groepsduel kansloos met 0-3 verloren. De Brazilianen versloegen in de tweede hal ve finale van het oympisch toernooi de Verenigde Staten met 3-1 en waren uitzinnig. De Amerikanen namen af- Hij is 1,98 groot, 94 kilo zwaai en komt uit Sao Paulo. De aan valler met oerkracht is komend seizoen ploeggenoot van Ro nald Zoodsma bij Montichiari. Verder bestaat de basis meestal uit spelverdeler Mauricio Lima, Antonio Gouveia 'Carlao', Alexander Ramos Samuel 'Tande', Paulo André Silva 'Paulao' en Farinazzo Gavio 'Giovane'. Volleybal is in Brazilië ra zend populair. Sinds het voetbal in het land in niveau is afgegleden, verschijnen op het beroemde strand aan de Copacabana steeds meer vol leybalveldjes. De spelers zijn atleten bij uitstek. Benne. „Arie zei echter dat hij vond dat het goed ging en dat hij hoopte op Italië als de ko mende tegenstander. We waren daar over verontwaardigd, maar achteraf kun je stellen dat hij het toch weer goed heeft ge zien". Verbaasd Selinger was enigszins ver baasd dat Brazilië zich gister avond tegen koste van de Vere nigde Staten als tweede voor de finale van morgen (13.00 uur) in Palau Sant Jordi meldde. De coach, die het duel samen met het team in het olympisch dorp vanaf de televisie volgde: „Ik groeien. Al had ik geen voor keur, omdat wij inmiddels heb ben bewezen de sterkste landen ter wereld aan te kunnen". De bondscoach, die met de vrouwen van de Verenigde Sta ten in 1984 al eens in een olym pische finale heeft gestaan en zijn reputatie van succestrainer in Barcelona weer eens beves tigde, wilde al gisteren de con clusie trekken dat het toernooi voor Nederland is geslaagd. „We hebben een medaille, goud of zilver. Dat pakt niemand ons meer af. Het team heeft ruim schoots aan mijn verwachtin gen voldaan. Het is net als met geld. Heb je veel geld dan hoefje zag Brazilië in dit toernooi heel je geen zorgen meer te maken. sterk beginnen, maar had de ii druk dat de Verenigde Staten net als ons verder zou door- Zo zie ik het ook met the guys. We hebben nu niets meer te verliezen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19