Geen geld voor kinderopvang in Noordwij kerhou t Kees van Breukelen blijft in het geel bij Bloemenmarathon TENNIS CIRCUIT Een dorp van herbergen Europese ervaring voor Jolanda Mens idaeSoivumt =1 LEIDEN OMGEVING Informatieavond over verdubbeling van spoor bij Alphen aan den Rijn LOf a HISTORIE(S) li Strijdlust fleurt Nieuw Vennep op Rabobank S ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1992 omobilist raakt vel achter stuur ENAAJR - Een 56-jarige Wasse- Ter is gisterochtend rond tien uur F het stuur van zijn auto onwel |den. De man raakte op de Fabri- buiten kennis. Voor hij tot jnd kwam, botste zijn voertuig a twee geparkeerde auto's. Een ajganger probeerde hem direct Thulp te geven. Toen de politie jerde bleken hart- en polsslag te gevallen. Direct is geprobeerd b reanimeren; met hulp van een :te het de hartslag weer op gang fogen. De man is per ambulance 3bet Academisch Ziekenhuis Lei- febracht. Zijn conditie was gister- ,1 onbekend. ALPHEN AAN DEN RIJN - In het Stads kantoor van Alphen aan den Rijn wordt woensdag 19 augustus een informatieavond gehouden over het ontwerp-bestemmings- plan spoorverdubbeling Alphen aan den Rijn. Dit plan richt zich op een dubbel spoor tussen het station van Alphen en de grens met de ge meente Bodegraven. Het genoemde lijngedeelte behoort bij de spoorverbinding tussen Leiden en Utrecht. De spooruitbreiding heeft te maken met de capaciteitsvergroting van het traject tussen Leiden en Woerden rond halverwege 1998. Bijna het gehele traject is nu nog enkelsporig. Uitbreiding van de vervoerscapiteit is zeker ook van belang in verband met de openstel ling van het themapark Archeon in de wijk Kerk en Zanen. De Nederlandse Spoorwegen denkt in de toekomst te komen tot een snel- treindienst van Leiden via Alphen naar Utrecht, die een keer in het uur vertrekt. De NS denkt dat de spooruitbreiding nauwe lijks van invloed is op het landschap. Alleen een aantal volkstuinen bij Zwammerdam zul len er aan moeten geloven. Op de informatieavond zal de Alphense wet houder G.van As samen met vertegenwoordi gers van de NS een toelichting geven op het ontwerp-bestemmingsplan. De informatiea vond aan de Castellumstraat begint om acht "Igiojournaal >.r Kden M Youth Sound and Sin- •rzorgen maandagavond '.den in Noordwijk. Het zal de toeristen op \muziek trakteren op het renplein. Het open lucht- begint om zeven uur. 4 :- Bristenmarkt iedere zomerse dinsdag wk aanstaande dinsdag '5*uijk weer een toeristische ^rnarkt plaats. De 110 jpjes staan opgesteld op \ncestraat, Voorstraat en ~7hdreasplein. Het publiek recht vanaf twee 's mid- De markt duurt voort tot iuur 's avonds. igt ^Iconcert de markt nog wat wil ge- orgelmuziek kan te- de Katwijkse Vredes- Vanaf kwart over acht be- van Vliet, orga- de St.Joriskerk in rstjfoort, het bekende Batzor- 8 )p het programma staan n van J.S.Bach, Handel, giidi, Andriessen en eigen ™De toegang is gratis. nvierdaagse 1SJassenheimse zwemvier- dit jaar voor het eerst in \we zwembad Wasbeek, dinsdagavond om zes komen de kinderen jaar aan de beurt en vanaf zoeken de ouderen het Deelname kost lijf NOORDWIJKERHOUT - Hoewel de wachtlijst steeds langer wordt, lijkt er nog een lange weg te gaan voor Noordwijkerhout kan be schikken over meer ruimte voor kinderopvang. Voor het opstarten en exploiteren van buitenschoolse opvang is een bedrag van 120 duizend gul den nodig, terwijl daarnaast nog een onbekend bedrag no dig is voor de opvang van kin deren tussen 0 en 4 jaar. De raadscommissie van finan ciën heeft inmiddels laten weten niet te weten waar dat geld vandaan zou moeten ko men. De noodzaak van uitbreiding van de kinderopvang in het bol- lendorp wordt door vriend en vijand erkent. In 1990 startte de Stichting Kinderopvang Noordwijkerhout (SKN) met de exploitatie van kinderdagver blijf 'Harlekijntje'. Na een aar zelende start bleek in 1991 dat de opvang duidelijk voorzag in een behoefte. Zozeer zelfs, dat in dit voorjaar al sprake was van een wachtlijst van 42 kin deren. Een enorm aantal, zeker afgezet tegen de 17 beschikbare kindplaatsen (naast de 5 plaat sen die door het bedrijfsleven betaald en ingenomen worden). Al in 1990 gaf de Noordwijker- houtse raad de SKN de op dracht mee om naast kinder dagverblijven uit te zoeken hoe in Noordwijkerhout buiten schoolse opvang van kinderen tussen de 4 en 12 jaar geregeld zou kunnen worden. De conclu sie van de stichting zal de han den van het gemiddelde raads lid echter niet op elkaar krijgen. Terwijl de gemeentebegroting toch al zucht onder de op gezag van wethouder P. Heemskerk opgelegde bezuinigingen, vraagt de SKN om 120 mille voor de buitenschoolse opvang van 18 kinderen. Het geld is niet alleen nodig voor de salarissen van de beno digde leiding, maar ook voor de bekostiging van een nog te vin den accommodatie. Men denkt in dat verband aan gebouwen die centraal gelegen zijn ten op zichte van de basisscholen in de gemeente. Genoemd worden de eventueel vrijkomende ruimte op het Bavo-terrein waar im mers als gevolg van de fusie tus sen de St.Bavo en Sancta Maria een ruimte overschot dreigt of één of meer lokalen van nu of binnenkort vrijkomende schoolgebouwen als de Mavo, Victorschool of het Mossenest. Pikant Pikant detail bij dit alles is dat de gevraagde gemeentesteun zelfs nog onvoldoende is om ook de capaciteit van Harlekijntje uit te breiden, terwijl het vrij wel vaststaat dat ook hier 8 kindplaatsen extra nodig zijn. Ook op dit punt zijn de raadsle den het onderling wel met el kaar eens. Al was het maar om niet het risico te lopen een forse rijksbijdrage van 4,5 ton over de periode 1991-1993 mis te lopen. Die bijdrage wordt immers al leen verstrekt indien de ge meente voor het einde van 1993 aan kan tonen over 32 kind plaatsen te beschikken. Mo menteel zijn dat er slechts 17. Volgens de raadscommissie van financiën is de kindropvang slechts budgetair neutraal te realiseren. Men ziet evenmin kans de benodigde 13 duizend gulden voor het vervoer van kinderen uit met name De Zilk naar de opvangruimte te beta len. Maandag 17 augustus zul len de leden van de commissie welzijn en onderwijs zich over de kinderopvang buigen. ZOETERWOUDE - Vrijdag 7 augustus werd de dag voor wheeler Feike Waque uit Schiedam. De rolstoelatleet van de ploeg Amigo Cycle- team schreef zowel het crite rium op De Bult in Leiden als dat in Zoeterwoude op zijn naam. Omdat het verschil met gele truidrager Kees van Breukelen beide keren ge ring was blijft Van Breukelen leider in het klassement. Hij zal zo goed als zeker vanmid dag (zaterdag) in Noordwijk gehuldigd kunen worden als eindoverwinnaar. Na 1986 is dat voor hem dan de tweede eindzege. Het was een zware dag voor de rolstoelatleten. De kilometers gaan tellen en parkoers De Bult was loodzwaar. De sterke Feike Waque trok aan het langste ein de met Jan van der Hoek (Rot terdam) als tweede en Van Breukelen als derde. Exact de zelfde klassering was er in het avondcriterium op het parkoers Schenkelweg-Zwetkade in Zoe terwoude. Twee maal op één dag greep Roelof Keen met een 4e plaats net naast de prijzen. Vanwege de matige kwaliteit van het wegdek was het Zoeterwoudse criterium voor de atleten beslist geen gemakkelijke opgave. Fei ke Waque nam van meet af aan initiatief. Hij ontsnapte als eer ste en maakte onafgebroken deel uit van de kopgroep met alle grote mannen. In de slotfa se ontsnapte hij uit de kopgroep al was het verschil op de meet uiteindelijk minimaal. Onder het oog van zo'n 300 toeschou wers een verdiende zege voor de aanvallend rijdende atleet die zowel in het algemeen- als het puntenklassement tweede staat. Het Amigo-team is toch erg succesvol want de derde renner, Van der Hoek, besliste gisteren het bergklassement definitief in zijn voordeel. Bij de B-rijders ging leider Mi- roslav Brychta uit Tsjecho Slo wakije 'kopje onder'. Op par koers De Bult reed hij pardoes in de sloot en verspeelde daar- door de koppositie in de algeme- che door als winnaar over de ne rangschikking. In Zoeter- streep te komen. Gele truidra- woude nam hij sportief revan- ger en naaste belager Tinus FOTO-HENK SNATERSE Ebeltjes uit Emmen klasseerde zich als tweede en blijft leider van het algemeen klassement. StSCHOTEN - „Kijk, aude herberg, de oudste oorschoten, heeft een njrbak voor giraffen". o(Peeters, die als plaatse- ^jjmrnalist het dorp als a. ander kent, wijst op de !kf-n bak die hoog aan de )5!van bistro d'Oude Her- 3-1 aan de Voorstraat 44 Ls. „Dat is dus eigenlijk yjederbak voor paarden, een vorige eigenaar ^dat het ding in de weg M heeft hem dus naar bo- legt Peeters wat betreft bistro- Br Jan Baak zal de '"Jenlbak spoedig ver- „Het slaat nergens het is geen gezicht", gjstorische Voorsti'aat in enfchoten is een beschermd Het lijkt wel of de Meeft stilgestaan in de S die wordt geflankeerd ,rlj middeleeuwse panden, ïditaarns en eeuwenoude, n$e boomchirurg in stand !jjden bomen. „Voorscho- njeen dorp van herbergen. r. tarnde een verbinding tus- ;1Wielscentra en de koop- |nJ die, op weg naar Leiden, ,Jdspoorten niet meer kon- voordat deze 's werden gesloten bleven Zo'n herberg vaak niet zo veel voor. Kljing om een boerderij of 2ouis met voorin een gelag- met een paar tafels en en boven enkele slaap- ESen. Er werd hoofdzakelijk ^geschonken omdat dat ^joop was. Ongekoeld bier erjen hoog alcoholpercenta- diarvan je makkelijk dron- erd. Er werd ook veel bier (h)iken omdat de etenswa- B leestal werden ingezou- (Btgeen zorgde voor dorsti- Men. Veel dorpsbewoners up n naast hun werk als rJ ook nog een andere be- Zo hadden de bakker en [er bijvoorbeeld hun ei- n zelfs de schout ens herbergier", vertelt 'eeters. maai had ook een eigen wkerij (groothandel in De biersteker was tevens 'aartschipp'er en met zijn vervoerde hij goederen In iedere plaats woont er wel één. Zo iemand die de kent van vrijwel ieder straatje, pleintje, beekje of huisje in de streek. Niet alleen de historie van de bezienswaardigheden die de VW aanprijst, maar ook de lang vergeten verhalen over plekjes waar je dagelijks onwetend langs rijdt. De Leidse Courant zoekt ze deze zo mer op. Samen met hen bladeren we door de geschiedenis van de streek. In deze aflevering neemt Joop Peeters ons mee naar bistro d'OudeHerbergh in Voorschoten. „Voorschoten is ondanks alles niet aan drank ten onder gegaan, maar het scheelde niet veel", aldus geschiedschrijver Joop Peeters. FOTO: HENK VAN DEN ENDE naar Delft uit Rotterdam. Bij de Delftse brouwerijen werden grote tonnen bier ingeladen en naar de haven aan het eind van de Kerksloot gebracht. Daar was ook de bierkaai, een ver harde wallekant waarop de va ten bier gerold moesten wor den. Vanuit het ruim van het schip was het vechten tegen de bierkaai om de zware vaten de wallekant op te krijgen. Na verloop van tijd creëerde de Ambachtsheer van Voorscho ten een makkelijke bijverdien ste: de herbergiers moesten vergunningen bij hem kopen om hun ambacht te mogen uit oefenen. „D'Oude Herbergh was van oorsprong een boerderij. In de eerste helft van de 19e eeuw was het een bekend koffiehuis. In 1831 kreeg het etablisse ment de naam „Het Metalen Kruis". De eigenaar had deelge nomen aan de Tiendaagse Veld slag tegen de Belgen en werd door de koning onderscheiden met het metalen kruis vanwege heldendaden bij Hasselt", al dus Joop Peeters. Later zou de klassieke herberg nog tot „Dutch Inn" en „Voorschoot je" worden omgedoopt. De hui dige en meest toepasselijke naam dateert van 1969. „De meest bekende en grootste herberg was het Wapen van Voorschoten. In 1898 brandde deze herberg tot de grond toe af en werd daarna herbouwd. Het Ambachtshuis, daarnaast aan de Voorstraat, was in feite een illegale kroeg. Daar vergaderde de gemeenteraad in de vorige eeuw. Eerst werd altijd in het Wapen vergaderd, maar aange zien de raadsleden zich altijd met drank lieten vollopen en de vergaderingen dus uitliepen op drinkgelagen dwong de hogere overheid het gemeentebestuur om in het Ambachtshuis te gaan vergaderen. Dat was dus geen oplossing, want er werd stiekem een deurtje aange bracht tussen Wapen en Am bachthuis, zodat de raad toch nog royaal van drank kon wor den voorzien", stelt Joop Pee- Door de concurrentie verdwe nen er steeds meer herbergen, maar aan het begin van deze eeuw had Voorschoten, een dorp met nog geen 3000 inwo ners, nog altijd elf inrichtingen waar sterke drank verkocht mocht worden. Het gemeente bestuur was daar, ondanks het eigen drankzuchtige voorverle den, niet gelukkig mee want de cafés trokken ongunstig volk aan. Met vrees werd uitgekeken naar het moment waarop het aantal van 3000 inwoners zou worden bereikt, want dan mocht volgens de wet een twaalfde café worden geopend. Nu telt de Voorstraat nog maar zes horecabedrijven, naast d'Oude Herbergh zijn dat Flo- ris, 't Keldertje, Het Wapen, de Blauwe Tram en de Lindeboom. Nog altijd een behoorlijk aantal in vergelijking met andere dor pen. „Voorschoten is ondanks alles niet aan drank ten onder gegaan, maar het scheelde niet veel", aldus geschiedschrijver Joop Peeters. LEIDEN In de negende toer- nooiweek was ze er ineens weer. Bij Zee Duin won Jo landa Mens het damesenkelspel B, waarmee de veertienjarige Voorhoutse zich vrijwel verze kerde van een plaatsje in de LC Masters. Toch was die op zich eervolle stek niet het hoofddoel van de speelster van De Boek horst. Europese ervaring op doen met de Nederlandse jeugdploeg stond voorop. De ti tel in Katwijk was feitelijk niet meer dan het logische gevolg van de vijf weken spelen op het hoogste internationale nivo. De ongeslagen status werd door Jolanda Mens op het Rabo Open Kampioenschap van de Haarlemmermeer tot gisteren behouden. In de kwartfinale bleek Mariska van IJzerloo in derdaad van ijzer en vond de veertienjarige Voorhoutse haar Waterloo. Geen schande, want ook de Haagse kan terugzien op een brok internationale erva ring. De combinatie van studie en tennis aan de Universiteit van San Antonio in het verre Texas USA hebben zekerheid in het spel van Van IJzerloo ge bracht. Met de setstanden 7-5, 6-1 won de Amerikaanse erva ring het van de Europese, die Jolanda Mens met de Neder landse bondsploeg tot en met 14 jaar fc Met een plaats in de eindstrijd van de nationale indoor jeugd kampioenschappen tot en met veertien jaar, werd Jolanda Mens opgenomen in de ploeg, die in juli Nederland vertegen woordigde in de Europa Cup. In de in Nederland gespeelde voor rondes bleef Voorhoutse Jolan da, die samen met Nathalie Hemmes een team vormde, te gen Israel en Zweden in single en dubbel ongeslagen. De eind ronde werd in het Italiaanse Vercelli afgewerkt. Via op nieuw een gewonnen enkelspel en het dubbel met Hemmes had Jolanda Mens Nederland op een 2-1 voorsprong tegen het team van het GOS gebracht. De voormalige Russen pakten als nog met 3-2 de winst, waarna de kans op de vijfde plaats en een invitatie voor de WK in Japan met eenzelfde nederlaag tegen Italië verloren ging. Na de Europa Cup kon Jolanda Mens fraaie successen melden uit een toernooi, waar een an dere Cup te verdienen viel, de strijd om de in Leeuwarden ver speelde Windmill Cup. In het weer sterk bezette evenement van initiatiefnemer Rob Joling kwam de Argentijnse Marcia Komlos niet voldoende los om de eersteteam-speelster van de Boekhorst uit de eindstrijd te houden. In die finale was Geral- dina Aissenberg, eveneens uit Argentinië, haar wel te mach tig. De Europese Jeugd Kampi oenschappen in Griekenland le verden een lichte teleurstelling op. Na een gewonnen eerste ronde, werd verloren van de Russische Kulikowskaya, waar in de Europa Cup nog wel van gewonnen was. De kwartfinale in het meisjesdubbelspel met Chantal Reuter werd een pleis ter op de wonde. Het Europese avontuur werd afgesloten met een internationaal jeugdtoer- nooi in het Belgische Waregem. De score werd gelijk aan die van de EK. Verlies in de tweede ron de tegen de Australische Sha ron Drake-Brockmann en een kwartfinale in het dubbelspel, nu met Nathalie Hemmes. Ruby Pennings is naast Jolan da Mens de tweede jeugdspeel- ster uit het district Leiden, die furore maakt. De pas dertien jaar oude Noord wij ker hou tse staat in het Rabo Open Tennis Kampioenschap van de Haar lemmermeer inmiddels in twee halve finales, die van de dames singles B2 en Cl. Gisteren werd daartoe in de B2 Sandra Faas met twee maal 6-1 aan de kant gezet. Vandaag wordt in het zelfde onderdeel tegen twee lingzus Nancy Faas aangetre den. In de Cl wacht Nicole van Stein, die haar Hillegomse club genote Lisa Colson met twee maal 6-3 versloeg. Ook Ruby Pennings deed op na tionaal jeugdnivo van zich spre ken. De dit jaar voor de compe titie van De Boekhorst naar Hillegom overgestapte Noord- wijkerhoutse wist in het Scheurleertoernooi van de ruim honderd jaar oude Haagse ten nisclub Leimonias zowel de titel bij de 14-, als bij de 16-jarigen voor zich op te eisen. In het eveneens in Den Haag bij Thor RW verspeelde Joop Mesker- toernooi viel Ruby Pennings een tweede plaats ten deel. Het verlies in de eindstrijd tegen de Filippijnse Marichiu Fernan dez gaf de jeugdloopbaan in ie der geval ook een internatio naal tintje. ZeidóaOowiant NIEUW VENNEP/LEIDEN - De vrijdag wordt op het Open Tennis Kampioenschap van de Haarlemmermeer per traditie gereserveerd voor de kwartfi nales. Met gereputeerde namen in de schema's als die van Mar cel van Rijn, Mare Nagelker- ken, Paul Kortleve en bij de da mes Petra Wessels werd de strijd in Nieuw Vennep tevens opgefleurd met een gezonde portie strijdlust. De op eigen grond spelende Marcel van Rijn kon het on danks inzet en strijdlust niet redden tegen de sowieso in de plaatsing al hoger ingeschatte Onno Guinau. Na een snel ver loren eerste set, werd de tweede met 7-5 nog wel binnenge sleept, maar in het afsluitende deel dicteerde Guinau toch weer het spel, 6-2. Mare Nagel- kerken, winnaar op het eigen TEAN en districtsfinalist, be streed een Haarlemmer in de persoon van Constant Thoolen. Paul Kortleve, de uit het dist- reit Haarlem afkomstige win naar van het toernooi van Hille gom, had de van die club afkom stige Marcel Vink als opponent. De strijdlust en het werken van Nagelkerken en Kortleve won het van de serveerkracht en het sterkere volleyspel van Thoolen en Vink, die daarom juist als dubbelspecialisten te boek staan. De vierde halvefinalist moet komen uit het vandaag te spelen duel tussen de als eerste geplaatste Robbert de Koning, en de winnaar van het treffen tussen de 'Leidenaars' Mark Fleischeuer en Onno van Pari don. Net als de Bl-heren spelen ook de dames hun halve finales van daag. Naast Petra Janssen, die tegen Marieke Bethlehem aan treedt, kwamen gisteren ook Mariska van IJzerloo en Petra Wessels zo ver. De Hillegomse bestreed met veel ijver de Nieuwvennepse hoop, Renee Crama en boekte een 7-5, 6-1 overwinning. In het B2-onder- deel moet Drentse Chantal Ro- link wachten op de winnares van de partij tussen Kim Rut gers van Rapiditas uit Nijme gen en Jolanda Koster uit het minder ver gelegen Heemstede. In de Cl-categorie stuiten de te amgenotes, maar ook rivales, Carlijn Buis en Lisette Faas voor een volgend treffen op el kaar. Bij de B2-mannen kreeg Martijn Zandvliet via een 7-6,6- 3 zege op opponent Schenkius de halve finale niet geschonken. Onno Wempe en Alexander Bos gingen hem reeds voor.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11