£cld6e €oma/nt Roep om snel ingrijpen in Bosnië groeit Leiden biedt opvang aan voor 'ontheemden' Verlamd Witte Huis weet zich geen raad met Bosnië en Irak Jtl mm A2 A3 Eenvijfde telefoontjes kindermishandeling acuut Amsterdammer eist straatverbod hond Bush weet niet waar Arkansas ligt B1 B3 Finale heet voortaan Zaterdag Vanderlijde blijft op brons steken Dief richt ravage aan in restaurant Sassenheim Bomen en bos rl4 Dagen Gratig £eicUe(3ou/ui/rit luimtiimin'ifii VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 16 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25410. Losse nummers 1,50.^ Perioden met zon, maar later op de dag enkele regen- of on weersbuien. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 29 graden. Matige oost tot zuidoos ten wind, kracht 3 4. Ook Vaticaan en IKV willen interventie in Bosnië Nederland koel onder Duitse verbijstering kinderporno Pronk herhaalt oproep VN-ingrijpen in Somalia DEN KLAAG Nederland zal zich opnieuw inzet ten voor het zenden van VN-eenheden naar So malia. Minister Pronk van ontwikkelingssamen werking heeft, zich vanmorgen na terugkeer van een reis door Tanzania ernstig verontrust ge toond over de groeiende 'anarchie' in dit Afri kaanse land. De bewindsman verbaasde zich van morgen voor de VAEA-radio over het feit dat de roep om militair ingrijpen in Bosnië zo sterk toe neemt, terwijl over de inzet van militairen in So malia door de EG nagenoeg wordt gezwegen. De bewindsman beet enkele weken met zijn voorstel voor ingrijpen nog in het zand bij zijn collega's in de Europese Gemeenschap. Nu ook VN-chef aan dacht heeft gevraagd voor de nood in de Hoorn van Afrika herhaalde Pronk zijn pleidooi voor VN-ingrijpen. UTRECHT Eén op de vijf telefoontjes naar de 06-lijn voor kindermishandeling gaat over een acute situatie van kinder mishandeling. De afgelopen maanden zijn op dit nummer (06- 8381) ruim tweeduizend gesprekken gevoerd, gemiddeld zeven tien per dag. Bij ruim de helft van de gesprekken vraagt de beller om infor matie. Dat blijkt uit een gisteren verschenen onderzoek van het Nivel (Nederlands instituut voor onderzoek van de eerstelijns gezondheidszorg). Het Nivel concludeert dat deze nieuwe vorm van dienstverlening voorziet in een behoefte en adviseert de landelijke info- en advieslijn ook na oktober 1992 verder te sub sidiëren. Minister D'Ancona (WVC) maakte in juni bekend de lijn in elk geval te financieren tot 1 oktober. Dan eindigt ook de landelijke campagne „Over sommige geheimen moet je pra ten". De Vereniging tegen Kindermishandeling verzekerde de bewindsvrouw toen al dat de lijn in een behoefte voorziet. AMSTERDAM Is de driejarige vriendelijk kwispelende Kojak een goedaardige lobbes of een bloeddorstige Hound of the Baskervilles? Op die vraag zal de Amsterdamse recht bankpresident mr B.J. Asscher antwoord moeten geven in een kort geding dat éen Amsterdammer tegen de eigenaar van de viervoeter aanspande. Volgens de man is het beest gevaarlijk. Een afgebeten vinger illustreert volgens hem de hapgrage kaken van de bastaard. In afwachting van een muilkorfgebod dat de gemeente Amsterdam de hond zou moeten opleggen, vroeg hij gisteren van de rechter een straatverbod voor het beest in de buurt van zijn woning. De eigenaren van Kojak weerleggen alle beschuldigingen. De afgebeten vinger zou de Amsterdammer zelf opgelopen hebben toen hij tussenbeide kwam in een ruzie tussen zijn hond en Kojak. Op 20 augustus doet de rechter uitspraak. OKLAHOMA CITY Vice-president Dan Quayle heeft moeite met spellen, maar zijn baas president George Bush kent zijn topografie niet. Tijdens een campagne bijeenkomst in Colorado betitelde Bush zijn tegenstan der Bill Clinton als „de gouverneur van een zekere staat gelegen ergens tussen Texas en Oklahoma". Een l 'ik op de kaart leert dat tussen deze twee staten alleen de Red River en enkele zandduinen liggen. Voor Bush is de vergissing extra pijnlijk, omdat de president 25 jaar in Texas heeft gewoond. Aanhangers van de gouverneur van Arkansas, dat ligt tussen Louisiana en Missouri en ten oosten van Oklahoma, waren er als de kippen bij om politieke munt uit de zaak te slaan. „De man die beloofde Amerika's onderwijs-president te zijn kent zijn topogra fie niet eens", schamperde Bill McDonnell, campagnelei der van Clinton in Oklahoma. LEIDEN OMGEVING Geen sprake van oneigenlijk gebruik Leidse Kinderopvang Het duel der krakende giganten 3EESTELIJK LEVEN/OPINIE A2 BINNFNLAND A3/4 BUITENLANDA4/5 ECONOMIE A6 BEURS A6 KUNST/RTV A7 KERKDIENSTENA8 AND EN TUINBOUW A8 LEIDEN/REGIO31/2 DIENSTVERLENINGB2 SPORT B3/4/5/6 AUTONIEUWS36 RTV-PROGRAMMA'S37 WEER/PUZZEL'MENU 37 SARAJEVO - Terwijl de be richtenstroom over grote wreedheden in Servische de tentiekampen aanhoudt, wordt de roep om militair in grijpen in Bosnië groter. De NAVO onderzocht gisteren de mogelijkheid om met militai re middelen te helpen bij de toe voer van humanitaire hulp in Bosnië-Hercegovina. Hoge di plomaten van de zestien lidsta ten hebben verscheidene opties besproken, onder meer de be scherming door strijdkrachten van „humanitaire corridors". Ook is gedacht aan versterking van de controle door oorlogs schepen van de NAVO en de WEU van het embargo tegen Servië en Montenegro, en con trole over de zware wapens (ka nonnen, tanks, vliegtuigen) in Bosnië. De Verenigde Staten willen dat de VN-Veiligheidsraad een re solutie aanneemt die het ge bruik van militair geweld toe staat om de leverantie van hu manitaire hulpgoederen aan Bosnië te beschermen. Het mi litaire ingrijpen zou moeten ge schieden onder leiding van de NAVO. De Britse omroepen ITN en Channel 4 lieten gisteravond voor het eerst beelden zien van moslimgevangenen die in de mijn bij Omarska worden vast gehouden. Vermagerde men sen, van wie sommigen kaalge schoren hoofden hadden, waren doodsbang voor de camera iets te zeggen. Door het prikkel draad heen deden gevangenen in Trnopolje verslag van marte lingen, standrechtelijke execu ties, represailles en verdwijnin gen. Uit het kamp gesmokkelde foto's laten bebloede mensen zien die volgens de gevangenen mishandeld zijn door hun Ser vische bewakers. Een vertegenwoordiger van het VN-commissariaat voor vluch telingen verklaarde gisteren dat deze VN-organisatie al een maand geleden beschikte over onderzoek en getuigenverkla ringen over het bestaan van ge vangenkampen in Bosnië. Op 3 juli blijkt een medewerker van de VN-vredesmacht in Kroatië Vermagerde gevangenen in een Servisch kamp zijn doodsbang iets te zeggen. een memo naar een collega in Belgrado gestuurd te hebben, dat VN-medewerkers in Bosnië waarschijnlijk opzettelijk heb ben laten uitlekken. Bij een aanval op het hoofd kwartier van de VN-vredes- macht in Bosnië-Hercegovina zijn afgelopen nacht vier Fran se VN-blauwhelmen gewond Pagina A4: M. van den Doel: FOTO: AP „Als je wacht heeft ingrijpen geen zin meer" Pagina A5: Meubelmakers tim meren alleen nog lijkkisten De Leidse Courant sluit voortaan de week af met een bijlage die kortweg Zaterdag heet. Een katern vol inter views en reportages die in haken op de actualiteit. De gewijzigde opzet van de zaterdag bijlage is een ge volg van de steeds nauwer wordende samenwerking tussen de redacties van Leidse Courant/Het Binnen hof en de Haagsche Cou rant. De integratie van beide redacties verloopt zeer voor spoedig. De bundeling van redactionele krachten moet uiteindelijk leiden tot een complete krant, waarin de lezer snel, zo volledig en be trouwbaar mogelijk wordt geïnformeerd over het nieuws uit eigen omgeving en daarbuiten. Na de vakantieperiode wor den twee nieuwe bijlagen geïntroduceerd. Op vrijdag de bijlage Cultuur met ver halen en nieuws uit de we reld van het theater, de tele visie, beeldende kunst, mu ziek, literatuur en cinema. In september zetten beide redacties de kroon op het werk met de introductie van een dinsdagse bijlage We ten Werken, met aandacht voor onderwerpen als mi lieu, onderwijs, techniek, computers etc. LEIDEN De gemeente Lei den heeft het kabinet extra op vang aangeboden van vluchte lingen uit het voormalige Joe goslavië en uit Somalië. Het gaat daarbij om mensen die door de regering zijn aangeduid als 'ontheemden' en op grond daarva^ beperkte tijd in Neder land mogen blijven. De gemeente dringt er op aan veel meer van hen toe te laten. Gedacht wordt daarbij aan een aantal van één promille van de bevolking. Voor Nederland be tekent dat 15.000 mensen. „Dat is wat anders dan de 300 die nu worden toegelaten", aldus wet houder Hans de la Mar van soci ale zaken. Voor de stad Leiden die 110.000 inwoners heeft be tekent dat de opvang van in elk geval 110 mensen. Leiden roept andere gemeenten op haar voorbeeld te volgen. Deze op vang moet dan naast de al be staande centrale opvang ko- Inmiddels heeft het Leidse col lege van B en W een pand be schikbaar waar op zeer korte termijn 25 mensen kunnen worden ondergebracht. Als de regering ingaat op het aanbod is Leiden ook bereid meer pan den te zoeken om vluchtelingen op te vangen. De opvang moet gebeuren door vrijwilligers, zonder dat dit ten koste gaat van al aanwezige asielzoekers en vluchtelingen. Pag. BI: Stad van Vluchtelin gen neemt het voortouw BARCELONA Brons is de kleur van Arnold Vanderlij de. De zwaargewicht kwam in drie olympische bokstoer- nooien tot de halve finale. In Badalona werd hij tot staan gebracht door de Cubaan Fe lix Savon, zijn nachtmerrie. Vanderlijde leed gisteren zijn zesde nederlaag tegen Savon, hij zegevierde niet eenmaal. Met honderden supporters op de tribunes bokste de Limbur ger gisteren een thuiswedstrijd. De puntenstand na de eerste ronde van 8-0 voor Savon kreeg een fluitconcert. Na de tweede ronde overheerste de uitzon derlijke klasse van de Cubaan, die zijn acties ineens zoveel sneller uitvoerde dat de Neder lander niet meer tegen hem aan kon hangen, zoals in de eerste ronde. Twee punches brachten Vanderlijde aan het wankelen. Hij herstelde zich beide keren binnen acht tellen. Maar de puntenachterstand liep op naar 19-1. In de slotronde joeg Van derlijde een knock-out na. Sa von ontliep de fatale klap ge makkelijk. Met het oog op de fi nale tegen de Nigeriaan David Izonritei spaarde Savon zoveel mogelijk energie. Hij stelde zich tevreden met de puntenzege: 23-3. „Savon is de nummer één in de wereld", bekende Vanderlijde na afloop, „Als hij zou overstap pen naar de profs wordt hij ook achter elkaar wereldkampioen. Voor mij is hij de Mike Tyson van het amateurboksen". Nieuwe Moses Sensatie op de atletiekbaan. Ja renlang was Edwin Moses de onbetwiste koning op de 400 meter horden. Tweemaal olym pisch kampioen, in 1976 en 1984, tweemaal wereldkam pioen, in 1983 en '86, en vier voudig houder van het wereld record. De bijna 37-jarige Mo ses loopt geen wedstrijden meer, maar gisteravond stond een nieuwe Moses op. Kevin Young nam de toorts over en deed dat op de enig mogelijke wijze: met olympisch goud en een fantastisch wereldrecord. Als eerste atleet ter wereld dook Young onder de 47 secon den en haalde met zijn 46.79 precies 23/100e van een secon de af van het wereldrecord dat Moses in 1983 in Koblenz had Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Inbrekers actief in Voorschoten VOORSCHOTEN - Twee flat woningen in Voorschoten wa ren gisteren het doelwit van in brekers. Uit een flat in Noord Hofland werden geld, sport schoenen en cd's gestolen, de dieven kwamen binnen door een cilinderslot te forceren. Een tweede flatwoning in Vlietwijk werd gewoon met gebruik van de sleutel betreden. Deze had de dief gevonden tijdens een in braak in de berging van de bu ren. Uit de flat werden siera den, parfum en fototoestellen meegenomen. 'TRECHT Bij de nieuwe ba- ejigekluizen op NS-stations zijn borzieningen getroffen om bij He explosie van bompakketten Je reizigers in de stationshal zo "in mogelijk gevaar te laten lo in. De eerste 500 van de in to il 4072 nieuwe bagageklui op veertig stations zijn g in Amsterdam-CS ir ik genomen. De kluizen zijn de voorzijde verstevigd. De hterzijde daarentegen is van n metaal gemaakt, zodat ze kant al bij een kleine ex- osie wordt weggedrukt. Ach- de kluizen is een ruimte van centimeter uitgespaard om luchtdruk bij een explosie op vangen. Mocht er een bom- elding zijn, dan kan de Explo- even Opruimingsdienst OD) met een druk op de knop e kluizen openen om te zien er een verdacht pakketje ligt. WASHINGTON - Nooit in de geschiedenis is de popula riteit van een Amerikaans president zo schamel ge weest als die van George Bush op dit moment. En zel den in de historie lijkt (dus ook?) de besluiteloosheid van het Witte Huis als mondiaal machtscentrum zo hardnek kig te zijn geweest als thans. Amerika's passiviteit jegens de ellende in het voormalige Joe- is een van d De hernieuwde brutaliteit van Iraks president Saddam Hu- sayn tegenover de internatio nale gemeenschap is een ander uitvloeisel. Binnen de Amerikaanse rege ring zijn chaos, ruzie en moede loosheid dezer dagen de nega tieve krachten die aan het werk zijn en die alle bestuurlijke energie consumeren. George Bush is op verkiezings tournee om alom in den lande de nu gevierde oppositieleider Bill Clinton met machteloos en afgezaagd klinkende verwijten van karakterloosheid en socia lisme te bekogelen; minister van buitenlandse zaken James Baker viert een welverdiende vakantie op zijn afgelegen ranch in Wyoming; het zijn Clintons Democraten en Bush' Republikeinen in het Congres die nu gezamenlijk het Witte Huis en het Pentagon uitdagen om iets gewelddadigs te onder nemen in Bosnië en in Irak; en in de presidentiële staf van het Witte Huis en in het bureau van de stembuscampagne van Geor ge Bush regeert bij de hoogste adviseurs de angst voor ontslag en de angst voor James Baker, die mogelijk binnenkort zijn ministerie verlaat om schoon schip te maken in de ambtelijke omgeving van de president. De paniek in het Bush-kamp wordt nog aangewakkerd door de nu snel naderende Republi keinse Partij conventie, die over tien dagen in Houston begint en die algemeen wordt be schouwd als een laatste moge lijkheid voor de Republikeinen om te beginnen aan een tijdige (de verkiezingen zijn over ne gentig dagen!) herovering van het publieke vertrouwen in de zittende en herkiesbare presi- Maar Carl Lewis blijft toch de grootste atleet van deze eeuw. Op drie verschillende Olympi sche Spelen veroverde hij goud bij het verspringen en dat is nog niemand gelukt. Marcel Versteeg plaatste zich vlot voor de finale 5000 meter. Robert de Wit beëindigde de tienkamp als tiende met 8109 punten. Winnaar werd de Tsjech Zmelik (8611). SASSENHEIM - Niets ver mist maar een flinke schade post. Dat was de balans die een restauranthouder in Sassen heim vanmorgen op kon maken nadat zijn zaak aan de Rijks straatweg bezoch werd door een inbreker. Deze was door een wc-raampje binnengeko men. Toen hij op weg naar de kluis gestoord werd door het alarm vluchtte hij in grote pa niek weg. Met behulp van een barkruk sloeg hij zich door twee ruiten heen een weg naar de vrijheid. De eigenaar bleef ach ter met de scherven. Nog een paar weken en de grootste Europese vakbeurs op het gebied van de boomkwekerij Plantarium '92 gaat open. Een evenement dat voor de tiende keer wordt gehouden. Niet alleen voor de 'vakbroeders', maar twee dagen lang ook voor de gewone groen liefhebber. En dat schijnen er steeds meer te worden. Op 22 en 23 augustus kan hij ervoor naar Boskoop, het bomendorp bij uitstek. In grote expositietenten treffen zij dan van alles aan wat ze graag in hun tuin of op hun balkonnetje zouden hebben. Een voorproefje daarvan vandaag in de rubriek 'In en om de kas' in de Leidse Courant. Uw dagelijkse gids om door de vele bomen toch het hele bos te blijven zien. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een vt Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 99.8, 2501 VC Den Haag 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1