Het duel der krakende giganten Scherrenburg excelleert oorwegen en Zuid-Korea gaan op herhaling Koning Gustaf klapt voor Waldner SPORT B3 •Drama voor Frechette 'Tien pond op Reid' Drazen Petrovic schiet Kroatië in finale ^Eeidae ScHwcmt VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 ijristen Babb-Sprague won het goud bij het a [unstzwemmen door een blunder van de jury. iBarcelona Een gebeitelde i-C [limlach is een eerste vereiste '"voor een kunstzwemster. De ury mag geen weet hebben van en uitputting. Ook liet van persoonlijke tragedies aJn het gevoel onrechtvaardig te :ijn behandeld. £ylvie Frechette, de Canadese 15 vereldkampioene verloor veer- :l] ien dagen voordat zij naar de jlympische Spelen kwam de ti nan met wie zij spoedig in het (huwelijk zou treden. Hij werd 14 lood aangetroffen in hun gara ge. In een auto met draaiende ajnotor. Tweede acte van het drama: larcelona, verplichte figuren, oor Frechette de albatros. Het .3 Jraziliaanse jurylid grijpt in de naast haar het verkeerde ijfer; een 8,7 in plaats van een ,7. Ze wil het herstellen, maar L4 iet scorebord licht al op. Pro- 3 esteren heeft geen zin. De Bra- iliaanse wordt niet eens ge- raagd haar lezing van het ge- /a teuren te geven. •3)erde acte: de solo. Frechette rijgt voor haar uitvoering op e muziek van Vangelis van de B ury vijf tienen, Karen Babb- ■5 iprague drie. Maar het is de ^Amerikaanse die met miniem Bl erschil de olympische titel bin- penhaalt. Dankzij die juryfout de verplichte figuren, ^cte vier, de persconferentie: ;en glimlachende, onnatuurlijk nkalme Sylvie Frechette, het zil- roreren kroontje van de uitvoe- HANDBAL iarcelona De vrouwen - :ams van Noorwegen en Zuid- iorea gaan bij het olympisch indbaltoernooi op herhaling, iide ploegen komen opnieuw de finale uit. Vier jaar gele- :n veroverde het gastland in loei de titel. loorwegen schakelde in de hal- nfe eindstrijd de favoriete GOS- uit: 24-23. Zuid-Korea leerwees Duitsland naar de 'ejtrijd om het brons, eveneens :t slechts één doelpunt ver- al: 26-25. heeft zich in Barce- ontpopt als het Denemar- ;n van het handbal. De Scan- laviërs, op het laatste mo- ient als vervangers van het ge- :horste Joegoslavië aan het ielnemersveld toegevoegd, ïjn evenals Denemarken bij it EK voetbal de verrassing in het toernooi, ik de GOS-ploeg verkeek zich OKSEN Barcelona Van gokken weet jokser Robin Reid alles. De kas- jer van een bookmakersbedrijf p Runcorn is in de halve finales kn het zwaarweltergewicht de pgenstander van Orhan Deli- las. Inzetten op de afloop durf- je de vechter uit Liverpool ech- pr niet. „We komen allebei.in imerking voor de jackpot", het dagelijks leven staat Reid midden van de gokgrage En- ilsen. Na de Spelen kan hij de inden zelf met gulle hand uit wen. Managers liepen de afge maanden zijn voordeur flat met de meest uiteenlopen- aanbiedingen. Reid wordt 'of, de verwezenlijking van lijn jeugddroom. 'id kan rijk worden als hij •ud verovert. De laatste die dit de Spelen voor Engeland iteerde, was Chris Finnegan 1968. In het bloedhete Mexi- „Na de Spelen ga ik incasse- Maar wel op een andere lanier. Brons heb ik al, maar heb liever een andere kleur", laatste Britse bokser in het lympisch toernooi kent zijn mende tegenstander goed. Reid kwam op weg naar Barce lona de Nederlander van Turk se afkomst al een keer tegen. Op het kwalificatietoernooi voor de Spelen, waar Delibas zich op punten de sterkste toon de. „Hij is snel en gevaarlijk. Uit alle hoeken. Een echte vechter. Dat heb ik zelf onder vonden". Dat Reid zelf ook aardig uit de hoek kan komen, ondervond in Barcelona Marcus Thomas uit Barbados. In zijn eerste optre den, kort nadat het aanvangs- sein was gegeven. Thomas ging knock out. Reid bewees daar mee dat de tekst op het shirt van zijn begeleider - de grote maaier - wel degelijk waar heidsgetrouw is. Daarna volg den overwinningen op punten tegen de Litouwer Maleckis en de Noor Klemetsen. Steeds met ruim verschil. De volgende opdracht acht Reid zwaarder. Al twijfelt zijn vrien din niet aan de uitslag. Toen de Brit naar Barcelona was ver trokken, stapte ze naar de bookmakers. „Tien pond op Reid", klonk het zelfverzekerd. ring nog in de haren. „Nee u ziet bij mij geen tranen. Ik ben gelukkig. Trots op wat ik heb bereikt. Die fout van de jury? Dat hoort bij de sport. Gisteren kon ik iedereen wel een schop geven. Nu legde ik al die extra energie in mijn uitvoering. Toen ik besloot hier naar toe te gaan, deed ik dat voor mezelf, mijn trainster en al degenen, die me achttien jaar onder steund hebben. Het is de juiste beslissing geweest Verzuchting van Fumiko Oku- na, die derde is geworden: „Als mij zoiets verschikkelijks zou overkomen, hoop ik me op de zelfde waardige wijze te gedra gen". Marjolijn Both minder so- fisticated: „Ik had geduimd dat Sylvie eerste zou zijn geworden. We kennen elkaar goed. Ze is een fantastische soliste. Beter dan Babb". Both zelf is achtste geworden en content. Een plaatsje heeft ze moeten inleveren ten opzich te van het wereldkampioen schap van vorig jaar in Perth. Maar wat zegt dat. Met haar vertolking van Rhapsody in Blue is ze nog wat ingelopen op de Engelse Kerry Shacklock. Het verschil met de andere Eu ropese zwemsters is gering ge bleven. Ze gaat door. Misschien staat ze ooit nog eens op de hoogste trede van het platform. Niet bij de Olympische Spelen, maar bij de Europese kampi oenschappen. door Pim Stoel op de kracht en souplesse van het Noorse team. Geen moment kon het duel worden gecontro leerd. In de slotfase bleek Noorwegen over de sterkste zenuwen te be schikken. Sundal en Svendsen waren ieder met zes treffers de gangmakers van de oproep krachten. In het GOS-team blonk Morskova met acht doel punten uit. Het Zweedse mannenteam vol doet aan de hooggespannen ver wachtingen. De wereldkampioen bereikte zonder al te grote problemen de finale, die zaterdag wordt ge speeld. Frankrijk werd met 25- 22 verslagen. Thorsson (zes treffers), Carlen (5) en Hajas (5) maakten van de Franse for matie een kansloze ploeg. In de eindstrijd komt Zweden uit te gen het GOS-team, dat met 23- 19 zegevierde over IJsland. Opnieuw was gisteren Felix Savon te sterk voor Arnold Vanderlijde. De derde Olympische Spelen van de Nederlandse bokser brachten dus ook de derde bronzen medaille. Savon is en blijft gewoon veel te sterk voor Vanderlijde. Maar in het jaar 2032 zal alles anders zijn. in en verklaarde het gevecht tot geschiedenis en Vanderlijde tot winnaar. Savon bood, na zijn kunstgebit weer te hebben ingebracht, zijn excuses aan, en wat kan de sport toch mooi zijn, arm in arm en voetje voor voetje verlieten de grote boksers voor wie de Go denschemering nu toch wel lijkt in te vallen, de boksarena en werden vervolgens in triomf naar de Henri Dunant gereden voor een rondvaart over de Maas. Herinneringen In een exclusief vraaggesprek op dat schip, terwijl een ver pleegster hem zorgzaam in een deken verpakt aan dek rijdt, wil Vanderlijde kwijt dat hij een halve eeuw lang heeft vermoed dat deze dag nog eens zou ko men. Hij memoreert uitvoerig hoe hij in de vorige eeuw, in mei van dat wonderlijke jaar 1986, in de Amerikaanse gokstad Reno, de Cubaan voor het eerst ontmoette. Vanderlijde met vochtige ogen: „Ik verloor op punten, krap. Twee jaar later in Berlijn gaf hij me zo op mijn falie dat de arbi ter de match aan het einde van de tweede ronde moest staken. In Moskou, in 1989, ja jong dat is allemaal lang voor jouw tijd, zat ik al in de eerste ronde op de kont met een bloedende hoofd wond. 't Was geen slechte toen, die Savon. Een stuk beter dan vandaag de dag. Een beest. Ook in de training. Op het laatst wil den zelfs de boksballen niet meer in de boksschool hangen. Hij gromde als een dolgeworden grizzly tegen z'n sparringpart ners. Vaak in al die 68 keren dat we tegenover elkaar hebben ge staan, wenste ik dat er een luik in de vloer van de ring zat waar door ik ongezien had kunnen vertrekken". En de nederlaag die u nog het verst in het geheugen ligt? Vanderlijde zonder na te den ken: „De Spelen van '92. Barce lona. Ik mag dan vandaag de dag 's avonds al moeite hebben met me te herinneren wat ik 's morgens heb uitgespookt, maar die partij weet ik nog als de dag van gisteren". Ademloos De donkere man met zijn gedis tingeerd vergrijsde haardos leunt achterover, sluit even het oog en begint met zijn zachte 'g' te vertellen. Ademloos luiste ren we toe. „Het was een warme dag in au- Barcelona Sensationeel nieuws uit de olympische stad Rotterdam. Gisteravond, 8 au gustus 2032 heeft Arnold Van derlijde, onze 12-voudige bron zen medaillewinnaar, voor het eerst in zijn carrière zijn grote rivaal de Cubaan Felix Savon verslagen. De jury had, in te genstelling tot voorgaande edi ties, deze keer geen enkel moei te de winnaar van het duel der krakende giganten aan te wij zen. Niet alleen volgens de compu ters, maar ook volgens het blote oog, scoorde Vanderlijde één maal, tegen Savon nul keer. De geringe stootkracht van de Cu baan was voor een groot deel te wijten aan het feit dat zijn be faamde rechtse niet uit de verf kwam omdat hij als gevolg van een biljartarm een mitella droeg. Vanderlijde, zoals gebruikelijk de laatste zes Olympische Spe len moeilijk stappend vanwege zijn jicht, raakte Savon één keer met een schampschot op de kin en zag tot zijn onuitspre kelijke vreugde hoe de legenda rische Cubaan als in slow mo tion naar het canvas viel en daar bewusteloos bleef liggen. Het moet gezegd, het was gen- tleman-bokser Vanderlijde zelf die, na eerst het kunstgebit van zijn eeuwige opponent te heb ben verwijderd, en vervolgens zijn eigen kunstgebit, probeer de Savon met kunstmatige ademhaling weer bij zijn posi tieven te brengen. Dat lukte na enige tijd van hard werken. Een sportieve tegen valler was dat toen Savon ein delijk de ogen weer opsloeg en het bejaarde hoofd van de Lim burger boven zich zag, hij met een een knal uitdeelde, die zo hard aankwam dat het glazen oog van Vanderlijde in gruzele menten ging. Hierop greep de scheidsrechter TAFELTENNIS Bokser Arnold Vanderlijde: 'Ik dacht, Arnold waarom ben je niet bij je moeder thuisgebleven'. gustus, zo warm dat de duiven boven het bokspaleis op waren gehouden met koeren en amechtig in de schaduw zaten. Ik begon met gemengde gevoe lens aan het gevecht in de halve finale van het olympisch toer nooi, want ik had in de voor gaande jaren vijf keer stevig op de kloten gehad van Savon, en dat gaatje toch niet in de kou we klerén zitten". „Ik had, ik geef het toe, wat schrik van hem. Als Savon op de Ramblas liep, bezocht ik de Sa- gra Familia om een kaarsje voor mezelf te branden. Als ik hem in het Olympisch Dorp tegen kwam, deed ik het bijkans in de broek, want het was in die jaren nu eenmaal een rare. Ja wat zeg ik, als ik zijn naam in de krant las had ik al acht tellen rust no dig". „Enfin, ik kom de ring in, hij staat er al, ik ruik hem al van verre en ik denk Arnold, je hebt al brons, waarom ben je van daag gewoon niet bij moeder thuisgebleven? Maar ja, je kan natuurlijk niet terug op zo'n moment, het bokspaleis is tot de nok toe gevuld, veel Span jaarden vermoedelijk, want er wordt hard olé, olé voor je ge zongen". „Je ziet als in trance de witte mergpijpen waarop de voorzit ter van het NOC, de heer Hui- bregtsen, zich pleegt voort te bewegen, onder een bankje uit steken, je weet dat mocht je on verhoopt winnen en dus in ie der geval zilver halen, Hui- bregtsen en de chef de mission Bolhuis elkaar wenend van vreugde geluk zullen wensen met het behaalde succes. Je wilt het tweetal niet teleurstellen, maar op de weg naar dat succes staat letterlijk en figuurlijk Fe lix Savon de verschrikkelijke". „Goed, het signaal helpers weg komt en als Savon die van hem achteloos met een een-twee combinatie de ring uit en het publiek in rost, overheerst bij mij toch wel de opvatting dat het een zwaar middagje dreigt te worden". Leren De oude bokser buigt zich voor over. „Let nu goed op" zegt hij, „daar kunt ge van leren. Want, wat gebeurt op die gedenkwaar dige dag van het jaar 1992. Ik krijg direct na het begin een klap, ik krijg er nog een, ik pro beer Savon te raken, mis, hij is te snel, ik krijg nog een paar petsen, en ineens weet ik het. Het kwam als een openbaring. Plotseling in die olympische ring in dat godvergeten jaar 1992 realiseer ik me dat Felix Savon te sterk voor me is. Had ik dat maar eerder beseft, dan had ik niet zo met die vijf voor gaande nederlagen in de maag gezeten". „De eerste ronde zit er op, ik sta 8-0 achter, in de tweede ken ik geen vrees meer, ik weet dat ik ga verliezen van de beste bok ser van de wereld, ik krijg er een op de kaak, dank u Savon, de benen smelten weg, hup acht tellen rust. Even later nog eens acht tellen, en na de tweede ronde staat het 19-1. Aan het begin van de derde ronde zeg ik zachtjes tegen Savon, okay Fe lix, ik erken dat je beter bent, doe het rustig aan. Heeft hij die ronde als een balletjongen uit gedanst. Grote klasse. Ik verlies ten slotte eervol met 23-3". De bosker zwijgt. Hij is moe. Als we hem vragen waarom hij na dat hij op die gedenkwaardige dag in 1992 eindelijk in Savon zijn meerdere heeft erkend.' daarna op nóg tien Olympische Spelen in de halve finale tegen de Cubaan is uitgekomen, zegt Vanderlijde: „Dat jong, dat ging om het brons. Ik denk niet dat na mij iemand zo snel nog eens twaalf bronzen plakken zal ha len". Tanende maan We kijken hem aan. Is dat echt de enige reden geweest? De old timer aarzelt. Zegt dan raadsel achtig: „Een bokser blijft altijd een bokser, ook als de maan ta nende is". En nu, nu hij in het jaar 2032 dan eindelijk zijn eeuwige ri vaal heeft verslagen, heeft Van? derlijde er nu toch niet een beetje spijt van dat hij na Barce lona 1992 geen asperges is gaan- kweken aan de Limburgse Maasoevers? De bokser sluit het oog als om beter na te denken. Maar even later duidt een tevreden ge snurk er op dat hij in slaap is ge sukkeld. Zijn verpleegster rijdt hem zonder hem wakker te ma ken, zachtjes naar zijn hut. Het Maaswater klotst verwijtend tegen de boeg van het schip. WATERPOLO Barcelona Sportminnend Zweden is gerust. Vier dagen voor het einde van de Olympi sche Spelen won Jan Ove Wald ner de gouden medaille in het tafeltennis, bij de Zomerspelen de eerste voor het Scandinavi sche land sinds 1984. Hij ver sloeg de Fransman Jean Philip pe Gatien met 3-0. De zege zal de 26-jarige Wald ner naar verwachting ruim 300.000 gulden opleveren aan sponsorgelden. Dat bedrag is ongeveer gelijk aan zijn jaarsa laris. „Ik kan gemakkelijk van mijn sport leven, zolang ik af en toe maar een groot toernooi win". Elke dag werd de Zweedse goudjacht breed uitgemeten in de kranten. Het land was best tevreden met de oogst tot nog toe (viermaal zilver en driemaal brons), maar de hoogste onder scheiding ontbrak. Dat stak een beetje, zeker omdat rivaal Noorwegen al twee keer goud won. Het buurland dat in Al- bertville ook al zo succesvol was geweest. Koning Carl Gustaf en drie dochters zaten op de tribunes van het voormalige treinsta tion. Zij en honderden landge noten zagen een wedstrijd van nauwelijks een half uur, met twee spelers dicht achter de ta fel en een oppermachtige Wald ner. Van wie ze zelfs in Zweden zeggen dat hij zo 'cool' is. Als Borg vroeger, als de zwemmer Anders Holmertz nu. Hij ping pongt vrijwel zonder expressie op zijn gezicht. Pas na het duel toonde hij emotie en viel hij in de- armen van coach Anders Thunström. De goede opslag van Waldner was doorslaggevend. Voor Ga- tien wist hoe die fatsoenlijk te rug te slaan, waren twee games voorbij. In de derde boog de in Ales geboren Fransman met het mooie gezicht op 25-23, het derde wëdstrijdpunt voor de Zweed/ Koning Gustaf stond Barcelona Toppers doen het wanneer het moet, tobbers stij gen boven zichzelf uit wanneer het niet meer strikt nodig is. Die enigszins wrange bijge dachte begeleidde het gelijkspel van het waterpoloteam tegen Hongarije: 13-13 (3-5 4-3 3-1 3- 4). Veruit de beste prestatie tij dens het olympisch toernooi na de nederlagen tegen Spanje, Italië en Cuba en het gelijkspel celleerde. Eenmaal onderschep te de 19-jarige speler van Polar Bears een Hongaarse aanval, zwom het hele bad over en scoorde. „Ik zie het kennelijk niet goed", moet de Franse scheidsrechter hebben gedacht. Hij stuurde achter elkaar De Vries en JanJ sen eruit. De laatste ten onrecht te. De Hongaren profiteerden. Ze kwamen zelfs op 12-13, toen tegen de Grieken. Als beloning Petvary eerder bij de bal - FOTO ANP Jan Ove Waldner behaalt goud. de Zweedse tafeltennisgigant streek daarmee 300.000 gulden aan sponsorbijdragen op. mag Nederland om plaats ne gen spelen tegen de nummer voorlaatst van de andere groep: hoogstwaarschijnlijk Frank rijk. De Trumbic-boys speelden vrij uit en scoorden dat het een lieve lust was. Ze zetten een achter stand van 3-6 halverwege de tweede periode om in een voor sprong van 12-10 met nog enke le minuten te gaan in de vierde periode. De verbazing over het vlotte aaanvalsspel was alom. Vooral John Scherrenburg ex- dan doelman Arie van de Bunt. Deze had na twee partjes Bert Brinkman vervangen. Trumbic vond de tijd rijp voor de terug keer van zijn eerste doelman, die na twee misgrepen vroeg in' de openingswedstrijd tegen' Spanje zijn plaats had moeten afstaan aan Brinkman. De in valler groeide uit tot de uitblin- ker van het Nederlands team. De laatste seconden was Neder land in balbezit. Maar de laat ste pass van Jansen ging langs de aanvallers heen: gelijkspel. meteen ,op „Ik leed onder zijn opslag", zei de 23-jarige, bijgenaamd Filou. „Waldner is de beste serveerder van het circuit. Zelfs al zou ik vier uur per dag trainen op mijn service, dan nog zou die nooit zo goed zijn als die van hem". Sterren Op 12-jarige leeftijd speelde Waldner al in de hoogste divisie van Zweden, dat traditioneel goede tafeltennissers voort brengt, onder wie de huidige sterren Persson, Appelgren en Lindh. Als kind trok Waldner een seizoen naar China, waar tafeltennis tot kunst is verhe ven. Hij vroeg een willekeurige oudere man een partijtje te spe len. De kerel serveerde hem compleet van tafel. Toen nam hij zich voor de beste beginslag van allen aan te leren. Als 16-jarige, later toegevoegd aan de selectie, stond hij in Boe dapest voor het eerst in de fina le van het EK. Hij zei te dro men. Toen hij wakker werd, had hij verloren. Zijn grootste succes tot donderdag was de wereldtitel in 1989, Dortmund. Nu is Barcelona het hoogtepunt voor de man die graag golft en wedt op de paarden. „Ik heb het hele toernooi slechts één game verloren. Mijn zege is de best mogelijke reclame voor de we reldtitelstrijd van komend jaar in Zweden. Misschien neemt mijn zege wat druk weg bij de handballers. Ook zij hebben BASKETBAL Badalona - Drazen Petrovic heeft Kroatië in de olympische basketbalfinale geschoten. De guard mikte in Badalona negen seconden voor het einde twee vrije worpen raak en bracht zijn ploeg voorbij het GOS, 75-74 (30-40). Petrovic, werknemer bij de New Jersey Nets, leidde de Kroaten in de stormachtige tweede helft naar de eindstrijd. Voor de pauze controleerde het GOS de wedstrijd. Volkov, bankzitter bij de Atlanta Hawks, en Tikhonenko, op zoek naar een buitenlandse club, schoten met scherp (65 pro cent) en hielden Petrovic op 6 punten. Dat resulteerde in de voorsprong van tien punten halfkoers (40-30). Met Vranko- vic (2 meter 15), Radja (2 meter 10) en Kukoc (2 meter 7) heer ste Kroatië in het tweede deel onder de borden. De verdedi ging- werd strakker aangetrok ken en Petrovic kreeg het op zijn heupen. Binnen zes minu ten was de achterstand onge daan gemaakt, 54-53. Volkov (20 punten) en Tikhonenko (18) brachten nog even hoop in het GOS-team, 66-57. De slotfase was voor Kroatië,1 voor de ontketende Petrovic, topscorer met 28 punten. De Spaanse basketballers heb ben hup frustraties over hun te leurstellende presteren tijdens het olympisch toernooi flink af gereageerd. De wedstrijd tegen1 Angola, met als inzet de negen- de plaats, eindigde met een massale vechtpartij. Spanje won uiteindelijk, met 78-75, en nam zo revanche voor de neder- laag (83-63) in de voorronde.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11