Tweeduizend evangelisten Veroveren' Barcelona Explosie verwoest groot deel abdij CcidócSouocmt GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR li 'Aftastend begin' van samenwerking baptisten en doopsgezinden li £eidóc(2otna/rit DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 Billy Graham-campagne per satelliet DRIEBERGEN De evangelisatiecampagne die de Amerikaanse evangelist Billy Graham yolgend jaar maart in Duitsland houdt, zal per satelliet in Nederland zijn te volgen. De Evangelische Alliantie heeft inmiddels een werkgroep opgericht die 'Euro 93 met Billy Graham' zal begeleiden. Zo'n dertig plaatselijke gemeenten zullen de campagne 'dragen' in de vorm van training, nazorg en publiciteit. Voorzitter van de werk groep is Arnold van Heusden, directeur van de Evangelische Alliantie. Eind oktober houdt Billy Graham een cam pagne (Wedergeboorte 92) in Moskou. Het is de vijfde campagne van de Amerikaanse evangelist in de (voormalige) Sovjetunie, die hij in 1982 voor het eerst bezocht. Je komt alleen, je leeft alleen, je sterft alleen. Oudste christelijke kerk in Israël ontdekt JERUZALEM - Israëlische en Amerikaanse archeologen zeggen in het dorp Banjas, het oude Caesarea Philippi, de oudste christe lijke kerk van Israël te hebben opgegraven. De kerk zou in het be gin van de vierde eeuw zijn gebouwd en daarmee duidelijk ouder zijn dan de Geboortekerk in Bethlehem en de Grafkerk in Jeruza lem. Dit heeft de krant Jerusalem Post woensdag gemeld. De ar cheologen beschouwen Caesarea Philippi als de best bewaarde Ro meinse stad in Israël. Behalve de kerk zijn ook een winkelstraat, een Romeins forum en verscheidene tempels opgegraven. Vooral in de winkelstraat, die volgens de archeologen in de vijfde eeuw na Christus door een brand werd verwoest, zijn talrijke gebruiksvoor werpen en munten gevonden. De stad is genoemd naar Philippus, die haar in het jaar 3 voor Christus tot zijn residentie maakte. In het Nieuwe Testament is het de plaats waar Petrus belijdt dat Je zus de Christus is, de zoon van de levende God. De stad had in haar bloeitijd ongeveer 30.000 inwoners en verloor pas in de na-byzan tijnse tijd aan betekenis. De kruisvaarders bouwden op een deel van de oude stad een burcht. Vaticaan maant katholieken tot voorzichtigheid VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft rooms-ka- tholieken in de voormalige Sovjetunie opgeroepen in hun activiteiten hun orthodoxe landgenoten niet voor het hoofd te stoten. „Niet in wedijver, maar in een door beide kerken gedeeld respect voor de een heid die door Christus wordt gewild, moeten de Ka tholieke Kerk en de Orthodoxe Kerk hun missie uit- voeren", staat in een verklaring van de pauselijke commissie voor Rusland. De verklaring is gestuurd naar de rooms-katholieke en orthodoxe bisschoppen in de voormalige Sovjetunie en naar alle bisschop pen, religieuze ordes en katholieke organisaties die betrokken zijn bij projecten in dat gebied. Zij moeten de plaatselijke orthodoxe leiders vooraf op de hoogte stellen van nieuwe activiteiten, zoals het oprichten van een nieuwe parochie. Rabin staat sterk 1 Flevo Festival verwacht dit jaar 10.000 jongeren ÉIDDINGHUIZEN - De kans is groot dat het vijftiende Flevo Totaal Festival in Biddinghui zen een record aantal bezoekers trekt. De organisatie verwacht tussen 20 en 23 augustus 10.000 jongeren op het festival. Tot nu toe zijn er al 4400 aan meldingen binnen, 600 meer dan vorigjaar. Het Flevo Totaal Festival wordt georganiseerd door Youth for Christ Nederland. Dik de Jong van YfC zegt zeer tevreden te zijn over de nog steeds groeien de belangstelling. „Het zou een leuk jubileumgeschenk zijn als we de 10.000 halen". Vorige ja ren trok het festival ongeveer 8500 bezoekers. Het festival omvat dit jaar meer dan 200 onderdelen op het ge bied van drama, theater, kunst, exposities, dans, mime, sport, film en (bijbel)studie. Boven dien speelt muziek een belang rijke rol. Behalve de Nederland se band Changed heeft het Fle vo Totaal Festival klinkende namen gecontracteerd als Adri an Snell, Margaret Becker, Dan H. en Wes King. Gedurende drie avonden treden de arties ten op op het hoofdpodium. De NCRV maakt opnamen van de optredens, en is net als andere jaren aanwezig met een eigen tent op Flevo '92. De omroep wijdt na het festival een vijftal uitzendingen aan Flevo. Bij de organisatie van Flevo '92 zijn ongeveer 700 vrijwilligers betrokken. In totaal kost het festival Youth for Christ een miljoen gulden. Volgens ad junct-directeur Henk Hogen- doorn vormt het festival daar mee een „risicovol" project. „Je geeft in vier dagen veel geld uit. In feite vormt het terrein waar op het festival zich afspeelt een klein dorp, met alle voorzienin gen. Dat kost nogal wat". Met een bezoekersaantal van 10.000 springt YfC uit de kos ten. Het festival wordt voor kleinere bedragen gesponsord door enkele bedrijven. Tot nu toe moest er altijd geld bij, aldus Hogendoorn. „Maar dat heb ben we er wel voor over. Het festival is ontzettend belangrijk voor ons. We bereiken 10.000 jongeren met het evangelie". Boffen generaal-overste verschillen van mening MUNSTER De generaal- overste van de orde der francis canen, de Duitse pater Her mann Schalück, spreekt tegen dat zijn orde de bevrijdingsthe oloog Leonardo Boff onder druk heeft gezet om de orde te verla ten. Boff heeft een persoonlijke beslissing genomen die wij be treuren maar respecteren, schrijft Schalück aan de katho lieke theologische faculteit in Münster. Deze had bij Schalück geprotesteerd tegen de manier waarop de franciscanen Boff zouden hebben behandeld. Volgens Schalück zijn de fran ciscanen Boff respect en erken telijkheid verschuldigd. „Wij zijn vastbesloten de noodzake lijke impulsen die hij heeft ge geven, voort te zetten." Boff zegt dat hij wel onder druk is gezet. De theoloog kondigde eind juni aan dat hij de orde der francis canen zou verlaten en het Vati caan zou vragen hem in de le kenstand terug te brengen. Zijn conflicten met de kerkelijke hiërarchie sinds 1971 waren voor hem de reden tot deze stap. Het Vaticaan legde hem in 1985 een spreek- en schrijfver bod van een jaar op omdat zijn boek 'Kerk, charisma en macht' leerstellige afwijkingen zou be vatten. De directe aanleiding was de dubbele censuur waar aan hij zich onderworpen voel de. Niet alleen de plaatselijke bisschop, zoals het kerkelijk wetboek voorschrijft, maar ook ^ijn orde wilde zijn geschriften vooraf inzien. BEROEPINGEN Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Stolwijk M. de Boer tfe Middelburg. Beroepen te Nieuwland an Oostenrijk (toezR W de Koeijer. kandidaat te Stellendam; te Wichmond mevr.drs. A. Walpot-Hagoort, kandi daat te Amsterdam; te Zalk-Veecaten (toez.) Joh. van Holten, kandidaat te Houten. Idoor STEVEN EMMENS GERRIT GEERDS BARCELONA - „Na elk zang- en dansoptreden komt er wel één tot geloof'. Dit vertelt de 15-jarige Yvonne Koelewein uit Heerde die sa men met ongeveer 2000 an dere evangelische jongeren in Barcelona de Blijde Bood schap bekend met spel, zang en dans. De evangelisten van de interna tionale jongerenbeweging Jeugd met een Opdracht (JmeO) houden elke avond een grote bijeenkomst op een van de vele plaza's in de Catalaanse hoofdstad. Op tientallen andere lokaties treden kleinere groe pen op, met toneel of muziek. „Voor mij was het een uitda ging", vertelt de vijftienjarige Yvonne Koelewein, „om samen op te trekken met een groep jongeren die radikaal voor Je zus kiezen". Vrijmoedig vertelt de danseres wat radikaal voor Jezus kiezen voor haar in houdt: „Ik wil Hem in alles die nen. Ik weet dat Hij de hele dag bij mij is. Je kunt met Hem pra ten als een vriend. Dat wil ik graag aan anderen vertellen Dat dit niet zonder resultaat blijft, heeft Yvonne in de afgelo pen weken mogen ervaren. Ze vertelt over een gesprek met zes Spaanse meisjes van haar eigen leeftijd. Via een tolk ver telde Yvonne hen wat Jezus in haar leven betekende. Dit sprak de Catalaanse meisjes wel aan. Zij wilden ook wel zo'n Vriend. De tolk bad vervolgens met hen en zorgde ervoor dat de meisjes in contact kwamen met een plaatselijke christelijke ge meente. Kwartier Van de Olympische Spelen zien de kinderen niet veel. Stephan Tollenaar, eveneens vijftien, herinnert zich nog levendig dat Mensen genoeg in Barcelona om aan te spreken over God ze een baseballwedstrijd zou den bezoeken. „Toen we er kwamen, was het laatste kwar tier al aangebroken". Van de prestaties van de Nederlandse atleten weten de jonge evange listen niets. Ze komen nu al tijd te kort. De mededeling dat El len van Langen goud op de 800 meter gewonnen heeft, is dan ook een nieuwtje voor hen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn de 'Kings Kids' in touw. Carintha Valk (14) uit Nieuwkoop legt uit dat een be langrijk deel van de dag gevuld wordt met bijbellezen, zingen en bidden. „We vragen verge ving aan elkaar en aan God", aldus Joël Vogelaar (16) uit Arnhem. „Dan ga je met een schoon hart de straat op en kun je beter werken". De taal is voor Carintha niet zo'n probleem: "Als de bezoe kers geen Engels spreken, praat ik met handen en voeten. We bidden ervoor. God helpt Elke middag om een uur of vier vertrekt de jeugd van JmeO naar Barcelona. Na aankomst, zo rond vijf uur, wordt er gebe den om een zegen voor het op treden. Na de wervelende dans en zangpresentatie volgen de gesprekken met de bezoekers. Rond tien uur wordt de thuis reis aanvaard. De evangelisatievakantie kost per persoon 1500 gulden. Ca rintha Valk heeft 750 gulden zelf gespaard en de andere helft erbij gekregen van leden van de kerkelijke gemeente waartoe ze behoort. Vakantie is overigens een verkeerd woord in dit ver band. „Het is heel erg zwaar, maar wel heel leuk", vindt Joël Vogelaar, "maar ik wist wat me te wachten stond want mijn ou ders zijn ook zendelingen". Populair Populair onder de toeschou wers zijn de sportclinics, vertelt Jeff Fountain, directeur van JmeO-Nederland, die 100 Ne derlandse deelnemers bege leidt. Ongeveer 100 sporters le ren de inwoners van Barcelona de fijne kneepjes van American Football of andere takken van sport. Tussendoor worden con tacten gelegd en gepraat over het geloof. Hoewel Fountain ook negatieve reacties registreerde, valt het hem mee hoe de Catalanen op de acties reageren. „Het komt door de kleurrijke en interes sante presentatie. We evangeli seren niet vanaf de zeepkist, maar met leuke muziek en kleurrijke folders". Het Olympische dorp is nog steeds verboden terrein voor de evangelisten. Wel is het gelukt om enkele artiesten van JmeO te laten optreden in het dorp. Met de sporters zelf komen de evangelisten ook in contact. „Ze zwermen regelmatig uit over de stad, en zijn gemakkelijk te her kennen aan het pasje dat ze bij zich dragen". Volgens Fountain staan de Spanjaarden opener voor het evangelie dan ooit tevoren. Op de grote internationale exposi tie in Sevilla staat ook een evan gelische stand, waar al honder den mensen „voor Jezus geko zen hebben". Het merendeel van de Span jaarden is katholiek, maar slechts 15 procent is actief ker klid, aldus de JmeO-directeur. „Spanje wordt wel het kerkhof van de zendelingen genoemd, maar de belangstelling valt mij echt mee". Het protestantisme staat voor veel Spanjaarden niet erg hoog in aanzien, al was het alleen al om de grote hoeveelheid protes tants geachte Noordeuropea nen die nagenoeg ongekleed de Spaanse stranden bevolken. Om de tegenzin te overwinnen, probeert JmeO gespreksgroe pen op te zetten, die geen ker kelijk karakter hebben. „Men sen kunnen in hun eigen kerk blijven, of zich verrijken in zo'n gespreksgroep en daarna naar hun kerk teruggaan. Maar zo'n groep kan na verloop van tijd ook een gemeente worden", al dus Fountain. Hij blijft optimis tisch. SINT-TRUIDEN - In het centrum van de Belgische stad Sint-Truiden heeft een explosie gisternacht een enorme ravage aangericht. De oorzaak van de ontplof fing is vermoedelijk opge hoopt bio- of methaangas in de overwelfde Cicindriabeek die langs de historische abdij in de binnenstad loopt. Er werd niemand gewond. De ontploffing gebeurde gister nacht omstreeks half drie. Di verse rioleringsdeksels vlogen de lucht in. Een deel van de ab dijmuur stortte in en het in dit pand gevestigde Hoevemuseum werd zwaar beschadigd. Over een afstand van bijna 800 meter kwam het wegdek omhoog. De Cicindriabeek in Belgisch- Limburg is in feite een open ri ool. De waterloop in Sint-Trui den is grotendeels overwelfd. De inwoners van Sint-Truiden klagen regelmatig over stank van de beek. Die wordt toege schreven aan het lozen van huishoudelijk en industrieel af val. Onlangs overleed een man nadat hij in contact was ge weest met het water van de Ci- cindria-beek. In de beek ligt een sliblaag van een halve meter met daarin on der meer dierlijk afval. Dat is mogelijk gaan gisten met gas- vorming tot gevolg. De dierlijke resten zijn afkomstig van een destructiebedrijf waarvan ne gen maanden geleden de lo zingsvergunning werd inge trokken. Het bedrijf is daarte gen in beroep gegaan en kan voorlopig ongestoord verder af val lozen. De door de explosie in een ruïne veranderde abdij. AMSTERDAM - De doops gezinden moeten volgens ADS-secretaris ds. E. van Straten „voorzichtig aftas ten" of de Nederlandse bap tisten geïnteresseerd zijn in onderlinge samenwerking. In ieder geval zal de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit (ADS), de overkoepelende or ganisatie van de 140 doops gezinde gemeenten, de Unie van Baptistengemeenten in Nederland vragen of en hoe de internationale dialoog in Nederland een vervolg kan krijgen. De delegaties van de Baptisten wereldfederatie en het Doops gezind Wereldcongres besloten deze week in Amsterdam de lid kerken tot meer samenwerking op te roepen, onder meer op het gebied van zending en evangeli satie (waarin de baptisten uit blinken) en hulp- en vredes werk (sterke punten van de doopsgezinden). Verder wordt gedacht aan uit wisseling van docenten en stu denten alsmede van predikan ten. Van Straten zei niet te we ten of in Nederland ooit een baptistenpredikant in een doopsgezinde gemeente heeft gepreekt of omgekeerd, maar hij sloot het ook niet helemaal uit. Van Straten noemde ook ge meenschappelijke studiebijeen komsten over zending en vre- desgetuigenis („waar we tel kens op terecht kwamen") en over de onderlinge contacten in Amsterdam in de periode 1608 - 1610, de beginperiode van de baptisten. Het is voor baptisten al heel wat te erkennen dat ze met andere christenen een ge meenschappelijke geschiedenis hebben, aldus de Canadees prof. Wiliam Brackney, die de baptistendelegatie leidde. Baptisten vinden het woord traditie te beladen. „De Rooms- Katholieke Kerk heeft een tra ditie, wij hebben het Nieuwe Testament." Doopsgezinden mogen dan graag door de ogen van de 16e eeuwse Dopers de ALS hij volgende week naar Washington vertrekt voor zijn eerste topontmoeting met de Amerikaanse president Geor ge Bush kan de Israëlische premier Jitschak Rabin terug blikken op een succesvolle eerste maand in functie. Sinds zijn aantreden is hij er overtuigend in geslaagd de door zijn voorganger Shamir gecreëerde impasse te doorbreken en een broodnodige nieuwe dynamiek te brengen in het vredes overleg. Dat er later deze maand een nieuwe onderhande- lingsronde wordt gehouden in Washington is vooral aan hem te danken. Met Shamir nog aan het hoofd van de Israë lische regering zouden die gesprekken nutteloos zijn ge weest, met Rabin is er weer hoop op doorbraak. RABIN heeft de verwachtingen ingelost en zichzelf daarbij een onbetaalbaar voordeel toegekend: de Arabieren geloven dat er met hem serieus kan worden gepraat en dat is essen tieel onder tegenstanders die elkaar al veertig jaar totaal wantrouwen. Als behendig tacticus speelt Rabin nadrukke lijk op dat veranderende klimaat in. Door nu twee Arabische Israëli's in zijn regering op te nemen, geeft hij opnieuw aan dat zijn aanpak compleet verschilt van die van zijn voorgan ger. Waar het om gaat zijn niet zozeer de benoemingen, maar wel de symboliek en die ontgaat de Arabieren niet. Ra bin laat zich kennen als iemand die de Arabieren als mensen beschouwt, niet enkel als een probleem. Anderzijds geven ook de signalen uit de Arabische hoofdsteden en van de PLO van Jasser Arafat aan dat zij rekenen op Rabin. Als het vre desproces van beide kanten wordt gestuwd, kan er iets op gang komen, maar niets in het Midden-Oosten is zo bedrieg lijk als hoop. Tegenstellingen zijn vaak onoverbrugbaar ge bleken op het moment dat de partijen begonnen te praten. I RABINS eerste stappen zijn wel hoopgevend, maar dat kanc niet verhinderen dat het echte werk nog moet beginnen. Bij-I jj na een jaar nadat de vredesconferentie in Madrid van start; ging, is er zoals mocht worden gevreesd nog geen en-j kei resultaat bereikt en zijn de standpunten nog verhard. g Daarvoor is met name Shamir verantwoordelijk. Voor hem t was het vooral zaak te beletten dat de Arabische landen en de PLO hun 'maximalistische' eisen zouden waarmaken en via overleg zouden terugwinnen wat zij op het slagveld had-1 den verloren. Maar door zijn hardnekkig verzet heeft Sha-1 mir alleen maar bereikt dat de Arabieren zich met nog meer d overtuiging vasthouden aan hun eisen. Dat beperkt de ma- J noeuvreerruimte voor Rabin. j ZONDER een territoriaal compromis is een overeenkomsts uitgesloten. Israël zal bezet gebied moeten afstaan, maar de" vraag is hoeveel. Voor Rabin is dat de hamvraag die over zijnjj toekomst en wellicht over die van Israël zal beslissen. Als oud-militair is het voor hem de hoogste prioriteit Israël ver- j dedigbare grenzen te geven. Hij wil zeker niet de man wor den die de veiligheid van het land ondermijnt, maar hij is re-1 alist genoeg om te weten dat de droom van Groot-IsraëP voorgoed voorbij is. Alle gebieden blijven bezetten zou de t economie van Israël kapot maken. Israël heeft nu al zwaar! i moeten betalen voor het beleid van Shamir en Sharon. 1 RABINS nieuwe beleid zal echter eveneens geld kosten en daarom is het dringend nodig dat de relaties met de VS wor- den verbeterd. De top met Bush, waar vrijwel zeker zal wor den besloten tot het vrijmaken van de Amerikaanse bankga ranties ter waarde van tien miljard dollar, is voor Rabin oj dit moment zelfs nog veel belangrijker dan het overleg mei1 de Arabische wereld. Zonder Amerikaanse steun zou Israë;1 het erg zwaar kunnen krijgen in deze beslissende periode Op dat punt hoeft Rabin echter weinig te vrezen. Hij is df j laatste troef die een op het thuisfront zwaar belegerde presi- dent Bush nog in handen heeft, zodat hij zeker is van vol- doende politieke dekking. Rabin staat dus sterk. Nu zal moeten blijken wat hij vanuit die positie kan bereiken. bijbel lezen, baptisten slaan dat over. En als ze het doen, is het nog meer via Menno Simons (de 'aartsvader' van de doopsgezin den) dan via John Smyth (idem bij de baptisten). De Nederlandse Baptistenunie omvat tachtig gemeenten met ruim 12.500 leden. Bij de ADS zijn 140 gemeenten met ruim 15.000 leden aangesloten. Bei de kerkgenootschappen werden bij de oprichting van de Wereld raad van Kerken in 1948 lid, maar de baptisten bedankten in 1963. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34. Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden.. Telefax: 071-134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax- Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. v Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A. van Rijn (chef). W. Bunschoten, drs. R. Edens, drs. Chr. van der Hoff, A va Holstein, E Huisman. H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuls. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst v; dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland e Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K. Swiers, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D. Hofland. P Koopman. D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A. Courant (Athene). R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B van Huèt (Londen), M. de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voordouw (Parijs), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wljland n 08.30 tot 17.00 uur. n 18.00 tot 19.00 uur, op zi Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905 Voor uitsluitend het door- ?even van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. elefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2