CDA ziet niets in behoud van dienstplicht Opkomst voor taxi-protest valt tegen Test CeidóeSouocmt A3 A5 B6 Tante Leen overleden Veiligheidsraad eist toegang tot kampen Springruiters gouden team Engelsen na dagen uit zee gered Mandela marcheert verder na geslaagde stakingen Opstand gondeliers tegen motorboten Telers willen 65-plussers i 14 Dagen Gratis WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN T Katholieken dreigen e >ij hulp aan Honecker Maij start proef met elektrisch vervoer Romance verhit campagne in VS LEIDEN OMGEVING Directie Reiniging waarschuwt: 'Houdt kinderen uit het water' Krabbe en Breuer weer beschuldigd iEESTELIJK LEVEN/OPINIEA2 INNENLAND A3/4 BUITEN LAN OA4/5 BEURS A6 T KUNST/RTV A6 ia ECONOMIE A7 LEIDEN/REGIO A8/9 DIENSTVERLENING A0 ,kl RTV-PROGRAMMA'SAl 1 w WEER/PUZZEL/MENUAl 1 VANDAAG DE DAGB1/2/3 SPORT 84/5/6 )uitse rechters sjiouden nieuwe Abortuswet tegen IJ AELSRUHE/BONN - De jieuwe, moeizaam tot stand 'komen nieuwe abortuswet de Bondsrepubliek mag M aorlopig niet in werking tre- en. Daartoe heeft het con- itutionele hof in Karlsruhe een race tegen de klok be- oten. [ormaal zou de onlangs door "resident Von Weizsacker on- ertekende wet gisteren mid- Z ernacht van kracht zijn gewor- Het hof kwam in zijn uit- iraak tegemoet aan het ver- Bek van 247 voornamelijk iristen-democratische bonds- agafgevaardigden en de rege- ng van de deelstaat Beieren, ie zijn van mening dat het on- ïboren leven in de nieuwe wet 5 ivoldoende beschermd wordt daarom in strijd is met de rondwet. Volgens de tegen- anders van de vrije(re) abor- lis moet het levensrecht van de ngeboren vrucht voorrang ebben op het recht van de loeder om abortus te mogen V iten plegen. n Iet deze uitspraak is overigens et allerlaatste woord in de bortuskwestie nog niet ge roken. De in indrukwekken- scharlakenrode toga's gekle- rechters willen de wet deze erfst nog aan de grondwet 6 'etsen; zonder haast en tijds- ruk, zoals nu het geval was. i agina A4: Duitse abortus- n westie roept ook juridisch ragen op £cicUe Somcmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25408. Losse nummers 1,50. Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Wind zuid west, matig, kracht 3 a 4, aan de kust toenemend tot af en toe krachtig, 6. AMSTERDAM Tante Leen, de beroemde zan geres uit de Jordaan, is vannacht in een zieken huis overleden. Ze is 80 jaar geworden. Helena Kok-Polder, zoals tante Leen officieel heette, be gon haar carrière bij een talentenwedstrijd in de Jordaan in de jaren vijftig. Johnny Jordaan werd daarbij eerste. Tante Leen behaalde met het liedje 'and in Hand' de tweede plaats. Andere bekende liedjes van haar zijn 'Oh Johnny', 'Oude Amstel- stad' en 'Rode Rozen'. Orkestleider Harry de Groot schreef een groot aantal liedjes voor haar. Tot haar 65e trad tante Leen op in haar eigen café aan de Nieuwendijk in Amsterdam. De laatste jaren was ze nog inciden teel te zien in onder andere theater Carré. Haar 80e veijaardag vierde de zangeres in het verpleeg- jante Leen (80) heette officieel tehuis De Poort in Amsterdam-west waar zij de Helena Kok-Polder, laatste twee jaar woonde. FOTO: ANP NEW YORK/SARAJEVO - Het Internationale Rode Kruis en andere hulporganisaties moeten onmiddellijk toegang kunnen krijgen tot gevangen kampen in het vroegere Joego slavië. Met name in Bosnië-Hercegovi- na, waar burgers zouden wor den mishandeld. De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteren alle betrok ken partijen hiertoe opgeroe pen. Ondertussen werken de Verenigde Staten met hun bondgenoten aan een VN-reso- lutie om de aanvoer van hulp goederen door het vroegere Joe goslavië zonodig met gebruik van militair geweld mogelijk te maken. President George Bush heeft beschikbaarstelling van Amerikaanse lucht- en marine strijdkrachten niet uitgesloten. De Bosnische hoofdstad Saraje vo was vandaag weer het toneel van zware artilleriebeschietin gen. Volgens waarnemers gaat het om de hevigste gevechten van de afgelopen weken. Er zouden veel slachtoffers zijn ge vallen. De Verenigde Naties schortten gisteren de vorige maand ingestelde luchtbrug op Sarajevo voor 72 uur op, omdat ook het vliegveld onder vuur ligt. De Bosnische regering zegt dat de Serviërs 113 concentratie kampen hebben opgezet. Op hun beurt beschuldigden de Bosnische Serviërs de moslims en Kroaten er gisteren van 42.000 Serviërs vast te houden in 22 kampen rond Sarajevo. Tijdens het overleg bij de VN sprak de ambassadeur van Tur kije namens de lidstaten van de Organisatie van Islamitische Landen zich uit voor militaire steun bij humanitaire acties. Pagina A5: WEU en NAVO blij ven afwachtend in Joegoslavi sche oorlog Israël stelt verkiezingen voor in bezette gebieden JERUZALEM Israël stelt de Palestijnen voor al gemene verkiezingen in de bezette gebieden te hou den voor een toekomstige Palestijnse Raad van Zelf bestuur. Deze raad zou uit 13 a 15 leden moeten be staan, zo is gisteren in Jeruzalem besloten. Onder het Likudregime van Shamir wilde Israël niet verder gaan dan het houden van gemeentelijke verkiezin gen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoe- ver. De Israëlische onderhandelingsdelegatie voor vrede in het Midden-Oosten zal het verkiezingsvoor- stel op tafel leggen tijdens de komende ronde van vredesbesprekingen, die op 24 augustus in Washing ton beginnen. Israël wil in het overlegde nadruk leg gen op een zo spoedig mogelijke overeenkomst voor Palestijns zelfbestuur, die een interim-oplossing zou moeten zijn voor een definitieve regeling. DEN HAAG De commis- sie-Meijer, die onderzoekt of de militaire-dienstplicht af geschaft kan worden, hoeft bij CDA-kamerlid Ton Frin- king niet aan te komen met het advies de dienstplicht te behouden. Hij ziet niets in het behoud van de dienstplicht en vindt het niet de taak van de commissie om een dergelijk politiek advies te geven. Frinking richt die ver kapte waarschuwing tot de commissie, die volgende maand zal rapporteren aan minister Ter Beek van defensie. „De commissie moet zich be perken tot het geven van een technisch advies", zegt Frin king, die eerste defensiewoord voerder is van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, in een vraaggesprek met deze krant. Er gaan de laatste tijd sterke geruchten dat er op de arbeids markt onvoldoende vrijwilli gers geworven kunnen worden voor een krijgsmacht waarvan de politiek verwacht dat zij goed zal functioneren. Maar zelfs als dat zo is, dan geeft dat de commissie-Meijer nog niet het recht een politieke conclu sie te trekken, meent Frinking. „Als dat inderdaad moeilijk is, dan moet de commissie aange ven hoe dat probleem opgelost kan worden". Volgens de CDA'er kan dat door het imago van de krijgsmacht en de sala riëring van de (lagere) militai ren aanzienlijk te verbeteren. Pagina A4: 'Angst van gene raals is niet terecht' Moederleed Moeders van dienstplichtigen, die tijdens hun kersttijd in het Sovjetleger zijn vermoord, hebben gisteren hun beklag gedaan bij de eerste secretaris van defensie, Nikolai Palchikov. Duizenden dienstplichtigen zijn de afgelopen jaren doodgegaan of vermoord. De moeders eisen antwoord op de vraag waarom. FOTO: EPA BARCELONA Eerst laten de ruiters iedereen 56 jaar wach ten op een olympische medaille en dan grijpen ze binnen 24 uur twee plakken. Na het zilver van de dressuuramazones (maan dag) beklommen gisteravond drie springruiters de hoogste trede van het schavot. Na het Europees kampioen schap van vorigjaar in La Baule nu ook het olympisch kampi oenschap in Barcelona. In een landenwedstrijd die bijna twaalf uur duurde. De gok was goud waard. Bondscoach Hans Horn had lang geaarzeld om de nauwelijks van een blessure herstelde Top Gun mee te ne men naar Barcelona. Gisteren constateerde Horn met intense voldoening dat de gok zelfs goed was geweest voor goud, waar mee niet alleen Tops, maar ook Jos Lansink en Piet Raymakers werden omhangen. Twee wensen van bokser Or- han Delibas gingen gisteravond in vervulling. Allereerst wilde de 21-jarige Arnhemse zwaar- welter de halve finales bereiken van het olympisch bokstoer- noói. Mocht het zo ver komen, dan had Delibas graag de En gelsman Robin Reid daarin als tegenstander, want van die En gelsman had hij onlangs nog ge wonnen. En zo geschiedde. De libas boog gisteravond tegen de Amerikaan Raul Marquez een achterstand in punten (2-5) knap om in een voorsprong: 16- 12. En dus is Delibas even als Vanderlijde - al verzekerd van minstens brons. Doping Madina Bikgirova, die als vier de eindigde in de olympische marathon, is wegens doping ge diskwalificeerd. Biktagirova is een Witrussin die uitkomt voor het GOS. In de urine van de 27- jarige atlete zijn sporen van no rephedrine aangetroffen. ROTTERDAM - De op komst voor de protest-op- tocht langs de grote steden van taxi-chauffeurs is tegen gevallen. Slechts ongeveer honderd taxichauffeurs, on der wie tien a twintig uit Den Haag, verzamelden zich van morgen rond tien uur in Rot terdam. De start werd uitge steld tot elf uur. In Den Haag trokken de chauf feurs naar het stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein om daar een petitie aan te bie den. De chauffeurs willen met hun protest onder meer een be tere beveiliging op de taxi af dwingen en een minimumrit prijs. Ook zijn ze tegen de trein taxi, het door de overheid en de NS gesubsidieerde taxi-project. De landelijke invoering van de treintaxi berokkent schade aan de gewone taxi-bedrijven. Dat blijkt uit een studie die twee be drijfseconomische deskundigen hebben uitgevoerd in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat en twee beroeps organisaties van taxichauf feurs. Volgens hen moet minis ter Maij van verkeer en water staat zich opnieuw beraden over de landelijke invoering van de treintaxi. De deskundigen vegen de vloer aan met een vo rig jaar gepubliceerd rapport over de treintaxi, opgesteld door het Rotterdamse bureau Coopers Lybrand Manage ment Consultants. Het is vol gens de deskundigen onvolledig en niet representatief. Op basis van dat rapport besloot Maij de treintaxi in het gehele land in te voeren. Het rapport schetst vol gens de onderzoekers een te op timistisch beeld van de gevol gen die de invoering van de treintaxi heeft voor de gewone taxibedrijven. Inmiddels is ge bleken dat in een aantal ge meenten waar treintaxi's rijden de reguliere taxibedrijven te kampen hebben met een stag nerende of verminderde omzet. Maij bestrijdt de conclusies en is niet bereid haar beleid aan te DEN HAAG Bij een actie voor de kust van Hoek van Hol land zijn gistermiddag twee En gelse mannen gered die al enke le dagen hulpeloos op zee had den rondgedreven. Zij zijn enige tijd ter observatie in het West einde Ziekenhuis in Den Haag opgenomen, maar zijn alweer terug in Engeland. Vanuit een helikopter werd het tweetal opgemerkt in een 'Zodi ac', een rubberboot waarmee doorgaans technici naar het platform Euro Nul worden ge bracht. De hëlikopterbeman- ning was door gebrek aan brandstof op dat moment ech ter niet in staat hulp te verle nen en waarschuwde de kust wacht. Een Lynx-helikopter van de Koninklijke Marine heeft de drenkelingen daarna uit dc Zodiac getakeld. De twee slachtoffers waren er aanvankelijk slecht aan toe. Ze waren uitdroging nabij en één van de twee braakte bloed. Na behandeling door een trauma team van het Westeinde Zie kenhuis was hun toestand ech ter redelijk. De mannen kregen te kampen met een defecte bui tenboordmotor, nadat ze uit Engeland waren vertrokken, naar hun eigen zeggen om 'een pleziertochtje' te maken. Negenjarige vlucht in auto vader KANSAS CITY - Een negenja- rig Amerikaans jongetje dat met zijn vader ruzie had gekre gen over het opruimen van zijn kamer is er samen met zijn ze venjarige zusje in de auto van zijn pa met een vaartje van 113 km/u vandoor gegaan. De jon gen spurde maandag, met een buurman die de achtervolging had ingezet op zijn hielen, in de voorsteden van Kansas City door rode stoplichten, schamp te een geschrokken voetganger en overreed bijna zijn moeder, die voor de auto was gespron gen. De rit eindigde met een frontale botsing op een druk kruispunt. Daarbij raakte nie mand ernstig gewond. De Roerdomp zit in 't riet. Hij is er wel maar je ziet hem niet. Steun ons, wordt donateur Giro 550.30.20 St. Natuur- en Vogelwacht Weerdestein 41, 3328 MK Dordrecht Tel. 078-174983 Akkoord Suriname over vrede verzetsgroepen PARAMARIBO - Onderhan- delaars van de Surinaamse re gering en de twee belangrijkste illegale groeperingen hebben gisteravond in Lelydorp een concept-vredesakkoord gepara- freerd. Het wordt vrijdag on dertekend door de president en de leiders van Junglecomman do en Tucajana's. Maandag plaatste de president nog „kanttekeningen" bij het resul taat van het vredesoverleg op het stuk van amnestieverle ning. Na politiek beraad werd gisteren besloten de amnestie wet van 1989 te hanteren. De delegaties van Junglecomman do en Tucajana's bleken hierte gen geen bezwaren te hebben. De regering heeft de bijstand van de Organisatie van Ameri kaanse Staten ingeroepen bij ontwapening en ontmanteling van de illegale groepen. Idoor AART HEERING ROME De dood van een Amerikaanse toeriste heeft in Venetië aanleiding gegeven tot een opstand van de gondeliers tegen de motorboten in de lagu ne. De vrouw is het slachtoffer ge worden van een onverwachte manoeuvre van een gemeente lijke veerboot. Door een golf van een meter hoog die daarbij werd opgeworpen, sloeg een achter het veer varende gondel om, waarna zes toeristen in het bleekgrijze water van het Canal Grande terechtkwamen. Vijf van hen werden gered, maar voor een 65-jarige vrouw kwam de hulp te laat. Voor de gondeliers is het onge val het zoveelste bewijs dat de lagune niet geschikt is voor ge motoriseerd vervoer. Hun eis om de motorboten uit het cen trum van Venetië te weren, wordt al jarenlang ondersteund door culturele instellingen die erop wijzen dat de daardoor veroorzaakte golfbewegingen mede-verantwoordelijk zijn voor erosie die de fundamenten van de stad bedreigt. Het Vene- tiaanse vervoerbedrijf brengt daartegen in dat zijn veerdienst onmisbaar is, zeker gezien de prijzen die de gondeliers vra gen. PRETORIA - Na de ge slaagde tweedaagse staking door miljoenen zwarten in Zuid-Afrika voert ANC-lei- der Nelson Mandela vandaag een mars aan naar de zetel van de blanke minderheids regering in Pretoria. Op de beide stakingsdagen vie len in totaal bijna dertig doden door geweld onder zwarten in hun woongemeenschappen. Vandaag en morgen willen het ANC, de overkoepelende vak bond Cosatu en de communisti sche partij marsen houden om de grote steden af te sluiten. ANC-secretaris-generaal Cyril Ramaphosa dreigde gisteren ook met een nieuwe algemene staking als de regering van pre sident Frederik W. de Klerk niet positief zou reageren op de eisen tot een snelle overgang naar een meerderheidsrege ring. „Onze mensen zijn vast besloten democratie te installe ren en zullen alles in het werk stellen om democratie te laten heersen". In het onafhankelijke thuisland Ciskei weerhielden politie en troepen 20.000 ANC-betogers van een mars naar de hoofdstad Bisho. Ciskei, dat tegen het ANC is, had Zuid-Afrika om mi litaire steun gevraagd. Troepen lagen achter machinegeweren tegenover de menigte die zich ophield op de grens met het 'blanke' Zuid-Afrika. DRONTEN - Fruittelers in Flevoland beginnen volgende week met een personeelswer- vingsactie onder 65-plussers. De telers hopen op die manier de pluk van de fruitoogst veilig delen van het land, kampt ook de tuinbouw in Flevoland met een structureel tekort aan ar beidskrachten. Voor het pluk ken van de appels en peren zijn ongeveer 800 plukkers nodig. Behalve 65-plussers hopen de fruittelers ook huisvrouwen en studenten te werven. De wer vingscampagne wordt georga niseerd door de afdeling Flevo land van de Nederlandse Fruit- telersorganisatie (NFO). De NFO wordt daarbij onder steund door de Gibo Groep, een cluster van agrarische accoun tantskantoren. De Gibo Groep zegt een arbeidspool te willen nen worden ingezet in drukke tijden. Hierbij wordt met name gedacht aan 65-plussers. Vol gens de groep kunnen de 65- plussers ook in andere agrari sche sectoren van pas komen. Het duurt niet lang meer of er rijden bij wijze van proef bussen op de weg, die door elektriciteit worden aangedreven. Schoner en stiller. Van begin volgend jaar af worden in Nederland hier en daar al van die minibusjes en ook transportwagens ingezet. Alleen op de grote bussen moeten we nog even wachten. De batterijen die ze moeten meevoeren zijn zo zwaar en nemen zoveel ruimte in, dat de passagiers in het gedrang komen. En dat kan niet de bedoeling zijn. Daarom moet er eerst nog een lichtere bus worden geconstrueerd. In totaal gaat men 21 voertuigen in de praktijk testen die elektrisch worden voortbewogen. En als het bevalt volgen er vast meer. Zo gaat het ook met abonnees op de Leidse Courant. Ig<, I Ik wil CJ de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. CJ direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: te stellen. Net zoals in andere opzetten van mensen die kun- I Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding bestaat, ka Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in eei 'n proefabonnement worden g, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den .Haag Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1