De liefde voor de radio had ik al als klein kind" eidaeGommii LEIDEN OMGEVING Bedreiging met revolver en honkbalknuppel Weer schietpartij op Nieuwe Beestenmarkt [ïeuwveense )mt onder jgen auto lotorrijder chuift onder angrail Co Snel presenteert 300 keer Lisse Lokaal Politieke lessen uit Latijns-Amerika ^avoriet Van Breukelen ian kop Bloemenmarathon AQ MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 V ewakingsdienst Haarlemmer raat zonder vergunning IDEN Het Haagse bedrijf VDL dat vanaf afgelopen za- dag de Haarlemmerstraat zou bewaken, blijkt nog niet als lanig te zijn toegelaten. Bovendien mogen de bewakers 'h niet in uniform op straat vertonen omdat daarvoor nog n geen toestemming is verleend door het ministerie van Jitie. aanleiding van de krantenberichten over de bewaking van de :hjarlemmerstraat heeft de Leidse politie afgelopen donderdag gesprek gehad met de 36-jarige directeur van het bedrijf. Hij e 4ft toen afgesproken dat zijn bedrijf niet zelf actief zou zijn op de ;ste winkelstraat van Leiden. laats daarvan zou hij de diensten inhuren van een wel erkende Integra. In afwachting van zijn erkenning en nningverlening is afgesproken dat de Hagenaar wel de bewa- ;sactiviteiten coördineert. LEIDEN Een 19-jarige Hillegommer en een 21-jari- ge Leidenaar zijn zondagnacht rond drie uur met een honkbalknuppel en een revolver bedreigd. Het incident deed zich voor op de Nieuwstraat, ter hoogte van de centrale bibliotheek. Het tweetal liep eerder die nacht bij het station. Ze zagen daar hoe een man op skeel ers, een soort rolschaatsen viel, en lachten daar kennelijk nogal onbedaarlijk om. Korte tijd later kwamen ze op de Nieuwstraat een groep van ongeveer 20 jongeren tegen. Onder hen de onfortuinlijke skeeler. Deze en een andere vrij jonge man maakten zich los uit de groep. Laatstgenoemde bedreigde het tweetal met een honkbalknuppel, terwijl de man van de skeelers een vuur wapen tevoorschijn trok daarmee zwaaide. De wapens werden echter weer weggestoken en de groep liep vervol- LEIDEN De 25-jarige Leidse portier van café Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag neergeschoten. De dader, een eveneens 25 jaar oude Leidenaar, werd direct na het schot door omstanders overmeesterd en aan de poli tie overgeleverd. De verdachte had een discotheek be zocht in de Leidse binnenstad. Vervolgens wilde hij met een kameraad het café bezoeken. Dat gebeurde om streeks twee uur 's nachts. De portier weigerde het tweetal echter binnen te laten. Het was sluitingstijd en bovendien had de schutter bij een eerder bezoek al eens moeilijkheden gemaakt, en was hem de toegang voor onbepaalde tijd ontzegd. De verdachte nam hier geen genoegen mee en trok een pistool, dat hij op de portier richtte maar waarmee hij uiteindelijk enige malen in de lucht schoot. Omstanders kwamen direct aangelopen toen de schoten werden gehoord. Zij konden duidelijk waarnemen dat de schutter enkele meters wegliep rich ting St. Aagtenstraat, maar zich vervolgens omdraaide en de portier in het onderlichaam schoot. Op dat mo ment grepen enkele getuigen in, wierpen zich op de ver dachte en drukten hem tegen de grond. Daarbij zou het pistool nog een keer,zijn afgegaan, echter zonder ie mand te raken. De schutter kreeg enkele flinke klappen voor zijn hoofd. Hij moest in het Sint Elisabethzieken- huis in Leiderdorp aan hoofdwonden worden behan deld. Het slachtoffer raakte niet levensgevaarlijk ge wond. De kogel werd in hetzelfde ziekenhuis operatief verwijderd. De dader is een goede bekende van de poli tie. Hij zou ruzie hebben met de portier vanwege een vrouw, en heeft het incident wellicht bewust uitgelokt. Tijdens de commotie op de Nieuwe Beestenmarkt werd nog een 22-jarige Leidenaar aangehouden die ondanks herhaalde waarschuwingen niet achter de politie-afzet- ting bleef. Hij werd in de loop van de nacht weer vrijge laten. Twee Leidenaars van 26 en 27 jaar hebben later nog aangifte gedaan omdat ze bedreigd zouden zijn door de man met het pistool. Vrouw jaagt inbrekers weg LISSE Een bewoonster van het Van der Vlugtpark in Lisse heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag inbre kers uit haar woning ver jaagd. De vrouw was om vier uur wakker geworden door gestommel op de begane grond in de woonkamer. Toen zij beneden kwam na men de dieven de benen. De daders hadden kans gezien geld, sieraden en andere goe deren mee te nemen. De die ven waren binnengekomen door het boren van een gaat je in de achterdeur. .UWVEEN Een 21-jarige iuwveense raakte gister- ind ernstig gewond bij een ;eval op het Mijdrechts Jaag- in haar woonplaats. Ze jgfekte door nog onbekende oor- Tk met haar voorwiel in de irna ze de macht over stuur verloor en aan de kant in een tuin belandde, vrouw werd hierbij uit de to geslingerd en raakte be id onder haar auto. Ze werd ivoerd naar het VU-zieken- in Amsterdam. 1ENHEM Een 20-jarige lorrijder uit Sassenheim im zaterdagmiddag op de .weg bij zijn woonplaats on- de vangrail terecht, reden voor deze ongebruike- t-le stop was dat zijn motor is gaan slingeren, waarna de itorijder wegschoof naar de :hterkant van de weg. De mo- ijder kwam ervan af met laafwondeji. De oorzaak van ongeluk was vermoedelijk vastzittende remschijf, Jaarna deze werd n het wiel. LISSE „Toen ik nog nau welijks kon praten zal ik al met mijn hoofd in de radio. Als kind zong ik mee met de liedjes, die gedraaid werden. Deze tick voor de radio.is al tijd gebleven". Co Snel is verslaafd aan het me dium radio. De opkomst van de kleurentelevisie ging aan hem voorbij. De Lissese radioman in hart en nieren presenteerde gisteren voor de 300ste keer Lisse Lokaal. Voor een keer zat hij niet in de vertrouwde studio van Omroep Rijnland aan de Oude Rijn in Leiden, maar was hij op lokatie in Tapperij De Ge woonste Zaak in Lisse. Co was er begin vijftiger jaren al vroeg bij. Als 9-jarig jongetje maakte Co furore met zijn Snel Radio Omroep radiogidsen. „Op zondag werd ik door mijn ouders verplicht te luisteren naar de vreselijke stem van G.B.J. Hilterman. Het overige aanbod op de radio met praat programma's en concerten was ook al niet veel soeps", zegt Co. „Omdat er nog nauwelijks ap paratuur was zette ik op papier mijn eigen radioprogramma op. Daarin veel aandacht voor po pulaire Nederlandse liedjes van artiesten als De Spelbrekers, Het Orkest Zonder Naam, Willy Alberti en De Selvera's. Deze muziek draai ik ook nu nog in mijn programma bij Rijnland op donderdagmiddag: 'Ver jaard, maar goed bewaard'. In 1977 stapte Co over naar het echte radiowezen. Acht jaar lang werkte Co voor de zieken omroep van Sancta Maria in Noordwijk. „Lange tijd stelde ik alleen maar muziekbanden op. Tot mijn 30se had ik een enorme microfoonangst. Ik kan me herinneren, dat ik bij mijn eerste interview met de accor deonist Henny Langeveld rood aanliep". Door zijn ervaring raakte Co zijn aanvankelijke schuchter heid snel kwijt. Begin jaren tachtig drong het stemgeluid van Co regelmatig door in de uitzendingen van de piraten- stations Radio Aquarius en Hofstad Radio. „Je voelde je zo vrij als een vogeltje, omdat je kon doen waar je zin in had. Op een gegeven moment begint de onzekerheid je te vervelen. Vooral bij Hofstad, waar om de haverklap de zender werd opge rold". Legaal Sinds 1984 begeeft Co zich op legaal terrein. Omroep Rijn land werd in dat jaar opgericht. In 1986 werd het eerste pro gramma van Lisse Lokaal uit gezonden. „Aanvankelijk had ik niet zoveel zin in dit pro gramma, omdat ik mij niet zo thuisvoelde binnen de Lissese gemeenschap. Ik wist maar wei nig van de plaatselijke politiek en sport. Gelukkig heeft Harrie van der Aardweg, die wel in deze kringen contacten had, mij in die periode goed geholpen". Co is in zekere zin een 'Einzel- ganger'. Lisse Lokaal maakt hij immers in zijn eentje. „Hoewel ik best open sta voor de ideeën van anderen heb ik praktisch geen tijd een onervaren kracht op te leiden. Het liefst ga ik dan ook zelf met een recorder op stap om interviews vast te leg gen. Na thuiskomst van een re portage ga ik de hele boel mon teren en uitzendingsrijp ma ken. Dan is het nog even de juis te muziek uitzoeken en het pro gramma kan beginnen". Lisse Lokaal begon aanvanke lijk op zondagmiddag, maar is een paar jaar geleden verhuis naar de woensdagavond van zes tot zeven uur. De onderwerpen in Lisse Lokaal zijn over het al gemeen onderhoudend van toon. „Ik ben geen keiharde vragensteller, die de mensen het vuur aan de schenen legt", zegt Co. „Dat kan ook niet, om dat je nu eenmaal in Lisse woont. Toch probeer ik best wel kritisch te zijn. Zo heb ik een keer een interessant program ma gemaakt, waarin de voor malig wethouder Smits en Co Snel ontvangt gasten in De Gewoonste Zaak bij de 300ste uitzending v Matthieu de Boer van Oud Lis se in een fel debat zaten over de villa's aan de Herenweg". Binnen het bestuur van Om roep Rijnland leven plannen om in de Bollenstreek een steun- zender te vestigen. Het zou Co een busreis besparen tussen Leiden en Lisse. „Negen op de tien mensen die ik vraag heb ben geen zin om woensdag naar de studio in Leiden te komen", zegt Co. „Met een studio in Lis se wordt het mogelijk spontane radio te maken. Mensen kun nen dan binnen komen lopen om hun verhaal te vertellen. Als ik meer uren zendtijd tot mijn beschikking zou krijgen voel ik wel iets voor om een politiek café te maken en een histori sche rubriek rond Het Vier kant". et Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden ademde gisteren niet alleen binnen, maar ook buiten tropische atmosferen. Kinderen konden vliegers maken, maar ook was het mogelijk een ritje op het museumterrein te maken in een becak, een authentieke Indonesische k itstaxi. foto: wim van noort ropische sfeer rond Volkenkunde ALKENBURG Kees van Breukelen voerfnp drie etappes et klassement aan van de Bloemenmarathon. De rolstoelrij- ir heeft negentien seconden voorsprong op Roelof Keen uit mmen. Derde is momenteel op twintig seconden van de lei- r Feike Waque uit Schiedam. y isteren stond de bergetappe van Maastricht naar Valkenburg op et programma. De rolstoelrijders moesten onder meer de Slinger- erg beklimmen. Waque kwam als eerste aan, voor Van Breukelen 11 Keen. andaag wordt de etappe van Valkenburg naar Heerlen verreden, oogtepunt van deze rit is de beklimming van de Cauberg. De loemenmarathon duurt nog tot zaterdag, wanneer Noordwijk als ndstation fungeert. Alphenaar houdt race met agenten Hooiberg brandt -EIDEN Een 22-jarige Alphenaar is in de nacht van zater- lag op zondag na een wilde achtervolging aangehouden door 1 le Leidse politie. regenten zagen de man met hoge snelheid hen tegemoet rijden op le Lammermarkt. Dat was reden om hem achterna te rijden. Er ntstond een achtervolging door het centrum, via Eerste Binnen- 1 restgracht, Stationsweg en Schipholweg naar de Willem de Zwij- =i [erlaan waar de Alphenaar uiteindelijk rond tien voor twee werd if taande gehouden. Bij de achtervolging werden snelheden bereikt an rond de 120 kilometer per uur. De Alphenaar verklaarde zijn l met de opmerking dat hij dacht dat de agenten een wed- trijdje met hem hadden willen aangaan. Volgens de politie heeft i lij uiteindelijk de eerste prijs gekregen: een gepeperde bekeuring. Drie landen in drie weken. Het sombere Venezuela, waar de mensen bijna apathisch wach ten op een staatsgreep. Het exoti sche Trinidad, waar de groeien de problemen nog steeds worden getemperd door een kleurrijk en swingend straatleven. En het bedachtzame Puerto Rico, waar iedereen mee debatteert over de toekomst van het eiland. Wat le vert zo 'n reis nou op Vooropgesteld: ik was ef als vakbondsman, niet als christen democraat of als wethouder van Leiden. Maar je gaat je ervarin gen natuurlijk toch niet hele maal uitsplitsen. In deze laatste aflevering van mijn reisimpres sies zal ik de krantelezer niet vermoeien met de zakelijke af spraken en de droge rapporta ges die bij een dergelijk werkbe zoek horen. Ik laat het bij het weergeven van drie algemene conclusies, waarmee ik straks in Leiden het nieuwe politieke seizoen weer in kan. In de eerste plaats. CLAT is een 'verantwoordelijke vakbewe ging'. Het is niet een 'poenbond' naar Noordamerikaanse snit die zich slechts beijverd voor meert geld voor de eigen leden. In Puerto Rico zei iemand het zo: „Vroeger was onze bond slechts een behartiger van groepsbelangen. CLAT heeft ons geleerd ons te interesseren voor de problemen van het land". Een vakbond organiseert men sen traditioneel op de factor ar beid. Maar CLAT-bonden orga niseren ook vrouwen, studen ten, buurtbewoners, ouderen, werklozen. In Trinidad runt de bond zelfs een modelboerderij en een drugspreventiecentrum. Het lijkt er wel eens op dat orga niseren een doel op zich is ge worden: samenhang scheppen, eenheid tot stand brengen, col lectieve daadkracht ontwikke len. Er wordt enorm veel geïn vesteerd in scholing en oplei ding. En dat zijn geen kinde rachtige cursussen. Op het hoofdkwartier in Caracas maakte ik de start mee van een Aart van Bochove (36) in het dagelijks leven wethouder van Leiden bezocht de afgelopen weken enkele vakbonden in La tijns-Amerika. Hij heeft daarmee te maken als bestuurslid van CLAT-Nederland, een overzeese afdeling van de grote Latijns- amerikaanse Arbeiders Centrale. In de Leidse Courant van 9 juli deed hij verslag van zijn ervaringen in Venezuela, in de karnt van 22 juli schreef hij over Trinidad en op 28 juli over Puerto Rico. Vandaag sluit hij, terug in Nederland, de reeks af. drieweekse training van een groep uit Nicaragua. „Een loka le visie is te weinig", luidt de eerste zin. „Zelfs de meest afge legen plek heeft te maken met wat er in de wereld gebeurt"En onder dat motto wordt de hele wereldpolitiek erbij gehaald. Ik heb in drie weken al met al meer over politiek gepraat dan in drie maanden in Leiden. Maar dan wel politiek in de zin van de „architectuur van de sa menleving", zoals Abraham Kuyper dat noemde, en niet in de zin van zakelijke en techni sche detaillering zoals in de raadzaal vaak gebruikelijk is. De tweede conclusie. In Neder land eindigt bijna elke discussie over een probleem of over een achterstand in een oproep voor meer of ander overheidsbeleid en voor meer subsidie. Als wel zijnswethouder kan ik er over meepraten, Die manier van den ken is volstrekt vreemd voor CLAT. Vaak is in dat deel van de wereld de overheid geen deel van de oplossing, maar van het probleem. Een sta-in-de-weg. De echte oplossingen moeten ko men van de mensen zelf. Hoe Door te organiseren, mensen bij elkaar te brengen, trainen, le den werven, kranten gaan uit geven, leren vergaderen, afspra ken nakomen, discipline van el kaar vragen, analyseren wat er nu precies mis is, onderhande lingsmacht opbouwen. Waar ze die macht voor kan gebruiken is een zaak van eigen, lokale keu zes. Het effect van dat verschil in be nadering is merkwaardig. Over sociale problemen in Nederland hangt vaak een waas van veron- gelijktheid, kwetsbaarheid en afhankelijkheid. De overheid wordt om bescherming en on dersteuning gevraagd. In La tijns-Amerika zijn de proble men veel groter. Maar het zelf vertrouwen van de gemiddelde activist en het vertrouwen in het Aart van Bochove. i foto: tejo ringers eigen kunnen van de armen zijn ook veel groter. Bovendien is hun onderlinge band vaak sterk. De overheid is er niet om bescherming van te vragen, maar om mee te onderhandelen Een sterke organisatie is daar bij het machtsmiddel. Derde conclusie. Waar mijn La- tijnsamerikaanse gesprekspart ners vaak jaloers op zijn is het functioneren van de collectieve sector in Europa. Zij worden ge teisterd door politici, die slechts in korte termijn succesjes geïn teresseerd zijn en door grote ambtelijke apparaten die elk particulier initiatief in de kiem smoren en intussen zelf niet tot produktie komen. Een collectie ve sector waar altijd de geur van corruptie en snel geld verdienen omheen hangt. Het is grappig te realiseren dat het beste wat Eu ropa te bieden heeft voor de meeste Nederlanders nogal van zelfsprekend is: een overheid en een collectieve sector met aan dacht voor competentie, voor duurzame arbeid, voor betrouw baarheid in het nakomen van afspraken, met een behoorlijk niveau van onderhoud van we gen en gebouwen en een fatsoen lijke administratie. Je moet landen nooit met elkaar vergelijken, zeker niet wanneer ze zo verschillend zijn als Euro pa en Latijns-Amerika. Maar het is goed om te merken dat ook een korte werkreis langs een paar sociale organisaties al snel tweerichtingsverkeer wordt: zij zijn geïnteresseerd hoe wij za ken aanpakken en voelen zich gesterkt door de-belangstelling uit Nederland, wij kunnen een hoop van leren van hun zelfver trouwen en doorzettingsvermo gen. Thuisgekomen blijkt mijn dochter haar dierenliefde te hebben verfraaid in de aanschaf van een kooi met parkiet. Ze vraagt zich af of het beest wel in orde is want het heeft al dagen geen kik gegeven. Ik start een op Trinidad aangeschaft cassette bandje met het snelle ritme van de calypsomuziek. Als op af spraak begint de parkiet te schreeuwen en mijn dochter te swingen. De brandweer is gisteren de hele dag bezig geweest met bluswerk zaamheden bij manege Moedig Voorwaarts aan de Wassenaarse- weg. Rond half elf werd gemeld dat de hooiberg in brand stond. Pas rond kwart voor zes kon de brandweer zich terugtrekken. Zij kon ech ter niet voorkomen dat de gehele hooiberg uitbrandde. De schade wordt geschat op 50.000 gulden. De brand was niet zo omvangrijk dat de paarden moesten worden weggehaald. De brand is vermoe delijk aangestoken omdat er geen sprake was van hooibroei; het vuur begon aan de buitenkant. foto: wim van noort Diefstal uit woning Uit een woning aan de Distellaan in Wasse naar is in de nacht van vrijdag op zaterdag een bedrag van 1500 gulden in contant geld verdwenen. De inbreker kwam binnen door een ruitje in de voordeur in te tikken. Zeeuw schiet met shotgun in café NOORDWIJK Bij een schiet partij met een shotgun in café De Halve Zool in Noordwijk sneuvelde vrijdagnacht won derwel niet meer dan een ruit. Ook liep een geparkeerde auto schade op. Er werden twee schoten gelost door een dron ken gast uit Vlissingen die ruzie had gekregen met een paar Noordwijkers. Regen auto-inbraken teistert Wassenaar Brommer geschept WASSENAAR In de omgeving van de Buurtweg en de Wasse- naarseslag zijn het afgelopen weekeinde opvallend veel auto-in braken gepleegd. Uit twee auto's die op een parkeerterrein aan de Buurtweg ston den, verdwenen gisteren respectievelijk een trui en een tas met 100 gulden. De tas is later weer teruggevonden. Vanuit een auto aan de Wasenaarseslag werd een fototoestel gestolen. Van een auto die stond geparkeerd aan de Storm van 's-Gravesandeweg werd de achterruit ingeslagen. Een autocdspeler annex radio werd zaterdagmiddag aan de Buurtweg teruggevonden. De dief vond het toestel zonder front bij nader inzien blijkbaar niet meer inter essant. Vanuit een auto aan de Wassenaarseslag werd zaterdag een monitor van een PC gestolen. OEGSTGEEST Een 59-jari- ge bromfietser uit Oegstgeest raakte gistermiddag gewond toen hij tijdens het oversteken geschept werd door de auto van een 27-jarige Alkmaarder. Het ongeval gebeurde op het kruis punt tussen de Rijnzichtweg en de oude Rijnsburgerweg. De brommer reed vermoedelijk door rood licht. Hij werd met onbekend letsel overgebracht naar het AZL.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9