Italië laat maffia niet meer los 2orfu wil af van Britse hooligans BUITENLAND irig Chinees leger is bezig aan een verjongingskuur i eidóe (Botiaanl A«] MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 I KING Het Chinese leger laat 65 jaar. De pensioenge- ntigde leeftijd bereikt? Inte- jdeel. Het Chinese leger is een verjongingskuur bezig, fgtuigen die niet door de re- Ikunnen vliegen, manschap- die meer weten van kung- flan van moderne artillerie, tere nadruk op marxistische jiheid dan op technologische prtise, dat waren de ken- fken van het Chinese Volks- Hjdingsleger. br sinds de Golfoorlog, die rebreid werd verslagen in de ksrepubliek, werd het dui- pk dat superieure technolo- !het enige middel is om een log te winnen. De Ameri- mse Patriots maakten in- (k en de Stealth-bommen- iper werd met bewondering legeslagen. Het Dagblad van j Volksbevrijdingsleger riep tot verdere professionalise- r van troepen en uitrusting. Maar het probleem was dat het westerse landen verboden om al te geavanceerde technologie aan de Volksrepubliek te leve ren. De oplossing werd gevon den in de voormalige Sovjetu nie. Sinds de normalisering van de diplomatieke betrekkingen tus sen Peking en Moskou (vlak voor het bloedbad in Peking in juni 1989) kwam er een grote reeks militaire contacten tot stand. China was met name ge ïnteresseerd in de geavanceer de SU-27 gevechtsvliegtuigen. De Sovjetunie weifelde aanvan kelijk maar werd gemasseerd met gulle toezeggingen van graan en een zachte lening ter waarde van 1 miljard Zwitserse frank, en de leverantie van de vliegtuigen is (volgens Taiwa nese bronnen) vorige maand op gang gekomen. Schenden Ondertussen kampt het Volks bevrijdingsleger ook met grote financiële problemen. Welis waar is het budget voor de na tionale defensie dit jaar 12 pro cent hoger dan vorig jaar, het blijft moeilijk om de enorme in frastructuur te bekostigen en de manschappen te voeden. Een van de oplossingen die wordt aangedragen is de ver koop van wapens. Ondanks Chinese toezeggingen dat het zich houdt aan het nucleaire non-proliferatieverdrag en het Missile Technology Control Re gime (dat de verspreiding van raketten die een groter bereik dan 300 kilometer hebben, aan banden legt), verschijnen er meer en meer berichten dat deze beloften ernstig worden geschonden. Met name zouden wapens en raketten geleverd worden aan 'gangsterlanden' als Libië, Sy rië, Iran en Irak waar buiten landse controle moeilijk is. Een vriendelijker manier om aan geld te komen is een enorm omscholingsproject, waarbij hele legereenheden het geweer in de kast hangen en hun ba rakken letterlijk ombouwen tot fabrieken waar produkten wor den gemaakt die variëren van auto's tot naaimachines. Deng Xiaoping, de 87-jarige sterke man van China, speelt echter een gevaarlijk spel met het leger. In de jaren tachtig zorgde hij voor een rigoureuze stroomlijning, waarbij hij het leger met een kwart verkleinde tot 3 miljoen manschappen. Hij geniet, als revolutieheld en voormalige voorzitter van de Militaire Commissie nog wel een aanzienlijk prestige bij het leger, maar toch komen juist uit die hoek de sterkste geluiden van afkering tegen de hervor mingspolitiek. Zo merkte een admiraal vorige maand op, dat wanneer de her vormingen te snel zouden gaan, dit wel eens slecht zou kunnen zijn voor het moraal van het le ger. Immers, wanneer iedereen zich met privéhandel kan bezig houden zal het gemiddelde lan delijke inkomen aanzienlijk ho ger worden dan dat van een sol daat. Behoeftig Wellicht om kritiek af te zwak ken, werd begin vorige week het bedrag bekend gemaakt dat de staat dit jaar aan gehandi capte soldaten en hun familiele den ter beschikking stelt: 700 miljoen gulden. Het gaat daar bij ook om mensen die in de re volutionaire strijd vóór 1949, toen de Communistische staat werd gevestigd, gewond raak ten. Bovendien, zo meldde de in Hongkong gevestigde China News Service afgelopen maan dag, zijn er maar liefst 2,6 mil joen vrijwilligersorganisaties in het gehele land die behoeftige soldaten en hun familieleden helpen. Maar op 1 augustus, de dag van het leger, is alles koek en ei. Rode doeken met leuzen zijn op hekken langs de straten beves tigd: „Het leger houdt van het volk, het volk houdt van het le Het Chinese leger is bezig met het doorvoeren van hervormingen. ger, samen zijn ze als vissen en water". De Chinese Centrale Televisie toonde gisteravond een show waarin verschillende legereen heden hun kennis van klassieke gedichten mochten laten horen. Winnaar was de delegatie van de militaire regio Shenyang, die zonder te haperen alle frag menten, die razendsnel werden voorgelezen door de presenta tor, herkende en ze feilloos wist aan te vullen. Het publiek was laaiend enthousiast. En om die eenheid nog eens te benadrukken, verkondigde le gerleider Yang Baibing gisteren in het Dagblad van het Volksbe vrijdingsleger dat het leger „de vaandeldrager der hervormin gen" is en dat heel het leger, de officieren en de soldaten, maar ook het gehele volk, de toe komst met vertrouwen tege moet kan zien". jonge Italiaanse is blij met de aanwezigheid van extra militairen in Palermo en trakteert haar favoriet pen ijsje. Idoor AART HEERING PALERMO Acht sinistere figuren staren neer van de muren van Palermo. Sinds dit weekeinde worden ook de bewoners van wijken als de Calsa en Acquasanta, waar de maffia heer en meester is, rechtstreeks geconfronteerd met de duistere blikken van Toto Riina, Giuseppe Mado- ni, Nitto Santapaola en vijf andere kopstukken van de Siciliaanse maffia. Dat is te danken aan de pro gressieve culturele organisatie ARCI die de generale staf van Cosa Nostra in zijn geheel te kijk heeft gezet op een affiche dat in 50.000 exemplaren over de stad is verspreid. In de bege leidende tekst worden de Paler- mitaanse burgers opgeroepen om de politie in te lichten over de verblijfplaatsen van de voortvluchtige gangsters, van wie bekend is dat ze allen onge hinderd op Sicilië rondlopen. Het is niet waarschijnlijk dat er direct veel meldingen zullen volgen, al was het maar omdat de vergeelde foto's uit de poli- tie-archieven 15 tot 20 jaar oud zijn. Maar desondanks is deze rechtstreekse provocatie in het bolwerk van de maffia een te ken dat het 'nieuwe verzet', waartoe de Italiaanse president Scalfaro twee weken geleden opriep na de moord op rechter Paolo Borsellino en zijn vijf lijf wachten, inderdaad op gang komt. Palermo is de afgelopen weken dagelijks het toneel ge weest van manifestaties tegen de maffia. De appartementen van Falcone en Borsellino zijn bedevaartplaatsen geworden, waar gewone burgers bloemen en boodschappen van solidari teit achterlaten. En de elf 'dwa ze moeders' die na de moord op Borsellino in hongerstaking gingen op het centraal gelegen Piazza Politeama zijn inmid dels uitgegroeid tot 320. Resoluut „De overheid kan de strijd te gen de maffia winnen, maar dan moet ze resoluut te werk gaan en haar interne twisten opzij zetten zoals aangegeven door Scalfaro", zei maffia-ver klikker Rosario Spatola in een van de vele tv-uitzendingen die er in de afgelopen weken aan de maffia zijn gewijd. De regering lijkt zijn advies te volgen. Na het sturen van 7000 soldaten naar Sicilië en de overplaatsing van 60 gevaarlijke maffiosi van de gevangenis van Palermo naar het ontoegankelijke eiland Pianosa is dit weekeinde in Pa lermo beslag gelegd op huizen en appartementen van Mado- nia en Fidanzati. Al deze maat regelen zijn erop gericht om de maffiosi te isoleren van de ach terban, die niet onaanzienlijk is in de arme wijken van Palermo, waar de maffiosi door zijn rijk dom en durf de rol van anti-held vervuld. Vorige week kondigde premier Amato aan dat de Italiaanse ge heime dienst SISMI en de mili taire inlichtingendienst SISDI zich zouden moeten richten op de maffia, temeer daar de oude interne vijand, het politieke terrorisme, voorgoed verslagen lijkt. Dat die suggestie serieus was, bleek vrijdag toen het ka binet het hoofd van de SISMI weer uit zijn functie onthief om plaats te maken voor Angelo Fi- nocchiaro, tot dan toe Hoge Commissaris voor de Maffia-be- strijding. (Het Hoge Commissa riaat zelf, in 1982 in het leven geroepen na de moord op gene raal Dal la Chiesa, de prefect van Palermo, zal daarbij op gaan in de nog op te richten anti-maffiabrigade DIA). Het hoofd van de SISDI is vervan gen door een militair met een ruime ervaring op het gebied van internationale spionage. Ook de hoogste regeringsverte genwoordiger in Palermo, pre fect Mario Jovine, is van zijn post ontheven. Jovine is het slachtoffer geworden van de woede van minister van justitie Claudio Martelli, die daags na de moord op Borsellino de Pa- lermitaanse bestuurders ver weet dat zij de maffia dachten te bestrijden „met de mentali teit van een verkeersagent". Niemand had de moeite geno men om het huis van Borselli- no's moeder te bewaken, hoe wel de rechter daar geregeld op bezoek kwam en de aanslag door de maffia duidelijk was aangekondigd. Als eerst verant woordelijke voor die nalatig heid moet Jovine daarom nu het veld ruimen voor Giorgio Musi, die tot nu toe prefect van Florence was. 'Pool' Martelli heeft verder de hulp ingeroepen van de 'grijze emi nentie' van de maffia-best rij ding, de 72-jarige gepensioneer de rechter Antonino Caponnet- to. Samen met de in 1983 door de maffia vermoorde rechter Rocco Chinnici richtte Capon- netto in het begin van de jaren '80 de beroemd geworden 'anti- maffiapool' op van rechters en officieren van justitie, waartoe ook Falcone en Borsellino be hoorden. De 'pool' is vooral be roemd geworden door het Pa- lermitaanse 'maxi-proces' van 1985-1987 tegen ruim 400 maf fiosi. Ter nagedachtenis aan zijn twee vermoorde collega's heeft Caponnetto ingestemd met het verzoek van Martelli om jongere rechtsdienaren wegwijs te maken in de wereld van Cosa Nostra. De reactie van de maffia kwam onmiddellijk. „Minister Martelli, een ver wend en onbeschaamd jongetje dat er plezier in heeft om met tinnen soldaatjes een papieren oorlog te voeren, heeft de arme Caponnetto en zijn gezin een le lijke poets gebakken", liet een man met een zwaar Siciliaans accent telefonisch dreigend we ten aan een Italiaans persbu reau. Tegelijk heeft Martelli een on derzoek aangekondigd naar de werkwijze van Corrado Carne- vale, een rechter van het Hof van Cassatie (het hoogste juri dische lichaam van Italië), die in de afgelopen jaren op formele gronden honderden maffiosi heeft vrijgesproken die in eer dere instantie tot zware gevan genisstraffen waren veroor deeld. Al jarenlang wordt Car- nevale ervan verdacht dat hij een geheel eigen interpretatie van de wet hanteert om de re sultaten van het werk van de maffia-bestrijders teniet te doen. Uit afgeluisterde tele foongesprekken is dan ook ge bleken dat de maffiosi zelf grote achting koesteren voor de rechtsdienaar, die in Italië de bijnaam heeft van 'vonnisver- moorder'. Op zijn beurt heeft minister van binnenlandse zaken, Nicola Mancino, een betere bescher ming beloofd voor de Palermi- taanse officieren van justitie die zich met maffia-processen be zighouden. Mancino heeft daar bij wel van de gerechtsdienaren zelf een grotere voorzichtigheid geëist dan tot nu toe. Als voor beeld van een noodlottige ver strooidheid noemde hij de dood van Borsellino, die het bezoek aan zijn moeder enkele uren eerder had aangekondigd per draadloze telefoon. Inmiddels staat vast dat de daders van de aanslag het telefoontje hebben onderschept om daarna in alle rust een met 80 kilo springstof geladen auto voor de voordeur te parkeren. De Palermitaanse hoofdofficier van justitie, Pietro Giamman- co, die zowel door Falcone als Borsellino zwaar gekritiseerd was door de manier waarop hij onderzoeken naar de maffia frustreerde, heeft dit weekein de zelf zijn ontslag aangeboden. Als dat wordt aanvaard komt daarmee ook een einde aan de actie van acht collega's van Bor sellino die vorige week in sta king zijn gegaan om het ontslag van Giammanco af te dwingen. En ten slotte heeft de regering de ontbinding aangekondigd van het gemeentebestuur van de 200.000 inwoners tellende stad Reggio di Calabria. In Reg- gio, waar de Calabrese maffia de scepter zwaait, zijn grote fi nanciële onregelmatigheden aan het licht gekomen. Boven dien blijken 25 van de 50 ge meenteraadsleden te worden verdacht van malversaties en contacten met de maffia. De strijd tegen de maffia is dus ingezet over een breed front, maar de belangrijkste maatre gelen komen morgen aan de orde wanneer de Kamer zich moet uitspreken over een 'mon sterdecreet' tegen de maffia. Dit decreet voorziet niet alleen in de oprichting van de DIA, een antimaffiabrigade naar het voorbeeld van de Amerikaanse FBI, maar ook in een goede be scherming en beloning van de Pentiti, de verklikkers van de maffia. En die laatsten vormen in de woorden van Caponnetto „de enige deur om de gesloten wereld van Cosa Nostra binnen te komen". Het decreet was eind vorig jaar al aangekondigd, maar is maandenlang blijven liggen als gevolg van de rege ringscrisis en de verkiezingen van parlement en president dit voorjaar. Door de moorden op Falcone en Borsellino heeft de behandeling een versnelling ondergaan zodat het deze tot wet kan worden verheven. Dat mag ook wel, want op 7 augus tus gaat het Italiaanse parle ment op reces. De flaneerroute langs het park van Corfu-stad, de Spianada, met de talloze terrasjes ademt de sfeer uit van Parijs FOTO: WILMA LANKHORST door ilUDY NIHOF )RFU 'Fuck Corfu', irt en kernachtig staat in Dve graffiti-letters op mu- i in Corfu-stad de opvat- ig van Engelsen over het lijknamige Griekse vakan- -eiland geschreven. Zon- r dat zij het hardop zullen ggen, is het oordeel van de irfioten over de Britten hter even vernietigend, it ontbreekt er nog maar n dat zij als antwoord uck the British' roepen. •or de mensen van Corfu is de lat vol, ze zijn ze liever kwijt n rijk. Engelsen, okee, maar n wel met beschaving en geld niet de hooligans die zich or een habbekrats laten over- egen en vervolgens als een rnielzuchtig leger over het and uitzwermen. De autori- iten op Corfu dromen van eurige' toeristen. Daarbij ibben de gastvrije mediterra- (n met name Nederlanders, litsers, Oostenrijkers en ritsers in gedachten. Deze oorderlingen' moeten de red- rs van de toeristenindustrie het Griekse eiland worden, •rfu, deel uitmakend van de nische Archipel ten westen In het Griekse vasteland, is in oudsher van de Engelsen, e situatie is gegroeid na de- ngelse overheersing - van 114 tot 1864 - en is eigenlijk tijd zo gebleven. Van de ruim 10.000 toeristen die in 1991 m vakantie op Corfu door- achten, had maar liefst 64 'ocent de Engelse nationali teit. De laatste jaren komen in het hoogseizoen steeds meer vandalen uit Engeland naar Corfu. Dronken, leuzen scande rende hooligans trekken elke zomer een spoor van vernielin gen over het eiland en houden er de bewoners uit hun slaap. PR-manager Konstantin Kolios heeft een belangrijke vinger in de pap bij het promoten van Corfu. Zijn visie op de Engelse toeristen liegt er niet om: van hem mogen ze allemaal wegblij ven. Met het grootste gemak scheert hij de bezoekers uit het land van Lady Di over een kam. „Ze komen allemaal uit Liver pool en zijn allemaal werkloos. Sommigen hebben zelfs nog nooit gewerkt. Ze maken er op Corfu een bende van". Over Nederlanders en Duitsers wil hij geen kwaad woord horen. „De ervaringen met hen zijn tot dusver prima", aldus Kolios. Tsipis Fotis, directeur van het nationaal bureau voor toeris me, afdeling Epirus en Corfu, is genuanceerder dan zijn collega. „Ach welnee, we willen de En gelsen niet kwijt. We houden van ze. Ze zijn aardig en makke lijk in tegenstelling tot Duit sers, die overal over klagen. We willen alleen maar van de 'young troublemakers' af'. De toeristische industrie houdt geen cent aan deze probleem jongeren over legt hij uit. Ster ker nog, ze kosten meer dan ze binnenbrengen. Fotis verduide lijkt: „Ze geven in een week misschien 300 gulden uit, maar maken in een appartement ver volgens drie deuren kapot. Dat kost drie keer zoveel". Toch is er vergeleken met voor gaande jaren al, veel verbeterd, weet Fotis. Twee jaar geleden werden ingrijpende maatrege len afgekondigd om de overlast van de Engelsen aan banden te leggen. Werd voorheen in cafés en disco's tot diep in de nacht doorgefeest, nu moeten alle bars zich houden aan de slui tingstijden. Ook is er in de zo mermaanden meer politie op de been. „De zaken zijn nu onder controle, echte excessen deden zich de afgelopen twee zomers niet meer voor. Maar het kan altijd beter", aldus Fotis. Een probaat middel om met name de hooligans te weren wordt nu gezien in het verbod op te lage vliegprijzen. De auto riteiten van Corfu voeren daar om al geruime tijd druk overleg met Britse touroperators om hen te laten stoppen met het aanbieden van last-minuterei- zen tegen dumprijzen. „Het gaat er niet om alle Engel sen te weren", zegt ook Chris- tos Fokas, directeur van Corfu Palace Hotel, een van de duur dere hotels op het eiland. Het is volgens hem een kwestie van het spreiden van de markt. „Het besef dringt langzaam door dat het risico voor Corfu te groot is om zich op één bepaald land te richten, in ons geval En geland. Nu dat land onder een economische recessie gebukt gaat, merken wij de terugslag. Je moet niet vergeten dat toe risme voor de inwoners van Corfu, naast de olijven, de be langrijkste bron van inkomsten is". Actieve werving van nieu we toeristen is broodnodig, al dus Fokas. „En je kunt gewoon niet met je armen over elkaar wachten tot er nieuwe klanten komen. Op Rhodos kwamen tien jaar lang bijna alleen Scan- dinaviërs. Daar zijn ze zich nu ook op andere markten gaan richten en dat begint aardig te lukken. Het belang van hiervan wordt in Griekenland steeds be ter ingezien", aldus de hoteldi recteur. Parijs Voor de toerist die rust zoekt, blijft het vooralsnog raadzaam om het eiland in het voor- of na seizoen te bezoeken. Met name in de lente is het op Corfu rus tig, de temperatuur aange naam, en de natuur op zijn best. Corfu wordt niet voor niets het 'groene eiland' genoemd. Mil joenen olijfbomen, wilde orchi deeën, citrusbomen en cypres- sen geven het eiland in maart, april en mei een weelderig feestkleed. Voor liefhebbers van zon, strand en sport is Cor fu een ideale bestemming. Wie interesse heeft in geschiedenis en archeologie komt iets min der goed aan zijn trekken. His torische bouwwerken uit de bloeitijd van de Griekse cultuur kent dit eiland niet. Toch valt er op het gebied van architec tuur nog voldoende te genieten. Een populair uitstapje is bij voorbeeld een bezoek aan het voormalige buitenverblijf van keizerin Elizabeth (Sissi) van Oostenrijk. In de periode 1892 tot 1899 verbleef zij jaarlijks enige maanden op Corfu. Het neoklassieke gebouw met een groot bordes met Dorische zui len ligt temidden van een fraai park met marmeren en bronzen beelden. Vanaf het terras met het beeld van Achilles zie je in de verte het schilderachtige 'muizeneiland' met zijn kerkje uit de elfde eeuw. Het mini-ei landje is met een boot vanaf Ka- noni te bereiken. De hoofdstad Corfu kenmerkt zich door allure en charme. De flaneerroute langs het stads park, de Spianada, met de tallo ze terrasjes ademt de sfeer uit van Parijs» De achterafstraatjes doen weer Italiaans aan met hun hoge geel gekleurde hui zen, houten louvre-luiken en gietijzeren balkons waartussen de waslijnen zijn gespannen. De autoriteiten van Corfu stel len momenteel alles in het werk om het eiland te verfraaien voor de in juni 1994 geplande top ontmoeting van de EG. Het eiland heeft uit de EG-pot 12,5 miljard drachmen gekregen voor onder meer de aanleg van nieuwe wegen, het opknappen van het bestaande wegennet, de uitbreiding van de luchthaven, de restauratie van een aantal historische gebouwen en de verbetering van de hygiëne en veiligheid. Daarmee hopen de autoriteiten niet alleen de hoge gasten, de ruim 2000 uitgeno digdejournalisten, de inwoners van Corfu maar vooral de luxe toeristen op langere termijn op hun wenken te bedienen. Werkloos

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7