Stakingen vormen test voor Mandela „Leve Franjo, hij heeft Kroatië gered" Israël aanvaardt uitnodiging voor vredesoverleg ƒ540,- Ccidóc Qounmd BUITENLAND MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 ^5 Doden bij bommenregen op Afghaanse hoofdstad KABUL In de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn gis teren veertien mensen gedood bij een regen van ra ketten en mortierbommen, die werd afgevuurd door dissidente verzetsstrijders. Twee transportvliegtui gen werden verwoest. In de loop van de middag werd een staakt-het-vuren gesloten, na een van de zwaar ste bombardementen sinds het verzet in april de macht overnam. Het leger heeft orders het vuur niet te beantwoorden. De Khalis-factie stapte eerder uit de regerende leiderschapsraad en beschuldigde pre sident Burhanuddin Rabani ervan zich niet te hou den aan de overeenkomst die de basis was voor de machtsovername van de verzetsstrijders na veertien jaar oorlog. Rabani zou het akkoord geschonden hebben door shi'itische moslims in de raad op te ne men die gedomineerd wordt door sunnieten. Portugese politie arresteert bende drugssmokkelaars VILAMOURA De Portugese politie heeft zater dag de arrestatie van een internationale bende drugsmokkelaars bekendgemaakt. Onder de elf ar restanten, die in de kustplaats Vilamoura werden opgepakt, bevindt zich een Nederlandse vrouw. Volgens Portugese autoriteiten vormde de bende een van de belangrijkste op het gebied van de nar- coticasmokkel in Europa. De activiteiten van de bende lagen voornamelijk op het terrein van de handel en het transport van hasjies in het zuiden van Spanje en Portugal. Het spul werd verspreid in Spanje en Italië. De Portugese poltitie arresteerde de negen Italianen, een Engelsman en de Neder landse vrijdag na intensieve samenwerking met de Spaanse en de Italiaanse politie. Volgens berichten had de bende contacten met de Italiaanse maffia. Britse oorlogsheld Cheshire overleden LONDEN De Britse premier John Major heeft zaterdag de Britse oorlogsvlieger Lord Cheshire een ware oorlogsheld genoemd. Cheshi re, de meest gedecoreerde Britse pi loot en een van Groot-Brittanniës benkendste helden uit de Tweede Wereldoorlog, overleed vrijdag op 74-jarige leeftijd. Cheshire voerde tijdens de oorlog meer dan 100 bom- bardementsvluchten uit over Duits land. Na de oorlog zette hij de Ches- hire-stichting op die in 45 landen 267 tehuizen voor gehandicapten beheert. Een jaar geleden werd Cheshire in de adelstand verheven. Rusland en Oekraine overleggen in Yalta MOSKOU - De presidenten van Rus land en Oekraine, Boris Jeltsin en Leonid Kravtsjoek, ontmoeten elkaar vandaag in Jalta aan de Zwarte Zee om de betrekkingen tussen hun lan den te bespreken. Bovenaan op de agenda staat de verdeling van de Zwarte-Zeevloot, die militair niet veel meer voorstelt maar voor beide partij en een belangrijk symbool van natio nale soevereiniteit is. Verwacht wordt dat Jeltsin en Kravtsjoek ook de po gingen bespreken van vredesmachten van het GOS om etnische onlusten in delen van de vroegere Sovjetunie te gen te gaan. Acht Kurdische rebellen gedood SIRNAK Turkse veiligheidstroepen hebben in confrontaties in het het zuid oosten van het land acht Kurdische re bellen gedood en drie andere verwond. Vijf van de rebellen werden gedood, na dat zij zaterdag het vuur openden op troepen die bij de plaats Idil patrouil leerden. Bij een andere, soortgelijke confrontatie in de provincie Sirnak vie len zaterdag de anderé slachtoffers. In Zuidoost-Turkije, waar ongeveer de helft van de 12 miljoen Kurden in het land woont, voeren rebellen van de ver boden Kurdische Arbeiderspartij (PKK) sinds 1984 een guerrilla-oorlog voor zelfbestuur. Moessondoden Pakistan KARACHI Pakistan is gisteren voor de derde achtereenvolgende dag geteisterd door stortregens. De moesson kostte 56 mensen het leven en maakte duizende? mensen dakloos. De regen deed vele van de uit stenen van modder opgebouwde huizen ineenstorten. Zijkanalen van de rivier de Indus braken door, waardoor in de zuidelijke provincie Sindh dorpen en grote stukken akkerland geheel werden overstroomd. Ook snel- en spoorwegen kwamen onder water te staan, waardoor al het goederen- en personenvervoer per trein uit Karachi moest worden afgelast. Weerkundigen voorspellen meer regen. Het moessonseizoen, dat ongeveer een week geleden begon, eindigt meestal me dio augustus. Miss Zuid-Afrika Zuid-Afrika heeft voor het eerst een niet-blanke schoonheidskoningin gekregen. De 24-jarige 'kleurlinge' Amy Kleinhans werd zaterdag in Sun City gekozen tot Miss Zuid-Afrika, de eerste niet-blanke winnares sinds het begin van de verkiezing in 1954. FOTO: EPA JOHANNESBURG - De 'actieweek' die vandaag in Zuid-Afrika is begonnen met een landelijke staking, vormt een van de meest kritieke pe riodes in de roerige geschie denis van het land. ANC en vakbonden willen de regering-De Klerk dwingen tot politieke concessies, maar zul len tegelijkertijd moeten aanto nen dat zij zelf voldoende steun hebben van zwarte bevolking. ,,De acties zullen falen, omdat de ANC-afdelingen in de zwarte wijken in een chaotische situa tie verkeren", meent Eugene Nyati, directeur van het cen trum voor Afrikaanse studies. Volgens Nyati zijn lokale ANC- organisaties, door onder meer het politieke geweld, de afgelo pen twee jaar uiteengevallen. De situatie verslechterde nog door het uitblijven van onder handelingsresultaten, waar door een kloof groeide tussen de ANC-leiding en haar radicale achterban. „Daardoor is in veel wijken een soort anarchie ont staan, waarin geen enkele poli tieke organisatie nog kan clai men dat zij de zaak in handen heeft", aldus Nyati. Zijn lezing wordt onderstreept door Chris Hani, de voormalige leider van de militaire tak van het ANC. Hani, nu chef van de communistische partij, consta teert dat een aantal losgeslagen ANC-eenheden momenteel op eigen houtje amok maakt in de zwarte wijken. Bij onderlinge gevechten zouden al minstens drie vakbondsleiders zijn ge dood en de bendes gaan regel matig over tot het uitvoeren van omstreden halsbandmoor den op 'vijanden van het volk'. Volgens Hani is er een speciale ANC-commissie ingesteld om deze vergrijpen te onderzoe ken: „We kunnen hier niet lan ger over zwijgen, we moeten wat doen om te voorkomen dat Onregeerbaar De radicale ANC-leider Péter Mokabe is het niet eens met Ha ni's constatering. Hij geeft toe dat de wijken onregeerbaar zijn geworden, maar dat geldt al leen voor de blanke regering. „Het ANC heeft voldoende ge zag in de zwarte wijken. Als wij morgen opdracht geven tot iets, dan wordt het uitgevoerd!" De komende dagen moet blijken of Mokabe gelijk krijgt tijdens de stakirigen en acties, die worden omschreven als 'het zwarte re ferendum'. In maart dit jaar be wees president De Klerk in een referendum dat hij handelt na mens de meerderheid van de blanke bevolking en ANC-lei der Mandela moet door de mas saliteit van de komende acties hetzelfde aantonen. Uit twijfel over de motivatie van de mensen is de staking, die oorspronkelijk een week of lan ger zou duren, al teruggebracht tot twee dagen. Het ANC meldt nu vol zelfvertrouwen dat het verwacht dat meer dan tachtig van de werkenden weg zal blij ven, maar daarvoor moet een aantal obstakels worden over wonnen. De grootste werkge vers in het land hebben beloofd niemand van de stakers te ont slaan en zich te beperken tot de regel 'geen werk, geen geld'. Maar veel kleinere bazen den ken daar anders over. Zo dreigt een anonieme eigenaar van een garagebedrijf in Johannesburg iedereen te ontslaan die niet komt opdagen. Tegelijkertijd belooft hij de werkwilligen een dubbel salaris. Aartsvijand Ook Inkatha, de aartsvijand van het ANC, zal zijn traditio nele rol van stakingsbreker deze dagen weer in de praktijk brengen. Andere werkwillige dwarsliggers behoren tot de ra dicale linkse organisaties Azapo en het PAC. Zij menen dat de acties van het ANC en zijn part ners alleen maar bedoeld zijn als aanloop tot nieuwe, volgens hen zinloze onderhandelingen. Het ANC heeft beloofd de werk willigen niets in de weg te leg gen, maar gisteren beweerde het PAC al dat mensen werden geïntimideerd om thuis te blij ven. Elf waarnemers van de Verenigde Naties zullen deze week toezicht houden, zonder zelf in te grijpen. Zij doen dit vooral op verzoek van het ANC, dat meent dat geweld kan ont staan door ingrijpen van politie en leger. Als de week, waarin ook regeringsgebouwen worden bezet, vreedzaam verloopt, dan is de verwachting dat de bespre kingen tussen ANC en regering snel kunnen worden hervat. President De Klerk heeft de af gelopen weken al op wezenlijke punten toegegeven aan ANC-ei- sen voor een nieuwe grondwet en beëindiging van het geweld. „Onderhandelingen vormen de enige optie", zei ANC-leider Nelson Mandela vorige week in een sneer naar de radicalen, die door de acties de regering-De Klerk ten val hopen te brengen. SUSKE ENWISKE ZAGREB Voorzitter Zlatko Crnic van de kiescommissie geeft het in Zagreb niet graag toe, maar er zijn inderdaad eni ge problemen geweest tijdens het stemmen. „Enkele mensen die wilden stemmen, stonden niet op de lijst. We konden niet uitmaken of het om niet-gere- gistreerde vluchtelingen ging of dat de mensen gewoon twee maal wilden stemmen. Dat heb ben we natuurlijk niet toegela ten". Spraakzamer is hij over de ge beurtenissen in het plaatsje Slavonski Brod, op de grens tussen Bosnië en Kroatië. Daar kwam het stembureau onder vuur te liggen. Granaten sloe gen her en der in, maar „het stemmen is niet belemiperd", aldus een zichtbaar trotse Crnic. Incidenten en schietpar tijen bij andere stembureaus zijn hem nog niet ore gekomen. Ook de „dienstdoende toezicht houder" bij bureau 69 in Karlo- vac, Muto Petrunic, weet van geen problemen. Zijn bureau is speciaal ingericht om vluchte lingen uit de nabij gelegen be zette gebieden de kans te geven om te stemmen. Niet dat er al stemmers van de andere kant van het front naar Karlovac zijn gekomen, maar op papier kun nen zij bij Petrunic terecht. Stemmen in de door Serviërs en VN beheerste gebieden zelf is helaas onmogelijk. De VN wei gerden mee te werken aan de verkiezingen, omdat de vredes macht wel wat anders aan het hoofd had. Petrunic, die zelf vluchteling is uit het drie kilometer verderop gelegen Turanj, is tevreden over de organisatie in Karlovac. AHe mensen die zich rond de middag gemeld hadden stonden op de lijst, iedereen die wilde stemmen had keurig zijn of haar formulieren ontvangen, ingevuld en in de kartonnen doos gestopt: een blauw formu lier voor de president, een wit formulier voor een parlement- lid en een roze voor een partij zetel in het parlement. File De meeste stemmers meldden President Franjo Tudjman brengt in Zagreb zijn stem uit. zich in alle vroegte. Behalve een rij voor de stembureaus leverde dat ook op de autoweg tussen Zagreb en de kust een file op. „Veel mensen hebben hun va kantie speciaal even uitgesteld om te kunnen stemmen, nu gaan ze zo snel mogelijk naar de zee", weet een van de wachten den. In Zagreb fluistert een kie zer dat sommigen liever eerder verkoeling aan de Adriatische kust zouden hebben gezocht, maar dat zij van hun baas niet weg mochten voordat de bur gerplicht van het stemmen was vervuld. Twee vrouwen in Karlovac duurt het wachten te lang. „Ik kom straks wel terug, het is me nu te heet", aldus Marija Muic. „Ik ga naar huis tot het wat koeler is". Ze zegt huis, maar ze bedoeld natuurlijk de tijdelijke woning die ze met haar gezin in Karlovac heeft toegewezen ge kregen. Haar echte huis staat (als het niet verwoest is) in het door de Serviërs ingenomen Centingrad. „Ik wil zo snel mo gelijk terug, het liefst morgen", deelt ze mee. Samen met een groepje andere Tudjman leidt ZAGREB De eerste ver kiezingen in het onafhan kelijke Kroatië lijken uit te monden in een zege voor president Franjo Tudjman en zijn Democratische Unie (HDZ). Tudjman gaat bij de presidentsverkiezingen op kop met 57 procent. Bij de parlementaire verkiezin gen gaat de HDZ aan de lei ding met 40 procent. Tudj- mans naaste rivaal, Drazen Budisa, staat op ruim 20 procent, evenals diens Soci aal-Liberale Partij. vrouwen laat Marija er geen twijfel over bestaan op wie ze gaan stemmen als het wat is af gekoeld. „Op Franjo". klinkt het als uit één mond. Bedoeld wordt de huidige president en kandidaat voor de volgende ter mijn, Franjo Tudjman. Met zijn zeventig jaar heeft hij het volste vertrouwen van de vluchtelin gen. „Hij heeft Kroatië gered, zonder hem waren we nooit irn ternationaal als staat erkend". De campagne van Tudjman en van de andere kandiaten heb ben de vrouwen niet gevolgd. Dat vonden ze niet nodig. Ze stemmen wat ze twee jaar gele den ook stemden. Binnen in het handenarbeidlo- kaal van de school waarin bu reau 69 een plaatsje heeft ge vonden, denkt de Kroatische militair Zlatko Druzar er an ders over. Hij ziet liever dat de sociaal-liberale kanidaat Budi sa wint. Tudjman heeft veel be loofd, maar te weinig gedaan. De mensen hier hebben onder zijn leiding te veel geleden en zijn te veel kwijtgeraakt. Van de extreem nationalistischè kandidaat Paraga moet hij om die reden helemaal niets heb ben. „Als hij wint, hebben we direct weer oorlog. Hij wil op rukken na"ar Belgrado, maar dat zal opnieuw duizenden mensenlevens kosten. Paraga is er voor de jeugd, die vindt dat nog leuk". Zijn dochter van 15 is een fan van Paraga. „Jammer genoeg voor haar mag ze nog niet stemmen", klinkt het op gelucht. Gorbatsjov en Popov waarschuwen voor coup DE SCHERPE SCORPIOEN JERUZALEM - Israël heeft de uitnodiging van de Vere nigde Staten en Rusland aanvaard om deel te nemen aan de hervatting van het bi laterale vredesoverleg in het Midden-Oosten. Dit heeft een regeringsfunctio naris dit weekend gezegd. Als alles volgens plan verloopt be ginnen de besprekingen op 24 augustus in Washington. Het zal de eerste keer zijn dat de re- gering-Rabin bij het vredes overleg betrokken is. De eerste bilaterale vredesonderhande lingen begonnen vorig jaar ok tober in Madrid. Naast Israël namen Syrië, Libanon, Jorda nië en een Palestijnse delegatie aan de gesprekken deel. Con crete resultaten werden echter niet geboekt, ook niet toen de onderhandelingen in andere steden werden voortgezet. De Israëlische premier Yitzhak Rabin wil het vredesproces ver snellen en hoopt met de Arabi sche landen zaken te kunnen doen. Voor Rabin aan de onder handelingstafel gaat zitten, zal hij eerst nog een bezoek bren gen aan de Amerikaanse presi dent George Bush. De ontmoe ting tussen beide leiders heeft op 10 en 11 augustus plaats. MOSKOU Ex-Soyjetpresi- dent Michail Gorbatsjov en de voormalige burgemeester van Moskou Gavriil Popov hebben dit weekeinde gewaarschuwd voor een staatsgreep in Rus land. De regering van de Russi sche president Jeltsin kondigde vrijwel gelijktijdig maatregelen aan om de economische crisis te bezweren. De Fractie Hervor ming in het Russische parle ment vroeg Jeltsin zaterdag de controle op de ministeries van binnenlandse zaken, defensie en veiligheid te vergroten, waarop de president de libera len toezegde dat zij kandidaten voor een aantal posten in deze ministeries mogen leveren. Gorbatsjov bekritiseerde in een interview met de krant Komscr- molskaja Pravda het trage her vormingsbeleid van de regè- ring. Moskou moet snel greep krijgen op de levensmiddelen voorziening en de werkloos heid, anders is een staatsgreep niet ondenkbaar. Popov stemde met deze kritiek in. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 01 Hoor zelf de klok in Brezi luiden! Palestijnen in Israëlisch kabinet Copyright Standaard uitgeverij distr. Wavery Productions JERUZALEM De nieuwe Is raëlische regering heeft giste ren twee Palestijnen met de Is raëlische nationaliteit benoemd tot vice-minister, de hoogste rang die Arabieren in negentien jaar in de joodse staat vervuld hebben. De parlementsleden Nawaf Ma- salha en Walid Sadek werden door het kabinet goedgekeurd als onder-minister. Masalha, lid van de Arbeiderspartij, wordt plaatsvervangend minister ge zondheidszorg en Sadek, van het linkse Meretz-blok, wordt waarschijnlijk onder-minister van binnenlandse zaken of landbouw. Minister van land bouw Yair Tsaban zei dat zijn Meretz-partij erop zal aandrin gen dat Sadek bij binnenlandse zaken terechtkomt. Dat minis terie beslist over burgerschap en vele andere zaken die de rechten van de 750.000 Pales tijnen in Israël betreffen. In het verleden zijn eerder drie Israëlische Arabieren onder minister geweest. De laatste was in 1973 vice-minister voor gezondheidszorg. Palestijnse leiders hebben in het kader van Israëlische auto- nomievoorstellen plannen voor een 20.000 leden tellende poli tiemacht in de bezette gebieden ontworpen. Het nieuws leidde onmiddellijk tot kritiek van de zijde van joodse kolonisten, die tegen iedere vorm van Pale stijnse autonomie zijn gekant. Een woordvoerder van de kolo nisten, Aharon Domb van Kiry- at Arba op de Westoever, zei dat het kennelijk de bedoeling is ge maskerde Arabieren met de vei ligheid in de bezette gebieden te belasten. Hebt u meegedaan aan de actie „Klok voor Brezi" of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u samen met onder anderen kardinaal A. Simonis die de Nederlandse bisschoppen vertegenwoordigt, zelf aanwezig zi]n bij de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk, een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt. De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hebben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar Praag verkoopprijs: 6-daagse luxe touringcar- reis vertrek datum: 28 augustus De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis «afscheidsdiner Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, n^aandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5