'Mijn vader zit in een big auto en ik mis hem' BINNENLAND Stier overvalt slapende man beroofd van eieren Nederlandse militairen uit Kroatië gelauwerd Oorzaak ongeluk Nederlandse bus in Duitsland nog niet bekend CcidaeSomant *2 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 SCHAIJK Een inwoner van het Bra bantse Schaijk, die zaterdag in de serre achter zijn huis een tukje deed, is wel op een heel vreemde manier wakker gewor den. Toen hij zijn ogen opendeed zag hij pal voor zich een enorme stier, die zijn be hoefte stond te doen. Het beest was uitge broken uit een vlakbij gelegen wei, zo bleek later. De stier was vervolgens via een omver geduwde muur in de tuin van de man terecht gekomen. Daar had het beest flink huisgehouden. Ook de auto van de inwoner van Schaijk raakte be schadigd. De omvang van de schade is niet bekend. De stier is later met hulp van anderen teruggebracht naar zijn weiland. Verlegen StriliSVOgel Anthony Nesty, de Surinaamse bronzen medaillewinnaar op de 100 meter vlinderslag in Barcelona, laat de hulde van de Surinaamse gemeenschap in Nederland verlegen over zich heen gaan. De huldiging vond plaats tijdens het Kwakoe-zomerfestival in het Bijlmerpark. Zeker 15.000 mensen woonden het feest bij. foto: anp ALPHEN AAN DEN RIJN - Een struisvogel, een zo genaamde casuarius uit Guinea is afgelopen vrijdag in het vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn be roofd van zijn twee eieren. Het gaat om mintgroene, gespikkelde eieren met een doorsnede van ongeveer 14 centimeter. De diefstal is een kleine ramp voor het vogelpark, omdat het er aar uitzag dat de zeldzame struisvogelsoort voor het eerst in 50 jaar zijn eieren zou uitbroeden. De eieren hebben een waarde van om streeks 3000 gulden per stuk. Wanneer ze niet direct in een broedmachine worden gelegd zijn ze echter waardeloos voor de dief. De dief heeft een groot risico genomen bij het wegnemen van' de eieren uit het nest, omdat struisvogels sterk genoeg zijn om mensen dood te schoppen. Getuigen hebben vrijdagmiddag een vrouw hard zien weglopen bij het struisvogelhok. ZAGREB - De 110 Nederlanders, die eind van de middag uit Kroatië; naar Nederland zijn teruggekeerd, krijgen als eerste UNPROFOR-mili- tairen een onderscheiding uit handen van opperbevelhebber generaal Satish Nambiar. Dit heeft woordvoerder M. Deneker van het Neder landse VN-bataljon gisteren in Zagreb verklaard. Volgens luitenant-ko lonel Vermaas, de commandant van het Nederlandse verbindingsbatal jon hebben zijn mannen en vrouwen „geweldig" werk gedaan in het voormalige Joegoslavië. De Blauwe Baretten die zijn vertrokken worden direct afgelost door een nieuwe groep. De 380 Nederlandse verbindings mensen zitten op 26 plaatsen verspreid over Kroatië en Bosnië-Hercegó- vina. Een Nederlands verbindingsbataljon vertrok 2 april als een van da- eerste eenheden naar Kroatië om daar deel uit te maken van de VN-vre- desmacht. Het hoofdkwartier van UNPROFOR wordt dezer dagen ver plaatst van de Servische hoofdstad Belgrado naar Zagreb. Wegens het geweld in Bosnië-Hercegovina moest de VN-vredesmacht eerder haar hoofdkwartier terugtrekken uit Sarajevo. (vervolg van de voorpagina) ZEEWOLDE - Twee dagen hebben ze in een hete, over volle en stinkende bus geze ten, de 332 Bosnische mos lims die eergisteren in Ne derland aankwamen. Maar het is veelal niets vergeleken met wat er daarvoor is ge beurd. Sommige families hebben met de Servische mi lities op de hielen wekenlang rondgezworven in Bosnië, Kroatië en Slovenië, vluch tend van dorp naar dorp. Fa milieleden en vrienden zijn ze in het oorlogsgeweld kwijtgeraakt. Waar ze zijn en of ze nog leven, is onbekend. Als de bussen het terrein oprij den worden tientallen neuzen tegen de ramen gedrukt. Ze la ten vetvlekken achter, met er naast twee maal zoveel afdruk ken van handen. Hier en daar gaat een arm de lucht in als groet. „Bosnia, Bosnia, Bos nia," klinkt het uit de kelen van een tiental kinderen als de bus snel leegstroomt. Maar de meesten, vooral de ouderen, ko men zwijgend naar buiten en buigen het hoofd voor hen is de eerste aanraking met Neder landse bodem niet het moment om nationalistische leuzen te scanderen. „Het zijn kinde ren," zegt een geëmotioneerde man met een ouderwets hemd over zijn bolle buik getrokken, „Ze realiseren zich immers niet wat er allemaal is gebeurd". Soep Snel en adekwaat worden de groepen Bosniërs naar de kanti ne van het Onderzoek- en Op vangcentrum (OC) in de meente Zeewolde Sommigen hebben vijf dagen niets anders gegeten dan zorg vuldig geportioneerde delen van de noodrantsoenen die ze in de Sloveense hoofdstad Ljublja na hadden gekregen. In de eet zaal staan grote pannen met dampende soep, heel veel melk en nog veel meer broodjes. Ze hebben honger en dorst, ze zijn moe en voelen zich vies. De bus sen waren overvol. Kinderen zaten bij hun moeders, die rechtop dommelend de reis heb ben meegemaakt, op schoot. Anderen lagen in het gangpad. Toch was de laatste rit van Ljubljana naar Nederland nog de minst moeilijke. Een zwangere vrouw wordt on dersteund als ze met een krijt wit gezicht richting eetzaal gaat. Een oud vrouwtje met een kop soep, twee kopjes melk en vier witte boterhammen met kaas schuifelt langs de tafeltjes op zoek naar een bekend ge zicht. Velen van hen hebben niet zo veel zin om uitvoerig te praten. Sommige verhalen over de verschrikkingen in hun land zijn niet te vertellen, laat staan te beschrijven. Met 332 mensen en zes bussen zijn ze vrijdag vertrokken: 165 kinderen, ruim honderd vrou wen en enkele wat oudere man nen. De meeste vaders en echt genoten zijn achtergebleven in Bosnië-Hercegovina of zijn el ders in een opvangkamp be land. Zwemparadijs De vader van de tienjarige Jusic Zijad, een vrolijk koppie met sproeten, zit nog in de omge vingvan Bratunac in Bosnië, de woonplaats voordat Jusic moest vluchten. In een menge ling van Joegoslavisch, Engels en handgebaren legt hij uit dat hij, zijn twee jaar oudere broer tje en zijn moeder na een lange zwerftocht in het voormalig Joegoslavië alleen naar Neder land zijn gekomen. „Mijn vader wilde niet mee. Hij zit- in het le ger, maar hoeft gelukkig niet te vechten. Hij zit in een eh... big auto". Jusic doet voor alsof hij achter het stuur zit van een vrachtwagen. „We kunnen hem niet bellen en ook niet schrij ven. Ik mis hem. Ik wilde dat hij met ons mee was gekomen". Dan rent-ie weg en staat even Na een maandenlange vluchttocht uit Bosnië-Hercegovina zijn 332 'ontheemden' aangekomen. later verlangend door de glazen wanden van het overdekte zwemparadijs te staren naar de reuzeglijbaan. Het OC Zeewolde op vijftien kilometer afstand van het dorp ligt achter een bosschage in de uitgestrektheid van de pol ders van Flevoland, niet zo ver van het Flevomeer met zijn jachten en pleziervaartuigen. Het is een van de acht OC's die Nederland telt, met een op vangcapaciteit van achthon derd personen. Puntdak-bun galows, die ooit waren bedoeld als vakantiewoning, zijn nu het tijdelijke domein van de vluch telingen uit de hele wereld. Het allereerste wat de Bosniërs doen als ze een woning toege wezen krijgen is de kleurentele visie aanzetten, hoewel alleen een testbeeld oplicht. Met het oog op hun komst is de helft van de bewoners van het OC vorige week overgeplaatst naar ande re centra. De Bosniërs domine ren nu de in traditionele kleder drachten gestoken groepen Afrikanen. Het zijn vooral So- maliërs, die ondanks een veel bloediger burgeroorlog in hun land pijnlijk genoeg nooit zo veel aandacht van de media hebben gekregen. In Zeewolde vindt de intake en de registratie plaats en krijgen de Bosniërs het ontheemden-document uit gereikt, dat hen het recht geeft minimaal drie maanden in Ne derland te verblijven. Vandaag worden ze allemaal overge bracht naar een in alle haast omgebouwde lege kazerne in Den Bosch. Groepen die nog volgen, gaan naar Roermond of Zuidlaren. Zuiveringen Enver Hasankovic zit onder een boom bij zijn bungalowtje vervaarlijk te wippen op een plastic tuinstoel en kijkt gela ten toe als de twee laatste bus sen uit Ljubljana met enige ver traging in Zeewolde aankomen. Een ervan had in Duitsland we gens motorpech een paar uur vertraging opgelopen. Hij heeft inmiddels gegeten en gedron ken en kan in de schaduw van de drukkende zaterdag even tot rust komen. Hasankovic is al sinds 13 mei op de vlucht, ging van dorp tot dorp als een opgejaagd dier en eindigde in Zagreb, waar hij op de bus wist te komen. Hij komt uit het kleine dorpje Volevico in Bosnië. Een half jaar geleden woonden er nog ongeveer dui zend mensen, nu zijn de huizen onbewoond en de straten leeg, vertelt hij. Iedereen is gevlucht uit angst voor de etnische zui veringen van de Servische mili ties. Hij behoorde tot de laat- sten die Volevico de rug toe keerde. „De Serviërs hadden het dorp in handen en de meeste mensen waren al weg. De Cetniks vroe gen mij en mijn vriend om de sleutels van een auto, maar die hadden we niet. Zij vatten het op als een provocatie, namen mijn vriend mee achter een huis en schoten hem ter plekke dood. Mij hebben ze met rust gelaten, maar toen ben ik ook direct weggegaan". Hasankovic had net een huis gebouwd, was op zoek naar een vrouw om het leven mee te delen. Of het huis er nog staat, weet hij niet. „Het hele dorp wordt geplunderd". Zijn moeder en zussen moeten nog ergens in Bosnië of Kroatië zijn, want op de vlucht zijn ze elkaar kwijtgeraakt. „Ik begrijp het niet," zegt hij later, „In Vo levico hebben ook Serviërs ge woond. Er zijn in het verleden nooit problemen of spanningen geweest tussen hen en de mos lims. Ik heb er geen verklaring voor dat het nu zo ver is geko men. Wat ik wel weet is dit: Als er binnen enkele maanden geen vrede komt in Bosnië, dan duurt de oorlog nog heel erg De burgeroorlog in het voorma lig Joegoslavië heeft de grootste volksverhuizing in Europa sinds de tweede wereldoorlog op gang gebracht. Naar schat ting 2,5 miljoen mensen zijn op de vlucht voor het oorlogsge weld. Nederland heeft inmid dels een kleine zevenduizend mensen opgenomen zeker vergeleken met Duitsland een niet bijster groot aantal. „Het is gruwelijk, het is gruwe lijk, het is gruwelijk". Z. Podgo rica staat met de armen over el kaar in de eetzaal naar de zieli ge hoop landgenoten te kijken. Hij is in Bosnië geboren en geto gen maar woont al twintig jaar in Nederland. In Rotterdam heeft hij een Joegoslavisch res taurant. Podgorica is lid van de Merhamet (het woord betekent liefde), de organisatie van Bos nische moslims in Nederland die voor landgenoten hulpacties op touw zet, en is vanaf de grens met Duitsland als begeleider- /tolk met een van de bussen meegereden. Ook tal van in Ne derland wonende Bosniërs zijn ongevraagd naar Zeewolde ge komen in de hoop wellicht een familielid onder de buspassa giers aan te treffen. Podgorica verkondigt een wat ongewone en onverwachte re actie. „Merhamet is er tegen dat de vluchtelingen worden opgenomen. Onze mensen moet ter plekke worden geholpen, in Bosnië dus. Niemand, Neder land niet en Bosnië ook niet, is er bij gebaat dat duizenden het land ontvluchten. Als er nog een miljoen Bosniërs vluchten en door andere landen worden opgenomen, is er maar één con sequentie: Dan bestaat Bosnië niet meer. Hier krijgen de men sen te eten, kunnen rustig op hun stoel zitten. Maar daar ge beurt helemaal niets. Europa weet wel wat er moet gebeuren om een einde te maken aan de oorlog, maar ze doet niks". Podgorica gaat wel iets doen, al is het niet meer dan een symbo lische daad. „Volgende week wordt mijn Joegoslavisch res taurant een Balkan-restau rant". Gevangene nog spoorloos na spectaculaire ontsnapping HOORN Ondanks een grote zoekactie in de oostelij ke provincies heeft de politie nog geen spoor gevonden van de 31-jarige man, die gister ochtend per helikopter ont snapte van de binnenplaats van het Huis van Bewaring in Zwaag (gemeente Hoorn). Bij de zoekactie werden twee F16-gevechtsvliegtuigen van de vliegbasis Twenthe ingezet. De vliegtuigen vormen een een heid van de Koninklijke Lucht macht die continu paraat is. Binnen enkele minuten kun nen ze in de lucht zijn.. Tijdens het luchten van preventief ge detineerden verscheen een klein model helikopter met Ne derlandse registratie en Neder landstalige reclame boven de strafinrichting. De helicopter landde op de binnenplaats. In het toestel zaten twee mannen, waarvan er één een luchtende gedetineerde een vuurwapen toewierp. De gevangene stapte in terwijl hij omstanders met het wapen bedreigde. Daarna WURZBURG - De oorzaak van de botsing tussen een Ne derlandse en een Tsjechoslo- waakse bus, die eergistermor- gen op de Zuidduitse Autobahn aan zeven mensen het leven kostte, was gisteren tegen het eind van de morgen nog niet be kend. De politie heeft de chauffeur van de Nederlandse bus nog niet kunnen verhoren. De man ligt zwaar gewond in het zie kenhuis. Over zijn toestand kan de politie weinig zeggen. De Ne derlandse bus is vandaag aan een technisch onderzoek onder worpen. De Nederlandse touringcar reed eergistermorgen vroeg tussen Würzburg en Neuren berg door onbekende oorzaak dwars door de middenbermbe veiliging, raakte op het tegen overliggende deel van de snel weg en botste op een Tsjecho slo waakse bus. In dit voertuig vielen zeven doden. In de Nederlandse bus, die reed voor reisorganisatie Eurolines uit Amsterdam, waren twee Nederlandse chauffeurs en één Nederlandse passagier aanwe zig. De overige 46 reizigers wa ren Britten, Belgen, Oostenrij kers en Tsjechoslowaken. Twee passagiers raakten licht ge wond, aldus een zegsman van Eurolines. Het gezelschap was op weg naar Wenen. Geruchten ter plaatse als zou de Neder landse chauffeur in slaap zijn gevallen achter het stuur, deed de politie af als pure speculatie. Een grote groep passagiers uit de Nederlandse bus heeft na het ongeval de reis met een an dere bus voortgezet. Voor enkelen was de botsing re den de trip niet te hervatten. Voor deze groep is vervangend vervoer geregeld, aldus Euroli nes. Lozers zware metalen voor rechter gesleept ROTTERDAM - De kalimij- nen in het Franse Mulhouse slepen tien veronderstelde lo zers van zware metalen langs de Rijn voor de rechter. De kali- mijnen stellen dat niet zij, maar deze bedrijven verantwoorde lijk zijn voor de extra aanslib bing van met zware metalen verontreinigde grond in de Rot terdamse havenbekkens. Volgens de kalimijnen komen de lozers uit Frankrijk, Zwit serland, Duitsland en Neder land. De rechtbank in Rotter dam heeft eind juli besloten dat de kalimijnen deze bedrijven mogen dagvaarden. Dit heeft het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam zaterdag bekendge maakt. Door deze rechterlijke beslissing gaat het proces dat de gemeente Rotterdam sinds eind 1990 voert tegen de kalimijnen langer duren. Volgens de ge- meente zorgen de kalimijnen via grondlozingen voor extra aanslibbing (ongeveer 250.000 kubieke meter in de havenbek- kens. Op last van de Rotter damse rechtbank onderzoeken drie deskundigen of de door, Rotterdam berekende extra j aanslibbing klopt. Dit onder- zoek is na de zomer afgerond. Rotterdam stelt de kalimijnen ook aansprakelijk voor de kle-1 ving van zware metalen aan dat slib. De kalimijnen echter leg- gen de schuld bij de bedrijven langs de Rijn die deze stoffen lo zen. Het baggeren van het uit de kalimijnen afkomstige slib en het bergen van de verontrei- nigde grond kost Rotterdam 2,5 miljoen gulden per jaar. De ge meente eist van de kalimijnen een schadevergoeding met te-1 rugwerkende kracht van 100 miljoen gulden. Het proces tegen de kalimijnen1 komt voort uit het het Project Onderzoek Rijn (POR) van het' Havenbedrijf en Gemeentewer- J ken Rotterdam. POR is in 1985 gestart met het doel het haven- J slib zodanig schoon te krijgen, dat het weer in zee kan worden J gestort. Nu gaat het slib naar, een speciaal opslagdepot, de1 Slufter op de Maasvlakte. HetJ Havenbedrijf probeert al jaren met bedrijven overeenkomsten J te sluiten over reductie van ver- ontreinigde lozingen. Er zijn al J enkele convenanten gesloten,, maar met de kalimijnen wil dat1 niet lukken. Ravage door handgranaat AMSTERDAM Een hand-J granaat heeft eergistermorgen, rond half vijf een ravage aange-1 richt in de Bestevaerstraat in, Amsterdam. Twee auto's' brandden volledig uit, zeven, raakten er beschadigd, van di-1 verse woningen braken de rui ten en een bewoner raakte ge wond door rondvliegend glas. Volgens de politie is het nog vot- strekt onduidelijk wie de hand granaat onder de auto heeft ge worpen. De recherche heeft zaak in onderzoek. Een rechercheur staat met speurhond bij de motor, die gistermiddag door de uit de gevangenis van Hoorn ontsnapte gevangene werd gebruikt. foto: anp steeg de helikopter op en zette aanvankelijk koers naar het noord-oosten, richting Medem- blik. Het voertuig is in het be gin van de middag teruggevon den nabij Hasselt (Overijssel). De piloot was geboeid en aan zijn toestel vastgebonden. Hij heeft verklaard met de helikop ter vanaf vliegveld Lelystad te zijn vertrokken voor een rond vlucht met een man. Die huur de het toestel gisterochtend met piloot om luchtfoto's tus sen Enkhuizen en Hoorn te ma ken. Volgens de verklaring van de vlieger is hij onder bedreiging van een vuurwapen naar Zwaag gevlogen, op de binnenplaats van de gevangenis geland en la ter naar Hasselt gevlogen. De politie onderzoekt de juistheid van zijn verklaring. Omwonen den die het toestel in Hasselt zagen landen, hebben gezien dat de gedetineerde en zijn hel per vertrokken op een gereed staande Kawasaki-motor met een Frans kenteken. Na de vondst van de motor in De- demsvaart ontbreekt van hen elk spoor. De ontvluchte gevan gene is van Marokkaanse af komst. Hij werd in hoger beroep door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld voor diefstal met geweldpleging en vermogensdelicten CASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON HÉÉ KIJK ÉÉNS WAT W APEN PoEN lEPEREEN KAN HET ZJEN.'TE GEK! WAARoM MAG IK PAt SooRT PINGEN NI ET POEN Een thuisbankier krijgt nu rente op de Leeuwrekening. D e Leeuwrekening is een spaarreke ning van de Postbank. Hierop krijgt u nu maar liefst 810* rente, terwijl u toch maande lijks f 10.000,- zonder kosten kunt opnemen. inleg bedraagt f 10.000,-. Daarna kunt u elk willekeurig bedrag inleggen U opent een Leeuwrekening gewoon met het blauwe giroboekje. ning en doet u de overschrijvingskaart in een gratis giro-envelop op de bus Wie dus én een zeer hoge rente i snel zonder kosten wil kunnen op en Lecuwrekening. iformatie kunt u gratis POSTBANKjèi) 06-0400 bellen. Thuisbankieren doe je met de Postbank. Rente met ingang van 3 augustus 1992 voor bedragen van f 10.000.- of meer

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3