Ook het zeilen wordt duur betaald De herrijzenis van Gail Devers 81 Olympische Spelen Christie doorbreekt hegemonie Amerika vrije Uw /ersïteï Leidsche Courant maandag 3 augustus 1992 Nederland dreigt in Barcelona in een bronzen tijdperk te blijven steken. Maar helaas telt bij de Spelen eigenlijk alleen maar de eerste plaats. Dorien de Vries moest het bij het surfen ook met de derde plaats doen. Dat brons van haar heeft het NOC overigens wel goud gekost. door Pim Stoel Barcelona Waarom kunnen sommige mensen toch zo om niks boos worden? Neem de chef de mission van de Neder landse equipe in Barcelona, An- dré Bolhuis. Na een dag van hard werken staat hij in het Holland House aan de Haven wat uit te blazen. „Hij zou", zegt onze ex-hockeyer met een sigaretje in de ene hand en een biertje in de andere, „eigenlijk als hij onze sporters aan het werk ziet, het liefst zo tussen ze springen om weer mee te doen". En als dan voor de grap wordt opgemerkt dat hij op zijn leef tijd inderdaad nog best mee zou kunnen in dit voornamelijk bronzen tijdperk waar Neder land in dreigt te blijven steken hier in Barcelona, wordt hij woedend. „We zijn", grauwt Bolhuis, „amper een week bezig, we heb ben al zes bronzen plakken en twee zilveren, er valt derhalve helemaal niks te klagen over de prestaties van onze jongens en meisjes hier". Dat kan wel wezen, maar he laas telt ook op de Spelen uit eindelijk alleen de eerste plaats, de tweede en de derde vallen onder de categorie troostprij zen. Als dat ergens duidelijk wordt, is het wel op de 100 meter van de heren. Acht perfect opgefok te, anabolisch geheel verant woorde kanjers, met bovenar men waarop ze de honderd me ter ook nog binnen de twaalf se conden zouden kunnen lopen, gaan van quitte. Lewis is er niet bij, dus kan eindelijk eens ie mand anders winnen. Haat Het wordt een Engelsman en is de man die tweede wordt, Frank Fredericks blij met zijn zilveren plak? Neen, hij is daar niet blij mee. Hij haat zilver, hij is allergisch voor zilver. Hij heeft net zoveel getraind, ge slikt en afgezien als de winnaar, hij komt op de streep zeshon derdste van een seconde tekort, Barcelona Dennis Mitchell won zaterdagavond achter Frank Fredericks en de Britse winnaar Linford Christie een bronzen medaille bij de hon derd meter sprint. Het werd de Amerikaan bijna kwalijk geno men dat hij er blij mee was. Want de Amerikaanse pers luidde onmiddellijk de nood klok. Nadat Carl Lewis twee maal achtereen de gouden me daille had veroverd moest juist op dit belangrijke onderdeel het eremetaal aan een Brit worden overgegedaan. Dat deed pijn. „De mensen in Amerika moeten eens leren begrijpen dat een honderd meter sprint onvoorspelbaar is", zei Mitchell achteraf. „Er kan zo veel mis gaan, de tijden liggen zo dicht bij elkaar, dat de kleinste de tails de doorslag geven. Wij kunnen dus niet altijd winnen. Over het algemeen bekeken zijn wij nog steeds de besten in de wereld op dit nummer. Van daag waren een man uit Groot- Brittannië en een man uit Na mibië gewoon sterker". Christie (*32), troostte zijn jonge Amerikaanse collega met de ge dachte dat hij nog voldoende kansen krijgt olympisch goud te halen. „Ik ben zelf te oud voor Atlanta, al ben ik nog niet van plan te stoppen", zei de Brit die met 9,96 seconden als enige on der de tien seconden bleef. Christie voelde zich een groot winnaar. „Ik heb vandaag de drie Amerikanen verslagen die op hun beurt Lewis bij selectie wedstrijden klopten. Ik heb Carl in mijn leven ook een paar keer geklopt. Deze medaille komt mij toe". en vier jaar van totale opoffe ring zijn naar de Filistijnen. Trouwens onze eigen roeier Rienks, die zich ook vier jaar uit de naad heeft gezwoegd om nog een keer een gooi naar het goud te kunnen doen, neemt de felici taties voor zijn bronzen plak in ontvangst met een gezicht alsof het condoleances betreffen. Jammer, tussen haakjes, dat onze dameshockeyers niet meer naar het brons kunnen henge len, maar als een verrassing kwam dit niet, voor ons niet al thans. Immers, hoe kan een team dat naar elkaar toeroept 'dames is ons arsenaal aan slechte passes nu eindelijk uit geput', ooit winnen van een team als dat van Korea. Waar de coach na afloop hoogst per soonlijk elke dame die een ver keerde pass heeft gegeven een klets om de oren geeft. Dan leer je wel goed passen, al spelen ze in dat land amper acht jaar hoc key. Gezakt Maar om nog even op onze chef de mission terug te komen, als zijn woede over die flauwe grap pen inzake de bronstijd der Oranje-klanten wat is gezakt, wil hij best melden dat het werk van zo'n chef de mission geen sinecure is. Hij werkt zich ei genlijk te barsten. „Pas nog", zegt hij, „is hij uren in touw geweest als gevolg van een akelig akkevietje waar de politie aan te pas is gekomen, compleet met een drie vellen dik proces verbaal. De loco-bur gemeester van het olympisch dorp belde hem, een man waar tegen hij nog gehockeyed heeft en die hij drie kapotte knieën heeft geslagen in de goede oude tijd, en die zei: André jongen, nou zitje echt in de shit. Die en die van je ploeg heeft dat en dat geflikt, dat heeft verregaande gevolgen voor die man". „Heb je de andere partij ge hoord?", vroeg chef de mission Bolhuis alert, „neen, nou dan doen we dat eerst en dan gaan we samen een glas bier drinken, dan komen we er wel uit. Welnu we hebben drie uur zitten pra ten en toen waren we eruit. Welke sporter of offical en wel ke sport het hier betrof, neen jongens, je denkt toch niet dat ik zo stom ben om jullie dat te vertellen, dat is geheim, dat zeg ik niet, ik wil per se niet dat het uitlekt", zegt André Bolhuis, chef de mission dan. Zou hij nou echt niet begrijpen dat hij net zo goed met grote let ters op een schoolbord had kun nen schrijven: dames en heren de chef d'equipe van de hockey ers, de heer Joost Bellaart, heeft omdat we geen video-op- namen mochten maken van het optreden van de Spaanse hoc- keyploeg amok gemaakt. Dat namelijk is geschied, zo blijkt bij enige navraag. Nu kunnen we best begrijpen dat de heer Bellaart, van wie we trouwens altijd al hebben ge dacht dat ze hem beter als offi cial van de boksers hadden kun nen meenemen dan als chef van de hockeyers, boos werd toen er geen opnames van die Spanjo len mochten worden gemaakt. Omdat het lot van zijn jongens vanavond toch een beetje af hangt van de vraag hoeveel goals Spanje tegen Pakistan maakt. Pakt dat ongunstig uit, dan zijn we de klos en dan kan Oranje hier zelfs niet meer in het bronzen tijdperk verzeild raken. Over zeilen gesproken, onze zeilers kunnen eindelijk toch ook het lied 'In het bronsgroen eikenhout' meezingen, zij het zachtjes want één derde plaats geeft natuurlijk geen rede tot immense feestvreugde. Ze heb ben het slecht gehad hier, die zeilers. Want konden onze schaatsers vroeger onder het betreurenswaardige bewind van Tjaart Kloosterboer niet te gen werkijs, onze zeilers zijn geen gulden waard als de wind kracht onder het cijfertje drie zit. „Dat", zegt de coach, een klein bunnyachtig baasje, Jeroen Pels genaamd, „zijn we in Ne derland niet gewend, in Neder land waait het altijd hard". Dat zeilen geschiedt recht te genover het olympisch dorp, dat weer onderdeel is van de nog vol te bouwen wijk die Bar celona's nieuwe maritieme fa- gade moet worden. De wijk heet Nova Icaria, Nieuw Icarie, is dus vernoemd naar de ideale ar beidersgemeenschap Icaria, die een handjevol idealistische Eu ropeanen in de vorige eeuw te vergeefs in de VS trachtte te stichten. Vermogen Als ideale arbeidersgemeen schap is trouwens ook dit Nieuw Icarie van Barcelona ge doemd te mislukken, want de huizen en de flats kosten een vermogen en zijn net zo bereik baar voor Jan Modaal als paté de foix gras voor een Parijse clo chard. Een van die idealisten indertijd was de Catalaan Narcis Montu- riol. Hij ligt begraven aan zee, op El Cementerio Viejo, het oude kerkhof, op een steenworp afstand van dé ringweg die langs de Nova Icaria loopt, en hij raakte in de vorige eeuw vooral bekend als uitvinder van de duikboot de Ictineo, die hij alleen voor vredesdoeleinden wilde gebruiken en die dus pas send van olijfhout was ge maakt. Terwijl duizenden toekijkende Barcelonezen de adem inhiel den bleef Monturiol in zijn duikboot maar liefst twaalf mi nuten onder in het toen nog hel dere water van de haven van Barcelona. Helaas zagen de au toriteiten niets in onderzeebo ten, hij kreeg nei'gens financië le steun en stierf tenslotte arm als een kerkrat. Niet bevroedend dat ooit, meer dan honderd jaar later, op de zelfde plaats waar hij de Ictineo voor het eprst testte, momen teel twee tot de tanden gewa pende en derhalve absoluut niet vreedzame onderzeeërs lig gen om er voor te waken dat er geen terroristen van uit zee de olympische happening komen versteren. En ook dat de kroon prins van Spanje onder het toe ziend oog van zijn moeder veilig zijn wedstrijden kan varen. Hij doet dat in de Soling-klasse en z'n moeder kijkt toe vanaf het dek van een mooi schip, we zwaaien naar haar als we langs- varen op zoek naar onze Neder landse nazaten van kapitein Rob en ze wuift vriendelijk te rug. Ze is natuurlijk terecht trots op de olympische verrich tingen van haar zoon, wij had den het ook best leuk gevonden als onze kroonprins zich op olympisch niveau zou manifes teren. Maar helaas, die is voor lopig nog niet veel verder geko men dan het aanduwen van Yvonne van Gennip bij het ijs- gala in Heerenveen, sportief ge zien ook geen geringe prestatie, maar het is nu eenmaal geen olympische discipline. De Spaanse kroonprins bereikt overigens krap de finale, terwijl onze eigen Roy Heiner in de So- ling-klasse om het populair te zeggen geen deuk in een pakje boter vaart. Heiner baalt als een Spaanse vechtstier. „De boot", zegt hij, „deugde voor geen meter, dat ding was niet vooruit te branden, hij had een nieuwe moeten kopen, maar ja het geld was op. En nu, nu is de toekomst uiterst onzeker, hij had alles op deze Spelen gezet, zijn tijd, zijn geld geïnvesteerd, het was alles of niets en het werd niets. Wat hij nu moet weet hij niet, hij had willen doorvaren op de Soling tot en met de Spelen van '96 maar na dit echec zal het lastig zijn sponsors te vinden". Lusteloos Hij zegt het allemaal terwijl hij lusteloos zijn boot afspuit, ter wijl vanuit de Nederlandse loods opgewekt doch naar later zal blijken prematuur feestge druis klinkt, want op de voor laatste dag van hun zeilwed strijden wint Stephan van de Berg twee races bij het plank- zeilen (Lechner), wordt Dorien de Vries achter elkaar tweede en derde, winnen Mark Neele- man en Jos Schrier de voorlaat ste Star-wedstrijd en als de punten zijn geteld staan er met nog maar één zeildag voor de boeg vijf Nederlandse boten of planken bij de eerste zeven in hun klasse. „Vijf reeële kansen op een me daille, dat is nog nooit vertoond in de Nederlandse olympische geschiedenis", juicht Nick de Jong, chef d 'equipe, maar hij juicht te vroeg zo zal blijken. Omdat een dag later Neeleman en Schier weliswaar vierde wor den maar in het eindklasse ment net buiten de meda vallen en ook de andere mar lijke Nederlandse deelnen geen vuist kunnen (werkijs, pardon weinig wini En we het dus moeten heb van onze surfer (Lechner) rien de Vries. Die tot giste alle wedstrijden in de kopgi heeft weten te beëindigen nog een gooi kan doen naar zilver. Zover komt het Omdat ze in de zenuwen valse start maakt en tot h grote opluchting ziet hoe haar enige rivale voor de dt plek de Frangaise Maud I bert in de fout gaat. De dames worden uit de st genomen, en de champagne worden opengetrokken Dorien de Vries, die ooit sl leerde op een uitgegraven z put bij Haaksbergen. En ei Barcelona dus voor zorgt da zeil-équipe niet geheel met 1 handen naar huis hoeft. Dat brons van haar heeft NOC overigens wel goud kost. Maar liefst 22 official: zeilers zijn naar de Catalaa stad gereisd, het transport de boten was ook niet goedki dus niet alleen de vis hier, m ook het olympische ze wordt duur betaald. FOTO epa De Amerikaanse atlete is dolgelukkig met haar gouden sprint en laat het publiek delen in haar vreugde. Gail Devers is in de statistieken van de IAAF slechts te vinden bij de 100 m horden. De Amerikaanse, die vorig jaar bijna haar voeten had moeten laten amputeren, verraste de wereld door in Barcelona de sprint naar zich toe te trekken. De drie sprintsters die in het volle Olympisch Stadion op de Montjuic zaterdavond het podi um mochten beklimmen onder gingen de kritiek van Torrence gelaten. „Zij had gedacht hier vandaag te winnen. Dat is even tegengevallen en uit teleurstel ling gaat ze dit nu roepen. Ik zie haar straks wel bij de doping controle", zei Cuthbert. „Ik word hier in Barcelona door bijna iedereen genegeerd. Nie mand kijkt naar me om. Ik voel wel aan waarom ze zo hande len. Maar daar trek ik me dus niets van aan", stelde Privalova nuchter. De winnares zelf wilde na het betoog van Kersee niet eens se rieus ingaan op de kritiek van haar landgenote. Gail Devers, een vrolijk 25-jarig sprintka nonnetje uit Seattle, verkeerde in hogere sferen. Niet in de laat ste plaats had ze met haar gou den race van 10,82 zichzelf ver rast door juist in de belangrijk ste loop van haar leven 0,13 se conde van haar persoonlijk bes te, tijd af te knabbelen. „Dit is een droom. Ik kan het eigenlijk allemaal niet bevatten". Levensverhaal Wie haar levensverhaal hoorde door Devers in tien minuten rap bijeen gerateld kon de opwinding van de Amerikaanse wel billijken. Anderhalfjaar ge leden, in maart 1991, kreeg ze van de medici te horen dat haar voeten zouden moeten worden geamputeerd indien de voorge door Dennis Mulkens Barcelona Met veel gevoel voor show en gespeelde veront waardiging barstte Bob Kersee - zaterdagavond bijna uit zijn voegen. Iemand had het ge waagd een uitspraak van de Amerikaanse Gwen Torrence te citeren, die na haar vierde plaats op de honderd meter had beweerd dat twee van de drie medaille-winnaressen zouden zijn gedrogeerd. „Het is een schande dat dit zo maar wordt geroepen", schreeuwde de privé-coach van winnares Gail Devers. De Ame rikaan nam het in felle bewoor dingen op voor zijn pupil en de als tweede aangekomen Jamai- caanse Juliet Cuthbert. De win nares van het brons, Irina Pri valova uit het GOS, liet Kersee even buiten beschouwing. „Gail en Juliet zijn grote atle tes. Het is taal van een gefrus treerd meisje". schreven medicijnen niet zou den aanslaan. Twee dagen na die mededeling begon Devers te herstellen van de ziekte van Graves. „Een aandoening die enorm wordt onderschat", zei de olympische opvolgster van Florence Griffith. „Ik heb de meest vreemde dingen met mijn lichaam meegemaakt. Als ik mijn voeten in mijn schoenen plaatste leek het alsof ik zes paar sokken droeg. Zo dik wa ren ze. Ik was een wrak dat naar de badkamer moest wor den gedragen. Niets kon ik meer". Al op jonge leeftijd ontdekte Gail Devers dat ze hard kon lo pen. Op de universiteit begon ze als twaalfjarige met atletiek. De korte nummers trokken het 1.60 metende typische product van de Amerikaanse samenle ving nog het meest aan. Vooral op de horden was ze bijna niet te kloppen. „Totdat ik me in 1988, één dag na m'n huwelijk, plotseling ziek begon te voelen. Iedereen dacht dat het van de spanning van het huwelijk kwam. Ik wist dat er iets niet goed zat. Ik heb nog meegedaan aan de Spelen in Seoel, maar ik haalde niet eens de finale". Terug van dat olympisch toer nooi zette zich een lijdensweg in die ruim twee jaar zou duren. Ze klaagde over pijn in haar hoofd, kreeg last van een ver minderd gezichtsvermogen, verloor veel bloed, zag wonden openspringen als ze zich ergens aan stootte en kreeg steeds dik kere voeten. „De diagnoses van de artsen waren steeds verschillend. Ik had migraine, hyperventilatie, een oogaandoening of atletiek- voetjes. Eind 1990 werd ont dekt dat ik de ziekte van Graves had". Nadat een amputatie ter spr was gekomen gelukkig sl gen de medicijnen die ze steeds dagelijks moet slik aan werkte Devers raze snel aan haar rentree op de letiekbaan. „Dank zij Bobby ik hier nu", wees ze naar I coach Kersee, die zijn pupi, no time had zien herrijzen. „Hij heeft me steeds gezeg( altijd in te blijven geloven.- was het ook die ineens droom kreeg en mij weer za£ pen op de baan. Dat was in vember 1990. Een jaar k stond ik in Tokio bij het 1 aan de start op de honderd i ter horden. Die tweede was de grootste overwinninj mijn leven. Nooit heb ik r gelukkig gevoeld, missch zelfs vandaag niet". Ottey Terwijl de grote favoriete 1 rence fel uithaalde richting i deel van de dames die in de i dailies waren gevallen, was Jamaicaanse Merlene Ot iets subtieler in haar comm taar. De in Rome woonacht 32-jarige sprintster maakt e jaren een gewoonte van de si ste seizoentijden neer te zett Maar op de dag dat er een gr finale is van internationale lure blijkt de concurrentie be te kunnen pieken. „Ja, ik ben zwaar teleui steld", zei Ottey, die alleen Los Angeles met brons erei taal op het kortste sprintnii mer had behaald. „Ik had dacht dat het nu mijn tijd zijn om te winnen. Maar w liepen anderen sneller. Eig lijk begrijp ik dat niet. Als hier op de 200 meter geen s ces boek, overweeg ik sterk stoppen met atletiek. Want heeft het geen zin". Nico Rienks (links) en Henk-Jan Zwolle passeren ook al als derde de finish. Echt blij zijn ze er niet mee.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20