Derby: Gipsy Westland ongrijpbaar In Sneek kan deze week alles Cadalora, weer wereldtitel Greg Albertijn tart alle Nederlandse concurrentie ^IpnDT Leidsche Couhant 7 ui uil 1 maandag3AUGUSTUS 1992 i i ybssma derde l Finland (roïnen Thea Sybesma is ;erdag in het Finse plaatsje a'nen derde geworden bij de ijd om de Europese titel op halve triathlon. De 32-jarige '1 houdster op de hele afstand le het traject (2,5 km zwem- km fietsen, 20 km lo- onder zware omstandighe- af in 4 uur, 9 minuten en 3 inden. Voor goud was dat te «inig. De Belgische De Ruys- ier (4.05.19) en de Franse luthon (4.06.48) waren snel- Het brons was voor Sybes- de zesde medaille die ze lde bij een Europees kampi- ischap. Bij de mannen was i Kiens de beste Nederlan- De atleet uit Eibergen ein- ie in 3.43.17 op de achtste its, onder meer voor Barel, (in 3.43.54) tiende werd. De il ging naar de Brit Glenn jk, hij won in 3.37.58. irvaat technische ian van honkbalbond Jntpoort Ex-international lijs Vervaat zal Frans van Aa- opvolgen als bestuurslid :hnische zaken van de fBSB. De vroegere honkbal- neemt met ingang van 1 sep- iber de werkzaamheden van Aaien waar. De 32-jarige speelde tussen 1981 en 16 46 interlands. In 1988 be rt hij bij Haarlem Nicols zijn rouw wint op n et IJsselmeer e tevoren Berend Mink van touw heeft zaterdag op het h'Jsselmeer bij Stavoren de zes- ;,li wedstrijd van het SKS- ovtütsjesilen gewonnen. Heel ^fcg leek het erop dat Teake der Meulen van Woudsend 11 Jet deze eer ging strijken, ctkar de Grousters wisten bij de 'ierlaatste boei voor Woud- )1(Jnd te komen en konden daar uit als eerste naar de finish va- 'r(jn. Heerenveen en Joure wer den respectievelijk derde en "jerde. Het eerste viertal liep Liorm uit op de rest van het ielld, waar overigens ook danig ;i'|rijd werd geleverd. De schip- 'xs)rs maakten het elkaar niet ^makkelijk. ichmitt dicht Ij de titel door Andre Buurman Wassenaar Niet de nog onge slagen en favoriet Go for One, maar Gipsy Westland, met in de sulky Gerard van Eykelenborg mocht gistermiddag op Duin- digt, na een enerverende, maar rommelige Derby, de ere-ronde maken. Het was voor de West lander zijn tweede Derby-zege uit zijn carrière, want precies tien jaar geleden zegevierde Van Eykelenborg, toen nog ge huld in zijn rode buis met witte ballen, met Vancouver Cede. Go for One, gereden door Ma- riska Huel reikte niet verder dan een vierde plaats, en daar mee verdiende de stal van trai ner Tjitse Smeding slechts 12.500 gulden, terwijl de ver wachting op de hoofdprijs van een ton volgens de Fries meer in de lijn der verwachtingen had gelegen. Het was trouwens het enige prijsje dat Smeding mocht incasseren, terwijl hij twee uur voor de koers nog de stellige overtuiging had een grote zo niet de grootste greep uit de met twee ton gevulde prijzenpot te zullen doen. Want behalve Go for One waren ook de stalgenoten Goofy Bos- hoeve (Appie Bosscha), Gold- dream S (Arie Moilanen) en Ge nuine Star (Arnold Mollema) van de partij, die volgens Sme ding net zoveel aanspraak op de winst mochten maken als Go for One. Maar voor de man uit Oudeschoot, die na een ongeval op de drafbaan van Hilversum al bijna drie jaar niet meer ac tief aan de koersen deelneemt, verliep het allemaal anders. Snelle opening Het koersverloop zou daar vol gens Smeding debet aan zijn ge weest, want na een snelle ope ning in 1.14.5 door Go for One, was het eerst Gipsy Westland, die de kop overnam, die echter in geen tijd werd afgelost door Gigant Quick, met in de sulky Aonne de Wrede. Eenmaal op kop gooide de Fries het tempo volledig stil, waardoor het het veld met paarden als een har monica in elkaar schoof en een aantal pikeurs alle zeilen moest bijzetten om niet in aanvaring met zijn voorganger te komen. Het bleek een tactische zet van De Wrede, want door het zeer trage tempo (1.24.) kon com- paan Frans Gorter met Grea test Secret na een halve ronde de leiding overnemen. Het stuivertje wisselen aan kop zorgde er voor dat Mariska Huel met Go for One aan de re ling langzaam naar de achter hoede verhuisde. Smeding kon het dan ook niet begrijpen, dat Mariska Huel zich zo simpel in ibro De Amerikaan Donny phmitt is dicht bij zijn tweede ireldtitel motocross in de 125 •klasse. Schmitt werd in Ti ro winnaar van de Zweedse •and Prix. Daardoor vergroot- I hij zijn voorsprong op team- ïnoot Puzar tot 87 punten. 1 eruime tijd zag het in Zweden It dat de dagzege naar Edwin vertsen zou gaan. De Neder- uider won de eerste en de Aeede manche. In de laatste L'ljoest hij genoegen nemen met 'a|n zevende plaats. Evertsen 1 1st op een vierde plaats in de -14idstand om de wereldtitel. Jicoll nadert nijp Belg Jobé dwmen Tijdens de Grote ijs van België motocross igde Nicoll in de 500 cc klas zijn achterstand op Jobé te •kleinen tot 27 punten. De •lg, leider in de strijd om het •eldkampioenschap, viel in eerste manche uit. De derde ididaat, Liles, is vrijwel insloos doordat hij twee man ies miste door valpartijen. Iraaie opmars lala bekroond 'tyileiz Bij internationale igwedstrijden op het straten- lit van Schleiz (Duitsland) in Henri Sala de race in de cc-klasse. De coureur uit istendorp vertrok vanuit de >te startpositie slecht, maar na vijf ronden al zijn voor- igers gepasseerd. Sala stond jn leidende positie niet meer Hans Koopman uit Heino idigde op de achtste plaats, race bij de kwartliters werd wonnen door de Duister Ben- Metzger, tot groot enthou- ime van de ruim 50.000 toe- louwers. Roy Steenge uit 1 esterbork bleef steken op de ihttiende plaats. John Boer- an uit Geesteren moest met n gebroken ketting voortijdig J Baken. rans Maassen klopt echvolle Bontempi lsloo Frans Maassen is innaar geworden van de prof inde van Elsloo. De Buckler- -v lureur ontsnapte 25 kilometer e ior het eind van de door nood- 1 eer getroffen koers samen e et de Italiaan Guido Bontem- uit een kopgroep van zeven 1 an. Maassen kwam tenslotte 1 leen aan de meet, nadat Bon- I topi hem in de laatste fase van a t koers moest laten gaan om- II »t hij op de kasseien lek reed. 0 ihnny Vos schreef de prof- 3 inde van Berghem op zijn 1 aam. De PDM-coureur liet na •L' 00 kilometer in de eindsprint a jn drie vluchtmakkers Michel 3 ornelisse, Eric Knuvers en ddy Schurer achter zich. Donington Twee wedstrij den voor het einde van het sei zoen heeft Luca Cadalora zich verzekerd van de wereldtitel in de 250cc-klasse. De Italiaanse Honda-coureur prolongeerde gisteren zijn kampioenschap met de vierde plaats in de Grote Prijs van Groot-Brittannië. Het verschil van 45 punten in het klassement kan door de concur rentie niet meer worden over brugd in de laatste races van Brazilië en Zuid-Afrika. Op het circuit van Donington Park, omzoomd door ruim 80.000 toeschouwers, domi neerden de Italianen de wed strijd bij de kwartliters. Cadalo ra moest louter landgenoten la ten voorgaan. Aprilia-rijder Chili won, teamgenoot Reggia- ni werd tweede, Romboni (Hon da) derde. Patrick van den Goorbergh was op de elfde plaats de beste Ne derlander. Het was de hoogste klassering voor de privé-rijder in zijn vierde seizoen. Zijn broer Jürgen moest na tien minuten de strijd staken wegens een val partij. Wilco Zeelenberg was op dat moment al uitgeschakeld door een kapotte versnellings bak aan zijn Suzuki. In de 125cc-klasse waren de Ita lianen eveneens oppermachtig. Gresini won, op ruim drie se conden gevolgd door rivaal Gra- migni. De Japanner Ueda ein digde op dik zeven seconden als derde. Gramigni nam in het klassement de eerste plaats over van de tot gisteren supe rieure Duitser Waldmann, die niet hoger reikte dan de zeven de positie. Gresini heeft in de rangschikking twee punten minder dan zijn landgenoot en twee meer dan Waldmann. Bijrol Voor de Nederlanders was op nieuw slechts een bijrol wegge legd. Arie Molenaar haalde als nummer twintig op zijn Aprilia de finish. Voor Hans Spaan was de race al na twee minuten voorbij. De 33-jarige Castri- cummer kwam met zijn motor ten val doordat zijn achterwiel brak. Ook Loek Bodelier stui terde in de eerste ronde van zijn machine. Het duo raakte niet gewond. Egbert Streuer en zijn Britse bakkenist Brown kwamen in de zijspan-klasse niet verder dan de negende plaats, op ruim twee minuten van het winnende kop pel Biland/Waltisperg uit Zwit serland. In het klassement neemt Streuer met 37 punten de vijfde positie in, 55 punten achter het leidende tweetal Webster/Simmons uit Enge land. In de 500cc-klasse stond Wayne Gardner opnieuw in het brand punt van de belangstelling. Vrijdag kondigde de Australiër zijn afscheid aan, amper twee dagen later zegevierde hij in grootse stijl. Gardner versloeg wereldkampioen Wayne Rainey in een adembenemend gevecht. De Amerikaanse Yamaha-cou reur eindigde binnen een secon de van de routinier, die zijn achttiende Grand Prix-zege veroverde. Op ruim vijf seconden kwam de Spanjaard Juan Garriga als derde binnen. Viervoudig we reldkampioen Eddie Lawson, die in de training de beste start positie had bemachtigd, moest genoegen nemen met de vierde plaats. De Nederlander Gerard Doorakkers eindigde op twee ronden als vijftiende. Rainey verkleinde in het klasse ment zijn achterstand op koplo per Michael Doohan, die zijn vierde race op rij miste wegens een gebroken been, tot 22 pun ten. De Australische pechvogel hoopt in de laatste twee races zijn leidende positie te kunnen verdedigen. Rainey werd na afloop van de race belaagd door uitgelaten fans, die evenals vorige maand bij de Formule 1-race in Enge land (Silverstone) massaal be zit van de piste namen. de lure had laten leggen. „Juist toen het tempo vooraan werd stilgelegd, had ze moeten aan vallen. Nu moest ze zich nood gedwongen laten terugvallen. Op dat moment besefte ik dat het gebeurd was". Lachende derde werd uiteinde lijk dus Gerard van Eykelen borg, die op het lange laatste rechte eind van Duindigt plot seling een zee van ruimte kreeg om zijn pupil te lanceren. Zon der de merrie ook maar één klap met de zweep te geven, reed de Westlander de Evento- dochter op zijn handen naar de streep. Greatest Secret gaf nog wel partij, maar toen Frans Gorter eenmaal Gipsy West land langszij zag komen, wist ook hij dat een tweede plaats het maximaal haalbare was. Terwijl bij Smeding op het stal- terrein het lachen nader dan het huilen stond (Goofy Bos- hoeve, Genuine Star en Gold- dream S kwam in het stuk niet voor) werd in de Clingendael- zaal door de eigenaar van Gipsy Westland, André van Mierlo, volop feestgevierd. De man van Stal Westland Import Interna tionaal loopt al het wat jaartjes meer in de sport en schaart zich elk jaar weer in de top van de meest winnende eigenaren. Met de winst van Gipsy West land, wat overigens een eigen fokprodukt is, zette Van Mierlo de kroon op het werk. Gelukkig Gerard van Eykelenborg toon de zich een gelukkig man, maar bleef ondanks alles met beide benen op de grond staan. „Na tuurlijk is de merrie een gewel dig paard. Ik had er ook alle ver trouwen in, maar ik moet toege ven, dat het koersverloop alleen maar in haar voordeel was". Het slot van de derby had voor al voor de combinatie Guvo De Bloomerd/Rob van Toor een pijnlijk verloop. Bij het uitko men van de laatste bocht sprong Guvo De Bloomerd in vijfde positie in galop, waarbij de sulkywielen van Van Toor en Cees Kamminga (Go to Olde- son) met elkaar verstrikt raak ten. Van Toor en Kamminga werden beiden uit hun zitjes ge lanceerd en belandden niet zachtzinnig op de harde draf piste van Duindigt. Kamminga had de tegenwoordigheid van geest de lijnen van Go to Olde- son vast te houden, maar Guvo De Bloomerd ging er zonder rij der vandoor, maar kon tijdig worden opgevangen. Zowel Cccs Kamminga als Rob van Toor hield aan zijn tuimeling slechts een paar blauwe plek ken over. Het overvolle koersprogramma van de laatste dagen heeft er toe geleid, dat voor Duindigt overmorgen te weinig paarden werden aangegeven. De Stich ting NDR zag zich dus genood zaakt de midweekse meeting van de Koninklijke te annule- ZEILEN door Michel van Egmond Sneek Als de vreemde mé lange van frituurvet en ver schraald bier weer als een jaar lijks terugkerende gifwolk bo ven Sneek hangt, weet de ge middelde inwoner van de stad dat hij de komende dagen twee dingen kan doen: Of zich mate loos ergeren aan de horde feest vierders die bezit neemt van 'zijn' Sneek en het anders zo charmante plaatsje binnen de kortste keren de aanblik van een uit zijn krachten gegroeid veldhospitaal geeft. Of inhaken en meedeinen met de massa, net zo lang tot ook de 57ste edi tie van de Sneekweek weer ver leden tijd is. Het merendeel van de Sneker bevolking kiest eieren voor zijn geld en stemt in met de laatste optie. Het weet dat er geen ont komen aan is deze dagen en doet zo goed en zo kwaad als het gaat mee met het bonte gezel schap dat de gang van zaken op en rond het Snekermeer be paald. Erg moeilijk is dat niet. Wie de woorden die één van de routi niers dit weekeinde bezigde nu maar goed in de oren knoopt 'De Sneekweek staat al jaren in het teken van de 'Z'. Zuipen, zonnen en zeilen') en vooral veel aandacht schenkt aan de volgorde waarin deze hobby's werden opgenoemd. Commune De Sneekweek is nu eenmaal meer dan 'zomaar' een zeilwed- strijdje, zoals de TT van Assen meer is dan 'zomaar' een mo torrace. Beide evenementen trekken een bepaald soort be zoekers, liefhebbers die de in druk wekken te weten wat ze aan elkaar hebben. In 'Snits' lijkt iedereen op de hoogte van MOTORCROSS de ongeschreven wetten die precies zeven dagen lang gel den. Het starteiland, de plek van waar de wedstrijden in de meer dan veertig klassen wordt gecoördineerd, heeft sinds de afgelopen dagen dan ook veel weg van een commune. Schots en scheef opgestelde tenten, rondslingerende slaap zakken en vooral veel legen flessen bepalen vanaf dag één het decor van de Sneekweek. Het was zaterdagochtend even na elven toen de eerste twee lege kratten bier per pont re tour werden gezonden. Bij de plaatstelijke supermarkt wer den ze direct ingewisseld voor twee volle, een ritueel dat zich de komende dagen nog vaak zal herhalen. Zeker als het aan de jongens van Café Dikke Piet ligt. De vijf stamgasten van deze Utrechtse kroeg hebben niet alleen een bootje gehuurd, ze zijn er ook nog in geslaagd deze bij het starteiland te stallen. Gevolg is dat een ieder die deze dagen een blik wil werpen over het met 850 zeilschepen bevolkte Sne kermeer, zich eerst een weg langs de jongens van Dikke Piet moet zien te banen. Wie een op maximaal volume ten gehore gebrachte smartlap van André Hazes en een handjevol snedige opmerkingen voor lief neemt, zal echter op weinig problemen stuiten. Politie Hoe de jongens van Dikke Piet en hun leeftijdsgenoten uit al die andere Nederlandse steden en dorpjes zich na het invallen van de de duisternis zullen gaan gedragen, blijft elke dag weer de vraag. Tot nu toe bleef het rustig in en rond Sneek, maar omdat dat in het verleden wel eens anders is geweest heeft de gemeentepolitie beslo ten dit jaar de orde in de bin nenstad en op het recreatiege bied De Potten per paard te handhaven. Het draaiboek van de Sneker politie wordt elk jaar dikker. Voor deze editie is, naast een lik-op-stuk beleid, het afsluiten van het centrum voor verkeer en strenge alcoholcontroles op de wégen, besloten tot het in schakelen van een beveiligings bureau. Deze 'specialisten in de recrea tieve sector' zoals ze zichzelf noemen, moeten er op toezien dat er op de campings Domp 1 en 2 en het Starteiland niets fout gaat. Want dat het er op de campings heet aan toe kan gaan, weet men na 57 edities Sneekweek inmiddels wel. „Dat soort jongens kan heel ge zellig zijn", zegt een medewer ker van camping De Potten met een hoofdknik in de richting van een puber, die in een shirt met het opschrift 'Zeilers doen het met de mast omhoog' over zijn terrein wandelt. „Maar als de biertjes zeven dagen lang in tientallen worden besteld, be grijp je dat er maar weinig voor nodig is om de vlam in de pan te laten slaan. Zo lang dat niet ge beurt is het hier echter elke avond vreselijk gezellig". Regenboog Gezelligheid, daar is het het merendeel van de gasten in Sneek deze week om te doen. Het grootste zeilevenement van Nederland is voor hen slechts een goede aanleiding om eens flink de bloemetjes buiten te zetten. Niet zo vreemd overi gens, omdat de leek er slechts met de grootste moeite in zal slagen het wedstrijdverloop in de verschillende categorieën te volgen. Het vergt een geoefend oog om bij voorbeeld de wed strijd tussen de schepen in de optimist-klasse en die tussen de schepen in de Valk-klasse van elkaar te onderscheiden. Zeker als daar nog een kleine 800 an dere schepen omheen varen Een van de aardigste wedstrij den om te volgen is die tussen de regenboogteams. In de Re genboog, een dag voor aanvang van de Sneekweek uitgeroepen tot boot van het jaar, is inmid dels een gevecht op leven en dood ontstaan tussen de Hol landers en de Friezen. De laat ste jaren waren de Hollanders steeds te sterk voor de noorder lingen en ook dit zeilseizoen lijkt dat het geval te zijn. Tij dens de Kaagweek, traditie ge trouw de eerste onderlinge con frontatie. deelde het Hollandse team direct zijn visitekaartje uit door zijn tegenstanders uit het noorden kansloos te laten. De verwachting is dat de Frie zen deze week opnieuw een pak slaag krijgen. Het jeugdig en thousiasme van de Friese equi pe lijkt niet opgewassen tegen de routine van de Hollandse topzeilers. Toch heeft Peter Schuil, lid van het regenboog team uit het noorden, nog alle vertrouwen in zijn ploeg. „Tij dens de Kaagweek hebben we goed tegenstand kunnen bie den, in elk geval meer dan vorig jaar. We worden als team steeds sterker. Daarom beschouw ik de Sneekweek zeker niet als een verloren wedstrijd". Hoogtepunt van de Sneekweek is normaal gesproken de Hard zeildag. Deze wordt overmor gen afgewerkt en met name het winnen van die wedstrijd staat hoog op het verlanglijstje van de Friese ploeg. Vorig jaar wer den ze immers uitgerekend op die dag uitgeschakeld door hun Hollandse kwelgeesten. Mill Greg Albertijn danste, op het zandcircuit De Kuilen in het Brabantse Mill, de Samba na zijn zege in de Braziliaanse Grand Prix motocross. Maar de echte bekroning bleef (nog) uit. De 19-jarige Zuidafrikaan is nog één puntje van de wereldti tel verwijderd. De acrobaat op de motorfiets heeft 59 punten voorsprong op Strijbos en zestig op Tragter. Hij is sinds gisteren nagenoeg ongrijpbaar voor zijn directe concurrenten Strijbos en Trag ter. De Nederlanders hadden voor de 'Braziliaanse' kampi oensrace theoretisch nog kan sen de Zuidafrikaan met een Luxemburgse licentie en een Belgische woonplaats te bedrei gen. Het bleek in de praktijk ook slechts op theorie te berus ten. Op eigen grondgebied, het zand, speelde Albertijn, die een beetje Nederlands bloed in zijn aderen heeft, met de specialis ten. De ploegmakker van Strij bos had vooraf al voorspeld niet ongelukkig te zijn dat Brazilië zich als organisator had terug getrokken. „Vorig jaar kreeg ik geen visum. Dit jaar zou alles goed komen, maar drie weken geleden waren mijn papieren nog steeds niet in orde. Aan de andere kant had ik ook een beetje schrik met Tragter en Strijbos zo dicht in de buurt. Het is hun terrein". Vrees Achteraf bleek de vrees van Al bertijn niet gegrond. De Zuida frikaan bouwde zijn voorsprong uit op zijn rivalen Tragter en Strijbos, die beiden niet slecht reden maar tekort kwamen op de koploper. Albertijn is boven dien na afloop Remv van Rees de hand gaan drukken. De Zuidhollander bevestigde zijn reputatie als de pechvogel van het seizoen tot zijn spijt op nieuw. In de eerste manche ver loor hij op vierhonderd meter van de finish de eerste plaats door een klassieke fout: hij keek onder zijn arm door en raakte de macht over het stuur kwijt. Tijdens de laatste serie ver speelde hij de leidende positie door een lekke band. Gerard van Eykelenborg met Gipsy Westland, de verrassende winnaar van de Derby, voert het veld aan. MOTORSPORT foto AP De Italiaan Luca Cadalora (1) had aan een vierde plaats tijdens de Grote Prijs van Groot-Brittannië voldoende om zich opnieuw te verzekeren van de wereldtitel in de 250cc-klasse.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19