Roeiers slechts in de breedte vooruit Reputaties sneuvelen in gravel-braadpan Praatsessie moet motivatie brengen Olympische Spelen Griffin voelt zich als Joval Kleine Chinese de uitblinker Leidsche Courant i pc maandag 3 augustus 1992 tp De Nederlandse dubbelvier Arisz, Maasdijk, Florijn en Kelderman (v.l.n.r.hangt uitgeput in de boot na weer een mislukte poging eremetaal te grijpen. ibel boos over art gedrogeerde nyoles Een nog hangende ling-affaire heeft gisteren ge irritatie gewekt in het Ne- landse roeikamp. Frans Gö- die altijd openlijk doping foeit, raakte geïrriteerd over start van een betrapte roeier net olympisch toernooi, lisschien heeft die betreffen- persoon mij wel uit de halve bles gehouden", opperde de ffeur. Bij de Rotsee Regatta Luzern werd vorige maand n roeier betrapt op het ge- uik van verboden stimulan- Omdat de zaak nog niet is jerond (contra-expertise, persverklaring, hoor- en we- ïhoor) kon hij deelnemen aan I olympische wedstrijden in uiting nu voor einig deelnemers rcelona - De sluiting van de fmpische Spelen zal geen st van de deelnemers wor- „Alleen de vlaggedragers len paraderen", verklaarde ;ep Rocca gisteren. Daarmee rdt een lange traditie gebro- i. Roca, directeur sluiting, klaarde dat de plechtigheid t langer dan honderd minu- i mag duren. Een langdurige :ocht wordt door de televisie 't op prijs gesteld, opening duurde vorige week m drie uur. Roca liet weten t van de 10.574 sporters er DO kaartjes voor de sluiting iden krijgen. Ze moeten ech- op de tribunes blijven. valsysteem orstelaars »rcelona - Met ingang van 1 jiuari 1993 worden de wed- fijden bij het worstelen op ba- van het afvalsysteem afge- trkt. Het congres van de we- Idbond (FILA) heeft hiertoe Barcelona besloten. De toer- joien krijgen dezelfde opzet l bij het judo, dat al jaren het lock out-systeem hanteert. 1 verliezers tegen de latere fï- llisten krijgen via een herkan- ngsronde de kans alsnog om bronzen medaille te strijden, elke gewichtsklasse zullen de wrrondes en finale op dezelf- I dag worden geprogram- eerd. Het congres nam 25 leuwe lidstaten aan. Bij de we- Idbond zijn thans 131 landen ingesloten. Onder de nieuw- ïmers bevinden zich Bosnië- erzegovina en de twaalf voor- plige Sovjet-republieken. panje en Polen ij laatste vier prcelona - Dank zij Spanje )mt het olympische voetbal- jernooi toch nog enigszins in i belangstelling te staan. Het istland drong zaterdagavond for tot de laatste vier, door plië in de kwartfinales te ver- Ban, 1-0. Spanje werd gevolgd lor Polen. De voormalige hnpische kampioenen (1972) pnnen in het Nou Camp van prcelona van Quatar. Bij het lel tussen de Zuideuropese pden was het opnieuw schop- n troef. Zes spelers, vier van dië, twee van Spanje, kregen n de Braziliaanse scheids- chter Rezende Freitas de gele art. Bij het in Valencia ge- eelde duel werd de Italiaan isio in de laatste minuut we ns onsportief gedrag uit het ld gestuurd. Hij smeet woe- nd zijn scheenbeschermers in richting van een tegenstan- een medaille tlhockeyers lus De Nederlandse rolhoc- yers hebben het winnen van n medaille in het olympisch monstratietoernooi uit hun lofd gezet. De formatie startte terdag de reeks wedstrijden de halve finales met een rui- e nederlaag tegen Brazilië: 5- Gisteravond werd gastland lanje, favoriet voor het olym- sch demonstratiegoud, met tstekend spel één helft bijge- tuden. Na de rust waren er ik nog kansen op een redelijk sultaat. Door die onbenut te ten, kon Spanje van 1-1 als- >g naar een royale overwin- ng rollen: 5-1. In het Neder- nds team ontbrak doelman "anklvn Hartkamp nog. De agenaar kwam in het duel et Brazilië hard op zijn heup recht en werd voorzichtig- lidshalve naar het ziekenhuis ibracht voor onderzoek. De essure was gisteren nog niet 'Idoende hersteld. evoiking dorp eemt snel af arcelona De bevolking van it olympisch dorp slinkt snel. en week na de opening van de leien is een aantal sporters al eer naar huis vertrokken. Tot iterdag pakten 174 sporters 185 officials al hun koffers. De tgeschakelde voetbalteams in Mexico en Colombia willen 'k naar huis, maar zullen nog lige dagen in het olympisch irp moeten verblijven. Alle echten naar Mexico-stad zijn llgeboekt. De medaille-oogst van de Nederlandse roeiploeg op het Meer van Banyoles is tegengevallen. Minister-president Lubbers kon zich alleen met de dubbeltwee laten fotograferen. Nico Rienks en Henk Jan Zwolle wonnen 'slechts' brons. De drie overige Nederlandse boten in de finales kwamen niet in de buurt van eremetaal. Banyoles De roeisters Lau- rien Vermulst, Marjan Penten- ga, Anita Meiland en Harriët van Ettekoven zijn in de dub belvier als vierde geëindigd. Bart Peters, Jaap Krijtenburg, Niels van der Zwan en Sven Schwarz werden in de vier-zon- der-stuurman vijfde. Hans Kel derman, Ronald Florijn, Koos Maasdijk en Rutger Arisz fi nishten eveneens als vijfde. Vergeleken met voorgaande Olympische Spelen ging Neder land in de breedte een stuk vooruit. Vier finaleplaatsen in Barcelona tegen twee in Seoel. Maar in Korea won Rienks met Florijn goud in de dub beltwee. In Catalonië werd het brons voor Rienks, nu met Zwolle. Het duo was daar hele maal niet ongelukkig mee. „We hebben goed geroeid, het maxi male eruit gehaald. We kunnen ons niets verwijten. De Austra liërs (Hawkins/Antonie) en de Oostenrijkers (Zerbst/Jonke) waren sterker dan wij. We heb ben nog vreselijk hard moeten roeien om.de de bronzen plak veilig te stellen". Bij de finish van de dubbeltwee werden de hoofden van alle trainers langzaam en zonder commentaar gebogen. „Stie kempjes hoopte iedereen op meer. Rienks en Zwolle zijn ten slotte de wereldkampioenen, ze waren hier in uitstekende doen", vond trainer Geert-Jan Beckering. Nederlands sterkste medaille kandidaat leek zaterdagmor- Barcelona Grote uitblinker bij de toestelfinales was zater dagavond een piepkleine Chine se, luisterend naar de krachtige naam Lu Li. De vijftien-jarige dwerg, 1,36 meter kort en 30 kilo licht, stal de show én de harten van het publiek met een perfecte oefening op de brug- ongelijk. Lu Li kreeg voor haar glanzen de demonstratie een tien, de eerste van het turntoernooi. Later zou ook de Roemeense Lavinia Milosovici nog met het hoogste cijfer worden beloond voor haar vloer-oefening. De 15.000 toeschouwers in het volgepakte Palau Sant Jordi, onder wie de filmsterren Jack Nicholson en Michael Douglas, klapten hun handen stuk voor de twee topprestaties. Lu Li was evenwel de onbetwiste pu bliekslieveling, de twee gouden medailles voor Milosovici (vloei en sprong) ten spijt. Met de gouden medaille op de brug, haar favoriete onderdeel waarop ze vorig jaar bij het WK nog als vierde eindigde, en de zilveren plak bij de balk werd Lu Li dé verrassing van de af sluitende wedstrijd. Nog nooit had een nieuwkomer bij een groot internationaal toernooi een prijs gewonnen. Lu Li was tot aan de toestelfina les een tamelijk anonieme deel nemer aan het olympisch toer nooi. In de landen wedstrijd ein- gen rechtstreeks op goud af te gaan. De boot gaf op de snel ver trokken Spanjaarden bijna niets toe. Net voor de kilome- terlijn schoof de Nederlandse boot naar voren en werd eerste. Een fractie later schoot Austra lië hard voorbij met de Oosten rijkers er achteraan. Zij sloegen in dezelfde beweging een ono verbrugbaar gat. „We wilden nog wel versnellen voor de laatste 500 meter maar het zat er niet in", legde Rienks later uit. Zwolle deed niet meer digde ze met China op de vierde plaats en in de individuele meerkamp werd Lu Li 34ste van de 36 finalisten. „Het is de eerste keer, dat ik een tien haal en goud win", glunderde Lu Li, voordat ze naar. een telefoon sprintte om naar huis te bellen. „Ik maak nog geen jaar deel uit van de nationale selectie. De laatste zes maanden ben ik in trainingskamp geweest. De harde training is gelukkig niet voor niets geweest". Succesvol De meest succesvolle turnsters bij het olympisch toernooi wer den Milosovici en Tatjana Goet- soe van het GOS. Beide toppers wonnen twee keer goud en één keer zilver en brons. Tatjana Lisenko, evenals Goetsoe af komstig uit de Oekraïne, ein digde met drie plakken 2 goud, 1 brons) als derde in het medail leklassement. Lisenko was za terdagavond de beste op de balk. Voor het Amerikaanse vrou wenteam was geen olympische titel weggelegd. Wereldkam pioene Kim Zmeskal stelde he vig teleur. Dank zij Shannon Miller verdiende de ploeg, die in het landentoernooi als derde eindigde, toch nog twee zil veren en twee bronzen plakken. Grote verliezer van het olym pisch turntoernooi was onge twijfeld Svetlana Boginskaja, mee aan de analyse. Hij moest naar de dopingcontrole en deed vier uur over de productie van de vereiste hoeveelheid urine. De champagne vloeide zaterdag rijkelijk voor het brons van de dubbeltwee. „Volgende week weet ik misschien pas hoe blij ik met dit brons ben", aldus Rienks die zaterdag innerlijk enige moeite had met het resul taat. „We hebben ons er maai bij neer te leggen. Het verschil was behoorlijk, we waren niet dichtbij goud". die afscheid nam. De veelvoudi ge Europese- en wereldkam pioene moest zich bij de paard- sprong en de balk tevreden stel len met de vijfde plaats. Voor de vloer-oefening meldde de geval let! ster zich wegens een voet blessure af. VOLLEYBAL Barcelona Moeiteloos spu gen Arie en Avital Selinger fei ten over landen die belabberd aan een toernooi begonnen en toch kampioen werden. Na afloop van de vierde wed strijd van de Nederlandse ploeg tijdens de Olympische Spelen, tegen Algerije 115-2 15-5 15-4), spitten ze in hun reservoir en projecteerden de uitdraai op de eigen ploeg. Nederland miste nog de topvorm, fysiek en men taal, maar volgens de Selingers kan die elk moment terugke ren. Het moet snel gebeuren, want de cruciale fase is aangebroken. Vandaag, na de wedstrijd tegen het GOS, blijkt of Nederland derde of vierde wordt in de groep. De nummer vier speelt in de kwartfinales tegen de win naar uit de andere groep. Italië. Zou het dus niet slim zijn de we- Nico Rienks en Henk Jan Zwol le wonnen de elfde roeimedaille voor Nederland in 92 jaar. Hun prestatie was in dat licht bezien best bijzonder. In het beeld van de tweede finaledag eveneens. De drie vieren kwamen gisteren niet eens in de buurt van brons. Trainingscoördinator René Mijnders gaf een positieve draai aan de resultaten. „We koester den best hoop op iets meer, maar we hadden hier een goed presterende ploeg". Vast staat dat Nederland verge- TENNIS Barcelona - In de brandende zon van Vall d'Hebron ver bleekt menige tennisreputatie. Nicole Muns- Jagerman en Mark Koevermans, die afgelo pen weekeinde als laatste Ne derlanders werden uitgescha keld, bevonden zich in het emi nente gezelschap van Jim Cou rier, Boris Becker en Pete Sam pras. waardoor er van de eerste elf geplaatsten van de mannen er slechts één de kwartfinales bereikte; de voor de eer van Kroatië strijdende Ivanisevic. Bij de vrouwen werd de rang volgorde niet aangetast, al speelde daar Nicole Muns-Ja- german de partij van haar le ven. Ze kwam tegen Anke Hu- ber, de nummer tien van de we reld, in beide sets met 4-1 voor, maar verspeelde uiteindelijk die voorsprong toch: 5-7,6-7. Courier. in drie setjes door Mare Rosset afgeserveerd, was daarover zo ontdaan, dat hij niet bij de persconferentie ver scheen. Boris Becker nam zijn verlies in vier sets tegen de Fransman Santoro gemakkelij- Volgens de Duitser heeft het olympisch tennistoernooi in de huidige vorm geen toekomst; hooguit als landen-evenement. reldkampioen nog even te ont lopen? Arie Selinger: „Als je olympisch kampioen wilt wor den, zul je toch een keer tegen de nummer één moeten". Dat was een opmerking om zijn ploeg vertrouwen te geven. Twee uur was de kleedkamer deur na de afgang tegen Brazi lië gesloten gebleven. Pas toen de buschauffeur dreigde zonder passagiers naar het olympisch dorp terug te rijden, drentelden de lange mannen op commando naar buiten. Ergernis Vandaar dat de persconferentie na het nietszeggende partijtje tegen Algerije vooral over die sessie ging. Aanvankelijk tot er gernis van Arie Selinger. „Wat we besproken hebben, is privé. Dat is onze zaak. Laten we dat zo houden". Waarna Selinger leken met de drie WK's na het goud van Rienks/Florijn in Seoul, een vrije val maakte naar de laatste plaats van de medail le-ranglijst. Reputaties Op het Meer van Banyoles, waar hitte en opstekende wind zoveel mogelijk werden geme den door 's morgens te roeien, sneuvelden trouwens heel wat reputaties. De ploeg van het GOS pakte net als Nederland één brons medailletje. Duits- De spelers vinden de oympische sfeer wel leuk, maar zouden in Beckers ogen niet bereid zijn zich op de baan voor de volle honderd procent in te spannen. Ploert Vraag dat Lavalle en Arrese, die na gedane arbeid uitgewrongen bescherming zochten tegen de koperen ploert. Vraag het Iva nisevic. die na het marathon duel tegen Haarhuis weer een vijfsetter doorstond en Hlasek pas in de beslissende set met 9- 7 bedwong. „Dit toernooi heeft wel degelijk grote waarde", meent Stanley Franker. „Het is alleen veel te zwaar. Best of five voor zowel enkel- als dubbelspel in deze hitte is waanzin. Of men moet het toernooi twee dagen langer maken". De Nederlandse bondscoach, die bij elke ereceremonie de olympische koorts in zich voelt woelen, heeft het bij supervisor Ferrar aangekaart voor Atlanta 96. Van de Nederlandse spelers wil hij dan de garantie, dat zij zich minstens een week van te voren op het evenement voor bereiden. Richard Krajicek heeft zich al opgegeven. In At lanta wordt op hardcourt ge- nog wat vertelde. Het belang rijkste gespreksonderwerp was geweest, dat de vechtlust had ontbroken en de aanwezige kwaliteiten niet waren getoond. De spelers lachten tegen de pers verhalen weg over broze ver houdingen in de groep. „Schrijf maar dat ik knallende ruzie heb met Ron Zwerver", spotte Pe ter Blangé. Zoodsma zei dat de sfeer veel beter is dan twee jaar geleden, toen hij met Blangé en Grabert uit de ploeg werden ge zet. „Ik ben niet zo'n vergader- dier, maar het was nodig dat we lang praatten. Hoe was het mo gelijk dat we tegen de Brazilia nen ophielden te spelen? We vochten helemaal niet. Als we ten onder gaan, zullen we dat in ieder geval strijdend moeten doen. Tegen Brazilië deden we de stomste dingen". Overigens wonnen de Zuidamerikanen za- land, Oost en West bij elkaar, won tien medailles (4-3-3). Veel, maar toch ook tegenval lend, vooral omdat de nationale trots, de acht, werd verslagen door Canada en Roemenië. Ca nada baarde in Banyoles opzien met vier gouden plakken. Dat zouden er vijf zijn geweest als skiffeuse Silken Laumann twee maanden geleden niet een zwaar ongeluk had gehad. Met nog een flinke wond aan haar rechterbeen pakte Laumann wel brons. speeld. Koevermans was tegelijkertijd tevreden en ontevreden. Dat hij het als tweede reserve in het en kelspel tot de laatste zestien reikte was mooi meegenomen. Gisteren serveerde Jaime On- cins in de tiebreaks 6-7 (1-7) 0-6 6-7 (2-7) - aanzienlijk be ter. Maar het zat hem dwars dat het dubbelspel erbij was inge schoten. Na zijn winstpartij te gen de geplaatste Bruguera stond hij 's avonds om half twaalf samen met Paul Haar huis weer op de baan voor de dubbel. Verre van fris. „Ik vind dat nog steeds zonde", aldus Koevermans. „Als je ziet dat we daarna tegen twee Indo nesiërs en twee Indiase spelers hadden gemoeten, lag het brons voor het oprapen". Terwijl hij het zei, liep het zweet hem in parels langs de rug. Buiten was tijdens het duel een ballenjongen flauwgeval len. Oncins voelde zich opper best thuis op het gravel, dat de Spanjaarden ten behoeve van de familie Sanchez extra zacht hebben gehouden. In een soort gelijke zandbak was hij onlangs in Brazilië in zijn eentje sterker dat het hele Duitse Davis Cup team met Becker. terdag ook van Cuba. Blangé zou meer ballen moeten geven aan Ron Zwerver, was een ander punt geweest. Maar dat is niet de stijl van de Voor burger. Hij verdeelt gelijker over alle aanvallers. Daarnaast liep Zwerver tegen Korea een blessure op onder de voet, waar van hij tegen Brazilië last had maar die spoedig is hersteld. Over de problemen in de spel- verdeling zei Zwerver: „Avital heeft meer over als spelverde ler. Peter heeft het druk genoeg met zichzelf. Avital en ik voelen elkaar perfect aan, maar dat is niets ten nadele van Peter". Selinger senior weet dat hij een Zwerver in topvorm nodig heeft om aanspraak te kunnen ma ken op de olympische titel. Hij adviseerde de vedette het tegen Algerije rustig aan te doen, van wege die blessure. BOKSEN Barcelona De leiding van het Amerikaanse boksteam heeft een officieel protest ingediend tegen de uitslag van de partij tussen wereldkampioen Eric Griffin en de relatief onbekende Spanjaard Rafael Lozano. De Amerikaanse titelkandidaat werd tot ieders verbazing als verliezer aangemerkt, een groot overwicht ten spijt. „We willen het resultaat van het duel omgedraaid hebben", ver klaarde Jim Fox, voorzitter van de Amerikaanse boksbond. „We voelen ons absoluut winnaar". Het vermaledijde scoringssys- teem met de puntenmachine, die ook de Nederlandse bokser Raymond Joval een onaangena-, me ervaring bezorgde, had een uitslag van 6-5 in het voordeel van de gelukkige thuisbokser aangegeven. De vijf juryleden lieten echter op een scorings- kaart, onderschept door de Amerikaanse delegatie. Griffin met 81-50 ruimschoots winnen. Het bestuur van de Internatio nale Boksfederatie en de scheidsrechters- en jurycom missie hebben inmiddels toege zegd de video-beelden van het veelbesproken gevecht uit de tweede ronde grondig te bekij- De snelheid van de door de Amerikaanse papiergewicht (tot 48 kilogram) geproduceer de stoten zou de juryleden bij de elektronische telling hebben gehinderd. Ze zouden niet in staat zijn op tijd op de juiste knop te drukken. In het omstre den scoringssysteem wordt een punt toegekend als minimaal drie van de vijf juryleden bin nen één seconde reageren. „De juryleden hebben de knop vaak genoeg geraakt, maar niet op tijd", meende Fox. „Het Joe goslavische jurylid heeft in de laatste ronde de knop het meest ingedrukt, maar slechts één punt werd aan Griffin toege kend. Dat kan natuurlijk niet". Griffin, bij de vorige Zomerspe len in Seoel geschorst wegens druggebruik, haalde fel uit naar de juryleden, afkomstig uit Joe goslavië, Argentinië, Canada. Pakistan en Ghana. „Minimaal drie van de vijf moeten worden geschorst", verklaarde de ge tergde Amerikaan. PAARDESPORT Artsen halen zes paarden uit de strijd Barcelona Top Gun la Silla, het paard van Jan Tops, is za terdag in Barcelona na herkeu ring toegelaten tot het olympi sche toernooi voor springrui ters. Top Gun was één van de dertien springpaarden, die vrij dag werden afgekeurd. Bij een nieuwe keuring zater dagochtend bleek het dier toch in orde, evenals elf andere, aan vankelijk afgekeurde paarden. Daarna deed Tops met Top Gun la Silla, evenals de andere Ne derlandse combinaties mee aan een trainingswedstrijd. Bij de dressuur werden drie van de zes paarden definitief afge keurd. Daarbij was Corlandus van de Franse oud-Europese kampioene Margit Otto-Cre- pin. De Holsteiner werd al lan ge tijd verdacht van kreupel heid, maar mocht toch steeds aan wedstrijden meedoen. „Iemand moest eindelijk eens de moed hebben dit paard af te keuren", zei de Duitse chef-arts Peter Cronau. De Nederlandse dressuurpaarden werden direct goedgekeurd. Fraaie proef Op de eerste dag van de Grand Prix dressuur, tellend voor de landenwedstrijd, heeft Anky van Grunsven een bijzonder fraaie proef laten zien. De jury beloonde het optreden van de amazone uit Gemert met het paard Olympic Bonfire met een totaal van 1631 punten. Dat is goed voor de voorlopig derde plaats nadat 25 van de 49 com binaties hebben gereden. Van Grunsven moest alleen twee sterren van de Duitse equipe, voorbestemd op goud, laten voorgaan. De olympische titelverdedigster Nicole ÜphofT was met Rembrandt ongenaak baar en kreeg maar liefst 1768 punten. Dat was aanzienlijk meer dan Monica Theodorescu met Grunox 1676). De tweede Nederlandse, die gis teren in actie kwam, Annema- rie Sanders-Keyzer, deed het minder goed. De ervaren Zaan- se, die haar derde Spelen mee maakt, reed met Olympic Mon- treux een proef met tal van schoonheidsfoutjes en kreeg slechts 1436 punten. Zij zal vermoedelijk afvallen voor de equipe. Tineke Bartels (met Olympic Courage) en El len Bontje (met Olympic Lari- us) moeten vandaag in staat worden geacht hoger te scoren. TURNEN foto ap Lu Li in haar brug-oefening, die de eerste tien opleverde in het turntoernooi.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17