Achtste finale het eindstation 09 mr 'Doorgaan met falende ploeg' Oranje badpak gaat in de kast 1Ui Werklust alléén onvoldoende Olympische Spelen Judoverlies vergroot twijfels van de coach VERLIES VRIESEKOOP EN HALDAN Gal verdient zo'n afscheid niet 21 Leidse Courant maandag 3 augustus 1992 Jessica Gal tracht een houdgreep te FOTO EPA de Japanse Noriko Mizoguchi in nemen. Barcelona - De nederlaag van judoka Jessica Gal heeft de twij fels van Nederlands vrouwen- coach Cor van der Geest ver groot. Zijn contract met de bond liep tot en met de Spelen. Hij heeft het puin geruimd, de rust in de tent teruggebracht, de persoonlijke coaches in hun waarde gelaten. „Met een prijs voor Jessica had ik duidelijk kunnen maken dat mijn werkwijze juist is. Iedere coach heeft namelijk zijn eigen opvattingen over het werk. Ik heb met de anderen samenge werkt, dat zou ik ook willen blij ven doen, want ik heb opgevan gen dat de JBN met mij door zou willen gaan, maar ik wil meer dan een functie als coördi- „Het gaat mij niet om wat ik er in geld voor ontvang, het gaat mij er wel om dat ik de kansen krijg het werk te doen dat mij goed lijkt, in samenspel met de anderen. Dat is een zaak van overleg. In vier maanden is een vorm van samenwerking, in we derzijds respect, opgezet. In de totale opzet van coaching is de bond een toegevoegde waarde. Als anderen zich daarin kun nen vinden dan is er een goede basis om verder te gaan. Aan de Franse situatie, waarbij bonds- coaches gedurende langere pe rioden de selectie in hun han den krijgen, zullen wij nooit toekomen. Ik mag dat jammer vinden, maar dingen die daar kunnen, zijn bij ons niet moge lijk". Die onmogelijkheid frusteert Willem Visser enigszins, zijn collega bij de mannen, die in Barcelona op meer had gere kend dan één medaille. „Wij hadden drie kandidaten voor een prijs, Meijer, Würth en Spij kers, Raven is nog niet zo ver. Ik had op twee-derde gehoopt, dat is er niet uitgekomen". ZWEMMEN „De judoka's moeten het na tuurlijk op de mat doen, maar het heeft ook met de middelen te maken. Vergelijk eens wat Duitsland heeft gepresteerd in het judotoernooi ten opzichte van Nederland in de weten schap dat de bond daar, na de Europese kampioenschappen van Praag, bijna drie miljoen mark tot zijn beschikking heeft gehad voor de voorbereiding op de Spelen", aldus Visser. Goedkoper „De Duitsers hadden niet al leen het geld, zij hadden ook nog de selectie van twee landen, want in de DDR werd ook heel behoorlijk judo op de mat ge legd. Duitse financiële midde len zijn in Nederland niet haal baar, maar ik zou graag wel een beetje meer willen. Opdat het niet langer nodig zal zijn dat wij voor toernooien in het buiten land tweeduizend kilometer met de auto rijden omdat het goedkoper is". „Ik zou graag iets meer voor de judoërs hebben. Zelf red ik mij wel en in feite doet het mij niets dat ik minder verdien dan de trainer van een derde klas voet balclub bij de amateurs, ook al weet ik dat mijn Belgische colle ga een assistent heeft en zelf ie dere maand kan rekenen op een salaris van 6000 gulden". Willem Visser stak de afgelopen twaalf maanden 115 werkda gen en 1690 uur, waarbij bui tenlandse dagen voor niet meer dan acht uur werden gerekend, in zijn bondsbaan. Zijn contract loopt nog door tot 1994, de bond heeft al gesproken over een ver lenging tot na de Spelen van At lanta. Hij wil wel, al was het maar om bij de volgende Spelen te proberen 'de koepel van spanningen die de mannen om zich heen voelden' te doen ver dwijnen. Barcelona Met de constate ring dat het Nederlandse zwemmen op het punt van ver drinken staat, heeft Ton van Klooster afscheid genomen als bondscoördinator van de Ko ninklijke Nederlandse Zwem- bond. Hij wordt docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Groningen. Bij zijn aankondiging zaterdag in de Heinekentent van het NOC weigerde de geplaagde zwemcoach toe te geven, dat hij heengaat als een gefrustreerd man. Zelfs het woord teleurge steld vond hij niet helemaal bij hem passen, omdat van de groep van acht zwemsters en een zwemmer, die hij onder zijn hoede had, niet meer mocht worden verwacht. De belastbaarheid (lees: menta liteit) was weliswaar gering. Maar dat gold voor het hele Ne derlandse zwemmen. Het groepje Barcelona-gangers vormde daar een afspiegeling van. „Vergeleken met het selec tie-moment was er sprake van duidelijke vooruitgang", aldus de scheidende bondscoach. De achterban denkt daar an ders over. „Het zal bij de na jaarsvergadering een heel kar wei worden aan te tonen, dat de toeslag voor de topsport van eén gulden (in totaal 160.000,-goed besteed is ge weest", voorzag KNZB-secreta- ris Berend Winterink. Opvolging De opvolging van Van Klooster is nog niet geregeld. Het hoofd bestuur gaat eerst te rade bij verenigingen, officials, diverse commissies én dergelijke om een standpunt te bepalen. Te meer daar ook voorzitter De- muth van de sectie nationale se lecties opstapt. Bij dat overleg zullen de ideeën van Ton van Klooster worden meegenomen. De zwemcoach bracht ze zater dag uitgebreid ter sprake. Ruw weg komt het er op neer dat hij met het weinige geld, dat hem ter beschikking staat geen kans ziet aansluiting met de wereld top te behouden. Toen hij drieë neenhalf jaar geleden de kans kreeg Bert Sitters op te volgen, maakte Van Klooster een plaat je van de ideale situatie. Kosten op jaarbasis voor alleen het wedstrijdzwemmen: anderhalf miljoen gulden. In plaats daar van moest hij toekomen met een half miljoen gulden, waar voor het komend jaar zich nieu we meeëters melden: het lange- baanzwemmen en de sprint kampioenschappen Ter vergelijking: Van Kloosters Zweedse collega kreeg alleen voor de A-groep 750.000 gul den, de Denen besteedden 350.000 gulden aan een groepje van acht zwemmers/sters en zelfs België lange tijd toch een kleuternatie op zwemge- bied had geld voor drie hoog testages. Van Klooster moest alleen maar inleveren: inter landwedstrijden, trainings kampen en centrale trainingen. „Waar heeft het ons ge bracht?", zo vroeg hij zich af. Gelukkig namen de grote zwemverenigingen door de nood gedwongen - een deel van die activiteiten over. Maar aan het afstemmen van al die plannen kwam Van Klooster niet toe, omdat zelfs daar bij de zwembond geen geld voor was. „Van de hele structuur van het wedstrijdzwemmen blijft op zo'n manier niets over", was zijn conclusie. En omdat hij niet verwacht, dat er de komende ja ren iets wezenlijks zal verande ren, stapte hij op. Voor zijn op volger had hij nog een advies: de komende jaren toch het groepje blijven steunen, dat in Barcelo na zo jammerlijk faalde. De Aziatische muur bleek van gewapend beton. Zonder één haarscheurtje. Voor Bettine Vriesekoop en Paul Haldan betekenden de achtste finales van het enkelspel het einde van het olympisch tafeltennistoernooi Uitzicht op meer was er niet. Barcelona Zelfs een glimp op de kwartfinales werd Bettine Vriesekoop en Paul Haldan in het tafeltennistoernooi niet verstrekt. Daarvoor was de kwaliteit van het Aziatische be ton te superieur. Vriesekoop en Haldan kwamen met tegenstrijdige verwachtin gen naar het bloedhete Barcelo na. De eerste kwalificeerde zich op grond van haar status op de wereldranglijst en dacht heel voorzichtig aan eremetaal. Hal dan zag in de aanloop meer dok toren dan tafeltennistafels, be reikte de Catalaanse stad via een wild card en rekende ner gens op. Zijn overwinning zaterdag op de Zweedse wereldtopper Mi- kael Appelgren was een won derschone en zette hem op de lijst van de laatste zestien. Het deed bij iedereen naar meer verlangen, want op dat moment was Bettine Vriesekoop al door de Zuidkoreaanse nummer drie van de wereld Jung Hwa Hyun met 21-12 21-10 21-10 de hal uitgestuurd. Het trainings kamp in China ten spijt. Wisselvallig Vriesekoop speelde in de tot sportarena omgebouwde sta tionshal wisselvallig, haalde nooit haar hoge niveau. In de positief verlopen groepswed strijden niet en op het moment suprème helemaal niet. Ook Jan Vlieg kon haar zater dag niet helpen in het ongelijke duel, hoewel de coach in de tweede game een uiterste po ging deed. Nadat Vriesekoop een strafpunt had gekregen, stormde hij de ring in. Eiste de komst van de hoofdarbiter. Die kwam. Alleen pas in de derde SCH00NSPRINGEN Barcelona Het wordt minder leuk in het schoonspringen. Het oranje badpak van Daphne Jongejans gaat voorlopig in de kast, nu ze er niet in is geslaagd de finale te bereiken van het olympische toernooi op de 3- meterplank. Wat het hoogte punt van haar rijke sportloop- baan had moeten worden op de berg Montjuic, draaide uit op een deceptie. Jongejans, die als veertiende uit het bad kwam, werd het slachtoffer van de nieuwe kwa lificatieformule. Zes in plaats van tien sprongen, waaronder drie verplichte die geen onder scheid brengen, beslissen te genwoordig over de invulling van de top-twaalf. Voor een at lete die het van vechtlust en doorzettingsvermogen moet hebben, is dat programma te Bij het toernooi om de Amers foort Cup enkele maanden gele den liet Daphne Jongejans al doorschemeren bang te zijn voor de loterij, die een vroegtij dige uitschakeling kon beteke nen. In een veld van 29 spring- sters zonder echte duikelaars enkele onervaren piepkui kens daargelaten en maar ruimte voor twaalf overblijvers, is elk foutje funest. Dat werd gemaakt bij de eerste vrije sprong, de tweeëneenhalve sal to binnenwaarts, normaal haar beste. Te voorzichtig „Voor aanvang sprong ik 'm nog een paar keer voor een acht. In de wedstrijd was ik ech ter te voorzichtig, niet agressief genoeg. Zoiets stoms. In Bolza no had ik besloten mijn pro gramma om te gooien en de tweeëneenhalf binnenwaarts erin te stoppen in plaats van de tweeëneenhalf contra, die een 3,5 of een 8 kan opleveren. Maar als mijn beste sprong ook al mis gaat, wordt het wel heel moeilijk", zei Jongejans sip. Berusting bij de Nederlandse tafeltennisploeg in beeld. Bettine Vriesekoop (links) kijkt toe na de nederlaag van Paul Haldan (zittend). game, toen de Europese kampi oene de naderende nederlaag al gelaten had aanvaard. „Ik was niet echt blij met de lo ting. Ze is een verdedigster met een aanval. Ik heb nog nooit van haar gewonnen. Zij was in .vorm. Ik ook, in de trainings zaal. Ik moet het hebben van slijtageslagen. Eén wedstrijd per dag is niets voor mij. Ik had me meer van het toernooi voor gesteld, maar ga niet met een gevoel van ontgoocheling naar huis. In Seoel ging ik ten onder aan de spanning in de partij te gen Hrachova, die ik normaal gesproken had moeten winnen. Daar was hier geen sprake van", meende de kwartfin al iste van dé vorige Spelen. Haldan volgde haar uittocht een dag later. Zaterdag be streed hij de Zweed Appelgren met succes. Op basis van een formidabele wedstrijdmentali teit, die bij de vrouwen vaak ver te zoeken is. De ex-Roemeen, die Seoel miste door misplaat ste halstarrigheid van het NOC, kreeg in de eerste game de ballen links en rechts om zijn oren. Zocht daarna de aanval, met zijn bijna perfecte fore- De koele kikker uit Scandinavië bleek ook maar een mens. Met emoties, getuige het ongeloof dat bij elk punt van zijn Hol landse tegenstander uit zijn ogen straalde. Haldan had niets te verliezen en speelde daar ook naar. Hij retourneerde alles, bleef in de race en trok met 21- 18 de stand gelijk. De nummer 29 van de wereldranglijst kreeg vertrouwen in een verrassing- .Het publiek en Vlieg ook. De coach ramde de omheining op het moment dat Haldan het be slissende punt scoorde. Zijn pu pil lag toen al, met beide armen in de lucht, languit op de grond. „Twee maanden ellende, opera ties en twijfels en dan dit mee maken", glunderde de compu terprogrammeur na zijn op zienbarende triomf op de drie voudig Europees kampioen. „Ik heb de ballen uit mijn broekzak moeten halen om ze terug op ta fel te krijgen. Met succes". Tere knieën Met de Chinees Wenge Ma, in de Nederlandse volksmond ge woon Ma Wenge, kreeg Haldan bij de laatste zestien een tegen stander tegen wie hij zich niet bij voorbaat kansloos achtte. Uiteindelijk bleek de Nederlan der met de tere knieën dat wel te zijn. Slechts drie games (21- 15 21-16 21-13) had de Aziaat nodig om aan te geven, dat voor sommige Europeanen niet alles mogelijk is. Haldan bevond zich bij de ver liezers in goed gezelschap. De Zuidkoreaanse titelverdediger Nam Kyu Yoo werd in vijf zin derende games door de Frans man Jean-Philippe Gatien ge sloopt. Die vond wel het gat in de Aziatische muur. Degelijk heid, gekoppeld aan kwaliteit, plus de perfecte wedstrijdin stelling, die ook Haldan naar grote hoogte had gestuwd in zijn strijd met Appelgren. WATERPOLO il 0e GOS-springster Irina Lachko is op weg naar de eerste plaats in het tussenklassement op het onderdeel drie-meterplank. Het viel te prijzen, dat ze de schuld geheel bij zichzelf zocht. De strenge jury bestrafte haar missertje zwaar, maar was in die aanpak allerminst conse quent. De beoordelingscommis sie van de zeven wijzen maakte het verschil tussen echt goed en vrij slecht nooit duidelijk. „Hadden we maar, net als de mannen, een sprong meer ge had of zes vrije sprongen, dan had ik het zeker gered", ver zuchtte de in Florida doorgezo- merde Badhoevedorpse, die vier jaar geleden in Seoel onte vreden achtste werd. „Met dit systeem kan ik even goed een medaille halen als de finale mis sen. In 1984 was dat gemakke lijker te verwerken geweest. Ik ben nu niet jong meer. Ik kan niet meer zeggen: 'volgende keer beter', want er komen niet zoveel keren meer". Over haar toekomst bleef ze be wust vaag. De Spelen van Bar celona hadden een prachtig af scheid kunnen vormen, maar leverden slechts gevoelens van onvrede en mislukking. „Op dit moment kan ik niet beslissen. Ik neem eerst een lange periode vrij, ga zoeken naar een marke- ting-baan en dan kijk ik wel of ik nog zin heb dan wel krijg. Er zijn schoonspringers die niets anders willen, maar die hebben geen leven naast de sport. Ik wel. Misschien stap ik er wel twee jaar uit en ga, als ik de kriebels krijg, toch weer sprin gen. Dat kan. Kijk maar naar die Argentijnse", zei Jongejans doelend op Veronica Ribot de Canales die op haar 30ste de eindstrijd wel haalde". Profcircuit Het Amerikaanse profcircuit kan haar mogelijk doen beslui ten, weer snel op de plank te klimmen. De eerste wedstrijd voor gemengde dubbels en een winstpunt per sprong staat vooralsnog voor december op de agenda. Daphne wil een team vormen met broer Edwin, die echter naar Australië ver kast om te trainen na een een zaam jaar Miami. „Er is nog niets zeker. Alleen dat ik voorlopig vakantie ga vie ren en hier nog een week om me heen ga kijken bij andere sport en. Dat hoort bij Olympische Spelen en past bij de olympi sche gedachte. Dat vind ik be langrijk. Als je direct weggaat, ook al ben je teleurgesteld, dan degradeer je het evenement tot een gewoon wedstrijdje. Was het dat geweest, dan was ik er waarschijnlijk niet geweest". Barcelona De Nederlandse waterpoloërs zijn via de achter deur van het kwalificatietoer nooi de Catalaanse hoofdstad binnengeslopen. Ze begonnen afgelopen weekeinde met ne derlagen tegen Spanje (12-6) en Italië (6-4). Normaal gesproken zijn Spanje en Italië tegenstanders tegen wie bij voorbaat rekening wordt gehouden met verlies. Het pijn lijke was echter dat Oranje zichzelf wegcijferde. Tot ontsteltenis van bonds coach Ivo Trumbic werden de simpelste kansen onbenut gela ten en deed de opponent in de tegenaanval voor hoe het wel moest. De Kroaat, die bij zijn vorige dienstverband met de KNZB in 1976 in Montreal brons vero verde, prees zich na afloop niettemin gelukkig met de on berispelijke werklust en de creativiteit die tot voldoende scoringsmogelijkheden hadden geleid. Alleen op de afwerking viel veel aan te merken. „Spanje is een kandidaat voor de gouden medaille. Dat team is al vier jaar samen. Wij zijn als twaalfde binnengekomen. Ik kan alleen garanderen dat we dat niet blijven. Meer niet. Ver wacht niet dat we hier even olympisch kampioen worden. Er is goed gespeeld, bij vlagen zelfs uitstekend, maar door fou ten op beslissende momenten maak je het jezelf onnodig moeilijk". Trumbic had even goed onmo gelijk kunnen zeggen. De enige ingreep, die hij kon doen was het vervangen van doelman Arie van de Bunt, in de aanloop steeds eerste keus, door Bert Brinkman. Dat gebeurde al na een paar minuten. Kriebels „Ik schrok me rot, toen ik er al direct in moest", was de reactie van Brinkman. „Daar had ik geen rekening mee gehouden. Ik ben wel vaker ingevallen, maar Olympische Spelen zijn toch iets anders. De kriebels kwamen gelijk boven. Je speelt ook nog eens tegen Spanje. Trumbic had ons gewaar schuwd dat die Spanjaarden vaak recht over je hoofd schie ten. Als je niet naar hem luis tert, sta je er gelijk naast". Brinkman verdiende met zijn JUDO Barcelona Jessica Gal heeft voor het laatst in de klasse tot 52 kilo voor een medaille ge vochten. Die strijd heeft zij za terdagavond verloren. In de halve finale kwam zij op de grond niet onder de ijzersterke Japanse Noriko Mizoguchi uit. De strijd om brons tegen de Britse olympische kampioene Sharon Rendle was daarna een formaliteit. Twee nederlagen met ippon maakten het af scheid echter schrijnender dan Gal verdiende. Nederland had grotere ver wachtingen in het judotoernooi dan alleen maar brons voor Ire ne de Kok en Theo Meijer. De kleinste Gal was bereid die ver wachtingen in te lossen. Er zijn er weinig met zo'n keiharde mentaliteit als zij. Maksoetova en Saldanha voel den de vlugge en ijzeren hand jes van Gal, terwijl zij zelf nau welijks een pakking konden in zetten. De halve finale werd heel anders. „Ik had al twee keer tegenover Mizoguchi ge staan en beide malen verloren. Zij is ongekend sterk op de grond, ik moest er dus een staande partij van maken". Gal kende haar opdracht, vero verde twee voordelen (yuko en koka), maar stond tegenover een vrouw die per week dertig uur kan trainen. Dat is in Ne derland, waar de competitie nu eenmaal minder scherp is en de maatschappij aan amateurs an dere eisen stelt, onmogelijk. Mizoguchi dwong Gal naar de grond, kreeg haar twee keer in een houdgreep, maar zag de Ne derlandse twee keer wegglip pen. „Twee keer wegkomen uit een houdgreep kost ongelooflijk veel kracht, maar het was het waard. Ik had tenslotte mijn voorsprong". Met een door de optreden tegen de Spanjaarden een basisplaats voor het duel met de Italianen. Beide keren hielp dat onvoldoende. Reden was het gebrek aan ervaring, intelligentie en misschien ook wel talent in de aanval. Moge lijkheden waren er legio, doel punten bleven zeldzaam. On doordacht en onzeker schieten en onbenullig balverlies luid den tegen Spanje automatisch de ondergang in. Grootheden als 'sluipmoordenaar' Estiarte en afstandsschutter Garcia pro fiteerden professioneel en dankbaar. Amper twaalf uur later ging zijn selectie opnieuw te water, tegen Italië dat door de kenners als geheime tip voor een top- klassering geldt. Dat lieten de Italianen, die ook met waterpo lo de beste en best bekeken competitie hebben, tegen Ne derland overigens niet merken. Als de laatste tien jaar ooit de kans op een overwinning in een beetje toernooi heeft bestaan, dan was dat wel gisteren. Slechts de schade bleef beperkt. Dezelfde fouten en missers wa ren opnieuw funest, het resul taat oogde alleen beter. Japanse links ingezette schou derworp kwam het grimmig en genadeloos vechtende tweetal weer op de grond. Mizoguchi re ageerde het snelst. Gal lag voor de derde keer onder en ditmaal voor de volle dertig seconden. In de strijd om brons had de olympische kampioene van 1988 Sharon Rendle weinig moeite met Gal. „Ik was op, mentaal en lichamelijk. Na die partij tegen de Japanse heb ik misschien een kwartiertje rust gehad. Dat was veel te weinig". Ga wil haar interessen volgend jaar een beetje gaan verleggen. „Ik ga mij iets meer op mijn stu die richten, ik lig een paar ten tamens achter. Ik stap ook over naar een hogere klasse. Ik moet te hard werken om op gewicht te blijven. Op een gegeven mo ment ben je daar zo intens mee bezig dat het ten koste van het

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14