Blamage voor de hockeysters Devers en Christie: opvallende winnaars Ongeruste Erik Dekker op tijd weer wakker Geesink: NOC wil mij niet uit IOC kwijt De verdeling van de medailles Goud Zilver Brons 1 GOS 32 23 20 2 Ver. Staten 19 19 18 3 Duitsland 14 11 20 4 China 10 16 8 5 Hongarije 10 7 2 6 Australië 6 8 77 7 Zuid-Korea 6 1 5 8 Spanje 6 0 0 9 Frankrijk 5 5 12 10 Canada 5 1 6 11 Italië 4 5 7 12 Roemenië 4 4 6 13 Gr. Brittannlë 4 3 3 14 Japan 3 7 7 15 Polen 3 4 6 16 Cuba 3 2 6 17 Tsjechoslowak. 2 2 1 18 Turkije 2 1 1 19 Bulgarije 1 4 1 27 Nederland 0 2 6 j Zwitserse coureur slikt cortisonen Barcelona De Zwitser Jac ques Jolidon ontbrak gisteren in de wegwedstrijd voor de wie- Ieramateurs. Hij was een dag eerder uit de ploeg verwijderd i nadat hij had bekend medica- menten te hebben geslikt waar- i in cortisonen waren verwerkt. De Zwitserse ploegleiding voor- i kwam daarmee een doping- schandaal. Jolidon voelde zich Iin de eerste olympische week niet lekker. Hij had lichte I koorts en nam zonder overleg 1 met de ploegarts medicijnen. Tsjerbo koning van de Spelen I Barcelona Met zes gouden i medailles is Vitali Tsjerbo ze- I ker de grote winnaar van de Olympische Spelen van Barce lona. Die conclusie kon al voor l aanvang van de laatste week I worden getrokken. De twintig jarige Witrus bleek gisteren een veelvraat. Bij de toestelfinales eiste hij vier titels op: paard vol tige, ringen, sprong en brug. Daarnaast was hij met de af vaardiging van het GOS win- i naar van de landenwedstrijd en behaalde hij het goud op de meerkamp. Met zes keer goud is de turner door andere spor ters niet meer te achterhalen. Witherspoon scheurt zijn achillespees Barcelona Mark Wither spoon is zes tot twaalf maanden uitgeschakeld. De Amerikaanse sprinter liep zaterdag in de hal ve finale van de 100 meter een ernstige achillespees-blessure op. Witherspoon (28) kwam na twintig meter ten val en werd met een brancard van de tar- tanbaan gedragen. In het zie kenhuis werd aan de rechter voet een volledig afgescheurde achilles-pees geconstateerd. Surinamers huldigen Nesty in Nederland Amsterdam - De Surinaamse bronzen-medaillewinnaar op de honderd meter vlinderslag in Barcelona, Anthony Nesty, is gisteren door de Surinaamse gemeenschap in Nederland ge huldigd. Dat gebeurde tijdens het Kwakoe-zomerfestival in het Bijlmerpark. Een zichtbaar verlegen Nesty kreeg uit han den van Edu Nandlall een her denkingsplaquette uitgereikt. Nandlall is zelf ex-topsporter. Hij voetbalde voor Vitesse, tot de vliegramp met het SLM-toe- stel een einde maakte aan zijn sportieve aspiraties. Van der Ploeg: J Spaanse winnaar Barcelona - Onder de olympi sche zeilkampioenen komt in elk geval een Nederlandse naam voor. Jose Maria Garcia als voornamen klinkt Spaans genoeg, maar de achternaam Van der Ploeg is voor zijn land genoten niet uit te spreken. Met nog een race te gaan, is hij onbe reikbaar in de Finn. De 33-jari- ge zeiler had een Nederlandse vader, die een Spaanse schone ontmoette en zich vestigde in Barcelona. Winter scoort voor Lazio Schongau Aron Winter heeft zijn eerste doelpunt gemaakt voor Lazio Roma. Winter nam in het Duitse Schöngau één van de acht treffers in de vriend schappelijke wedstrijd tegen een regionale selectie (8-0) voor zijn rekening. De Nederlandse hockeysters blameerden zich gisteren in Terrassa door voor het eerst in een olympisch toernooi buiten de medailles te vallen. Na de nederlaag van 2-0 tegen Korea rest Oranje maximaal slechts de vijfde plaats. De nu nog hoogst haalbare vijf de plaats is ook geen resultaat om trots op te zijn. Het gaat Oltmans, met een vijfde en der de positie bij toernooien om de Champions Trophy eerder ook niet bepaald succesvol, echter te ver te beamen dat die wereld titel slechts een incident was". „Incident? Nee, dat toch niet. We zijn daar naar een topni veau toegegroeid. In de wereld top zijn de marges tegenwoor dig minimaal, er zijn geen dreu- messen meer. Dat is goed voor de hockeysport in het alge meen, maar minder plezierig voor ons", zei Oltmans, die in zijn teleurstelling verder niet veel meer kon opmerken dan dat er meer doelpunten hadden moeten worden gemaakt, dat de hitte niet in het voordeel van Nederland had gewerkt, dat de wedstrijd heel anders was gelo pen indien Nederland het eer ste doelpunt had gemaakt, enz. enz. Waar en hoe vaak hebben we coaches in de sport dat eerder horen roepen? Nederland verloor al na acht minuten de greep op de wed strijd. Uitgerekend de door gaans betrouwbare Noor Hols- boer verdedigde bij de eerste Koreaanse corner onzuiver uit door de bal voor de stick van Kyoung Hei Lee te plaatsen: 1- 0. Zes minuten na de rust, juist in een fase dat Oranje begon aan te dringen, ging het ander maal mis. Hea Sook Yang mocht van dichtbij Jacqueline Toxopeus passeren. Hopen Vanaf dat moment kon Neder land nog slechts hopen op punt verlies van Groot-Brittannië in het duel met Nieuw-Zeeland. Het werd zowaar 1-0 voor de Ki wi's, maar Oltmans zei toen al niet in een mirakel te geloven. Hij kreeg ditmaal het gelijk aan zijn zijde, want de Britse dames finishten uiteindelijk met 3-2 en verzamelden daarmee de noodzakelijke vier punten. Oranje sneuvelde op het doel saldo met twee treffers. „We hebben met te weinig lef gespeeld", oordeelde HGC-ster Annemieke Fokke, die echter niet zo ver wilde gaan de geko zen taktiek van Oltmans te kri tiseren. „We hebben dit jaar in februari ook met twee spitsen tegen Korea gespeeld. Toen door Dennis Mulkens Terrassa - We horen het ex- bondscoach Gijs van Heumen nóg zeggen zes jaar geleden. „Die Koreaantjes zetten nu een team op dat klaar wordt ge stoomd voor de Olympische Spelen. Na Seoel stort het da- meshockey daar volledig in el- Diezelfde Koreaantjes, een paar jaar ouder inmiddels, sloten Nederland dus gistermiddag buiten de halve finales. Het zal de huidige bondscoach, Roelant Oltmans, ongetwijfeld de nodige moeite kosten het team bijeen te rapen voor het duel van morgen tegen Canada. De nodige tranen druppelden in Terrassa op het kunstgras, waar Nederland in de bloedhit- te (38 graden) nooit zelf het tempo kon bepalen. Helen Lejeune-Van der Ben, die drie van de vier treffers tot nu toe voor haar rekening nam, zat er compleet doorheen. „Dit is zo verschrikkelijk. Het toernooi is voor mij nu over. Of we vijfde of achtste worden, het interes seert me geen bal". „Mij wel", zei technisch leider Oltmans, die nog kan steunen op een tweejarige verbintenis met de hockeybond. „Het is m'n eer te na om hier volledig af te gaan. Wat er ook gebeurt, maar we zullen en moeten het toer nooi voor zo ver mogelijk waar dig afsluiten". De coach uit Oegstgeest werd na de Spelen van Seoel de baas bij' Oranje. In 1990 haalde hij met het team in Sydney volko men onverwacht de wereldtitel binnen. Daarna is er weinig tot niets meer gepresteerd. Bij het EK zakte Oranje vorig jaar met een vierde klassering volledig door het ijs in Brussel. wonnen we met 5-1", zei Fokke. „Het is de coach, die beslist", merkte Lejeune-Van der Ben op. „Waar zijn we als we aan hem gaan twijfelen? Het was in elk geval duidelijk dat we moei te hadden over te schakelen naar een aanvallend concept". „We hebben hier met z'n allen eigenlijk helemaal niet zo slecht staan hockeyen", oordeelde Fokke. „Dat maakt het ook zo zuur, want in feite hadden we een plaatsje bij de eerste vier verdiend. Ik heb hier in elk ge val een minder slecht gevoel over dan na het EK in Brussel. Toen klopte er niets van, vorm den we geen team en moesten we ons zelf de schuld geven. Nu hebben we in elk geval samen staan hockeyen". Oltmans had in zijn angst te verliezen aanvalster Wietske de Ruiter langs de kant gehouden. De taaie Jeanette Lewin werd als extra middenveldster opge steld, maar al na 26 minuten er kende de coach zijn misreke ning door Lewin terug te halen naar de bank. Daniëlle Koenen verving haar, maar pas laat in de tweede helft schakelde Olt mans definitief over naar het systeem van drie spitsen. Ne derland had toen al via Carina Benninga twee fraaie kansen vermorst. Invalster De Ruiter faalde op haar beurt van heel dichtbij. Stoppen De nederlaag van gisteren zal tevens een nieuwe periode in leiden. Oltmans wilde nog geen bespiegeling maken ten aan zien van de toekomst 'dat doe ik thuis en niet hier' maar het is duidelijk dat een aantal speelsters overweegt te stoppen, of die beslissing al heeft genomen. Topinternatio- nal Carina Benninga en straf cornerspecialiste Lejeune-Van der Ben kondigden hun vertrek ruim voor dit toernooi aan. Martine Ohr en Ingrid Wolff staan voor een dito keuze. Li- sanne Lejeune meldde deze week haar internationale loop baan wellicht af te sluiten. Zo ver ging gisteren ook Anne mieke Fokke. „Nee, dat zeg ik niet uit teleurstelling. Ik denk er al een hele tijd aan, maar had me er nog niet over uitgespro ken. Ik heb me voorgenomen in het nieuwe seizoen mijn studie in elk geval boven hockey te la ten prevaleren. Maar.ik zeg nu niet dat ik definitief stop. Dat heb ik al zo vaak uit de mond van anderen gehoord, die daar na vrolijk weer verder gingen. Misschien ga ik het straks ook wel vreselijk missen". foto AP Linford Christie werd de oudste loper die tijdens de Spelen zegevierde op de 100 meter. Barcelona Gail Devers en Linford Christie, de nieuwe olympische kampioenen op de 100 meter, zijn beiden opval lend. De Amerikaanse keerde na een ernstige schildklierziek te terug op het hoogste niveau en de Brit werd met zijn 32 jaar de oudste loper, die in de ge schiedenis van de Spelen op de 100 meter zegevierde. Linford Christie bezorgde zijn land de derde gouden medaille op de sprint. In 1924 in Parijs zegevierde Harold Abrahams, wiens levensverhaal later de basis vormde voor de film 'Cha riots of Fire' en in 1980 in Mos kou, waar de Amerikanen door hun boycot ontbraken, was de Schot Allan Wells de snelste. Christie, tweevoudig Europees kampioen, zag in Seoel zijn brons in zilver veranderen, doordat Ben Johnson werd ge diskwalificeerd na te zijn be- Sant Adurni d'Anoia Erik Dekker was weer wakker op het moment dat het nodig was: in het laatste halve uur van de laatste wielerwedstrijd uit het olympische programma, toen de amateurs de prijzen op de weg verdeelden. Hij was er in de nacht van za terdag op zondag niet gerust op. Hij wilde zich, in het bezit van de reputatie altijd tweede te kunnen worden, eens echt waarmaken in het beste jaar uit zijn loopbaan. „Ik heb de afgelopen nacht nau welijks geslapen", zei de zil veren medaille-winnaar. „Voor mijn gevoel was ik om half vijf nóg wakker, om half zes moes ten wij eruit. In de eerste ron den was het echt niet gemakke lijk voor mij, ik was doodmoe". Overtuiging Aan» het slot van de wedstrijd, toen hij, Casartelli (goud) en Ozols (brons) in ieder geval ze ker waren van een medaille, was het ook niet gemakkelijk om attent te blijven. Ozols reed de laatste kilometer vrijwel voortdurend, maar zeer inge houden, op kop. De vaart stokte en Casartelli straalde de meeste overtuiging uit. Dekker: „Wij waren alle drie ze ker van een prijs, die Italiaan reed echt voor de overwinning. Ik hoopte dat hij een foutje zou In de eindsprint was Erik Dekker (links) niet opgewassen tegen Casartelli. Ozols (rechts) won de bronzen medaille. maken. Dat gebeurde niet, maar dat zilver is fantastisch. Voor mij, voor de ploeg, want Groenendaal en Compas heb ben geweldig gewerkt en na tuurlijk voor bondscoach Piet Kuys". Het jaar van Dekker is opmer kelijk. Winnaar in twee grote één-daagse wedstrijden, de Henniger-Turm en Rundum Köln, twee etappes in de Ronde van Oostenrijk, twee dagtriom fen en de eerste plaats in vrijwel alle klassementen van de Ronde van Viscaya, tweede in het Ne derlands kampioenschap, twee de bij de Olympische Spelen. „Hij heeft", vertelde Piet Kuys, „nog niet zo lang geleden ge zegd dat hij nog nooit in Neder land een A-klassieker gewon nen heeft. Na vandaag maakt dat allemaal niets meer uit. Ik hoop voor hem dat hij professio nal kan worden. Als één man het verdient, is hij het wel. Wanneer Jan Raas volgend sei zoen een ploeg heeft, is Dekker onder dak". De tweede plaats van de renner, die al zes jaar bij hem in de na tionale selecties zit, kwam voor Kuys ook als een bevrijding. „Echt, het doet mij meer dan toen ik zelf Nederlands kam pioen werd, vijftien jaar gele den", vertelde de 42-jarige Bra bander, die zijn stoel maar net in even-wicht kon houden toen er aan alle kanten aan werd ge knaagd. „Goud en zilver scheelde van daag maar tien meter, het is een beloning voor de manier waar op de jongens de afgelopen tijd gewerkt hebben. Zelfstandig, als grote kerels". Klasbakken „De renners hebben gewonnen, niet de coach, maar zelfs als je een groep klasbakken in huis hebt, moet je er wel een ploeg van kunnen maken. Dat is ge lukt". Kuys heeft altijd gezegd dat zijn opvolger bij de wegploeg zou kunnen scoren. Hij heeft het nu dus zelf gedaan, omdat hij zich zelf bleef tijdens tegenvallers, die niet gering in aantal waren. Het is te gemakkelijk om dat af te doen met pech. Zoveel tegen slag kan één coach niet hebben, al bleek vorige week, tijdens de ploegentijdrit, dat het er erg Barcelona - Het Nederlands Olympisch Comité schijnt een actie te zijn gestart om Anton Geesink af te zetten als lid van het IOC. Dit is gisteren na af loop van de laatste finales van het olympisch roeitoernooi be vestigd door Jan Steinhauser, de voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Roeibond. „Ik heb het uit goede bron", zei Steinhauser. „Ik vind ook dat het moet gebeuren. Geesink is niet capabel voor die functie". Maar Anton Geesink zelf toon de zich vanochtend pijnlijk ver rast over berichten als zou het NOC bezig zijn hem met behulp van president Samaranch een beentje te lichten binnen de Olympische beweging. Geesink: „Ik kwam gisteravond laat thuis van de prijsuitreiking van het judo en toen lag er al een briefje van de secretaris van het NOC waarin me werd ge meld dat er geen sprake was van welke actie tegen mij dan ook en dat het NOC afstand nam van de geruchten". De Olympische kampioen van Tokio '64 zei niet te begrijpen waarom het ANP de bewuste melding had gemaakt. „Bij mij heeft men in ieder geval geen informatie ingewonnen. Jam mer, want ik had zo kunnen zeggen dat het een onzinver haal was. Ik doe mijn werk goed, ik sta dag en nacht voor de sport klaar, president Sama ranch doet heel vaak een beroep op mij en zal mij zeker niet la ten vallen". Samaranch Anton Geesink werd in 1987 op voordracht van IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch be noemd tot lid. Het is een functie die hij tot zijn 75ste jaar mag houden. Geesink had vele aan varingen met het nieuwe be stuur onder leiding van Wouter Huibregtsen. De talrijke me ningsverschillen leidden er uit trapt op het gebruik van do ping. De atleet uit Londen kon digde toen aan in Barcelona te zullen zegevieren. Hij maakte die woorden waar hoewel hij na de Europese titelstrijd van Split sprak over stoppen. „De overre dingskracht van vrienden en de duizenden brieven die ik kreeg gaven mij de overtuiging door te gaan", vertelde de Brit na zijn zege. Zie verder pagina B8 vaak op lijkt dat de uitgelegde loper net wordt weggetrokken als Kuys erop wil gaan lopen. „Wij hebben jaren gehad dat al les goed ging, behalve de ene wedstrijd, die maatgevend is. Ben je dan slecht bezig? Ik ge loof van niet, maar ik ben wel tevreden dat er een pluspunt is gescoord. Omdat de ploeg, zoals zo vaak, keihard heeft gewerkt, er steeds bij is geweest en ook een prijs heeft gehaald". „Dekker is al jaren een goed wielrenner, maar hij is erg be scheiden, hij heeft altijd iets voor anderen over, hij weet dat er meer is dan de sport alleen. Van de winter hebben wij daar uitgebreid over gepraat. Ik had het idee dat hij tot dat moment nooit meer gegeven had dan ne gentig procent. Doe die tien procent erbij, vijf desnoods, want negentig is voor niemand genoeg. Hij heeft het gedaan. Hij is harder geworden. Aan zijn ketting ontbrak een'scha- keltje. Hijzelf heeft dat er tus sen gezet". „Bij zijn vorige wereldkampi oenschappen, in Japan en Stuttgart, was hij nog onzeker. Die Dekker is er piet meer. Bij de Olympische Spelen heeft hij aangetoond dat hij heel goed werk kan afleveren, ook als er veel op het spel staat. Hij kan nu de druk aan, hij is er klaar voor professional te worden". Anton Geesink: pijnlijk verrast. eindelijk toe dat Geesink, die qualitate qua een bestuurszetel in het NOC heeft, zich niet meer met topsport en beleidsza ken zou bemoeien en zich in Nederland volledig ging bezig houden met de 'Olympische Be weging', breedtesport onder het motto 'Sport voor allen'. Behalve bij officiële ontvang sten leven het NOC en Geesink volstrekt langs elkaar heen. Dit is uniek in de \frereld. Alle leden van het IOC hebben thuis bij hun nationale Olympisch Co mité grote zo niet beslissende invloed. Het NOC is eerst te rade gegaan bij het invloedrijke Belgische IOC-lid dr. Jacques Rogge. Ver volgens ging Huibregtsen op bezoek bij Samaranch. De voor zitter van het IOC heeft hierna Rogge opdracht gegeven te be middelen in een soort crisisco mité. Hugo Camps van Elsevier ver nam wat het NOC als argumen ten gebruikte om Geesink 'af te branden op het veld van Olym pische eer': „Huibregtsen ver wees naar de column van Gee sink in de Telegraaf. Volgens het olympisch handvest is dit olympische officials verboden. Het NOC kan in Nederland niet met Geesink werken. Ook is de financiering van zijn werk aan de kaak gesteld. In het zwart boek werd bovendien gerefe reerd aan het niveau van oud- judokampioen". Voorzitter Wouter Huibregtsen ontkende gisteravond overi gens pertinent dat het NOC An ton Geesink uit het IOC kwijt wil.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13