Stichting Oud Sassenheim vindt momumentenbeleid gemeente tekort schieten TENNIS CIRCUIT Klaas de Vreugd op eenzame hoogte Kindervakantieweken Heisa weer van start Sterke B-top is lustrumgeschenk voor Kampioenschap van de Haarlemmermeer LEIDEN OMGEVING 1 Krantenbezorgers winnen fiets met opstel Rabobank Q 2 CcicUcGoivumt ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 iili LEIDSCHENDAM - De ge- meente Leidschendam orga- niseert de komende veertien dagen in het kader van de va- I kantiebezigheid Heisa voor de kinderen een overvloed I aan activiteiten. In Amstelhoeve in noord, in Ons Tolhuis in zuid en in het Satergebouw in het centrum 1 kunnen ze 's morgens en 's mid- dags werken met klei, wol, jute, macramé, karton, papier, ge- kleurd zand en verf. Dinsdag middag kan een groep van maximaal 25 kinderen boven dien bij een echte bakker brood gaan bakken. Woensdagmor gen staan een straatteken- wedstrjd en de Heisa-trimloop op het programma. De eerste week zijn drie minitrips ge pland: naar Avifauna, de die rentuin Blijdorp en het bow lingcentrum in Zoetermeer. Voor het laatste uitje worden onderweg Stompwijkse kinde- De jeu-de-boulesvereniging Grand Cru houdt woensdag een gratis toegankelijke Franse kennismakingsmiddag. In het tropische zwembad De Fluit is het helemaal feest. Daar begint Heisa maandagmiddag een vier uur durend zwemfestijn met extra-speelmateriaal waarvoor de toegangsprijs verlaagd is tot twee gulden. Op de bouwspeel plaats Speel-o-droom in Prin senhof kan niet alleen zoals ge woonlijk naar hartelust ge bouwd, getimmerd en geknut seld worden maar beheerder Arie Paardekooper laat ook pannekoeken bakken, ringwer- pen en touwtrekken en op de woensdagen zijn er bovendien skelterracces en frisbee-wed- strijden waarbij mooie prijsjes zijn te verdienen. Liefhebbers van de paardensport zijn de hele week welkom op de mane ge De Vliet aan de Oostvliet- weg. Voor zeven gulden 50 kun nen kinderen van tien tot zes tienjaar een volle dag. leren met paarden omgaan en uiteraard zelf een ritje maken. Wie graag wil leren dansen kan vrijdag 7 augustus voor een eerste leer- middag terecht bij Dansstudio Leidschendam aan de Damlaan 71. Op de slotdag van vrijdag 14 augustus, in de tweede week staat ongeveer hetzelfde op het programma, wordt de eerste Leidschendamse jeugd-duath- lon gehouden. Dat betekent dat deelnemertjes 250 meter moeten zwemmen en twee rondjes om het Fluitpolderplein moeten lopen. Wie die uitda ging aandurft kan zich bij de kassa laten inschrijven. Stompwijkse kinderen zijn ui teraard in Leidschendam wel kom. In het Dorpshuis zijn ech ter nog wat extra activiteiten. Donderdagmiddag 13 augustus in de bibliotheek aan de Dr. van Noortstraat bovendien poppen kast voor de jongsten. Gratis toegang. Op de Heisa-slotdag is er gratis busvervoer naar het Fluitpolderplein. Hoorneslaan Katwijk tijdelijk autovrij KATWIJK Op het oostelijke deel van de Hoorneslaan, tussen de Biltlaan en de provinciale weg vinden woensdag werk zaamheden plaats. Als gevolg hiervan is in de ochtend de noordelijke rijbaan afgeslo ten, waardoor verkeer van 't Heen naar Katwijk aan zee onmogelijk is. De noordelijke rijbaan is tegen de middag weer open. Op dat moment zal de zuidelij ke rijbaan worden afgesloten. Er is dan geen verkeer mogelijk van Katwijk aan zee naar 't Heen. De werkzaamheden zul len voortduren tot in de avonduren. Het verkeer zal met borden worden omgeleid via de Biltlaan en de Zwarteweg. Koninklijke onderscheiding voor bloembollenexporteur SASSENHEIM Bloembollenexporteur P. Vis uit Sassenheim heeft gistermiddag uit handen van wethouder Karremans een koninklijke onderschei ding gekregen. De eremedaille in zilver kreeg Vis onder meer voor zijn 40-jarig dienstjubileum bij de firma Frijlink en Zonen Export uit Noordwijkerhout. Op maatschappelijk terrein is Vis ook een actief baasje. Zo is Vis voorzitter van de Sassenheimse IJs club, leider en trainer van een jeugdteam van korf balclub TOP en lid van de Diakonie van de Gerefor meerde kerk van Sassenheim. SASSENHEIM - De stich- 1 ting Oud Sassenheim vindt dat de gemeente te weinig doet om historische panden j en gebouwen in het dorp te i behoeden voor sloop. Zo is er in Sassenheim nog altijd 1 geen gemeentelijk momu mentenbeleid van de grond gekomen. Volgens secretaris J. van Tey- lingen van Oud Sassenheim wordt zijn dorp op initiatief van de plaatselijke ondernemers- verening overspoelt door ver nieuwingsdrang. „Met niets ontziende ijver wordt voorge steld om panden en parken, die wij uit het verleden hebben ge ërfd te slopen voor moderne winkelpanden en parkeerter reinen. Alleen de economie, om zet- en winstverhoging beheer sen de gedachten. Andere waar den lijken niet of nauwelijks terzake te doen". Al in februari 1991 bood een ambtelijke werkgroep het colle ge een inventarisatie aan van monumentbepalende panden in Sassenheim. Pas in septem ber 1991 kwam het gemeente bestuur in actie door een brief te sturen naar de eigenaren van. de geselecteerde monumenten. Tot op de dag van deze zaak niet afgerond. Van Teylingen betreurt deze han delswijze. „Een gemeente als Lisse heeft het beter bekeken door eerst een monumenten verordening en monumenten commissie in te stellen en de be oogde monumenten op een lijst te plaatsen. En vervolgens kre gen eigenaren de kans bezwa ren aan te tekenen. In Lisse toonde maar twee eigenaren be zwaar, terwijl bij ons het me rendeel van de aangeschreven eigenaren i Panden Van Teylingen geeft vervolgens een opsomming van panden, die werden afgebroken vanwege het ontbreken van een duidelij ke monumentenbeleid in Sas senheim. „Eind november 1991 zagen we de afbraak van 'Zo- merzorg' en 'Bloomfield' aan de Hoofdstraat", zegt Van Teylin gen. „Ook de boerderij uit eind 16e eeuw aan de Wasbeeker- laan bleek niet tegen de slopers hamer bestand. Voorts is het jammer dat de gemeente aan de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek geen kans heeft gegeven voor het instellen van een onderzoek in dit ge bied. Immers by een oude boe- derij mag je veronderstellen, dat daar sporen van historisch belang aan te treffen zijn". Oud Sassenheim is bang dat vanwege voorstellen vanuit de middenstand tot verbetering van de winkelaccomodatie in het dorp een aantal andere his torische panden het jaar 2000 niet zullen halen. Van Teylin gen: „Onze gedachte gaan hier bij uit naar het in 1902 gebouw de postkantoor, het Annakloos- ter thans Het Onderdak ge noemd uit 1890 en het pand Westland uit 1750 dat wordt be woond door de familie Bucaille en het daarbijbehorende park. Deze laatste plek zou plaats moeten maken voor een grote supermarkt met parkeerter- Het leefmilieu in De Hoofd straat dreigt op deze manier in de ogen van Oud Sassenheim danig te worden aangetast. „Mocht Wesland verdwijnen dan zal Sassenheim een van zijn weinige groene longen in de toch al opdringerige eenzijdige winkelbebouwing verliezen. De Hoofdstraat wordt zo een koop straat met parkeer- en verkeer soverlast, waarbij het histo risch dorpsbeeld'van de wijk in de schaduw komt te staan". Oud Sassenheim dringt er bij de gemeente op aan haar uoi p leef baar te houden. „Een actief be- schermingsbeleid van het cul tuur-historisch erfgoed moet voor de gemeente een hoge prio riteit krijgen. Alleen zo zal Sas senheim geen saai dorp wor- In iedere plaats woont er wel één. Zo iemand geschiedenis kent van -vrijwel ieder straatje, pleintje, beekje of huisje in de streek. Niet alleen de historie van de bezienswaardigheden die de VW aanprijst, maar ook de de HISTORIE(S) lang vergeten verhalen over plekjes waar je dagelijks onwetend langs rijdt. De Leidse Courant zoekt ze deze zomer op. Samen met hen bladeren we door de geschiedenis van de streek. In deze aflevering neemt Klaas de Vreugd ons mee naar de toren van de Vuuitaak in Katwijk. Benjamin Schoenmaker (links) en de andere krantenbezorgers van Sijthoff met hun nieuwe Spartafiets. FOl DEN HAAG - „Heb je als fiets jarenlang trouwe dienst verleend aan je baas. Dan ruilt ie je opeens in voor een auto en word je zelf verkocht aan zo'n opgeschoten jongen, om onder diens bewind een zwaar bestaan als kranten- fiets te lijden. Net als de vijf andere bezorgers van onze krant die gisteren een nieuwe Spartafiets hebben ge wonnen, heeft ook krantenbe zorger Benjamin Schoenmaker uit Leimuiden in zijn opstel aandacht gevraagd voor het zware leven van de krantenfiets en zijn eigenaar. Medio februari heeft Sparta ter gelegenheid van het 75-jarige jubileum een opstelwedstrijd voor dagbladbezorgers georga niseerd die met een opstel over het onderwerp 'De fiets en de krant' een nieuw rijwiel konden verdienen. „Mijn zoon is zelf jarenlang krantenbezorger geweest", vertelde verkoopleider Van de Geijn van Sparta afgelopen donderdag tijdens de uitreiking van de Fietsen in het gebouw van Sijthoff in Rijswijk. „Uit ei gen ervaring weet ik hoe zwaar die mensen het hebben. Wat mij betreft was er dus voldoende aanleiding om deze prijsvraag uit te schrijven". Benjamin kan met die woorden alleen maar instemmen. „Ik breng nu alweer anderhalfjaar de Leidse Courant rond in Lei muiden. Met al die zware zater dagkranten achterop heeft me dat al een keer een bagagedra ger gekost. En ook in de winter is het wel eens zwaar. Zeker op die momenten dat er zoveel sneeuw ligt dat er gelopen moet worden omdat er niet kan wor den gefietst". Ondanks de ont beringen die hij zo nu en dan moet doorstaan is Benjamin voorlopig nog niet van plan om met zijn krantenwijk te stop pen. „Maar dat werk blijf ik wel doen op mijn oude karretje", vertelt de jeugdige Leimuide- naar. „En niet op de nieuwe Sparta. Die fiets wordt gereser veerd voor mijn tochtjes naar school". Van de elfhonderd krantenbe zorgers die een opstel hebben ingeleverd zijn er vijfenzeven tig in de prijzen gevallen. Vijf enveertig van deze opstellen worden uitgekozen om in een boekje te worden gebundeld. De Vreugd op de top van de vuurbaak I FOTO: HENK VAN DEN ENDE KATWIJK - Klaas de Vreugd bekleedt een hoge functie, zou je kunnen zeg gen: hij leidt toeristen rond in en op de Katwijkse vuur baak. De 60 smalle Treden beklimmend, vertelt hij, zo nodig in drie talen, over de rijke geschiedenis van de to ren. De vuurbaak dateert van 1605 en is daarmee de op één na oudste toren van Ne derland. Toeristen die de 30 metër hoge toren beklimmen worden be loond met een schitterend uit zicht over heel Katwijk. Maar ook Noordwijk, Leiden en Sche- veningen zijn goed te zien en bij helder weer zelf Zandvoort en Hoogovens bij IJmuiden. Die functie van uitkijkpost heeft de toren al vele tientallen jaren, want in 1913 of '15 (De Vreugd weet het niet zeker) is met het seinen gestopt. In die tijd ver dwenen de Katwijkse visser schepen, de bekende bomschui ten, van het strand en week de vloot uit naar echte havens. De toren was aan het begin van de 17e eeuw gebouwd om de ei gen vissers op zee een oriënta tiepunt te geven. Het vuur op de toen nog platte bovenkant brandde alleen 's nachts als er geen maanlicht was en als er schepen op zee waren. De vis sers visten toen nog niet zo ver uit de kust en landden op het strand. De vuurbaak was niet eens de eerste baak in Katwijk. De eerste stond ten opzichte van de huidige iets naar het zuidwesten, maar dat bleek niet zo'n verstandige plek. Door het stijgen van de waterspiegel ver dween de toren uiteindelijk in zee. Sinds 1605 heeft ook de tweede vuurbaak de zee steeds dichterbij zien komen. De Vreugd sluit niet uit dat ook deze toren ooit zal verdwijnen. Houtvuur Aanvankelijk werd op het plat te dak hout verbrand; later wer den kolen gebruikt. Halverwe ge de vorige eeuw kreeg de baak eindelijk lampen, die werden, aangebracht in een extra ver dieping bovenop. Na drie eeu wen was de toren zo door zand en stormen aangetast, dat hij een nieuwe muur kreeg aange meten. Dat was in 1901. Tijdens de eerste eereldoorlog werd de toren voor het eerst als uitkijkpost gebruikt. Niet door toeristen, maar door soldaten die de territoriale wateren con troleerden op schepen en mij nen. In 1939, tijdens de mobili satie, werd op de toren een licht luchtafweergeschut gemon teerd. Gedurende de bezetting was het hele gebied langs de boulevard 'Sperrgebiet' en wer den alle huizen afgebroken. De vuurbaak en het witte kerkje mochten blijven staan, dit waarschijnlijk tot grote vreug de van de Engelse luchtmacht, die de twee torens als herken ningspunt gebruikte. Na de oorlog vestigde zich een kunsthandel in de baak. In 1965 werd de toren eigendom van de gemeente, die hem drie jaar later aan het Genootschap Oud Katwijk overdeed. Sinds dien dient de toren enerzijds als uitkijkpost en anderzijds als ex positieruimte voor het genoot schap. Nog steeds zijn er kle derdracht, modellen van bom schuiten en oude foto's te be zichtigen. De grote collectie is natuurlijk te vinden in het Kat- wijks Museum. In 1989 werd de baak weer hele maal gerestaureerd en kreeg de muur zelfs een laagje polyester. Ook werd de omheining boven op de baak verstevigd om de 6000 bezoekers, die per seizoen naar boven klimmen, veilig van het uitzicht te laten genieten. Sinds 2 tot 3 jaar leiden Klaas de Vreugd en zijn collega's be langstellenden rond. Het is niet zo dat hij met alle bezoekers naar boven en beneden loopt, want dan zou hij „stalpoten", krijgen, zoals hij zegt. De toren is tot eind augustus open voor het publiek. NIEUW VENNEP/LEIDEN „Lustrum of niet, een ten nistoernooi is voor mij ge woon een tennistoernooi. Het hoeft geen feestweek te zijn. Trouwens de spelers vragen daar niet om". De langjarige wedstrijdleider van het toch alweer twintig ste Open Kampioenschap van de Haarlemmermeer is niet alleen duidelijk in zijn uitspraak. Ad Schutz, die zoals zovele sei zoenen op Carla Laan als trou we rechterhand kan bouwen, krijgt met die nuchtere kijk ook het gelijk aan zijn zijde. De ster ke B-top, die komende week in Nieuw Vennep bij het jaarlijkse evenement acte de presence geeft, mag het fraaiste lustrum geschenk voor de jubilerende organisatie genoemd worden. Nuchterheid overheerst, waar bij het Rabo Open Tennis Kam pioenschap van de Haarlem mermeer wellicht een vrolijker stemming verwacht had mogen worden. „Eigenlijk hebben we vanaf het eerste toernooi, waar Frans Kwaaitaal het initiatief nam, een sterke bezetting in de B gehad", licht Ad Schutz toe. „Zozeer zelfs, dat we erg snel uit ons jasje barstten. Doordat we de laatste 15 jaar heel nauw op een uitstekende basis met de Kikkers samenwerken, heeft dit toernooi kunnen uitgroeien tot wat het nu is. Ik ben blij, dat die combinatie zo lang stand heeft gehouden en nog houdt, want anders hadden we die twintig jaar niet eens j Vennep tot de succesvolle eve nementen gerekend mag wor den. De spelers stellen nu een maal een hechte, deskundige en goed verzorgde leiding op hoge prijs. Huwelijk Het huwelijk van Ad Schutz met het Open Kampioenschap van de Haarlemmermeer, zoals het tennistoernooi van de twee Ccidóc Sotvumt Waarmee de wedstrijdleider de belangrijkste reden aangeeft, het toernooi in Nieuw Nieuwvennepse zustervereni gingen officieel heet, gaat zijn zestiende jaar in. Voor de trou we rechterhand in de persoon van Carla Laan staan daarbij alweer dertien jaren tijdroven de arbeid genoteerd. Toch zou het tweetal het evenement, dat in deze editie meer dan acht honderd partijen omvat, niet tot een goed einde kunnen brengen, als de wedstrijdleiding voor het B- en C-toernooi niet zou kunnen rekenen op de des kundige steun van Joost Ucht- man en Ad Kant. Vorig jaar werd daar de pionier uit de be ginjaren van de jubilaris, Ed Jansen nog eens aan toege voegd. Voor het D-toernooi en het landelijk kategorie-4 jeugd- toernooi staat het vaste team van de Kikkers paraat, Kees Bakker, Harry Denkers en Die- derik van Dijk. Op de lijst van geplaatste speel sters en spelers staan in de twintigste editie van de 'Haar lemmermeer Open' een aantal deelnemers, waarvan met recht gesteld mag worden, dat zij als het ware een tennishuwelijk met Nieuw Vennep hebben ge sloten. Behalve de lijstaanvoer der bij de mannen in de BI, Robbert de Koning, die vorig jaar voor de eerste maal in de Leidse contreien opdook, lijken de zeven overig getiptenn een boterbriefje op het Haarlem- mermeerse gemeentehuis te hebben gehaald. De winnaar van Hillegom, Paul Kortleve wordt tenminste in de eindstrijd verwacht, terwijl Mare Nagelkerken op drie en Onno Guinau met startnum mer vier voor een andere finale moeten kunnen zorgen. Marco Visser (5), en Marcel van Rijn en Mark Fleischeuer (6/7bren gen de 'Leidse' inbreng onder de geplaatsten op vijf BI-spe lers op een totaal aantal deelne mers van 31 (2x B2). Bij de da mes dezelfde situatie, Leiden neemt bij de prognoses vijf van de ook hier acht beschermde po sities in. Achter de toch terecht geplande finalisten, Zandvoort- se Petra Janssen en Mariska van IJzerloo van Leimonias, staan Petra Wessels, Marieke Bethlehem, Renee Crama, Lies- beth Hooghoudt en Lydia Jonk man op de plekken drie tot en met zeven. Loopt het district Leiden der halve voor waar het de plaat sing van het Rabo Open Kampi oenschap van de Haarlemmer meer, die situatie was in de be ginjaren van wat thans een van de grootste toernooien van Ne derland is, volledig anders. In de week van Nieuw Vennep stonden er in Amsterdam, Haarlem en Noord Holland geen toernooien op de kalender. Nieuw Vennep voer er wel bij, al was het Ad Schutz een doorn in het oog, dat het district waar zijn cliib en dus ook het evene ment van die club toe behoorde, nauwelijks Leidse aandacht kreeg. Toenmalig districts B- kampioen Bram Madera werd de voorloper. De pur sang wed strijdspeler van het toen zo machtige Forescate uit' Voor schoten ervaarde de wedstrijds feer als positief en verrichte promotionele aktiviteiten. Het Kampioenschap is thans het kruispunt tussen drie distric ten. Hoog genoteerden in het LC- circuit zijn voorloper op de schema's van de Cl-categorie. Albert Robben en Maarten Buijs gelden by de mannen als de grote favorieten, terwijl de winnaar van Alkemade, Marcel van Gaalen jeugdspeler Martin Verkerk of Lissenaar Patrick van Hal roet in het eten zouden kunnen gooien. Toch ontbre ken op de lyst van geplaatsten ook enkele bekende C-namen. De dit jaar meervoudig win naar, Patrick Wijffelman kan als bekendste voorbeeld ge noemd worden. Bij de vrouwen is het veld echter compleet. De nog ongeslagen Carlijn Buis staat op pole-position, terwijl Ruby Pennings als haar oppo- nente in de eindstrijd wordt ge zien. De winnares van Room burg, Lisette Faas, kreeg rug nummer drie opgesteld, terwijl de drievoudige triomfator van Hillegom, Nicole van Stein in ieder geval nog een plaatsing verkreeg. Voor Lisa Colson en Carmen Delsasso, die ook nog in het schema zijn opgenomen, is nu in ieder geval de druk enigszins van de ketel. In een opzicht is het Rabo Open Tennis Kampioenschap van de Haarlemmermeer al jaren een voorloper. Waar de zich respec terende B-speler de kwalifika- ties voor de A-toernooien op zoekt om bij een succesvolle doorstoot het professionele ron- degeld en de ranglijstpunten te kunnen opstrijken, hanteert Nieuw Vennep voor haar B- toernooi gelijkluidende uit gangspunten. „Het rondegeld betalen we zo ongeveer vanaf het eerste toernooi in de begin jaren zeventig", vat Ad Schutz nog eens samen. „En punten kun je bij ons verdienen voor het LC Tennis Circuit." De keuze van de (enige) sponsor voor beide evenementen, lijkt daarmee in overeenstemming. Plaatsing Rabo Open Tennis Kampioen schap van de Haarlemmermeer HEB1 I R de Koning, 2. P. Kortle ve, 3. M Nagelkerken. 4. O. Gui nau. 5. M. Visser. 6. M. van Rijn, 7. M. Fleischeuer, 8. A. Ludlage- HEB2: 1 O. Wempe. 2. R. Klein, 3. M. Zandvliet. 4 A. Bos DEB1: 1. P Janssen, 2. M. van IJzerloo, 3. P. Wessels, 4. M. Bethlehem. 5. R. Crama, 6. L. Hooghoudt, 7. L. Jonk man, 8. H. Hulsebosch. DEB2: 1. N. Faas, 2. Y. van Hens- bergen, 3. S. Lievaart, 4. M. Outs- hoorn.HECl: 1. A. Robben, 2. M. Buijs, 3. P. Roodenburg, 4. M. Ver kerk, 5. M. van Gaaien. 6. E. Lange- laan, 7. C. Frese. 8. H. van Hoorn, 9 P. van Hal. HEC2: 1. M. v.d. Berg, 2. R. v.d. Woude. 3. M. Langelaan. 4. M. Stork DEC1: 1. C. Buis. 2. R. Pen nings, 3. L. Faas. 4. N. van Stein- DEC2: 1 M. Dekker. 2. E. Lage- weg, 3. S. Berkhout, 4. C. Berg.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9