LEIDEN OMGEVING Mythe rond reuze nog lang niet uitgebloeid Rabobank plaatst twee geldautomaten aan Stille Mare Dode man in singel blijkt verdronken WEEKEINDE Uitnodiging ËeidóeGou/umt Leids gemeentebestuur stuurt brief over anti-homowet Nicaragua LEIDEN De dreigende strafbaarstelling van homoseksualiteit en sodo mie in Nicaragua is voor het Leidse college van Burgemeester en Wethou ders aanleiding een brief te sturen aan president Violetta Chamorro van dat land. Het college doet in die brief een beroep op de president haar veto uit te spreken over het inmiddels door het parlement aanvaarde wetsarti kel. Dat zou de laatste mogelijkheid zijn om invoering ervan te voorko men. B en W merken in de brief op dat het wetsartikel in strijd is met de Algemene Verklaring van de Rechten van de Mens. Die is ook door Nica ragua ondertekend. In de brief wijst het college op de relatie die Leiden heeft met de Nicara guaanse stad Juigalpa. Daardoor is het gemeentebestuur nauw betrok ken bij ontwikkelingen in Nicaragua en wordt geprobeerd daar ook de be volking van op de hoogte te houden. De brief moet volgens de gemeente bestuurders vanuit die betrokkenheid worden gezien. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 Vliegeren bij Volkenkunde LEIDEN Kinderen tussen de 9 en 12 jaar mogen op zon dag 2 augustus in het muj seum van Volkenkunde een Indonesische vlieger maken en zelf oplaten. Voorts wor den er Indonesische spelle tjes gespeeld en mogen kin deren een ritje maken met een Indonesische fiets, een becak. De entree in het mu seum kost voor kinderen 6 gulden. De groepen starten om 12.00 uur en 14.30 uur. LEIDEN Bezoekers aan de Leidse bin nenstad hebben binnenkort de beschikking over twee nieuwe geldautomaten. De Rabo bank is van plan die te plaatsen aan de Stille Mare. Daarmee komt het aantal geldauto maten van de banken in de binnenstad op vier. Het plan van de Rabobank Leiden en Oegst- geest staat nog niet definitief vast. „Het is juri disch nog niet helemaal rond. Het hoofdkantoor in Utrecht moet nog statutair goedkeuring ver lenen. Maar we- hopen dat dat slechts een for maliteit is", aldus een optimistische M. de Jong, adjunct-directeur van de Leidse Rabo bank. „Ik verwacht dat de geldautomaten zeker voor het einde van het jaar in gebruik zijn, ei genlijk eerder nog in het derde kwartaal". Ook de bouwvergunning is nog niet verleend. Daarmee is het laatste deel van het voormalige pand van ijzerhandel Janse, die enige maanden geleden een nieuw onderkomen op de hoek van de Stille Mare en de Stille Rijn betrok, ver huurd. Het gedeelte aan de Haarlemmerstraat werd verhuurd aan de CD-zaak Van Leest. Voor de Stille Mare is gekozen vanwege de lig ging. De Jong: „De behoefte aan geldautomaten is duidelijk aan het toenemen. Als ik in het weekend door de stad liep, vielen mij al de rijen voor de automaten aan de Breestraat en de Oude Rijn op". Daarnaast wil de Rabobank in de binnenstad een vaste voet aan de grond krij gen voor het moment waarop de tijd rijp is voor uitgebreidere geautomatiseerde service aan de klanten. Klanten zouden niet alleen terecht kunnen voor het ophalen van geld, maar ook voor vreemde valuta, reisverzekeringen, het maken van afspraken en informatie over be schikbare leningen. De Jong benadrukt echter dat dit zogeheten 'direct service concept' nog in ontwikkeling is en pas over enkele jaren zou kunnen worden ingevoerd. Maar ook dan is er nog steeds geen sprake van een volwaardig bij kantoor van de bank. „Zover willen we niet De politie sloot gisteren direct een gebied af langs het deel van de Morssingel waar het lichaam van de verdronken man was aangetroffen. Duikers zochten in het water naar sporen. foto: wim van noort LEIDEN De man die gister ochtend dood werd aangetrof- Ifen in het water van de Mors singel, blijkt te zijn verdronken. Een misdrijf wordt door de poli tie uitgesloten. Het gaat om een 63-jarige Leidenaar. Omdat nog iniet alle familieleden van de man op de hoogte zijn gesteld 'van zijn overlijden, is zijn iden titeit nog niet vrijgegeven. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland was de man donder dagavond uit geweest in de bin nenstad. Daarna ging hij te voet naar huis. Zijn weg voerde langs de Morssingel. Door onbe kende oorzaak is hij te water ge raakt en vervolgens verdron ken. Hoewel niet duidelijk is hoe hij in het water terecht is gekomen, staat volgens Grave land wel vast dat het niet door toedoen van anderen is. „De conclusie van het gerechtelijk laboratorium en van onze men- sen was heel snel eensluidend". Na het vinden van het stoffelijk overschot begon de politie van morgen direct een groots opge zette zoekactie. Het gebied van de Morssingel ter hoogte van het Rijksmuseum van Volken kunde werd afgezet en vervol gens uitgekamd. Bovendien werden duikers van de brand weer opgeroepen om in de sin gel te zoeken. Volgens Grave land een gebruikelijke actie. „We willen niet het risico lopen dat als het wel om een misdrijf gaat sporen zijn vertrapt of ver dwenen. We hebben het terrein afgezet om het zonodig heel mi nutieus te kunnen onderzoe ken". Nadat bleek dat de Leide naar door verdrinking was om gekomen is gistermiddag het terrein weer vrijgegeven. LEIDEN Om de Victoria Regia, later Victoria Amazo- nica, hangt een aura van my thevorming. En niet ten on rechte. Met bladeren van meer dan twee meter leek het een plant die niet van deze wereld kon zijn en magi sche krachten in zich moest dragen. De mythe werd nog eens ver sterkt toen de plant in tropische tuinen in Nederland weigerde tè bloeien of dat alleen deed op momenten waarop het haar leek uit te komen. Die nukken en grillen vertoont ze nog steeds, ook in de Leidse Hortus Botanicus. Deze week kondigde de botani sche tuin aan dat de Victoria in de tweede helft van augustus zou gaan bloeien. Met die mede deling leek het alsof de lelie maar één keer per jaar bloeit om daarna af te sterven. En die ene keer moet de wereld van zelfsprekend gaan zien. Dat is niet geheel naar waar heid, moet Jan de Koning van de Hortus bekennen. „Dit is haar derde of vierde bloem", terwijl hij wijst op de paarse overblijfselen van wat eens een schitterende witte lelie moet zijn geweest. „Als ze eenmaal gaat bloeien, brengt ze eens in de vier a vijf dagen een bloem voort. En dat kan tien, twaalf, soms dertien keer op rij gebeu ren. Maar we verwachten dat ze de mooiste en grootste bloemen voortbrengt over twee of twee- ëneenhalve week Daarom wil len we er pas in de tweede helft van augustus een show van ma ken". Ongrijpbaar Niet alleen het kortstondige be staan van een lelie maar ook het feit dat ze over het algemeen slechts 's nachts wil bloeien, maakt de Victoria tot een on grijpbare schoonheid. Ze kon digt haar bloei altijd heel kort vantevoren aan. De Koning: „Rond vijf uur gaat de knop, die zich in de dagen daarvoor heeft ontwikkeld, een klein stukje open. Daarbij verspreidt de bloem een zoetige, ananas-ach- tige geur. Dan weetje dat ze die nacht definitief gaat bloeien. De daaropvolgende nacht komt ze nog eenmaal uit, maar dan is de bloem al roze. Daarna vergaat de bloem definitief'. Zodra de bloem gaat geuren, is dat het teken voor de Hortus om in actie te komen. Vorig jaar viel de show in duigen. De plant had zich op het laatste moment alsnog bedacht, en had toch maar besloten niet meer uit te komen, ondanks de goede voor tekenen. Als er nu tekenen van bloei zullen komen, moet het op zeer korte termijn aan het pu bliek bekend worden gemaakt. „Ik denk dat we dat maar via de lokale radio aankondigen". De Koning was er twee jaar gele den niet bij toen de bloei wel tot 'lokaal evenement' werd verhe ven. „Maar het schijnt dat er een rij van de kas tot op het Ra penburg stond om de bloem te bekijken. Vijfduizend mensen waren er, op één avond. Daar om hebben we dit jaar gekozen voor drie avonden, om de druk te wat te spreiden en meer men sen de kans te geven om de bloem te zien". Ademloos Net als in andere botanische tuinen, wordt de Victoria in de Leidse Hortus enigszins gema nipuleerd. In Groningen wordt Gekte (1) Een zeehondje spoelt aan op het strand tussen Katwijk en Noordwijk. Het is hoogzomer en voor de plaatselijke media komt zo'n incident dat zich in geen twintig jaar heeft voorge daan als een geschenk uit de hemel. Kranten en de regiona le omroep storten zich op het diertje waar de Dierenambu lance Oegstgeest zich over ont fermt. Zo'n gebeurtenis kun je moei lijk geheim noemen, maar als de Oegstgeester Dierenambu lance zich niet bewust was ge weest van het bijzondere van het geval, had het toch een tijd geduurd voor iemand er iets van had gehoord. Mogelijk pas als het diertje hoog en breed in Pieterburen in de zeehonden crèche had gezeten. De zeehond was namelijk ge vonden door een particulier die in alle vroegte over het strand struinde en zelf de dierenam bulance waarschuwde. Die haalde het dier op en zorgde er voor dat het via de Valkenburg in Pieterburen te recht kwam. Anderen kwamen daar zeker in eerste instantie niet aan te pas. Zo kon het ge beuren dat dinsdagochtend de politie in de kustgemeenten langdurig werd lastiggevallen met vragen over een zeehond je, terwijl de Hermandad op dat moment nog niet eens op de hoogte was van het bestaan van het later 'Jantje' gedoopte beestje. vliegbasis Huilertje rburen te- 1 Voor het eerst in twintig jaar spoelde de afgelopen week een zeehondje aan op het Zuidhollandse strand, het naar Pieterburen. (Zie: Gekte. Met een gecharterd vliegtuig ging foto: wim van noort Gekte (2) Jantje bleek een piepjonge zee hond te zijn, een vrouwtje - een zeeteefje? - dat vroegtijdig zonder moeder op drift was ge raakt. Uitgehongerd en ge wond spoelde het diertje aan. Maar al die inspanningen wa ren niet voor niets. De opvang mocht er wezen. Per ambulan ce via Oegstgeest naar Valken burg om vervolgens naar Pie terburen te vliegen. Nu is het prachtig dat er een zeehondencrèche is waar Lenie 't Hart zich als een inmiddels nationaal figuur al jarenlang succesvol inspant om de zee hond in de Nederlandse wate ren te behouden. En het is ook mooi dat de bevolking bereid is daar zoveel aan bij te dragen dat die crèche fatsoenlijk kan draaien. Maar wie er niet zo vaak mee te maken heeft, knippert toch met zijn ogen als hij hoort dat het voor 'Pieterburen' gebrui kelijk is om voor vervoer van elders aangetroffen zeehondjes op afroep te beschikken over een op Eelde gestationeerd Cessna-vliegtuig. Een prachti ge voorziening die ongetwijfeld zijn nut voor de zeehonden stand heeft bewezen. Toch bekruipt je als buiten staander het gênante gevoel dat het bestaan zo'n actie voor Nederlandse zeehondjes maar moeilijk is uit te leggen aan be zoekers die in hun eigen land een harde strijd moeten voeren voor hun bestaan. Laat staan aan vluchtelingen die te horen krijgen dat er hier voor hen geen geld en geen plaats is. Soms lijkt de grens tussen na tuurbescherming en gekte heel Bollebak(l) De Jongerenafdeling van. de FNV deed deze week verslag van een geheime operatie. De afgelopen weken hadden vier kaderleden 'undercover' bol len gepeld bij negen bollenbe- drijven in Noord-Holland. Operatie Hyacinth overi gens een knolgewas dat zoals iéder in de Bollenstreek opge groeid kind weet nu juist niet gepeld wordt - bleek niet he lemaal datgene op te leveren waarop de' Günther Walrafï- klonen hadden gehoopt. De bollenboeren in de Noord bleken geen bullebakken. Neen, meldden de jongens en meisjes van de ondernemende vakbond blij, ze bleken juist erg vriendelijk. Eén van 1ien bestond het zelfs zijn honderd- koppige pellerslegioen tijdens een warme zomermiddag te trakteren op Cornetto's. De FNV wist dan ook weinig an ders tegen de brute bollenboe ren te berde te brengen, dan dat het toch wel uiterst onge lukkig zitten was op zo'n bol- lenkistje. En zo werd het 'Ik, Ali' een 'Ik, baalnie' en zal het juichverhaal over werken in de bollen ongetwijfeld nog lang door bollenboeren geciteerd worden om nog maar eens aan te tonen dat het werken in de Bollebak (2) Het is jammer dat de bondspel- lers zich beperkt hebben tot Noord-Holland. Waren ze naar de Bollenstreek gekomen, dan had men mogelijk wat meer munitie voor hun hedendaags J'Accuse gevonden. Want wie ooit met rood ontstoken tul penvingers voor zo'n kuubkist natte bollen heeft gezeten en zijn kistje bollen tot drie keer toe met een nors 'nie vol ge noeg' zag worden terugge stuurd, weet wel beter. Pellen is een hell of a job Engels is tegenwoordig de voertaal in de gemiddelde bollenschuur - waarmee slechts de allerbesten een aanvaardbaar loontje kun nen verdienen. En het werk is er sinds de intrede van de pel- machines ook niet beter op ge worden. In die machines pas sen alleen de grote, gladde en dus snel te pellen bollen. De arme peller rest derhalve de kleine en moeilijk te villen ge vallen, waar dus niets mee te verdienen valt. Cornetto's worden in de Bol lenstreek niet uitgedeeld. Wel verschijnen bij de grote bedrij ven vaak snackwagens op het terrein, waarbij de bollen wer ker z'n moeizaam bij elkaar ge pelde centen kwijt kan. Blijk baar zijn de bollenboeren in de Bollenstreek niet zulke softies als hun collega's in de Noord. Of zou het FNV niet goed opge let hebben. Wie werken in de bollen leuk zegt te vinden maakt een grapje. Een bolle- Nieuwe stijl Wie onlangs in het postkantoor aan de Breestraat of aan de Schipholweg is geweest, heeft er al mee kennisgemaakt: het postkantoor-nieuwe stijl. Nou ja: een aanzetje daartoe. We moeten niet overdrijven. Een verbouwing zoals die twee jaar geleden plaatsvond op het hoofdpostkantoor in Den Haag is het tenslotte niet. Maar wat niet is kan komen, en Tante Pos heeft nog veel meer in haar mars nu ze niet langer meer opereert onder de veel te bezie lende vleugels van het ministe rie. Het lijkt er dus op dat de reus met lemen voeten ook in Lei den van zijn plaats komt. Het begon met de openstelling van het postkantoor aan de Bree straat op zaterdag. En nu is, na het in verschillende andere plaatsen in Nederland met suc ces te hebben getest, ook in Leiden het éénrijwachtsys- teem ingevoerd. Het is even wennen maar het zal ook U snel bevallen: nooit meer in de verkeerde rij staan, nooit meer zuchten omdat uitgerekend u achter een meneer staat die uitgebreid staat te argumente ren waarom hij zijn kenteken bewijs wil laten overschrijven maar zich niet wil legitimeren. Kortom, zo'n rij is bijna ideaal. Bijna. Want wie helemaal aan het begin van de rij staat, kan nauwelijks overzien welk loket vrijgekomen is, of welk loket net is geopend. Dat geldt zeker voor het postkantoor aan de Breestraat, waar licht een schaars goed is. Wachtenden in de rij aan de Schipholweg heb ben wat dat aangaat toch aan zienlijk gemakkelijker. Maar laten we niet te veel kri tiek spuien en Tante Pos in Leiden een faire kans geven. Misschien valt er nog wat te doen met een belletje, of een lichtje dat liefst ook nog knip pert, of een lief stemmetje dat zegt: volgende klant, loket 5. Maar dat is weer lastig voor niet-Nederlandstalige toeris ten. Het is ook nooit goed. Ty pisch Hollands. U bent in elk geval gewaarschuwd: pas op, niet in slaap vallen voor het lo ket. Waken De door diefstallen geplaagde winkeliers van de Leidse Haar lemmerstraat hebben de han den ineen geslagen en bewa kers aangesteld om hun spul len te bewaken. Een initiatief dat al lang in de lucht hing, maar dat nu eindelijk is uitge voerd. Voor de de winkeliers valt te hopen dat ze daarnaast ook een goed contact houden met de Leidse politie. Die had de afge lopen week de handen vol aan een bewaker van de vestiging van een groot Japans elektro nicabedrijf op het bedrijfster rein Roomburg. De man had in een halfjaar voor een half mil joen aan video- en audio-appa- ratuur die hij moest bewaken mee naar huis genomen. De tijd zal moeten leren of de win keliers met de bewakers een oplossing of een nieuw pro bleem in huis hebben gehaald. aan het einde van de nacht een kap over de bloem gezet, zodat de nacht langer lijkt te duren. Leiden zet er juist eerder een kap op om de indruk te wekken dat de nacht eerder invalt. „In tropische landen bloeit ze echt heel wat regelmatiger, zoals de normale waterlelie in de grach ten hier. Een maand geleden was ik in Bogor, ter gelegenheid van het jubileum van de vriend schapsband die bestaat tussen de botanische tuin daar en dé Hortus. Om tien uur 's morgens lagen daar nog tien bloemen volkomen open op het water". De Nederlandse wetenschap pers restte slechts ademloze be wondering. Zelfs Jan de Koning, prefect van de Hortus Botanicus, wordt nog al tijd even stil als hij een bloeiende Victoria Amazonica ziet. foto: wim van noort OMNIVERSUM Onderga het sensationele gevoei direct betrokken te zijn bij film beelden, dié geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m-'. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt l een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis ^Tloteer als nieuwe ahnnnee intraanrlo- I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis.. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f79.80 O kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: - Naam: Straat: Postcode/plaats: i Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ ÊeidóeSomo/nt ■iimuiiainiimumii» Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: •oor controle bezorging)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7