Zeker honderd doden bij twee vliegrampen Moskou was wreed voor Amerikaanse krijgsgevangenen BUITENLAND A5 Hoor zelf de klok in Brezi luiden! Kroatische verkiezingen in teken nationalisme CaidaeGouocwit ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 Ruimteveer op weg voor Nederlandse experimenten jCAPE CANAVERAL - Het ruimteveer Atlantis is gis teren gelanceerd met aaTn boord het Europese ruimte platform Eureca dat moet worden uitgezet. Aan boord jvan Eureca zijn ook twee Nederlandse experimenten 'opgenomen. Volgens het Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA wordt dit de moeilijkste van de 49 'vluchten tot nog toe. Eureca (European retrievable in strument carrier) herbergt 35 wetenschappelijke expe rimenten van België, Frankrijk, Italië, Duitsland, De nemarken en Groot-Brittannië. Er worden twee Neder landse experimenten onder gewichtloze omstandighe- den uitgevoerd: het groeien van grote en zuivere kris tallen van het eiwit rhodopsine (betrokken bij het zien) 'en blootstelling van organisch materiaal aan het va- cuüm van de ruimte en de hoge doses ultraviolette stra- j ling, direct afkomstig van de zon. Zweden mag EG-lid worden BRUSSEL De Europese Commissie heeft gisteren ingestemd met het openen van formele onderhandelingen om Zweden toe te laten als lid van de Europese Gemeenschap. Zweden heeft 1 juli 1991 het lidmaatschap aangevraagd. Frans Andriessen, EG-com- missaris voor buitenlandse aangelegenheden, zei dat Zweden al leen lid kan worden als het zijn neutraliteitspolitiek overboord zet. Hij verklaarde dat de onderhandelingen „begin 1993" van start kunnen gaan. Andriessen zei ook dat het EG-lidmaatschap lagere prijzen voor de Zweedse boeren zal betekenen en dat over het sociale en regionale beleid in Zweden gepraat zal moeten worden. Ook moeten volgens Andriessen de Zweedse industriële monopolies verdwijnen. Voorts zei Andriessen dat Zweden en andere aspirant-leden een duidelij ke betrokkenheid aan de dag moeten leggen wanneer ze lid wor den. Ze dienen onvoorwaardelijk de regelementen van de EG te on derschrijven op zowel het economische vlak als op het gebied van economisch beleid. Op de lange duur zullen de landen bovendien bereid moeten zijn tot een gemeenschappelijke defensiepolitiek te komen. Hamsterwoede Albanië wegens prijsstijgingen TIRANA Mokkende en ongeruste Albanezen hebben gis teren bakkerszaken leeggekocht in Tirana, de hoofdstad van het armste land van Europa. De stormloop op winkels gebeurde een dag voor de invoering van ingrijpende hervor mingen die de kosten voor het levensonderhoud zullen ver dubbelen. Chronische voedseltekorten en de lage levens standaard hebben bij de autoriteiten de angst voor sociale onrust doen toenemen. Afgelopen winter vielen bij rellen 45 doden. In vele steden wordt druk gehamsterd. De bakkerij en die nu afgeschermd zijn met ijzeren tralies waren binnen enkele minuten na de opening uitverkocht. De politie hield zich op afstand. Een inwoner verklaarde dat hij sinds hij ge ruchten over de prijsverhoging had vernomen er met vrien den in was geslaagd om vijftien broden te kopen. De prijs van brood wordt verhoogd van acht naar twintig cent. Het gemiddelde maandinkomen in Albanië is veertien gulden. Snelle hervatting onderhandelingen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG - VN-gezant Cyrus Vance heeft gisteren aan het einde van zijn tiendaagse missie in Zuid-Afrika gezegd optimistisch te zijn over de kansen dat de onderhan delingen over een nieuwe grondwet binnenkort worden hervat. „De leiders aan beide zijden hebben gezegd dat ze terug willen naar de conferentietafel De Verenigde Naties stuurden Vance naar Zuid-Afrika nadat het Afrikaans Nationaal Congres de onderhandelingen uit protest tegen het escalerende politie ke geweld in de zwarte woonoorden had verbroken. ANC-leider Nelson Mandela heeft van grote bedrijven de toezegging gekregen dat er geen arbeiders ontslagen zullen worden die volgende week mee zullen doen aan de landelijke staking, aldus het ANC gisteren. De regering verklaarde dat tijdens de staking maandag en dins dag de essentiele overheidsdiensten zul len blijven functioneren. Het ANC en het aan het ANC gelieerde vakverbond COSATU hebben tot de sta king opgeroepen om de regering van pre sident F. W. de Klerk te dwingen ruimte te maken voor een multiraciale interim regering. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 Hebt u meegedaan aan de actie „Klok voor Brezi" of wilt u gewoon uit belangstelling de klok - geschenk van de abonnees van onze krant aan het kerkje in het Tsjechische dorp Brezi - voor het eerst horen luiden? Dan kunt u samen met onder anderen kardinaal A. Simonis die de Nederlandse bisschoppen vertegenwoordigt, zelf aanwezig zijn bi] de plechtige doop. Onze krant wil die week namelijk, een reis naar Praag organiseren, van waaruit de bus u op zondag 30 augustus naar Brezi brengt De gulle gevers, die via onze krant niet minder dan twintigduizend gulden bijeengebracht hébben, kunnen dan constateren wat er met het ingezamelde geld nog meer tot stand is gebracht uit solidariteit met de mensen daar Wie dat wil kan boeken voor een stedenreis naar Praag. verkoopprijs: 6-daagse luxe touringcar- reis vertrek datum: 28 augustus De schoonheid van Praag, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. En terecht want wie door Praag wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsgezichten. De straatjes in de oude binnenstad zijn smal, tot onverwacht een groot plein wordt bereikt, het beroemde Wenclausplein. Verder beschikt Praag over oude paleizen, de renaissance en barokke kerken en niet te vergeten de moderne metro. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden die u zeker mee moet maken. Toeslag 1-persoonskamer 100.- Inclusief «vervoer per luxe touringcar overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklasse hotel «basis half-pension Bezoek aan Brezi begeleiding tijdens de gehele reis afscheidsdiner LONDEN/KATHMANDU - Een Chinees vliegtuig is gis- I teren tijdens het opstijgen van het vliegveld van Nan king verongelukt. Daarbij ok, kwamen 100 van de 126 in zittenden om het leven, aldus Ej persbureau Nieuw China. Een Thais passagiersvliegtuig dat gisteren boven Nepal werd j vermist, is gevonden. Reddings- werkers konden het wrak, en- kele tientallen kilometers ten zuiden van de hoofdstad Kath- mandu, na de ontdekking nog j niet bereiken, waardoor het lot van de van de 99 passagiers en 14 bemannningsleden onduide lijk bleef. De Chinese toestel, een Jak-42, was op weg van Nanjing in het oosten van het land naar Xia men in de zuidoostelijke pro vincie Fujian. Het vliegtuig ver- voerde 116 passagiers en tien bemanningsleden. De 26 inzit tenden die de ramp in eerste in stantie overleefden raakten ge wond. Nieuw China meldde dat het toestel er niet in was ge slaagd van de grond los te ko men en zo'n 600 meter voorbij de startbaan in brand was ge vlogen. Het Thaise vliegtuig, een Air bus 310-300 was op weg van de Thaise hoofdstad Bangkok naar Kathmandu. Een hoge po- litie-functionaris verklaarde dat soldaten hebben gemeld dat het vliegtuig bij het dorp Ang- hor is neergestort. Eerder had de politie in Kathmandu uit het dorp meldingen ontvangen van een zware ontploffing. Reddingsteams van de politie gingen op weg naar de plaats van het ongeluk. Het bergach tige terrein en zware regenval bemoeilijken echter de zoek tocht zeer. Volgens de passa gierslijst van Thai Internatio nal Airways, de eigenaar van de Airbus, waren de meeste inzit tenden toeristen uit onder meer Japan, de VS en Europa. Er zouden geen Nederlanders, maar wel vijf Belgen aan boord zijn geweest. De luchtvaart maatschappij deelde echter mee dat van een aantal passa giers de nationaliteit niet be kend is. Luchtverkeersleiders in Kath mandu verklaarden dat zij de piloot van de Airbus opdracht hadden gegeven van koers te veranderen en naar het zuid westen, richting India, te vlie gen. Zij hadden daartoe beslo ten wegens de hevige moesson regens in Kathmandu. Er zijn ook onbevestigde berichten dat het vliegtuig kampte met tech nische problemen. Vegetarische Mac Duizenden bosbranden in Rusland MOSKOU Aanhoudende droogte heeft deze zomer in Rusland al tot meer dan 15.000 bosbranden geleid. Iedere dag komen er drie a vierhonderd nieuwe branden bij. Dat heeft het hoofd bosbe heer van het Russische ministerie van milieu, Viktor Sergijenko, gisteren verklaard. De 15.626 branden hebben al meer dan 829.000 hectare bos, steppe en veengebied in vlammen gezet. De vuurzeeën naderen de steden Novgorod, St. Petersburg en het in het oosten van Rusland gelegen Magadan. 'Honecker is vrijwillig vertrokken' MOSKOU De voormalige DDR-leider Erich Honecker is vrijwil lig uit de Chileense ambassade in Moskou vertrokken, ondanks de beweringen van zijn advocaat dat hij onder dwang op het vliegtuig werd gezet dat hem woensdag terugbracht naar Duitsland. Dat heeft de woordvoerder van het Russische ministerie van buiten landse zaken, Sergei Jastrzjembsky, gisteren verklaard. „Honec ker heeft niets ondernomen waaruit zou hebben kunnen blijken dat hij niet vrijwillig het terrein van de Chileense ambassade wilde verlaten zoals de Chilenen hem verzocht hadden", aldus Jastr zjembsky. „We waren tevreden en blij verrast dat de hele gang van zaken op een goede manier is verlopen en Erich Honecker wijsheid aan de dag legde Vegetarische Amerikaanse demonstranten serveerden gisteren voor de vestiging van McDonald's in Moskou honderd hamburgers van soyabonen om klanten er van te weerhouden het populaire fastfood paleis binnen te stappen. De enigen die zich aan het door de demonstranten als gezond omschreven voedsel tegoed deden waren de zigeuners, bedelaars en straatjochies. FOTO: AP Serviërs gunnen moslims een kanton (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO Karadzic uit te zijn dreigement dat de moslims bij de verdeling van Bosnië buiten de boot vallen in Belgrado na terugkeer van het overleg over Bosnië uit Londen waar moslim-verte genwoordigers weigerden te onderhandelen met de Ser viërs. De strijd tussen Serviërs en Kroaten kan spoedig voorbij zijn „omdat er nog weinig ver schil van mening is welke gebie den in Bosnië-Hercegovina voor de Kroaten zijn en welke voor de Serviërs", verklaarde hij in Belgrado. Karadzic zei dat de Serviërs hun standpunt over de grenzen zouden kunnen ma tigen. „De Servische zijde is be reid enkele concessies te doen om te zorgen dat de moslims hun eigen kanton kunnen heb ben. Er is grotere steun in Eu ropa voor het idee dat Bosnië- Hercegovina in twee delen zou moeten worden verdeeld", ver klaarde hij. „De moslims zijn geen etnische groep of zelfs een natie, maar gewoon een reli gieuze groep", voegde hij er aan toe. „Het zou veel beter zijn voor de moslims onderhande lingen te beginnen". Karadzic eiste een deel op van de Kroati sche kust aan de Adriatische Zee, waar de smalle strook Kroatisch gebied ten zuiden van de havenstad Dubrovnik Bosnië praktisch volledig van de zee afsluit. De Bosnische vice-president Ejup Ganic zei te vrezen dat de Serviërs zijn land binnen een maand van de kaart zullen hebben geveegd. MOSKOU Loletta Rudyk viert dit jaar 102e verjaar dag, als ze tenminste nog in leven is. Zij is één van de drie vermiste Amerikaanse staatsburgers uit de vorige eeuw op een lijst van 25 ver misten, gisteren gepubli ceerd in de Rossiïskaja Gaze- ta, de spreekbuis van het Russische parlement. De benjamin onder de verdwe nen Amerikanen is Daniel Ni- kitchik, die in 1936 in Chicago werd geboren. De lijst stamt uit 1954 en betreft derde landen" en staatsloze burgers die over een paspoort of verblijfsvergunning van de Ver enigde Staten beschikten. De krant roept een ieder die infor matie heeft over de vermisten op naar een nummer in Moskou te bellen. De Rossiïskaja Gazeta kwam met de lijst een dag nadat gene raal Volkogonov kon melden dat hij eindelijk bewijs had ge vonden dat in de voormalige Sovjetunie inderdaad een aan tal Amerikaanse krijgsgevange nen nog in leven zou kunnen zijn. De generaal is lid van de Russisch-Amerikaanse com missie die zoekt naar de krijgs gevangenen die Jeltsin tijdens een recent bezoek aan Was hington onverwachts uit zijn hoed goochelde. De witte reus uit de Oeral kan dit nieuws goed gebruiken. De Jeltsin-ge- trouwe media begonnen al te spreken van „een vergissinkje van de president". In principe zou het allemaal gaan om vier categorieën ge vangenen. De eerste groep be staat uit mensen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Sovjet- handen terecht kwamen. Het zou ondermeer om 114 Ameri kanen gaan die tijdens de oorlog aan Duitse zijde vochten. In 1953 zouden 4 Amerikanen in de Sovjetunie in psychiatrische inrichtingen hebben gezeten, maar over hun latere lot is niets bekend. Tijdens de Koreaanse oorlog werden 1309 Amerikaanse vliegtuigen neergehaald. Uit dokumenten blijkt dat de Sov jet-inlichtingendienst 59 Ame rikanen heeft verhoord. Meer dan 500 piloten belandden in Chinese kampen. Uitwisseling Vietnam ontkent de overdracht van Amerikaanse krijgsgevan genen aan Moskou. Uit doku menten zou wel blijken dat ze ven gedeserteerde Amerikanen langs illegale weg via de Sovjet unie in neutrale Europese lan den zijn beland. Tijdens de Koude Oorlog zijn 9 Amerikaanse vliegtuigen neer- i in de buurt van Sovjet grenzen. Over het lot van de be manningen is nauwelijks iets bekend. Wel bekend is de uit wisseling van de Sovjet-inlich- tingenman Rastvorov tegen drie Amerikanen in 1954. De Nezavismaja Gazeta, ofwel On afhankelijk dagblad, sluit niet uit dat dit soort ruilpraktijken vaker heeft plaatsgevonden. Diezelfde krant komt met het trieste verhaal van de Ameri kaanse majoor York. In 1942 landde zijn B-25 in de Sovjetu nie na het eerste Amerikaanse bombardement op Tokio. Aan gezien de vliegdekmoedersche- pen Hornet en Enterprise, van waar de bommenwerpers ge start waren, Japan niet dicht genoeg hadden kunnen benade ren, haalden de meeste vliegtui gen de veilige thuishaven in be vriend China niet. „Dear sir!", schreef de majoor aan Sovjetmaarschalk Vasil- jevski. Daarop volgde een vurig pleidooi om te worden ingezet in de strijd. Al een jaar zaten York en zijn mannen vast in de Sovjetunie en zij waren het niets dan beu. „Gelooft u soms dat de Japanners een Duitse be manning vast zouden houden die na een luchtaanval op de Sovjetunie toevallig op Japans grondgebied belanden? Ik doe een oproep op uw realiteitszin". Stalin, vriend van kinderen, zeelieden, geallieerden en eigen volk, liet de Amerikanen niet gaan. Sommigen onder hen, van Russische afkomst, weiger den van hun Amerikaanse staatsburgerschap af te zien. Straf: tientallen jaren kamp. Anderen gaven toe. Beloning: tientallen jaren kamp. Drie Amerikaanse bemanningsleden die na het bortibardement op Japans grondgebied terecht kwamen, werden als vijand be handeld en onthoofd. De Ame rikanen in de Sovjetunie wer den volgens de spelregels geïn terneerd, want Moskou en To kyo erkenden eikaars neutrali teit. Uit dat 'neutrale' Rusland en andere voormalige Sovjet re publieken moeten die geïnter neerden vijftig jaar na dato nog steeds terugkomen. Vaccin verlengt Fontein levensduur van melanoom- patiënten LOS ANGELES - Patiën- I ten met een uitgezaaid mela- I noom, de meeste dodelijke j vorm van huidkanker, heb ben baat bij een nog in expe rimenteel stadium verkeren de behandelingsmethode, waarbij de principes van een vaccin worden gehanteerd. JDit blijkt uit een deze week vrijgegeven studie van het John Wayne kankerinstituut in Los Angeles, li) Het „vaccin" bestaat uit leven- n de melanoomcellen, die aan ra- dioactiviteit zijn blootgesteld om verdere celwoekering te ii] voorkomen. Het vaccin wordt 0 tijdens een aantal jaren met :>i steeds langer wordende tussen- r pozen ingespoten. Het zet het ;d afweersysteem van de patient tj ertoe aan kankerdodende anti- stoffen en witte bloedcellen te rj produceren, zonder dat zich bij- 3-1 werkingen voordoen zoals bij chemo-therapie en bestraling. I Aan de eerste injecties is ook het vaccin tegen tuberculose toegevoegd, wat het afweersys teem verder stimuleert. Dr. Donald Morton, de leider van het onderzoek, zei dat de j 136 patiënten die het medicijn kregen toegediend in plaats van de gemiddelde levensduur van 7,3 maanden na de diagnose van vergevorderd melanoom, gemiddeld nog 23 maanden te leven hadden. „Daarnaast kwa men we tot de verbazende con clusie dat 26 procent van deze patiënten na vijf jaar nog in le ven was", zei Morton. „Onze ervaring voorheen was dat slechts zes procent na vijf jaar nog in leven was". Melanoom, dat in een vroegtij dig stadium middels een opera tie zeer goed te is behandelen, is in de Verenigde Staten de vorm van huidkanker die steeds meer voorkomt. De toename wordt geweten aan overmatig zonne baden en het dunner worden van de ozonlaag, waardoor de hoeveelheid kankerverwek kend ultra-violet licht dat de aarde bereikt groter wordt. Een als bruid verkleed model lijkt omgeven te worden door een fontein. Het nep-water- spektakel, gemaakt van plexiglas en metaal en behorend bij een jurk van witte crêpestof, maakt deel uit van een creatie van de collectie van Paco Rabanne die. gisteren in Parijs werd gepresenteerd. FOTO EPA ZAGREB Wereldwijd mag de aandacht dezer dagen vooral uitgaan naar het et nisch geweld in Bosnië en de vluchtelingenstroom uit ex- Joegoslavië, maar wie ver wacht dat de morgen te hou den verkiezingen in Kroatië in het teken van deze proble men zal staan komt bedro gen uit. Kroatisch nationalisme en cha os zijn de trefwoorden waaron der het nieuwe parlement en de nieuwe president van de jonge staat Kroatië gekozen zullen worden. Het allesoverheersende onder werp tijdens de verkiezings campagne is het verjagen van de Servische bezetter uit Kroa tië. Niets houdt de Kroaten zo bezig als de terugkeer van de door de Serven bezette gebie den in het moederland. Geen van de acht presidentskandida ten kan zich veroorloven om het volk niet plechtig te beloven de deling van het land zo snel mogelijk en zo nodig met ge weld ongedaan te maken. De belangrijkste leus van hui dig president Franjo Tudjman luidt „Van overwinning naar Welstand", maar elke Kroaat weet dat de achterliggende ge dachte als zou de oorlog tegen de Serven over en gewonnen zijn, een illusie is. „Het nationalisme van het mo ment is begrijpelijk, maar zal uiteindelijk overwaaien", aldus econoom en leider van een klein partijtje Branco Horvat. „De mensen zullen inzien dat de economie de grootste aandacht opeist". Toch heeft geen van de kans hebbers voor het president schap een serieus economisch programma. De meeste kandi daten beloven wel de economie weer op poten te zetten, maar veel verder dan de cliche's als privatisering, buitenlands kapi taal en terugdringen van de werkloos komen ze niet. Meest sprekend voorbeeld is de extreem nationalistische leider van de Kroatische Partij voor het Recht, Dobroslav Paraga. Op het fascistisch gedachten- goed van de Kroatische vazal staat onder Hitier terugval lend, belooft Paraga niet alleen de Serven uit Kroatië te zullen verdrijven, maar en passant ook heel Bosnië en delen van Servië maar in te lijven. De denkbeelden van Paraga gaan de meeste Kroaten te ver. President Tudjman lijkt de meeste kans te maken. Ook hij zal Kroatië weer één maken, maar verder probeert hij zorg vuldig; de suggestie te wekken dat de strijd eigenlijk al gewon nen is. Ik heb van Kroatië een zelfstandige, internationaal er kende staat gemaakt, van hier af kan het alleen maar beter gaan, is de suggestie. De door Tudjman gecontroleerde tv wil het beeld van een stabiel Kroa tië op weg in de vaart der volke ren niet verstoren door al te veel beelden van ontheemde mensen te laten zien. De oorlog in Bosnië speelt om dezelfde re den ook nauwelijks een rol, te meer daar Kroatië daar officieel niet bij betrokken is. Dat het Kroatische leger volop mee vecht en hele delen van Herce- govina onder zijn gezag heeft gesteld is een publiek geheim. Het tweede kenmerk van de verkiezingen van zondag is de chaos over wie er wel en wie er niet mag stemmen en waar er gestemd mag worden. Een dag voor de aanvang is dat nog vol strekt onduidelijk. Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5