'Wie vetarm eet gaat niet veel later dood' Eigen fuchsia voor Janneke Brinkman JEUGDVAKANTIES de scherpe scoRPioEN „Uitstappen alstublieftdeze auto wordt gekaaptJ Rotterdamse tunnel later in gebruik door pech NS-systeem suske en wiske Christelijk paardrijden in (Kn)Uffelte foidaeGouqqrtt__J BINNENLAND Proef met chipkaart in openbaar vervoer UTRECHT De reizigers qn het openbaar vervoer worden wellicht over een tijdje verblijd met een chipkaart die de huidi ge vervoerbewijzen gaat ver dringen. Een kleine 500 NS'efs gaan vanaf medio september^e chipkaart twee maanden lang uitproberen. Het is een soofi bankpasje waarmee de rèiziggr allerlei zaken kan kopen. De chipbezitter moet wel door al lerlei poortjes of langs automa ten waar het chipje wordt „ge screend". In principe wordt fyet mogelijk om een reis per trei,n en aansluitend.vervoerper bus of tram in één keer te kopen. Wellicht kan ook koffie of qqn krantje in de trein alvast vap,|e voren worden betaald; voor spelt NS. Die krant is overigeps in de trein nu nog helemaal niet te koop en koffie is alleen op §e langere afstanden te verkrijgen en dan nog lang niet pltyd. Maar chip of geen chip, de con trole in de trein blijft. door zijn vrouw Janneke keurt CDA- fractieleider Eelco Brinkman een van de zevenduizend fuchsia's die in Ommen zijn te zien. FOTO:FRANK UIJLENBROEK OMMEN Elco Brinkman, fractieleider van het CDA, heeft gisteren in Ommen de vijfjaarlijkse tentoonstelling van de regio Twente van de Nederlandse Kring van Fuchsi avrienden geopend. Bij die gelegenheid werd een nieuwe fuchsia ten doop gehouden: de Janneke Brinkman-Salen- tijn-fuchsia. De tentoonstelling, met als thema 'fuchsia's en water', wordt gehouden in de klassieke tuinen van Huize het Laar in Ommen. De organisatoren denken tot en met volgend weekeinde augustus zo'n tachtigduizend bezoekers te ontvangen. Mevrouw Brinkman is overigens de tweede van haar gezin naar wie een fuchsia is vernoemd: vijf jaar geleden ging haar man haar voor. De lijsttrekker van het CDA zei niet te weten welke verkoopcijfers de Eelco Brink man-fuchsia ('fijn en rijk bloeiend') boekt onder socialisten. „Het zal niet veel zijn. Ze zijn niet rood, ze zijn bescheiden van kleur". Jeugdvakanties lijken veelal op elkaar. Maar er zijn ook an dere vakanties. Vandaag het laatste deel in een serie van zes: de christelijke paardrijweek. NEW YORK - Je staat voor een stoplicht en ineens stapt een man je auto binnen en neemt plaats op de passagiers stoel. Denkt hij wellicht dat je een taxi bent? Nee, hij heeft een 'pistool. Hij kaapt je auto. Be leefd vraagt hij je uit te stappen. Dan sta je op straat en rijdt hij weg. In jouw auto. Nu de alarmsystemen voor au to's steeds beter worden, heb ben autodieven in New York en andere Amerikaanse havenste den hun toevlucht genomen tot het kapen van auto's. Ze stelen de wagens terwijl de eigenaars zelf er nog in zitten. Zo hoeven ze geen moeite te doen om in te breken in de auto, blijft de scha de beperkt en zijn ze ervan ver zekerd dat het gestolen model in goede mechanische staat is. Volgens de politie opereren er hele teams van „autokapers", die meestal in opdracht werken en uit zijn op speciale autoty pes. De gestolen auto's worden onmiddellijk op gereedliggende schepen geladen en naar het buitenland verscheept, waar ze soms voor driemaal hun oor spronkelijke prijs verkocht worden. Tot dusver zijn er dit jaar meer dan 700 auto's gekaapt in New York. Mercedessen, BMW's en Porsches zijn bijzonder popu lair. De angst voor kapers is groot onder de autobezitters. In plaats van voor dure restau rants te wachten terwijl hun werkgevers binnen dineren, rij den chauffeurs van limousines en andere kostbare auto's lie ver in groepjes rond om elkaar te beschermen. Dit leidt soms tot opmerkelijke verkeersop stoppingen. De kapers krijgen zo'n 1000 dollar per auto, maar het echt - grote geld wordt verdiend door de tussenpersonen die de op drachten geven en de auto's naar het buitenland versche pen. Vorig jaar december werd een kapersbende opgerold die ingehuurd was om 178 luxewa gens te stelen voor de Westafri- kaane markt. Totale waarde zo'n 4,4 miljoen dollar. Afzetmarkt Zuid- en Centraal-Amerika vor men de traditionele afzetmarkt voor gestolen luxewagens, maar volgens de politie is de stijging van het aantal kapin gen te wijten aan de toegeno men vraag op het Indische con tinent en in de voormalige Sov jetunie, waar de georganiseerde misdaad om wagens staat te springen. De politie gelooft dat een deel van de auto's uit de he roïnehandel wordt betaald. „De dieven zijn veel brutaler geworden", aldus inspecteur Ronald Trash uit New York. Onlangs werd op een snelweg in New York een echtpaar door twee auto's klemgereden. De dieven gingen er vandoor in hun auto. De eigenaars moes ten naar een vluchtheuvel spur ten om. het razende verkeer te ontwijken. In een ander geval werd een auto gekaapt bij de uitgang van een drive-in pizze ria. De dief nam ook de pizza De autokaperij heeft een nega tieve uitwerking op de al ver derfelijke rijpraktijken in New York City. Als een andere auto zachtjes tegen je aanbotst is dat misschien wel een poging om je te laten stoppen zodat een ka per zijn slag kan slaan. Rij door, adviseert de politie nu. „Newy- orkers stppen toch al niet graag", zegt een rij leraar. „Maar nu het gevaar bestaat dat hun auto wordt gekaapt als ze stoppen, rijden ze als gek ken". (c) The Times UTRECHT De spoorwe gen hebben pech met het nieuwe door een computer gestuurd beveiligingssys teem (EBS) voor wissels en seinen dat op den duur het huidige systeem moet ver vangen. Fabrikant Siemens heeft problemen met de soft ware (programma's) voor het nieuwe beveiligingssysteem dat een investering van vele miljoenen vergt. Daardoor kan de nieuwe twee sporige tunnel in Rotterdam (die de roemruchte Willems bruggen moet gaan vervangen) pas enkele weken of zelfs maan den later in gebruik worden ge nomen. Oorpronkelijk zou die tunnel al 6 juni volgend jaar open gaan. Ook komt NS in de knel met de beveiliging van en kele andere grote projecten zo als de uitbreiding van het Utrechtse Centraal Station. NS en Siemens zoeken momen teel koortsachtig naar een op lossing, ook voor de financiële gevolgen. Een NS-woordvoer der zei dat het nog te vroeg is om te praten over schadevér goeding. Maar niet is uitgeÉo ten dat het daar wel op dit draait als de vertraging echtpi de hand zou gaan lopen. „Co'n tract is contract", zegt de woordvoerder. „Overigens heb ben we er alle vertrouwen11 n dat het zo'n vaart niet zal Io pen". Het EBS-systeem is vpoi de verkeersleiding veel oVe'r zichtelijker en makkelijkerte bedienen dan het huidige elek trische relaissysteem. De Duit se en de Zwitserse spoorwegen werken al met de Siemens-ap- paratuur. Idoor HOMME KROL WAGENINGEN - De cho- lesterolrage is onzinnig. Het is een soort klucht der vergis singen. Een algemeen advies aan de bevolking om het ge bruik van verzadigd vet sterk te beperken is niet gerecht vaardigd. Deze conclusie trekt de Wageningse hoogle raar prof. dr. ir. Pieter Wal stra uit vergelijkend litera tuuronderzoek. Zijn bood schap? Wie een vetarm dieet volgt gaat echt niet veel later dood dan een roomboter- klant. „De boodschap wordt ons via de reclame nog elke dag aange praat", zegt Walstra over de te lefoon. „Het eten van verzadigd vet verhoogt de cholesterolspie gel van ons bloed en dat leidt tot een grotere kans op een hartin farct. Dus moeten we anders gaan eten". En die boodschap klopt niet? „We moeten matig en gevarieerd eten ja, maar niet op grond van dat cholesterol- verhaal". Maar het oorzakelijk verband tussen verzadigd vet en dichtslibbende slagaderen is toch allang wetenschappelijk aangetoond? „Dat is het oude liedje ja. Het wordt al bijna veertig jaar ge zongen. Het stoelt op de choles- terol-hypothese van Ancel Keys uit de jaren vijftig. Maar na meer dan een miljard gulden aan onderzoek is daar nog altijd geen afdoend bewijs voor gele verd. Maar wacht 's even, u maakt er een interview van. Daar heb ik geen trek in, nee, ook niet in Wageningen. U kunt wat mij betreft citeren uit mijn artikel in het augustusnummer van het tijdschrift Spil". Kritiek Speelt hier enige vrees voor kri tiek, omdat u als hoogleraar zuivelkunde bij voorbaat in de verdachte hoek zit? Per slot wordt zuivel vaak met verza digd vet vereenzelvigd. „Absoluut niet, ik zie niet in waarom me dat verdacht maakt. Oh, u suggereert dat ik een representant van de land- boutylobby ben. Allerminst. Ik werk gewoon bij de vakgroep le vensmiddelentechnologie van de universiteit. De reden dat ik geen interview wil is eenvoudig dat ik aan mijn artikel in Spil niets toe te voegen heb". Maar aan het eind ervan vraagt u zich af hoe het zo ver kon ko men met wat u de cholesterol- rage noemt. U schrijft daar wel ideeën over te hebben, maar die wilt u de lezer besparen. En naar die ideeën ben ik juist zo benieuwd. „Dan zal ik uw nieuwsgierig heid niet bevredigen. Ik heb geen zin om uw lezers op dat punt met mijn ideeën op te schepen. Omdat ze voor een deel op vooroordelen berusten, in ieder geval niet op onder zoek. Dat zou dus een onweten schappelijk verhaal worden en daar pas ik voor". gevolgen? Die zijn vorig jaar be rekend door de Amerikaanse voedingsdeskundigen Browner, Westenhouse en Tice (Journal of the American Medical Asso ciation 265-1991). Ze gingen er vanuit dat de hele Amerikaanse bevolking op een cholesterol verlagend dieet (zoals officieel gepropageerd) zou overgaan. Dan zouden de Amerikanen dus langer moeten leven. Klopt, maar veel naam mag het niet hebben. Een Amerikaanse man van 75 jaar krijgt er twee maan den leven bij, een even oude landgenote één maand. Voor mannen van 60 jaar is het ver schil zeventien dagen. Let wel, het gaat om gemiddelden, maar toch. Een extra vakantie zit er nauwelijks in. Meloenen Om de cholesterolgekte in de VS moet Walstra een beetje la chen. „Op allerlei levensmidde len staat cholesterol free, zelfs op meloenen en mineraalwater Op allerlei manieren pro beert men mensen die eten wat ze lekker vinden een schuldge voel aan te praten. Overbodig te zeggen of ik dat allemaal ethisch verantwoord vind". Op het in Nederland gangbare voedingsadvies heeft hij stevige kritiek. Hij vindt de voorlich- tingsboodschap te ingewikkeld en te verwarrend. „Hoewel de cholesterolspiegel maar heel weinig afhangt van de opname, denken velen nu dat cholesterol een soort vergif is dat je vooral niet moet eten, terwijl het een noodzakelijk bestanddeel van ons lichaam is. Ook ontstaat er een ontsnappingsmechanisme. Bijvoorbeeld: als ik nu halfvolle melk drink, dan hoef ik verder niet meer zo op m'n eten te let ten". Walstra concludeert dat een al gemeen advies om het gebruik van verzadigd vet sterk te be perken niet door onderzoeksre sultaten gerechtvaardigd wordt. Weliswaar neemt in Ne derland de Voedingsraad een tamelijk gematigd standpunt in, maar de reclame houdt de rage met veel geweld in stand. Het zou interessant zijn om over pakweg twintig jaar, als de rage volgens de hoogleraar wel zal zijn uitgewoed, onderzoek te doen naar het verschijnsel. „Hoe kon het zover komen, hoe konden zoveel onhoudbare uit spraken worden ontlokt aan wetenschappelijke onderzoe kers, waarom ging het publiek er zo op reageren, wat voor maatschappelijke krachten hebben hier gewerkt?" Walstra heeft daar wel z'n idee ën over, maar die houdt hij dus liever voor zich. Wel wil hij een voedingsadvies geven: eet ma tig en gevarieerd. Van wie heb ben we dat eerder gehoord? Precies, van het Voorlichtings bureau voor de Voeding. De Wageningse prof predikt dus geèn nieuw evangelie, hij relativeert hoogstens de choles- terolrage. Kortom, wie de goede voorouders heeft en zichzelf wil vrijwaren van een hartinfarct leve als matige geheelonthou der op een onbewoond eiland. In de hoop niet vroegtijdig aan de eenzaamheid te sterven. Volgens Walstra is de cholesterol-rage onzinnig. Als je maar matig en gevarieerd eet, kan een patatje-met zo nu en dan geen kwaad. FOTO: SP UFFELTE 'Christen zijn'. De folder had het aangestipt, maar maakte er niet te veel woorden aan vuil. En op het christelijk paardrijkamp in het Drentse Uffelte doen de deelnemers aan deze Youth for Christ-vakantie het ook niet. De dames jongens schrijven zelden in op paard rijden zijn even stil voor en na het eten, de leiding pro beert ze in groepsgesprekken en thema-behandelingen „iets mee te geven", maar verde- r ach, de gemene deler is toch vooral de inhoud van de stallen. Het hippisch gebeu- Ceasar en Carlos zijn christe lijke paarden deze week, grapt begeleider Eddy. De twee vier voeters hebben, leggen de kin deren uit, een bijzondere posi tie ten opzichte van hun acht tien collega's. Ceasar is popu lair vanwege zijn mooie ma nen, Carlos geniet liefdevolle belangstelling vanwege zijn ouderdom en het aandoenlijke gebrek dat daarmee gepaard gaat; De oude reus laat zijn respectabele lap tong zonder scrupules uit de mond han gen. „We sukkelen hier niet, het zijn paarden, geen pony's", verzekert de eigenaar van ma nege 't Holtingerzand waar de Youth for Christ-kinderen al dertien jaar neerstrijken voor hun paardr ij vakantie. Ze ver blijven er een week onder het zorgzame oog van de begelei ders, niet te oud (gemiddeld 24) en meestal ook begenadigd met een groot brok paardelief- de. Zoals Charissa, die vooral ge niet van de vele vragen die de kinderen in de loop van zo'n week stellen. Kleine 'of grote vragen, de begeleiding is er dol op. Gisteravond nog, het on derwerp voor de avondsluiting was de oneerlijkheid dat in Zuid-Afrika zwarte mensen niet gelijk worden behandeld, zei plotseling een van de kin deren: „Maar bij ons komen ook te veel zwarten". Het was aanleiding voor vurige ge sprekken, waarbij het opviel dat de kinderen vele malen lie ver vertellen dan luisteren. De begeleiding, zelf geanimeerd deelnemer aan de discussie maar toch vooral 'aanjagers', moest de groep uiteindelijk naar bed sturen. Zo interes sant vonden ze het allemaal; de tijd vloog, de afgelopen nacht. De kinderen variëren in leef tijd van twaalf tot en met vijf tienjaar. Ze hebben nogal wat te doen in Uffelte. Dagelijks een uur te paard, veel spel en sport, boodschappen doen een eufemisme voor chips inslaan en corvee, natuur lijk. Alles voor vierhonderd gulden. Een uurtje paardrij den per dag is wellicht wat weinig, vinden ook de begelei ders, maar daar staat tegen over dat er ook twee keer een rit van anderhalf uur gemaakt wordt, zodat ze wat verder van huis kunnen. Eddy: „Het voordeel van deze manege is wel dat we vrij mogen rijden en direct buiten de poort in de vrije natuur staan. Dat scheelt tijd". Op de aankondiging dat op de dag des Heren een kerkdienst wordt bezocht, reageerde van de achttien deelneemsters in Uffelte deze week slechts één met een pruillipje. De meeste kinderen gaan thuis ook ter kerke. Niet-christelijke kinde^ ren komen niet veel naar de, paardrijweek van Youth foy: Christ. Jammer, vinden ze bij I de organisatie, want het is vaak leuk om een gemêleerde, groep te hebben en men is im mers verdraagzaam. Maar de praktijk is dat het, veelal de ouders zijn die vin-i den dat als kindlief toch op/; een paardrijkartip gaat, dit, maar het beste onder begeleir, ding van gelijkgezinden kap. gebeuren. „Maar we pushen hier niet", zegt Charissa, „we, hebben het over God, natuurj- lijk, maar leggen er de nadrulf op dat de kinderen zelf een mening moeten vormen. Over allerlei dingen". Debbie, een jongedame me| grote liefde voor Caesar, hoe- I wel Carlos ook lief is natuur- J lijk, vind het kletsen 's avonds wel leuk. Maar niet op dcf slaapkamers, wat volgensI haar ook gebeurt. „Ik slaap slecht in een vreemd bed. Van nacht zijn we met een stel- naai' een andere slaapzaal ge- gaan omdat de rest niet rustig was". Maar Debbies nachtelij- ke bezwaren monden overdag" niet uit in hardvochtige vei>, j wijten. Eddy: „Het is een per-" I fecte groep, iedereen gaat meff iedereen om, ik vind het hartm i stikke leuk". Terwijl in de stallen de kinde,-! ren enthousiast de paarden,, J staan te verdelen en de lijden*- de voorwerpen zonder enig be?' zwaar hiertegen lijken klaarw te staan voor hun dagelijkse! klusje, valt binnen in het kampgebouw het oog op eerf stepcil op het toilet: 'Waarde-; ring, blijdschap, feestvieren'-. In Uffelte, door de kinderen olijk 'Knuffelte' gedoopt, ma ken ze het waar. De inhoud van zijn artikel zegt hij volledig voor zijn rekening te nemen. Hij heeft er een berg literatuur over wetenschappe lijk onderzoek voor doorgewor steld. Met stijgende verbazing, zoals hij zegt. De wetenschap pelijke historie sinds die bijna veertig jaar oude cholesterol- hypothese lijkt voor hem op een comedy of errors, een klucht der vergissingen. De bekende hypothese luidt simpelweg: wie veel verzadigd vet eet, krijgt een hoge cholesterolspiegel in zijn bloed waardoor slagaderen dichtslibben en de kransslaga deren van het hart verstopt ra ken. Gevolg: dood door hartin farct. Wat daar tegen te doen? Minder verzadigd vet eten en vooral meervoudig onverzadigd FOTO: PERS UNIE vet consumeren. Op het eerste gezicht een heel aanvaardbare redenering, maar volgens Walstra rijkelijk naïef. Hij vecht zowel de deug delijkheid van dé cholesterol- hypothese aan, als het daarop gestoelde voedingsadviesbeleid. Roken, stress, hoge bloeddruk, suikerziekte het bekende rij tje dus zijn evenals verzadigd vet slecht voor je hart, naar het heet. Ze kunnen bijdragen aan verstopping van de (kranssla gaderen. Of, zoals Walstra het formuleert, ze correleren met coronaire hartziekten (CHZ in het jargon). Overigens'is de cor relatie wat die cholesterolspie gel betreft volgens hem alleen bij mannen tussen de 40 en 60 jaar aangetoond. Blijft de vraag in welke mate die factoren de hartziekten veroor zaken. Hoe ze precies ontstaan is uiterst gecompliceerd, deels onbegrepen en van mens tot mens verschillend, concludeert Walstra. „Er zijn ook meer fac toren in het spel. Vermoedelijk is de belangrijkste factor een sterke erfelijke component voor CHZ. De kans op CHZ hangt maar heel weinig af van de cho lesterolspiegel. Mensen met een erg lage spiegel kunnen wel degelijk een hartinfarct krijgen en veel mensen met een zeer hoge blijven er vrij van". Van een cholesterolverlagend dieet heeft Walstra geen hoge pet op. Hij verwijst naar de in veel landen uitgevoerde inter ventiestudies. Als je twee even grote groepen mensen neemt, met gelijke kenmerken, en je laat de ene groep jarenlang zo'n dieet volgen én de andere groep 'gewoon' eten dan zie je na af loop van die studies geen bete kenisvolle (significante) ver schillen in totale sterfte, is zijn bevinding. Als er al een geringe oversterfte aan coronaire hart ziekten wordt geconstateerd dan wordt die volgens hem blijkbaar gecompenseerd door een lagere sterfte door andere oorzaken, kanker bijvoorbeeld. Trouwens, zo vraagt Walstra zich af, is vermindering van de sterfte aan coronaire hartziek ten wel wenselijk? „Natuurlijk wel als het sterfte op tamelijk jonge leeftijd betreft. Maar op hoge leeftijd? Verreweg de meeste gevallen van CHZ ko men voor bij ouderen. Als die niet aan CHZ doodgaan, dan waarschijnlijk aan kanker. Ik kan me voorstellen dat er men sen zijn die dan maar liever een hartinfarct krijgen". Gevolgen Maar, schrijft Walstra, laten we nu eens aannemen dat de voor spelde verbanden tussen vet- consumptie, cholesterolspiegel en hartziekten juist zijn en niet door iets anders gecompen seerd worden, wat zijn dan de De deelnemers aan de paardrijweek van Youth for Christ rijden een uur per dag, maar besteden veel tijd aan de verzorging van de paarden. FOTO:PERS z p

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4