Waddenvereniging verontrust over boorplannen NAM „Grootste vlooienmarkt" kleiner dan Waterlooplein Particuliere opvang ontheemde Joegoslaven nog niet mogelijk "Na'n bezoekje aan de Jackpotclub konden we meteen gaan dineren." BINNENLAND A3 Duikers vinden hoofd in Maas Veerdienst Westerschelde zet minder auto's over Gasunie-fraude heeft staartje op Damrak ïeidóaQowuvnt herdachte moordzaak Politie onderschept lelden aangehouden partij marihuana ngei :aan|ei a he wist looien atio vooi ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 [ELDEN Een 62-jarige man uit anningen (gem. Helden) is gisteren *oor de politie aangehouden op ver- tnking van moord op zijn 31-jarige rouw. Het stoffelijk overschot van de ouw werd verleden week woensdag ingetroffen in een maisveld aan de and van het dorp Panningen. De aan- eh ouden verdachte spande onlangs een kort geding aan bij de Roer- ïondse rechtbankpresident tegen het voor Noord-Limburg waarbij ij eiste dat de volledige naam van zijn ouw niet meer gepubliceerd mocht rorden. De rechtbankpresident wees eze eis evenwel af. ffg HAARLEMMERMEER De gemeente politie van Haarlemmermeer heeft giste ren op het terrein van een autosloperij een container in beslag genomen met daarin negentig kilo marihuana. De partij was verpakt in aluminiumschroot en verte genwoordigt volgens een woordvoerder van de politie een straatwaarde van 1,8 miljoen gulden. In totaal werden op het terrein negen mensen één vrouw en acht mannen gearresteerd. Van hen waren er vier afkomstig uit Zandvoort. De anderen komen uit Nigeria, Polen, de Ver enigde Staten en Marokko. De marihuana is vanuit Nigeria via de Rotterdamse ha ven Nederland binnen gesmokkeld. MAASTRICHT Duikers van het Neder landse leger hebben gistermiddag uit de rivier de Maas in Maastricht het hoofd van een man opgedregd. De politie is er vrijwel zeker dat het hoofd heeft toebehoord aan een 41-jarige Maastrichtenaar die onlangs is vermoord. Van hem werden enkele we ken geleden de romp en een arm gevonden in het Albertkanaal in het nabijgelegen Belgische Lanaken. In verband met deze moord zijn een 29-jarige man en een 35-ja- rige vrouw uit Maastricht aangehouden. Volgens de Maastrichtse politie is de ver moorde man het slachtoffer geworden van conflicten binnen het Maastrichtse drugs milieu. „Kloosterhaar moet niet zeuren over muggen" DEN HAAG De bewoners van Kloosterhaar hebben geen reden meer om te klagen over muggen, vindt minister Bukman van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Het aantal van deze insecten in en rond dit Over ijsselse dorp bedraagt nog maar de helft van dat in 1987. Dus zal de be ruchte muggenplaag dit jaar in elk geval uitblijven. Bukman zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Esse- link (CDA). Kloosterhaar werd vier jaar geleden zo door muggen geteis terd dat het landelijk nieuws werd. In het parlement werden vragen ge steld en de toenmalige minister Braks kondigde maatregelen aan. Maar volgens de inwoners van Kloosterhaar is er nu weer sprake van ernstige overlast door muggen, hetgeen de christen-democraat Esselink ertoe bracht opnieuw vragen te stellen. Minister Bukman meent echter dat de maatregelen die getroffen zijn in de Engbertsdijkvenen, het gebied waaruit de muggen afkomstig zijn, vol doende effect hebben gehad. Hij leidt dat af uit de hoeveelheden larven. In mei van dit jaar werd geconstateerd dat in enkele vakken van de venen verhoogde aantallen larven voorkwamen. Toen zijn enkele delen van het gebied drooggelegd. „De hoeveelheid muggen is thans sterk teruggelo pen. Larven komen op dit moment nauwelijks voor", aldus Bukman. VLISSINGEN De veerboten op de Westerschelde hebben in 1991 bijna drie miljoen auto's overgezet, 80.000 minder dan het jaar daarvoor. Na een flinke stijging in 1988 en 1989 is het aantal overgezette wagens de twee daaropvolgende jaren steeds afgeno men. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) over '91. De twee dubbeldekkers op de lijn Krui- ningen-Perkpolder zijn om de beurt, de één in 1990, de ander in 1991, ongeveer een half jaar uit de vaart geweest voor reparatie. Vervanging door een enkeldekker zorgde voor wachttijden waarop mogelijk menige bestuurder het zekere voor het onzekere nam en koos voor een rit langs Antwerpen. PSD-directeur mr. D. F. Vos vermoedt dat met name het vrachtverkeer de route over België is gaan verkiezen boven de boot. Vos hoopt dat vanaf eind 1993 het aanbod weer zal toenemen. Dan komt naar verwachting een nieu we veerboot in de vaart, waarna de diensten met vier dubbeldek kers onderhouden kunnen worden. ven^ZG richt zuster organisatie op kaïjMSTERDAM Artsen Zon- Hefr Grenzen (AZG) wil een zusterorganisatie op- ichten die het „grijze gebied" poet opvullen tussen de acute loodhulp die AZG zelf verleent n de ontwikkelingshulp die n ddoorgaans te laat op gang komt. eenj>e organisatie krijgt een eigen kantoor, personeel, eigen fondsen en functio- 'os van n*euwe organisatie moet jich volledig gaan bezighouden net structurele medische hulp, smljodra de noodfase is afgelopen. Ineipaarmee lijkt AZG zich op het peiWrein te begeven van andere n iijiedische hulporganisaties, zo- istejls het Rode Kruis. Volgens t uil- de Milliano van AZG is dat niet het geval. „Op het va]noment is er geen hulporgani satie die in het gat is gespron- t -fen. Ze zijn er ook niet op inge- ncht en hebben bovendien zelf an<j:ebrek aan capaciteit. Wij zijn ;especialiseerd in snelle hulp in 3enioodsituaties, meestal in insta- jiele gebieden. Rode Kruis, Me- nisa of Novib zijn gespeciali- eerd in structurele hulp in sta ten (iele gebieden. Daartussenin di >evindt zich een grijs gebied zo net instabiele regio's waarin onvoldoende effectieve ledische hulp te krijgen is", al- De Milliano. GRONINGEN - De Neder landse Aardoliemaatschappij gaat over een jaar of twee weer boren naar aardgas in de Waddenzee. Dit heeft woordvoerder H. Kievit van de NAM gisteren gezegd in het NOS-Journaal. Er hoe ven volgens hem waarschijn lijk geen booreilanden in de zee te worden geplaatst. De NAM wil grotendeels vanaf de kusten gaan werken; van daaruit zou zij gemakkelijk schuin de zee in kunnen bo- In 1984 sloten de regering en de grote oliemaatschappijen een herenakkoord over de Wadden zee. Er werd afgesproken dat er tien jaar lang niet naar gas zou worden geboord. Wat er daarna moest gebeuren werd in het midden gelaten. Maar de NAM, een gezamenlijke onderneming van Shell en Esso, weet nu al dat zij in 1994 weer gaat boren. „Wij denken dat dat nodig is omdat er een redelijk groot deel van de Nederlandse energie voorziening in de Waddenzee gevonden kan worden", aldus woordvoerder Kievit. Of de NAM uiteindelijk haar zin krijgt, hangt af van de Tweede Kamer. Deze behandelt dit najaar de Waddenzee-nota van milieuminister Alders. In deze nota wordt het Waddenge bied als natuurgebied aange merkt maar worden ook bepaal de activiteiten toegestaan. Dat zit de Waddenvereniging erg hoog. „Aan de ene kant zegt de regering dat de Waddenzee een natuurgebied is en moet blij ven, maar aan de andere kant laat zij allerlei dingen toe die dat natuurgebied minder waard maken. Ze zegt dus twee dingen tegelijk die niet samen gaan. Een halfzachte zaak", al dus een verontruste woordvoer ster van de Waddenvereniging. Gisteren liep de termijn af waarbinnen inspraak mogelijk was in de Waddenzeenota van minister Alders. Voor de Wad denvereniging was dat reden om per flessepost een eigen nota aan te bieden aan de voor zitter van de Tweede-Kamer- commssie der zeeën, de D66'er Dick Tommei. Deze is het met de Waddenvereniging eens: „Geen gaswinningen in de Waddenzee, geen verdere uit breiding van de recreatie, in perken van de visserij en afbou wen van de militaire activitei ten". 4* Een bezoeker buigt zich over een partij schoenen. [AMSTERDAM „De groot ste vlooienmarkt van Euro pa" is gistermorgen in de Rai in Amsterdam met groot tu mult van start gegaan. Hon derden bezoekers bleken zich na een bezoek aan de kramen stevig bekocht te voelen over zowel de omvang van de markt als de koop waar en eisten hun entree geld terug. De organiserende vereniging Humana heeft in middels de toegangsprijs met drie gulden verlaagd en de artikelen eveneens goedko per gemaakt. „Dat doet mijn christelijke vrouwenvereniging in Zwanen burg nog beter", briest een vrouw in een gebloemde zomer jurk. Ze staat, twee roze num- I mertjes in de hand, in de rij voor een kassa waar een onge lukkig kijkende Humana-vrij- willigster geen geld in ont vangst neemt, maar terug- schuift. „Houders van groene kaartjes krijgen geen geld terug", luidt het opschrift op affiches die in derhaast bij de ingang van de Europahal zijn opgehangen. Bezoekers die na 12 uur nog naar binnen willen, zijn dus ge waarschuwd; teleurstelling wordt niet meer afgekocht. In de Europahal heerst een se rene rust. Slechts enkele tien tallen bezoekers lopen tussen de tafels met glaswerk, servie zen, oude toiletten en afge dankte computerapparatuur door. De kramen nemen nog geen derde van de hal in beslag. De grote lege ruimte ernaast wordt door middel van schotten aan het oog onttrokken. De grootste vlooienmarkt van Eu ropa? Vergeleken bij de uitstal ling in de Rai lijkt het Waterloo plein immens. Misverstand, zegt de Zweede Marja Hedlund van Humana. „De drie markten in Stock holm, Londen en Amsterdam samen zijn de grootste niet- commerciële vlooienmarkt in Europa. Tesamen een verkoop oppervlakte van 33.000 vier kante meter". Dat de bezoekers in Amsterdam aan de markten over de grens geen boodschap hebben, kan Hedlund zich achteraf wel voor stellen. „We hebben een fout gemaakt en dat proberen we nu te herstellen", zegt ze veront schuldigend. Dat herstel uit zich in een verla ging van de entreeprijs van acht naar vijf gulden en het afprijzen van de artikelen. „Terecht", vindt de Amster dammer R. de Jong. „Een plas tic bakje waarvoor je bij de Hema één gulden betaalt, moet hier het vijfvoudige opbrengen. Schandalig. Bovendien spreken de mensen die de kramen be mannen alleen Zweeds, Deens of een beetje Engels. Da's voor de gemiddelde Amsterdammer ook een beetje lastig. De organi satie heeft de sfeer in Amster dam gewoon niet goed aange voeld. Hedlund moet dit tot haar spijt beamen. „We hebben elf jaar ervaring met het organiseren van dergelijke markten in Stockholm. We dachten dat het verschil tussen Nederland en Zweden niet zo groot was. Dat is een duidelijke inschattings- De commotie zou 's morgens begonnen zijn met een aantal professionele opkopers die zich luid beklaagden over de prijzen en de kwaliteit van de waren. „In Stockholm hebben we een goede verhouding met de opko pers. Hier reageerden ze anders dan we hadden verwacht. En tja, zo'n atmosfeertje ver spreidt zich vervolgens snel". De opkopers kregen hun geld terug. Voor de overige bezoe kers werden de entreeprijzen verlaagd. „We kunnen niet ie dereen gratis naar binnen la ten", zegt Hedlund, „tenslotte is de markt in de eerste plaats opgezet om geld in te zamelen voor projecten in de Derde We reld". Humana houdt toch goede hoop op een grote opkomst in de ko mende dagen. Tot en met zon dag verwacht Hedlund onge veer 20.000 bezoekers. Of dat aantal nog gehaald wordt, is zeer de vraag. Vrijdagmiddag was de rij wachtenden voor te rugbetaling van het entreegeld langer dan van bezoekers die nog naar binnen wilden. CASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON Een medewerker van de Stichting Mensen in Nood selecteert de kleding die door duizenden particulieren naar Den Bosch is gestuurd. fotoanp DEN HAAG Er is nog geen sprake van dat particu liere Nederlanders vluchte lingen uit het voormalige Joegoslavië in huis kunnen nemen. 'Vluchtelingenwerk Nederland' kan voorlopig niets anders doen dan het re gistreren van de namen, adressen en telefoonnum mers van de mensen die tot zo'n opvang bereid zijn. Dit zegt woordvoerster F. Bies- ma van Vluchtelingenwerk, dat donderdag door het ministerie van WVC werd gevraagd de co ördinatie van de particuliere opvang op zich te nemen. Vluchtelingenwerk heeft in- Van den Broek: druk op Servië opvoeren LJUBLJANA Nederland vindt dat de druk op Servië om de oor log in Bosnië-Hercegovina te stoppen, moet worden opgevoerd. Belgrado moet uit alle internationale organisaties zoals de Vere nigde Naties worden geweerd. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek gisteren na afloop van een tweedaags bezoek aan Slovenië verklaard. Van den Broek zal dit standpunt tijdens de internationale top over de Joegoslavische crisis in Lon den op 26 augustus naar voren brengen. Van den Broek heeft zijn Sloveense ambtgenoot Dimitrij Rupel beloofd dat Nederland de vi sumplicht voor Slovenen vóór 1 september af zal schaffen. In ruil hiervoor is Ljubljana akkoorcj gegaan met het terugnemen van il legale migranten die uit Slovenië in Nederland terecht zijn geko- middels twee extra telefooncen trales in gebruik genomen om alle aanmeldingen van Neder landse gezinnen te kunnen ver werken. Mevrouw Biesma wijst erop dat particuliere opvang van ont heemden een zeer zorgvuldige voorbereiding vereist. Men wil geen toestanden zoals zich in Duitsland hebben voorgedaan. Daar probeerden oudere alleen staande mannen jonge Kroati sche vrouwen mee naar huis te krijgen. Ook zouden er vrou wenhandelaren rond de vluch telingenkampen hebben geslo pen. Nederlanders die zich voor op vang van vluchtelingen aan melden, moeten dus worden ge checkt en geïnstrueerd. Ook moet er ter plaatse begeleiding worden opgezet door afdelingen van Vluchtelingenwerk. De or ganisatie heeft daarvoor echter nog onvoldoende mankracht. Met WVC zal worden bekeken of daar iets aan te doen is. Tot die tijd zal de opvang van ontheemden uit het voormalige Joegoslavië vooral in de drie overheidscentra te Zuidlaren, Roermond en Den Bosch plaatsvinden. In deze voormali ge militaire kazernes is plaats voor circa zestienhonderd vluchtelingen. (ADVERTENTIES) Twee doden op overweg GORINCHEM De 19-jarige O. Akbaba en zijn even oude echtgenote I. Tekin, beiden uit Gorinchem, zijn gistermiddag om het leven gekomen door een botsing met een trein op de spoorwegovergang aan de Haarweg in Gorinchem. De spoorwegovergang is bewaakt met een automatische knipper lichtinstallatie. De politie ver moedt dat de bestuurder ver blind is geraakt door de laag staande zon. Idoor PEET VOGELS Wie nu een kansje waagt in de Jackpotclub, kan niet alleen de Jackpot horen vallen. Voor bepaalde combinaties op de Jackpotauto maten knjgt u namelijk een stempeltje. En voor een kaart met vier stempels krijgt u een heerlijk diner ter waarde ljj van 100 gulden aangeboden in het *5 restaurant van een Holland Casino naar keuze. In de Holland Casino's vindt u een folder waarop u de details kunt lezen. En waarop u de stempels kunt laten zetten U bent iedere dag vanaf twee ut 's middags van harte welkom. OLLAND AMSTERDAM De fraude van de beheerder van het Gasu nie pensioenfonds speelt nog steeds op de Amsterdamse ef fectenbeurs. Van de drie be trokken commissionairshuizen zijn er twee inmiddels in andere handen overgegaan en het wachten is op de verkoop van de derde. Het omzetverlies voor de betrokkenen wordt op enige miljoenen guldens geschat. Daarmee is de geruchtmakende zaak hard afgestraft op de beurs. De fraude-affaire kwam een jaar geleden volop in de publici teit. De beheerder van het pen sioenfonds van de Gasunie bleek op kosten van de baas per soonlijk te speculeren. Geslaag de transacties boekte hij op zijn eigen rekening, mislukte trans acties op die van de Gasunie. Voor zijn frauduleuze handelin gen had de man de actieve me dewerking nodig van een beurs handelaar die de rekeningen kon vervalsen. Die handelaar vond hij bij de ACC, een van de beursleden waar de Gasunie za ken mee deed. De directie van ACC ontdekte de fraude en ont sloeg de medewerker. Die ging daarna bij Heerze Effecten wer- Negen mensen werden ontsla ken. ACC had Heerze niet ver teld waarom de man ontslagen was. Dat nam het beursbestuur ACC hoogst kwalijk en veroor deelde het bedrijf tot een boete van vier ton. In hoger beroep wist ACC die boete terug te krij gen tot 100.000 gulden. Voor de commissionairs was de kous daarmee nog niet af. Alle negatieve publiciteit zorgde er voor dat de klanten massaal wegliepen bij de commissio nairs. „Als ze dit soort geintjes uithalen bij een andere klant dan kan het ook bij ons gebeu ren", was de redenering van de beleggers. Vooral ACC, dat de meeste negatieve publiciteit te verwerken kreeg, voelt die ef fecten nog steeds. Heerze liet zich vorig jaar al overnemen door een grote buitenlandse fi nanciële instelling. Hoe groot het negatieve effect' van de pu bliciteit op het bedrijf is ge weest, kan daarom niet meer precies becijferd worden. Wel verklaarde de boekhouder „dat 1991 zonder meer een verloren jaar is". Bij ACC is directeur K. Roelofs- en al vertrokken in verband met de affaire. Het marktaan deel van ACC op de Amster damse beurs halveerde het af gelopen jaar tot 0,47 procent. ken en nam de Gasunie als klant mee. Bij Heerze liep de man opnieuw tegen de lamp en toen was het spel uit. Heerze ontsloeg de nieuwe werknemer en meldde de Gasunie dat er fraude ge pleegd was. De beurs dook er meteen bovenop want fraude in de eigen gelederen is de slecht ste reclame die een beurs ge bruiken kan. Heerze kreeg een gen, de onderzoeksafdeling werd opgeheven en ACC trok zich terug van de optiebeurs. De jaarcijfers zijn nog steeds niet bekendgemaakt, maar ge rekend wordt op flink lagere re sultaten. Daarmee lijkt het lot van ACC ook bezegeld. Binnen de beurs wordt al beweerd dat de reorga nisatie bij ACC alleen bedoeld is om het bedrijf aantrekkelijk te jASINOS In de Holland Casino's kom je ogen tekort. pluimpje dat ze de fraude ade- maken voor een koper. Daar- quaat had aangepakt en ACC mee zou de Gasunie-fraude drie was de gebeten hond. Ze had- slachtoffers maken op de beurs, den de frauduleuze commissio- Een duidelijker waarschuwing nair ontslagen en gezien dat hij voor de overige handelaren is bij de concurrent was gaan wer- nauwelijks te geven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3