Meer volgers dan klokkeluiders CORRUPTIE SCHIET WORTEL Ccidóc Qowuint ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 PAGINA D2 Idoor KARIN SWIERS MONIQUE VAN DE VEN MAASTRICHT - „Ze zeggen ook altijd dat heel Limburg bier drinkt. Nou, ik lust helemaal geen bier. Terwijl mijn collega uit het westen er wel pap van lust". Nee, de burgemeester is er niet. Maar het moet eens afgelopen zijn met die vooroordelen over Limburg, snuift de secretaresse van de burgemeester. Als of alle Limburgers omkoopbaar zijn. Alsof Limburg het Sicilië van Neder land is. Bespottelijk. Een verdachte burgemeester, een cor rupte wegenbouwer, inhalige wethou ders en ambtenaren van twijfelachtig allooi. Limburgse journalisten zijn met de mesthark door de provincie getrok ken en hun gewoel heeft een stank ver spreid die tot in Friesland waarneem baar is. Is Limburg de beerput van Ne derland of ligt elders nog het deksel op de put? Opschudding Burgemeester Vossen van Gulpen zit thuis in afwachting van een onderzoek naar vermeende fraude. Vossen zou steekpenningen hebben ontvangen voor bouwopdrachten. Tegelijkertijd onderzoekt het accountantsbureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) het inkoop- en aanbe stedingsbeleid van de provincie Lim burg. Aanleiding voor de onderzoeken is de smeergeldaffaire Baars, die dit voorjaar aan het licht kwam. De wegen bouwer zou jaarlijks anderhalf tot drie ton steekpenningen hebben betaald aan ambtenaren en politici om over heidsopdrachten in de wacht te slepen. De namen van de ambtenaren en politi ci die het geld ontvangen hebben, houdt Baars zorgvuldig geheim. Geslachtofferd worden een voormalige topambtenaar van de provincie Lim burg en een oud-wethouder van de ge meente Echt. En onmiddellijk gonst het in Limburg van de geruchten. Een Maastrichts wet houder weet zijn hachje te redden door met een kwitantie van Baars te zwaaien. Hij is vorig jaar dan wel naar Egypte ge weest met de wegenbouwer, maar ach teraf heeft hij dat reisje terugbetaald. De regionale pers smult, de ene 'ont hulling' volgt na de andere. Politici en ambtenaren haasten zich te verklaren dat ze wel bevriend waren met Baars, maar dat ze hiervan nooit persoonlijk voordeel hebben genoten. Opschudding alom, behalve in de rest van Nederland, waar eerder een déja- vu-gevoel heerst. Want het is niet de eerste keer dat Limburgse bestuurders en ambtenaren in opspraak komen. Zo verdween in mei 1990 de voorzitter van de CDA-raadsfractie in Brunssum ach ter de tralies. Hij werd ervan verdacht mede leiding te hebben gegeven aan frauduleuze handelingen bij een bouw bedrijf, en van valsheid in geschrifte. Het dorpje Stein werd in 1989 opge schrikt bij het verschijnen van berichten in de pérs over een oud-wethouder die de gemeente tien jaar zou hebben ge bruikt als persoonlijke kredietinstel ling. Daardoor zou de gemeente een fors renteverlies hebben geleden. De aangevallene was woedend en hij be schuldigde op zijn beurt twee wethou ders die tezamen ten onrechte 30.000 gulden aan aow-compensatie zouden hebben ontvangen. Gesjoemel Lokale schandalen die verbleken bij de ABP-affaire, die maar liefst zeven jaar van spitten vergde (1983 tot 1990). Ambtenaren van het pensioenfonds zouden, in ruil voor de financiering van bouwprojecten door het ABP, geld en gunsten hebben aangenomen van aan nemers. De twee hoofdverdachten in deze zaak, de ex-directeur beleggingen en zijn zakenvriend, werden door de rechtbank in Maastricht in eerste in stantie veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. In hoger beroep werden bei den vrijgesproken, maar een redelijke schadevergoeding kon er later niet van af bij het gerechtshof. Daarmee was de kous niet af. Na gedegen onderzoek en een parlementaire enquête kwam justi tie erachter dat het bedrijf had gesjoe meld met het aanvragen van subsidies voor bouwactiviteiten. Maar het bedrijf werd voor het te veel ontvangen van honderden miljoenen guldens niet ver volgd. De valsheid in geschrifte ge pleegd door overheidsdienaren is vol gens justitie bewezen, maar dat een deel van het geld in de zakken van aan nemers, ambtenaren en bemiddelaars terecht is gekomen, was niet hard te maken. Justitie liet ook een tweede strafzaak tegen de ex-directeur lopen. De man zou twee huizen tegen een vriendenprijsje hebben bedongen van een bekende hypotheekbank in ruil voor broodnodige transacties met het ABP. Sommige dagbladen spraken hier schande van. De vrijspraak werd gezien als een vrijbrief voor ambtenaren om te frauderen. En het feit dat justitie twee strafzaken niet doorzette als het van stal halen van de bekende doofpot. De zaken moeten worden afgemaakt in het algemeen belang, schreef bijvoorbeeld het dagblad Trouw. Al was het alleen maar om naar de samenleving toe de schijn te vermijden dat 'witte-boorden- criminaliteit' loont. Maffia „Latinisering van het openbaar be stuur", noemt de Limburgse hoogle raar bestuurkunde dr. A. Korsten de stroom van onfrisse zaken. Minister Dales van binnenlandse zaken sprak onlangs op een congres over „waak zaamheid voor maffia-achtige praktij ken". En die zijn niet voorbehouden aan Limburg. Feitelijk weet niemand of er in het zuiden van het land meer cor ruptie voorkomt dan bijvoorbeeld in Zuid-Holland. Cijfers zijn er alleen over het aantal strafvervolgingen in het land en dat zijn er slechts weinig. Hoe veel ambtenaren en bestuurders jaar lijks de laan uit worden gestuurd of een tik op de vingers krijgen is niet bekend. Laat staan het aantal onwelriekende zaken dat in de doofpot belandt. Krantenarchieven maken echter duide lijk dat Limburg niet bepaald de enige provincie is die wordt geolied met smeergeld. Een willekeurige greep uit de dossiers. De ambtenaar van rijkswa terstaat in Den Haag, die tussen 1984 en 1991 minimaal zeven ton aan steek penningen opstreek en hiervan een klein kasteeltje in België opknapte. De recherche van het ministerie van VROM onderzoekt nog steeds het ge knoei en de corruptie van ambtenaren van het Amsterdamse departement voor bouw- en woningzaken. De ge meente Utrecht die een corrupte amb tenaar van de dienst woningtoewijzing vorig jaar met een kwart miljoen gulden uit moest kopen. Het ontslag van een Rotterdamse brigadier die vorig jaar tachtigduizend gulden aanpakte van mensen uit de gokwereld. Discutabele declaraties van het Zeeuwse provinci aal bestuur. „Corruptie is niet typisch Limburgs of Brabants. Corruptie krijgt een kans in gemeenten waar dezelfde partij lang aan de macht is en een be langenverstrengeling tussen bestuur en gemeenschap is gegroeid. Een CDA- dorp in Limburg is een goede voedings bodem voor corruptie, maar een PvdA- gemeente zoals Amsterdam even goed", aldus dr. B. Hoetjes, hoofddo cent bestuurskunde in Leiden. Verloedering Hoe groter de verbondenheid van be stuurders met de lokale samenleving, hoe groter het risico van corruptie. Wat dat betreft is Limburg een risicovol ge bied. Van oudsher zijn er nauwe con tacten tussen bestuurders en burgers. De wethouder is vaak ook bestuurslid van de plaatselijke voetbalvereniging, de fanfare, het bejaardenhuis of de mu ziekschool die schreeuwt om een nieuw onderkomen. Het dragen van meerdere petten kan gemakkelijk tot onzuiver handelen leiden. Korsten: „Lange tijd konden colleges van burgemeester en wethouders hun gang gaan. De ge meenteraden waren vrij volgzaam, het klimaat was weinig kritisch. De politiek werd in de jaren '60 en '70 spaarzaam gevolgd door zowel het publiek als de journalistiek. Ondertussen zijn de nor men en waarden in de samenleving ver vaagd. En als er verloedering is in de sa menleving, blijft het overheidsapparaat daar niet van verschoond. Dat blijkt nu. In Limburg, maar ook bij de Welzijns- stichting in Den Haag". Korsten hoopt dat colleges en raden door de diverses affaires in het land worden wakker geschud en zich gaan beraden op wat wel kan en wat niet kan. „Er moet echt een discussie komen over de ethiek van ambtenaren en be stuurders want het binnenlandse be stuur staat op de tocht". Minderwaardig heidscomplex Volgens Hoetjes zal de corruptie on herroepelijk toenemen als de overheid geen drempels opwerpt. De ambtenaar is in verzoeking geraakt en moet er weer van wordên doordrongen dat hij één van de pijlers van de democratie is. Tien, vijftien jaar geleden werd de over heid ervaren als een neutraal, afstande lijk orgaan dat boven de partijen stond. Nu is er sprake van een meer horizonta le verhouding. Uit de privatisering van overheidstaken zijn nieuwe en intensie ve relaties met het bedrijfsleven ge groeid. En van de ambtenaar wordt ver wacht dat hij doelgericht en flexibel te werk gaat. Net als in het bedrijfsleven, waar steekpenningen tamelijk gebrui kelijk zijn. Hoetjes: „De overheid is zichzelf negatief gaan bekijken. Ambte naren voelen zich in een tweederang positie. Ze zijn ontmoedigd en cynisch en uit dat minderwaardigheidscomplex kan gemakkelijk corruptie voortvloei en. Heel lang hebben we gedacht dat het Nederlandse ambtenarenapparaat integer is. Dat corruptie alleen voor kwam in landen zoals Italië en mis schien ook nog in België, maar in geen geval bij ons. Die zelfgenoegzaamheid breek ons nu op. De overheid heeft het gevaar van corruptie veel te lang ver waarloosd en verzuimd drempels in te bouwen. Een ambtenaar krijgt een re glement in zijn handen geduwd waarin staat dat het aannemen van steekpen ningen 'onvoorwaardelijk' en 'ten stengste verboden' is. Volstrekt onvol doende. Ambtenaren moeten concrete, praktisch bruikbare normen en ge dragsregels krijgen want de grenzen zijn zoek. Daar waar je als ambtenaar in contact met de burger je onafhankelijk heid verliest, moet de grens worden ge trokken. Een ambtenaar moet zelfstan dig kunnen beslissen en een cadeau moet hij naar buiten toe kunnen verant woorden. Dat kopje koffie kan dus wel, maar een vakantiereisje niet". Britse tafeldames Idoor BOB VAN HUËT HAMPTON COURT - De brand die op paasmaandag 1986 Engelands grootste toeristenattractie teisterde begon in het 'armenhuis van standing'. Zo bespotte koning William IV anderhalve eeuw geleden de appartementen op de derde etage van paleis Hampton Court, een tiental mijl stroomopwaarts van Londen. De zogeheten 'Grace and Favour Apartments' werden en worden nog steeds toegewezen aan weduwen van dienstbare en vooral eminente onderdanen. Het vuur brak uit in de slaapkamer van Lady Gale, weduwe van generaal Sir Richard Gale. Ze zou een sigaret hebben vergeten of per ongeluk de kaars hebben omgestoten naast haar bed. Ongewild offerde ze zich op voor een koninklijke wens van een eerdere bewoner, George III. Toen hij rond 1770 uittrok had hij zo'n hekel gekregen aan het monumentale gebouw dat hij het niet erg had gevonden „als het door brand was verwoest". Dr. Simon Thurley, 'de piepjonge conservator van de Royal Historie Palaces, zal het nooit hardop zeggen, maar diep in zijn hart dankt ook hij Lady Gale voor de aangerichte schade. Damk zij de brand begon een van de grootste restauratieprojecten van het naoorlogse. Engeland en kon Hampton Court in oorspronkelijke glorie worden hersteld. Voor het eerst zijn de fameuze Appartementen van de Koning nu geheel toegankelijk voor het publiek. „Het is net of William III elk moment weer kan binnenkomen", glundert Thurley, die heel Engeland afstroopte om de inrichting weer op orde te brengen. Nederlandse toeristen zullen bijzondere interesse hebben voor een blik in de privéverblijven van een prins van Oranje die koning van Engeland werd, verwacht de 29-jarige conservator. De voor ruim 42 miljoen gulden gerestaureerde zuidoost-vleugel van Hampton Court werd onlangs heropend door de eigenares, koningin Elizabeth. Thurley: „Maar zonder de grote moed van de Paleis Reddings Ploeg zou het meubileren allemaal onbegonnen werk zijn geweest. Tijdens de brand hebben ze meubels letterlijk uit het vuur gesleept. De laatste spiegel werd weggehaald toén dat naar beneden kwam Hij wijst naar een massieve kroonluchter die in duizenden stukken uiteen spatte. Brokje voor brokje werden de kristalsplinters uit de drab van as, roet en bluswater gevist. Alvorens het grote puzzelwerk kon beginnen moest het kristal worden schoongemaakt, gerepareerd of vervangen. Moderne technieken lieten de restaurateurs wonderen verrichten. Van op het oog verkoold houtsnijwerk kon toch meer dan de helft worden hersteld. Geluk bij een ongeluk was dat Hampton Courts schitterende wandtapijten waren weggehaald voor een schoonmaakbeurt. Was dat niet gebeurd dan waren ze niet alleen definitief verloren maar hoefde koningin Elizabeth ook niet 'Apeldoorn te bellen, want het interieur van de koninklijke paleizen is niet verzekerd. De fenomenale verzekingspremie voor het bezit zou buiten alle proporties zijn. Tijdens de zes jaar durende restauratie werden enige bijzondere ontdekkingen gedaan. Hofarchitect Sir Christopher Wren (1632-1723) liet tonnen schelpen in de plafonds aanbrengen voor geluidsisolatie. Achter de wandpanelen werd eind 16e-eeuwse graffiti gevonden en handafdrukken die mogelijk van de architect zelf zijn. Van het begin van deze eeuw dateerde een geladen revolver die uit een andere wand te voorschijn kwam. Een tip bracht Simon Thurley op het spoor van 17e-eeuwse kopieën van de kolossale Raphaels die ooit in deze paleisvleugel hingen maar in de 19e eeuw werden verhangen naar het South Kensington Museum thans Victoria en Albert Museum) in Londen. De opgerolde doeken lagen op zolder van het Ashmolean Museum in Oxford. De curator kon zijn geluk niet op: de Appartementen van de Koning konden werkelijk weer in hun oude glorie worden hersteld. De opening van de tot dan voor het publiek gesloten 'private rooms' is voor Hampton Court, dat meer dan een miljoen bezoekers per jaar trekt, natuurlijk een extra attractie. Slechts weinig stoelen stonden en staan er in de verschillende vertrekken om de simpele reden dat het ondenkbaar was te gaan zitten in het bijzijn van de vorst. Van de meest particuliere kamers hadden alleen Willem III en zijn opperkamerheer, de graaf van Portland, de sleutel. Aardig is te zien dat de Engelse koning twee slaapkamers had: één met een groot decoratief staatsiebed en één normaal bed waarin hij echt sliep. Willem zag naakte engelen vanaf zijn kussen en zijn nachtkast was verguld. In de kasten van de koning liggen originele schaak- en backgammonspelen, wijnglazen en karaffen. Willem/William en koningin Mary Stuarthielden van schilderkunst, getuige hun particuliere collectie met werk van Van Dijck, Titiaan en Veronese. In Willems particuliere eetkamer heeft Thurley nog een stuntje bedacht door de tafel te laten dekken met één van de gearchiveerde menu's die hofkok Patrick Lamb ooit bereidde. Een (geplastificeerde) piramide van fruit geeft een idee van de overdaad aan tafel. Ondanks een broze gezondheid was de koning ook op ander terrein een kiese snoeper. Samen met vrienden mocht William tijdens het diner graag naar de levensgrote portretten kijken van de knapste vrouwen uit Mary's hofhouding. Voor het eerst sinds de 18e eeuw zijn de dames van de zogeheten 'Kneller-reeks' weer op hun oude plaats. Boven: In het lieflijke Limburg zou sprake zijn van 'latinisering' van het openbaar bestuur. FOTO: SP Links: Drs. W. Vossen, burgemeester van het Zuidlimburgse Gulpen. Tegen Vossen is onlangs een gerechtelijk vooronderzoek gestart wegens mogelijke belasting delicten en het giften. m FOTO: ANP Concrete gedragsregels, meer interne controle en een betere communicatie tussen ondergeschikten en chefs zijn de maatregelen die volgens Hoetjes amb tenaren van corruptie moeten weer houden. „De lelijke incidenten die bo ven water zijn komen drijven, kunnen het begin zijn van een remoralisatie. Aan de hand van missers moet ambte naren duidelijk worden gemaakt wat wel en wat niet kan. Uit dat aanschou welijke onderwijs moet uiteindelijk een normbesef groeien en een gevoel van eigenwaarde. Vroeger stond je als amb tenaar op de bovenste sporten van de maatschappelijke ladder. We hoeven niet terug naar de ambtenaar als god heid, maar ambtenaren moeten er wel van doordrongen zijn dat zij in dienst staan van het algemeen belang en de handhaving van de rechtsorde. Ik ver moed dat Dales wel wat preventieve maatregelen zal treffen zodat we voor het jaar 2000 met trots op een verjaar dagsfeestje kunnen zeggen: ik werk voor de overheid". Klokkeluiders De BVD is inmiddels een oriënterend onderzoek gestart naar corruptie in Ne derland. En minister Dales heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten uitgenodigd voor een gesprek over machtsbederf, normvervaging en het lijdzaam toekijken van overheidsdiena ren. „Want Nederland heeft meer vol gers dan klokkeluiders. Ambtenaren zijn eerder geneigd een oogje toe te knijpen dan aan de bel te trekken", meent Korsten. De Ambtenarencentrale is niet van plan het initiatief te nemen in de dis cussie over de normen en waarden van ambtenaren. „Remoralisatie is een po- - litieke discussie. Ambtenaren zijn in derdaad ontmoedigd en cynisch, maar dat is de schuld van de politiek die het heeft laten afweten. Eerst heeft zij al lerlei taken afgeschoven en ambtena ren gevraagd om een meer klantgerich te en bedrijfsmatige aanpak. Maar ambtenaren kunnen vaak niet klantge richt optreden want dan laten ze hun oren hangen naar belangengroeperin gen. En nu krijgen ambtenaren de schuld, terwijl wij al heel lang aandrin gen op een duidelijke taakomschrijving door de politiek".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22