Koningin wellicht naar Indonesië CcldócSouAant Bollendag A2 A3 A5 B1 C1 C3 D3 D5 D8 VN-troepen in Sarajevo onder vuur Bosniërs eerst naar Zeewolde Leon van Bon pakt zilver I" 14 Dagen Gratis 1 AUGUSTUS 1992 28 PAGINA'S in vier katernen GEESTELIJK LEVEN Opkomen voor het belang van de lijdende baby Waddenvereniging verontrust over boorplannen NAM Zeker honderd doden bij twee vliegrampen LEIDEN OMGEVING Mythe rond reuzenwaterlelie nog lang niet uitgebloeid Olympische Spelen paradijs voor Coca- Cola-journalisten Requiem voor een bedroefde middengewicht Dmitry Shapko: Jonge Rus klinkt als Dexter Gordon Mary Servaes maakt geen come back Alles is mogelijk in "Batman Returns" geestelijk leven/opinie A2 binnenland buitenland leiden/regio dienstverlening rtv-programma's weer/puzzel/menu kunst/rtv sport economie finale d1t/md8 a3/4/85 a5/b5 31/2/3 32 ..86/7 c2/3/4 |VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 £eidóe 6outo/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25405. Losse nummers 1,50. Af en toe zon. Vooral in de mid dag en avond enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera- tuur van 23 graden in het westen tot 29 graden in het oosten van het land. Wind uit zuidoost, zwak tot matig, kracht 3 of minder. In de loop van de dag draaiend naar zuidwest en toenemend tot vrij krachtig, kracht 4 tot 5. De ko mende dagen zonnige perioden en overwegend droog. Israël en Libanon uitgenodigd voor vredesbesprekingen JERUZALEM/BAYRUT Israël en Libanon zijn gisteren respectievelijk door de VS en Rusland uitgenodigd voor de zes de ronde van het vredesoverleg voor het Midden-Oosten op 24 augustus in Washington. De Israëlische regering zou zich tij dens de kabinetszitting van morgen bvuigen over de uitnodi ging. Gerekend wordt op een positief antwoord. Het is de eer ste ronde van de vredesbesprekingen sinds het aantreden van het centrum-linkse kabinet van Yitzhak Rabin. Victor Poussa- valouk, van het Russische ministerie van buitenlandse zaken zei de uitnodiging te hebben voorgelegd aan de secretaris-ge neraal van het Libanese ministerie van buitenlandse zaken, Sulheil Shammas. PLO-voorzitter, Yasser Arafat, is bereid tot een ontmoeting met de Israëlische premier Yitzhak Rabin om over vrede te praten. De PLO-voorzitter heeft dat gisteren ge zegd in een interview met de Israëlische kwaliteitskrant HaAretz. Michael Jackson redt fan met balkonscene LONDEN Michael Jackson heeft gisteren het leven van een fan gered. Of is, afhankelijk van hoe je er tegenaan kijkt, gezwicht voor de ter reur van een fan. Fans hadden al uren voor het hotel in Londen gestaan in de hoop een glimp van de popster op te vangen. Jackson bleef bin nen, totdat Eric Herminie (28) bovenop een flat gebouw aan de overkant verscheen, aan het randje van het dak ging staan en riep: „Ik wil Michael zien. Ik spring naar beneden als ik hem niet te zien krijg". Scotland Yard belde het hotel en vroeg Jackson, in Groot-Brittannie voor een toernee, zich even te laten zien. Daarop stond de popster twee minuten op het balkon, zwaaide naar Herminie en andere fans en waagde zich zelfs aan een danspasje. Herminie klom weer naar binnen. Griekenland ratificeert Actie moet aantal Verdrag van Maastricht griepslachtoffers omlaag brengen ATHENE Het Griekse parlement heeft giste ren het Verdrag van Maastricht voor de Europe se Unie geratificeerd. De volksvertegenwoordi ging stemde met een overweldigende meerder heid voor het verdrag voor politieke en economi sche samenwerking. Van de 300 leden van het parlement waren er 286 voor. Partijleiders had den gedurende een vijf dagen durend debat ge pleit voor ratificatie van „Maastricht", omdat Griekenland naar hun mening het zich niet kan veroorloven bij andere Europese landen achter te blijven. Ook voerden zij aan dat het land zijn economische prestaties moet verbeteren om te voldoen aan de maatstaven die de EG-leiders in december van het vorig jaar in Maastricht heb ben afgesproken. UTRECHT De overheid start dit najaar een campagne die de vaccina tiegraad voor griep omhoog moet brengen. Nog maar een derde van dege nen die tot de risicogroepen behoren, laat zich inenten. Per winterseizoen veroorzaken griepepidemieën gemiddeld 2200 „extra" sterfgevallen, met uitschieters zoals in 1989/1990 toen in twee maanden 4000 mensen aan influenza overleden. De actie wordt op initiatief van het ministerie van volksgezondheid geor ganiseerd door de Nederlandse Influenza Stichting. Er zullen dertig tv- spotjes worden uitgezonden. Ook verschijnt er een brochure met achter grondinformatie die via de huisartsen en apothekers wordt verspreid. De apothekers gaan de huisartsen in hun regio helpen bij het selecteren van de „risicopatiënten". Via een speciaal computerprogramma halen ze aan de hand van het medicijngebruik namen en adressen uit hun bestand, waaruit de huisartsen een definitieve selectie kunnen maken. Het is de bedoeling dat de artsen de betrokken patiënten oproepen voor vaccinatie. DEN* HAAG/JAKARTA - De Indonesische president Suharto zou koningin Bea trix en prins Claus hebben uitgenodigd voor een staats bezoek aan zijn land. Dit zegt het persbureau IPS verno men te hebben in doorgaans goed ingelichte kringen in Jakarta. De uitnodiging is volgens IPS overgebracht aan minister Van den Broek van buitenlandse za ken op de laatste dag (18 juli) van diens recente driedaagse bezoek aan Indonesië. Van den Broek werd op die dag door pre sident Suharto in audiëntie ontvangen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag weigerde mededelingen te doen over de inhoud van het een uur durende gesprek tus sen Suharto en Van den Broek. De Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag verklaarde desge vraagd niet op de hoogte te zijn van een Indonesische invitatie voor koningin Beatrix. In Den Haag wordt betwijfeld of de Nederlandse regering te vin den zal zijn voor een staatsbe zoek van de vorstin aan Indone sië. Zolang de schending van de mensenrechten op Oost-Timor nog altijd in het middelpunt van de belangstelling staat, zal het moeilijk zijn voor de konin gin om naar Indonesië te gaan, zo wordt in politieke kring ge zegd. Toch wordt in politiek Den Haag ook weer niet helemaal uitgesloten dat de Nederlandse regering een dergelijk bezoek voorbereidt. Premier Lubbers had op 17 juli in Parijs een ge heime ontmoeting met de Indo nesische minister Prawiro, de coördinerende bewindsman voor economische zaken, finan ciën en handel. Een officieel be zoek van de koningin zou in één klap de spanningen in de be trekkingen met Indonesië weg nemen. De relatie tussen Den Haag en Jakarta is sinds enige tijd ver stoord. Dat gebeurde door het opschorten van een deel van de ontwikkelingshulp aan Indone sië door minister Pronk, die kracht wilde bijzetten aan het Nederlandse protest tegen het bloedbad dat Indonesische mili tairen vorig jaar november op Oost-Timor aanrichtten. Ja karta verbrak uit protest tegen de Nederlandse houding de ont wikkelingsrelatie met Den Haag. Clown Allebei een brede lach, een grote clownsneus en een stropdas, maar toch blijft Hans Wiegel duidelijk herkenbaar. Gisteren vierde hij samen met Oleg Popov, de sterclown van het Russische staatscircus, diens 61e verjaardag. Op het Friese Provinciehuis in Leeuwarden bood de commissaris van de koningin hem en zijn verloofde een grote taart aan. Het circus, op toernee in Nederland, staat momenteel in Heerenveen. foto:ANP AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag ZEEWOLDE - De 332 Bosni sche vluchtelingen die vandaag in Nederland arriveren, gaan direct naar het opvang- en on derzoekscentrum Zeewolde. Daar worden ze door de vreem delingenpolitie geregistreerd, waarna ze de status van ont heemde krijgen. De Bosniërs worden naar Zee wolde overgebracht, omdat dit het enige van de acht opvang en onderzoekscentra van Ne derland is dat een dergelijke grote groep vluchtelingen als geheel kan herbergen. Vluchte lingen die onderdak aanvragen zijn verplicht zich te laten in schrijven bij een opvang- en on derzoekscentrum. Vanaf maandag gaan ze in klei nere groepen naar de Willem I- kazerne in Den Bosch, waar ze de komende maanden onder dak krijgen. Volgens plaatsvervangend di recteur Gine van Meer van het centrum in Zeewolde is om hu manitaire gronden besloten de groep uit het verscheurde voor malig Joegoslavië eerst als ge heel op te vangen. „Deze groep mensen is al zo lang bij elkaar dat je het niet kunt maken om ze bij de Nederlandse grens uit elkaar te halen". Bosniërs die bij particulieren onderdak hebben gekregen, hoeven overigens niet eerst naar Zeewolde. Die kunnen rechtstreeks naar hun opvang- SARAJEVO Servische troepen en de Bosnische ter ritoriale verdediging hebben gistermiddag hevig gevoch ten bij een kraamkliniek en de dierentuin in de binnen stad van Sarajevo. Daarbij zouden zeker acht doden zijn gevallen. De hulpvluchten van de Vere nigde Naties moesten eerder op de dag voor de derde keer wor den onderbroken. Volgens de Bosnische defensie waren de gevechten met infanterie en ar tillerie na een Servische aanval op de wijk begonnen. In het ziekenhuis Kosevo wer den acht doden en 63 gewonden geteld. De VN-vredesmacht in Sarajevo sloot het vliegveld na dat daar 's morgens twee grana ten waren ingeslagen en enkele Oekraïense VN-soldaten ge wond waren geraakt. VN- woordvoerder in Sarajevo Mik Magnusson wilde niet zeggen waar de granaten waren inge slagen. Hij maakte melding van een hevige militaire activiteit rond het vliegveld. Het was de derde keer dat de hulpvluchten wegens gevechten moesten worden gestaakt sinds VN-vre- destroepen de controle over het vliegveld hebben overgenomen. De leider van de Serviërs in Bosnië, Radovan Karadzic, heeft gisteren de moslims ge waarschuwd dat zij bij een ak koord over de verdeling van de republiek tussen wal en schip vallen indien ze blijven weige ren te onderhandelen. Pagina A5: Serviërs gunnen moslims een kanton Verslaafd aan worteltjes en winterpeen LONDEN Het eten van wortels is verslavend. Ten minste, volgens twee Tsje chische psychiaters. Zij zeg gen dat drie wortelsverslin- dende patiënten ontwen ningsverschijnselen ver toonden toen ze probeerden af te kicken. Alledrie had den ze zoveel wortels gege ten dat ze een oranje huid hadden. Dr. Ludek Cerny en dr. Ka- rel Cerny van de Psychiatri sche Kliniek in Praag sug gereerden dat wortelen wel eens een actieve stof zouden kunnen bevatten die versla vend werkt. Maar ze wisten niet welke stof het was. De gevallen van wortelver- slaafde Tsjechen die in een toestand van verhoogde ir ritatie raakten wanneer hun voorraad slonk, wer den beschreven in het au gustusnummer van de Bri tish Journal of Addiction. Een 40-jarige man stapte van sigaretten over naar wortels, „maar at spoedig constant wortelen, zo'n vijf bossen per dag", aldus Cer ny. Een 38-jarige verpleeg ster die dagelijks tien win terpenen consumeerde, hamsterde voorraden voor de winter voor het geval ze die dan niet meer zou kun nen krijgen. De gevallen van overdadig wortelen eten zijn identiek aan die van drugverslaving, zoals die zijn omschreven door de Wereld Gezondheidsorga nisatie van de VN, aldus Cerny. „Het ontwennings syndroom is zo sterk dat de verslaafde elke wortel grijpt die hij kan krijgen en die ypeet op plaatsen waar het sociaal niet geaccepteerd is". Dr. Lawrence Price een psy chiater aan de Yale univer siteit zei dat de wortelver- slaafden die hij had behan deld mensen waren die aan anorexia leden en wortels aten in plaats van voedsel met een hoog caleroriege- halte. Pagina A3: Particuliere op vang ontheemde Joegoslaven nog niet mogelijk Moeder Theresa Moeder Theresa uit Calcutta biedt de Italiaanse president, Oscar Luigi Scalfaro, een Maria-beeldje aan. Scalfaro, een toegewijd katholiek, ontving Moeder Theresa gisteren in het presidentiële paleis in Rome. FOTO: ap BARCELONA Leon van Bon heeft voor de eerste olympische zilveren medaille gezorgd voor Nederland. De 20-jarige baan renner werd gisteravond twee de tijdens de puntenkoers over 50 kilometer op de wielerbaan van Barcelona. Het goud was voor de Italiaan Lombardi. Eerder op de avond had Ingrid Haringa brons veroverd. De prestatie van Ingrid Harin ga in het olympisch sprinttoer- nooi (brons waar goud werd verwacht) viel misschien een beetje tegen, omdat ze nu een maal wereldkampioene is, maar zij was er toch trots op. Haar gezicht fleurde helemaal op toen ze hoorde dat de Duitse Annett Neumann in de finale in drie ritten verslagen was door Erika Salumae. De sprintster uit Estland behield haar in Se oel voor de Sovjetunie behaalde titel. „Ik was bereid opnieuw tegen de grond te gaan", vertel de zij na afloop nog altijd strijd lustig. De tumultueuze halve fi nale tegen de Duitse Neumann van donderdagavond zat haar nog hoog. „Er zijn een hoop fou ten gemaakt. Duitsers in de jury als je tegen een Duitse kanshebster rijdt, is niet cor rect". Zij was pas gaan slapen toen het al licht was. „Ik vond dat ik in de finale thuishoorde". Erg goed sliep ze niet, maar ze wist zichzelf wel te motiveren voor de troostfinale. „Het maakt niet uit waar je mee terug komt", seinden vriend en colle ga's uit Nederland gisteren,je bent altijd weer welkom". De eerste twee van de in totaal 43 gouden medailles in de atle tiek zijn verdeeld. Het goud bij de kogelstoters ging gisteren naar de Amerkaan Mike Stulce en de Spanjaard Daniel Plaza bracht zijn landgenoten onder de 61.000 toeschouwers tot uit zinnige vreugde door de 20 kilo meter snelwandelen te winnen. Ben Johnson bereikte de halve finales van de 100 meter, zo ver kwam Nelli Cooman niet. Ze sneuvelde in de kwartfinales. Stella Jongmans haakte in de series 800 meter al af. Arnold Vanderlijde heeft gister avond met enige moeite de kwartfinales van het olympisch bokstoernooi bereikt, hoewel dat nauwelijks aan hemzelf lag. Na in de eerste ronde lichte ave rij te hebben opgelopen, sloopte de Limburgse zwaargewicht zijn Koreaanse opponent Sung Bae Chae in de tweede ronde. Hij consolideerde de minieme voorsprong die dat opleverde bekwaam. Tot zijn verbijste ring haalde Vanderlijde de laat ste acht maar net. Hoewel Chae tot twee keer toe acht tellen rust kreeg en stond te tollen op de benen, won de Nederlander op punten met slechts 14-13. Vanderlijde treft in de kwartfi nales de Ier Paul Douglas die de Rus Alexej Tsjoedinov uitscha kelde. Nijman en Joval werden uitgeschakeld. In het tafeltennistoernooi van Barcelona heeft Bettine Vriese- koop de laatste zestien van het vrouwen enkelspel bereikt. In haar laatste groepswedstrijd won ze van de Bulgaarse Danie- la Guergueltsjeva in twee ga mes, 22-20 21-15. Hooman werd uitgeschakeld. Met Mirjam Hooman werd Bet tine Vriesekoop uitgeschakeld in de kwartfinales Na koninginnedag, vlaggetjesdag, dag van de arbeid, onafhankelijkheidsdag. Hemelvaartsdag, Valentijndag, moederdag, vaderdag, dierendag, aswoensdag en bevrijdingsdag hebben we er vandaag weer een 'dag' bij: de Nationale Bollendag. In het hele land zijn bloembollenteelt- en handelsbedrijven opengesteld voor het publiek om te laten zien hoe men er in slaagt elk jaar weer voor een miljard aan bloembollen te exporteren. Wie daar meer over wil weten moet de krant even de krant laten en gauw naar Lisse gaan, waar hij de hele dag terecht kan in het veilinggebouw aan de Grachtweg. Om bij thuiskomst te merken dat hij toch geen dag kan zonder de Leidse Courant. Zelfs de bollendag niet. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis eri vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. n direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: I Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding bestaat, koi Bel 071-313 677 Of deze bon opsturen in eer open envelop - zonder f naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) •n proelobonnement w 711848 003017

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1