Chipwereld wordt steeds kleiner Ingewikkeld, riskant maar interessant ECONOMIE c5 Sperwer groeit zoals verwacht WEEKOVERZICHT Wall Street voorop in herstel beurzen h Fiscus VS mild voor Shell Oil Personeel sigarenfabriek verschuift vakantie GELD GOED Jkidoe SouatMlt ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 Klauwtje voor Bols Sterke stij ging resultaten BMW ÏIEUW-VENNEP - Het tankenconcerri Bols heeft een lauwtje gelopen bij zijn stre- en vier merken mineraalwater e kopen van de Italiaan Giu- pppe Ciarrapico. Bols werd ivertroefd door de Gardini- djroep. Volgens berichten in de eljjaliaanse pers heeft Gardini peer geboden dan de circa 240 piljoen gulden die Bols in zijn joofd had. Voor Bols is deze derhalve een gelopen race. os«lWij hebben het uit de pers mo- mjen vernemen, maar we liggen er niet wakker van", aldus het commentaar van de voflols-zegsman gisteren. Bols valijft gewoon verder kijken iarjaar geschikte partners. MÜNCHEN De Duitse autoproducent BMW draait op volle toe ren. Bij een volledig gebruikte produktiecapaciteit is de omzet in de eerste helft van dit jaar gegroeid met twaalf procent tot 16,15 miljard mark. De winst na belastingen steeg met 10,5 procent tot 421 miljoen mark, zo heeft BMW deze week bekendgemaakt. De onderneming gaat ervan uit dat zowel produktie als verkoop dit jaar groter zal uitvallen dan in 1991. BMW schrijft de gunstige gang van zaken toe aan het succes van zijn auto's in de 3-serie. De produktie bij de personenwagens nam toe met 18,9 procent tot 312.986 stuks en die bij de motorfietsen met 5,7 procent tot 21.356 stuks. Over de hele wereld leverde BMW 300.367 eenheden af aan de dealers. Van personenwagens werden er 308.000 verkocht, waarvan 240.000 in Europa. Dat laatste aantal is 12,5 procent ho ger dan in de eerste helft van vorig jaar. In veel landen boekte BMW, tegen de marktontwikkeling in, een groei van zijn verkoop. Zo werden er in de Verenigde Staten 31.000 auto's en motorfietsen aan dé man gebracht, dertig procent meer dan in het eerste halfjaar van 1991. Er werkten bij BMW 75.507 mensen, 3,5 procent meer dan een jaar geleden. DE BILT - De omzet van de Sperwer Groep een groep van zelfstandige ondernemers in de levensmidde lenbranche (Plusmarkt, Garantmarkt, 4=6 heeft zich in de eerste dertig weken van dit jaar overeen komstig de verwachtingen ontwikkeld. De groothan- delsomzet steeg met 12,4 procent van 425 miljoen gul den naar 478 miljoen. Ook de aangesloten detailhan delsbedrijven groeiden goed. Bij Plusmarkt was de toe neming 11,2 procent en bij Garantmarkt en 4=6 be droeg de groei respectievelijk 6,6 en 5,4 procent, aldus Sperwer. De geconsolideerde resultaten van de totale Sperwer-groep voor belastingen kwamen in de eerste 24 weken van dit jaar uit op 11,7 miljoen. In 1991 was dit 9,6 miljoen. De directie verwacht dat het resultaat over het hele lopende jaar ten minste op het niveau van 1991,7,56 miljoen netto, zal uitkomen. HBG bouwt Engels distributiecentrum RIJSWIJK Kyle Stewart Properties (on derdeel van de Hollandsche Beton Groep HBG) heeft van de Engelse gemeente Don- caster opdracht gekregen om een zoge noemd 'Direct for Europe'-distributiecen- trum te ontwikkelen voor gecombineerd rail-/wegvervoer. Dit centrum kost 160 miljoen gulden, zo heeft HBG via haar per soneelsorgaan laten weten. Het distribu tiecentrum, dat het eerste in zijn soort in het Verenigd Koninkrijk zal zijn, wordt speciaal gebouwd om het goederenverkeer door de Kanaaltunnel efficiënt te laten verlopen. Er wordt naar gestreefd, wan neer de tunnel in september 1993 wordt opengesteld, de eerste vracht uit Doncas- ter naar het vasteland te laten vervoeren. «Beurs geeft Fokker standje £3>ver nieuws y ^AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs heeft bij haar afkeuring uitge sproken over de wijze waarop vliegtuigbouwer de nieuws- ,n jroorziening inzake de samen- C{werking met Dasa heeft ver zorgd. Fokker heeft volgens de verzuimd meteen na het njiekend worden van overeen stemming met Dasa de essen- /e|iële punten van de overeen stemming bekend te maken. e)3ovendien heeft Fokker afgelo- :iPpen maandag via een Engelsta- -jjig bericht, dat slechts op be perkte schaal werd verspreid, .j^enkele mededelingen over de samenwerking gedaan. Het feit lndat de minister van economi sche zaken op vrijdag 24 juli umededelingen heeft gedaan ontslaat Fokker niet van de ver plichting om als aan de beurs 1.^genoteerde onderneming be lichten over haarzelf op de juis- ,,jle wijze bekend te maken. Fok ker heeft daarom gehandeld in strijd met de verplichting om op jgrond van het fondsenregle ment koersgevoelige informatie terstond en gelijktijdig voor alle marktpartijen bekend te ma- Jken. De beurs heeft haar afkeu- r, Jring uitgesproken over deze Jgang van zaken. De leiding van ^Fokker heeft toegezegd zodani- jge maatregelen te zullen nemen lejdat herhaling wordt voorko- (Ballast Nedam ""zeker' van opdracht voor vliegveld van Hongkong (HONGKONG - Ballast Ne- 'L' idam gaat vrijwel zeker mee- vt'werken aan de aanleg van ihet vliegveld van Hongkong, -j 'Het comité dat de bouw van ihet vliegveld voorbereidt, ntJheeft gisteren in een inten- n-itieverklaring haar voorkeur 5. (uitgesproken voor het con- 7 jsortium waartoe het Neder- "llandse bouw- en baggerbe- 11 rldrijf behoort. ^r|Met de opdracht is een bedrag n ijvan ruim 9 miljard Hongkong- d-idollar gemoeid (bijna 1,9 mil- Li-jard). Ballast Nedam zal hier- i van ongeveer 400 miljoen 1 voor zijn rekening nemen. Een 14woordvoerder van het comité 3. liet weten dat de opdracht nog niet wordt verstrekt zolang er •itjnog geen duidelijkheid bestaat 8< over de financiering. Groot- Brittannië, Hongkong en China ihebben nog'steeds geen over- 2' eenstemming bereikt over de fi- nanciering. De totale kosten 5 jvan de aanleg worden geschat »f op omgerekend 35 miljard. n.iChina moet volgens een vorig i - jaar gesloten akkoord goedkeu- ■n ring verlenen aan de financie el: ringsregelingen voor de lucht- haven. Maar Peking heeft laten 3. weten de kosten te hoog te vin- L den. Ze leggen een te groot be slag op de reserves vóór de over dracht in 1997, zo meent China. Ballast Nedam in Amstelveen meldde in een eerste reactie „zeer verheugd" te zijn. De partners van Ballast Nedam in het consortium zijn de Belgi sche baggermaatschappij Jan de Nul, de Britse aannemer Costain Civil Engeering, het Ja panse bouwbedrijf Nishimatsu, 1 de China Harbour Engineering P- en Morrison Knudsen uit de Verenigde Staten. De Britse aannemer Trafalgar House, dat aanvankelijk eveneens tot het consortium behoorde, is uitge treden. DEN HAAG De chip-in dustrie zit in de problemen. De concurrentie is moordend en de ontwikkelingen volgen elkaar in snel tempo op. Elke vier jaar komt er weer een nieuwe krachtigere chip op de markt. De kosten voor de ontwikkeling van een nieuwe chip lopen flink op en de tijd om het terug te verdienen wordt steeds kleiner. Reden voor de grootste concurren ten om de koppen bij elkaar te steken. IBM. Toshiba en Siemens ne men nu het voortouw met de ge zamenlijke ontwikkeling van een 256 megabite chip. De sa menwerking is uniek omdat de drie economische blokken in de wereld voor het eerst samen werken. De Amerikanen en Ja panners vonden elkaar al eerder op talloze terreinen van nieuwe chiptechnologie. Ook tussen Europeanen en Ameri kanen wordt al nauw samenge werkt. De nieuwe 256 megabite chip, die een opslagcapaciteit heeft van 25.000 volgetikte A4tjes, wordt een technologisch hoog standje zonder weerga. Mo menteel wordt gewerkt aan de ontwikkeling van een chip met een geheugencapaciteit van 16 megabite. De ontwikkelkosten daarvoor bedragen ongeveer 850 miljoen dollar. Dat zijn kos ten die door de afzonderlijke be drijven al nauwelijks meer te overzien zijn. Toch zijn de di verse chipmakers bezig op ei gen houtje bezig het wiel uit te vinden. Dat komt omdat de 16 megabite chip in feite voortbor duren op de bestaande chip technologie is. De fabrikanten weten wat ze aan kennis in huis hebben en kunnen een redelijke inschatting maken hoelang het gaat duren voor ze met een nieuwe chip op de markt kun nen komen. Dat ligt bij de 256 megabite chip wel even anders. Zijn de verbin dingen die op een 16 megabite chip liggen al 200 keer dunner dan een mensenhaar, bij de 256 megabite chip is dat nog eens een factor 16 keer zo dun. Die microscopisch kleine verbin dingen zijn met de huidige tech nieken niet haalbaar. Dat bete kent dan meteen dat de ontwik kelkosten voor een nieuwe chip behoorlijk oplopen. Gerekend wordt nu op een bedrag van 1,7 miljard gulden. De kans dat die kosten hoger uitvallen is niet denkbeeldig, omdat nog niet te zeggen is op welke moeilijkhe den de onderzoekers stuiten bij de ontwikkeling van de nieuwe technologie. IBM, Siemens en Toshiba be ginnen wel aan een huzaren stukje. De huidige techniek gaat uit van etsen en verdam pen. Op een stukje silicium, in feite een soort geperst zand plaatje, worden met laserstra len de patronen geëtst. Vervol gens wordt het metaal opge bracht via verdamping. De lijn tjes zijn zo dun, dat er niet op de normale manier een draadje op gezet kan worden. Door het me taal te verdampen en neer te la ten slaan op de lijntjes, wordt het draadje gemaakt. Per chip wordt de handeling van etsen en verdampen een paar duizend keer herhaald, omdat er enige duizenden verbindingen op een mm chip zitten. De machines moeten dus ongelooflijk nauw keurig zijn. Zelfs bij een fout- percentage van 1 procent is de kans dat er een goede phip uit de machine rolt minimaal. Vandaar dat de Japanners nu samenwerken met de westerse bedrijven. In het ontwikkelen van de technieken zijn de wes terse bedrijven superieur. De Japanners zijn echter weer meesters in het maken van de machines voor massafabricage. Die gecombineerde kennis wordt nu ingezet voor de ont wikkelingvan een nieuwe gene ratie chips. Een tweede reden voor de sa menwerking is het voorkomen van moordende concurrentie. De ontwikkelingen op chipge- bied volgen elkaar razendsnel op. De fabrikant die als eerste met een nieuwe chip op de markt komt kan er nog wat geld aan verdienen. De fabrikant die een paar maanden later op de markt komt kan alleen nog maar hopen dat hij een deel van de ontwikkelkosten kan terug verdienen. De chipmarkt tart dan ook alle wetten van het ka pitalisme. De markt groeit en er wordt steeds minder winst ge maakt. Zo weinig dat de grote fabrikanten nu maar besloten hebben samen te gaan werken, omdat een volgende concurren tieslag waarschijnlijk veel slachtoffers gaat kosten. Dat de markt zo slecht is blijkt wel uit het feit dat de Japanse concerns het ook niet meer op eigen kracht aandurven. Dat wil wat zeggen, want zes van de tien grootste chipleveranciers zijn Japanse bedrijven. Een derde reden voor samen werking is het „eieren voor geld kiezen" motief. In de chip markt is afgerekend met de wet van de remmende voorsprong. Die wet verklaart dat bedrijven die nu een technologische voor sprong hebben, die voorsprong in de loop van de tijd in een ach terstand zien omslaan. Dat komt omdat de produktieme- thode in het begin technolo gisch superieur is. In de loop van de jaren worden er echter nieuwe technieken ontwikkeld, die produktie tegen nog lagere kosten mogelijk maakt. Die technieken worden door de con currentie als eerste toegepast, waardoor die weer een voor sprong krijgen op de oorspron kelijke koploper. Deze wet ver klaart gedeeltelijk de sterke op komst van landen als Duitsland en Japan. De VS en Groot-Brit- tannië kwamen met ongeschon den produktie-apparaten uit de Tweede Wereldoorlog tevoor schijn. Zij domineerden dan ook jarenlang de wereldmarkt. Door veel te investeren in nieu we produktiemethoden, kon den de verliezers van de oorlog uiteindelijk hun overwinnaars op economisch gebied voorbij streven. In de chipmarkt geldt deze wet echter niet meer. Bedrijven die eenmaal een achterstand opge lopen hebben kunnen deze bij na niet meer goedmaken. Phi lips bijvoorbeeld probeerde het met de ontwikkeling van de 64 megabitechip en ging er bijna failliet aan. Vandaar dat de fa brikanten nu eieren voor hun geld kiezen en de kennis bunde len. Op die manier zijn ze verze kerd van een technologische voorsprong en kunnen ze einde lijk eens wat geld verdienen op hun investeringen. Ook voor de consument bete kent de ontwikkeling van de su perchip goed nieuws. Chips vin den meer en meer hun weg in alledaagse gebruiksvoorwer pen. Een beetje koffiezetappa raat wordt helemaal bestuurd door een chip, evenals tv's en vi deo's. In een nieuwe HDTV bij voorbeeld zitten ongeveer 80 verschillende chips. Met de 256 megabite chip kan dit aantal tot onder de tien worden terugge bracht. Er van uitgaande dat de chipprijzen blijven zakken kan de nieuwe superchip op termijn al gauw tot een besparing van enige honderden guldens op ap paratuur leiden. DEN HAAG De effectenbeurzen over de hele wereld wisten zich de afgelopen week enigszins te herstellen van de klappen van de week daarvoor. Ook de dollarkoers kwam in wat rusti ger vaarwater. Dat wil niet zeggen dat de handelaren en beleg gers nu rustiger kunnen slapen. De beurzen worden beheerst door de emoties van de dag en die zijn zo veranderlijk als het weer. Wall Street was het trekpaard voor de koersstijgingen de afge lopen week. Daarmee bevestigden de Amerikanen hun reputa tie van rasoptimisten weer eens. De groei van de economie in de VS is in het tweede kwartaal van 1992 afgenomen en het consumentenvertrouwen is verder gedaald. Dat maakt het ge vaar van een nieuwe recessie groter en zou normaal gesproken to een forse daling van de beurskoersen moeten leiden. De An. ^rikaanse beurs reageerde echter tegenovergesteld. „Een afne nende economische groei zal tot een verdere renteverla ging i dden en dat is goed nieuws voor de aandelenkoersen", was de redenering. Op obligaties is met de huidige rentestan den immers geen droog brood te verdienen. De beleggers zijn daarom gedwongen in aandelen te stappen, want ze kunnen nergens anders heen met hun geld. De Dow Jones index op Wall Street ging in twee dagen dan ook 100 punten omhoog en begint de recordhoogte alweer te bena deren. De beurs pompt zich vol met lucht, omdat de koersen niet gebaseerd zijn op betere bedrijfsresultaten. Nu is het af wachten tot de ballon knapt of leegloopt. Op de effectenbeurs van Tokyo hebben ze dat effect al meege maakt. De Japanners lieten zich dan ook niet gekmaken door de Amerikaanse koersstijgingen. De Nikkei-index daalde flink in het begin van de week, maar vond zijn bodem rond de 15.000 punten. Twee jaar geleden stond de Nikkei nog op 40.000 punten. Zolang de economische barometer op slecht weer blijft staan, zal de beurs zich niet spectaculair herstellen, is de verwachting in Japan. Amsterdam deed het rustig aan de afgelopen week. Nu de dol larkoers redelijk stabiel rond de 1,67 gulden schommelt is er geen reden meer voor paniek. De handelaren konden hun aan dacht dan ook meer op de bedrijfsnieuws richten. Fokker was daarvan het eerste slachtoffer en Philips liet zich ook niet on betuigd. Aandeelhouders van Fokker zijn boos, omdat ze in de akkoord tussen Fokker en Dasa volledig buitenspel zijn gezet. Philips verbruide het opnieuw door de moeilijkheden rond HDTV en het uitstel van de introductie van de nieuwe digitale cassetterecorder. Het vertrouwen zakte zover terug dat de koers van het aandeel tot een nieuw dieptepunt in 18 maanden NEW YORK - Shell Oil, de Amerikaanse dochter van de Koninklijke/Shell Groep, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst be haald van 183 miljoen dollar tegenover een verlies van 68 miljoen dollar in de overeen komstige periode vorig jaar, aldus de onderneming giste- Buitengewone baten a 100 mil joen dollar voornamelijk be lastingvoordeel leverden een grote bijdrage aan de resul taatverbetering. Het resultaat in het tweede kwartaal van 1991 werd gedrukt door 46 mil joen aan voorzieningen in ver band met reorganisaties. De omzet in het afgelopen kwar taal bedroeg 5,5 miljard dollar tegen 5,3 miljard dollar vorig jaar. Over de eerste zes maan den kwam de winst uit op 377 miljoen dollar. Liefst 300 mil joen dollar daarvan is geld dat in eerste instantie was gereser veerd voor belastingbetalingen. Anno 1700 De 5-jarige Dennis Rietveld krijgt vers water van een regie-medewerker tijdens de filmdagen in Heusden voor Marktdag Anno 1700. De opnamen zullen deel uitmaken van een 6 minuten durend filmpje over Ne derland dat permanent zal worden vertoond in een bioscoopzaal in Holland Village in Nagasaki te Japan. FOTO: ANP KAMPEN Vier mede werkers van de befaamde Kamper sigarenfabriek De Olifant hebben vrijwillig hun veertien dagen vakan tie opgeschort nadat inbre kers er met 19.000 peperdu re sigaren uit de magazij nen vandoor zijn gegaan. Met man en macht wordt gewerkt om de grote bres die in de voorraad is gesla gen weer op te vullen. Dat kost veel inspanning want bij De Olifant worden de dure en exclusieve sigaren nog met de hand gemaakt. Als ze in Kampen toch ge woon met vakantie zouden gaan, komen de sigarenwin keliers in het land onher roepelijk zonder voorraad te zitten. De inbrekers moeten een fijne neus voor sigaren hebben ge had. Toen ze eind vorige week het monumentale pand bin nendrongen, doorzochten ze de voorraden systematisch. Ze hadden een opmerkeüjk grote voorkeur voor Corona siga ren, aldus directeur Jankees Beijderwellen. De Corona's kosten tussen de anderhalve en zeven gulden per stuk. Wat de dieven er nu mee moeten, is een open vraag voor Beijder wellen. De Kampense fabriek levert de sigaren slechts aan 200 winkeliers. „Wij kennen onze klanten persoonlijk en zij kennen ons. Het valt dus met een op als iemand anders zo maar Olifant-sigaren gaat aanbieden. Nou kunnen de dieven natuurlijk met de siga ren gaan leuren bij andere winkeliers maar dat loopt na tuurlijk ook snel in de gaten" weet Beijderwellen. Kroegen Misschien, vermoedt Beijder wellen, zullen ze proberen de sigaren (verpakt in mooie ce derhouten kistjes met Olifant- opdruk) in schimmige kroe gen of patat-tenten te slijten. Als ze ook dat niet aandurven rest geen andere mogelijkheid dan ze zelf op te roken. 'De si garen blijven decennia lang goed, dus theoretisch gezien kunnen de dieven met de siga ren voor eigen gebruik een eind komen'. Uit gezondheid soverwegingen geeft Beijder wellen de dieven een handza me tip mee om er in elk geval niet meer dan drie per dag te roken. De Kamper directeur is ver guld dat z'n personeel zoveel hart voor de zaak heeft dat ze de vakantie willen opschorten totdat de voorraad weer op peil is. „Je kunt natuurlijk va kantiekrachten inschakelen, maar we maken nou eenmaal sigaren waarvoor groot vak manschap en een lange erva ring nodig is. Ons dekblad kost 200 gulden per kilo, dat spul is net zo duur als zilver, en je moet er niet aan denken dat daar onervaren handen mee aan de slag gaan". Beij derwellen heeft flink de balen van de diefstal. Niet eens al leen om de gestolen voorraad. De verzekeringsmaatschappij heeft te kennen gegeven dat hij een dure (en lelijke) alarm installatie moet aanleggen. „Eeuwig zonde van ons mooie pandje". Winst Staal Bankiers DEN HAAG Staal Bankiers heeft in de eerste helft van dit jaar 50 procent meer winst be haald dan in hetzelfde tijdvak van 1991: 3,9 miljoen tegen 2,6 miljoen gulden. De bruto-in- komsten namen toe van 22,1 miljoen tot 22,9 miljoen. De kwaliteit van de inkomsten werd verbeterd door een gunsti ge ontwikkeling van het rente resultaat: 14,7 miljoen tegen 12,7 miljoen. In de stroppenpot verdween 2,6 miljoen. De conjunctuur is de indus trieën en dienstverlenende bedrijven van Nederland op het ogenblik bepaald niet welgezind. De winstontwik keling is in veel gevallen on bevredigend. Dat er minder wordt gespaard stemt tot na denken, evenals de stijging van het aantal faillissemen ten. Er zijn ook andere aanwijzin gen, dat de industrie en het dienstenverlenende bedrijf niet geringe problemen hebben. De kredietbehoefte wordt groter als gevolg van een slechter beta lingsgedrag van de afnemers alsmede de krimpende winst marges, waardoor minder geld vrijkomt voor investeringen in duurzame produktiemiddelen, grondstoffen en halffabrikaten. Een groot probleem van alle Nederlandse bedrijven is even wel een zekere angst voor alles wat buitenlands is. Er kan in de een of andere transactie geen partij van buiten de grenzen op doemen of alle belanghebben den lijken hun stekels op te zet ten. De grote multinationals tobben beslist niet met dit pro bleem, maar het is de vraag in hoeverre de angst voor buiten landers vaak in het onderbe wustzijn meespeelt: denk aan de Fokker-Dasa transactie. Na tuurlijk, als een Nederlands be drijf in het buitenland wil ex panderen, is er geen vuiltje aan de lucht, want dan zijn 'wij' heer en meester van de situatie. Voor de exporterende industrie wordt de huidige onaangename situatie geaccentueerd door de lage koersen van dollar en pond sterling, waardoor de op brengst van exporttransacties wordt aangetast. Dollarkoers De dollarkoers kan van grote invloed zijn op de resultaten van ondernemingen met aan zienlijke belangen in de Vere nigde Staten denk hier aan bijvoorbeeld Ahold, KLM, Phi lips en Unilever. Daartegeno ver staat dat de inkoop van energie en veel belangrijke grondstoffen weer goedkoper wordt Koninklijke Shell Groep! De gunstige effecten van die goedkopere grondstof fen komen echter pas op lange re termijn tot uiting in de resul taten. Weet u wie echter volop van de goedkope dollar profiteren? Dat zijn de Amerikaanse concerns die de winsten van hun Europe se werkmaatschappijen in dol lars omzetten. zieningen voor algemene be drijfsrisico's, waarop vorderin gen van twijfelachtig gehalte worden afgeboekt. Kredietver zekeraars als de NCM lopen eveneens grotere risico's dan normaal. Uit talloze publikaties blijkt De huidige problemen kunnen nog het beste worden afgelezen aan de groei van de aantallen faillissementen in de eerste vier maanden van dit jaar wer den 1564 faillissementen uitge sproken, 23 procent meer dan in dezelfde periode van 1991. De stijging van 52 procent in april alleen was ronduit alar merend. Het onaangename van de huidi ge situatie is uiteraard, dat alle negatieve aspecten steeds gro tere rimpels in de vijver trek ken. De banken worden gecon fronteerd met grotere risico's bij de kredietverstrekking, zo dat zij uit hun bedrijfswinsten grotere bedragen moeten af zonderen ter versterking van de mysterieuze VAR's de voor verder, dat het bedrijfsleven buitengewoon oplettend de ont wikkelingen dient te volgen om niet ten onder te gaan. Een voorbeeld: Economische Zaken schrijft dat de markt steeds meer vraagt om toeleveranciers die medeverantwoordelijkheid dragen voor produktenontwik- keling en produktie van com plete systemen. Sinds 1988 be staat een programma toeleve ren en uitbesteden, dat ten doel heeft de internationale markt positie van de Nederlandse toe leveranciers te bevorderen door samenwerkingsprojecten. Er broeit dus wat. Samenwerkingsprojecten zijn natuurlijk vooral van groot be lang voor het midden- en klein bedrijf (MKB) met 600.000 me dewerkers in bedrijven met" maximaal 100 mensen. Bij Economische Zaken bestaat inmiddels een krachtig streven om het exportbeleid in sterkere mate dan voorheen te richten op de behoeften van het MKB. „Het aandeel van het MKB in de totale export is de laatste ja ren sterk gestegen. In 1991 was dat aandeel 27,5 procent, voor 1992 wordt een toename ver wacht van 4 procent en voor 1993 een van zelfs 6,25 procent. Het theoretisch exportpoten- tieel van het MKB bedraagt 17 miljard gulden en dit betekent een groei van 70 procent van de huidige export". De directies van de exporterende MBK's moeten natuurlijk wel lef, een goede begeleiding en produkten van topkwaliteit hebben om te kunnen profiteren van de kan sen die buitenlandse markten bieden. Het NIVRA-maandblad De Ac countant heeft in zijn jongste nummer over de kansen van het MKB in de EG onder meer gezegd, dat dit MKB in de eer ste plaats komt te staan voor de fundamentele keuze: lokaal of Europees. „Beide beslissingen zijn zeer eerbaar en, mits goed doorgevoerd, rendabel". Alvo rens de keuze te maken zal het management echter goed moeten nadenken over de ge volgen. De optie 'Euro-MBK' betekent volgens De Accoun tant dat .een lucratieve, maar tevens zware weg wordt bewan deld. „Menig bedrijfsonderdeel zal afgestemd moeten worden op de nieuwe uitdaging. Het ergste wat een onderneming kan overkomen is te kiezen voor het Euro-MKB, terwijl de managementmethodes, organi satiestructuren en logistiek van een typische lokale MKB-on- derneming worden aangehou- „Een onderneming die kiest voor het Euro-MKB zal grote aandacht moeten hebben voor de externe bedrijfsomgeving. De markt wordt immers in ster kere mate dan voorheen be paald door allerlei exogene fac toren (bijvoorbeeld valutakoer sen, olieprijzen) waarop Euro- MKB's weinig of geen vat heb ben. Dit geldt in het bijzonder voor de toeleveranciers onder hen. Ze moeten er enerzijds re kening mee houden, dat de keu zevrijheid van de afnemer toe neemt, maar anderzijds dat de positie van de afnemer onder grote druk staat door de toene mende internationale concur rentie. Daarbij komt dat een grote afnemer na fusie, overne ming of samenwerking in een andere leverantielijn terecht kan komen". Denk wat dit laat ste betreft aan Fokker-Dasa. De Accountant tenslotte: Het Euro-MKB moet in hoge mate flexibel zijn, zodat het snel op veranderingen kan inspelen en verder scherp oog houden op economische, maatschappelijke en andere ontwikkelingen. Het leven van de echte onder nemer wordt door de komende grote EG-markt wel ingewik kelder en riskanter, maar ook veel interessanter. Geen nieuw koffieakkoord LONDEN De vijfdaagse bij eenkomst van een werkgroep van de Internationale Koffie Organisatie (IKO) heeft een nieuwe koffie-overeenkomst geen stap dichterbij gebracht. De koffieproducerende landen hebben de opstelling van de consumerende landen heftig bekritiseerd. De stichting Max Havelaar laat in een reactie we ten dat de onderhandelingen veel te lang duren. „Twintig miljoen kleine boeren, die vaak in familieverband koffie telen, verkeren in een noodsituatie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19