Ben Johnson nog steeds hot item Requiem voor een bedroefde middengewicht SPORT Stella Jongmans en haar streepjescode Cooman komt te kort voor halve finale Qowiant ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 C3 De verdeling van de medailles Samen met nog vijftien andere atleten mag Ben Johnson in de vooravond een poging wagen de finale van de honderd meter binnen te stappen. De Canadees liet gisteren een tiende tijd noteren in de kwartfinales en dus zal het voor hem een zware klus worden zich bij de snelste acht mannen van de wereld te scharen. Sezicht blauw loor ontkennen Londen - De van doping be- fchuldigde sprinter Jason Li- ringston heeft in alle toonaar- en ontkend verboden midde- ^n te hebben gebruikt. „Ik kan ®let nog niet geloven. Nooit, looit heb ik steroïden geno- zei de Britse atleet, die oensdag met twee Britse fewichtheffers uit Barcelona iaar huis werd gestuurd. „Ik [erwerp doping in de sport", •ervolgde Livington, die giste- i aan de start van de 100 me- had moeten verschijnen. „Ik ieb bij de officials gesmeekt tot- -f|at ik blauw werd in mijn ge- icht. De uitslag van de doping- ;st moet op een misverstand lerusten. Zelfs de manager van le Britse ploeg steunde me". Nog wereldrecords op laatste zwemdag Barcelona Kieren Perkins .us), Jeff Rous (Vst) en Yang renyi (Chi) hebben gisteren 'ereldrecords gezwommen in •arcelöna. Perkins deed dat in finale van de 1500 meter ije slag met 14 minuten en 3,48 seconden. Rous presteer- het als startzwemmer van de eiAmerikaanse ploeg op de 4 x tt^l.00 meter wisselslag op de 100 2s+neter rugslag. Hij finishte na erj53,86 seconden. Dat was ruim déwee seconden sneller dan het eipude record, dat sinds 25 augus- ?sttus 1991 al op zijn naam stond ikmet 55,93. Yang Wenyi stelde de 50 meter vrije slag haar Ikeigen wereldrecord scherper: ik 24,79 seconden. De toptijd was Hartaanval eist "weer mensenleven - Bij de Olympische (e-|Spelen is opnieuw een dode ge- devallen. De 61-jarige Wilson tieMalo, lid van de technische staf n-jvan de schietploeg van Ecua- iudor, overleed in de nacht van tejdonderdag op vrijdag aan een e- hartaanval. Eerder kwam een jp vader van een Amerikaanse in zwemmer tijdens de openings- el ceremeonie om het leven en een toeschouwer op de tribune. In beide gevallert was een hartaan val de oorzaak. Ongelukkig slot judoka Marsman Barcelona Gooitske Mars man heeft gisteravond de nade len van een jury sport aan den lijve ondervonden. De Amster damse judoka werd door twee beslissingen van de jury uitge schakeld. In de tweede ronde durfde Marsman de strijd met Tateno aan. De beslissing was in handen van de scheidsrech ter en zijn twee assistenten. Die kozen met twèe tegen één voor de Japanse, omdat het judo uit Nippon bij velen nog altijd een streepje voor heeft. Marsman was, om de herkansing te berei ken afhankelijk van de uit-, komst van het duel tussen Blas- co en Tateno. Opnieuw was er geen verschil, er werd zelfs niet gescoord. De jury moest op nieuw wegen. Blasco won dus met 2-1 en Gooitske Marsman kon na acht minuten inspire rend werkjudo terug naar het olympisch dorp. d I 1 Mijlpaal voor i Duitse equipe a j Barcelona Jens Fiedler heeft I gisteren op het ovaal van het tHorta Velodrome voor een r Duitse mijlpaal gezorgd. De a gouden medaille die de 22-jari- ge wielrenner op de sprint be haalde was de duizendste Duit se olympische medaille sinds de eerste Zomerspelen in 1896. Het regende gouden plakken voor Duitsland op de wieler baan van Barcelona. Na de olympische titel van de wereld kampioen van vorig jaar, beves tigde de Duitse achtervolgers- ploeg de wereldtitel van Stutt gart door in de finale met groot machtsvertoon de Australiërs naar het zilver te verwijzen. Pe tra Rossner stond op de 3 kilo meter achtervolging garant voor de derde gouden medaille door Dennis Mulkens Barcelona We kunnen deze dagen gerust stellen dat Ben Johnson buiten het stadion een net zo hoge, of wellicht nog zelfs iets hogere, snelheid ontwik kelt als op de atletiekbaan zelf. Zonder ook maar een kik te ge ven, snelde de Canadees giste ren na de kwartfinales van de honderd meter langs de horde snorrende camera's en micro foons. Nee, Ben Johnsoifc die nu hij niet meer zo nadrukkelijk en opzichtig naar dat anabole spul grijpt, heeft geen zin om met de media te communiceren. En zo zullen we er naar moeten raden wat Johnson van zijn race vond, of hij de juichconcerten van het publiek als een morele steun er- vaarde, of hij inderdaad schul dig was aan de derde valse start en of hij zichzelf een redelijke kans toedicht om de finale van vanavond te bereiken. De kans dat hij na de beslissende race van 20.00 uur toch zijn mond open zal doen, is trouwens mi nimaal, omdat slechts de num mers één tot en met drie ver plicht zijn op de persconferen tie te verschijnen. De 10.30 van Johnson viel gisteren in het niet bij de tijden, die zijn con currenten neerzetten. Ben Johnson is binnen de atle- tiekwereld nog steeds een 'hot item', want onmiddellijk nadat hij zijn geschoren schedel bin nen de catacomben vertoont en de media-zóne passeert, richten de camera's zich maar op één man. Linford Christie, die in dezelfde race met 10.07 secon den de snelste tijd neerzet en Leroy Burrell, met een hon derdste van een seconde in deze heat toch ook niet de minste, kunnen doorlopen zonder dat ook maar iemand ze een blik waardig gunt. Alle aandacht gaat uit naar de atleet met startnummer 226, die het geroep om een kreet zonder omkijken negeert. Ter gend langzaam kleedt hij zich achter de hekken en voor het oog van de verzamelde persver tegenwoordigers uit, maar de blik in zijn ogen verraadt al dat hij denkt: krijg toch allemaal het heen en weer. 'Big Ben' kent zijn pappenheimers, want de sprinter die met een slechts kortstondig erkende tijd van 9,79 seconden in 1988 als snel ste de honderd meter overbrug de, herinnert zich nog de hoon die over hem heenviel nadat hij in Seoel op het gebruik van het anabole steroid stanozolol was betrapt. Voor de Canadese televisie liet hij zich onlangs een enkele op merking ontvallen. Johnson, die vorig seizoen bij zijn terug keer op de atletiekbaan in het Europese circuit zijn zakken vulde met tijden die nooit onder de 10.31 seconden kwamen, maakte dit jaar een opmerkelij ke opmars. In het voorseizoen kwam hij niet onder de 11.15 seconden, maar na een trai ningsstage in de jungle van Bra zilië zette hij bij de Canadese se lectiewedstrijden ineens een 10.16 neer. „En nu wil iedereen natuurlijk weten hoe dat komt", bromde Johnson, die voor zijn vertrek naar Spanje in eigen land voor alle zekerheid door de Canade se atletiekbond toch maar even stevig werd onderzocht. „Er wordt minimaal gesug- geerd dat ik met dingen bezig ben, waar ik me in het verleden aan schuldig maakte. Dat is niet fair. Ik snap die aandacht trouwens niet. Toen ik 10.4 liep was ook niemand in mij geinte- Waar Johnson eventueel er gens in Barcelona is terug te vinden, blijkt die avond even eens een onbeantwoorde vraag. Niemand schijnt het te weten, want de ook in de Canadese es tafetteploeg opgenomen voor malige Jamaicaan heeft er de voorkeur aan gegeven niet in het olympisch dorp te vertoe ven. Net als de club van zijn ri vaal Carl Lewis heeft hij een on derkomen elders verkozen bo ven de betrekkelijke drukte van het dorp, waar ook de Ameri kaanse basketballers zich niet geheel op hun gemak bleken te voelen met al die om handteke ningen bedelende collega-spor ters. Met het ontbreken van Lewis op de honderd meter kreeg het topnummer bij de opening van de atletiektiendaagse natuur lijk toch een stevige knauw. De Amerikaanse wereldrecordhou- Ben Johnson, die zich als achtste voor de finale van de 100 meter plaatste, beweegt zich in Barcelona buiten het stadion bijna even snel als daarbuiten. ooor Dennis Mulkens Barcelona - Atletiektrainer Haico Scharn zag gisteren in het Olympisch Stadion van Barcelona paniek in de ogen van Stella Jongmans. Waar de geroutineerde Ellen van Lan gen en de voor Suriname uitko mende Letitia Vriesde in alle rust in hun series de voor de halve finales van vanavond toe reikende tweede plaats zeker stelden, ging de 21-jarige Haag se door de zenuwen overmand in het geweld ten onder. „Maar dat is helemaal niet erg", zei Scharn, die tijdens de Spelen dienst doet als bonds coach van Suriname en begelei der van de Nederlandse midde nafstand-atleten. „Wie had er ook maar iets verwacht van Jongmans? Het zou leuk zijn geweest als ze nog een race had mogen lopen, maar ze was hier in eerste instantie om ervaring op te doen". „Dat klopt", wist Jongmans na de voor haar nog te hoog gegre pen loop over 800 meter. „Ik heb wat opgestoken. Dit was na het EK-indoor in Genua mijn tweede grote toernooi. Je moet in dit wereldje gewoon eerst even meedraaien, je zelf de tijd gunnen om te wennen". Te snel De atlete van Rotterdam Atle tiek had bovendien moeite eni ge motivatie te vinden in Barce lona. „Want eigenlijk was ik al helemaal op voordat de wed strijd begon. Dit seizoen heeft voor mij gewoon te lang ge duurd. Ik heb een EK-indoor gelopen, diverse internationale wedstrijden en nu dus die Spe len. Vergeleken met een jaar te rug heb ik vijf seconden van mijn tijd afgehaald. Eigenlijk is het allemaal iets te snel gegaan. De 1.58,61 minuut, die ik in Hengelo liep, is een uitschieter geweest, die te vroeg kwam". Jongmans heeft zichzelf nu al voorgenomen -in Atlanta over vier jaar voor een andere voor bereiding te kiezen. „Ik arri veerde al op 22 juli in Barcelo na. Dat was veel te vroeg. Ieder een zegt altijd dat het zo fantas tisch is om in het olympisch dorp te vertoeven, maar ik vond er eerlijk gezegd niets aan. De eerste dagen heb ik enorme last van heimwee gehad. Ik zat me constant te vervelen. Daarom was ik blij dat mijn vriendje (de tienkamper Robert de Wit, red.) er aan kwam. Pas toen vond ik wat afleiding". „Wat me ook erg tegenstaat is datje de hele dag met een kaart om je nek loopt. Alleen dank zij een streepjescode kun je je hier vrij bewegen. Je bent eigenlijk niet meer dan een nummer. Dat hoort nu eenmaal zo, maar ik moet er wel aan wennen", zei Jongmans, die zich heeft voor genomen een maand niet aan lopen te denken. Kandidatuur De Amsterdamse Ellen van Langen benadrukte gisteren met haar tijd van 1.59,86 mi nuut nog eens haar kandida tuur voor een medaille. „Zoals ik haar zag lopen is ze volgens mij niet kansloos voor het goud", liep Scharn al vast voor uit op de finale van maandag. De atlete had, zei ze, een tame lijk ontspannen race gelopen. „Het ging allemaal precies zo als ik had verwacht. Vanmor gen voelde ik me wel iets ner veuzer dan normaal, maar ik had verder geen moeite in de wedstrijd overeind te blijven. Door een trainingskampje in Portugal had ik ook weinig hin der van de hitte. Het liep alle maal perfect eigenlijk". Net zo soepel sloop Letitia Vriesde naar de halve eind strijd. De Surinaamse atlete fi nishte met een tijd van 1.59,93 als tweede in haar serie. der, volgens de officiële lijsten van de LAAF met 9.86 de snelste sprinter op aarde, komt alleen bij het verspringen in actie, na dat hij bij de Amerikaanse se lectiewedstrijden niet bij de eerste drié eindigde. Een eerste poging van de con currentie om een aanval op het wereldrecord te doen mislukte gisteren finaal. In de series van de ochtenduren waren de Ame rikanen Leroy Burrell en Den nis Mitchel met 10.21 seconden het snelst. De Brit Christie Linford bleef in de kwartfinale met 0,07 se conden eveneens 'ruim' boven de tien seconden. Barcelona - Nelli was wel te leurgesteld, was niet teleurge steld en fuiteindelijk toch weer wel teleurgesteld. Er viel geen touw aan vast te knopen, nadat de Nederlands kampioene in de kwartfinale van de honderd me ter was gesneuveld met een tijd van 11.54 seconden, driehon derdste verwijderd van een plaats in de halve eindstrijd. Ze mopperde achteraf wat over de sterke groep waarin ze was geplaatst, maar met haar tijd zou ze in alle drie de andere ra ces ook niet bij de eerste vier zijn geëindigd. Cooman had gis teravond gewoon net zo hard moeten lopen als in de ochtend uren, toen ze in de eerste ronde een tijd van 11.47 seconden rea liseerde. De Nieuwerkerkse plaatste zich in Barcelona voor het kortste loopnummer bij de vrouwen trouwens via een om weg. Ze benaderde dit seizoen nimmer de NOC-eis, maar om dat ze met drie anderen wei de estafette-limiet had gehaald, schreef de KNAU haar mede uit piëteitsoverwegingen in. De sprintster, die al jaren niet meer in de buurt komt van haar Nederlands record van 11.08 seconden, was ontevreden over haar tweede race van de dag. „Mijn start was slecht, want ik was niet eens als eerste weg. Het middenstuk verliep ook niet vlot genoeg en mijn ver snelling kwam veel te laat. Ik had vooraf gehoopt op de halve finale, maar het zat er gewoon niet in". Wat Cooman betreft mag Irina Privalova uit het GOS, met een 10.98 als enige atlete onder de elf seconden, vandaag de finale winnend afsluiten. „Een aardi ge spontane vrouw. Niemand zegt haar gedag, dat vind ik maar zielig. Ik groet haar altijd. Ze is veel aardiger dan bij voor beeld Merlene Ottey, die me niet eens bekijkt". De Neder landse komt vrijdag andermaal in actie met de nationale esta fetteploeg. „Dan gaan we knal len en vreet ik iedereen op. Een finaleplaats is zeker haalbaar". Middengewicht Raymond Joval werd slachtoffer van de erbarmelijke jurering bij het olympisch bokstoernooi. Hij werd tegen de Algerijn Ahmed Dine op punten tot verliezer verklaard. Ook de Australische scheidsrechter Tomislav Papak greep niet in. door Pim Stoel Barcelona - Tenslotte, in de verstikkendklamme beschut ting van de kleedkamer volgen de tranen moeiteloos de eerder in de ring op de wangen getrok ken transpiratiesporen. Schok schouderend buigt de bokser zich voorover, laat zijn verdriet de vrije loop. Der Ringrichter, steunt zijn trainer, die is ver- rückt, Schweinerei ist es, sie haben uns bestolen, der ring- rechter moet naar huis, schor sen moeten ze hem. Dat is nog mild in verhouding tot wat de aanhang van de bok ser de scheidsrechter toewenst, vierendelen lijkt ze de enig juis te bestraffing, terwijl de vijf geen van allen uit Europa stam mende juryleden eenzelfde lot dienen te ondergaan. Zijn moeder, klein maar dap per, schreeuwt het uit onder in de catacomben van het bokspa- leis. „Komt er dan nooit een einde aan de lijdensweg van mijn kind, al twee keer eerder is hij, notabene in Nederland zelf, door de arbitrage geflikt en nu, na vier jaar trainen, na vier jaar alles opgeofferd te hebben, pak ken ze hem weer. Is er dan geen einde aan die weg, waar loopt die weg dan heen De Surinaamse vlag die ze in haar tasje meedraagt, blijft op gerold, ze had hem uit willen steken op de tribune als haar zoon, en wie.twijfelde daar aan, de volgende ronde zou hebben gehaald. „Natuurlijk, hij heeft een Nederlands paspoort, hij is in Den Haag geboren, maar je landje eigen land blijft toch al- tijdje land". Bestolen „Ze hebben hem bestolen", steunen de supporters, „ze heb ben zijn Olympische droom ver moord". „We dienen een protest in", raast Henk Los, voorzitter van de boksbond, die in korte tijd verandert lijkt van een keurige Haagse ambtenaar in een grau wende pittbul. „We pikken het niet, we laten niet met ons sol len, we willen gerechtigheid". Ja, wie wil dat niet op deze be klagenswaardige aardkloot. Halt. Waar hebben we het ei genlijk over. Welk een onrecht is er geschied in dat warme Bar celona. Welnu, daar heeft de Nederlanse bokser Raymond Joval, hij spreekt Frans, Duits, Engels en Russisch, maar dat redde hem niet, zijn partij in de tweede ronde van het Olym pisch bokstoernooi verloren te gen een Algerijn. Niet de eerste de beste Algerijn FOTO EPA De Algerijn Ahmed Dine (links) slaat op de dekking van Raymond Joval en scoort dus niet. Toch wees de jury Dine aan als winnaar op punten. overigens, de man heeft in de eerste ronde van de middenge wichten voor een daverende verrassing gezorgd door de re gerende wereldkampioen uit het Olympisch toernooi te ros sen. Die Algerijn nu zit, lang nadat onze Raymond Joval zijn tranen heeft gedroogd, zich nog steeds af te vragen waar hij zich dan wel mag bevinden en wat er precies is gebeurd in die derde van die drie maar drie minuten durende ronde, daar in de Olympische boksring. We kunnen daar kort over zijn. In de eerste ronde bokst hij een fractie beter dan Joval. In de tweede ronde bokst hij een frac tie beter dan Joval. In de derde ronde wordt hij door een ontke tende Joval zo verschrikkelijk op zijn kanis geramd, dat hij niet alleen tot twee keer toe moet wegvluchten in acht tel len rust, maar z'n armen eigen lijk niet meer omhoog kan krij gen om zichzelf nog enige dek king te bezorgen. Gefluit Raymond Joval. Natuurlijk, we zijn in onze sas met Delibas, maar die Raymond Joval, die weet wat knokken is. En waar om wint die Algerijn dan toch, terwijl hij niet meer in staat is om het oorverdovende en af keurende gefluit van het pu bliek te horen. Dat is gemakke lijk uit te leggen. Omdat boksen gejureerd wordt. Dat heeft in het verleden vooral op Olympi sche toernooien altijd aanlei ding gegeven tot komische mo menten. De wat oudere Olympiërs onder ons herinneren zich natuurlijk nog als de dag van gisteren hoe in 1928 (juist, Amsterdam) in de finale van het vedergewicht een uiterst dubieuze beslissing werd genomen. We vonden dat toen niet zo erg, omdat uit die serie van jurydwalingen onze eigen Bep van Klaveren als win naar van het goud tevoorschijn kwam, maar de aanhangers van zijn tegenstander, de Argentijn Peralta, maakten die nacht amok en het bleef nog lang on rustig in de binnenstad. Sedertdien is het eigenlijk hom meles geweest op elk Olym pisch bokstoernooi, met als hoogte- of zo u wilt dieptepunt, vier jaar geleden Seoel, waar bijna geen partij de juiste win naar heeft gekregen. Vandaar dat men besloot om met ingang van Barcelona het computertellen wat meer diep te te geven. Binnen een seconde moeten drie van de vijf juryle den als ze een treffer hebben ge meend te zien, respectievelijk de rode of de blauwe knop in drukken. Dan telt de treffer. Oogkleppen Welnu, die juryleden nu, zien als enigen in de zaal onze Alge rijn in de eerste ronde negen keer goed doorkomen tegen Jo val slechts twee keer. In de tweede ronde hebben ze in zo verre oogkleppen op, dat ze Jo val niet een keer zien scoren en de Algerijn zeven keer. Dat betekent dat de arme Joval in de derde ronde al op een schier onmogelijk in te halen achterstand staat. Hij weet de score, hij weet dat alleen een knock out hem de volgende ron de in kan helpen, hij wendt al zijn nog resterende krachten aan en zijn niet geringe talent om zijn tegenstander te over rompelen, hij slaat om het plat te zeggen, de Algerijn zo zoek dat deze zachtjes om zijn moe der begin te roepen. En de scheidsrechter, een Au straliër die het onrecht van de eerst en tweede ronde goed had kunnen maken, door in de der de na de twee maal acht tellen rust van de Algerijn, de strijd te staken, die scheidsrechter laat Joval rustig tot het einde door- boksen en de Algerijn rustig in casseren. Waardoor Joval ver liest (22 tegen 14) en wie die zes treffers van de Algerijn in de derde ronde heeft gezien moge opstaan. Weldoener En daar zit dus na afloop onze Raymond Joval in de kleedkam- wer. Figuurlijk lamgeslagen, terwijl hij zijn opponent letter lijk heeft lamgeslagen. Die met zijn vriend en weldoe ner Fred Cohen weken in Rus land verbleef om er het echte boksen te leren. Cohen betaal de, hij is een aardige man, net in de vijftig, ooit slager van beroep geweest. Een grote, dat wel, hij heeft in zijn hotelkamer nog een foto van zichzelf waarop hij in Egypte een schaap slacht, hij wil die indien nodig best even ophalen. Dat is niet nodig Fred, we gelo ven hem op zijn woord, ook als hij zegt dat hij later rijk is ge worden in onroerend goed en nu zijnde zelf een bokscheids- rechter, z'n leven wijdt aan het begeleiden van zijn pupillen Jo val en Nijman. „Die scheids rechter hier", zegt Fred Cohen, „die is het doodschoppen niet waard, die moeten ze voorgoed z'n licentie afnemen". En dan, dan gaat de morele winnaar maar desondanks be klagenswaardige verliezer Ray mond Joval onder de douche en valt twintig minuten later in het bokspaleis, terwijl het ge juich om een volgende gevecht hoog opklinkt, zijn moeder in de artnen. Er wordt geknuffeld en getroost, de fans staan wat verlegen het tafereel gade te slaan, wenden zich dan discreet af. Het laatste woord is aan een Engelse boksroutinier, die som ber zegt dat de beste bokser van het toernooi slachtoffer is ge worden van de slechtste jury van het toernooi. En dat is een passend requiem voor een bedroefde middenge wicht...

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17