Indië-vaarder contra kano-Rambo 'Hardlopers doodlopers' Ploeggenotes liever in zon Koevermans gedijt SPORT Nog volop kansen voor handboogschutters HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? in een teamverband ^«idócGoivumt ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 De Zuidkoreaanse Cho Youn-jeong haalt haar pijlen uit het bord na het schieten van een wereldrecord. Barcelona Vijf van de zes Nederlandse handboogschut ters, met broer en zus Erwin en Christel Verstegen voorop, heb ben na de eerste twee kwalifica tieronden van elk 36 pijlen nog volop kans de laatste 32 te be reiken. Die gaan in een knock- out-systeem, waar reputaties in tien minuten kunnen worden afgebroken, om de medailles strijden. Ook de teams bleven op 'pijl' met een plaatsje in de middenmoot. Jacqueline van Rozendaal be gon minder overtuigend dan van de beste Nederlandse schutster mocht worden ver wacht. Haar favoriete afstand (50 meter) staat zaterdag pas op het programma. Na de ron des op 70 en 60 meter bezet ze 'slechts' de 36ste plaats met 618 punten, ver achter de Zuid koreaanse nummer één Youn- Jeong Cho die een totaal liet no teren van 683 en met 338 pun ten op de 70 meterbaan het we reldrecord met twee punten aanscherpte. Beter dan Rozendaal verging het Christel Verstegen. De 19- jarige Brabantse schoot 622 punten bij elkaar en is daarmee voorlopig 29ste, nog net niet goed genoeg om in de eventuele eliminatieronde een Koreaanse tegenstandster te ontlopen. Verstegen begon voortreffelijk op de langste afstand voor vrou wen (70 m). Met 327 punten bleef ze maar vier punten onder haar persoonlijk - en zeven on der het Nederlands record. Sjan van Dijck deed volgens bondscoach Reinier Groenen dijk wat in haar vermogen lag, maar dat is niet van olympisch gehalte in een veld van 61 deel neemsters.'Met 570 punten be woog ze zich op het niveau van de delegatie uit Bhutan. Gehuldig Bij de mannen was Erwin Ver stegen, die door vertegenwoor digers van de wereldbond (FITA) werd gehuldigd wegens zijn 22ste verjaardag, de beste. De eerste 72 schoten (90 en 70 meter) leverden hem onder meer zeventien 'tienen' en 24 'negens' op. Het totaal van 616 punten was goed voor de vöorlo- pige 27ste plaats. Henk Vogels (38ste/601) en Berny Camps (49ste/594) hoeven evenmin te wanhopen. De verschillen zijn niet zo groot, dat ze al is uitge schakeld. SCHIETEN Barcelona Spanje heeft wei nig op met handboogschieten. Op het olympisch terrein van Vall d'Hebron weten de vrien delijke info-juffrouwen buiten een straal van tien meter de weg al niet meer. Spanje heeft bij het vrouwentoernooi nie mand ingeschreven. De Span jaard die, uitgerust met roeren de trom, gisterochtend de schutsters kwam aanmoedigen was bepaald verdwaald, al viel hem dat niet op. In Nederland krijgt de hand boogsport ook maar eens in de vier jaar aandacht. Wat weinig, vindt de eerste bezoldigde bondscoach Reinier Groenen dijk, die het leventje van werk loos psycholoog drie jaar gele den inruilde voor een baan bij de bond en die nu met een volle dige ploeg van drie mannen en drie vrouwen in Barcelona is. Hij hoopt meer belangstelling te kweken en zo mogelijk vast te houden, zich realiserend dat veel, zo niet alles staat of valt met prestaties. Die waren op de openingsdag nog niet echt aansprekend. Pas als één of meer afgevaardigden de kwalificatie overleeft en zich bij de beste 32 voor de eindstrijd schaart, wordt het echt leuk. Het nieuwe wedstrijdsysteem (knock-out over twaalf pijlen met tijddruk) staat daar garant voor, omdat een favoriet een misser in zo'n kort één-tegen- één-duel met een willekeurige ander niet kan compenseren. „Hier de finale halen betekent voor Nederlandse begrippen goed presteren", lichtte Groe nendijk toe. „We hebben met opzet gekozen voor een eigen manier van schieten; te concen treren en zo in een soort roes te komen, waarin je eenvoudig gaat scoren. Als je namelijk heel hard je best moet doen, kost dat te veel energie. Zeker in dit spelletje zijn hardlopers doodlo pers. Kunstmatig je best doen, helpt niet". Volkssport Het streven naar de perfecte combinatie van spanning en ontspanning, van de boog en de schutter, viel vooral af te lezen aan de houding en scores van bijvoorbeeld de Koreaanse vrouwen. „In Korea is boog schieten een volkssport, onder deel van de cultuur. Kinderen van vijf maken er op school al kennis mee. Er is voor boven dien voor de Spelen van Seoel enorm geïnvesteerd", verklaar de Groenendijk het verschil. Een belangrijk ander verschil is de aanpak en de beleving. „De Koreaanse of Russische bena dering zou niet bij ons passen. Zij doen wat hun wordt opge dragen, wij zijn individueel in gesteld. In Nederland is het een klein kringetje, voornamelijk in het zuiden. Er is meer sprake van medeschutters dan tegen standers. Zo'n olympisch toer nooi is een hele omschakeling". „Jarenlang kun je in rust en vrede bezig zijn zonder iemand te zien. Eén of twee maanden voor aanvang van de Spelen komt er plotseling aandacht voor handboogschieten. Dat is een kort leerproces voor beoefe naars van een sport waarover je nooit iets leest. Plotseling moeten ze dat verbaliseren, ter wijl een boogschutter in princi pe vooral geïnteresseerd is in ei gen schieten". Zolang er geen medicijn is, blijft aids als een zwaard van Damocles boven de liefde hangen Daarom mogen we niet rusten voor we de race tegen aids gewonnen hebben. En dat kost tijd. Maar ook geld. Hoe eerder hoe AIDS FONDS: GIRO 8957 beter. Nu dus. (storten op tenkrekenmgnummtr 70 70 70228 kan ook gestopt door windgebrek Barcelona Het goede varen van Ron van Teylingen en Paul Manuel in de Tornado is tijdens de vijfde race van de olympische zeilregatta niet beloond. Het duo, tweede in het algemeen klassement, lag op de derde plaats toen de jury de wedstrijd afblies. Door de sterk afgeno men wind slaagde geen zeiler erin binnen de reglementair toegestane vier uur de finish te bereiken. „We lagen in het laatste rak, het was nog een kwartiertje va ren", zei stuurman Ron van Teylingen enigszins bedroefd. Bij het staken lagen de Canade se en Oostenrijkse boot één en twee, de Franse was vierde. Wat dat betreft behoefde Van Tey lingen niet erg over de beslis sing van de jury in te zitten. „Zij zijn allemaal concurrenten voor een medaille. Als we derde waren gebleven, waren we mis schien zelfs een plaats gezakt in het klassement want na de vijf de race zou het slechtste resul taat zijn afgetrokken. Wel zou den met deze klassering nog maar vijf boten zijn overgeble ven voor de medailles". Door gebrek aan wind, aanvan kelijk was de kracht zes kno pen, later minder, ging de race van de Lechners niet door. Do- rien de Vries neemt op de plank nog altijd de vijfde plaats in. Andere Nederlanders vielen weg uit de top-tien. Martine van Leeuwen zeilde met haar Europa naar de elfde plaats en is algemeen twaalfde. De Star, met Neeleman en Schrier, voer naar de 23ste plaats. In het klassement zakte de schade-ex pert van zeven naar elf. Barcelona De verwijten in de olympische badmintonploeg vliegen in Barcelona net zo snel over en weer als de shuttles op de baan. De opeenvolgende ne gatieve uitspraken leiden ech ter tot meer consternatie dan de prestaties. Gisteren verdween Astrid van der Knaap, na een hoopvol gevecht tegen de Canadese Ju- lien (12-9 3-11 9-11), als laatste vertegenwoordigster van de badmintonploeg uit het toer nooi. In Barcelona kregen de pluimballers voor het eerst toegang tot de olympische fami lie. Door onderlinge tegenstel lingen liep het debuut van de drie vrouwen op niets uit. Het Nederlandse badminton- wereldje werd in het verleden alleen opgeschrikt door be stuurlijke en financiële proble men. In Barcelona kwam daar nog eens de frustratie van de drie topvrouwen bij. De een (Coene) was fysiek absoluut niet in orde, de tweede (Van den Heuvel) kreeg misplaatste ve dette-neigingen en de derde (Van der Knaap) kwam om te presteren maar werd door ploeggenoten in een dermate vervelend parket gebracht dat ze ook niet optimaal op de baan verscheen. Zijn laatste toernooi als bonds coach had Martijn van Doore- malen, toekomstig topsport coördinator bij de NBB, zich wel anders voorgesteld. Het zelfde gold voor manager Jan Wiggers. Van der Knaap speel de tegen Julien een knappe par tij maar werd uiteindelijk uitge schakeld in drie games, waarbij ze in de laatste game vier wed- strijdpunten wegwerkte. Haar ploeggenotes waren er niet bij. foto ANP Astrid van der Knaaps uitschakeling werd door de ploeggenotes niet bijgewoond. Die verkozen de zon boven de steun aan de laatste Nederland se in het toernooi. „Schandalig", meende mana ger Jan Wiggers. „Ik ben zeer teleurgesteld in de houding van de meiden. Er zijn hier alleen maar problemen van jaren gele den aan de orde gekomen", gaf 'hij aan hoe de verhoudingen binnen de ploeg tijdens de Spe len waren. Volkomen verpest. Van den H.euvel stelde vóór het evenement de positie van Van der Knaap ter discussie. De Brabantse wilde een hoofdrol in het enkelspel en haalde allerlei zaken uit het verleden aan om haar standpunt kracht bij te zetten. De Wateringse was mentaal niet tegen het verbale geweld opgewassen. Ze zette de onderlinge tegenstellingen zo goed mogelijk van zich af, maar kwam in de tweede ronde net iets te kort tegen haar Canade se opponente. Van Dooremalen zag het in zijn laatste grote evenement alle maal gebeuren, maar kon de onderlinge tegenstellingen ech ter niet oplossen. Barcelona - Mark Koever mans heeft er gisteren voor ge zorgd dat het thuisfront in Bar celona een medaillekandidaat minder heeft in het tennistoer nooi. De 24-jarige Rotterdam mer, die dinsdag op het laatste moment als tweede reserve tot het enkelspel was toegelaten, won verrassend in vier sets van de als elfde geplaatste één jaar jongere Catalaan Sergi Brugue- ra: 1-6 6-3 6-3 6-2 in twee uur en 28 minuten. Koevermans stapte daarmee de laatste zestien binnen, net als Nicole Muns-Jagerman eerder op de dag tegen Julie Halard (7- 6, 7-6) bij de vrouwen. Zijn vol gende tegenstander is de Brazi liaan Jaime Oncins, die de als zesde geplaatste Amerikaan Michael Chang omver kegelde (6-2 3-6 6-3 6-3). Het was al de vierde keer in zes partijen, dat Koevérmans van Bruguera won. Eerder gebeurde dat in 1989 in Rome en bij de laatste twee ontmoetingen, vorig jaar in Hamburg en Hilversum. Stinkende best Koevermans, die vorige week op het Melkhuisje in Hilversum de kwartfinales van de singles bereikte en met zijn vriend Paul Haarhuis het dubbelspel won, gedijt het best in teamver band. „Hier spelen we dan wel geen landen wedstrijd zoals in de Davis Cup, ik voel me er wel prettig bij. Omdat je op de Olympische Spelen toch je land vertegenwoordigt. Al die Ne derlandse sporters om me heen inspireren me. Je spreekt hoc keyers, die winnen en volleybal lers, die verliezen. Je neemt je voor ook je stinkende best te doen om er iets van te maken. Je wilt op jouw beurt in die hele entourage iets laten zien. Zo'n sfeer ligt me gewoon. Plus dat het natuurlijk heel goed voor mijn zelfvertrouwen is, dat ik steeds beter ga draaien. Deze overwinning zat er aan te ko men". Kruidenier Nicole Muns-Jagerman, via de kwalificatietoernooien in Bar celona terecht gekomen, speelt bij de laatste zestien tegen de Duitse Huber. Haar zege kon in de warme voormiddag een ver rassing worden genoemd. De werkelijkheid was dat de Am- stelveense beter tenniste dan gebruikelijk en Julie Halard aanzienlijk minder. De speel ster uit Versailles kan niet te gen dat brave burgermansspel van Nicole Muns, die zich na een slechte start plotseling haarscherp realiseerde wat haar mogelijkheden, maar vooral wat haar beperkingen zijn. De twee Nederlandse dubbels werden direct in de eerste ron de uitgeschakeld. Van Brenda Schultz en Nicole Jagerman werd dat tevoren verwacht te gen het als tweede geplaatste Amerikaanse duo Gigi en Mary Joe Fernandez: 6-0,6-0. Paul Haarhuis en Mark Koe vermans, die als vijfde waren gerangschikt, troffen het onge lukkig met de loting tegen de Kroatiërs Goran Prpic en Go ran Ivanisevic, die wegens ge brek aan dubbelresultaten niet waren geplaatst. Het werd 4-6, 2-6,2-6. ZEILEN BADMINTON TENNIS Tornado-race Datje in Barcelona moe wordt van weer het Wilhelmus zingen als onze successen worden gevierd, nou nee. Ook de Spanjaarden hebben dus nog niet kunnen horen hoe we de koning van Hispanje altijd hebben geëerd. door Pim Stoel Barcelona Wellicht lukt het dit weekeinde onze zeilers een gouden medaille in de wacht te slepen. Want dat onze platwa- terkanoërs volgende week de hoogste eer gaan halen lijkt niet waarschijnlijk. Trouwens als dat, omdat won deren de wereld tenslotte nog niet uit zijn, onverhoopt toch zou lukken, zullen we er geen getuige van zijn. Althans niet als we het advies van onze De venter deelnemer Jan Dirk Nij- kamp opvolgen. Die zegt name lijk ronduit: „Kom niet kijken, er is geen zak aan. 't Is niet om aan te zien. Je verveelt je te bar sten". Klare taal die doet vermoeden dat de 27-jarige milieu-deskun dige weinig kan§ maakt binnen kort te worden aangesteld als pr-man van de kanobond: Niet dat hij naar die functie sollici teert. In tegendeel. Met de bond heeft hij al regelmatig aanva ringen gekregen en daarnaast is er, zegt hij, met kanovaren helaas geen droog brood te ver dienen. Wat niet helemaal waar is. Onze eigen medaillewinnares van 1988, Annemarie Cox, is nadien naar Australië verhuisd waar ze met veel succes kano's verkoopt. Niet die Hollandse schaftwagenkoeken, maar ech te boten, die daar trouwens in Australië wel als warme brood jes over de toonbank gaan. Ze is hier ook in Barcelona en komt nu voor dat land uit bij het ka- novaren. Mocht u overigens onze Deven- tenaar een vreemde eend in de bijt vinden, mogen we u dan even voorstellen aan de Ameri kaan Mike Herbert die hier ademloos gevolgd door zijn fans af en toe over de Ramblas loopt. Hij is naast een verwoed kano vaarder en als zodanig lid van de Amerikaanse olympische ploeg, jager. Maar jagers schie ten niet altijd wat. Op de terug weg van zo'n mislukte missie, thuis in de winter bij twee gra den onder nul peddelde hij over een stroom en zag een hert les ziten er normaal gesproke voor ons niet in. Maar we zijn bij hier, dat is al heel wat". „Ik zou het heel vervelend den als ik nooit op de was geweest. Ik heb verschrikkelijk veel teerd in de sport. Tijd, energie. Ik heb ruzie met bond en met alles en gehad. Er zijn tijden dat ze bij de bond hoopten da zou verliezen, omdat er in wat geld werd geïnvesteerd, ben nog eens een keer, omdat niet naar Seoel mocht, maal gestopt met de Maar na een tijdje dacht okay, niet naar Seoel, dan naar Barcelona. Misschien het wel de laatste keer dat er de Spelen aan kanovaren daan wordt. De sport zit op wip bij de heren. Niet rechte vermoedelijk. Er is eenmaal geen kloot aan om zien. Dus de tv is nauwelijks ïnteresseerd. En als je niet de tv komt, dan kun je het welke tak van sport dan ook schudden Jan Dirk Nijkamp maakt zich niet zo gek veel illusies over zijn aanstaande kano-optreden. overzwemmen. Mikey, zoals zijn bijnaam luidt, bedacht zich geen moment, stapte overboord, greep het dier bij het gewei en brak het beest de nek zoals Ursus dat deed met de stier in Quo Vadis. En inder daad: waar gaan we naar toe als dergelijke wildemannen op de Spelen worden losgelaten? Hij at, zo vertelde hij een ge boeid toeluisterende vertegen woordiger van Sports Illustra ted, de hersens, de tong, het hart, de lever en de rest van het hert op. Hij ving eens met zijn blote handen een meerval van 25 kilo. Pleegt aan de bomen te schudden tot de eekhoorns er uitvallen, die zijn hond dan eerst doodbijt, alvorens hij ze samen met z'n trouwe viervoe ter soldaat maakt. Bosjesmens Kan onze eigen Oostindië-vaar- der, pardon kanovaarder Jan Dirk Nijkamp zo'n bosjeman aan, straks op de kanobaan bij Barcelona? De Deventenaar on dervond dezer dagen nogal wat last van in het water groeiende planten. „Er hoeft", zegt hij, „maar een grassprietje onder je roer te komen en de vaart is er uit". Hoort u Mike Herbert al la chen. Een volgroeide beuk on der zijn roer kan hem nog niet afremmen. Hij heeft een won derlijke manier van voorberei ding op een olympische happe ning. Hij pleegt namelijk niet alleen te kanoën, gewichten te heffen en hard te lópen, maar af en toe ook nog met de beer te vechten. Hij deed dat in een nachtclub, de prijs was een Ca- maro-automobiel voor de man die de beer een seconde lang met de rug tegen de grond ge drukt zou kunnen houden. De beer lag binnen een seconde op z'n rug, maar helaas was er ook een adder onder het gras. Want, zei de baas van de beer achteraf, de vier hoeken van de rug van de beer moesten de grond ra ken, een bijkans onmogelijke opgave omdat het dier was uit gerust met een nogal bolle rug- gegraat. Herbert stapte de weer ring in, hield de beer vier lange secon den tegen de grond, maar vol deed nog niet aan het regle ment volgens de spullebaas. Een derde confrontatie tussen mens en dier, een week later, liep op niks uit, omdat Herbert slim dacht te zijn en zich met olie had ingesmeerd. Helaas voor hem bleek de beer van de smaak van die olie te houden en begon hem uitvoerig af te lik ken, zodat er geen sprake was van enige strijd. De vierde keer had Herbert de beer in een ommezien op de rug, weer seconden lang, maar opnieuw ging de hoofdprijs zijn neus voorbij. De scheidsrechter was tevens de eigenaar van de beer en van de Camaro dus en tegen die combinatie viel niet op te vechten. Lopend vuurtje „Ja", zegt Jan Dirk Nijkamp uit het landelijke Deventer, „het verhaal heeft hier in het olympisch dorp als een lopend vuurtje de ronde gedaan. En ik moet zeggen, die Amerikaan ziet ér stevig uit. Maar dat zegt niet alles vandaag de dag. Vroe ger kon de grootste domme kracht op zijn gemak het goud winnen. Natuurlijk, je moet geen spierloze stopnaald zijn, maar ook geen Rambo. Het gaat nu vooral om de techniek". En om het materiaal, de Duit sers schijnen wonderboten te hebben? „Ik", zegt Nijkamp, die samen met Marc Weijzen in de K2 op zowel de 500 als op de duizend meter uitkomt, „ik ge loof niet in dat wondermateri- aal. Wij hebben een Deense houten boot en dat ding is goed. Je mag trouwens haast niks meer. Een slimmerik beplakte zijn boot eens met heel dun folie waardoor de weerstand afnam. Is verboden. De boten, althans de huid van de boten wordt nu met een microscoop bekeken. We gaan natuurlijk veel harder dan vroeger, maar dat komt vooral door de peddels. Dat zijn geen peddels meer om te zien maar een soort wokkels. Of we het redden met die wokkels, ik weet het niet. Iedereen heeft ze natuurlijk. Via de herkansing moeten we in ieder geval in de finales kunnen komen. Medail-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16