KUNSTRTV NOS is ingehuurd yoor snelwandelen Loch Ness blijft grootste komkommerleverancier Oliver Sfone wil film over Spaanse Burgeroorlog maken Zestien bigbands naar TROS- festival Lelystad Ria Valk op Holland FM leidae Qowumt ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 1 MADRID De Amerikaanse filmregisseur Oliver Stone, die carrière maakte met films over de oorlog in Vietnam, wil een film gaan maken over de Spaanse Burgeroorlog. Rockster David Bowie zou de hoofdrol moeten spelen. Stone, die gisteren een culturele prijs van de Madrileense universiteit in ontvangst nam, zei dat hij de film wil baseren op het boek van de Britse schrijver George Orwell, 'Homage to Catalonia'. „Het is nu de goede tijd om het te verfilmen omdat er nu nog veel overlevenden uit die periode zijn", vertelde Stone. De film verkeert nog in een voorbereidende fase. Stone zei dat het voor hem een moeilijk project zal worden omdat hij zelf die oorlog niet heeft meegemaakt. De Spaanse burgeroorlog (1936-'39) begon met een militaire opstand, gesteund door con servatieven, onder leiding van generaal Franco, tegen de republikeinse regering. De Nationalisten van Franco wonnen. Franco bleef tot zijn dood in 1975 aan de macht. Het dodental van de oorlog wordt geschat op tussen de 500.000 en een miljoen. Orwell ging naar Spanje als verslaggever, maar sloot zich bij de republikeinse milities aan waar hij opklom tot de rang van tweede luitenant. Hij raakte zwaar gewond. Ellen Vogel in comedyserie DEN HAAG - Ellen Vogel speelt één van de hoofdrollen in de nieuwe comedyserie 'Zonder ernst', die de NCRV-televisie ko mend najaar gaat uitzenden. De opnamen zijn vorige week begon nen. De reeks is gebaseerd op de Engelse serie 'After Henry' en gaat over een oma, een moeder en een jonge dochter die in één huis wonen en voortdurend met elkaar in de clinch liggen. Ellen Vogel is de grootmoeder, Trudy Labij speelt haar dochter. Maurice Koopman naar FilmNet AMSTERDAM - Maurice Koopman, oud-tv-directeur van de VARA, wordt programmadirecteur van FilmNet. Als algemeen directeur van Ambassa dor Productions is hij al geruime tijd adviseur van het abonneetelevisiesta tion. Koopman gaat zich in eerste in stantie bezighouden met de program mering van het 'open venster', waar mee FilmNet in het najaar begint. Tij dens die beperkte zendtijd is het sta tion door elke kabelabonnee te ont- Van Ulsen breekt record op Schokland ZWOLLE - Acteur Henk van Ulsen breekt op Schok land alle records. Vanwege de enorme belangstelling heeft hij besloten zijn voorstelling 'Genesis' nog en kele keren te spelen. Daarmee komt hij op 64 solo voorstellingen en dat is in Nederland nog niet eerder vertoond. Van Ulsen had er aanvankelijk 54 ge pland, maar besloot al een paar keer om er een paar voorstellingen aan vast te plakken. Zaterdagavond echter is het definitief de allerlaatste, zo laat hij we ten. Na 'Prediker' en 'Job' is 'Genesis' de derde voor stelling die Van Ulsen op Schokland solo speelt. En elke avond weer is het bomvol met bezoekers uit het het hele land. Er worden zelfs hotelkamers geboekt om de voorstelling te kunnen bijwonen. Olympische Spelen paradijs x)or Coca Cola-journalisten ARCELONA „Inzicht in Dort, daar ontbreekt het an... en de mentaliteit van ie Spanjaarden. Ze werken iet secuur en accuraat. Voor ""llympische Spelen mag dat iet. Dan is het erg als je ■ordt overvallen door stom- iiteiten. Maar ze leren snel, Ike dag wordt het een beetje eter", zegt NOS-regisseur fartijn Lindenberg met een ezicht waarop valt af te le- n dat hij er wel héél erg 10e van wordt. krijgen voor 'Studio Barce- heel slechte beelden aan- ileverd. Niet technisch, maar sueel. Neem het turnen bij iorbeeld of gymnastiek. Als de liry een belissing neemt, valt ll les stil. En voor die beelden ijn we aangewezen op Spaanse egisseurs. Als gastland heeft ^fVE de opdracht gekregen alle portevenementen vast te leg- ;en. Wat ze niet begrijpen is, it live-televisie is gebaseerd lp het nemen van snelle beslis- lingen. Dat durven ze niet. ~eem het roeien zondag. Het ■as alsof die sporters bezig wa- en tegen een berg op te ko- En het zeilen, dat leek ooral op een toeristische re- ortage. Daar hebben we ook en brandbrief over geschre- en, naar Romero, media-direc- :ur van RTO (Radio Televisió ilimpica, de organisatie die in speciaal werd opgericht foor het verzorgen van alle ra- lio- en televisie-reportages van le Olympische Spelen in Span- i). Je moet daar wat over zeg- ;en, het niet zo maar laten ;aan, al is dat moeilijk. De trots ran de Spanjaarden is groot, 'aarom is het lastig discussië- :n. Je moet kritiek altijd met een omweg brengen". Binnen de RTO heeft Neder land ook een taak gekregen. „Voor de Spelen begonnen, heeft TVE aan zijn European Broadcasting Union-partners gevraagd welke evenementen zij voohun rekening wilden nemen. Wij hebben gekozen voor de regie van het snelwan delen. Verder verzorgen wij ook de heren- en damesmarathon en het wielrennen. Dat die keu ze daarop is gevallen, is niet zó vreemd. Wij zijn goed in bewe gende dingen en hebben bij voorbeeld een rijke ervaring in het vastleggen van wielereve- nementen". Dan herinnert Martijn zich het incident van afgelopen zondag. „Wij hadden de taak de weg- koers van de dames vast te leg gen. Om dat te kunnen doen, hadden we een aanvraag inge diend om de kettingen uit de middenberm te verwijderen, zodat de volgmotor zou kunnen terugrijden. Dat is niet ge beurd, zodat we halverwege de koers moesten besluiten over de vluchtstrook terug te rijden, dus tegen de stroom in. En daar zijn we door een overijverige agent aangehouden. Nou ja, op zo'n moment valt het script in duigen en moet je improvise ren... Wij hebben zeker tien mi nuten aan de kant gestaan, voordat die agent, gekrenkt in zijn trots, weer het sleuteltje in het contactslot stak. En dan te bedenken dat alles met de Wie lerbond was afgesproken. Die Spanjaarden waren gewoon weer eens vergeten de details te regelen. Ze luisteren niet. Uit eindelijk hebben we met de mo tor lange tijd naast Zambia ge reden en dat levert niet direct de meest spectaculaire beelden op". Media-theater Barcelona, het Rotterdam van Spanje, ademt de Olympische Spelen. Het internationale eve nement speelt zich op vier plaatsen, aan de rand van de flink uitgedijde stad af. Met ver lichte borden boven de straat wordt aangegeven waar de eve nementen zich afspelen. Daar na maken witte pilaren met blauwe afbeeldingen van de sport en heel veel (strak kijken de) politie met geweren duide lijk dat de hoofdingang is be reikt.. Om de wereld te laten meegenieten is het congrescen trum van de stad omgebouwd tot media-theater. In dit Inter national Broadcasting Centre (IBC) komen de opnamen van alle evenementen binnen en worden ze via satelliet of lijn weer uitgestuurd. Ook alle om roepen uit de hele wereld heb ben er onderdak gekregen. Voor de ene wat meer ruimte dan voor de andere. Zo steekt de bescheiden twaalf vierkante meter van de NOS schril af te gen de vierhonderd vierkante meter van NBC. Om er voor te zorgen dat zijn medewerkers de weg niet kwijt raken, heeft de Amerikaanse omroep de gang paden straatnamen gegeven. Kees Jansma (chef sport NOS): Annette van Trigt vlak voor de uitzending van 'Studio Barcelona' begint ...zweten op de vierkante centimeter.. „NBC heeft eigen restaurants, waar alleen hun medewerkers mogen eten. Het is dezelfde ploeg als tijdens de winterspe len in Albertville. Die jongens zijn gewoon gebleven". In ruil voor je paspoort krijg je een dagpas, die, na een grondi ge controle op wapens, toegang biedt tot het luilekkerland van de sport-journalistiek. Wat al snel heel duidelijk wordt, is dat Coca Cola hoofdsponsor van het evenement is. Overal staan bui tenproportionele machines, die na een druk op de knop gratis blikjes uitspuwen. Je kunt Coca Cola drinken tot je er ziek van wordt. Ook in overvloed aanwe zig zijn beeldschermen met daaraan gekoppelde computers. Duizend in totaal en speciaal ontworpen voor deze vijfen twintigste Olympische Spelen. Een simpel touch-screen-sy- steem tovert elke denkbare in formatie tevoorschijn. Of het nu om achtergrond-gegevens van een sporter gaat of om de laatste set-standen halve finale tennis... Je kunt kiezen uit vier talen en de gegevens komen er uit op kopieerpapier. Makkelijk als je een commentaartje moet inspreken of een volleybalwed strijd moet verslaan. Bovendien kun je er een boodschap in ach terlaten. Er worden er zo'n 20.000 per dag verstuurd. In het centrum is ook een archief ondergebracht, waar alle ge beurtenissen van deze Olympi sche Spelen, vastgelegd met 56 digitale machines, worden be waard. Ed van Westerloo, NOS-direc- teur televisie, laat bij de eerste ontmoeting weten, dat Neder land nooit had kunnen waar maken wat zich momenteel in Barcelona afspeelt. „Dat het Amsterdam niet is geworden, is jammer, maar dit hadden wij nooit voor e"~ Freaks De NOS is naar de Spelen uitge rukt met 23 redacteuren/pre sentatoren en 20 technici voor televisie en 25 radiomensen. Al snel wordt de stelling dat televi sie nog steeds wordt gemaakt door freaks, waarheid. 'Studio Barcelona' is een mooi voor beeld. Annette van Trigt legt de laatste hand aan haar make-up,, vlak voordat zij in beeld komt. Aan de andere kant van de ruit wordt druk overlegd met Hil versum. De ruimte waar de uit zendingen worden gemaakt is zo klein, dat de aanwezigen bij na op eikaars lip zitten. Toch stort iedereen zich telkens weer met een jongensachtige bravou re en veel plezier op dit avon tuur. Ed van Westerloo weer legt ondertussen de klachten uit Nederland over het niet in tegraal uitzenden van de volley bal-wedstrijd Nederland-Cuba. „Wij doen een keuze uit het meest interessante aanbod. Als je bedenkt dat wij zo'n vijftien duizend dollar per wedstrijd kwijt zijn en het belang ervan niet echt groot was, krijg je mis schien begrip voor onze keuze". De Olympische Spelen gaan, ook voor Nederland, behoorlijk in de papieren lopen. Aan rech ten wordt zo'n 4 miljoen gulden neergeteld. Het is natuurlijk maar een schijntje in de bijdra ge aan de EBU die uiteindelijk negentig miljoen dollar betaalt. Van Westerloo: „Zeventig pro cent daarvan in geld, dertig pro cent in faciliteiten. Engeland, Duitsland en Frankrijk betalen HILVERSUM - De dui zendste uitzending van het radio-jazzprogramma 'Ses- jun' op 24 september is voor de TROS reden om een paar dagen eerder in Lelystad een bigbandfestival te houden. Voor dat festival gaven zich 41 bands uit het hele land op. Na selectie bleven er zestien FOTO: HANS PIËT het meest. De verdeelsleutel heeft te maken met de sport en het aantal inwoners van het land. Wat betekent een bepaal de sport voor een bepaald land. En het land dat veel gouden me dailles in de wacht sleept, moet meer betalen dan een ander. Dat betekent dus dat we straks meer moeten betalen, als we nu veel goud zouden halen". Commercieel Bang dat de commerciële om roepen met een evenement als de Olympische Spelen aan de haal gaan, is Van Westerloo niet. „Dit zijn van die typische publieke-omroep-gebeurtenis- sen, in elk geval tot het jaar 2000. Daarna moeten we verder zien". Ferry de Groot, verantwoorde lijk voor de NOS-radio-uitzen- dingen, is tevreden over zijn aandeel in het Olympische ge beuren. „Wij zijn koploper bij de gebeurtenissen, dus aller minst gefrustreerd d^t wij radio in plaats van tv doen. Boven dien zijn de luistercijfers prima, dus ik heb niks te klagen". Het festival wordt op 19 en zondag 20 september in Agora Lelystad gehouden. De zestien bands strijden om een live optreden in 'Sesjun'. De winnaar mag bovendien optre den tijdens het Jazz Mecca Fes tival in Maastricht. Wie de eer ste prijs in de wacht gaat sle pen, wordt uitgemaakt door een jury bestaande uit NOS-journa- list en bigband-kenner Joop van Zijl, musicus Rob Pronk, jazz-journalist Bert Vuijsje, musicus Ab Schaap en Ton van der Horst van de Wereldom roep. Geselecteerd voor het festival zijn de een jaar bestaande Big Band Den Haag o.l.v. Ruud van Dijk; de Dual City Concert Band, die Enschede als thuisba sis heeft; Big Band Almelo o.l.v. Frank van Nus; de Big Band Bodycheck die Zwolle en Stap horst als thuishonk heeft; de Overijssels/V eluwse formatie Big Barchem Band o.l.v. Joan Reinders; Jatzwerk uit Nijme gen; plaatsgenoot Big Band Nij megen o.l.v. Ludo Doomernik' en verder Big Band Den Bosch; New Metronome Band uit Pei- ze; Pauwkes Jazz Orkest uit Beek en Donk; Big Band Boes ten uit Roermond; Frits Bayens Big Band uit Breda; Big Band (Ruud) Bos; Sonic Big Blast Band uit Eindhoven; Bill Boun ders Big Band en Score Jazz Or chestra uit Venlo. AMSTERDAM Zangeres en actrice Ria Valk presenteert vanaf vandaag elke zaterdag 'Een uurtje Valk' op het satel liet-radiostation Holland FM. De zender, die via de kabel in 3,5 miljoen huishoudens kan worden ontvangen en ook te be luisteren is via de frequenties van dertig lokale omroepen, zendt vandaag een feestpro gramma uit. Het is precies een jaar geleden dat de eerste uit zending de lucht in ging. .ONDON 'Silly season' loemen de Britten wat bij ns 'komkommertijd' heet. Vanneer de hoofden naar va - antie staan en de actualiteit linder brandend lijkt, ma- .en de nieuwsmedia even tijd n ruimte voor bizarre of Iwaze onderwerpen die nor- ïaliter afvallen in het over- ladige nieuwsaanbod. Zo ook eze zomer. Ondanks Olym- lische Spelen, Joegoslavi- che crisis, spanningen in nidafrika, Saddams blufpo- ;er, mafiamoorden en, op het huisfront, economische ma- aise en een alles behalve dis- reet slippertje van een cul- uurminister, heeft de abso- ute komkommerkampioen Nessie' toch weer de kop op gestoken. iinds twee weken is een grote wetenschappelijke' missie uit jevaren om de diepten van het nysterieuze Loch Ness, even uidelijk van de Noordschotse itad Inverness te doorgronden. )fficieel gaat het om een studie fan de bodemstruktuur en de lora en fauna van het grootste 'neer van de Britse eilanden, jfxjch Ness, 36 kilometer lang en !,4 kilometer breed, bevat 7,4 niljard kubieke meter water, wat een groter volume is dan alle meren in Engeland en Wa- bij elkaar. Maar dat wisten Twee schapen kijken verwonderd uit over het meer van Loch Ness, terwijl de mist optrekt. Doemt daar in de verte nu wel of geen monster op? we dus al. Evenals het diepste punt, want een onderzoek in 1903 heeft geleerd dat de bo dem van het meer tot 230 meter onder de waterspiegel ging. Om daar achter te komen bond men gewichten aan pianosnaren die vanuit een eenvoudig roeiboot je omlaag werden getakeld. Hoe laag een 230-meter lange pia nosnaar kan klinken is helaas nooit uitgezocht. Fantasieën Deze keer is voor muzikale fan tasieën weinig ruimte. Het on langs gestarte 'Project Urqu- hart' bestookt Loch Ness met sonar voor onderzeebootbe- strijding, mijndetectie-appara- tuur, meervoudige echopeiling, akoestische detectie, tactische vissonar, onderwatercamera's, satelliet-navigatie en infrarode fotografie vanuit vliegtuigen. Dat alles niet helemaal belan geloos ingezet door een Noors bedrijf, wereldleider op het ge bied van nautische detectie. De Noren hebben apparatuur ter waarde van een kleine 15 mil joen gulden geïnstalleerd op hun vlaggeschip, de MV Sim- rad. Na twee weken serieus on derzoek zal het vaartuig pro- duktdemonstraties geven aan potentiële klanten, voorname lijk militairen en oliemaat schappijen. Het zou allemaal bij een uitge kookte publiciteitsstunt blij ven, ware het niet dat BBC- nieuwslezer Nicholas Witchell gereputeerde Britse instituten als het Natural History Mu seum, de Royal Geographical Society en de Royal Scottish Ge ographical Society bij het Urqu- hart-projekt wist te betrekken. Afgeschrokken door de legen des en dwaze verhalen rond Nessie moesten diverse instan ties erkennen dat het beroemd ste meer ter wereld een 'weten schappelijk no-go-gebied' was. Een plek dus voor pseudo-ge- leerden en andere avonturiers en derhalve geen objekt voor gerespecteerde professoren. Witchell, die ooit een boek aan Loch Ness wijdde, wist die psy chologische barrière weg te ne men en eminente wetenschap pers bij de operatie te betrek ken. Professor Gwynfryn Jones van het Biologische Zoetwater In stituut vindt nu dat een goede onderwaterkaart van Loch Ness kan bijdragen tot beter be grip van stromingen, en de ge volgen daarvan voor de voeding van de bewoners van het meer Zeer interessant natuurlijk, maar zou de studie de moeite waard zonder alle verhalen rond 'Nessie', dé bewoner aller bewoners? Nicholas Witchell durft er zijn hand niet voor in het water te steken. Na veel be zoeken aan het legendarische meer is hij „met de jaren cyni scher en skeptischer geworden over het bestaan van een mon ster". Wanneer alle ingezette high tech niets boven water krijgt zal zijn skepsis vast een graadje erger worden. Video Show Gemengde gevoelens over het Urqhart-projekt bestaan bij de genen die bestaan van Nessie. In Inverness trekt de 'Loch Ness Monster Video Show' elke zomer vele duizenden toeris ten, evenals 'The Official Loch Ness Exhibition' in Glen Urqu- hart. Verschillende plezier vaartuigen verzorgen zoektoch ten naar het monster, waarbij een verschijning niet kan wor den gegarandeerd. De Engelse alarmsysteemver koper Steve Feitham behoort tot degenen die overtuigd zijn dat er iets bijzonders in Loch Ness moet zitten. Zoals ande ren in kabouters geloven werd Felthams monster een persoon lijke obsessie. Hij zegde zijn baan op, verkocht zijn huis en zwerft nu al ruim een jaar in een mobilhome langs de oevers van het meer. Van de verkoop van zijn huis kan hij twee jaar leven, zo heeft hij uitgerekend. In die tijd hoopt hij zoveel be kendheid te verwerven dat een sponsor voortzetting van de eenmansexpeditie wil bekosti gen. Een eerste verslag van de onderneming is zaterdag te zien in het programma 'Video Diaries' op BBC 2. Feitham weet hoe hij eventuele inkom sten zal besteden. Een scherpe re videorecorder en op bewe ging reagerende nachtcamera's staan op zijn verlanglijstje. Niets In de ruim twaalf maanden dat hij over het meer tuurde heeft hij nog niets gezien. De weten schap dat een collega-speurder veertien jaar onafgebroken aan de oever van Loch Ness kam peerde en eveneens niets mocht waarnemen, ontmoedigt hem niet. „Ik weet zeker dat er eens een stuk nek te zien zal zijn". Niet zozeer Felthams taaiheid, maar vooral de ultragevoelige technologie die grootscheeps wordt ingezet bij het Urquhart- projekt heeft bookmaker Willi am Hill een beetje voorzichtiger gemaakt. Een observatie van Nessie staat nu 250-1 geno teerd, terwijl de kans op succes vóór de zomer nog 500-1 werd gegeven. Bookmaker-woord voerder Graham Sharpe ver wacht dat William Hill drie mil joen gulden moet uitkeren wan neer het monster wordt gezien en zijn of haar bestaan beves tigd wordt door het Natural Historie Museum. Dat zou ab soluut wereldnieuws zijn, ook buiten het 'silly season'. Jerry Hall (I) en Mick Jagger. The Rolling Stones-zanger heeft zich in de armen van het Italiaanse foto-model Carla Bruni gestort. FOTO: AP Mick Jagger en Jerry Hall uit elkaar LONDEN Rolling Stones- zanger Mick Jagger en zijn tweede echtgenote, het Ameri kaanse fotomodel Jerry Hall, zijn uit elkaar. Dat meldt de Londense sensatiekrant Daily Mail. „Ja, het is waar dat we uit el kaar zijn. Ik denk dat we zullen scheiden", aldus de 34-jarige Hall in de Daily Mail. „Ik heb teveel pijn om dit nog langer door te laten gaan. Ik hoop op een rustiger leven". Ze geeft de schuld aan de door haar veron derstelde blinde verliefdheid van de Rolling Stone op het mooie Italiaanse fotomodel Carla Bruni, dat 25 jaar jonger is dan hij. De 49-jarige Jagger en Hall zijn vijftien jaar samen geweest. Ze trouwden in 1990 op het Indonesische eiland Bali. Ze hebben drie kinderen - Scar let Elisabeth (8), James (6) en Georgia May Ayeesha, geboren op 12 januari dit jaar. Londense sensatiekranten maakten in april voor het eerst melding van een verhouding tussen Jagger en Bruni. Daily Mail haalde Hall aan die had gezegd dat zij en Jagger huwelijksadviseurs raadpleegden in een poging het huwelijk te redden. Jagger heeft een dochter. Jade, van zijn eerste vrouw Bianca, en een andere dochter, Karis, van de zangeres-actrice Marsha Hunt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15